Belangrijke uitbreiding bij N.V. Lederfabriek L, Mombers 7: Bedrijfsvoering landbouwers in Sprang-Capelle op laag niveau DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 15 JANUARI 1962 afgelost worden. Zo zou de volgende aflossing begin maart plaats moeten hebben, maar daar zal ook nu niets van terecht kunnen komen, omdat pa ter van de Sanden, het geld, dat hij van vrienden, familie en kennissen heeft ontvangen, nu zal moeten be steden aan zijn terugreis en dan komt hij nog 1500 gulden tekort!!!! Kritieke datum: 17 februari. Iedereen zal begrijpen hoe pater van de Sanden zich momenteel voelt. De eerste berichten over het on gunstig verloop van de betrokken luchtvaartmaatschappij bereikten hem 15 december, toen van Raptim het bericht kwam, dat de Trans Atlantic Argentina waarschijnlijk over de kop zou gaan. 9 Januari is pater van de Sanden naar Reisbureau Wassing in Tilburg gegaan om van deze firma definitieve uitslag te krijgen, hoe er de zaken voorstonden. Er is toen con tact opgenomen met het kantoor van de Argentijnse luchtvaarmij. in Ge- nève, die meedeelde dat er door haar geen enkele vlucht meer zou worden uitgevoerd. Een telefonisch contact met de K.L.M. gaf pater van de San den de definitieve genadeslag, door dat de K.L.M. meedeelde, dat het met de Argentijnse maatschappij voor goed was afgelopen. Het retourbiljet, waarvoor door pa ter van de Sanden 788 dollar is be taald (f 2994,40) verloor daarmee zijn waarde. Pater van de Sanden heeft toen on middellijk, met behulp van het reis bureau in Tilburg, getracht een boot te charteren, die hem zo vlug moge lijk terug kan brengen naar zijn mis sie in Argentinië. Dat zo vlug moge lijk terug, wordt dan op zijn vroegst, met de Franse boot „La Lumière", die op 17 februari vanuit Antwerpen vertrekt, en dit terwijl hij eigenlijk half januari terug had moeten zijn, omdat 1 maart de scholen weer be ginnen en de schuld op die datum af gelost zou moeten worden. Giro 50798, of de Amsterdamse Bank. Pater van de Sanden moet terug naar zijn missie en het liefst met de boot van 17 februari. Maar hij kan geen passage boeken, wanneer hij het geld niet heeft en pater van de San- WAT KUNT U DOEN Er zijn vier mogelijkheden. Verschillende mensen, zaken lieden en particulieren vroegen ons: „Wat kunnen wij voor pa ter van de Sanden doen?" Op de allereerste plaats, steunt de bliksemactie. „De boot van pater van de San den mag niet stranden", door een „passagebiljet" voor één gulden te kopen. Koop er één, twee en als het kan nog meer! Vervolgens kunt u t.m. vrij dag 26 januari 1962 een bedrag storten op het giro nummer van de Waalwijkse stoomdrukkerij A. Tielen Waalwijk, 50798, ten na me van actie pater van de Sanden". U kunt ook geld storten op de Amsterdamse Bank, eveneens ten name van pa ter van de Sanden. Tenslotte kunt U pater van de Sanden persoonlijk geld overhandigen (iedere mor gen rond negen uur is pa ter van de Sanden in de pa- I rochiekerk van Besoijen). I den komt nog 1500 gulden tekort, die hij, wil hij mee terug kunnen, 31 ja nuari in zijn bezit moet hebben om de reis te betalen. Iedereen begrijpt in welke benarde omstandigheden deze Waalwijkse priesterzoon verkeert. Er moet een helpende hand toegestoken worden en wel op korte termijn. Het ligt de re dactie van de Echo van het Zuiden in bedoeling een bliksemactie te onder nemen, die in nog geen twee weken zijn beslag moet hebben. Op de allereerste plaats kunnen