Uit de Redactiepen I KERSTMIS DE TERP ACTIE 10x10 Ill P Ill ii PHI! fir' Een man moet het heft in handen houden Detective gevraagd ill! Hiw Milfl Hoofdredacteur L. van Beers Redacteurs K. de Hond, B. Klijn T. de Gouw, A. van Liempt Redactieadres: Putstraat 40, Waalwijk Nu er overal togen en mijters aan de waslijnen han gen, en nu ieder zijn krulstaf ingevet heeft, gaan onze gedachten weer langzamerhand naar het naderen de Kerstfeest. De politiemacht in de hei wordt versterkt, en iedereen grendelt zijn konijnen- en kippenhok eens extra zorg vuldig af. Men zegt, dat de jongeren de ouderen niet begrijpen, en dat de ouderen de jongeren niet kunnen volgen. Maar op het Kerstfeest gaan zij samen. Het is toch eigenlijk iets geheimzinnigs, dat Kerstfeest. Men kan het hele jaar ruzie maken; met Kerstfeest heerst er vrede. Vrede Kan men op deze wereld eigenlijk nog van VREDE spreken? Omdat mijn tijd in de middagpauze de laatste tijd zeer beperkt is, vooral sinds ik deze nieuwe baan heb, snelde ik tussen de middag, op de eerste dag dat ik deze be trekking aanvaard had, zomaar een willekeurige gele genheid binnen. Het was een enigszins muf en ouder wets cafeetje en nadat ik enkele minuten gewacht had, kwam de eigenaar tevoorschijn, die vroeg wat de juf frouw wenste. De juffrouw zou graag een kop koffie gehad willen hebben, en even later kan hij met het bestelde. Hij scheen behoefte te hebben aan een praatje, want hij trok een stoel bij en zette er zich zuchtend op neer, wat gepaard ging met een luid protest van het meubel stuk. Op een orginele manier opende hij het gesprek „Slecht weertje, juf Vervolgens praatte hij over koetjes en kalfjes, en ver trouwde mij plotseling toe, zonder 'enige overgang „Het zou allemaal niet zo erg geweest zijn, als mijn vrouw niet zon kreng was." Wat er nu eigenlijk niet zo erg geweest zou zijn, was mij niet geheel duidelijk, maar deze ferme benaming die hij voor zijn echtgenote bezigde, kon ik zonder moeite begrijpen. „Ik zal U eens wat vertellen, juf", zei hij, „men wordt geboren, leeft zijn leven, en sterft." Heel duidelijk. Tot zover kon ik het allemaal nog best volgen, maar hij ging verder „Toch zit er ergens in deze logische gang van zaken een onregelmatigheid, n.l. je wordt op een keer verliefd en je gaat trouwen. Kijk, dat is mij ook overkomen. Ik trouwde met Koos. Maar vanaf de eerste dag is alles verkeerd gegaan. Als zij „Ja" zei, zei ik „Nee". Dit werd dan meestal de directe aanleiding tot een echte lijke vete. Na een tijdje verbood ze me zelfs, om af en toe eens een avondje alleen uit te gaan. Nu zit ik al vijfentwintig jaar lang iedere avond bij Koos in de keuken Het gesprek vlotte uitstekend, voornamelijk door de niet aflatende woordenstroom van de waard. Hij wond zich tenslotte zo op, dat zijn bleke gezicht rood aanliep en zijn fletse ogen begonnen te vonken. Gelukkig ben ik altijd in alles de baas gebleven. Ik zit heus niet bij haar onder de pantoffelal zou u dat misschien denken. Nee, nee, ik vindt, dat een man het heft in handen moet houden. Koos is in haar hart een goed mens, en ik geloof Wat hij geloofde ben ik niet meer te weten gekomen, want midden in deze volzin klonk er van achter uit de keuken een brullende stem die riep„Bertus, afdro gen en vlug een beetjell" Hij stond haastig op en rekende snel met me af. Ik keek de arme man na, die naar zijn dierbare Koos sukkelde, terwijl hij stamelde „Ja, lieve, ik kom er al aan, lieve Toen ik even later langs het keukenraam liep, zag ik hoezeer hij het heft in handen had Bij de finale van het songfestival van zondag 26 no vember j.l. hoorde ik iemand zeggen „Dat aanslepen van de instrumenten vind ik wel het mooiste..." Dit, zeer beminde lezers en lezeressen, vind ik betreu renswaardig. In vergelijk met de muziek is dit natuur lijk niets, al moet gezegd worden, dat het wisselen zeer vlot verliep. Een onbenullige reactie dus. Doch andere „reacties" bleken niet zo onbenullig. De grote vraag is „Waren het wel reacties?" En ieder die voornoemde zondagavond geprobeerd heeft van een stukje muziek te kunnen genieten, zal weten wat ik bedoel, n.l. het meer dan onbeschaafde gedrag van een aantal „grote heren", die meenden, dat een songfestival er is om hün een plezierige avond te be zorgen. 