wAAlwrjkse en LAnqstRAAtse couRAnt Eiiromarkt en de Nederlandse schoenindustrie Rationele stedebouw is voor Nederland een onontkoombare noodzaak Wie verre reizen maakt Verlovingsringen Prov- Staten van Noord-Brabant STASSAR WAALWIJK VRIJDAG 15 DECEMBER 1961 83e JAARGANG No. 100 ■tgever: 'aalwijksc Stoomdrukkerij Antoon Tielen pofdredacteur: JAN TIELEN ■jonummer 50798 it blad verschijnt 2 x per week Abonnement: 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs; 10 cent per m.m Contract-advertenties: speciaal tarief ■pgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk TeL 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167-2002 Telegram-adres „Echo" Op 25 maart 1957 werd door vertegenwoordigers van regerin gen van zes Europese landen, t. °v, de drie Benelux-landen, bene vens Frankrijk, Italië en West- Duitsland, te Rome het verdrag tot oprichting van de Europese Economische Gemeenschap on dertekend. Van dat ogenblik af trad een voornaam verdrag in werking en werden aan de aan gesloten landen verschillende ge boden en verboden opgelegd, waaraan zij zich strikt dienen te houden. Deze Economische Gemeen schap stelde zich tot doelbevor dering van de economische en sociale vooruitgang van de aan gesloten landen, verbetering van de levensstandaard en arbeids voorwaarden van de bevolking en het opruimen van de belemme ringen in de internationale han- del, door het voeren van een j gemeenschappelijke handelspoli tiek. Geleidelijk in de loop van een overgangsperiode van twaalf ja ren zal deze gemeenschappelijke markt worden ingesteld. De over gang is verdeeld in drie etappes van ieder vier jaar, die eventueel verlengd kunnen worden, echter met dit maximum, dat de totale periode niet langer wordt dan 15 gar. Er zijn sedert 1957 al veel moei lijkheden gerezen op het gebied van de E.E.G., maar er wordt hard gewerkt om aan de tot standkoming van dit orgaan te komen en wanneer het eenmaal zover is, zullen er belangrijke be slissingen zijn genomen, beslis singen, waarbij de Nederlandse schoenindustrie ten zeerste zal zijn geïnteresseerd, dus ook al degenen die van deze industrie „eten" of dit nog gaan doen. Aanzienlijke stijging uit huiden, die voor het overgro te deel van buiten de E.E.G. moe ten worden ingevoerd, maar vrij van invoerrecht zullen blijven, en looistoffen, ten aanzien waarvan nog onzekerheid bestaat wat het buitentarief betreft. De vergro- BRILLEN VRAGEN De Nederlandse schoenindus trie heeft na de oorlog een zeer gunstige ontwikkeling doorge maakt. Bedroeg in 1938 de pro- duktie (produktie uitgedrukt in ÏOÜO p.) 14.000, dan was deze in 1955 gestegen tot 26.000 (uitge drukt in 1000 p.) en in 1957 tot 27.000! De uitvoer in 1938 be droeg 250 (uitgedrukt in 1000 p.) en in 1956 niet minder dan 4.300. Uit deze cijfers die betrekking hebben op alle soorten schoeisel, inclusief dat welke door de rub berindustrie wordt vervaardigd blijkt toch wel overduidelijk, dat de schoenindustrie in de na- oorlogsse jaren een aanzienlijke stijging heeft ondergaan, als ge volg van op de eerste plaats een belangrijke toename,van het bin nenlands verbruik en op de twee de plaats de ontwikkeling van 'n niet onbetekenende export. Door de uitzonderlijke vitaliteit van de schoenindustrie in de eerste na-oorlogse jaren kon de pro duktie worden opgevoerd tot een niveau, dat in 1950 reeds aanzien lijk boven het peil van 1938 uit ging, terwijl in geen enkel bui tenlands land de vooroorlogse produktie werd bereikt. De Ne derlandse schoenindustrie heeft hierdoor blijk gegeven dat zij mee kan en meetelt, hoe zwaar en beroerd de levensomstandig heden in die dagen ook waren. Een kwestie van ting van de markt zal mogelijk ten voordele van de afnemers strekken. Overleder en voeringleder. Het wordt voor een aanzienlijk deel geïmporteerd, echter in hoofd zaak uit Duitsland, Frankrijk en België. De afbraak