wAAlwijkse en lanqstRAAtse couRAnt HET WESTEN MOET STERKER WORDEN BINNEN- EN BUITENLAND n-y*ixi=i«i ÉS OPTICA BOGAERTS Provinciaal nieuws Spit,Spierpijn Waalwijks Orkest verzorgt Beethoven-concert VRIJDAG 8 DECEMBER 1961 83e JAARGANG No. 98 jitgever: faalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Lofdredacteur: JAN TIELEN tóronummer 50798 blad verschijnt 2 x per week Abonnement: 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel; Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167-2002 Telegram-adres „Echo" Rusland is in offensief In de Nato-landen heerst op 't ogenblik ongerustheid over de agressiviteit van de Sovjet-Unie. Dit is tot uiting gekomen op de in Parijs gehouden jaarlijkse bij eenkomst van Nato-pariementa- riërs. „De meerderheid van de af gevaardigden is ongeruster dan vorige jaren. Zij verwachten, dat Rusland, hoewel het er niet op uit is een atoomoorlog te ontke tenen, een ander conflict pro beert uit te lokken. Naar de me- aing van deze afgevaardigden zou het gevaar groot zijn, dat dit conflict uitloopt in een atoom- stnjd, omdat het gebruik van kernwapens het enige middel is om de Sovjet-divisies tegen te houden." Dit zei de leider van de Canadese JNato-delegatie, Fortui, aan in Parijs bijeengestroomde journalisten. Duidelijk sprak uit zijn woor den de Bezorgdheid onder de deelnemers aan de conferentie over de huidige wereldsituatie. De jaarlijkse conferentie van de Nato-parlementariërs splitst zich altijd in twee richtingen, die ove rigens evenwijdig aan elkaar lo pen. Men prooeert doelstellingen te formuleren voor de te voeren politiek ten opzichte van het communistische blok en aan de andere kant besteedt men aan dacht aan de militaire kracht van de Nato-landen, die, of men wil of niet, als basis voor de po litiek moet dienen. Van Nederlandse zijde zijn twee rapporten ingediend, die deze beide richtingen bestrijken. Het eerste over de Nato-politiek -is van het Nederlandse Kamer lid de heer F. J. Goedhart. Het militaire rapport is van generaal J. H. Couzy. De heer Goedhart pleitte voor een doelbewuster op treden van de geallieerden. 'Hij stelde, dat de neutrale landen, die onmachtig zijn een eigen po litiek te voeren, de groep volgen, die de meeste zelfbewustheid aan de dag legt. De Nederlander ver wierp elk Russisch voorstel in zake Berlijn, dat van de stad een onverdedigbaar centrum zou ma ken. Deze passage in het rapport werd door de verzamelde parle mentariërs geschrapt. Het is twijfelachtig dat ze het er niet mee eens zouden zijn. Voor de hand ligt de verklaring, dat ze op het ogenblik geen felle Westerse uitspraak willen toelaten, die de gemoederen nog meer kan ver hitten. Ontspanning slechts tfjdelfjk Belangrijk is het rapport van generaal Couzy. Daarin wordt ronduit gezegd, dat het Nato- schild nog lang niet voldoende is. Talrijke Natolanden blijven nog ver onder het aandeel, dat zij destijds hebben toegezegd. Deze situatie is bijzonder gevaarlijk. De Nederlandse generaal stelde, dat, mocht er binnenkort 'n ont spanning in de verhouding tus sen Oost en West optreden door een accoord over Berlijn, deze toch slechts tijdelijk zou zijn. Rusland zou snel genoeg een aan leiding vinden om ergens anders de wereld in brand te steken. De (Nederlandse) secretaris generaal van de Nato, Mr. D. U. Stikker, zei in zijn openingsrede, dat in de komende jaren persoon lijk comfort in de Westerse lan den schade kan lijden, doordat wij ons meer moeten inspannen om de militaire gelijken van het Oostblok te blijven. Wapen-even- wicht is volgens mr. Stikker het enige middel om een oorlog te voorkomen. Hij wees er op, dat het Westen de laatste jaren in al le werelddelen aan invloed heeft verloren en in 'n defensieve posi tie is gedrongen. „Wij moeten voortdurend op onze hoede zijn. Vastbesloten blijven tot het ui terste en meer opofferingsgezind heid tonen", aldus de Nederland se secretaris-generaal van de Nato. Militair sterker Tijdens de