5^oe denk jij over de Mijne heren, ik ben zo vrij, op te merken, dat deze mening geheel verkeerd is. Ik zou deze mensen willen noemen „RECHT UIT DE KLEI GETROKKEN", waarmee ik, begrijp me goed, niet het gebied boven de Maas bedoel. Wie zich zo misdraagt, verdient geen an dere naam. We zouden natuurlijk ook kunnen zeggen „NOZEMS", maar die bestaan niet. Er zijn slechts hufters en overspannen teenagers. Aan U de keuze. Ik daag iedereen uit, die daar herrie geschopt heeft, om zelf eens voor een publiek, dat het eenvoudig „ver rekt" om stil te zijn, een fatsoenlijk stukje muziek te brengen. Onmogelijk gewoonweg! Maar breng dan in het vervolg in elk geval het fatsoen op, om de personen, die in WAALWIJK iets goeds willen organiseren en uitvoeren, niet meer op een der gelijke manier te vernederen. Op deze wijze komt ONZE STAD op een vreselijk slecht blaadje te staan. En nu HULDE. Deze gebeurtenis trekt vooral onze aandacht, omdat de betrokken personen van onze leeftijd zijn. Daarom is het goed, ons af te vragen „Hoe kon zoiets gebeuren, en hoe zouden deze jongens tot deze daad gekomen zijn?" De nieuwsbladen noemen de daders gewetenloze schur ken en monsters, maar iedereen kan zich op een be paald ogenblik toch wel eens woedend maken, en de ander ook zoiets dergelijks toewensen. Na enkele ogenblikken rustig nagedacht te hebben, ziet hij het belachelijke van de situatie toch wel in. Is hij op dat moment echter wèl in staat, zijn gedachten in daden om te zetten, dan gebeuren er de vreselijkste dingen. Zoiets gebeurde, zoals iedereen wel zal weten, er ook in Baarn. De daders moeten zich op een bepaald ogenblik over iets zodanig opgewonden hebben, dat ze in een moment van een zekere verstandsverbijstering het slachtoffer vermoordden. Iets dergelijks is voor een volwassene onbegrijpelijk, en zijn hebben er geen benul van, wat er op dat ogen blik in deze jongens moet hebben omgegaan. Zij kun nen deze jongens nu achteraf wel van alles naar het hoofd slingeren, maar het worden er toch geen gang sters mee. Het waren en het zijn nog steeds heel ge wone jongens, die niets verschillen van de anderen. Hun daad is natuurlijk niet goed te praten, maar wie wordt er beter van, wanneer zij voor een lange tijd uit de „roulatie" genomen worden? Wie gelooft, dat deze jongens, wanneer ze nu eens geen veroordeling zouden krijgen, zoiets nog ooit in hun hoofd zouden halen? Bovendien zullen ze hun gehele leven nagewezen wor den als moordenaar. Voor de Amerikaanse negerjongen Preston Cobb, ver oordeeld wegens een gruwelijke moord, werden in Ne derland een miljoen handtekeningen verzameld, voor clementie. Men kan deze Cobb, gezien de omstandig heden in Amerika, veel meer verantwoordelijk stellen voor zijn daad als de jongens uit Baam. Toch schildert men deze jongen af als een onschuldige baby in vergelijking met de „moordenaars" uit Baarn. Waarom ook geen medelijden met hen? Ten eerste hulde voor de voortreffelijke organisatie en voor JOS REMIS, die de programma's prachtig aan elkaar heeft weten te lijmen. Hulde voor verschillende spelers, die mij echt verbaasd hebben doen staan over het talent dat ze toonden. Goede wijn behoeft geen krans, dus maak voor uzelf maar uit, wat goed en wat minder goed was. In een van onze volgende nummers willen we eens uii- gebreid de aandacht besteden aan alle Waalwijkse bands. Zij zullen stuk voor stuk geïnterviewd worden, en van ieder hopen we een artikel met foto te brengen. De adressen van de leiders worden ingewacht bij ons redactieadres Putstraat 40, Waalwijk. En met een muzikale poot aan de Waalwijkse jeugd sluit ik met de hoop, dat onze jeugd er iets van geleerd zal hebben. ACHMED. Hoeveel ellende heerst er niet overal, dat had kunnen worden voorkomen? laat ons dit jaar op het Kerstfeest eens bijzonder hier aan denken. Bij de opening van het nieuwe TERP-gebouw was ons redactielid COBAKAtegenwoordig. Het is voorde Waalwijkse jeugd een hele vooruitgang; verschillende grotere steden moeten zulk een prachtig gebouw missen Ook voor de redactie was dit een grote dag. Het werd ons namelijk welwillend toegestaan, om ook van dit schitterende bouwwerk gebruik te maken. De redactie zal binnenkort uitgebreid worden, wat ook, naar wij