De Echo van het Zuiden ■■■■BB JAAROVERZICHT 1961 VRIJDAG 29 DECEMBER 1961 83e JAARGANG No. 103 In alle gemeenten een schreeuwend tekort aan woningen. Gemeente Drunen was, wat betreft huizenbouw, een buitenbeentje 1961, bracht voor iedereen op deze rumoerige aardbol, dus ook voor de Langstraatse gemeenten, het nodige wel en wee, Veel blij de gebeurtenissen en voorvallen, waarover de bevolking zich kon verheugen, presenteerden zich, maar er deden zich ook feiten voor, die men liever niet had zien gebeuren en die nu, bij een terug blik over het afgelopen jaar, weer tevoorschijn komen, ook al sloot men er liever de ogen voor. Voor zo goed als alle Langstraatse gemeenten kan gezegd wor den, dat wat betreft de huizenbouw, ook al maakte men hier en daar goede vorderingen, het woningtekort nijpend bleef, terwijl zich - en dat in grotere mate dan in 1960 - het personeelsge brek heviger deed gevoelen. Bijna alle gemeenten besteedden dit jaar veel aandacht aan het scheppen van recreatie mogelijkheden, wat gezien de vijfdaagse werkweek die dit jaar in nagenoeg alle bedrijven werd ingevoerd en de steeds grotere toeloop naar de campings, zwembaden en an dere recreatieoorden alleen maar gezien kan worden, als zijnde in het algemeen belang en tot iederse nut. Belangrijke bedragen werden dan ook gevoteerd voor de aanleg of verbetering van zwem baden en sportterreinen. Een tweetal gemeenten mochten in 1961 aan een belangrijk inwo ner-aantal toekomen. De gemeente Vlijmen (Vliedberg) over schreed het getal van 10.000, terwijl Drunen onlangs de 8000ste mocht begroeten, die overigens afkomstig was uit een kerkdorp Elshout. Een wel zeer droeve gebeurtenis voor de gemeente Vlijmen, was het overlijden van burgemeester Mr. J. Hoefnagel, die maar al te kort het belang van deze gemeente heeft mogen behartigen. Vlij men heeft in hem een stuwende en hardwerkende kracht verloren. Loon op Zand Kaatsheuvel Evenals voorafgaande jaren, kamp te de gemeente ook dit jaar weer met een geweldig tekort aan woningen. Uit de harde cijfers van het aantal woningzoekenden per 1 januari 1961, blijkt wel, hoe evident voor deze ge meente, de behoefte aan een belang rijke vergroting van het contingent woningwetwoningen moet worden ge acht. Op deze datum telde Loon-op- Zand 87 en Kaatsheuvel niet minder dan 473 woningzoekenden. Belang rijk is het feit, dat het merendeel van deze woningzoekenden, moet worden gezocht in de kringen van de minst draagkrachtigen, die niet zelf kunnen bouwen. Dit geldt eveneens, hoewel in mindere mate voor de bouw van goedkopere premiewoningen, ook hier viel dit jaar een groot tekort te con stateren. Ondanks dat is er door de gemeente toch hard gewerkt, om te komen tot een zo welvarend mogelij ke gemeenschap. Er is veel gedaan aan rioleerverbetering, waarvan de werkzaamheden, die tot deze verbete ring moesten leiden, veel last hebben veroorzaakt zowel in Loon op Zand als Kaatsheuvel. De aanleg en verbetering van straatverlichting kreeg dit jaar ook de nodige aandacht. Ofschoon in het begin van het jaar veel ruchtbaarheid werd gegeven aan de bouw van' een sporthal met daaraan verbonden een overdekt in- structiebad, waarvoor de gemeente raad zelfs een krediet van 449.661 gulden werd gevoteerd, is van verde re activiteiten aangaande dit plan wei nig meer vernomen. Het gemeente gasbedrijf in Kaats heuvel werd dit jaar beter bedacht, zij kreeg namelijk de beschikking over een nieuw administratie- en bedrijfs gebouw. Zaterdag 18 maart was een grote dag voor het recreatiewezen in deze gemeente, aan de van Haestrechtstr. werd de camping „Het Hoekske" ge opend. Bij de opzet van dit bedrijf was rekening gehouden met de meest moderne eisen van deze tijd. Het re- creatieonderwerp kwam in deze ge meente goed aan haar trekken, want nauwelijks twee maanden na de ope ning van „Het Hoekske", opende staatssecretaris Veldkamp het bunga low- en villapark „Het Kraanven", waarmee 40 