van de bin- nenrechten (dit zijn de douane rechten, toegepast in het onder ling verkeer tussen de deelne mende landen) zal dus zwaarder wegen dan de verhoging van het buitentarief. De rubberprodukten, die de schoenindustrie verwerkt, wor den in hoofdzaak uit grondstof fen, die vrij van invoerrecht blij ven, vervaardigd, zo niet in het binnenland dan toch in het EEG- gebied zelf. Alleen de crèperub- tier wordt in de staat waarin het door de schoenindustrie wordt verwerkt, van overzee geïmpor teerd, doch het buitentarief zal vermoedelijk ook voor crèperub- berzoolplaat op 0 worden vastgesteld. Hier treden waar schijnlijk dus geen nadelige ef fecten op. Doeltreffende maatregelen Wat doet de ondernemer om er voor te zorgen dat straks, wan neer de EEG helemaal rond zal zijn, de schoenindustrie stevig in haar schoenen zal staan? Op het gebied van produktivi- teit zal zij zich waarschijnlijk sterk gaan toeleggen op speciali satie. Bovendien zal zij alle mo gelijkheden benutten om met zo laag mogelijke kosten een zo goed mogelijk produkt te maken, zo dat op dit gebied vooral de vak man aan zijn trekken zal komen. Zij houdt zich intensief bezig met de vormgeving, omdat naarmate het schoeisel zich steeds meer ontwikkelt van gebruiksartikel tot mode-artikel dit aspect steeds belangrijker wordt. Op het commerciële terrein legt zij zich toe op de export door systematische marktverkenning, zowel in de EEG-landen als daar buiten. Dit alles doet zij door de aanschaf van de meest moderne apparatuur, de meest rationele produktiemethoden, een syste matisch en doeltreffend arbeids- potentiëel, model-ontwerpers die zowel fantasierijk als produktivi- teitsbewust zijn en tenslotte tracht zij tot verkooporganisaties te komen, die het produkt daar weten te plaatsen, waar de marktverhoudingen 't gunstigst zijn. Service Sociale (UCISS), die weer nauw in contact staat met de Unesco, waarin haar werd me degedeeld, dat er in Mexico twee scholen bestonden, aangesloten bij de UCISS, die zeker bereid zouden zijn haar het een en ander te vertellen over het maatschap pelijk werk daar ter plaatse. Haar bedoeling is dus, een be ter inzicht te krijgen aangaande het leerprogramma en de manier van werken. Men kent in Mexico nog geen vereniging voor maat schappelijk werk(st)ers, hiertoe is wel een voorstel ingediend, maar tot een werkelijke realise ring is men nog steeds niet geko men. Toch bestaat er de moge lijkheid om, in het kader van de Katholieke Actie, tot een derge lijk stichten over te gaan, en al leen al het bestaan van zo'n mo gelijkheid is voldoende om een poging in die richting te wagen. Maar haar eerste opzet is: de scholen voor maatschappelijk werk met hun leerplan eens te bekijken, om daarna te vertellen hoe het er in Nederland naar toe gaat en welke resultaten hier met een vereniging worden be reikt. Samenwerking is belangrijk Mcj. Hoffmans gaat niet uit hoofde van 'n officiële opdracht, zij doet dit omdat zij leeft voor het maatschappelijk werk. Zij begrijpt dat er in dit land nog veel te doen valt op het gebied van sociale voorzieningen, te meer omdat er nog helemaal geen wetgeving in die richting bestaat. Door persoonlijke gesprekken met de directrices van deze scho len hoopt zij dat deze het belang gaan inzien van verenigingen en organisaties, dat zij zullen gaan begrijpen dat er veel meer resul taat geboekt kan worden, wan neer men maar wil samenwer ken. Zij zijn reeds lid van de UCISS, maar dat alleen zegt _o weinig, er moet ook daadwerke lijk langs de weg getimmerd wor den. Uiterlijk vertoon vindt men er voldoende, zij organiseren gro te demonstraties tegen de com munisten, die profiteren van de schrille tegenstellingen die er be staan tussen arm en rijk, maar van de werkelijke zin van het so ciale en maatschappelijke werk hebben zij vaak totaal nog geen besef. Zij hoopt op deze manier voor