uganQ I ll II t; VI li aid v&odm SUNIL HALEN! [hüntërI verkopen wij een .grote partij jassen tegen extra verlaagde prijzen KLEUTERJASJES KINDERJASJES DAMESJASSEN f. 17 f. 22 f. 29 Verkoop begint vrijdag 5 januari om 9 uur Voor ons bedrijf voor DAMES - KINDEREN en KLEUTERS 10 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 5 JANUARI 1962 10 Capelle Doktersdienst. Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagavond 12 uur zal de prak tijk van dokter Gerlach voor spoedgevallen worden waargeno men door dokter Wijffels te Waspik, tel. 04168-250. Voetbalsport Baardwijk BaardwijkRKSVA Voor a.s. zondag staan voor onze vier seniorenelftallen alle maal wedstrijden op het pro gramma. Hoewel het weer hele maal onzeker is of voetbal wel mogelijk zal zijn, daar een twee de vorstperiode ingetreden is, hopen we toch in ieder geval eindelijk weer eens een voetbal terrein op te kunnen zoeken om deze toch zo mooie sport te kun nen gadeslaan. De worstebrood jes van Kerstmis en de konijnen van nieuwjaar, plus het lange onactief zijn van de spelers, zal do beweeglijkheid der spieren wel aangetast hebben. Het zal zo wel voor Baardwijk als voor RKSVA daarom een hele toer zijn, de vorm van vorig jaar te rug te vinden. Beide clubs zullen er op gebrand zijn het nieuwe jaar met een fikse overwinning in te zetten. Hoewel de clubs van gelijke sterkte zijn, rekenen wij er toch op dat de geelzwarten de overwinning niet aan de bezoe kers zullen laten, doch zullen trachten met hetzelfde spel van vorig jaar, althans van de laat ste wedstrijden, zelf de zege voor zich op te eisen. Aanvang half 3. Scheidsrechter J. Kruisman. Programma overige elftallen: RWB 2Baardwijk 2, 12 uur. RKC 3Baardwijk 3, 12 uur. Berkdijk 3Baardwijk 4, 12 uur. Hockey Programma zondag 7 januari 12.15 u.: Were Di 4Dames 3 12.00 u.: Dames 4Forward 5 14.00 u.: Dames 2Pelikaan 12.00 u.: Heren 3Tilburg 9 12.00 u.: VeteranenDen Bosch 14.00 u.: Heren 2—HUAC 3 14.00 u.: Heren 1Den Bosch 2 12.00 u.: Tilburg 8Heren 4 De heren van Heren 1 worden verzocht om a.s. zaterdag allen te komen trainen, daar de wed strijd van a.s. zondag van zeer veel belang is. Geniet er vanl PARADISO 21 ct In doosjes van 5 en 10 stuks A.s. zaterdag is het normaal trainen als het weer het tenmin ste toelaat. Mocht het echter weer gaan vriezen, dan kan er beslist a.s. zaterdag niet getraind worden. Brj regen geldt dezelfde maat regel. Bii goed weer zal er dus nor- oorgetraii de heer v. Balen. maal doorgetraind worden door Jeugd. Zaterdag: Forward RWaal wijk Q, aanvang 3 uur sportpark. Zondag: Den Bosch TWaal wijk R, aanvang 15.00 uur. Schaken Een van de sterkste schaak spelers van het ogenblik is het voormalige wonderkind R„ Fi scher, de 18-jarige Amerikaanse kampioen. In het onlangs gehou den tournooi in Bied (Joego Slavië) waaraan o.a. 15 groot meesters van klasse deelnamen, werd hij tweede achter ex-we reldkampioen M. Tal. Rusland was in dit sterk bezette tournooi vertegenwoordigd door de top- speiers Tal, Petrosjon, Keres en Geiler. Tegen deze vier super grootmeesters scoorde „Bobby" Fischer 3J/2 punt! Hij versloeg Tal, Petrosjan en Geiler. Ook Keres stond verloren, maar wist later nog net remise te miaken, doordat Fischer de sterkste voortzetting miste. Een dergelij ke nederlaag hebben de Russen de laatste 15 jaar niet geleden. Na dit tournooi geldt Fischer dan ook als de grote candidaat voor de wereldtitel. Opvallend is dat Fischer beter speelt tegen de sterksten als te gen de iets minder sterkeren. In Bied behaalde hij tegen de eerste 9 geplaatsten 7 punten en tegen de no.'s 11 t.m. 20 