hopen, een hoger peil van de kopij m zich mee zal brengen. - {honger in de wereld) Tweederde van de wereld lijdt honger. Van de vijf sterf gevallen, zijn er bijna vier het directe of indirecte ge volg van onvoldoende of slecht voedsel. Deze weerzinwekkende feiten moeten wij durven onder de ogen te zien. Hoe is het mogelijk, dat wij in zulk een grote weelde leven, terwijl er op het zelfde ogenblik iemand sterft van honger Kan ik er iets aan doen? Waarom vraag je dat aan mij? Binnenkort verschijnt er huis aan huis een extra editie van de „WIJ", geheel gewijd aan de zogenaamde „ACTIE 10 x 10". Je zult zien dat je er wel degelijk iets aan kunt doen en waarom we dit aan jouw vragen TREURWILG. Korte inhoud van het voorafgaande. De atoomgeleerde Herald Mac Cornley zit gevangen in een groot, als laboratorium in gericht landhuis, waar hij onder toezicht van een gebrilde bandiet zijn uitvinding opnieuw moet berekenen, aangezien Jerry, Herald's assistent, de documenten wist te vernietigen, voordat ook hij in handen van de bandieten viel. Herald veroorzaakt een ontploffing in het lab. Op het laatste moment had Herald de retort naar de kostbare apparatuur geworpen, en zich op de grond laten vallen. De bril, die nergens op gerekend had, werd door de luchtdruk achterover gesmeten, waar hij bewusteloos bleef liggen. Herald rende naar de deur, doch deze was gesloten. Zonder aarzelen liep hij op de bewusteloze bandiet toe, ontwapende hem, en nam de sleutelbos uit zijn zak. Hij moest vlug zijn, de gehele kamer stond in lichter laaie. Na enkele vergeefse pogingen, kreeg hij de deur toch open, en het volgende ogenblik rende hij over de gang in de richting waar hij de hal vermoedde, want onge twijfeld bevond zich hier de ingang naar de kelder, waar Jerry opgesloten zat. Hij had goed geraden, en vond zonder moeite de kel dertrap. Onder aangekomen, bemerkte hij, dat ër een lange donkere gang was, die hij in gestrekte draf af begon te lopen. Een andere gang kruiste de zijne. Hij liep steeds verder, tot hij tot de ontstellende ontdekking kwam, in een hopeloos doolhof verzeild te zijn geraakt. Zijn sigarettenaansteker doofde plotseling, en Herald stond in het donker. Een ogenblik rustte hij. Opeens meende hij ergens gerucht te horen. Luisterend rekte hij de hals. Dan verscheurde een ijselijke kreet de stilte, een kreet van een jonge vrouw in doodsangst. Herald sidderde. Het zweet brak hem uit. Aarzelend deed hij een stap in de richting waarvan het geluid gekomen was, doch hijgend bleef hij weer staan, toen een mannenstem met een waanzinnige lach riep „Haha, dokter Bird, U wilt dus niet zeggen, wat hiervan de oplossing is? Haha, we zullen U het vuur eens aan de schenen leggen, hahaha..." Een ogenblik was het weer stil, doch plotseling begon de vrouw weer te gillen. Herald aarzelde niet langer, en liep zo snel de duisternis toeliet in de richting van het geluid; de revolver die hij van de gebrilde bandiet afgepakt had, in de vuist. Hij voelde langs de wand een knop, en terwijl hij deze aftastte, gleed plotseling een deel van de wand opzij, en op het zelfde ogenblik baadde alles in het licht. Herald knipperde heftig met zijn ogen, en hield drei gend de revolver naar binnen en riep „Handen omhoog". Toen zijn ogen wat aan het licht gewend waren, zag hij een knappe vrouw, vastgebonden op een stoel. Een man, met breedomrande bril stond naast haar met een witgloieiende staaf ijzer in zijn hand. Fonkelend keek hij in de loop van de revolver. Tot zijn ontsteltenis herkende Herald in deze persoon, zijn beruchte bewaker, die hij een uur geleden bewus teloos in het brandende vertrek had achtergelaten. „Hoe komt U hier?" De bril antwoordde niet, doch bleef Herald aankijken, bleef hem aankijken, tot de geleerde besefte, gehypno tiseerd te zullen worden. Wanhopig vocht hij, dreigde met de revolver, maar was niet bij machte te schieten. Dan gleed hij weg in een diepe droomloze slaap... (abonnee) j| ilij 8 december 1961 1e jaargang no. 4 Buiten verantwoordelijkheid der redactie van ,.De Echo van het Zuiden" Blad vóór en dóór de jeugd (door Ine van Heesch) Recht uit de klei getrokken MOORD IN BAARN c. g. s. i i -[i !i r: ir I. I "1 r 1 tl V l >5 lp??

Echo van het Zuiden | 1961 | | pagina 6