wAAlwijkse en LangstRaatse couRant Uitvoervergroting blijft nodig Reglement tot voorbereiding gemeenteraads verkiezing, ontmoette veel tegenstand BINNEN- EN BUITENLAND Streekstructuurplan voor Midden-Brabant Stassar Betoro MAANDAG 11 DECEMBER 83e JAARGANG No. 99 faalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen jwfdredacteur: JAN TIELEN jironummer 50798 verschijnt 2 x per week Abonnement: 22 cent per week per kwartaal ƒ2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief jpgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167-2002 Telegram-adres „Echo" Nog nooit is onze uitvoer zo groot geweest als thans. Onge veer 10 jaar geleden kwamen onze economische experts tot de conclusie dat de Nederlandse export zich binnen 20 jaar zou moeten verdubbelen. Reeds na tien jaar hebben wy dat doel bereikt. Dank zy deze enorme krachtsinspanning zijn wy thans ook in staat zoveel meer dan voorheen te importeren. Per saldo dreigt op deze manier toch nog een betalingsbalanste kort. In aansluiting op deze wetenschap kan nog worden ver meld, dat wij in consumptieve welvaart nog een achterstand hebben vergeleken bij andere Westeuropese landen. Ook weten wij, dat 't aanbod van arbeidskrachten in de naaste toekomst weer zal stijgen. Met deze gegevens in de hand is het moeilijk om de vraag te beantwoorden of wij opnieuw moeten streven naar enorme ex portvergroting. Gezien de krappe arbeidsmarkt van heden zou dit ons economisch bestel zelfs kunnen schaden. Dus maar te vreden zijn met hetgeen nu bereikt is LET OP UW SAECK In zaken betekent stilstaan een vorm van achteruitgang. Wij moeten goed zien dat het aantal aanbiedende zakenlieden in een land met een stijgende levens standaard toeneemt. Wij zijn op ons exportprogramma vooruit, ons invoerprogramma heeft de verwachtingen eveneens over troffen. Juist bij dit beeld moeten wij op onze tellen passen, want de concurrentie van buitenlandse goederen op onze eigen markt is nog nauwelijks op gang gekomen. Dat wordt bewezen door de plan nen van de Amerikaanse rege ring met betrekking tot de uit voer uit de V. S. Er is daar spra ke van een overschot aan werk krachten die mien aan de slag wil helpen. De verbetering van de binnen landse conjunctuur in de V. S. is nog een groot succes. Het export programma van Kennedy's za kenlieden blijft achter. Er gaan stemmen op, de Ver. Staten nau wer met Europa te verbinden door de V. S. en de Europese lan- len in een groot economisch blok amen te voegen. teder Amerikaanse druk den bereikt via betere selectie van exportorders. Niet de orders die volgen uit onder-capaciteit elders zijn basis voor een goede exportopbouw. Iedere onderne mer kan dat in zijn eigen bedrijf nagaan. Vervolgens zullen wij onze Europese export moeten in tensiveren. Te veel in Europa Voor dit plan te verwezenlij ken is, zullen de V. S. eerst een goed deel van hun eigen protecti onisme moeten prijs geven, maar wanneer ze dat doen, komt met name Nederland dat aan de poort van Europa ligt, midden onder de druk van de Amerikaanse ex port komen te liggen. Binnen dat plan zal Nederland die druk niet geheel Runnen weerstaan en het is dus aan te bevelen om de ves tiging van Amerikaanse bedrij ven niet tegen te gaan. Het is dan beter dat deze Amerikaanse arti kelen zoveel mogelijk door Ne derlanders worden vervaardigd. Bovendien werkt de komst van Amerikaanse fabrieken louterend op onze eigen industrie. Die wordt dan gestimuleerd in zijn rationalisiatie-plannen. De komst van Engeland bin nen de E.E.G., die vroeger of la ter een feit wordt, zal ook de En gelse produkten