wAAlwi]ks€ en UnqstRAAtse coimnt Nederlandse jeugd zet zich in voor de actie 10X10 GROOTSTE SPOORWEGRAMP IN NEDERLANDSE HISTORIE Dawc8 1 Bfonchileffegi In Zuid-Amerika, Afrika en Azië 1/3 van de mensheid beschikt over 80°/0 van het inkomen der wereld handen HAMEA-GELEIllü^sil Twee belangrijke aangelegenheden voor Waalwijk aandacht en de Langstraat vragen de Hoestdronk In tqbl«tvorm.98ft VRIJDAG 12 JANUARI 1962 84e JAARGANG No. 4 De €cho van het Zuióen Uitgever: Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Gironummer 50798 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement: 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160- 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 -2002 Telegram-adres „Echo' Nu onze wereld te klein schijnt te zijn en door de techniek de men sen in andere werelddelen buren genoemd kunnen worden, komen ook de scherpe tegenstellingen tussen ons en onze medemensen aan het licht. Tegenstelling, die er schuilt tussen ons en de medemens, die voortdurend gebrek lijdt, door honger wordt gekweld, door ziekte en kindersterfte wordt geteisterd, die te kampen heeft met alalfabetisme 'en armoede. Al deze verschijnseïen, die ons bij na vreemd in de oren klinken, zijn voor hen normale verschijnselen. De gehele Nederlandse jeugd spant zich momenteel in om de actie 10 x 10 te doen slagen, waardoor het misschien mogelijk wordt, een gedeelte van dit leed weg te nemen. Ten behoeve van deze actie is een zogenaamd „actieboek" versche nen dat aan alle medewerksters en medewerkers van de actie 10 x 10 is verstrekt. Het is bestemd voor practisch gebruik, maar daarnaast tracht het een beeld en een indruk te geven, van de weergaloze ellende die er op deze wereld van zogenaamde hoogconjunctuur nog wordt ge leden. De jeugd wil door deze actie ertoe trachten bij te dragen, dat de scherpe tegenstelling in de wereld gaat verdwijnen. lijdt men honger. De beschaafde en gecultiveerde mens eet per dag voor vijfhonderd caloriën teveel aan voed sel, terwijl de bevolking uit de „Ont- wikkelings-gebieden" vier- tot vijf honderd caloriën aan voedsel per dag tekort komt. Bovendien blijkt het volksvoedsel in de meeste noodgebie- den te eenzijdig, zodat voortdurend een tekort blijft bestaan aan vitale elementen zoals eiwitten en minera len. De honger waardoor deze gebieden met haar bevolking wordt geteisterd, is geen kwaad van de tegenwoordige tijd alleen, men zal er ook in de toe komst mee te maken krijgen. Immers, deze ontwikkelingsgebieden kennen een hoog geboortecijfer, waardoor dus een steeds groeiende bevolking ont staat; hierdoor zal de vraag naar goed en deugdelijk voedsel voortdurend blijven oplopen. Als overtuigend bewijs hoe groot de nood op de wereld is, kan worden aangehaald het feit, dat van de 50 miljoen mensen, die jaarlijks sterven, er meer dan 35 miljoen omkomen van honger en ondervoeding! kampt men met ziekten. Door deze ondervoeding en gebrek aan noodza kelijke vitaminen, door gebrek aan hygiëne en medische verzorging, zijn deze mensen niet in staat voldoende weerstand te bieden tegen ziekten. Nog steeds zijn nog 10 tot 15 mil joen mensen besmet met de vreselijke melaatsheid, dat zijn er dus meer dan het totale aantal inwoners van Ne derland! kent men 350 miljoen malariapatiën ten, waarvan er jaarlijks drie miljoen sterven. Alleen in een land als Egypte lijdt een kwart van de bevolking aan trachoom, een oogziekte, die tot blind heid leiden kan, terwijl de slachtof fers van framboesia en tuberculose ontelbaar zijn. Er bestaat medische hulp, op de missie- en zendingsposten, maar deze zijn bij lange niet toereikend. De doktoren en verpleegsters die daar werken staan voor een onmenselijke opgave. Het enige wat zij kunnen doen is, hier en daar de helpende