bungalows die in een bosoppervlakte van 25 ha verspreid liggen, in gebruik zijn genomen. Naast de talrijke gouden bruilof en, die dit jaar, zowel in Kaatsheuvel als in Loon op Zand werden gevierd, wa ren er ook andere jubilea, die tot feesten noodden. De N.C.B. her dacht op 21 en 22 maart haar vijftig jarig bestaan, terwijl ook de boeren leenbank in Kaatsheuvel dit feit mocht herdenken. In Kaatsheuvel vierde pastoor Simkens van de paro chie St. Jozef zijn vijfentwintig-ja rig priesterfeest. De Coöp. Verbruiks- vereniging Broederhulp bleef ook niet achter! Zij mocht in 1961 haar vijf tig jarig bestaansfeest vieren. Een groot gemis in Loon op Zand was het ontbreken van een Medisch Centrum; 1961 maakte hier een einde aan, zodat het mogelijk is geworden, om aan de wijkzusters een goede woon- en werkgelegenheid te ver schaffen, terwijl daarnaast een juiste preventieve gezondheidszorg voor de inwoners gewaarborgd kon worden. Wanneer wij aan openingen toe zijn, moet toch zeker worden ver meld, dat op 8 september in Kaats heuvel door Mgr. Bekkers de nieuwe huishoudschool werd geopend, waar door optimale mogelijkheden werden geschapen voor huishoudelijk en alge meen vormend onderwijs. De gemeente gaf wel een grote blijk van haar gastvrijheid, toen op 11 en 12 april Kaatsheuvel 112 Poolse kinderen te gast had. Het sprookjes park De Efteling fungeerde, ter ge legenheid van haar tienjarig bestaan als gastvrouw, zodat deze kinderen hier enkele vreugdevolle uren konden doorbrengen. Ook de Kaatsheuvelse schoenfabrikanten lieten zich van hun goede zijde zien; zij boden ieder kind een paar schoenen aan. 5 augustus, nogmaals veel buitenlandse gasten in de Efteling, ditmaal waren het 27 Franse kinderen. De Kaatsheuvelse schoenfabrikanten lieten zich ook nu niet onbetuigd. De activiteiten van de Volksuni versiteit in Kaatsheuvel, waren dit jaar weer enorm; zij bood een vijfen twintig-tal zeer boeiende en interes sante avonden aan, waarvan velen kunnen genieten. Ook voor de sport een succesvol jaar en al kan de gemeente niet bo gen op een voetbalkampioen, de hand bal is er niet minder om. DESK wist door haar uitstekende geest en voor beeldige verstandhouding 1961 tot een roemrijk jaar te brengen; zowel het dames- als het herenseniorenteam werden kampioen, ook het herenjuni- orenteam mocht in deze vreugde mee delen. Een belangrijke dag niet alleen voor deze gemeente, maar ook voor de vele omliggende plaatsen, was de opening van de beroepententoonstel- ling door mr. Kortmann, de commis saris van de koningin in Noord-Bra bant. De tentoonstelling werd een groot succes, doordat talrijke leerlin gen, zowel jongens als meisjes, deze expositie bezochten. De scholen had den hier een niet onbelangrijk aan deel in. Vermeldenswaard en ook belang rijk was de dag, waarop de Efteling haar miljoenste bezoeker verwelkom de, hetgeen een mooie kroon op haar tienjarig bestaansfeest betekende. Een prachtig succes boekte de har monie Apolle op het federatief con cours in Schiedam, waarvan zij te rugkeerde met een le prijs in de vaandelafdeling met een totaal van 108 punten. Nog meer successen in de wereld der harmoniën. Eind fe bruari ontving de Kon. Erk. Harmo nie Concordia uit Loon op Zand de kampioenswimpel, die zij had be haald op - het landelijk concours te Deventer. Zij kreeg tevens een uit nodiging deel te nemen aan het Hol land Festival van 5-12 juni in het Kurhaus te Scheveningen. Bijzonder triest en schrikwekkend is de reeks van ernstige verkeerson gelukken die zich dit jaar in deze ge meente voordeden; talrijke mensen werden hierbij ernstig gewond en ver schillende personen kwamen jammer lijk om het leven. Het jaar 1960 zette voor de jeugd al bijzonder goed in, door de opening van het kuituur-, vermaak- en jeugd centrum De Hoge Braken, dat drie jaar geleden reeds geopend was, maar al spoedig te klein bleek, om alle ac tiviteiten van de jeugd te kunnen op vangen, waardoor