bijeenkomst in Pa rijs kon de opperbevelhebber van de Nato, generaal Norstad, overi gens optimistischer geluiden la ten horen ^oor zover men ten- minste het woord optimistisch mag gebruiken als het over mili taire zaken gaat. Voor kort had j de Nato in Europa de beschik- j hing over 21 divisies. Dit getal was nogal bedrieglijk, doordat 't j merendeel van de eenheden on- derbemand was en daardoor niet de gedachte gevechtskracht kon behalen. In werkelijkheid had de Nato, gerekend naar de gevechts kracht, slechts 15 divisies. Dit aantal zal zeer binnenkort stijgen tot 25. En dan zal men ook wer kelijk gevechtsklare divisies op volle sterkte hebben, aldus gene raal Norstad. Dit is het gevolg van de paraatheidsinspanningen in verscheidene Nato-landen (waaronder Nederland), die het gevolg zijn van de kwestie Ber lijn. Generaal Norstad stelde ook meer Amerikaanse hulp in het vooruitzicht. Naast 40.000 solda ten zullen meer uitrustingstuk ken naar Europa gebracht wor den ter versterking van het ze vende leger, dat in de verdedi gingsposities van West-Europa een sleutelpositie inneemt. Er zullen in Europa voorraden wor den gevormd, waarmee eventuele divisies kunnen worden uitge rust, die in geval van nood uit Amerika naar Europa gebracht zullen worden. Het Westen zal dus militair sterker worden. Of het voldoende is? Een van de Ne derlandse afgevaardigden, mr. Duynstee, bracht naar voren dat, wil het Westen in de toekomst even sterk blijven als het com munistisch blok, er veertig a vijf tig divisies op de been moeten worden gebracht. Tweemaal zo veel dus als op het ogenblik. Vandaar de uitlating van mr. Stikker, dat het Westen de buik riem zal moeten aanhalen. BUITENLAND AMERIKAAN GEREED VOOR RUIMTEREIS. De Amerikaanse astronaut John H. Glenn jr., die vorige week ofticieel aangewezen werd voor de eerste Ame rikaanse ruimteviucht rond de aarde, is maandag naar het speciale vertrek overgebracht, waar ruimtereizigers afgezonderd plegen te worden vóór een vlucht. Het is niet bekend of de Amerikanen in de komende dagen al een poging willen doen om de Russi sche bemande satellietvluchten te evenaren. Zondag werd door Victor Afunso, een lid van de Huiscommis sie voor wetenschap en ruimtevaart verklaard dat deze proef op 20 de cember zal plaatsvinden. HONGARIJE WIL PRATEN OVER HET LOT VAN KARDINAAL MINDSZENTY De Hongaarse vice-premier Gyala Kallai heeft maandag op een perscon ferentie in Boedapest verteld, dat zijn regering bereid is met Amerika te gaan praten over het lot van kardi naal Mindszenty, die sinds de op stand van 1956 in de Amerikaanse legatie in de Hongaarse hoofdstad verblijft. Een gesprek over het lot van de primaat van Hongarije zou ge voerd moeten worden in het kader van een „breed overleg", dat de ver betering van de Hongaars - Ameri kaanse betrekkingen ten doel heeft. BINNENLAND HAAGSE POLITIE ONTMASKER DE INBREKERSBENDE 13 jeugdige verdachten Vier en dertig misdaden zijn op gehelderd door de bekentenis van 13 Hagenaars tussen 18 en 27 jaar. In groepjes van twee of drie pleegden zij voornamelijk inbraken. Meestal reden zij op een gestolen bromfiets of SCHEEPSDRAMA 12 zeelieden verdwenen Het door zware zuid-westelijke stormen geteisterde zeegebied ten oosten van het Ierse eiland Eagle was maandag en in de nacht van maandag op dinsdag het toneel van een drama, dat de 470 ton kleine Nederlandse kustvaarder „Stientje Mensinga" van de rederij Gruno plotseling besprong. Het 65 meter lange en 9 meter brede schip werd door storm en golven overweldigd en voor de Westierse kust op een rots geworpen. De po gingen om de tien opvarenden van het zinkende schip te redden, liepen uit op een tweede drama een sloep van het Duitse schip „Maria Schulte' met vier geredde Nederlanders en vijf Duitsers aan boord, was opeens ver dwenen. Vliegtuigen, helikopters en schepen begonnen onmiddellijk aan een nauwkeurig onderzoek, maar het zoeken werd belemmerd door het on gunstige weer. De „Stientje