wAAlwijkse en UnqstRAAtse couRAnt P.T.T. ontving in 1961 in totaal 81 miljoen gulden aan luister en kijkgelden BINNEN- EN BUITENLAND 162.000 aanvragen naar telefoonaansluitingen VRIJDAG 5 JANUARI 1962 84e JAARGANG No. 2 Abonnement: 22 cent per week per kwartaal ƒ2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres „Echo" In vroeger tijden stond men bij de scheidslijn van hei jaar voor een veel groter mysterie dan thans. Wij zijn er aan gewend geraakt voor alles een begroting of een plan te maken om bij dreigend onheil vooral sneller te kunnen reageren. Op basis van die gemaakte plannen zouden wij nu reeds kunnen voor spellen dat 1962 voor Nederland een redelijk goed jaar zal wor den. Er zijn niet zodanige wolkenvelden aan de horizon van 't economisch leven te zien, dat wij angst behoeven te hebben voor een plotseling optredende depressie. NAAR VERHOOGDE LASTEN Temidden van al die voorzie nigheid moeten wij echter realist blijven. Wij weten nimmer tevo ren ol' de begroting van activiteit door de werkelijkheid zal worden gedekt. Zo weten wij allen dat bij het begin van het jaar de lonen zullen worden verschoven. Wij gaan daarbij uit van formules en verwachtingen, die steunen op ervaringscijfers, maar wij weten niet of er onvoorziene omstan digheden zullen optreden. Wij verwachten een loonstij ging en in de loop van het jaar een huurverhoging, die velen onder ons verhoogde lasten zal brengen. Per saldo moet de uit komst van dit economisch ge beuren zodanig zijn, dat het wel vaartspeil van het Nederlandse gezin in doorsnee opnieuw hoger wordt. Dit doel is te bereiken, wanneer de nationale huishou ding in de pas blijft lopen, m.a. w. wanneer onze bestedingen het toelaatbare niet overschrijden. Wanneer wij echter vasthouden aan de bestaande spaargewoon- ten en onze invoer niet in te ri goureus tempo vergroten, dan lijkt het ons voorspelde toe komstbeeld te verwezenlijken. Een belangrijk cijfer is in dit verband de stand van de beta lingsbalans per 31 december. De ze is nog niet bekend, maar al leen in de eerste negen maanden van het jaar steeg onze invoer binnen het E.E.G.-verband met 24 en deze stijging is niet vrij van zorgen. Europese motor Het is nooit precies vast te stellen welk deel van deze in- voerstijging op rekening moet worden gezet van voorraadvor- ming en bovendien is ook onze uitvoer toegenomen. Ons ver trouwen op een goede uitkomst mag vooral gebaseerd zijn op de goede toekomst van de Eu ropese eenheid op economisch terrein. Door elkaar genomen neemt het handelsverkeer in Eu ropees verband toe. In de eerste 5) maanden met 10 Zoveel stuwkracht gaat er uit van de Europese samenwerking, dat zelfs Amerikaanse economi sche experts het mogelijk achten, dat West-Europa in een niet te verre toekomst krachtjger is dan de V.S.Dit doet vele zakenmen sen in de nieuwe wereld naar de gedachte overhellen dat er door tariefsverlaging tussen de oude en de nieuwe wereld nog grotere successen mogelijk zijn. Wan neer daarnaast de Russen ook eieren voor hun geld kiezen, dan kan de stijgende welvaart in de U.S.S.R. en haar satellieten voor het westen ook nog een bijdrage leveren om op een hoger levens peil te komen. 