wülwi]ks6 en L^nQStRütsB couRAnt De schoenmaker zweert bij zijn leest BINNEN- EN BUITENLAND Schaapskooi als stille getuige van verleden tijd VERLOVINGSRINGEN Stassar, Waalwijk VRIJDAG 8 DECEMBER 1961 83e JAARGANG No. 98 Uitgever: -,'aalwijkse Stoomdrukkerij 1 Antoon Tielen Joofdredaeteur: JAN TIELEN jironummer 50798 jij blad verschijnt 2 x per week Abonnement: 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 "Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 TeL 04167-2002 Telegram-adres „Echo" Als ze dan met tweeën kleumend tegen elkaar staan in de druile rige regen op het stationnetje, dat ligt langs de lijn, die loopt van Tilburg naar Eindhoven, waar dagelijks tientallen treinen overheen denderen, met een vaart waarvan je duizelig wordt, kijken zij bei den met een weemoedige blik naar de fabriek, die precies recht tegenover dat stationnetje ligt en waaruit het geluid opstijgt, als huisden er tienduizend bijen in. Oisterwijk; zij nemen niets anders mee naar de grote stad, als een herinnering van bossen en vennen, hgi en veel regen. ,,'t Is voorbij", zegt hij. „Ja", schudt zij. „Een leuke vacantie" „Ja"schudt zij. En dan komt die trein, die gaat van E. over O. naar T. en nog veel verder, tot A.; ze stappen in, hun laatste blik op de fabriek gericht en om nog gauw iets mee te pikken, leest zij: Leestenfa- briek. Ze schudt het hoofd. „Dat is het derde unicum", zegt hij. „Ja" knikt zij, Kees kan het weten. En Kees had gelijk. eerd. Voordat de leest werkelijk leest is, waarmee de schoenfabrikant wat kan aanvangen, komen er nog heel wat bewerkingen kijken. Er moeten schuiven of scharnieren in aange bracht worden, met de hand wordt het neusmodel bijgewerkt, de hiel- bogen worden ook nog eens gefraisd en bijgevijld. Boven op de kam wor den de Ieren - of fibre - plaatjes, die dienen ter versterking, aange bracht en niet te vergeten de hulzen (dat zijn een soort ijzeren bussen, waarmee de leest op de zwikstandaard geplaatst moet worden). Naar gelang de uitvoering en het doel van de schoen, wordt de leest voorzien van zool- en hakbeslag, dat weer naar het binnenzoolpatroon passend moet wor- dengevijld. Is de leest daarna nog eens licht geschuurd, van een water- prooflaag voorzien en met was nage- poetst, dan eerst zijn zij voor verzen ding gereed. Personeel is belangrijk De leest is voor de schoenindustrie van ontzettend groot belang en daar door onmisbaar; is de leest niet goed, dan komt ook van de schoen niet veel terecht. De modeleurs van een leest zijn dan ook ook echt wel vaklieden van de bovenste plank, die liefde voor het vak hebben en beschikken over een aardige dosis creatief vermogen. Het zijn geen mensen van het soort, dat vandaag met oud ijzer langs de deur gaat en morgen met groenten. Zij hebben, voordat zij zich modeleur mogen noemen, eerst de Middelbare Vakschool in Waalwijk doorlopen. Het overige personeel heeft alle maal minstens de avondschool voor de schoenindustrie gevolgd, omdat dit vak te nauw is verbonden met de schoenindustrie, en ook voor hen, die wat handig zijn en hard willen wer ken, valt in deze sector van de schoenproductie heel wat te bereiken. bracht drukke dagen mee, maar deze kudde leverde hem toch nog altijd een 300 tot 350 kg. wol op, die weer werd verkocht aan de wolfederatie in Den Bosch. Over belangstelling had de herder geen klagen, want wan neer 's zomers toeristen hem bezig zagen met zijn kudde, was er altijd animo genoeg om eens een lammetje in de armen te nemen en zich