diegenen, die geld willen storten dit tot en met 26 januari 1962 doen op het gironummer van de Waalwijkse Stoomdrukkerij A. Tielen Grotestraat 205 in Waalwijk, num mer 50798, ten name van „Actie pa ter van de Sanden". Daarnaast heeft pater van de Sanden zelf een bankre kening geopend bij de Amsterdamse Bank hier ter plaatse, waar iedereen die dit wenselijk acht, (en wij hopen dat er dit velen zullen zijn) een geld bedrag kan storten ten name van pa ter L. van de Sanden. Mocht dit nog niet voldoende zijn, iedere morgen leest pater van de Sanden een heilige mis in de parochiekerk van Besoijen, O.L. Vrouw Onbevlekt ontvangen. De redactie van de Echo van het Zuiden heeft het belang van deze zaak zo hoog geacht, dat z(j is overgegaan tot 't opzetten van een bliksemactie ten bate van pa ter van de Sanden. De jeugdbeweging van de ver schillende parochies heeft zich onmiddellijk bereid verklaard zich voor deze zo dringende en hoogst noodzakelijke actie in te zetten. In de loop van de komende week zullen diverse jongelui (in Besoijen wordt dit werk gedaan door de zelatrices van mejuffr. Klerkx), huis aan huis aanklop pen om u een „passagebiljet" aan te bieden tegen de prijs van een gulden. De opbrengst, die naar wij hopen de vijftienhon derd gulden haalt, zal worden bestemd om de Waalwijkse pater van de Sanden in de gelegenheid te stellen zijn reis naar de missie te aanvaarden. Wij hopen dat u met ons de bliksemactie: „De boot van Pater van de Sanden mag niet stranden", naar best vermogen zult steunen. Pater van de Sanden MOET 19 februari naar zijn missie kunnen vertrek ken „De naam Mombers is een begrip geworden" Vrijdag 12 januari is een belang rijke dag geworden voor de N.V. Lederfabriek L. Mombers, 's Morgens om 10 uur werden door deken van den Hurk, het nieuwe kantoor en ma mazijn ingezegend, terwijl daarna, om half elf burgemeester Teijssen de of ficiële opening verrichtte. Een der directieleden, heette bur gemeester Teijssen, wethouder Smol ders en de Hoogeerwaarde heer de ken van den Hurk van harte welkom en richtte de aandacht op de beteke nis van het bedrijf, die het in de loop van de jaren heeft gekregen, waarbij het streven is geweest de zaak meer landelijke en internationale bekend heid te geven. Burgemeester Teijssen, die daarna het woord voerde, meende uit deze betekenende uitbreiding te mogen concluderen, dat het bedrijf over goe de werkkrachten beschikt. Hij bena drukte, dat de N.V. Lederfabriek L. Mombers zich niet alleen intern had ontwikkeld, door de produktie op te voeren en de produktiemethoden te verbeteren, maar vooral ook extem, door afzetgebieden te creëren, groter dan die in ons eigen land aanwezig zijn en niet alleen in Europa, maar ook ver daarbuiten. „De naam Mom bers is een begrip geworden", zo meende burgemeester Teijssen, „de naam heeft wat te zeggen in kringen die met leder werken en dit niet al leen in Waalwijk, maar ook ver daar buiten. Daar misschien nog wel het meest", zodat, volgens spreker, het bedrijf in nationale- en in internatio nale kringen grote bekendheid had gekregen. De burgemeester noemde 't verheugend, ook de N.V. Mom bers in Waalwijk te mogen aantref fen, maar nog meer, dat het zo'n ge stage en zekere groei doormaakte. „U heeft de ondernemingsdurf ge toond, om dit bedrijf een uitbreiding te gevenwaardoor u zich niet alleen beter in het bedrijf kunt bewegen, of efficiënter kunt werken, maar tevens bent u nu in de