y NIEUWJAARSREDE EN NOG GRATIS SPAARZEGE LS 'wmm, 100 GfcAM 11 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 2 FEBRUARI 1962 11 (vervolg) Scholen en scholenbouw In de uitbreidingsplannen weder een aanknopingspunt vindend, mag ik stellen, dat met de groei van de eemeente ook de behoefte aan scho len toeneemt en dat de uitbreidings- olannen voor de stichting daarvan de olaatsen dienen aan te geven, terwijl Jet zonder twijfel een taak en zorg van het college van burgemeester en wethouders is om met de scholenbouw niet achter te lopen op de voortschrij ding van de stedebouwkundige ont wikkeling. Het college van burgemeester en wethouders is in 1961 te dezer zake voortdurend waakzaam en werkzaam geweest en ik mag thans zeggen, dat dit niet zonder resultaat is geweest. In 1961 immers werd rijksgoed keuring verleend - en het verlenen van rijksgoedkeuring brengt mede, dat met de bouw kan worden aange vangen - voor de bouw van een r.k. school voor buitengewoon lager on derwijs in het uitbreidingsplan Waal wijk-noord en van een r.k. lagere school in het uitbreidingsplan Baard wijk, terwijl enkele dagen geleden - en dit mag dan voor U een verrassing zijn - bovendien nog rijksgoedkeu ring werd ontvangen voor de bouw van een protestants-christelijke lagere school aan het Oranjeplein in het juist door Ged. Staten goedgekeurde uitbreidingsplan Laageinde I. Dit betekent dus, dat weldra drie grote scholen in aanbouw zullen zijn. Daarnaast blijft nog behoefte aan meerdere scholen, waarvan ik achter eenvolgens noem de bouw van een r.k. kleuterschool in Waalwijk-centrum, waarvan de volledige bouwplannen op rijksgoedkeuring wachten, de bouw van een Nuts'-ulo-school, waarvoor door de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen een ur gentieverklaring voor de bouw is af gegeven, en de bouw van een r.k. la gere school in Waalwijk-zuid, waar voor eveneens een dergelijke verkla ring is afgegeven. De bouw van scholen en de be hoefte aan nog meerdere scholen roept de vraag op naar gegevens. Daarom meen ik goed te doen U op dit punt volledig te informeren en te documenteren. Allereerst volgt hier dan een over zicht van het gemiddeld aantal leer lingen over 1961 van de in de ge meente aanwezige scholen voor lager onderwijs en voor uitgebreid lager onderwijs Openbaar gewoon lager onderwijs Gemiddeld aantal leerlingen over 1961 1. Openbare lagere school, Stationsstraat 24 1772/3 Bijzonder gewoon lager onderwijs 1. St. Antoniusschool, St. Crispijnstr. 83 232 2. St. Aloysiusschool, Hugo Verrieststr. 2262/3 3. St. Bernadetteschool, Burg. Verwielstr. 2a 1281/3 4. Prot. Chr. school, Grotestraat 45 2332/3 5. St. Clemensschool, Baardwijksestr. 44 2342/3 6. St. Jozefschool, Grotestraat 58a 1752/3 7. Pastoor Kuypersschool, Alb. Thijmstr. 25 196 8. Mariaschool, Loeffstraat 72b 214 9. Burg. Moonenschool, Guido Gezellestr. 112 10. St. Petrusschool-A, Grotestraat 198a 2112/3 11. St. Petrusschool-B, Grotestraat 198a 211x/3 12. St. Teresiaschool, Wilhelminastr. 6 331V3 W.v.O.-col. 20, Nijv.sch. 51, R.K. Hh.sch. 20, lrenesch. 9, totaal 102; Emmen Nijv.sch. 1; Geertruidenberg Dr. M.-col. 5, W.v.O.-col. 9, lrene sch. 5, totaal 19; Gilze en Rijen Nijv. sch. 1; 's-Gravenmoer W.v.O.-col. 14, lrenesch. 2, totaal 16; 's-Bosch Dr. M.-col. 13, W.v.O.-col. 18, Nijv. sch. 7, Don Boscosch. 1, lrenesch. 9, totaal 48; Heusden Dr. M.-col. 20, W.v.O.-col. 17, Nijv.sch. 41, R.K. Hh.sch. 6, Don Boscosch. 2, lrene sch. 3, totaal 89; H. en L. Zwaluwe Dr. M.