over ons land doen vloeien als zeewater tijdens (en watersnood. Nu behoeven wij voor de Engelse waren geen vrees ie koesteren, maar er zijn terrei nen waar ze veld zullen winnen M daar moet tegenover staan 'n stijgende export naar de Britse landen. Storm op til „Een derde en wel de belang rijkste concurrent is West-Duits- 1, De Westduitse industrie is bezet met orders, dat een deel daarvan via toelevering op dit Moment afvloeit naar Neder land. Er is geen fantasie voor no dig om, te zien dat deze export verdwijnen zal, zodra er meer produktieruimte komt bij onze oosterburen. Daar moet dan comr pensatie voor komen en boven dien zal eerst op dat moment het Nederlandse produkt in West- Duitsland in de koude concurren- tiestorm komen. Exportvergroting blijft dus no- j'g. In de eerste plaats kan ver- Wering van onze uitvoer wor- Er wordt wel gezegd en ge schreven dat wij onze uitvoer te veel op Europa richten, maar dit is onvermijdelijk en voorshands beslist niet ongunstig. Wij ma ken immers grotendeels hoog waardige goederen en om, deze te verkopen, moeten wij in landen zijn met een stijgend levensni veau. Die landen liggen in Euro pa en Amerika. Het onvoldoende stijgen van de uitvoer naar de V. S. wordt allereerst veroorzaakt door de beschermende maatregelen in dat land zelf. Daarnaast zijn de introductiekosten aldaar enorm hoog. Het zal daarom toe te juichen zijn wanneer het leeuwendeel van de geplande extra exportvoor lichting, waarvoor regering en bedrijfsleven elk miljoen heb ben uitgetrokken, op de V. S. ge richt wordt. Merkwaardig is dat bij die plannen voor uitvoerver groting zo weinig de stem wordt gehoord van onze ervaren han delshuizen. Het is juist dat deze in het verleden vooral op 't Verre Oosten waren georiënteerd. Die tijd is voorbij en de meesten heb ben zich van de ergste klappen hersteld. Kan hun eeuwenlange koopmjanschap niet actiever wor den ingeschakeld bij het verove ren van een groter deel van de Noord- en Zuid-Amerikaanse markt? Wij pleiten niet voor vergroting van activiteit der spe ciale export-organen. Het resul taat van hun activiteit lijkt ons niet voorbeeldig. Er is nog meer te doen Tenslotte komt de vraag op of onze produktie van kapitaalgoe deren en halffabrikaten niet kan worden opgevoerd. Is er te veel nadruk gelegd op hoogwaardige eindprodukten? Als dit juist is, zullen veel Ne derlandse bedrijven nog tot in tensiever samenwerking moeten komen. Maar vooral zal er dan 'n oplossing moeten komen voor de financiering van deze uitvoer van complete fabrieksinstallaties enz. De vragers daarvan zijn de jonge staten en ontwikkelingslanden. Die zijn vol geestdrift, maar zit ten zonder geld. In hun landen ligt zeker een bescheiden werk terrein voor onze industrie. Aan onderhandelaars voor dit soort negotie ontbreekt het ons niet. Maar wij zullen er grote ri sico's voor moeten aanvaarden. Alleen de vakmensen op dit ter rein zullen kunnen beoordelen of die aanvaardbaar zijn. Al met al is het duidelijk dat wij nog lang niet aan het einde van ons ex- port-latijn zijn. Drs. H. De studie, die het Economisch So- dologisch Instituut te Tilburg maakt over de economische mogelijkheden T® midden-Brabant - „het ernstig ste probleemgebied van de provincie" is nagenoeg voltooid. Het rapport ®1 een aantal conclusies bevatten, die •°or het beleid van de betrokken ge meentebesturen in midden-Brabant an Srote betekenis kunnen zijn. Zo worden verwacht, dat er naar inleiding van de studie van 't E.S.I. een aantal praktische beleidsmaatre gelen kunnen worden genomeji ten aanzien van het te voeren industriali