'Hoe meer koop kracht de communistische lan den krijgen, hoe meer dit af straalt op de rest van de wereld. Waarheen gaat ons geld Onder die rest van de wereld behoren in de eerste plaats Afri ka en Azic. Het welvaartsverschil met deze werelddelen neemt nog toe, niet in hei minst door de chaos die daar heerst qua orga nisatie en economisch beleid. De jongste ontwikkeling heeft geleid lol het stijgend inzicht dat wij bezig zijn onze krachten en ons geld aan een verkeerde vorm van ontwikkelingshulp te beste den. Wij zullen er rekening mee moeten houden, dat wij in de komende jaren in de warme we relddelen grote investeringen moeten doen. Besteden wij ech ter ons geld en onze kracht aan giften en hulp, die door onkunde en politiek sentiment worden verspild, dan zullen wij onze hulpmiddelen in een bodemloze put deponeren. Voor het komende jaar kan on ze hoop er op gericht zijn dat de golf van nationaal sentiment in de jonge landen mag worden om gebogen tot het gebruik van ge zond verstand, al werkt dat dan onder eigen vlag. Slagen wij of de Russen of beide belangensfe ren er in die gedachte bij bruine en zwarte volken ingang te doen vonden, dan is er kans op een lange reeks van economisch goe de jaren. Hoe wij dit ook zien, wanneer in de westerse landen en in het oostelijk blok de wel vaart blijft stijgen, dan vloeit daar stellig vroeg of laat een deel van over naar die streken waar in wij nu nog geen enkel ver trouwen kunnen stellen. Alleen gezond verstand mag daarbij on ze leidsman zijn. In eigen huis Nationaal bestaat onze op dracht voor 1902 in het wegne men van excessen bij de inko mensverdeling. De gedachte dat een klein deel van ons volk, te zoeken bij bejaarde, kleine zelf standigen en gehandicapten, nog armoe zou lijden, is in een wel vaartsstaat onverdraaglijk. Het dichten van gaten in onze sociale wetgeving of ruimer in ons soci aal bestel, geniet voorrang boven het werk in het kader van inter nationale bijstand. Uit de ontdekte knoeierijen in het bedrijfsleven, waarvan wij herhaaldelijk lezen, blijkt dat de geestelijke weerstand van ons volk achter blijft bij de materi ele. Daaraan zullen wij veel aan dacht moeten besteden. Dit te meer omdat er economische ge volgen aan zijn verbonden. Daar bij moeten wij ook zien dat het meest rationele niet altijd leidt tot versterking van de volks kracht. Het moge zo zijn dat bepaalde structuurveranderingen in 'l eco nomisch leven direct tot een ho ger banksaldo leidt voor de be trokkenen. Wanneer echter het gevolg zou zijn dat het beheer van die betere saldi op de duur zou worden overwoekerd door 'n gedaald verantwoordelijkheids gevoel, dan is de uiteindelijke uitkomst nihil. Voor 1962 wacht ons in de eerste plaats de taak onze economische structuur te versterken. Wij zien daarbij op dit moment een sterke verschui- .ving naar uitersten. Bij alle ver meerdering van bezit en macht is de juiste spreiding daarvan 'n eerste eis. Zijn wij niet te zeer bezig de middengroepen als eige naars uit te hollen en hen te ma ken tot een leger van welvarende dienstknechten in een als ideaal geziene industrie-staat? Indien dat zo is en indien wij daarmee voortgaan in 1962, komen wij per saldo economisch verzwakt uit de strijd om een beter bestaan in dat nieuwe jaar. Drs. M. zal toenemen. Als belangrijkste bijzonderheid in het programma van de telefonie van dit jaar staat de voltooiing van de auto- Ofschoon het aantal geregistreerde radio-ontvangtoestellen in 1961 enigszins daalde, wat een gevolg was van de nieuwe bepa ling in de Luistergeldbeschikking, inhoudende dat voor twee of meer ontvanginrichtingen onder bepaalde omstandigheden slechts voor één ontvanginrichting luistergeld verschuldigd is, was de opbrengst van het luistergeld voor radio-ontvangtoe stellen niettemin hoger dan over 1960 en steeg daardoor tot circa 41 miljoen gulden. Deze stijging, zo wordt vermeld in de nieuwjaarsrede van de directeur-generaal der P.T.T.prof. ir. G. H. Bast, houdt voornamelijk verband met de vooruitbeta lingsregeling. De opbrengst van de luisterbijdrage voor de draadomroep beliep