bereidend werk te kunnen ver richten, om straks, wanneer dit mogelijk zou blijken, tot een ge degen contact te komen tussen Mexico en Europa; mede daartoe zal zij na afloop van haar reis 'n rapport opstellen, waaruit de be treffende commissies hun con clusies kunnen trekken en oorde len of verdere uitbouw mogelijk is. Wij hopen over haar reis en bevindingen nog wel eens iets meer te kunnen mededelen. Pendel blijkt ingrijpende structuurverandering in de streek tot gevolg te hebben. De Commissaris beklemtoonde dat de consequenties van de pen del en het forensisme steeds meer ingrijpende structuurverandering in een streek tot gevolg blijken te hebben, een structuur, die men graag aanduidt met de term „stadsgewest". De gevolgen hier van voor de woongebieden, het landschap en de onderlinge ver bindingen vragen veel studie en beraad. Doordat de regionale consequenties, bij gebrek aan we tenschappelijke analyse en be- stuurservaring, niet konden worden overzien, heeft het pro vinciale en gemeentelijke beleid hiermee nog niet voldoende reke ning kunnen houden. Brabant is door dit verschijnsel onverwacht overvallen, daarom is het voor alle daarbij betrokken bestuurs colleges harde noodzaak, dat men komt tot periodieke, toegespitste en actieve samenspraak tussen de tot een streek behorende ge meenten onderling en met toe- zichthoudende organen. De pla ger die ontdekkingsreizigers deden, alleen doet zij dit op een nologie, het stedebouwkundig be- andere manier, vanuit een ander standpunt. Haar bedoeling leid, is primair de taak van de is- een kiikie te gaan nemen hoe het in Mexico nu allemaal gemeentebesturen, omdat zij van Mej. Tonny Hollmans uit Waalwijk in Mexico Het lijkt ons geen alledaagse gebeurtenis wanneer een onzer inwoners of liever inwoonsters in 't vliegtuig stapt om n vacan- tie van 'n half jaar in Mexico door te brengen, met een retour tje over Curasao en New York. Wij hebben dan ook de stoute schoenen aangetrokken en na n telefoontje werden we vriendelijk en gastvrij ontvangen op pand 146a door mej. Tonny Hoffmans, tot dusverre sociaal werkster in onze gemeente, wier reis door bijzondere omstan digheden een maand werd uitgesteld. Er zijn altijd wat inleidende woordjes voor nodig voor men tot de kern van de zaak komt, maar toen die achter de rug wa ren werd ons al gauw duidelijk dat die reis naar Mexico niet alleen zo maar een familiebezoek betrof, al was dat ook de al lereerste aanleiding. Mejuffrouw Hoffmans gaat nog iets meer doen dan theevisites houden; zij gaat pionieren, net zoals vroe- De provincie Noord-Brabant is nog niet direct in de gevaren zone van woekergroei terecht gekomen, maar meer dan voor de meeste andere provincies geldt voor Brabant, dat zij deze geva renzone toch angstig dicht begint te naderen. Het hoge geboor tecijfer, het duidelijke vestigingsoverschot, de overrompelende industrialisatie, het zijn alle factoren, waarover Brabant zich alleen maar kan verheugen, maar het zijn ook factoren, die een gerichte en rationele stedebouwkundige planning onontbeerlijk maken. Brabant heeft globaal genomen het voordeel, dat de in dustriële ontwikkeling zich breed over de provincie heeft ver spreid, zij het dan dat er zwakke plekken in die spreiding val len aan te wijzen. Maar toch is het zo, dat de meeste woonge bieden zich harmonisch nabij de werkgebieden hebben kunnen ontwikkelen, zo, dat het grootste deel van onze bevolking bin nen een normale pendelafstand de dagelijkse arbeid kan ver richten. Aldus dr. C. N. M. Kortmann in zijn openingsrede, uitge sproken bij de aanvang van de tweede gewone zitting 1961 van de Staten van Noord-Brabant. Seven en nemen Welke verandering zal de in werkingtreding van het E.E.G.