satiebeleid in midden-Brabant. De uitkomsten van het onderzoek zullen moeten dienen als basis voor een te maken structuurplan en voor een beleid, dat alle bij de streekraad aangesloten gemeenten zouden kun nen voeren. Naar de opvatting van het Tilburg- se gemeentebestuur zullen er meer ge meenten dan de huidige twaalf in de streekraad vertegenwoordigd moeten worden. B. en W. van Tilburg zijn van oor deel, dat met name het gebied rond Waalwijk bij het streekstructuurplan betrokken zal moeten worden; een mening, die overigens in de kringen van de Langstraatse gemeentebestu ren op het ogenblik blijkbaar nog niet erg wordt gedeeld. In de memorie van antwoord op de gemeente-begroting 1962 betogen B. en W., dat er mo menteel bij de streekraad geen belang rijke plannen aan de orde zijn. De plannen kunnen pas worden bekeken als het E.S.I.-rapport is uitgebracht. Wel hebben de stedebouwkundigen van de onderscheiden gemeenten uit de Streekraad in de loop van dit jaar de verschillende uitbreidingsplannen vergeleken, omdat met name de ruim telijke vraagstukken in de nabije toe komst de aandacht zullen vragen. Op de vraag hoe het ESI-rapport - dat het inzicht in de specifieke midden- Brabantse problemen in belangrijke mate zal verdiepen - in de publici teit zal worden gebracht, antwoordt het Tilburgse college van B. en W., dat hierover overleg zal worden ge voerd met de besturen van de streek - gemeenten, die samen met Tilburg de opdracht tot het instellen van het on derzoek hebben gegeven. Het rapport zal in ieder geval geen studeerkamer stuk blijven; in gezamenlijk overleg zal ongetwijfeld een geeigende, vorm voor de wijze van publiceren worden gevonden. In de memorie van antwoord stellen B. en W., dat de nota over de infra structuur van Tilburg - die door het gemeentebestuur aan de minister-pre sident en de andere ministers is ge zonden - een uiteenzetting bevat over de structurele moeilijkheden van de gemeente Tilburg en van de maat regelen die het gemeentebestuur treft ter verbetering, o.m. in de vorm van het 72-miljoen-plan. In de nota wor den verder suggesties aan de regering gedaan hoe de niet-kerngemeente Til burg geholpen kan worden bij de op lossing van de bestaande moeilijkhe den. Het Tilburgse college van B. en W. is van oordeel, dat het goede in- I zicht - dat door middel van de nota aan de regering in de Tilburgse pro blematiek is gegeven - van gunstige invloed is bij het verlenen van rijke goedkeuringen voor bouwwerken. Ook op de verbetering van de ver- keersgeografische situatie in Tilburg zal de nota volgens B. en W. een gun stige uitwerking hebben, al zullen re sultaten eerst op langere termijn kun nen blijken. Ledenvergadering Katholieke Volkspartij duurde tot na middernacht Jammer, dat zoveel leden van de Kath. Volksparty 't belang van de op donderdagavond door deze afdeling uitgeschreven leden vergadering niet hebben ingezien, zodat zij door hun afwezig heid onkundig zijn gebleven van belangrijke, soms felle dis cussies, die voortvloeiden uit het, door het bestuur van deze afdeling voorgestelde, nieuwe reglement, betreffende de voor bereiding op de gemeenteraadsverkiezing. Niet minder dan drie uur is er gewikt en gewogen voordat men tot overeenstemming kon komen en dit nog niet, voordat eerst drie stemmingen waren gehouden aangaande twee voorstellen, die waren voortgesproten uit voorstellen van de aanwezige le den betreffende het wel of niet aannemen van het door het be stuur naar voren gebrachte nieuwe reglement. Door het langdurig oponthoud, dat dit agendapunt met zich bracht, kwam het verslag