zo te laten fo tograferen. Maar het komend io'eristenseizoen zullen de va kantiegangers tevergeefs zoeken langs de dijk van 't afwaterings kanaal naar de herder. De heer van Tuijl heeft zijn schaapjes op het droge, hij heeft ze in een klap verkocht, alleen de schaapskooi is gebleven als een eenzame her innering. lllilill Een klein gedeelte van de kudde, zoals zij dagelijks was te zien in de contreien van Waalwijk. Ook 't zwarte schaap ontbreekt niet Eigenaar van Brabants laatste kudde was een Waalwijker Enig in Nederland. Als toeristen in Oisterwijk hun va cantie door komen brengen, kunnen zij er genieten van bos, ven en hei, die tesamen een eenheid vormen, die uniek in Nederland genoemd mag worden. Dat is ook het postkantoor in dit toeristepdorp. Oisterwijk kan namelijk bogen op een Koninklijk Postkantoor, dat u nergens anders in Nederland zult vinden en daarom een unicum, waar iedere Oisterwijker vol trots op zal wijzen. Maar daar blijft het niet bij, want wanneer Oisterwijk iets doet, dan gebeurt het goed en alle goede dingen in drieën, zegt het spreekwoord. Het derde wat enig in zijn soort is in Nederland en dat in Oisterwijk staat, is de Leestenfabriek; dus eigenlijk een toeristische bijzon derheid. Er wordt hard gewerkt in de ze fabriek en dat kan ook niet an ders. Nederland verslindt schoenen bij duizenden en een schoen zonder Het uitgangspunt hierbij is het moedermodel, dat helemaal met de hand wordt vervaardigd, door specia le modeleurs, die hiertoe in het be drijf een opleiding hebben genoten. Om vast te stellen of de leest aan be paalde normen voldoet, - immers de leest moet niet alleen mooi zijn, maar ook passend, - beschikt men over speciale meetinstrumenten, zodat men kan komen tot het door de schoenfabrikant gevraagde model. Hoe beter deze modeleurs op de hoogte zijn van de werkwijze van een bepaalde schoenfabriek, hoe meer in lichtingen zij krijgen over de te ma ken schoen, des te beter zal ook de leest tot stand kunnen komen. Wanneer men eenmaal zover is, dat er enkele paren leesten zijn gemaakt, dan worden deze opgestuurd naar de betreffende schoenfabriek, die er een proefschoen op maakt, om zodoende te kunnen controleren of de leest aan de gestelde eisen voor die betreffen- Het is al weer lang geleden, dat de meester op de lagere school ons de woorden voorzong en overleverde, hoe op de grote stil le heide de herder eenzaam ronddwaalde, terwfjl zijn hond de kudde trouw bewaakte. En was het toen al niet een grote zeld zaamheid, wanneer wij buiten in Gods vrije natuur ergens een herder aantroffen met kudde en hond? Het idee van grote en stille heide had reeds lang afgedaan, doordat de industrie en landbouw flinke stukken woeste grond hadden opgeslokt, zodat er eigenlijk nergens een plekje meer te vinden was, waar wij niet de schoorstenen van fabrieken zagen oprijzen. Maar goed, de kudde met schapen hadden wij nog, al trof men ze dan ook slechts sporadisch aan. Nu, in december 1961, is ook dat verle den tijd en blijft ons niets anders meer over dan de kerststal met de schapen en de kerstliedjes over de herders en hun kudde leest bestaat nu eenmaal niet. Een goede leest is de waarborg voor een goede schoen, maar voordat men aan een goede leest toe is, komt er heel wat kijken. „Moederleest" Een leest moet uit het juiste hout gesneden zijn en dat is in dit ge val de Beuk. Men gebruikt dan of het hout van de gewone beuk, of van de steenbeuk, dat uit verschillende lan den naar Oisterwijk wordt aange