-col. 1, W.v.O.-col. 3, totaal 4; Kerkwijk W.v.O.-col. 1, Nijv.sch. 1, totaal 2; Loon op Zand Dr. M.- col. 78, W.v.O.-col. 5, Nijv.sch. 203, R.K. Hh.sch. 35, Don Boscosch. 22, lrenesch. 2, totaal 345; Made en Drimmelen Dr. M.-col. 1, W.v.O.- col. 4, totaal 5; Raamsdonk Dr. M.- col. 5, W.v.O.-col. 8, Nijv.sch. 8, R. K. Hh.sch. 10, Don Boscosch. 5, lre nesch. 11, totaal 47; Rosmalen W.v. 0.-col. 1; Sprang-Capelle Dr. M.-col. 1, W.v.O.-col. 68, Nijv.sch. 121, R. K. Hh.sch. 24, Don Boscosch. 8, lre nesch. 14, totaal 236; Terheijden Dr. M.-col. 1; Tilburg Dr. M.-col. 4; W. v.O.-col. 8, Nijv.sch. 2, lrenesch. 7, totaal 21; Udenhout Nijv.sch. 4; totaal 4; Veen W. v. O.-col. 6; totaal 6; Vlijmen Dr. M.-col. 37, W. v. O.- col. 5, Nijvh. sch. 52, R.K. Huish. sch. 23; Don Boscosch. 8, totaal 125; Vught W. v. O.-col. 2, Nijvh. sch. 1, lrenesch. 1, totaal 4; Waspik Dr. M. col. 30, W. v. O.-col. 1, Nijvh. sch. 42, R.K. Huish. sch. 5, Don Bosco sch. 11, lrenesch. 3, totaal 92; Woudrichem Nijvh. sch. 3, totaal 3; Wijk en Aalburg W. v. O.-col. 5, Nij- verh. sch. 33, lrenesch. 1, totaal 39; Zaltbommel Nijvh. sch. 1, totaal 1; Zevenbergen Dr. M.-col. 1, totaal 1; Totaal Dr. Mollercol. 259; Willem v. Oranjecol. 225; Nijverheidsschool 706 R.K. Huishoudschool 172; Don Boscoschool 62; Ireneschool 68. Totaal uit andere gemeenten 1492. Waalwijk: Dr. Mol.-col. 233; Willem v. O.-col. 69; Nijverheidsschool 268 R.K. Huish.sch. 400; Don Boscosch. 26; lrenesch. 10; totaal 1006. Totaal: Dr. Mollercol. 492; Willem v. Oranjecol. 294; Nijverheidsschool 974; R.K. Huish.sch. 572; Don Bos coschool 88; Ireneschool 78; totaal 2498. Het zijn toch wel indrukwekkende getallen de lagere scholen hebben 2.685 leerlingen; de u.l.o.-scholen hebben 2571/,3 leerlingen; de zes streek-scholen hebben 2.498 leerlingen, waarvan er 1.492 van bui ten Waalwijk afkomstig zijn. Uit dit laatste gegeven blijkt zeer sprekend, dat Waalwijk op het ge bied van het onderwijs een belangrij ke streek-functie vervult. Hieraan voeg ik ter completering nog toe, dat de Middelbare Vak school voor de leder- en schoenindu strie, welke school enig is in ons land en dus leerlingen uit het gehele land trekt, 43 leerlingen heeft, waar- I van er 11 uit Waalwijk - het al- I oude centrum van de leder- en schoenindustrie - afkomstig zijn, De avond-cursussen van deze school wor den ook nog door 76 leerlingen uit Waalwijk bezocht. Ten slotte is er alle reden om ver heugd te zijn over de aanwezigheid van een bloeiende r.k. levensschool voor jongens en een even bloeiende Mater Amabilisschool annex Jonge rencursus voor meisjes, welke laatste school binnen enkele maanden een fraai en doelmatig nieuw gebouw zal kunnen betrekken. jaar reeds heb aangekondigd, dat een uitbreidingsplan voor het deel van de gemeente, waar het cultureel centrum zal verrijzen, U vermoedelijk in de loop van 1961 ter vaststelling zou worden aangeboden. Besprekingen met provinciale in stanties hebben er toe geleid om dit in voorbereiding zijnde uitbreidings plan een groter deel van de gemeente te doen beslaan en wel zodanig, dat daarin het gehele city-deel een plan ning krijgt. De voorbereiding is thans zover gevorderd, dat het ontwerp plan U weldra kan worden voorge legd. Verder zijn de nodige contacten gelegd met de rijks-instanties, welke de plannen - ook in de stedebouw kundige plaatsgeving - te beoorde len hebben en rijksgoedkeuring voor de bouw te verschaffen hebben. Ten slotte