gelegenheid - en dit veel meer dan voorheen - trans acties tot stand te brengen in een ge heel andere omgeving en een totaal eigen sfeer, omdat hetgeen geprodu ceerd is, veel beter en treffender ge- exposeerd kan worden." Hij feliciteerde de ondernemers met de belangrijke uitbreiding van dit oude familiebedrijf, dat reeds zoveel activiteiten heeft ontplooid en sprak de hoop uit, dat de grote naam, die 't bedrijf momenteel heeft, behouden zou blijven en nog meer betekenis en inhoud zou krijgen. Daarna knipte burgemeester Teijs sen het paklint door (speciaal een paklint, omdat het in zo'n grote hoe veelheden wordt verbruikt bij het ver zenden van het leer), waarmee het magazijn en kantoor officieel waren geopend. Tijdens de receptie, die onmiddel lijk daarop volgde, sprak de heer Tho mas uit Brussel, een der buitenlandse medewerkers van de N.V. Mombers, nog een woord van dank voor de prettige samenwerking die er steeds had bestaan. De architect J. A. Waskowski, uit Breda, meende dat de bouw buiten gewoon was geslaagd. Hij sprak een gelukwens uit, waama hij de direc tieleden en het gemeentebestuur van Waalwijk dankte, voor de zeer wel willende medewerking, die hij voor en tijdens de bouw van hen beiden had ontvangen. Daarna complimenteerde hij de aannemers, de gebroeders Vermeulen uit Gilze, voor de perfecte realisering van het geheel en de onderaannemers voor de buitengewone afwerking. Hij bood namens de aannemer een prach tige lam aan, bestemd voor het directiekantoor. De opening en receptie werden bo ven in het nieuwe magazijn gehouden, waar tevens een smaakvolle en over zichtelijke expositie was ingericht be treffende produkten die de N.V. Mombers tot ver over onze landsgren zen exporteert. WËZ! L. E. J. in voorlopig rapport: Conservatieve en weinig rationele instelling Het gemeentebestuur van Sprang- Capelle heeft op 5 juli 1960 het L.E.I. (Landbouwkundig Econo misch Instituut) opdracht gege ven een onderzoek in te stellen naar de situatie van de landbouw in Sprang-Capelle Dit met het doel de streekverbetering in deze plaats (voorgesteld door de Rijks- landbouwvoorlichtingsdienst) zo effectief' mogelijk te doen zijn. Van dit onderzoek is een voorlo pig rapport verschenen. Daarin wordt een vrij uitvoerige schets gegeven van de ontwikkeling van de landbouw in Sprang-Ca pelle. De bedrijfsvoering thans laat volgens het rapport veel te wensen over. Ze is onvoldoende aangepast aan de omstandighe den van het eigen bedrijf. Te wei nig wordt in Sprang-Capelle ge bruik gemaakt van de inzichten van de moderne landbouwweten schap. Naar het oordeel van de deskundigen zouden de hoeveel heid en de kwaliteit van de ge produceerde melk onvoldoende zijn. Ook de indeling van de werk zaamheden zou te wensen over laten, wat onder andere tot ui ting zou komen bij de hooiwin- ning. Geconstateerd wordt echter dat deze ongunstige productie omstandigheden als gevolg van verschillende factoren ook voor komen in andere gemeenten van de Langstraat, al staat de be drijfsvoering daar op hoger peil. Lang werken schappen zouden niet alleen voor de kleine boeren gelden, maar ook voor een goed deel van de grotere. Alleen de tuinders zou den zich in verschillende opzich ten gunstig onderscheiden. Geen leiders In enkele globale gesprekken, zo lezen we in 't rapport over de agrarische bevolking in Sprang- Capelle, werd door de zegslieden sterk de nadruk gelegd op de convervatieve en weinig ratione