voerd, maar niet, voordat het eerst bepaalde voorbehandelingen heeft on dergaan. Het hout wordt allereerst gestoomd, met het doel al het leven wat er nog inzit te doden. Geen enkele bacterie of worm overleeft deze behandeling. Op de fabriek wordt het daarna nog 1 jaar opgeslagen, zodat het kan ac climatiseren, het moet zich aanpassen aan het gemiddelde vochtgehalte van de lucht in ons land en daartoe wordt het dan kunstmatig op een bepaald vochtpercentage gehouden; eerst dan kan het verwerkt worden tot leest. de schoenfabriek voldoet. Reeks van bewerkingen Is de fabrikant van mening dat de verloofde van Kees met het model schoenen, op deze leest gemaakt, waarschijnlijk wel in haar nopjes zal zijn en dat haar „maat 39 voetjes" in deze maat 39 schoenen niet in het gedrang zullen komen, dan gaat de opdracht weg, om over te gaan tot de productie van een bepaald aantal leesten van dit of dat model in de verschillende maten. Men begint dan met de productie van een serie binnenzool patronen, waarnaar de binnenzoolmessen ge maakt kunnen worden. Inmiddels is men in de fabriek met behulp van de binnenzool en het moe dermodel begonnen met de productie van de leesten. Hiertoe plaatst men het moedermodel op een copieerfrais- machine, waarmee de blok beuken hout ruw wordt voorgedraaid, want straks ondergaat de leest in spe nog maals op een andere machine een be werking waarbij wordt fijn gecopi- De laatste herder in Brabant is verdwenen en met hem de glorie van het herderbestaan. Alleen de schaapskooi is gebleven, zodat de herinnering aan hem en aan zijn kudde nog zal blijven voort leven*. Wie was het, die de inner lijke rust bezat, om dag in dag uit de moed op te brengen alleen met zijn schapen en herdershond langs een dijk zijn uren te slij ten? Was hij definitief de laatste, of zal mettertijd een ander zich melden, omdat hij zich geroepen voelt het herderschap op zich te nemen? Als wij de heer van Tuijl hierover horen praten, dan moe ten wij wel aannemen, dat dit voor goed verleden tijd is. Want wie kan in deze tijd van de vijf daagse werkweek nog die liefde voor deze beesten opbrengen, dat hij van 's morgens 8 tot 's avonds 8 zijn uren hieraan geeft Het Brabants landschap heeft met dit heengaan iets specifieks verloren en dat is alleen maar jammer te noemen. De heer F. van Tuijl, die sedert 1948 deze kudde van ongeveer 100 schapen zelf in eigendom had werd wel tot de verkoop van zijn schapen gedwongen, nadat de 73- jarige H. Pelders zijn herdersle ven er voor goed aan had gege ven. In 1921 was Cornelis van Tuijl, de vader van F. van Tuijl uit de Loeffstraat 24, een schaapskooi met ongeveer 100 schapen in Cromvoirt begonnen. Daar graas den deze beesten onder zijn toe zicht langs de dijk van het afwa teringskanaal, dat ook langs Waalwijk loopt, het malse gras en 's winters op de velden en ak kers van de boeren, om de res tanten groen en granen in hun magen te doen verdwijnen. En kele jaren daarna trad zijn broer als herder bij hem in dienst en onder zijn zorgen groeide de kud de uit, totdat hij, na tien jaar dit werk gedaan te hebben, kwam te sterven. Sedert die tijd was het een komen en gaan en het waren niet steeds de beste herders, die de kudde in deze jaren kende. In de oorlog huisde de hele troep over naar Drunen, om daar weer langs datzelfde afwateringska naal de omgeving op te fleuren. 