hand toesteken. In Nederland hebben wij één arts op de 1000 inwoners, terwijl in de ontwikkelingsgebieden één arts aan 15.000 tot 80.000 mensen hulp moet kunnen bieden! viert de kindersterfte hoogtij. Mo menteel worden er iedere dag 250 duizend kinderen op de wereld ge boren. Hiervan komen er niet minder dan 200.000 in de noodgebieden te recht, d.w.z. dat vier van de vijf nieuw geboren mensen worden geconfron teerd met een wereld van ziekte, hon ger en ellende. Zij krijgen niet die verzorging, waar ieder mensenkind recht op heeft. Men schat dat in Cen traal Afrika slechts 65 van de 100 baby's de éénjarige leeftijd halen en dat slechts de helft van de levend geborenen 15 jaar oud wordt. In In dia is het iets „beter", daar sterven van de 100 kinderen, 10 in het eerste levensjaar. In de niet genoemde ont wikkelingsgebieden staan de levens kansen er niet veel beter voor. gaan analfabetisme en armoede hand in hand. Doordat het merendeel van deze mensen niet lezen of schrijven kan, zijn zij ook niet in staat zich te bekwamen in landbouwbewerking, huishouding en hygiëne. Van de to tale wereldbevolking is naar schatting nog 60 analfabeet en kan daar door de strijd om het bestaan niet met succes voeren. Of hebben zij daar geen recht op? Komt het voor ons be- Hare Majesteit Koningin Ju liana zei tot de Nederlandse jeugd over dit probleem in haar rede De welvaart der wereld als gemeenschappelijke verant woordelijkheid „Wat welvaart betreft, stijgt de westerse mens nog steeds hoger, de ander is achter ge bleven. De twee horen bij el kaar. Het is zaak dat hij die klimt, zich omkeert en zo gauw mogelijk zijn hand uitsteekt om de ander te grijpen; samen gaan zij verder omhoog." X schaafde mensen niet zo net, of zij nu wel of niet kunnen blijven leven? In India zijn van de 400 miljoen mensen er 330 miljoen analfabeet, dat wil zeggen meer dan 80 In Turkije ligt dat cijfer iets lager, 65 Ne derland kent geen enkele analfabeet! Er valt een scherpe lijn te trekken over de wereldkaart, een grens tussen arm en rijk. Een derde van het mens dom, d.w.z. 900 miljoen mensen, be schikt over 80 van het inkomen der wereld. De overige 1900 miljoen moeten het stellen met 20 van het inkomen. In de Chinese volksrepubliek is het gemiddeld jaarinkomen per hoofd van de bevolking f 220, terwijl in de mees te Aziatische en Afrikaanse landen de kostwinners vier maanden van het jaar werkeloos zijn. Hier tegenover staat weer het gemiddelde inkomen in Nederland dat f 4.130 bedraagt. Nederland kent momenteel zo goed als geen werkeloosheid! DE F.A.O., HET NOVIB EN DE NEDERLANDSE JEUGD. Onder de naam „Freedom From Hunger Campaign" roept de F.A.O., de voedsel- en landbouworganisatie van de Verenigde Naties, alle aan gesloten landen en organisaties in een wereldomvattende campagne op, de strijd aan te binden tegen de honger in de wereld. Het doel van deze campagne is door middel van de moderne weten schap en techniek de strijd te voeren tegen de honger, op die fronten waar dit het meeste nodig blijkt te zijn. Dit doel zal zeker niet in een paar jaar te bereiken zijn, maar, wanneer de mensen, over de gehele wereld hun wil inzetten en zich aan die taak wij den, kan de vooruitgang naar een toe stand zonder honger belangrijk wor den versneld. De Nederlandse regering, die de belangrijkheid van de F.A.O. - heeft ingezien, heeft het nationaal F.A.O.