le instelling van de boeren. Zij zouden in het algemeen weinig voelen voor nieuwigheden, voor al als deze geld kosten. Men zou gewend zijn lang te werken, maar niet economisch. De gezichts kring van de boeren achtte men in sterke mate beperkt tot het landbouwbedrijfvoor zaken bui ten het bedrijf zou weinig of geen belangstelling bestaan. Met 'name de belangstelling voor on derwijs en ontwikkeling zou ge ring zijn. De vermelde eigen- Van nadelige invloed zou ook zijn het vrijwel ontbreken van leidersfiguren onder de boeren.. In de besturen van de agrarische verenigingen mist men werkelij ke voormannen. Hierdoor en door de geringe belangstelling van de leden zou het landbouw- verenigingsleven 'n weinig bloei end bestaan leiden. Het ontbre ken van leiders zou ook gelden voor de niet-agrarische autoch tone (oorspronkelijke) bevol king. Veel leidende functies wor den dan ook bekleed door perso nen die van elders afkomstig zijn. De jongere generatie zou in grote lijnen dezelfde kenmerken vertonen als de oudere. Een deel van de jongeren zou weliswaar bet traditionele patroon willen doorbreken, maar te veel weer standen ondervinden om veel te kunnen bereiken. Houding Aan de hand van de bij 't voor onderzoek gewonnen inzichten en enige literatuurstudie worden in het rapport in schematische vorm bepaalde houdingen en ge dragingen aangeduid met betrek king tot arbeid en bedrijf, het ge zin en de samenleving. De onder scheiding van de afzonderlijke elementen is in zekere zin wille keurig; aangenomen kan worden dat ze alle in meerdere of min dere mate samenhangen. De op gesomde kenmerken, aldus het rapport, hebben ook geenszins de pretentie van volledigheid. In het algemeen zijn vooral die ele menten gekozen die èn voor het probleem het meest belangrijk konden worden geacht èn toe gankelijk leken voor nader on derzoek. Met nadruk wijst men er op dat 't schema 'n hypotetisch (ver onderstellend) karakter draagt Het zou te veel plaatsruimte innemen het gehele schema weer te geven. Daarom enkele grepen. Ten aanzien van het punt „tradi tionele bedrijfsvoering" wordt opgemerkt: Geringe geneigdheid tot het toepassen van nieuwe landbouwmethoden en andere vernieuwingen; te eenzijdige be langstelling voor rundvee met veronachtzaming van andere be drijfsonderdelen (varkens, kip pen, tuinbouw)in zoverre men gebruik maakt van nieuwere technische middelen, is toch de daarmee samenhangende geestes gesteldheid afwezig. Nabootsing Bij het punt „collectieve be- drijfsstijl" zegt het rapport: Be drijfsvoering, niet aangepast aan omstandigheden van eigen be drijf, maar overgenomen van an dere boeren; vooral bii aankoop van werktuigen veel nabootsing; men wil niet voor anderen onder doen; sociaal prestige meer be paald door aantal stuks vee dan door de kwaliteit; vóór men nieu we methoden toepast, eerst het resultaat bij anderen afwachten; geringe waardering voor boeren die altijd snel iets nieuws toepas sen. „Kortzichtige zuinigheid": El ke gelduitgave wordt als verlies beschouwd; vandaar vooral geen belangstelling voor nieuwighe den die geld kosten: liever werk tuigen lenen dan ze zelf aan schaffen; lang gebruiken van zaaizaad en pootgoed uit eigen bedrijf; lang gebruiken van het zelfde stro bij verlossingen; slor digheid en vuiligheid in de stal; geen belangstelling voor verbe tering en stalinrichting. „Bekrompen handelsgeest" Trachten te profiteren van (schijnbare) voordeeltjes; zeer