circa vijf miljoen gulden. Daarnaast steeg in het afgelopen jaar het aantal geregistreerde televisietoestel len tot over het miljoen; het kijkgeld hiervan bracht in het afgelopen jaar 35 miljoen gulden op. De vraag naar telefoon aansluitingen, die in de voorafgaande jaren reeds een grote hoogte had bereikt, vertoonde in het afgelopen jaar, onder in vloed van de gunstige conjunctuur, wederom een aanzienlijke stijging, van 144.000 in 1960 tot circa 162.000 in 1961. Vraag- liep op Hoewel de PTT de produktie van nieuwe aansluitingen be langrijk opvoerde, namelijk van rond 137.000 in I960 tot 148.000 in 1961, kon zij toch niet voorko men, dat het aantal wachtende aanvragen opliep van rond 36.000 ultimo 1960 tot ongeveer 50.000. Ook het aantal lokale gesprek ken toont een aanzienlijke stij ging en wel met 8 Met ingang van 1 juli 1961 werd door de PTT een belangrij ke verlaging ingevoerd voor in terlokale gesprekken in de avond en nachturen en op zondag, dus op die uren, wanneer er weinig verkeer is. Per l januari zijn de ze uren belangrijk uitgebreid. De periode loopt nu dagelijks van 19.00 tot 8 uur en van vrijdag avond 19.00 uur tot maandag morgen S uur. Personeelstekort Bij de postdienst vielen de moeilijkheden als gevolg van de werktijdverkorting samen met de problemen, die zich bij de N. S. voordeden bij de uitvoering van de zomerdienstregeling. Het sterke personeelsverloop in het westen van het land houdt aan. Ter voorkoming van al te grote moeilijkheden is het mogelijk ge bleken, de hulpverlening vanuit andere delen van het land te sti muleren door een premie op de hulpverlening te stellen. Als een der maatregelen, die zal moeten bijdragen tot verlich ting van het personeelstekort, heeft de PTT dit jaar enkele zelfbcdieningspostkantoren inge richt. De werkzaamheden voor 'n verdere mechanisering bij de postdienst zijn krachtig voortge zet. De toeneming van de hoeveel heid te vervoeren post enerzijds en het streven van de N.S. naar steeds kortere stationnementen van de reizigerstreinen ander zijds bleek het noodzakelijk te inaken, meer dan voorheen, om te zien naar extra treinen voor postvervoer. Ter bespoediging van het postvervoer naar België is tie mogelijkheid geopend tot het aanbieden van expressetrein- brieven voor België aan de ba gagebureaus van de N.S. De PTT heeft prettige ervarin gen opgedaan met het nieuwe model brievenbussen van kunst stof met een scheiding voor lo kale en interlokale bestemming. Een groot aantal van deze bussen die in eerste aanleg in de drie grote steden worden geplaatst, zijn in bestelling. Het briefpostverkeer ontwik kelde zich in stijgende lijn; zo is de frankering bij abonnement van drukwerken inclusief nieuwsbla den met ruim 7 gestegen. De pakketpost steeg met 3V-> Achterstand bij de Postchèque- en Girodienst In het afgelopen jaar is de personeclssituatie zodanig ver slechterd, dat ingrijpende maat regelen nodig waren, om 't hoofd boven water te kunnen houden. Deze maatregelen waren er op gericht, om de bezetting van het verkeersbedrijf zoveel mogelijk op peil te houden. Tengevolge van een onvoldoende aanbod van nieuw personeel, was het nood zakelijk arbeidskrachten te ont trekken aan de hulp- en stafaf delingen, waardoor de taken van deze afdeling voor een deel niet dan wel vertraagd werden uitge voerd. Ondanks enkele op perso neelsgebied getroffen maatrege len bestond gedurende de tweede helft van het afgelopen jaar een achterstand in het uitvoeren van opdrachten, met name in 's-Gra- venhage. Omdat de situatie in Arnhem iets gunstiger was, is 'n begin gemaakt met de overbren ging van de rekeningen van de provincie