- comité opgedragen, de krachten te bundelen. De Nederlandse Organisatie Voor Internationale Bijstand, de NOVIB, heeft zich als particuliere organisatie, op uitnodiging van dit comité, belast met het oproepen van ons volk in de strijd tegen de honger en ellende van miljoenen mensen. De Nederlandse jeugd is bij deze actie niet achter gebleven en zij is ge komen tot een speciale anti-hongei actie. Het hoofddoel van deze actie zal zijn de honger in Afrika te be strijden. GELD, GELD EN NOG EENS GELD. Voor dit alles is geld nodig, geld uit de gehele wereld, geld uit Neder land, maar ook geld van de Neder landse jeugd. Het geld dat door deze jeugd bijeen gebracht zal worden, zal in hoofdzaak worden besteed om in het kader van het erfgewassen-pro- ject speciale jongeren een opleiding te geven in de landbouwtechniek, voedselkunde etc. Bovendien zullen indien mogelijk ook jonge enthousi aste mensen met een geschikte oplei ding vanuit Nederland naar de ont wikkelingsgebieden worden uitgezon den, om hulp te bieden en hun kennis in dienst te stellen van de jongeren aldaar. Deze actie kan pas een succes wor den, wanneer de gehele Nederlandse jeugd, daaraan spontaan meewerkt, door de actie 10 x 10 te steunen en bij te staan. dan zullen de rechtvaar digen Hem vragen Heer, wanneer zagen we U hongerig en gaven we U te eten, wan neer zagen wij U dorstig en ga ven U te drinken? Wanneer za gen wij U als vreemdeling en namen U op, of naakt en heb ben U gekleed? Of wanneer za gen - we U ziek of in de ge vangenis en zijn we tot U ge komen? Dan zal de Koning hun ant woorden „Voorwaar ik zeg U wat gij voor de minsten der mijnen hebt gedaan, dat hebt gij voor Mij gedaan." den van 1961 rond 1 miljard gulden meer aan belastinggelden opgeleverd. In de maanden januari tot en met no vember stroomde er in totaal 9444 miljoen gulden bij de minister van Financiën binnen, vergeleken met 8460 miljoen in de overeenkomstige periode van het voorgaande jaar. De grote economische activiteit en de hieruit voortvloeiende hogere in komsten brengen de staat naar ver houding zelfs extra voordeel op, om dat door de progressiviteit in de hef fing de top van het inkomen het zwaarst wordt belast. Het gestegen verbruik leidt verder tot grotere ont vangsten uit de omzetbelasting, in voerrechten, accijnzen enzovoort. De sterkste vooruitgang deed zich voor bij de niet-kohierbelastingen, dit zijn al de heffingen dia niet via een aanslagbiljet worden opgelegd. Deze belastingen liepen in de eerste elf maanden met 580 miljoen gulden of ruim 11 percent op tot 5761 miljoen gulden. De loonbelasting heeft bij zonder krachtig in dit totaalcijfer bij gedragen, want deze belasting lever de 1652 miljoen gulden op of ruw 17 percent meer dan in dezelfde pe riode van 1960. De bijdrage van de omzetbelasting steeg tot 1700 mil joen gulden. 1 ,1 GIT—("KELUfflB-BUSKSEa DE AANSLAG OP SOEKARNO. Zondagavond is te Makassar een aanslag gepleegd op president Soe- karno. Er ontplofte een handgranaat nabij het sportterrein waar de presi dent een redevoering zou houden, maar Soekarno bleef ongedeerd. Drie mensen werden echter gedood en 28 gewond. De granaat ontplofte op on geveer 150 meter afstand achter de auto die Soekarno naar de bijeen komst bracht. Een woordvoerder der regering, kol. Joesef, zei later dat een aantal mensen was gearresteerd als „Nederlandse agenten". De woord voerder zei dat het incident was be doeld om de geestkracht van het In donesische volk te breken en dat het een voorbeeld was van de „wreedhe den en immoraliteit der imperialis ten". Behalve twee volwassenen werd ook een kind gedood. Onder het pu bliek werden veertien kinderen en tien volwassenen door granaatscher ven getroffen; ook drie leden van de mobiele brigade en een soldaat liepen verwondingen op. Soekarno was op weg naar het sportveld om weer een redevoering te houden in verband met het conflict om Nederlands Nieuw-Guinea. Hij maakte bij zijn rede geen gewag van de aanslag. Ongeveer drieduizend studenten, ambtenaren en andere functionaris sen bevonden zich op het terrein en duizenden mensen hielden zich nabij de hekken op. VOPO'S VLUCHTTEN NAAR HET