1944 was een bijzonder slecht jaar- de herder had zijn kudde in de steek gelaten, omdat hem de grond onder de voeten te heet werd en toevertrouwd aan Gods voorzienigheid, graasden de bees ten links en rechts waar nog wat te halen viel. Van een kudde was toen eigenlijk geen sprake meer, omdat veel beesten de dood had den gevonden door granaatvuur, terwijI andere om het leven wa ren gebracht door hongerige sol daten en burgers; diverse bees ten waren afgedwaald en werden later kilometers uit de richting in een of ander weiland terugge vonden. Na de oorlog trachtte men weer zo vlug mogelijk de troep tot een geheel te formeren, maar het viel niet te ontkennen dat de kudde flink aan omvang had ingeboet. In 1948 nam de heer F. van Tuijl de kudde over en hij wist deze weer op de oude stand van ongeveer 10Ó schapen terug te brengen. Als standplaats koos men weer de dijk langs het afwa teringskanaal, waar inmiddels ook een schaapskooi was verre zen en wel onder de spoorbrug. Ook de heer van Tuijl heeft weer diverse herders in dienst gehad, goede en slechte. Herder zijn is een bepaald vak, waarvoor men feeling moet heb ben, anders haalt het met de kud de niet veel uit. Het valt dan ook aan de schapen gauw te zien of de man die er over staat, slag van zijn werk heeft. Januari en februari waren de drukste maanden. De lammeren moesten geboren worden en dan kon het wel eens voorkomen dat de heer van Tuijl 's nachts zijn bed niet veel zag, omdat hij dan vaak als dierenarts moest fungeren, wanneer het werpen niet al te vlot verliep. De heer van Tuijl heeft goede jaren met zijn kudde gekend, vooral wanneer deze in de maan den januari en februari zich meer dan verdubbelde. De pas geboren lammeren hield hij ongeveer drie maanden bij zijn kudde, waarna ze met de vrachtwagen van J. Schilders werden overgebracht naar de veemarkt in Den Bosch, waar ze weer werden verkocht. Ook de tijd waarin de schapen geschoren moesten worden dat gebeurde allemaal nog met de hand „MAMS" VAN ANNEKE BEEK MAN MELDT ZICH BIJ JUSTITIE Woensdag meldde mej. Elisabeth van Moorst, officieel gedomicilieerd te Hilversum, die tot na de meerder jarigheid van Anneke Beekman met deze in het buitenland heeft vertoefd, en als „mams" zich met haar opvoe ding en verzorging heeft belast, zich bij het parket te Amsterdam, tot het ondergaan van 't vonnis van het ge- rechshof te Amsterdam, waarbij zij tot zes maanden gevangenisstraf werd veroordeeld. AUTO RIJDT OP KINDEREN IN Twee doden Tussen Aarle-Rixtel en Helmond is dinsdagmiddag een vrachtauto op drie jongens, die langs de Zuid-Willems vaart fietsen, ingereden. Twee jon gens zijn bij dit ongeval om het leven gekomen. De derde is ernstig gewond opgenomen in het ziekenhuis. Een personen-auto komende uit de richting Aarle-Rixtel, wilde een uit de tegenovergestelde richting komende vrachtauto passeren. Deze vrachtwa gen moest voor de 3 fietsende jon gens zo ver uitwijken, dat de perso nenauto aan de verkeerde kant van de vrachtwagen passeerde. Daardoor ontstond een frontale botsing tussen de drie fietsende jongens en de per sonenauto. Twee jongens kwamen in het kanaal langs de weg terecht en verdronken. Het zijn de 13-jarige Martien van Sinte uit Beek en Donk en de 13-jarige Jos van Duppen uit Aarle-Rixtel. De bestuurder van de personen auto liep een shock op. 25 OOSTDUITSERS VLUCHTTEN PER TREIN NAAR 'T WESTEN Een groep van vijfentwintig Oost duitsers is dinsdag met een trein naar West-Berlijn gevlucht. De vluchtelin gen, onder wie tien vrouwen en ze ven kinderen, reden in volle snelheid met een locomotief, waarachter een personenrijtuig was gekoppeld, over de