Mensinga", had in Foynes, Ierland, gelost en was met ballast op weg naar Londonderry, eveneens in Ierland, om daar een la ding aardappelen in te nemen, be stemd voor de Canarische eilanden. De kustvaarder heeft als thuishaven Delfzijl. Reder is dr. L. A. Ooster huis te Dublin (Ierland), terwijl het schip gewoonlijk werd bevracht door de n.v. Gruno in Amsterdam. Na het eerste bericht, dat de „Stientje Mensinga" drie mijl van het noordwestelijke eiland Eagle in groot gevaar verkeerde, begonnen de Ne derlandse sleepboot „Noordzee" en de reddingsboot van Arranmore een verbeten gevecht tegen de Atlantische storm, teneinde de Nederlanders in nood, te bereiken. Van Londonderry steeg een hefschroefvliegtuig van de Britse marine op, waarvan de com mandant later meldde, dat hij zes van de opvarenden van het Nederlandse schip had meegenomen en aan de kust van het graafschap Donegal had af- in een gestolen auto naar hun opera tieterrein. Auto's en brommers vond de Haagse politie dan later terug. De bende heeft totaal voor meer dan tienduizend gulden aan goederen en geld gestolen. De diefstallen wer den gepleegd in twee en een halve maand tijd, tussen 6 juni en 17 sep tember. KABINET HOUDT VAST AAN NIEUW-GUINEA-POLITIEK. Minister Luns (Buitenlandse Za ken) heeft maandag in de minister raad uitvoerig verslag uitgebracht over de behandeling van de kwestie Nieuw-Guinea in de Verenigde Na ties. De bewindsman heeft dinsdag morgen de vaste commissie voor bui tenlandse zaken uit de Tweede Kamer ingelicht. Hieruit kan de conclusie worden getrokken dat het standpunt van het kabinet geen wijziging heeft ondergaan. Het betekent dat de rege ring zal doorgaan op de uitgestippel de weg ten aanzien van de toekomst van Nieuw-Guinea en dus alleen met Indonesië zou willen praten op basis van het bona fide zelfbeschikkings recht der Papoea's. Verwaarloos ze niet die Bbeumatische Pijnen Anders kunt U straks niet meer op of neer... de nacht van zondag op maandag even na middernacht in de Ruische- poort heeft afgespeeld. Daar was de 16-jarige leerling-bloemist Th. van Deursen, wonend aan de Maastricht- seweg in Den Bosch, tijdens een twist tussen vijf jongelui, met een mes in de rug gestoken. De jongen was kort daarop overleden. Reeds in de loop van de nacht arresteerde de politie de 19-jarige L. v. d. K.; deze heeft maandagmorgen een volledige beken tenis afgelegd. De politie begon de opsporing van de dader op de aanwijzingen van de taxi-chauffeur en slaagde er spoedig in, het drietal te vinden. Van de K. heeft verklaard dat er geen enkele vorm van haat bij hem tegen het slachtoffer bestond en dat hij in een opwelling van drift gehandeld zou hebben. Hij wordt donderdag bij de officier van justitie mr. Bruigom voorgeleid. TWINTIG JAAR VOOR MOORD OP JOKE VAN GROENENDAAL Het Bossche gerechtshof heeft de ontvluchte psychopaat M. wegens moord op het Venlose meisje Joke v. Groenendaal veroordeeld tot 20 jaar gevangenisstraf met aftrek van voor arrest. Het is dezelfde straf als door de rechtbank te Roermond was op- PROVINCIALE SUBSIDIES Ged. Staten van Noord-Brabant stellen voor aan de Stichting voor Re validatie in Noord-Brabant te Tilburg voor het jaar 1962 ten behoeve van het revalidatiewerk in deze provincie een subsidie toe te kennen van ma ximaal f 10.000. - Ged. Staten stelden verder voor aan de Stichting Katholieke Leergan gen te Tilburg maximaal de volgende subsidies te verlenen 1. f 15.000.- in het geraamde exploitatietekort van elk der cursus jaren 1960-1961 en 1961-1962 met dien verstande, dat het subsidie uit sluitend betrekking heeft op andere afdelingen dan door het Rijk gesub sidieerde opleidingen voor middel bare akten. 