wAAlwijkse en UnqstRAAtse couraiu JAAROVERZICHT VAN GEPUBLICEERDE ARTIKELS BETREFFENDE SCHOENINDUSTRIE FILMJOURNAAL Nieuwjaarsrede Kamer van Koophandel Tilburg 25 jaar bij gemeente-waterbedrijven v. dm Bogaert VRIJDAG 5 JANUARI 1962 84e JAARGANG No. 2 Uitgever: Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Qironummer 50798 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement: 22 cent per week per kwartaal f 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 ^ent per num. Contract-advertenties; speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres „Echo" Omdat de schoenindustrie de grootste en belangrijkste industrie in de Langstraat is, heeft een groot gedeelte van het nieuws in ons blad - jubilea, industriële uitbreiding, nieuwbouw en de proble matiek op diverse terreinen - betrekking op deze industrie. Het economische beeld van het Langstraatse leven wordt voor het me rendeel bepaald door de gang van zaken in de schoenindustrie. Met deze rubriek ,,Op de voet gevolgd" komen wij tegemoet aan de wens van vele lezers en voldoen wij tevens aan de algemene be hoefte aan een regelmatig terugkerend overzicht van een inzicht in de gang van zaken in de Langstraatse schoenindustrie, waar mee ontwikkeling en welvaart van de streek zo ten nauwste samen hangen. Deze inleidende woorden schreven wij in ons blad van vrij dag 17 maart 1961, nu nog geen jaar geleden, toen de eerste ru briek ,,Op de voet gevolgd" het levenslicht aanschouwde. Sedert die tijd werden niet minder dan 34 artikelen geplaatst, die, alle apart, een speciaal aspect in de schoenindustrie trachtten te be lichten. Een respectabele reeks, die niet zonder moeite tot stand is gekomen, maar gesteund en geholpen door talrijke schoenfabri kanten uit Waalwijk en omgeving, is de redactie van De Echo van het Zuiden er nog steeds in geslaagd een interessant onderwerp te brengen. Daarom is het niet meer dan billijk, dat wij al degenen die op enigerlei wijze hieraan hun steun hebben gegeven, van harte danken. Zij deden dit niet uit eigen belang, maar wel om de Lang straatse gemeenschap beter op de hoogte te brengen van de gang van zaken in deze industrie. Nu wij aan het begin staan van een nieuw jaar, waarin wij deze rubriek blijven voortzetten, verzoeken wij de directe belang hebbenden, ons deze steun te willen blijven geven, in de vorm van copy, tips en raadgevingen. Om U een indruk te geven van de activiteiten van het afgelopen jaar pu bliceren wij hierbij een overzicht van de totstandgekomen artikelenreeks. 17 maart werd gestart met het eer ste artikel.Plaats en betekenis van de Langstraatse Schoenindustrie"waar in op kernachtige wijze de enorme economische betekenis werd geschetst van deze industrie, waarin de pols slag van de Langstraat klopt. 24 maart. „Laat Uw jongen zelf zijn beroep kiezen". Welk beroep een jongen moet kiezen, is geen vraag, die zich misschien wel eens ooit in het le ven van wie dan ook zal voordoen, maar een probleem dat zich onher roepelijk in elk gezin zal aandienen en dat veel meer een ernstige overwe ging vraagt dan veelal wordt veron dersteld. Vandaar dat wij in deze ru briek het licht lieten vallen op de vele en goede kansen die de schoenindu strie te bieden heeft. 31 maart. Jonge schoenmakers ontvingen diploma." Eind maart ont vingen aan de technische school voor schoenmakers te Drunen negen jeug dige schoenmakers het einddiploma van de driejarige cursus. 