van de werkzaamheden van de gemeenteraad in het afgelopen jaar door de heer Meijs wel wat in het gedrang, hetgeen evenwel aan de belangrijkheid hiervan niets afdeed. Zelfs het voorstel tot vaststelling van de nieuwe contributie regeling, dat een verhoging van 2.50 per lid per jaar tot 4. met zich meebracht, werd door deze discussie op de achtergrond geschoven. FEL BEWOGEN DEBAT Het waren vooral de heren Van Eijl, Smits en Pullens, die bezwa ren naar voren brachten tegen de binding, die aan de commissie van politiek advies was opge legd. Deze binding hield in, dat de adviescommissie gebonden is aan de verdelingsschaal op basis van maatschappelijke groeperin gen. De heren waren van mening, dat niet de maatschappelijke groep van herkomst bepalend mocht zijn voor het lidmaatschap van de gemeenteraad, maar dat uitsluitend de deskundigheid hier een rol mocht spelen. Deze oppositie mondde uit in een tweetal resoluties. De eerste resolutie, die afkomstig was van de heer Stevens, hield in het in troduceren van een viertal kwa liteitszetels. De tweede resolutie, afkomstig van de heer Van Eijl en die gesteund werd door de heer Pullens, was vooral gekant tegen het stringent binden van de politieke adviescommissie aan de maatschappelijke groepen.Van de zijde van het afdelingsbestuur werd door de heer van Engelen betoogd, dat niet alleen de des kundigheid een maatstaf mocht zijn, maar dat juist het vertrou wen, dat de kiezers in bepaalde kandidaten stellen, terdege over wogen dient te worden. Het afdelingsbestuur, dat bij monde van dhr. Smolders even dreigde toe te geven aan het ver langen kwaliteitszetels te intro duceren, nadat hij eerst het aan tal had beperkt tot twee, zag bij nadere discussie toch zoveel be zwaren in dit voorstel, dat het meende het amendement, dat af komstig was van de heer Stevens, te moeten ontraden. De heer van Engelen betoogde nog, dat in 't voorgestelde regle ment de activiteiten van de pre- sure groups dit zijn groepen met dezelfde belangen, die trach ten deze belangen in 't van over heidswege te voeren beleid veilig te stellen (bijv. vakorganisaties) redactie zouden worden geka naliseerd. Hij gaf hieraan de voorkeur boven ,,'n werken ach ter de schermen" door deze groups. De stemming verliep bij zonder spannend. Het amende ment van de heer Stevens behaal de vijftien stemmen voor en vijf tien tegen, zodat het resultaat was dat het conform 't algemeen reglement van de Katholieke Volkspartij geacht werd niet te zijn aangenomen. Het amende ment van de heren v. Eijl, Smits en Pullens, dat inhield minder binding voor de politieke advies commissie, werd eveneens ver worpen, doordat het niet de ver eiste meerderheid kon behalen. Reeds eerder was in discussie geweest de waardering van be paalde groepen. Bezwaren be stonden tegen verhoudingsgewijs slechte rangschikking van de agrarische bevolkingsgroep en de interpretatie van de werknemen- de middenstand. Tot slot van het bewogen debat bracht de voorzitter het ontwerp- reglement in stemming, dat werd aangenomen met de vereiste meerderheid van zeventien tegen dertien stemmen. Kandidaatstelling Aan het begin van de vergade ring was door de voorzitter, de heer Smolders, medegedeeld, dat de heer H. v. Kol zijn bestuurs lidmaatschap had opgezegd. Te vens werd door de voorzitter melding gemaakt van het feit dat tijdens de bliksemactie, die door de KVP was gevoerd, honderd nieuwe leden waren aangeworven, waardoor het ledenverlies weer grotendeels was gecompenseerd. Tot kandidaten voor de Pro vinciale Statenverkiezing werden gesteld: J. L. P. M. Teijssen, A. Kamp en A. Meijs. De heer v. d. Broek stelde nog voor de heer Chr. van Herpt (raadslid van Heusden) kandi daat te stellen, maar gezien de geringe ondersteuning van de broederafdeling stelde de heer v. Engelen voor dit voorstel niet te steunen. De drie door 't bestuur voorgestelde kandidaten bleven gehandhaafd. Wat betreft het jaarverslag van de penningmeester kon wor den meegedeeld, dat het batig saldo op 1 oktober 1961 798.14 bedroeg tegenover het vorig jaar op dezelfde datum 519.