2. Bovendien f 3.000, - als bij drage in het in elk der exploitatie- gezet. Kort daarop seinde kapitein J. Mink van de „Stientje Mensinga" over de radio, dat zijn schip slagzij maakte en zinkende was. Vermisten De kans op redding van de nog aan boord zijnde bemanning leek nabij toen het Duitse vrachtschip „Maria Schulte" in zicht kwam. Kort nadat de Nederlandse zeelieden in de sloep waren gegaan, verdween het bootje echter uit het zicht. Voor het leven van al de opvarenden van deze sloep wordt gevreesd. Drie bemanningsle den van de „Maria Schulte" sloegen kort daarop overboord en konden niet worden gered. Verscheidene schepen hebben daarna op de plaats van het onheil naar de vermisten, vier Nederlanders en acht Duitsers, ge zocht, maar tot op heden zijn hun po gingen zonder succes gebleven. Het zoeken wordt nog steeds intensief voortgezet. DRAMA IN DEN BOSCH Jongen bekende dodelijke steek De Bossche politie is er maandag snel in geslaagd klaarheid te brengen in een geval van doodslag, dat zich in gelegd en waarvan de advocaat-gene raal bevestiging had geëist bij de be handeling in hoger beroep op 20 no vember j.l. Zowel de officier van justitie te Roermond, die levenslange gevangenisstraf tegen M. had geëist, als de verdachte zelf had tegen het rechtbankvonnis hoger beroep aange tekend. AUTO TE WATER TWEE DODEN. Op een niet beveiligde overweg in Wilnis is maandagmiddag een perso nenauto tegen een goederentrein ge reden. Na de botsing kwam de wa gen ondersteboven in een voort te recht. In het wrak werden later de stoffelijke overschotten aangetroffen van twee inzittenden, de 25-jarige J. Schutte uit Noorden en de 12-jarige R. uit De Kwakel. PROF. P. J. OUD 75 JAAR Dinsdag 5 december vierde prof. mr. P. J. Oud, voorzitter van de VVD en van de Tweede Kamer-fractie van deze partij, zijn 75ste verjaardag. Ter gelegenheid hiervan werd maandag 4 december in de sociëteit De Witte te 's-Gravenhage een huldigingsbijeen- komst gehouden. Op verzoek van prof. Oud zelf droeg deze bijeenkomst een strikt be sloten karakter. Uitgenodigd waren uitsluitend de leden van de beide Kamerfracties van de VVD, de leden van het dag. be stuur en de leden van de redactie commissie en de medewerkers van het boekwerk, dat ter gelegenheid van deze gebeurtenis zal verschijnen. Prof. mr. D. Simons bood met een hartelijk woord de heer Oud de voor lopige inhoudsopgave aan van de bundel „Hedendaagse problemen van vrijheid en democratie". Vervolgens voerden nog het woord minister drs. H. A. Korthals en de voorzitter van de Tweede Kamer, Dr. L. G. Kortenhorst, zomede namens de Tweede Kamerfractie van de VVD mevr. J. M. Stoffels-van Haaften, namens de Eerste Kamer-fractie mr. H. van Riel en namens het dagelijks bestuur en hoofdbestuur van de VVD de heer J. M. F. A. van Dijk. Dr. Kortenhorst was, naar hij zei, „als politieke tegenstander en per soonlijke vriend" aanwezig. „De Lantaarn" jaren 1960-1961 en 1961-1962 af te schrijven gedeelte van het ongedekte tekort over de periode van 1 januari 1955 tot en met 31 augustus 1956. Ook wordt voorgesteld aan de Bra bantse Stichting voor Beeldende Kunst en Edelambacht te Tilburg voor het jaar 1962 een subsidie te verlenen van maximaal f 10.000. - KANAALBRUG BEGIN RIJKSWEG TILBURG - GORCUM. Een bedrag van niet minder dan 1.150.000 gulden heeft de Tilburgse raad gevoteerd voor de bouw van een viaduct over het Wilhelminakanaal, nabij de rotonde Ringbaan Noord - Ringbaan West - Dongense baan. Door een begin te maken met de aan leg van deze „hoge brug" hoopt Til burg de zozeer gewenste rijksweg Tilburg - Gorcum, die ook langs Waalwijk komt te lopen, te bespoedi gen. WATEROVERLAST IN OISTERWIJK. Het overtollige water van de Voor ste Stroom - de Ley - heeft maan dag grote last veroorzaakt in het zuid westelijk deel van Oisterwijk. De we gen hier zijn praktisch allemaal voor het verkeer afgesloten, doordat het water er overheen stroomt naar lager gelegen stukken. Verscheidene hui zen worden door het water bedreigd. Het is echter nog niet nodig gebleken de bewoners te evacueren. Enkele fa brieken en de 12-klassige meisjes school in „De Putten" zijn door het water ingesloten. Donderdag 14 december zal het Waalwijks Orkest in de zaal