14 april. „De vrije zaterdag"Op 1 mei werd de vrije zaterdag, ofwel de vijfdaagse werkweek voor de Lang straatse schoenindustrie een begrip. Een praatje met schoenfabrikanten, werknemers en huismoeders, over de problemen of probleempjes, die deze vijfdaagse werkweek met zich mee bracht, deed ons de conclusie trekken, dat de visies op de vrije zaterdag nog al eens uiteen liepen. 21 april: „Personeelsbeleid". Het is een onderwerp, dat zich vanaf de oorlog tot nu toe, in een groeiende belangstelling mag verheugen, van daar dat het de aandacht kreeg in de ze rubriek. 28 april. „Teenagers kiezen zelf hun schoenenDe teenager neemt 'n aparte plaats in, in onze gemeen schap, waarmee ook de industrie reke ning heeft te houden; een pimpel- paarse-kousen-dragend teenager fo rum gaf te kennen, dat de Teeners niet onder invloed staan van film sterren of vrienden bij hun keuze in het dragen van schoenen met of zon der hoge hakken. 5 mei. ,,4e internationale schoe- nenbeurs". Een dergelijk evenement als de internationale schoenenbeurs, waaraan niet minder dan 151 firma's uit binnen- en buitenland deelnamen, ontsnapte niet aan de aandacht. 19 mei. „Jan Vesters 75 jaar", Opening Schoenfabriek Piatti". Ook jubilea en openingen van nieuwe fa brieken, die betrekking hadden op de Langstraatse schoenindustrie kwamen aan hun trekken. 26 mei. „De basis voor sleutelposi ties in de schoenindustrie"In de schoenindustrie valt een steeds toene mende vraag te constateren naar lei dinggevend personeel en aan mensen, die in het technische vlak zo breed mogelijk zijn georiënteerd en gespe cialiseerd. 2 juni. „Waardevol samenspel tus sen Huishoudschool en schoenindus trie". De vakopleiding voor de schoenindustrie aan de Waalwijkse Huishoudschool verdient alle aan dacht en waardering, omdat hier voor de schoenindustrie mag worden ge sproken van een unieke vakopleiding, die behalve op de huishoudschool in Waalwijk ook op de huishoudschool in Dongen gegeven wordt. 9 juni. „Werkmeesters verdiepen zich in nieuwe taakopvatting". Het was de eerste maal dat getuigschrif ten voor het met succes volgen van de geprogrammeerde bijeenkomsten wer den uitgereikt aan 27 werkmeesters, die met goed gevolg hadden deelge nomen aan de Taak Integratie Bijeen komsten voor leidinggevend perso neel. 16 juni. „Ondernemingsraden" Ondanks het feit, dat er reeds veel geschreven en gesproken is over on dernemingsraden, werd aan de hand van de praktijk iets meer gezegd over de werking van deze overlegorganen. 23 juni. „Vakopleiding Schoenin dustrie". De moderne schoenfabrica- ge-methoden eisen veel vakbekwame mensen; het bezit van een vakdiploma biedt ruime kansen op promotie in de schoenindustrie, terwijl men direct na het behalen van het diploma recht heeft op meer loon. 30 juni. „Waalwijkse schoenfabri' kanten namen afscheid van Jos Klij- berg". Een artikel over de man, die als geen ander, op de hoogte was met de problemen van de schoenindustrie. 7 juli. Nationaal Schoenmuseum, unieke bezienswaardigheid" 14 juli. t,VAS boekte fraaie resul taten, maar heeft nog veel taken". De vakopleiding is de hechte en onmis bare basis geworden voor de verdere uitbouw van de schoenindustrie en men is er dan ook allerwege van over tuigd, dat aan deze opleiding alle mo gelijke bijzondere aandacht besteed moet worden. 21 juli. Produktiviteitsbevorde ring stemt tot tevredenheid"„Eerste gediplomeerden in cursus: Industrie vorming". De schoenindustrie be schikt over organen, die elk voor zich en in harmonieuze samenwerking met elkaar, voortdurend en grote aandacht besteden aan specifieke onderdelen van de produktiviteitsbevordering. 