- verdrag teweegbrengen in de fac toren, die de positie van de Ne derlandse schoenindustrie daad werkelijk bepalen? Dat is mo menteel nog vrij moeilijk te zeg gen, zeker wanneer het gaat over de gevolgen van onze, volkshuis houding" als geheel. Een positie ver antwoord zal zijn te geven wanneer enkele „onderdelen" af zonderlijk onder de loupe wor gen genomen. De grondstofkos- ten spelen hierbij dan een zeer belangrijke rol. 1. Zoolleder: deze grondstof komt hoofdzakelijk uit het bin nenland. Het wordt vervaardigd is: een kijkje te gaan nemen reilt en zeilt op maatschappelijk terrein, om aan de hand daar van richtlijnen te geven en conclusies te trekken. Ajj zal in Mexico het nuttige met het aangename verenigen. Maatschappelijk werkster Er zijn tientallen mensen die mej. Hoffmans van nabij zeer goed kennen en er bijzonder prettige herinneringen aan hebben, om dat zij iemand is, die altijd graag voor een ander klaar staat en voor wie nooit iets te veel is. In juli 1948 slaagde zij voor maatschappelijk werkster, nadat zij eerst in de oorlogsjaren 'n op leiding daartoe in Amsterdam ge volgd had. Iets dichter bij huis, en wel in Tilburg, vond zij haar eerste werkkring; in februari 1949 werd zij als maatschappelijk werkster bij Hovers Constructie in dienst genomen. Zij heeft hier, zoals zij zelf zegt een prettige tijd doorgemaakt, ook al bezorgden de roblemen en moeilijkheden van de mannen die daar werkten, haar een druk bezette dagtaak en talrijke overuurtjes. Acht jaar aan een stuk stond zij iedereen met raad en daad bij. Met ingang van 1 mei 1957 kwam zij weer te rug naar Waalwijk. Hier vond zij een nieuwe taak als maatschappelijk werkster bij het inteparochieel centrum, dat twee parochies omvat, de paro chies St. Jan en St. Clemens, ter wijl daarnaast nog een parochieel centrum in de St. Antoniusparo- chie bestaat. Haar werk bracht mee, dat zij veel in contact kwam met de St. Vincentius- en de St. Elisabethvereniging. de Bond Zonder Naam en talrijke andere sociale en charitatieve instellin gen, zodat zij op dit gebied een ruime ervaring opdeed, die zij steeds weer in dienst stelde van de gemeenschap, zodat deze van haar veelzijdigheid rijkelijk kon profiteren als dit nodig was. Mexico gemeentebesturen, nature en ingevolge de wet het contact met de burgers onder houdt. Immers alle stedebouw kundige plannen monden ten slotte uit in het gemeentelijk uit breidingsplan en alleen dit plan bindt de burgers rechtstreeks. Totale verschuiving den volgens spreker steeds meer mensen neiging vertonen zich te gaan vestigen in de rust van het omliggende platteland in de na bijheid van hun werkgelegenheid. Corrigerend op het totaal effect werkt de omgekeerde beweging van de grotere-kern-zoekende trek van de voormalige agrari sche groepen. Voor vele platte landsgemeenten betekent het fo rensisme een nieuwe toekomst. Tweeledige taak De taak van de provincie werd door de commissaris in tweeën gesplitst. Allereerst bestaat er 'n indirecte taak, n.l. het toezicht van Gedeputeerde Staten op de planologische handelingen van de gemeentebesturen, het even tueel stellen van termijnen voor vaststelling of herziening van 'n ven verstarrend werkt. De tweede taak van het ge meentebestuur is veel meer di rect en wel de taak van Provin ciale Staten, welke de bevoegd heid bezitten, boven gemeentelij ke en planologische eisen vast te leggen in een streekplan. Merkwaardig is, dat hoewel de wet terzake reeds meer dan 25 jaar mogelijkheden opent, er op 31 december 1960 slechts dertien goedgekeurde streekplannen in Nederland bestonden, en nu deze wet op het punt staat vervangen te worden, zijn tientallen streek plannen in voorbereiding geno men. Slechts twee streekplannen in Brabant De commissaris vestigde er de nadruk op, dat Brabant slechts twee streekplannen kent, die beide slechts van geringe allure zijn. Het facetstreekplan voor natuurschoon en recreatiegebied vordert goed. De planologische voorstudie van het Kreekrakge- bied is in handen gesteld van een planologische werkcommissie. 