WESTEN Twee geüniformeerde Duitse grens wachters zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag naar het Westen ge vlucht, zo hebben West-Duitse Dou ane-ambtenaren in Luechow meege deeld. Verder naar het Noorden heeft een Oost-Duitse schoorsteenveger in vol ornaat, compleet met hoge hoed, asiel gevraagd in West-Duitsland. Hij had vlak bij de grens schoorstenen moeten tegen, zei hij. Volgens de Westberlijnse editie van „Die Welt" zijn acht Oost-Duit- P^dMAMPA.f ruw of schraal se vluchtelingen omgekomen en zou den er nog 30 verdwaald zijn in de doolhof van riolen onder Berlijn. De Oostduitse staatsveiligheidsdienst heeft opdracht gegeven de riolen te doorzoeken nadat er berichten waren ontvangen over verstopte en over stroomde buizen - waarschijnlijk door lijken. Velen zwerven dagen en nachten, zonder boven te komen, uit angst dat West-Berlijn nog niet be reikt is en zij door de Oost-Berlijnse politie met traangasgranaten of ko gels bestookt zullen worden. In ons vorig nummer hebben we nog een en ander kunnen meedelen over de ontzettende spoorwegramp die j.l. maandagochtend te 9.19 uur plaats had tussen Harmeien en Woer den en waar wij toen spraken van 50 doden en evenzoveel gewonden. Dit cijfer is sindsdien aange groeid tot 91 doden en 75 gewonden, welke laatsten in ziekenhuizen in Utrecht, Haarlem, Woerden e.a. wor den verpleegd en welker toestand over 't algemeen meevalt. Van de doden zijn de meesten ge ïdentificeerd en de lijken zijn eerst overgebracht naar 't Militair Zieken huis te Utrecht en daarna opgebaard de Buurtkerk; de begrafenis is in Is er een schrijnender contrast denkbaar dan dit lachende, gezonde, goed gevoede meisje en het lusteloze, ondervoede stumperdje in het bedje? Miljoenen kinderen lijden en sterven door ondervoeding enhet is niet nodig. (foto UNICEF) door de directie der N.S., die alle verplichtingen op zich heeft geno men, met de families geregeld. Zoals men weet zijn op de grens van Harmeien twee treinen frontaal tegen elkaar gebotst en waar de bei de machinisten zijn gedood, zal de oorzaak van de ramp niet zo makke lijk zijn te achterhalen. De aanblik na de botsing was ont zettend; de wagons schoven in elkaar, stapelden zich op elkaar, locomotief en wagens vielen om; een ruïne zoals zich niemand ooit kan herinneren en die de geredden en journalisten stom deed staan van ontzetting. Toch was er spoedig hulp van alle kanten, maar 't werd toch nog in de avond eer de laatste wrakstukken uit elkander waren getrokken en de laat ste slachtoffers en gewonden bevrijd. De deelneming met de slachtoffers en hun families is algemeen. H.M. de Koningin en de Prins zonden een hartelijk telegram van deelneming. Z.H. de Paus, de Belgische regering, de regering der Antillen en van Su riname, bondskanselier Adenauer van West-Duitsland betuigden eveneens hun medeleven. Minister-president de Quay en an dere ministers bezochten de plek van de ramp en verschillende ziekenhui zen; de minister van Verkeer en Wa terstaat, dr. Korthals, hield voor ra dio en televisie een hartelijke en ont roerende toespraak, kortom het mede leven in den lande is algemeen en ge tuigde weer van eenheid van ons volk in dagen van rampspoed. H. M. de Koningin is dinsdag naar Nederland teruggekeerd en heeft de Buurtkerk te Utrecht en ziekenhuizen bezocht. Eén dode en twee gewonden uit Brabant. Onder de slachtoffers van de spoor wegramp bevindt zich - voor zovei bekend - één Brabander, namelijk de Bosschenaar van Oirschot, Ant. der Kinderlaan 11. Op de eerste lijsten van gewonden kwamen twee Brabanders voor: P. J. J. Vugts, Heusdensebaan 92 te Ois- terwijk, die in het Utrechts Acade misch Ziekenhuis is opgenomen en Jazech uit Eindhoven, die er een po liklinische behandeling heeft onder