28 juli. Nogmaals Produktivi teitsbevordering 4 augustus. „Spaanse schoenpoet sertjes", „14 diploma's op Hollandia- bedrijfsschool". Een humoristische tip, een waarschuwing, niet tegen de Spaanse schonen, maar wel tegen de Spaanse schoenpoetsertjes, (verhaal J. F. Maas Udenhout). 25 augustus. Schooljeugd - Vi' sie op schoenindustrie"„Langstraat se scholen maken excursies". Opstel len geschreven door deelnemers aan de excursies, georganiseerd door het werkcomité van de Langstraatse schoenindustrie. 1 september. „Nieuwe schoenfa briek in Waalwijk Jac. Bergmans" 8 september. „Mien" zou het als schoenmerk niet doen". Aan de Ne derlandse schoenindustrie zitten aller lei aspecten, ook een psychologisch. 15 september. Vrouwenvoet ver kiest de vrijheid". De nieuwe najaars mode. 22 september. „Langstraatse schoen fabrikanten, bezochten Tsjechische Schoenindustrie". 29 september. „Zes paar schoenen voor 7.000.000ste Ef teling-bezoeker" De Langstraatse schoenfabrikanten lieten zich bij deze gelegenheid weer eens van de goede kant zien. 20 oktober. „Schoenindustrie verte genwoordigd op de beroepenten- toonstelling". Bijzondere aandacht werd besteed aan de plaats die de schoenindustrie op deze tentoonstel ling innam. 27 oktober. ,,Eurokleur in de schoenindustrie"Iets over Euro-mo de instituut, Eurocommissie en Euro- kleur. 3 november. .Research belangrijke factor in de schoenindustrie". Rese arch is een belangrijke factor in de schoenindustrie, het vormt de weten schappelijke basis waarop zij verder bouwt en werkt. 10 november. „Toverfee zwaaide nog eenmaal met haar staf". Schoen fabrikanten lostten hun schuld in door zes paar schoenen over te dragen aan Martien Starreveld, zijn verloofde en haar zusje, de gelukkige Efteling-be- zoekers. 17 nov. „Vakopleiding Schoen industrie reikte 26 diploma's uit". 1 december. „Opleiding tot chef", .Negen jonge schoenmakers ontvin' gen Vakdiploma". 8 december. „De schoenmaker zweert bij zijn leest". Leestenfabriek Oisterwijk speelt een belangrijke rol in de wereld van de schoen. 15 december. „Euromarkt en de Nederlandse schoenindustrie"Wat gaat er straks met de Nederlandse schoenindustrie gebeuren, wanneer wij toe zijn aan een geheel voltooide Euromarkt? Binnenkort hopen wij hier nog eens op terug te komen. 22 december. „Syrius, de zoon van Protos". Ook voor de schoenmensen een Kerstfeest, dus ook een Kerstver haal. Mr. dr. B. van Spaendonclc door burgemeester Becht onderscheiden „De voor de werkelijk grote werknemer kenmerkende con touren vinden wij terug in de figuur van dr. mr. van Spaen- donck, die vandaag afscheid neemt van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Tilburg en Omstreken. Wij hebben gedurende veertig jaar uw grote gaven van geest en hart mo gen ondervinden, uw rijke ervaring, uw scherp inzicht, uw zuivere intuïtie, uw grote moed en zuivere belangstelling voor iedereen. Achter alle nieuwe problemen en situaties bleef u steeds de mensen zien; daarom groeide bjj hen naast bewonde ring en voldaanheid een even sterke oprechte dankbaarheid en warme vriendschap." Aldus drs. Pessers in zijn jaarrede, ge houden op dinsdag 2 januari te Tilburg. De burgemeester van Tilburg, mr. C. Becht, huldigde en dankte mr. v. Spaendonck' namens de Tilburgse gemeenschap. Hij bood de heer van Spaen donck de