't Zal echter moeilijk zijn concrete plannen uit te tekenen, zolang ue onderhandelingen ten aanzien van de Scheide-Rijnverbinding in het vage en onzekere blijven. De spreker verklaarde vervol gens met grote nadruk, dat ten aanzien van Brabant het vertrou wen voorlopig nog in hoofdzaak gesteld mocht worden op de re gionale planning, de regionaal Toen mej. Hoffmans het plan had opgevat in Mexico op fami liebezoek te gaan, nam zij alvo rens te vertrekken, contact op met het Nederlands UCISS-comi- té, aan wie zij enkele adressen in Mexico-City opvroeg, waarvan men dacht, dat die haar vermoe delijk kundig zouden kunnen in lichten omtrent de gang van za ken op 't gebied van maatschap pelijk werk in dit land. Het Nederlands comité stuurde haar een uitnodiging en enkele weken nadien ontving zij een schrijven uit Brussel van de Uni on Catholique Internationale de Sommige kerkdorpen in Bra bant beginnen hun aantrekkelijk heid als woonoord te verliezen, de middenstand kan er niet meer gedijen, de dienstensector is moeilijk te bezetten, school en kerken ondervinden strubbelin gen door de moeilijkheid van het aantrekken van bekwaam perso neel en zo wordt een dergelijk kerkdorp gedraineerd van de normale levenssappen, die een evenwichtige groei moeten be vorderen. Diametraal tegenover deze cen traliserende neiging van de eco nomische en sociale samenleving, die de grotere kernen opzoekt en die mr. Kortmann als middel punt-zoekende trend van Jiet mo derne Brabant betitelde, ontwik kelt zich een middelpunt-vlieden de trend, met name in de grote gemeenten. De commissaris ver wees hiervoor naar wat zich in Amerika heeft voorgedaan, waar de sleden in sommige opzichten zinnenstebuiten gekeerd dreigden te worden. Ook in Nederland zou- uitbreidingsplan, 't gelasten van overleg met nabuur-gemeenten omtrent het uitbreidingsplan. Mr. Kortmann noemde het een gelukkige omstandigheid, dat het aantal gemeentebesturen, dat de noodzaak van een actieve plano logie niet inziet, steeds kleiner wordt. Maar hij waarschuwde voor het feit, dat het niet alleen voldoende is om plannen te ma ken of te laten maken, het be langrijkste blijft de uitvoering, de toepassing van het plan in de dagelijkse bestuurspraktijk van de gemeente. In 1960 waren er nog 20 ge meenten zonder uitbreidingsplan, op dit moment is dit aantal, mede door aanschrijving van Gedepu teerde Staten gedaald tot 8, waar bij in drie gevallen G. S„ bij ge breke van tijdige vaststelling door het gemeentebestuur, zelf 't uitbreidingsplan heeft vastge steld. Daarnaast zijn 27 gemeen ten aangeschreven om hun ver ouderde plannen te herzien; vier daarvan hebben inmiddels deze herziening vastgesteld. De com missaris betreurde het, dat nog te weinig gemeentebesturen er van zijn doordrongen, dat 'n uit breidingsplan als statisch gege- geordende stedebouw van on derop, te beginnen met de samen- sprekende gemeentebesturen. In dit opzicht kan ook de provincie zich niet losmaken van regionale gesprekken. Gedeputeerde Staten hebben daarom een enquête in gesteld naar de stand van zaken bij de gemeentebesturen t.a.v. de door deze beoefende samen spraak. Een groot voordeel is ook de mogelijkheid om deze regionale gesprekken over de gehele pro vincie gelijktijdig te laten verlo- uen. Het nadeel van zulke regio nale planning van onderop is on getwijfeld dat één enkele onwil lige de voortgang van het gesprek kan belemmeren. Ruilverkaveling Nog voor het einde van dit ka lenderjaar komen nog circa tien duizend hectaren ruilverkaveling in stemming, terwijl het de be doeling is, dat in 1962 nog eens 12000 hectaren in stemming zul len komen. De achterstand, d:o op het gebied van ruilverkave ling in' Brabant bestond, wordt snel ingehaald, alhoewel hier en daar het overleg door onvoldoen- )e tcho vAn het Zui6en op de voet

Echo van het Zuiden | 1961 | | pagina 9