druk marktbezoek; een koe ver kopen als men er een paar gul den op kan verdienen- vandaar veel veranderingen in de veesta pel; geen belangstelling voor verbetering van de veestapel; strijd om verkrijgen van melkrit zonder kostenbescf. „Gering efficiëncystreven": Lange arbeidsdagen, vooral als FEUILLETON van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" DE JEUGD VAN TONY ROMAN door A. v. ENGELEN 12) O, als Marietje er toch eens ge weest was!! Hoe mooi had hij dan aan haar de fazant kunnen laten zien en daarover een praatje maken; een hele conversatie had hij onderweg al van buiten geleerd! Nu kan hij weinig anders doen dan omkeren! Met pijn in het hart; Amor is z'n spel begonnen!!... Thuis laat hij aan moeder en aan Anneke de fazant zien, maar veel vreugde heeft hij er niet over; het is alsof een doorn steekt in zijn ziel, als hij een van de huisgenoten ziet en denkt aan z'n verloochening van roe ping; hoe mooi had het voor hen kun nen zijn en nu? Zonder enig overleg opgeofferd aan: wellicht een hersen schim? Niet, dat hij weer in twijfel komt, neen, zijn keus is gemaakt en terug wil hij niet! Hij verlangt er naar om alleen te zijn en hij gaat naar de voorkamer. Hij zoekt een boek uit de kast. Hé, dat is nog een presentje van meneer pastoor van drie jaar geleden, toen hij op studie ging de levensbeschrij ving van de H. Stanislaus da Kostka. Met een bitter glimlachje legt hij het weer terug; neen, daar staat nu zijn hoofd echt niet naar! Romannetjes zou hij willen lezen en liefdesverha len, om te weten, wat je doen moet, als je met een meisje gaat, want, goedbeschouwd, weet hij nog van niks, zelfs niet hoe je... kussen moet! Feiteijk zou hij zich daarin eens moe ten oefenen! Wacht, een idee! En hij haalt van achter, uit de keuken, een grote pot lepel; die hangt hij nu aan de lamp, met de bolle kant naar voren: mollige meisjeswangen! Tony geef 'm flink van katoen! „Acht voor vorderingen en tien voor ijver!" taxeert hij, niet zonder sarcasme, de uitslag. „Maar... een onvoldoende voor gedrag!" klinkt het verwijtend in zijn binnenste, doch die stem smoort hij in het drukke gebaar, waarmede hij de lepel weerom brengt naar de keuken... Daar vraagt moeder, wat hij toch heeft uitgevoerd in hemelsnaam met die potlepel! Verraste Tony jokt het eerste het beste, dat hem te binnen valt en trekt zich schielijk terug in de veilige eenzaamheid... Op de Hoge Donken is men aan het einde van de dagtaak. Vader, Toon en kees gaan naar. huis; Dorus verzint een smoesje om nog wat te kunnen blijven, dat is zo zijn gewoonte om zijn strikken na te zien! Daar legt hij het altijd op aan de anderen zeggen er maar niets meer van, het is toch allemaal boter aan de galg! Het valt maar tegen met de buit; geen enkel beestje heeft zich laten verschalken! Enfin, maar weer ge hoopt op morgen, op meer succes! Hij springt op de fiets en rijdt huisopaan. Onderweg passeert hij Frik, die zijn havergewas aan het inspecteren is. „En hoe staot ie oe aon?" roept Dorus. „O, 't gaoj nogal!" zegt Frik, na derbij komend voor een praatje, „mar de beesten zijn er lelijk ingewist aon de smalle kaant!" ,,0 ja?", onnozelt de ander, „en hebben ze veul schaoj gedaon?" „Ja, nog al!, een eindweegs is ie platgetrapt, 't zullen de koeien van 't schèl Tiesje wel wir zijn gewist!" „Nou ge 't zegt, die heb ik toen strakke mee de starten omhoog deur de waaj zien rakken; de beesten heb ben 't ok zwaor te verduren van