eerste gouden legpenning van de gemeente aan. Schoenindustrie in Nederland te veel versnipperd door een steviger eenheid kan worden bereikt, die wellicht op gewassen zal blyken te zyn tegen de machtspositie van de buiten landse schoenindustrie. Revaluatie geen blijvende Wat de leder- en schoenindu strie betreft, werd er in het jaar verslag op gewezen, dat de zooi lederindustrie evenals in 1960 'n rustig jaar heeft gekend. De over- lederindustrie hoekte zelfs bete re resultaten. Het jaar 1960 was voor de Ne derlandse schoenindustrie geen slecht jaar, zodat men nergens ernstige klachten te horen heeft gekregen, al was er direct geen reden tot juichen. Het aandeel van de Nederlandse schoenindu strie in het binnenlands verbruik is verder achteruit gegaan, zelfs zo, dat het zich laat aanzien, dat het exportsaldo, dat lange tijd aanzienlijk is geweest, maar de laatste jaren steeds meer achter uit liep, binnenkort zal zijn om geslagen in een importsaldo. De produktie-totaliteit in 1961 was groter, ondanks het feit dat met minder personeel werd gewerkt en daarnaast de 45-urige werk week werd ingevoerd. De prijsin dex voor schoeisel toonde in 1961 een lichte daling. Deze ontwikke ling zal, zo het zich laat aanzien, zich in 1962 voortzetten. Op lan gere termijn kan er aanleiding ontstaan tot waakzaamheid. Het is voor de Nederlandse schoenindustrie dan ook 'n dwin gende noodzaak te noemen, dat zy haar concurrentiekracht gaat versterken. De schoenindustrie in Nederland is al te veel ver snipperd om bij de voortschrij dende West-Europese integratie de grote voordelen van een uit gestrekte markt voor honderd procent te benutten. Het zal dan ook noodzakelijk zijn, dat deze industrie gaat streven naar een nog grotere samenwerking en concentratie van krachten, waar- Het voltallig personeel, burgemeester en wethouders, gemeen tesecretaris VIaar, en de directeur van Gemeentewerken, dhr. v. Pelt, waren dinsdagmiddag naar het gemeentehuis gekomen, om tegenwoordig te zyn bij de huldiging van de zilveren jubi laris, de heer L. v. d. Bogaert, machinist bij de gemeente waterbedrijven. Bfi deze huldiging waren verder tegenwoordig zjjn echtgenote en kinderen en tevens zjjn vader, die voor hem dezelfde functie bij Gemeentewerken had bekleed. Burgemeester Teijssen, die als eerste de jubilaris toesprak, vond dat deze eerste werkdag van het nieuwe jaar alle reden tot fees ten gaf, omdat de heer v. d. Bo gaert niet alleen 25 jaar werk zaam was bij dit bedrijf, maar tevens omdat hij gedurende al deze jaren zijn werk met trouw en volle toewijding had verricht. De burgemeester noemde het geen alledaagse gebeurtenis, dat een van de personeelsleden bij de gemeente zijn zilveren jubileum vierde. Daarom voelde het ge meentebestuur het als een eer de jubilaris op het gemeentehuis te kunnen ontvangen en hem zo doende met die eer te omkransen die hem toekomt. „In 25 jaar hebt ge als 't ware ongemerkt, maar toch merkbaar, uw persoon in dienst gesteld van de gemeente Waalwijk, door meer te doen dan van u verwacht werd. In 25 jaar hebt ge de ge meente Waalwijk zien groeien en daarmee ook het waterleidingbe drijf, want naar gelang het aan tal woningen toenam, werd ook het waterleidingbedrijf groter en daarmee uw verantwoording." De burgemeester meende dat het gemeentebestuur, zonder enige beperking in haar oordeel, mocht vaststellen dat de jubilaris een groot functionaris is geweest ge durende al deze jaren, die met groot