Limburg naar het giro kantoor in Arnhem, terwijl een verdergaande decentralisatie van de verkeersafwikkelingen wordt overwogen. Terteinde de uitbrei ding van het verkeer enigszins te beperken, moest de dienst half 1961 het openen van postreke ningen ten behoeve van particu lieren schorsen. Het aantal boekingen bedroeg in 1961 330.000.000; dit betekent een vermeerdering ten opzichte van het vorig jaar van bijna 8 de geldelijke omzet steeg tot 175 miljard gulden. Wat betreft de telegraaf wordt in de nieuwjaarsrede gewag ge maakt van een gelijkblijvende in tensiteit van het openbare bin nenlandse tclegraafvcrkeer aan die van 1960: terwijl het buiten landse verkeer een daling te zien gaf. De groei van het aantal te lex-abonnees blijft voortduren en om deze zo goed mogelijk op te vangen, werden twee automati sche telexcentrales in dienst ge steld, t.w. in Den Bosch en Gro ningen. Het tclcxverkeer met het buitenland nam in 1961 met 7 toe. Het aantal aansluitingen bleef ook in 1961, alhoewel in afne mende mate, achteruitgaan en wel met circa 4000. Ook de be sparingen bij de Rijkspostspaar bank toonde in het afgelopen jaar een dalende tendens. Het spaarverschil bedroeg circa 170 miljoen gulden tegen 205 miljoen in het voorafgaande jaar. Het gezamenlijk tegoed van de inleg gers nam toe tot 2,9 miljard gul den, verdeeld over 5,3 miljoen rekeningen. Nieuwe postzegels Voor 1962 spreekt Ir. G. H. Bast de verwachting uit, dat, ge zien de opgave waarvoor het te lefoonbedrijf zich ten aanzien van dc uitbreiding gesteld ziet, de achterstand niet onbelangrijk matiscring van het Nederlandse telefoonnet in mei a.s. door de indienststclling van de sector Warffum. Van het nieuwe tclecoinmuni- catiemiddel, de signalerende mo bilofoon, kortweg simofoon ge noemd, zullen in de loop van dit jaar een vijftigtal abonnees zij het als proef gebruik gaan maken. Tevens is door de PTT-leiding besloten om in een tweetal plaat sen een procfnel in te richten, dat geschikt is voor hoogfre quente doorgifte van omroep- en T.V.-programma's. NIEUW-GUINEA Verklaring van dr. De Quay in de Tweede Kamer De Nederlandse minister-pre sident, dr. J. E. de Quay, heeft dinsdagmiddag in de Tweede Ka mer verklaard dat de regering bereid is het beginsel van zelf beschikking of vrije keuze voor de bevolking van Nieuw-Guinea niet te stellen als een prealabele conditie die voor onderhandelin gen door Indonesië zou behoe ven te worden aanvaard. Deze beslissing doet evenwel niets af aan de overtuiging van de rege ring dat het belang van de bevol king bij de besprekingen in dc eerste plaats voor ogen moet blijven staan. De regering verwacht naar re delijkheid dal ook Indonesië be reid is te onderhandelen zonder daarvoor precondities aan Ne derland te stellen. De minister-président heeft voorts meegedeeld dat de rege ring streeft naar onderhandelin gen in een „breder verband" dat meer kans biedt om tot voor bei de partijen aanvaardbare formu les te geraken, en dat een waar borg biedt voor het vaststellen van de standpunten der partijen. Na de verklaring van de mi nister-president, die in 't buiten land een uitstekende reactie ge kregen heeft, spraken de ver schillende partijen; op de eerste plaats mr. Burger (PvdA), over .minister Luns, die toch zo enorm veel werk heeft verzet om deze kwestie op het internationale vlak te brengen en zulk een uit stekend voorstel in de Ver. Na ties heeft gebracht, dat toch een meerderheid verkreeg, al kwam het niet tot tweederde der stem-, men. Hier moest politieke munt uit gcslaan worden, want dit ka binet was volgens hem niet in staat om deze zaak tot een goed einde te brengen, maar wel een kabinet waarin de PvdA zitting had! Natuurlijk moest volgens de communisten en dc PSP N.