— Van 1236 leden werd contributie ont vangen. Ontwikkeling van de fracties onderling. Ook het alge meen beleid van B. en W., aldus dit verslag, is nooit aanleiding geweest tot bespreking, het noop te enkel tot respect, alsook voor hel werk van de gehele staf van het gemeentelijk apparaat. Dat de gemeente kan bogen op een snelle groei, vindt primair zijn oorzaak in de kundige lei ding van B. en W. De woon- en werkgelegenheid blijken elkaar steeds meer te be ïnvloeden. Een doeltreffend in dustrialisatiebeleid vergt dan ook niet alleen de aanwezigheid van bouwrijpe industrieterreinen doch evenzeer en daarnaast, de aanwezigheid van voldoende wo ningen. Het tot heden doör de gemeen te Waalwijk gevoerde beleid, om de werkgelegenheid te vermeer deren, heeft niet onbetekenende successen gehad. Langs de haven kwamen flinke industrieterrei nen tot stand, terwijl het indus trieterrein langs de Elzenweg een dichte bezetting heeft gekregen. In het verslag wordt verder melding gemaakt hoe nu reeds de behoefte bestaat aan nieuw in dustrieterrein, waarom de ge meente onlangs heeft besloten aan de westzijde van de Zomer- dijkweg nieuw industrieterrein in gereedheid te brengen. Woningbouw sproten en tevens zai hieruit voortvloeien de nieuwe woon wijk Waalwijk-noord te Besoij- eri; in totaal zijn dat 500 nieuwe woningen. Wat de particuliere bouw be treft, wordt in het verslag mel ding gemaakt van de nieuwbouw in Tuindorp en Bloemenoord. BRILLEN BRILLEN S Met deze nieuwbouw waren grote oppervlakten bouwterrein gemoeid, waardoor onteigening steeds dringender werd. Vernoemd werd tevens de nieuwe woonwijk, welke zal ver rijzen in het plan Laageinde, waar een nieuwe katholieke kerk als onmisbaard werd genoemd. Ook het plan Meerdijk werd in het verslag even aangetipt. Drie grote objecten werden naar voren gehaald, welke in de komende jaren tot stand zullen komen: een nieuw katholiek zie kenhuis, katholieke school voor B.L.O. en de nieuwe Mater Ama- nilisschool. Ook het sportpark Elzenhoven zal spoedig voor een groot deel gereed komen, Belanrijke projecten verkeren in een stadium van bespreking, n.l. het Cultureel Centrum en een sporthal. In 1961 bedroeg het totaal aan tal uitgegeven bouwvergunnin gen 155. De haven Ten aanzien van de woning bouw was er een stevige grond slag, gelegen in het continubouw- contract Brabant IL hieruit is de woonwijk Baardwijk voortge- Met het oog op de grote be hoefte voor Waalwijk, de Lang straat en de daarbij aansluitende gebieden, werd reeds direct na de oorlog de behoefte gevoeld om de haven te betrekken in het com plex van voorzieningen. De ver groting van de haven zal gunsti ge vestigingsfactoren scheppen voor andersoortige industrie dan die van leder en schoenen. Het streven van Waalwijk moet er op gericht zijn, aldus het verslag, 'n funstig klimaat te scheppen voor et aantrekken van andersoorti ge industrieën en bedrijven. De welvaart van stad en streek zou hiermee zeker gebaat zijn. De binnenhaven, welke 't eerst ter hand werd genomen, is reeds gereed, voor de tweede fase, het bouwen van de schutsluis en de verbinding