zonegrens in West-Berlijn naar Spandau. Daar stopten zij om via een brandalarmmelder de Westberlijnse politie te waarschuwen. De trein kwam van Oraniënburg en moest stoppen in Albrechtshof, de laatste halte op Oostduits gebied voor West-Berlijn. Hij reed echter door en daverde op volle snelheid West-Ber lijn binnen. De vluchtelingen zijn fa milieleden en vrienden van de machi nist en de stoker van de trein. Het treinstel werd anderhalf uur later door een Oostduitse locomotief teruggesleept. In de wagen bevonden zich toen nog zeven reizigers, die niet met de vluchtplannen van de overigen op de hoogte waren en die op eigen wens naar Oost-Duitsland terugkeer den. ITALIAAN BEKEND Slachtoffer werd begraven in Amsterdamse Bos De Parijs politie heeft verklaard dat de in de Santé in de Franse hoofdstad opgesloten Italiaanse hor logemaker Sergio Scuazzardi (30) heeft bekend de Italiaanse schoen vertegenwoordiger Bruno Colombo drie weken geleden in Amsterdam te hebben vermoord. Het stoffelijk over schot van de vermoorde zou in het Amsterdamse Bos zijn begraven. Rechercheurs van de Amsterdam se politie gingen reeds in het Am sterdamse Bos graven. BLOEDIGE GEVECHTEN IN ELISABETHSTAD UN O-troepen en Katangese gen darmen hebben dinsdag in Elisabeth- stad zware gevechten geleverd. Vol gens een voorlopige verlieslijst zijn 36 Katangezen, een Indiase UNO- officier en twee Europese burgers ge dood. Alle UNO-gezag in Katanga is nu in handen van het militaire UNO- commando,. Secretaris-generaal Oe Thant heeft aan zijn vertegenwoordi ger voor heel Kongo, dr. Stoere Lin- ner, carte blanche gegeven om de or de in Katanga te herstellen. De UNO - autoriteiten in Kongo en Katanga zijn gemachtigd „alle acties te ondernemen, die zij nodig achten' UNO-troepen zijn ter versterking naar Elisabethstad onderweg. Straal jagers zijn in het veld gebracht met de opdracht de grondtroepen te steunen en elk vliegtuig, dat de operaties van UNO-troepen hindert, neer te schie ten. De hoogste gezagvoerder van de UNO in Katanga is thans de Indiase brigade-generaal K. Raja. Hij heeft alle functies van de burgerlijke UNO- autoriteiten overgenomen. De Ierse generaal Sean McKeown, opperbevelhebber van de UNO- strijdkrachten in heel Kongo - Ka- tanga incluis - heeft laten weten, dat hij na het verstrijken van zijn ambtstermijn op 31 december geen verlenging daarvan wenst. McKeown heeft in aansluiting op deze aankon diging van zijn ontslag verklaard het „helemaal eens te zijn" met de afge treden UNO-vertegenwoordiger voor Katanga, dr. O'Brien. „Wat hij heeft gezegd over Rhodesië, Engeland, Frankrijk, België en Zuid-Afrika, is helemaal waar", zei de UNO-opper- bevelhebber. DE SOCRATES-AFFAIRE Ex-onderdirecteur op vrije voeten gesteld. Procureur eiste 18 maanden De procureur-generaal bij het fe- rechtshof in Amsterdam mr. A. S. de Muinck-Keizer heeft tegen de gewe zen onderdirecteur van de Amster damse Bank, T. H. uit Bussum, we gens twee gevallen van verduistering in dienstbetrekking en oplichting in vereniging met de Socrates-directeur den B. van de Rembours- en Indu- striebank in Amsterdam, een gevan genisstraf geëist van anderhaal jaar met aftrek. Het verzoek van de verdediger om onmiddellijke invrijheidsetelling werd ingewilligd. De tcho v&n het Zuióen op de voet m V "Y-V-:. Paarsgewijze ondergaan hier de ruw voorgedraaide leesten nogmaals een fraisbewer- king, waarbij ze worden „fijn gecopieerd J-JA)TVl/ru*U'l'l"iTl*ii

Echo van het Zuiden | 1961 | | pagina 5