- Guinea direct aan Indonesië worden overgedragen. De regeringspartijen zegden in tegendeel het kabinet alle steun toe en wilden ook met Djakarta praten, maar wederzijds zonder vooraf voorwaarden te stellen. Hoewel Soekarno doorgaat met dreigen, verklaarde dc Indo nesische ambassadeur in Was hington, dat naar aanleiding van De gewone postzegels zullen geleidelijk worden vernieuwd. Binnenkort is de uitgifte te ver wachten van postzegels met landschapafbeeldingen in de la ge frankeerwaarde; tevens wordt er naar gestreefd dit jaar 'n aan tal zegelwaarden met een nieuwe beeltenis van Hare Majesteit de Koningin te doen verschijnen. Behajve liet tweetal reeds aange kondigde bijzondere zegels ter ge legenheid van het 25-jarig huwe lijksfeest van H. M. (ie Koningin en Z. K. H. Prins Bernhard, zul len speciale postzegels verschij nen, gewijd aan de voltooiing van de telefoonautomatisering in Nederland. dc regeringsverklaring in Den Haag, een samenspreking best mogelijk bleek. 't Is toch eigenlijk wel droe vig, dat bij zulk een belangrijke kwestie de Kamer zulk een droe vig beeld van verdeeldheid geeft in plaats van als één man achter de regering te staan. Dat zou een eventuele onderhandelingspositie onzer regering heel wat krachti ger maken. „VERKENNINGEN" IN MOSKOU BEGONNEN De Amerikaanse ambassadeur in Moskou, Llewellyn Thompson is dinsdagmorgen in het Russi sche ministerie van buitenlandse zaken, waarschijnlijk met zijn Russische ambtgenoot Andrei Gromyko, begonnen met het „verkennend" overleg over Ber lijn. Het verkennend overleg op ambassadeursniveau, waaraan de Britse ambassadeur in Moskou, Sir Frank Roberts, ook deel neemt, verloopt langs de lijnen van de zogenaamde geheime di plomatie. Niets er over zal naar buiten uitlekken. DRIE SPAKENBURGERS OP IJSSCHOTS AFGEDREVEN Redding na acht bange uren in duisternis op IJsselmeer De bevolking van Spakenburg heeft een aantal spannende uren doorgebracht, nadat bekend was geworden dat drie man op een ijsschots waren afgedreven. Het waren de later geredde 50-jarige palingvissers I). Koelewijn en 'n ongeveer even oude schoonbroer Willem Hartog en de 29-jarige fabrieksarbeider Henk Koelewijn die zich later bij het tweetal ge voegd had. De beide eerstgenoemden wa ren het ijs opgegaan, hadden een wak gehakt en hadden juist een begin gemaakt met het vissen naar spiering, toen de jongere man zich bij hen voegde. Het ongestoorde vissen heeft daarna niet lang meer geduurd. Plotseling zagen dc drie mannen hoe het net scheen weg te drij ven, hetgeen in feite het afdrij ven van het ijs was. Men had niets van een breuk gemerkt, veroorzaakt door dc dooi. Rennend naar de landzijde van de grote schots probeerde het drietal ergens een plek te vinden vanwaar men de sprong naar 'n andere schots zou kunnen ma ken, maar het lukte niet zulk een plaats te vinden. Intussen was de wind sterker geworden en het gieren overstemde hel schreeu wen en roepen van de mannen naar land. Verder en verder dre ven zij het IJsselmeer op. Nie mand aan land scheen gealar meerd, tot omstreeks kwart over vier de vrouw van Willem Har- toe ging kijken of haar man (die omstreeks vijf uur thuis zou zijn) vanwege de krachtige wind niet eerder thuis zou ko men. De vissersvrouw zag onmid dellijk hoe de situatie was en waarschuwde de politie, die da delijk de rijkspolitie te water aan het werk zette. Intussen zat mien in Spakenburg niet stil. Met grote inspanning werden twee stalen kotters uit het ijs losge maakt en ingezet voor de speur tocht naar de inmiddels1 zeer