is het U bekende pro gram van eisen - dat als een maxi maal bereikbaar program moet wor den beschouwd - verder gedetail leerd in studie genomen. Het college van burgemeester en wethouders blijft alles in het werk stellen om U in de loop van dit jaar concrete plannen en afgeronde voor stellen te doen toekomen om dit - ook voor de streek zo belangrijk - cultureel centrum tot stand te bren gen. Openbare leeszaal en uitleenbibliotheek Totaal 2685 Bijzonder uitgebreid lager onderwijs 1. St. Michaël-ulo, Past. Kuypersstr. 13 231V3 2. Ulo-school „Maria Koningin", Taxandriaweg 235 3. Nuts'-ulo-school, Stationsstraat 24 81 Totaal 547V3 Vervolgens verschaf ik U hieron der een overzicht van de aantallen en de plaats van herkomst der leerlingen van de te Waalwijk gevestigde zes streekscholen Almkerk W.v.O.-col. 2, R.K. Hh.- school 3, totaal 5; Andel Nijverh.sch. 3; Berlicum Nijv.sch. 1; Brakel W.v. 0-col. 2; Dinther W.v.O.-col. 2; Dongen Nijv.sch. 5, lrenesch. (b.l.o.) 1, totaal 6; Drunen Dr. M.-col. 58, W.v.O.-col. 15, Nijv.sch. 118, R.K. Hh. sch. 45, Don Boscosch. (b.l.o.) 5, totaal 241; Dussen Dr. M.-col. 2, W. v 0.-col. 9, Nijv.sch. 7, R.K. Hh.sch. totaal 19; Eethen Dr. M.-col. 2, Het cultureel centrum Deze schets van het onderwijs in al zijn vertakkingen bevat het grond plan waarop het culturele leven in al zijn schakeringen voortbouwt. Kennis en cultuur vormen een stuk bezit van de mens. Wederom betrek ik het te stichten cultureel centrum in mijn beschou wingen. Ik heb U immers reeds medege deeld, dat het college van burgemees ter en wethouders U voorstellen zal doen tot instelling van een fonds voor de stichting van een cultureel cen trum en tot het toevoeren aan dit fonds van middelen tot een totaal-be drag in de orde van grootte van een half miljoen gulden. Zoals ik opmerkte - en U zult deze zienswijze ongetwijfeld delen zal de totstandkoming van een cultu reel centrum daardoor véél meer bin nen het bereik der mogelijkheden ko men. De financiële factor is echter niet alléén bepalend voor de kansen tot realisering. Er zijn ook nog andere factoren, welke in gelijke mate een medebepalende invloed hebben. Vóórop noem ik dan de stedebouw kundige situering, waarvan ik vorig De culturele sector is in 1961 wel zeer versterkt door de verwezenlij king van plannen door de „Stichting Openbare leeszaal en uitleenbiblio theek", die zich volgens haar stich tingsakte en statuten ten doel stelt de bevordering van de geestelijke ont wikkeling der ingezetenen van Waal wijk en omgeving, overeenkoms'ig de katholieke beginselen. Bedoelde stichting heeft - zij het dan ook voorlopig nog gehuisvest in een doeltreffend noodgebouw - in verrassend en ongewoon snel tempo een openbare leerzaal en uitleenbi bliotheek in het leven geroepen en daarmede een geheel ander niveau gegeven aan de lectuur-voorziening in de gemeente, terwijl tevens ook voorzien is in de onmiskenbare be hoefte aan een openbare leeszaal. Deze stichting ontvangt belang rijke bedragen aan rijks-, provinciaal- en gemeente-subsidie en is daardoor in staat om volgens van rijkswege ge geven richtlijnen de bibliotheektech nische dienst met daartoe opgeleid personeel te exploiteren. Het voor 1962 in de ontwerp-ge- meente-begroting voorkomende sub sidiebedrag beloopt f 10.240, - In de gemelde Stichting wordt zeer doeltreffend en vruchtbaar samenge werkt tussen het katholieke en niet- katholieke volksdeel der gemeente, o.m. tot uitdrukking komend in de