maar 6V2 punt. Daartegenover staat Tal met 5Vfc uit 9 tegen de top en maar even 9 uit 10 tegen de rest van de deelnemers. Fischer speelt een uiterst correcte stijl en heeft dan ook geen enkele partij verloren. In 1958 was Fischer voor de eerste keer kampioen van Ame rika. Hij onttroonde toen Res- hevsky, die de titel al enige ja ren keer op keer won. De grote sensatie van dat tournooi was de >artij Fischer-Reshevsky. Op de 2e zet veroverde Fischer de da me, hetgeen tegen Reshevsky werkelijk ongelooflijk is. Wit: R. FischerZwart: S. Reshevsky (New York, 58) Siei- liaan. I.e4,c5 2.Pf3,Pc6 3. d4,cd4: 4.Pd4:,g6 5.Pc3,Lg7 6. Le3,Pf6 7.Lc4,0-0 8.Lb3,Pa5? Voor een grootmeester wel heel ergZwart vergeet zijn ontwikkeling en het centrum (punt e5) Juist was 8. d6 9.f3,Pd41 o.Ld4:Le6. Met een dubbel stukoffer wint Fi scher nu de dame. 9.e5!Pe8 (ook na Pb3:ef6:Pal:fg7:Pc2:+ staat zwart verloren). 10. Lf7-j— Kf7: (Op Tf7: of KI18 volgt ook Pe6) 11. Pe6!!de6: 12. I)d8: en wit won. Op 11 Ke6: volgt 12. Dd54- Kf513g4+Kg4:14Tgl en mat Er wordt wel beweerd, dat de politiek veelzins een hard bedrijf is. Ik ben geneigd het zo zacht jesaan te gaan geloven. De kwes tie Nieuw-Guinea is momenteel een heet hangijzer. Hoe verschil lend in ons land door diverse stromingen deze beleidszaak be naderd wordt, dit mag geloof ik met voldoening vastgesteld wor den: Dat materieel gepeild en ge zien, bij alle verschil van inzicht, de diverse stromingen belange loos zijn. Dat is in ieder geval een winstpunt. Hoewel we met het uitspreken van dat woord voorzichtig moeten zijn, mogen we in het onderhavige geval ge loof ik toch zeggen, dat we in meerdere of in mindere mate te doen en te maken hebben met een zaak van beginsel. Maar ook al erkennen we dit gemeenschappelijk, dan geeft de verwerking en de uitwerking er van toch wel een totaal verschil lend beeld te zien. Ter toelich ting daarvan het volgende. De bevolking van N.-Guinea, de Papoea's, is sinds jaar en dag door Nederland onder de kroon van Oranje geleid en bestuurd. De Papoea is door onze regering zelfbeschikking in uitzicht ge- steld.Dat is verklaarbaar. Wat we n.l. zelf hebben, dat we dat niet aan een ander willen ont houden. Als uitvloeisel daarvan is op 1 dec. 1.1. in Hollandia voor het eerst in de geschiedenis van N.-Guinea een eigen landsvlag gehesen. Met een korte toespraak van een onderwijskracht, Neder lander, is toen onder het zingen van het Wilhelmus de Nederland se vlag gehesen en daarna met een korte toespraak door een Pa poea en onder het zingen van het volkslied de landsvlag gehesen. Tenslotte werd een driewerf hoe ra uitgebracht op de landsvlag. Nu moet hierbij gezegd worden dat volkslied en vlag intcnatio- naal niet zijn erkend. Maar laten we dat even rusten, dan moet de ze volksuiting naar mijn gevoe len toch op de creditzijde van Nederlands bestuur en beleid ge boekt worden. Er spreekt saam horigheid en gekweekte goodwill uit. Een bekende figuur in het po litieke leven, wie, dal doet er nu verder niet toe ('t gaat niet 0111 partijbelang of zieltjeswinncrij) taxeerde deze gemeenschappelij ke volksuiting aldus: „Het ge knutsel met een vlag en een volkslied is uit den boze". Nu wordt algemeen gezegd, dat de Papoea-bevolking nog op heel wat lager peil van ontwikkeling staat als b.v. de bevolking hier in ons land. Toch zou het kun nen gebeuren, dal deze nog be perkt ontwikkelde bevolking aan de hand van de beloofde zelfbe schikking bii consequent denken de vraag zou stellen: Horen jul lie in Nederland met bijna op ie dere hoek van de straat een ho gere school of universiteit, bij een dergelijke verloochening van vlag en volkslied de haan niet kraaien? Je bent als redelijk en zedelijk wezen toch geen kip zon der kop, die niks ziet en helemaal niks hoort. Het hoogste Gezag leert toch: Uw ja zij ja en uw neen zij neen; wat daar bovenuit gaat is uit den boze. We zullen voor de bevolking van N.