ver afgedreven vissers. De duister nis was inmiddels dieper gewor den, maar lichten, op de schepen ontstoken, bleken, naar de afge- drevenen later vertelden, voor hen een bemoedigend sein. Spa kenburg was met de reddingspo ging begonnen. En niet tever geefs. Toch duurde het geruime tijd eer de verkleumde vissers waren opgespoord en in veilig heid gebracht. Het liep tegen middernacht toen zij veilig en wel in Spakenburg herademend de wal opkwamen waar een groot deel van de solidaire dorpsge meenschap hen opwachtte. Het was een lang verhaal dat zij toen moesten doen van het hachelijke avontuur op het ijs. Capelle „De Lantaarn" De tcho van het Zuióen Uitgever: Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Gironummer 50798 Dit blad verschijnt 2 x per week Onze kansen in 1962 VOGELSHOW De vogelver: De Vogelvriend, gevestigd in café Havenzicht van dhr. Ph. van Tilborgh, alhier, hield op 29 en 30 december en 1 ja nuari j.l. haar jaarlijkse kanarie-show. Ca. 80 vogels waren samengebracht. De keur meester de heer Wouters uit Tilburg toon de zich zeer tevreden over het tentoonge stelde. Aangezien diverse vogels tot de top behoorden, was het toekennen van de prijzen niet zo gemakkelijk, doch met grote kunde wist de heer Wouters zich toch van zijn taak te kwijten. Vermeldenswaard is wel, dat de vogels voor de 5e achtereenvolgende maal werden voorgebracht door de heer Jo de Jong, het welk geschiedde tot ieders tevredenheid. Een keur van prijzen, w.o. 12 bekers en een groot aantal medailles, kon aan de win naars worden uitgereikt. De prijzen voor de tentoonstelling waren geleverd door de Ca- pelse horloger dhr. M. van Alphen. Al met al kan dc Vogelvriend terugblikken op een zeer goede vogel-show. DROGISTERIJ-PARFUMERIE Grotestraat 131, Telefoon 2045 W A A L W IJ K De uitslag dezer show was als volgt Klasse A 4, vogels eigen kweek 1961: 1 J Snijders 352 pt.; 2 J. Timmermans 351 pt. Klasse B 2, vogels eigen kweek 1961 1 J. Timmermans 175 pt.; 2 J Snijders 174 pt. Klasse C 1, vogels eigen kweek 1961: 1 J. Timmermans 90 pt., tevens kampioen van de gehele tentoonstelling; 2 J. Timmermans 89 pt.; 3 idem 88 pt. Klasse D, vogels eigen kweek 1961: 1, 2 en 3 Joh. Snijders resp. 88, 88, 87 pt. Klasse E, 1 aangewezen vogels 1961: 1 Huub Snijders Waalwijk 87 pt., 2 Joh. Snij ders 86 pt., 3 Jaap Rutters 85 pt. Klasse A, vogels overjarig: 1 en 2 J. Tim mermans met resp. 88 en 87 pt.; 3 D. Metz- ke 86 pt. Klasse H, vogels open klasse: 1 en 2 D. Metzke met resp. 87 pt.; Rinie Dekkers 3 piet 86 pt. Klasse I, beste bonte: 1 Jan Paans 85 pt. Klasse I, bastaarden: 1 Rinie Dekkers 87 punten. SCHAKEN. Enkele leden van de schaakclub De Vrije Pion, namen j.l. zaterdagmiddag deel aan 't door de Bossche schaakclub uitgeschreven schaaktournooi. In afd. II wist Arn. Elsman de le prijs te behalen. In afd. I, wist de heer Ad Elsman een 2e prijs te behalen en in de Hoofdklasse wist de heer C. Quirijns een 3e prijs te behalen. Ruim 160 personen na men aan dit monstertournooi deel. Voor de N.Brabantse schaakcompetitie speelt de Vrije Pion a.s. zaterdagmiddag in haar clublokaal bij de heer Pruijssers, een wedstrijd tegen Schavo I uit Tilburg. Wij wensen het 10-tal van de Vrije Pion alle succes toe in deze wedstrijd. BEZOEK GEBRACHT. De beroepen predikant bij de Ned. Herv. Gemeente alhier, bracht j.l. woensdag een bezoek aan Capelle en ging des avonds vooi in een dienst des Woords. OUDERLING De heer A. Groen heeft zijn benoeming tot ouderling der Ned. Herv. Kerk te dezer plaatse aangenomen. Het college van ouder lingen en diakenen is thans weer volledig.

Echo van het Zuiden | 1962 | | pagina 1