gaan. GROTE WELVAART BRENGT FISCUS 9,5 MILJARD OP. Een miljard meer dan in 1960 De hoogconjunctuur in Nederland heeft de fiscus in de eerste elf maan- Er zijn, zoals het opschrift van dit artikeltje zegt, twee belangrijke pro blemen, die onze gemeente en de Langstraat toch wel een beetje hoog beginnen te zitten. Dat zijn op de eerste plaats het traineren met de Langstraatweg en op de tweede plaats de afbouw der Waalwijkse haven. Wat het eerste betreft beginnen ook de autoriteiten in te zien, dat 't toch met de realisering van de snelweg door de Langstraat, maar een meer dan langzaam-aan - aangelegenheid wordt. Dat blijkt o.m. ui de vraag die de commissie van rapporteurs uit de Staten aan Gedeputeerde Staten stelt en die luidt Hebben Gedeputeerde Staten nog steeds de stellige verwachting dat de snelverkeersweg Den Bosch - Waal wijk eind 1962 gereed zal zijn? Ver wachten zij dat een jaar later de snel verkeersweg Waalwijk - Geertruiden- berg gereed zal zijn? Deze vragen zijn door de Commis sie van Rapporteurs uit de Provinciale Staten van Noord-Brabant ter beant woording voorgelegd aan het College van Gedeputeerde Staten in deze pro vincie. Rapporteurs wijzen er op dat in de zomerzitting 1960 van de Brabantse Staten reeds aan het College van Ge deputeerde Staten uitvoerige infor maties werden gevraagd omtrent de oorzaak en de gevolgen van de stag naties in aanleg van de hier bedoelde snelverkeersweg, die meestal wordt aangeduid als Langstraatweg. Door Gedeputeerde Staten is toen een nieuw planning-schema verstrekt dat van uitvoerige toelichtingen is voorzien. Van de zijde van het Colle ge van G.S. werd daarin andermaal de verwachting uitgesproken dat eind 1962 de nieuwe provinciale weg tus sen Den Bosch en Waalwijk voor het verkeer beschikbaar zou zijn. Rapporteurs constateren nu, dat in 1961 uitsluitend gewerkt is aan de omlegging Vlijmen en dat er verder in het tracé geen nieuwe werkzaamhe den zijn begonnen. Rapporteurs wil len graag worden geïnformeerd over het planningschema dat thans wordt gehanteerd. Indien Gedeputeerde Staten niet meer verwachten eind 1962 het tra ject Den Bosch - Waalwijk gereed te hebben, waarom - zo luidt de vraag aan Gedeputeerde Staten - zijn de betrokken gemeentebesturen daarover niet tijdig en duidelijk ingelicht? De Commissie van Rapporteurs stelt vervolgens de volgende vragen Waarom is nog weer eens stagnatie ingetreden? Wanneer zijn de stukken voor de onteigeningsprocedure inge diend? In hoeverre worden of zijn gronden verkregen via de ruilverka veling? Waarom wordt almaar voort gegaan met onderhandeling om gron den en panden bij minnelijke overeen komst te verwerven, terwijl deze gron den en panden toch via ruilverkave ling en onteigening verkregen kunnen worden? Op welk tijdstip zal in het. gedeelte Vlijmen - Waalwijk het werk aanvangen? Hoe luidt het thans an dermaal nieuw op te stellen planning schema voor het gedeelte Vlijmen - Waalwijk? Kan het planning-schema Waalwijk - Geertruidenberg ongewij zigd blijven? Hadden Gedeputeerde Staten de opgetreden omstandigheden niet voor zien - zo luidt de laatste vraag - toen zij in 1960 hun mededelingen omtrent de aanleg van de Langstraat weg deden? Wij zijn wel benieuwd wat Gede puteerde Staten daarop antwoorden; het zal wel weer heel diplomatiek zijn, maar daarmee komen we geen cent verder. Wij zouden meer activiteit willen zien in een aangelegenheid van zo groot belang voor onze gehele streek en op welker voltooiing wij nu maar jaren geduldig wachten; maar dat kan toch niet blijven duren! In ons nieuwjaars-overzicht schre ven we reeds over de trage gang van zaken bij de uitvoering onzer haven werken, waarvan handel en industrie de dupe zijn en worden, want meer

Echo van het Zuiden | 1962 | | pagina 1