mm i'/V ./vw m^m - mm I»* 16 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 29 DECEMBER 1961 lfi 1 v' ¥0??P R Ai't !J0 9PS?»S!! s«, *'([s4«Ï^ïd' Drie-en-dertig beelden uit 1961, chronologisch gerangschikt, van links naar rechts Bovenste rij Het jaar begon in een groot deel van België met on geregeldheden tengevolge van de staking wegens de sluiting van een aantal mijnen in de Borinage, waarvan men de financiële consequenties vreesde. - De Nederlandse financiën werden „versterkt" met de komst van de nieuwe zilveren rijksdaalder, die door minister Zijlstra met graagte geïncasseerd werden. - Op 20 januari ontmoette president Kennedy zijn voorganger Eisenhower. Beide staatslieden poseerden „in gala" op de trappen van het Witte Huis. - Twee dagen later brachten de kranten een foto van de „Santa Maria" waarop Portugese rebellen beslag hadden gelegd. - Onze landgenoot v. d. Grift legde op 19 februari beslag op de wereldtitel schaatsen, hetgeen hem bij zijn ver loofde op een nog hoger voetstuk plaatste. - Nog meer triomf op het ijs vierden wij door het verwerven van het Europese kampioen schap schoontijden door Sjoukje Dijkstra op 29 januari. - Van 18 tot 25 februari werden in Nederlands Nieuw-Guinea verkiezingen gehouden voor de Nieuw-Guinearaad. - Op 6 maart vierden wij het 121/2-jarig regeringsjubileum van H.M. de Koningin met een groots défilé in Den Haag. - Flaneren kunnen we nu nog meer in Scheveningen, nu daar sedert 19 mfi de nieuwe pier geopend is. - In Israël begon op 11 april het proces tegen de voormalige obersturmbannfuehrer Adolf Eich- mann, verdacht van de moord op miljoenen joden. (Derde rij) Op 24 april vond de afsluiting plaats van het Veersegat. - In de nacht van 11op ^12 juni verongelukte in Egypte de K.L.M. Lockheed-EIectra „Sirius Op 4 juni vond in Wenen de ontmoeting tussen president Kennedy en premier Chroestsjow plaats. - De eerste mens in de ruimte was de Russische astronaut J. A. Gagarin, die op 12 april ge lanceerd werd; korte tijd later gevolgd door de Amerikaan Sheppard, die weer gevolgd werd door de Rus Titov. Weer enige tijd later maakte de Amerikaan Grissom (hier afgebeeld) een ruimtereis. (Vierde rij): De moeilijkheden in Katanga noodzaakten de Verenigde Naties daar met de wapens op te treden. Secr.-gen. Dag Hammarskjoeld be middelde waar hij kon. - Op een vliegreis naar Ndola verongelukte het vliegtuig van Hammarskjoeld, waarbij hij om het leven kwam (17 september). - De toestand in Berlijn werd dit jaar nog meer ver scherpt door o.m. de oprichting van een versperring tussen Oost- en West-Berlijn. Dat de eerste versperring niet „waterdicht" was bleek uit de vele vluchtelingen, die er in slaagden het Westen te bereiken - waarbij zelfs leden van de „Vopo" waren. - Het Nederlandse poli tieke leven leed op 8 september een groot verlies door het overlijden van oud-premier Prof. Mr. P. S. Gerbrandy. - Op 9 september werd er in Frankrijk een aanslag op generaal De Gaulle gepleegd, welke aanslag echter op niets uitliep. (Vijfde rij): Van 1 tot 6 september werd in Belgrado de conferentie van de neutrale landen gehouden: Op de foto zien we keizer Haile Selassie met premier Nehroe en presi dent Tito. - Op 26 september demonstreerden de „vrije boeren" op verschillende plaatsen in ons land. Het ernstigste treffen kwam bij Nun- •poet tot stand. Tot een treffen kwam het ook op Schiphol: daar werd op 9 oktober een ware veldslag geleverd tussen Nederlandse mare chaussee s en leden van de Russische ambassade. Het conflict ontstond doordat een Rus in Nederland politiek asyl vroeg, terwijl zijn echtge note naar Rusland terug wilde. Op 30 oktober bracht Rusland een kernbom van 50 M ton tot ontploffing, welke de gehele wereld schokt^. Twee Nederlanders, Reydon en de Jager, werden pp 5 oktober in Rusland veroordeeld wegens spionage-activiteit. - Op 5 december kreeg minister Luns bij zijn vertrek naar Brussel, als dank voor zijn werk in de V.N. van een papoea-delegatie een bouquet aangeboden. Op 6 december behandelde de Tweede Kamer de „zaak van der Put- ten" - De heer van der Putten behoorde tot de belangstellenden op de publieke tribune. - Voor de voetgangers brak op 1 november de tijd van de beschermde „zebra-paden" aan, hetgeen niet alleen rechten doch ook plichten inhoudt. - Voor en na het tot ontploffing brengen van de 50 M ton bom werden er overal in de wereld demonstraties tegen kernwapens gehouden. - Ook in Amsterdam. (Onderste rij) De televisiekijkers in ons land werden op 29 en 30 november getroffen door een staking van een deel van het N.T.S.-personeel, waardoor du beeldbuizen twee dagen lag blank bleven. - Anneke Beekman, het joodse meisje, dat jaren lang spoorloos is geweest, is teruggekomen naar ons land: op 21 november werd zij meerderjarig. - De Finse president Kekkonen is naar Moskou gegaan, waar hij op 24 november door premier Chroestjow werd ontvangen. - Eindigen wij deze serie beelden met het opwekkend beeld van Anton Geesink, die op de val reep van 1961 wereldkampioen judo werd tijdens wedstrijden in Parijs.

Echo van het Zuiden | 1961 | | pagina 16