de bleindaos!" „Hoeveul schaojvergoejing zok vraogen?" „Ja, dè weet ik ok nie, mar vur nun gulden of tien schaoj hedde al gaauw!" Dorus springt weer op de fiets en is weldra op de plaats van bestem ming. Hij krijgt z'n plaatsje op de bank en stopt een pijpje. Allen genieten gelijkelijk van de schone avond. De koelte geeft een weldoende ver kwikking na het zonnebranden van de lange middag. De schemer groeit tus sen de bomen en huizen. Tony is er ook, doch die kan niet stil zijn, de woelwater. Hij loopt nu hier dan daar en gooit steentje naar de rondvladderende vleermuizen, die plots komen gedoken, even onzicht baar zijn in het donker, maar dan weer oprijzen in het grijze van de lucht... Als nu vanuit het dorp tien lang zame slagen komen, staan ze op en gaan naar binnen. Pap-eten, bidden en naar bed. Voor Tony komt hiermee het eind aan zijn eerste vacantiedag, waarop zijn mooie maar zwakke roeping werd gesmoord in een bed van geurige ro zen, gespreid door lieve meisjeshan den, schoon onbewust van hare mede plichtigheid!... TONY EN MARIETJE. 't Is zondag en Tony zal naar het lof gaan. Voor de mensen is hij im mers nog altijd de voorbeeldige stu dent! Ze moesten eens weten, wat voor dubbele rol hij speelde!... Hij voelt het laffe er van aan, maar toch het geeft geen strijd meer, zijn be sluit is genomen... Weldra ook zal ei geen weg meer terug zijn, want hij gaat nu ook naar... Marietje! O, als het geluk hem nu eens gunstig wilde zijn! Spoedig is hij in de buurt. Een onweerstaanbare drang doet hem het erf opkijken. En ja hoor, daar is Marietje, in het dahliahofje! Gelukkige dahlia's, die zich mo gen laten opbinden door haar lieve handjes! En hij? Ook hij is gelukkig, maar zal hij zich tevreden moeten stel len met enkel hier staan te kijken, turen, star-ogen? Hij kan zijn ogen niet loskrijgen van haar verrukkelijk figuurtje. Maar geeft dit wel pas; ieder ogenblik ook kan zij opkijken en wat dan? Nu neemt Tony een besluit: reso luut stapt hij het erf op! Er moge van kome wat wil; maandenlang hebben zijn gedachten en intieme verlangens gedwarreld om de vóórstelling van haar liefheid, thans zal hij gaan ken nismaken met haar persóón! Zal dat kunnen uitgaan bóven het eerste? Hij voelt de roekeloosheid van het avontuur recht tegen zich in komen, maar zijn hevig zielsverlangen dwingt hem voort te gaan! Wat zal hij echter zo dadelijk tegen het meisje moeten zeggen, wildvreemde als hij voor haar is? Zijn benen worden zwaar als lood en hij voelt zich verraderlijk kleuren, o kon hij nog maar terug! Zijn voeten nochtans voeren hem recht naar het doel, neen, terugkeren in geen geval! Ook al zou het zijn, dat hij zich doodverlegen en hulpe loos voor haar voeten zou moeten werpen, om zijn liefde uit te schrei en! Maar de Hemel zij dank, daar schiet hem een verlossende gedachte door het hoofd. Marietje is de zuster toch van Anna, met wie Dorus gaat, hij zou dus een boodschap van zijn broer kunnen overbrengen? Wat voor boodschap? O, dat is van minder be lang, als het er maar een is! Hij zou bijvoorbeeld kunnen zeggen, dat zij tegen Anna moest zeggen, dat Dorus gezegd had, dat hij vanavond een half uurtje eerder kwam, ja dat was zo gek nog niet, en... een leugentje als dit is toch geen zonde? (Wordt vervolgd) i<4, v mf - ■-? - 5 Vooraanzicht kantoor, magazijn en fabriek van de N.V. Lederfabriek L. Mombers Waalwijk, (tekening W. Suermondt).

Echo van het Zuiden | 1962 | | pagina 2