-Guinea aannemelijk moeten maken, dat zelfbeschikking voor een volk van nog geen driekwart miljoen zielen door onderscheidene vol ken en machthebbers verschil lend geïnterpreteerd wordt. En ciat wij als volk met de macht en middelen die ons toebedeeld, maar die beperkt zijn, als het ware op de punten van de bajo netten alles gedaan hebben wat verantwoord is, om geheel of ten dele gestand te doen wat toege zegd is. Abonnee DE MOORDPOGING TE HENGELO Bekentenis van vrouw en kostganger De recherche te Hengelo heeft het onderzoek naar een poging tot moord door vergiftiging op de 38-jarige fa brieksarbeider A. J. B. voltooid. Dinsdag hebben de beide verdach ten, de 37-jarige echtgenote van B. en hun 48-jarige kostganger G. E. J., bekend de moord te hebben willen plegen. Vorige week donderdagavond heeft De kennissen aldaar wilden even wel niet helpen. De gehele dag heb ben de vrouw en J. met de kinderen rondgedwaald. Tegen de avond, toen de zekerheid groeide, dat B. onge deerd thuis was gekomen, besloten zij terug te keren en te doen, alsof zij alleen maar samen hadden willen ver trekken, doch spijt hadden gekregen van hun besluit. „Moeilijkheden" Ze riepen de hulp van de politie in om eventuele moeilijkheden bij de thuiskomst op te vangen. De beide rechercheurs, die meenden alleen maar een huiselijke twist te moeten oplossen, kwamen toen echter voor een ernstig misdrijf te staan. NEDERLANDS MEEST GEBRUIKTE WASMIDDEL mevrouw B. in het bijzijn van J., zoals gebruikelijk het trommeltje met brood klaargemaakt voor haar man, die des ochtends om zes uur Iret huis pleegde te verlaten om naar zijn werk in En schede te gaan. De vrouw heeft bekend op een der boterhammen rodent (rattengif) te hebben gesmeerd en dit met suiker bestrooid te hebben. J. gaf de nodige technische aanwijzingen. Hij heeft uiteindelijk ook de vergiftigde boter ham in 't trommeltje gelegd. Het was de gewoonte van de heer B. om 's morgens om negen uur tijdens schafttijd zijn brood te nuttigen. Spanning In spanning zagen zijn echtgenote en J. op dat moment de wijzers van de klok verder kruipen. Toen het al ver na negen uur was en er nog geen bericht uit Enschede was gekomen, dat B. dood zou zijn, geraakte het duo in paniek. Mevrouw B. kleedde haar twee jongste kinderen aan en ging met J. naar kennissen in Enschede. PAPOEA MAG ZELF KIEZEN Indonesië is bereid zijn aan spraken op de soevereiniteit over Nieuw-Guinea tijdelijk te laten vallen en de Papoea s de moge lijkheid tot uiteindelijke zelfbe schikking aan te bieden, mits Nederland het bestuur over het gebied aim Indonesië overdraagt. Het zou dus mogelijk moeten zijn NieuwGuinea aan Indonesië over te dragen zonder een on middellijke overdracht van de soevereiniteit. Indonesië zal mogelijk de Pa poea toestaan over zijn eigen toekomst te beslissen na „wel licht vijf of tien jaar". PROF. WEVE OVERLEDEN In de ouderdom van 77 jaar is in het academisch ziekenhuis te Utrecht overleden prof. dr. H. J. M. Weve, oud-hoogleraar in de oogheelkunde aan de Rijksuni versiteit in Utrecht. Prof. Weve was een oog-chi rurg van wereldvermaardheid. HERENMODE - KINDERCONFECTIE Wilhelminastraat 17, Waalwijk Telefoon 2791 SALVATORE 27 ct CAPRINO 31 ct HUNTER ANTOON VERHULST

Echo van het Zuiden | 1962 | | pagina 10