vakmanschap zijn werk vervulde, en die nimmer zijn zorg liet schieten, hetgeen voor een zo kwetsbaar bedrijf een niet ge noeg te waarderen eigenschap genoemd mag worden. Tot slot sprak de burgemees ter de hoop uit, dat het voorbeeld van de heer v. d. Bogaert, gedu rende deze 25 jaren gegeven, de anderen steeds zou blijven inspi reren om met alle aanwezige kwaliteiten en eigenschappen het werk uit te voeren dat zou wor den opgedragen. De burgemeester bood namens het gemeentebe stuur de jubilaris een geschenk onder couvert aan, nadat reeds eerder mevrouw v. d. Bogaert met bloemen was gefêteerd. Wethouder Smolders, die daar na de jubilaris toesprak, memo reerde hoe eerst de vader van de jubilaris een mensenleeftijd als machinist bij de gemeente werk zaam was geweest en hoe deze op 1 januari 1943 door zijn zoon werd opgevolgd, die toen, sedert 2 jan. 1937, als machinist werk zaam was bij het gemeentelijk slachthuis. De heer van Pelt, directeur van het bedrijf, zei geconstateerd te hebben in de korte tijd dat hij bij de bedrijven werkzaam was, dat de vakbekwaamheid en toe wijding van de jubilaris talrijke mogelijkheden boden tot 'n pret tige samenwerking. Namens het personeel bood de heer van Pelt de jubilaris een elektrisch knip- en scheerapparaat aan. De directeur van de Centrale Administratie sprak enkele waar derende woorden en bood daarna de heer v. d. Bogaert een kist si garen aan. Tot slot dankte de jubilaris voor de vele waarderende woor den en cadeaus. nadelige invloed Ook de Nederlandse wollen- stoffenindustrie heeft haar aan deel in de Nederlandse markt in 1961 weer iets zien teruglopen, dit in tegenstelling met andere sectoren van de wolindustrie. Het produktieniveau, zowel in de spinnerij- als weverij sector, heeft zich niet onbevredigend ontwik keld; in de kamgarenspinnerij was de produkfie zelfs 8en in de strijkgarenspinnerij ongeveer 3 hoger dan in I960. Het pro- duktieverlies dat ontstond door de invoering van de vijfdaagse werkweek in deze industrie, kon door allerlei factoren goeddeels worden opgevangen. De revalua tie van de gulden heeft op alle buitenlandse markten, uitgezon derd de Duitse, de concurrentie positie verslechterd en in vele gevallen op de lopende contrac ten verliezen gebracht. Het ex- portresultaat wijst er evenwel op dat geen langdurig nadeel van deze revaluatie zal blijven be staan, zodat de Nederlandse ex portmogelijkheden er geen noe menswaardige moeilijkheden van zullen ondervinden. De toetre ding van Engeland tot de E.E.G. zal zeker een grotere concurren tie van de zijde der Engelse wol industrie teweegbrengen, even wel zullen er van de andere kant voor de Nederlandse wolindu strie grotere kansen op de En gelse markt ontstaan. I I MUSIS SACRUM KOLONEL HYDE CONTRA SCOTLAND YARD Een uit het leger ontslagen Luite nant-Kolonel Hyde is verbitterd over hetgeen men hem heeft aangedaan. Om zich op de maatschappij te wre ken doktert hij een plan uit, dat hij „Operatie Gulden Vlies" noemt. Hiervoor heeft hij helpers nodig die allen op een of ander gebied spe cialist moeten zijn. Wanneer na een jaar Hyde alles bij elkaar heeft, krijgt ieder zijn in structies voor de grote slag. Alle plaatselijke telefoonverbin dingen worden buiten werking ge steld, alle politie-radio's binnen een straal van 8 kilometer vallen uit en rond het bankgebouw worden rook gordijnen gelegd. Terwijl de bankbe dienden naar lucht happen, verdwijnt de buit in een personen-auto, die op