aanwezigheid van een vertegenwoor diger van protestants-christelijke zij de in het stichtingsbestuur. Gaarne spreek ik de hoop uit, dat een permanente huisvesting in een te stichten definitief gebouw niet al te ver-af zal zijn, dat de Stichting bin nen korte tijd in staat zal zijn om de bibliotheek ook een filiaal-functie in bepaalde delen van de gemeente te laten vervullen, dat het eigen boeken bezit - het fundament van de biblio theek - zodra mogelijk voor een deel zal gevormd zijn en dat het voor stad en streek zo waardevolle cultu rele instituut waardering en weer klank zal vinden, hetgeen overigens tot heden al in zeer opmerkelijke mate het geval is. Muziekonderwijs Het muziekonderwijs - in de ge hele provincie nog een zorgenkind - is in de culturele sector een van de nog te betreden terreinen, alhoewel reeds wegen zijn gebaand. Op instigatie van het provinciaal bestuur is onlangs tot stand gekomen de „Stichting Volksmuziekonderwijs in Noord-Brabant". Daarnaast heeft een door het provinciaal bestuur in gestelde commissie gerapporteerd omtrent de mogelijkheden van het muziekonderwijs in onze provincie. Naar aanleiding van dit rapport zijn bij het provinciaal bestuur een aantal voorzieningen in voorbereiding, o.m. het verlenen van exploitatie- en in vesteringssubsidies, het treffen van een vergoedingsregeling voor leer krachten, het coördineren van taken teneinde over de provincie een staf van geschikte en ook paedagogisch gevormde leerkrachten te verkrijgen enz. Het provinciaal bestuur zal zeer binnenkort 'n functionaris aanstellen om aan deze gehele ontwikkeling lei ding te geven. Teneinde aan deze plannen een begin van uitvoering te kunnen geven, hebben de Provinciale Staten in de vergadering van 24 jan. jl. een krediet voor 1962 van f 25.000, - beschikbaar gesteld. Het laat zich aanzien, dat het ge hele volksmuziekonderwijs dit jaar nog in provinciaal verband een be paalde basis zal krijgen, zoals dat ook - en met grote resultaten - eerder het geval is geweest met het bibliotheek- en leeszaalwezen. Het college van burgemeester en wethouders volgt - evenals dat in andere gemeenten het geval is - de ontwikkeling van de gehele organisa tie van het volksmuziekonderwijs in Noord-Brabant op de voet en hoopt, dat, na een sukkelende aanloop, het doel van de totstandkoming van een muziekschool in Waalwijk weldra zal bereikt kunnen worden. Een complex van voorzieningen in de sociale en medische sector. Een complex van voorzieningen in de sociale en medische sector zal in de allernaaste tijd de leefgemeenschap van stad en streek verrijken en ster ker maken. Ik noem dan achtereenvolgens de bouw van een r.k. streek-ziekenhuis, waarmede, naar de stellige en zeker niet ongegronde verwachting, nog dit jaar zal kunnen worden aangevangen; de bouw van een sociale streekwerk- plaats, waarvoor rijksgoedkeuring is verleend en waarmede binnen enkele weken zal worden aangevangen; de voltooiing van de bouw van een streekcentrum voor de huisvesting van bejaarden door de „Hervormde Stichting voor de verzorging van ouden van dagen" en de aanvaarding van de plannen voor de bouw van een r.k. streekcentrum voor de huis vesting van bejaarden, waaromtrent U in één der komende vergaderingen een voorstel zal worden gedaan. Het winkelbestand. Het winkelbestand kreeg in 1961 door nieuwe impulsen een zodanig aanzien, dat het beeld van vorige ja ren daarmede niet meer te vergelijken is en er is alle reden voor de verwach