de r.k. jeugdcen- trale, die zich steeds had ingespannen voor de opgroeiende jeugd, in grote moeilijkheden kwam te verkeren. In februari werd de pastoor en de ken van Drunen, L. A. Th. Rooijac- kers, benoemd tot vicaris generaal van het bisdom. Het betekende een grote eer voor genoemde deken, maar te vens een groot verlies voor de ge meente, die echter spoedig een waar dig plaatsvervanger kreeg in de per soon van deken Werner, die op zon dag 5 maart werd geïnstalleerd, na dat hij eerst met veel bloemen, vlag gen en muziekvertoon was ingehaald. Kapelaan Vogels, die meer dan 10 jaar in deze gemeente had vertoefd, nam eveneens afscheid, nadat hij was benoemd tot pastoor te Dieze. De kuituuruiting vierde hoogtij door de opvoering van het openlucht spel „De zeven rozen" van de on langs overleden auteur Antoon Coo- len. 100 medewerkers en medewerk sters hebben er toe bijgedragen, dat de opvoeringen, die meerdere malen plaats vonden een groot succes zijn geworden, waarvan honderden kijk- lustigen hebben kunnen genieten. De viering van het 400 jaar be staan van het St. Hubertus gilde, bracht een fleurig gildefeest met zich mee. Talloze gildebroeders waren naar Drunen gekomen om deel te ne men aan de festiviteiten. Een heugelijk feit was, dat burge meester Stieger ook dit jaar weer aan verschillende personen de Landstei- ner penning kon uitreiken. Ook op het terrein van de sport bleef Drunen niet achter. Duizenden toeschouwers hebben dit jaar weer kunnen genieten van de 4e ronde van Drunen, die een spannende en spor tieve strijd werd. S3* Deken Rooijackers voor de laatste maal temidden van zijn Drunense kapelaans en kerkmeesters. V.l.n.r.Kapelaan v. Kessel, C. v. Delft, C. v. Drunen, deken Rooijackers, C. Pijnenburg, A. Pelders en kapelaan Vogels 24 september begroette De Efteling in Kaatsheuvel de 7.000.000e bezoeker. De gelukkige Martien Starreveld uit Drunen ontving het vorstelijke Efteling-geschenk: Het Dafje. Drunen Veel aandacht ging dit jaar tijdens de gemeenteraadsvergaderingen uit naar het kerkdorp Elshout; er werden voorstellen gedaan tot verbetering en uitbreiding van het wegennet en rio lering. De raad besloot de eerste ver gadering van het jaar reeds, tot het verstrekken van kredieten groot 907 duizend en 125 duizend gulden, voor aanleg van wegen en riolering in het uitbreidingsplan west. In dit plan ligt opgesloten de aanleg van ongeveer 3Vz km weg en riolering, terwijl het aan te leggen trottoir op 71/2 km komt. Tevens waren er voorstellen tot doortrekking van de Norbertijnerstr., waardoor de mogelijkheid werd ge schapen, om later te komen tot de bouw van 40 woningen. Honderden vierkante meters grond werden aan de N.V. Lips verkocht, eveneens voor de bouw van huizen. Zo ging eind juni in totaal 13.314 m2 grond van de ge meente in eigendom over aan genoem de N.V. voor de bouw van 76 wo ningen, terwijl op dat moment al 220 woningen in aanbouw waren. Men mag welhaast zeggen dat de bouw van woningen in deze gemeente een record bereikte. 1961 was wat betreft het inwoner aantal eveneens een zeer bijzonder jaar 12 december werd in het kerk dorp Elshout de 8000ste inwoner van de gemeente Drunen geboren. Bij de officiële plechtigheid, die ter gele genheid hiervan op het gemeentehuis plaats had, memoreerde burgemeester Stieger, hoe gelukkig dit jaar voor de gemeente was geweest. Het aantal in aanbouw zijnde woningen, was gro ter dan de voorafgaande jaren, ter wijl er dit jaar aan onrendabele ka pitaalsuitgaven voor 1 miljoen was geïnvesteerd, en aan rendabele kapi taalsuitgaven voor IV2 miljoen, dus ook op financieel gebied een geluk kig jaar. Aan de aanleg en verbetering van straatverlichting werd veel aandacht geschonken. De grote uitbreidings plannen van Lips, waren er de oor zaak van, dat voor het gemeentelijk zwembad de doodsklok geluid moest worden, omdat dit bij verwezenlijking van de plannen kwam te verdwijnen. De gemeente kreeg hiervoor