zijn beurt weer in een verhuiswagen verdwijnt. De overval is geslaagd, uit bundig wordt feest gevierd, totdat... Toegang 14 jaar. MARCELINO, BROOD EN WIJN. Zondagmiddag draait in Musis Sa crum een wel bijzondere film. Het verhaal van de jonge Marcelino, die zo graag zijn moeder, die hij nooit heeft gekend, eens zou willen zien. Marcelino is een vondeling, die op groeit tussen zijn twaalf „vaders", in een klein klooster. Hij haalt er al lerlei streken uit; hij jaagt, terwijl de broeders aan het bidden zijn in de kapel, de geiten naar binnen, hij zet een heel dorp op stelten. Totdat op zekere dag Marcelino een vriendje heeft gevonden, die hij Manuel noemt, naar het verloren gelopen zoontje van een moeder, die hij eens heeft ontmoet. Hij steelt brood, wijn, dekens en dat alles draagt hij naar de grote zolder boven het klooster, waar zijn vriend woont. Wanneer deze vriend, die niemand minder dan Christus zelf blijkt te zijn, Marcelino toestaat een wens te doen, vraagt hij om zijn moeder te mogen zien. Ter wijl de broeders, die hem heimelijk waren gevolgd, snikkend ter aarde vallen, neemt de Vriend Marcelino mee naar zijn moeder, het ontzielde lichaam in de stoel achterlatend. Aanbevolen. DE GEWELVEN DER VERSCHRIKKING. Niet bepaald opwekkend is de film The city of the dead, die in het Ne derlands de vertaling kreeg: „De ge welven der verschrikking". Een vrouw die op de brandstapel als heks ter dood gebracht wordt, sluit op het laatste moment een overeenkomst met de duivel. Tweemaal per jaar, moet er een jong meisje geofferd worden in ruil voor haar eeuwig leven. Dat offer zal dan Nan Barlow worden, studente. Het is een angstaanjagend en luguber verhaal, bestemd voor per sonen met sterke zenuwen. Er valt flink wat te griezelen voor 't bedtijd is LUXOR HET BEGON IN NAPELS Advocaat Mike Hamilton gaat naar Napels, om daar de nalatenschap van zijn overleden broer te regelen. Daal aangekomen, ontdekt hij, dat deze na latenschap iets groter is dan hij zelf wel had verwacht. Zijn broer heeft nl. ook nog een zoon, die het Mike bijzonder lastig gaat maken. Wanneer Mike eenmaal Lucia heeft ontmoet, de tante die voor de ouder loze zoon zorg draagt, komt hij onder invloed van haar charmes. Na veel strijd om de jongen, gaat uiteindelijk ook Mike door de knieën, al is het ook op het allerlaatste moment, en hij laat zijn verloofde in Amerika voor wat zij is. Zijn liefde voor Lucia bleek sterker. In de hoofdrollen: Clark Gable, Sophia Loren en Vittorio de Sica. 18 jaar. MENSENJACHT IN NAIROBI. De knappe vrouw Margot, echtge note van de sportieve multi millionair O'Dell, wordt tijdens een jachtexpe- ditie verliefd op een medejager, Jim Harrison. Wanneer O'Dell hier een maal achter is gekomen, geeft hij hun vijf patronen en een half uur voor sprong, om zodoende de spannendste jachtpartij van zijn leven te gaan hou den, met zijn vrouw en Harrison als opgejaagden. Hij laat hen gaan, doch vertelt voor zij vertrekken, dat hij een brief achter laat, waarin hij Harrison beschuldigt van moord op de oude jager Rodney, die evenwel door O'Dell zelf is neergeschoten. Gedurende twee dagen worden Jim en Margot opgejaagd door jungle en moerassen, bedreigd niet alleen door O'Dell, maar ook door de wilde die ren. Tenslotte bereiken zij de oude Arabische ruïnestad, waar zij ook O'Dell ontmoeten. Het slot van de film is verrassend. Toegang 18 jaar. De tcho vAn het Zuióert op de voet

Echo van het Zuiden | 1962 | | pagina 5