ting, dat de uitbreiding van de win kelbedrijvigheid zich in de meest na bije toekomst nog verder en zelfs grootsteeds zal voortzetten. Voornamelijk het in de stads kern aanwezige winkelbestand maakt de stad ook voor de streek krachtig en aantrekkelijk en waard om er te vertoeven, zoals door de stroom van winkelende bezoekers van buiten wel zeer duidelijk en onafgebroken, doch vooral op vrijdagavond en zaterdag middag wordt geaccentueerd. Het zal zaak zijn om door goed samenspel ter plaatse en met inzicht en oplettendheid aan deze niet te on derschatten streekfunctie nog méér relief te geven. Verkeersstroom en Verkeersveiligheid. De verkeersstroom en de bevorde ring van de verkeersveiligheid geven steeds meer urgentie aan het intensief betrekken van het locale verkeers- vraagstuk in de zorg van het gemeen tebestuur. De door de gemeente te scheppen verkeersvoorzieningen zullen niet mogen achterblijven bij de toeneming van het verkeer. Vooruitzien is hier geboden en dit heeft als consequentie, dat bij de voorbereiding en het uit voeren van uitbreidingsplannen het verkeer als een der hoofdelementen moet worden beschouwd en dat het beleid zodanig gericht dient te zijn, dat groei en vernieuwing van de ge meente harmonisch samengaan met de verkeersefficiëncy in het gemeen telijk wegenplan. Alleen rationele voorzieningen en een logische structuur van het inter ne wegenbestel zullen binnen-gemeen- telijk vèrkeersconsequent en parkeer- nood kunnen voorkomen en een vlot te verkeersafwikkeling en de ver keersveiligheid kunnen bevorderen. Ten einde U een inzicht te ver schaffen in de vele verkeers-scher- mutselingen in één jaar tijd, vermeld ik hier de in 1961 geconstateerde verkeersongevallen aantal aanrijdingen: 218 (194) aantal doden: 0(2) aantal zwaar gewonden 23 8) aantal licht gewonden 54 38) alleen materiële schade: 141 (146) De tussen haakjes vermelde cijfers betreffen 1960. Tot besluit. Mijn nieuwjaarsrede zou in lengte nog met vele vellen kunnen groeien. Voor de inhoud heb ik echter ook ditmaal weder een keuze gemaakt uit een veelheid van onderwerpen en daarmede een begrenzing vastgesteld. Als ik over vele onderwerpen niet ge sproken heb, mag daaruit zeker niet worden afgeleid, dat zij minder of niet belangrijk zouden zijn. Ik was slechts in staat om een klein ge deelte van het grote werkterrein te bestrijken en dan was het nog slechts een momentopname. Deze moment-opname heeft onge twijfeld een beeld van grote en veel zijdige werkdadigheid opgeleverd. Als dan daarnaast nog eens wordt gebladerd in het album van verwor venheden van vorige jaren, dan is er zeker alle reden tot tevredenheid en verheugenis. De toekomst ligt voor ons. De ar beid wacht ons. De initiatieven zijn aan ons. Daaruit en daardoor zal het beeld- 1962 zich vormen. Vol dankbaarheid memoreer ik de uitstekende samenwerking in de ge meenteraad en in het college van bur gemeester en wethouders en de toege wijde werkzaamheid van allen, die de gemeente dienen. Vol vertrouwen treed ik de toe komst tegemoet, wetende, dat deze sa menwerking en werkzaamheid als on misbare componenten in het bestuurs- bestek aanwezig blijen en dus tot veel in staat zullen stellen. Met de erkenning van God als Op- perse Bestuurder, zulen wij door ge zamenlijke arbeid en inspanning ook in 1962 het te voeren bestuur der ge meente tot zegen en welzijn van de bestuurden kunnen maken. Zó moge het zijnl Het scheed U am

Echo van het Zuiden | 1962 | | pagina 11