tijdelijk het zwembad van Lips in beheer over gedragen. Vlijmen 1961 Heeft aan de gemeente Vlij men veel voorspoed en vooruitgang gebracht, maar daarnaast bleef de ge meente niet gespaard voor een ge weldig verlies. Te vroeg heeft Vlij men afscheid moeten nemen van haar burgemeester, die in de jaren dat hij hier werkzaam was, steeds op de bres heeft gestaan voor de belangen van zijn gemeente. Op 15 december overleed op 51- jarige leeftijd nog in de bloei van zijn leven mr. J. Hoefnagel, burge meester van Vlijmen. En wanneer wij dan in dit jaar overzicht terug zien op hetgeen zich in deze gemeente heeft afgespeeld tot algemene vooruitgang, dan zullen wij daar steeds iets van zijn bezielende kracht terugvinden. Een groot aan deel heeft hij gehad in de ontwikke ling van het uitbreidingsplan De Vliedberg, dat zich ontwikkelde tot een dynamische woonwijk, waarvan 't aanzicht met de dag veranderde. Pas toor Kamp is dit jaar druk bezig ge weest met de stichting van zijn kerk 1 en ook op onderwijsgebied kwamen diverse plannen tot een vergevorderd stadium. Omdat er een grote behoefte be staat op de Vliedberg naar een ge meenschapshuis, organiseerde, mede ter gelegenheid van haar veertigjarig bestaan, de toneelvereniging Utile Dulci een grote middenstands expo sitie, zodat een financiële basis ge legd kon worden. Door middel van deze tentoonstelling trad de midden stand van Vlijmen nog meer naar bui ten, waardoor zij tevens in de omlig gende plaatsen nog grotere bekend heid wist te verwerven. 21 september was een van die gro te vreugde-dagen voor Vlijmen. Op die dag n.l. werd te Haarsteeg Ma ria Johanna Koks geboren; zij werd de tienduizendste inwoner van Vlij men. De gemeente Vlijmen kreeg dit jaar 24 woningwetwoningen toegewezen; 3 februari werd in de gemeenteraad het voorstel aangenomen, om te ko men tot 146 aansluitingen op de wa terleiding op de Vliedberg. In de zelfde maand had de aanbesteding van de kleuterschool plaats gevonden 14 april nam de gemeenteraad be langrijke besluiten in het kader van de woningbouw op de Vliedberg, waar 100 woningen en 7 winkelwoon huizen moeten verrijzen. Ook voor de sportaangelegenheden werd het nodige uitgetrokken. Zo werd er een krediet gevoteerd voor een te leggen regeninstallatie voor sportvelden op de Vliedberg. Pastoor Heesakkers nam dit jaar afscheid van Vlijmen, door zijn be noeming tot pastoor in Katwijk aan de Maas. Hij werd opgevolgd door pastoor Sinnen. In Nieuwkuijk was het pastoor Becx, die de parochie ging verlaten, nadat hij dertig jaar de belangen van zijn parochie had be hartigd, als opvolger werd benoemd pastoor van Mill. Op 11 juli herdacht de Boeren leenbank haar vijftig-jarig jubileum. Haarsteeg kreeg ook roemvolle dagen. Op het groot federatief con cours dat was georganiseerd door de harmonie St. Crispijn uit Waalwijk, behaalde zij het vaandel van de Ne derlandse federatie. Sindsdien doet in Vlijmen het gerucht de ronde, dat hun harmonie in 1962 beslist lands kampioen zal worden. In Heusden nam men dit jaar noodgedwongen en ongaarne af scheid van pastoor Kolsteren, die werd opgevolgd door pastoor Vin- kenberg. Ook dominee Langhout ging de gemeente verlaten en vertrok naar Brakel. Op 31 augustus besloot de ge meenteraad om over te gaan tot het stichten van een Christelijke land bouwschool, terwijl tevens het besluit werd goedgekeurd om 30 nieuwe woningen in het uitbreidingsplan op te nemen. De raadsvergadering van 17 mei was voor de Raamsdonkse sportwe reld beslist geen onprettige; er werd besloten een krediet te voteren van 259.000 gulden voor de aanleg van een sportveldencomplex. 