met de Maas is een krediet verleend van 2V2 miljoen, maar de uitvoering hiervan is nog steeds niet ter hand geno men. Besprekingen met de Rijks waterstaat zijn nog gaande en verwacht mag worden dat deze spoedig tot 'n oplossing gebracht zullen worden, waarna de derde fase ter hand kan worden geno men. gemeente Op verzoek van de voorzitter van de KVP-fractie gaf de heer Meijs een overzicht over het jaar 1961, betreffende de ontwikke ling in de gemeente Waalwijk en de daarmee gepaard gaande voor stellen en besluiten, welke de raadsleden ter bestudering had den gekregen en waarover zij een beslissing hadden genomen. In zijn inleiding maakte de heer Meijs melding van de een drachtige samenwerking, die er steeds mocht bestaan tussen de ARBEIDERS-BUSJE GESLIPT TIEN MANNEN GEWOND Tien arbeiders die donderdagmor gen om 7 uur in een busje van hun werk in Rotterdam kwamen, zijn ge wond bij een botsing op de rijksweg Breda - Etten bij Vosdonk. Zes van hen, allen uit Bergen op Zoom, moes ten in ziekenhuizen in Breda en Roo sendaal worden opgenomen. Kort na dit ongeluk, dat een gevolg was van een spiegelglad wegdek, slipte op de zelfde plaats een personenauto en even later schoof een trekker met op legger van de weg de sloot in. Bij de ze ongelukken werd niemand ge wond. Wel was er veel materiële scha de en werd het verkeer lange tijd ge stagneerd. DIT JAAR 70 DODEN OP OVERWEGEN Het aantal ongelukken op overwe gen neemt schrikbarend toe. Dit heeft de directeur van de Nederlandse Spoorwegen, ir. J. P. Koster, don derdagmiddag op een persconferentie in Utrecht meegedeeld. Op de open bare en particuliere spoorwegover gangen vonden dit jaar 70 personen de dood. In totaal deden zich 165 on gelukken voor. De meeste werden ver oorzaakt op niet-beveiligde overwe gen, door onoplettendheid van het wegverkeer. Onder de doden bevon den zich 20 automobilisten of inzit tenden van personenauto's, 15 brom fietsers en 10 wielrijders. In 1960 re gistreerde men in totaal 131 onge vallen, waarbij 38 doden vielen. Sinds 1951 werden alleen al op de openbare overwegen» dus niet de particu liere spoorwegovergangen, - 435 personen gedood. Ir. Koster deed een klemmend be roep op het wegverkeer, om de uiter ste voorzichtigheid te betrachten bij 't passeren van spoorwegovergangen. Teveel weggebruikers, zo zei hij, pas seren de overwegen zonder erbij na te denken. Men negeert zelfs het ro de licht en het is ook voorgekomen, dat men nog onder neergaande bomen doorglipte. Vooral bij de automati sche halve overwegbomen is een der gelijke poging levensgevaarlijk. Bin nen 27 seconden nadat de rode lam pen aangaan dendert een trein voor bij. VERPLEEGSTER GAF KIND DODELIJK SLAAPMIDDEL Onvoorzichtigheid van een ver pleegster in het Nijmeegse St. Cani- sius-ziekenhuis is er de oorzaak van geweest, dat een twee-jarig jongetje aan een te grote dosis chloraalhydraat een vergift dat als slaapmiddel wordt gebruikt, is overleden. Het jongetje was al eerder voor een onderzoek op genomen geweest. Het was een zeer onrustig kind en het kreeg daarom het slaapmiddel, aanvankelijk in de vorm van zetpillen, toegediend. Het kind sliep onmiddellijk vast in en bleef in slaap ook nadat het onder zoek was afgelopen. Men vond dit niet vreemd en liet de ouders met het jongetje vertrekken. Op weg naar huis stierf het kind. De behandelende geneesheer, die de doodsoorzaak moest vaststellen, vond enkele vreem de feiten en liet de zaak onderzoeken. Daarbij kwam de onvoorzichtigheid van de verpleegster aan 't licht. De tcho van het Zui6er>

Echo van het Zuiden | 1961 | | pagina 1