van Musis Sacrum, 's avonds om 8 uur, een Beethoven-concert verzorgen, waar aan de le concertmeester, Pierre Jetteur, solistische medewerking zal ver lenen. Als eerste staat op het programma vermeld Ouverture Egmont. Bij deze ouverture wordt vaak gewezen op de tegenstelling van de statige Sa- rabanda, waarmee het stuk wordt geopend en het gevoelvolle lyrische mo tief van de houtblazers, dat daarbij aansluit, waarmee volgens sommige muziekkenners uitgebeeld zou worden het geweld van de spaanse tiran en het smeken van de zwaar onderdrukte Nederlanders. Deze bewering wordt aangevuld met de verklaring, dat het dalende kwartenmotief en de lange rustpoos vlak voor de overwinningssymphonie, waarmee het werk eindigt, het onthoofden zou moeten weergeven. Een andere uitleg, die ivordt gegeven is, dat de eerste acht maten, de innerlijke tweespalt van Egmont weergeven, de waardige hooghartigheid als publieke figuur en zijn gevoeligheid van aard. De als bijlslag aangeduide kwartensprong zou dan niets anders suggereren, dan de dramatische wending de onder gang van Egmont als persoon en de overwinning van de tirannie. Vioolconcert in D grote terts. Aangaande dit concert kan men van me ning verschillen over de vraag, welk concert van Beethoven op de troon zetelt, hierbij als argument aanvoerende, dat de viool opgenomen in het hele concert moeilijker haar zelfstandigheid kan waarborgen, dan dit met de piano het geval is. Toch vormt voor velen dit strijkinstrument met het orkest samen een fraaiere eenheid.Vier paukeslagen op de centrale toon D openen het werk, met onmiddellijk daarna de rustige inzet van de hobo, begeleid door de overige houtblazers. De tonatie van de violen in dis met de verrassende oplossing naar een cis, vormt een geheel, dat nog verschil lende malen zal terugkeren. Het gehele stuk door, worden eenvoudige middelen, in een overgeleverd vormschema, samen gesmolten tot fraaie composities. Het tweede gedeelte vangt aan met ietwat plechtige en wee moedige klanken, waarna hoorn, klarinet en fagot ieder hun aandeel in het werk opeisen, begeleid door hoge gebroken akkoorden van de violen. In het korte middendeel neemt de solist de melodische leiding. Strijkers tok kelen de wijs van het begin aan, die overheerst wordt in de tegenmelodie van de soloviool. Op de achtergrond het verre signaal van hoorns, zodat alles lijkt te gaan zweven. Er volgt een terugkeer naar de werkelijkheid, waarbij een vrolijk rondo haar intrede doet, die onmiddellijk na de cadanza wordt onderbroken. Nog even de aanhef van het thema door de celli, gegeven in een wazige sfeer, waarop de finale volgt, dan lijkt het alsof het stuk zich wegtrekt, onmerkbaar haast, maar verrassend volgt daarop het forse magistrale slot. De achtste symphonie. Het eerste deel ademt een sfeer van rust van gezellig samenzijn, die slechts af en toe even boven de middellijn uitwipt, terwijl het tweede deel, als tegenstelling van het eerste, volledig is over geleverd aan geestige, onverwachte effecten, die vaak verrassend aandoen, door verschillen in toonhoogte en onverwachte pauzen. Het slot is feeste lijk, hoorns, trompetten en pauken nodigen de toehoorders uit mee te gaan naar die aparte wereld, die vaak zover van, maar nog vaker zo ver boven, deze reële woelige wereld van 1961 staat. I >1GEN. De tcho vad het Zuióen Begin morgen die bloedzuiverende Kru- schen-kuur, om zelf te ondervinden - en ai spoedig! - -hoeveel beter ge U yoelt, naar lichaam en geest. Want ook Uw stemming heeft van Rheumatische Pijnen te lijden. Eigenlijk vergallen die pijnen Uw hele le ven, belemmeren U in Uw doen en laten. En dat terwijl hulp voor 't grijpen ligt. Neem toch Kruschen. De kleine dagelijkse dosis doet wonderen. Op Uw hele gestel ELASTIEKEN KOUSEN STEUNZOLEN Grotestraat 220 WAALWIJK DROGISTERIJ-PARFUMERIE Grotestraat 131, Telefoon 2045 W A A L W IJ K «n reumatische pijnen wrijft U eveneens weg met

Echo van het Zuiden | 1961 | | pagina 1