7 februari was de grote dag voor de Boerenleenbank ter plaatse, zij kreeg de beschikking over een per manent bankgebouw. Eveneens in dit jaar vierde pastoor Bekkers zijn zilveren pastoorsjubi leum. Ook Raamsdonksveer kreeg een eigen Boerenleenbank, die op 19 de cember door burgemeester Prinssen officieel werd geopend.. Ondanks minder gunstige weers- omstandigheden werd het nationaal drumbandconcours dat dit jaar in Raamsdonksveer werd gehouden een groot succes. De bouw van het open luchtzwembad kwam in een ver ge vorderd stadium. Sprang-Capelle Ook de problemen van Sprang-Ca- pelle liggen in het vlak van de wo ningsituatie. Wel is in dit jaar enige verruiming van de woningnood tot stand gekomen, maar aangezien een aantal van deze woningen aan perso nen buiten deze gemeente werden toe gewezen, terwijl voorts een aantal wo ningen waaruit bejaarden waren ver trokken, niet meer verhuurd konden worden, is het totaal der daardoor vrijgekomen woonruimte vrij beperkt gebleven. Ook de realisering van het bouwplan 1961 zal geen volledige verruiming van de woongelegenheid in deze gemeente betekenen, zodat ook hier een groot aantal woningzoe kenden in totaal 218 op de wachtlijst prijken. De particuliere bouw blijft in Sprang-Capelle ver achter bij de overige gemeenten, of schoon het gemeentebestuur toch steeds heeft getracht de particuliere bouw zo veel mogelijk te stimuleren. Over het algemeen moet een grote reserve geconstateerd worden tot be trekking van het durven aanvaarden van zekere lasten. Belangrijke kredieten werden ter beschikking gesteld voor sport en ont spanning. Zo voteerde de raad op 26 mei 10.000 gulden om te komen tot een ontwerp tot het aanleggen van een zwembad. Tevens werd besloten over te gaan tot verhoging van de straatbelasting en wel van 6 tot 10 van de belastbare opbrengst van de bebouwde- en van 3 tot 5 der onbebouwde eigendommen. De gemeente Sprang-Capelle nam dit jaar tijdens raadsvergaderingen ook belangrijke beslissingen met betrek king tot de haven en aanleg van in dustrieterrein. Helaas bleken op het eind van dit jaar de verwachtingen m.b.t. de landbouwschool te hoog ge spannen geweest, wel bestaat de school nog, maar voor handhaving hiervan, zal het aantal leerlingen sterk moeten toenemen. Een belangrijke ontsluiting van de gemeente bracht het besluit van de B.B.A., doordat met invoering van de nieuwe zomerdienstregeling Sprang- Capelle 7 verbindingen per dag met de Langstraat meer kreeg. Op 9 mei opende namens de staats secretaris van O.K. en W., mej. J. J. M. van Moorsel, de Christelijke landbouwhuishoudschool, waarvan de opening niet alleen een belangrijk feit voor de gemeente alleen was, maar tevens voor de gehele streek, omdat zij dienst doet als streekschool. Een bijzonder vreugdevolle dag voor de gemeente was de verjaardag van Sprang's oudste inwoner, die honderd jaar werd. Talrijke inwoners waren dan ook op die dag naar Mevrouw Netten-Jansen getogen, om haar met dit uitzonderlijke feit te fe liciteren. Ook minder prettige gebeurtenis sen kentekenen de geschiedenis van deze gemeente in 1961. Allereerst een ernstige brand, die uitbrak bij de landbouwer J. Kuijsten aan de Kerk straat. De brandweer kon, geholpen door toegesnelde buurtbewoners slechts met veel moeite nog slechts twee stuks vee uit de stallen redden,, zodat bijna de hele veestapel in de vlammen omkwam. Twee paarden, 'n dertiental koeien en enkele stuks kleinvee, tesamen een aanzienlijk ka pitaal vertegenwoordigend, vonden de dood in de vlammen. Niet alleen Sprang-Capelle, maar heel Nederland, schrok begin septem ber op, toen bekend werd, dat de al op leeftijd zijnde gebroeders v. Zeist, op lafhartige wijze waren vermoord. Reeds dinsdagavond daarop, werd de 25-jarige M. v. d. S. uit Sprang ge arresteerd. Na eerst hardnekkig ont kend te hebben, viel hij na langdurige verhoren door de mand en bekende zijn afschuwelijke misdaad. Met de oplossing van deze dubbele moord in een zo kort tijdsbestek, heeft de po litie snel en knap werk geleverd. Aanleiding tot de misdaad was, een geldschuld van 550 gulden. m Chr. Landbouwhuishoudschool te Sprang-Capelle, die op 9 mei door mej. J. J. M. van Moorsel officieel werd geopend. c-

Echo van het Zuiden | 1961 | | pagina 9