de Kunst met een grote Uit de Redactiepen 8 8 8 ONWEER 8 8 de verdeelde christenheid Detective gevraagd 2e jaargang no. 3 2 februari 1962 Hoofdredacteur L. F. van BEERS Redactieraad A. Janssen B. Janssen C. Janssen D. Janssen E. Janssen F. Janssen G. Janssen Redactieadres Putstraat 40, Waalwijk In ons vorig betoog vertelden wij U in a nutshell de geschiedenis en ontwikkeling van de fotografie. Nu, op de dag van vandaag, leven wij in de periode van verregaande automatisering van het opname- en af werkingsmateriaal, terwijl de research-afdelingen van de fotoindustrieën vooral vorsen naar verbetering van de kleurenfotografie. Elk moment van de dag worden wij geconfronteerd met de fotografie in zijn huidige vorm. Wij fotograferen met onze box „het mooiste meisje van de wereld". Wij bekijken de fotopagina van de krant, en van de advertentie-pagina's lachen vrien delijke jongedames ons toe. Wij gaan naar de bioscoop en we maken kleurendia's. Onze identiteit wordt bewe zen door middel van een pasfoto. Artsen stellen diag noses aan de hand van röntgen-foto's. De politie vraagt opsporing via een foto van de ver dachte. Cartografen buigen zich beroepshalve over luchtfoto's. De fotografie helpt bij de verdediging van het vaderland. Modefotografen werken onafgebroken met enorme lampen en camera's, met charmante model len en met de nieuwste creaties om de modepagina's van de grote geïllustreerde damesbladen te vullen. Fans sparen foto's van hun idolen. Wetenschapsmensen foto graferen door microscopen en telescopen heen. Film camera's registreren de reacties van onze ruimtevaar ders. Kortom, de fotografie maakt deel uit van ons leven. De fotografie is voor 99 documentair, som mige fotografen wisten de fotografie echter te ver heffen tot een muze, de muze der lichtbeeldenkunst. Voor hen is de fotografie een middel om creatief werk zaam te zijn en hun diepste gevoelens te uiten in beel den- van wit en zwart. Zei Eugène Delacroix niet „Als een geniaal kunstenaar zich van de fotografie be diende, zoals men zich van haar bedienen moet, dan zou hij tot een hoogte stijgen waar we geen voorstelling van hebben." Kunst of geen kunst? Kan fotografie een vorm van kunst zijn? Wat wij ons bij deze kwestie het eerst afvragen is „Wat is kunst?" delen. Welke middelen hij hiervoor gebruikt is van secundair belang. Een beeldend kunstenaar heeft hiertoe meerdere tech nieken ter beschikking schilderij, tekening, gouache, aquarel, ets, gravure, houtsnede, beeldhouwwerk en houtsnijwerk. Een danser uit zijn scheppingsdring in sierlijke figuren. Een goed schrijver doorgrondt de problemen van het leven in schone taal. Een musicus vertelt wat hij te zeggen heeft in een spel van tonen en klanken. Hij gebruikt daartoe een dikwijls zeer inge wikkeld insrument, zoals saxofoon of piano. Wordt zijn kunst daarom minder gewaardeerd? Neen, maar toch blijft "men" de fotografie, die immers ook bedre ven wordt met een ingewikkeld instrumentarium, nog steeds ontkennen als een eigen uitdrukkingsmiddel. The man in the street ziet in de fotografie niets anders dan het vastleggen van gebeurtenissen, toestanden en personen. Nogmaals Een kunsenaar is werkelijk kun stenaar als hij datgene, wat hem boeit aan anderen kan meedelen. Mag hij bij het creëren van een kunstwerk wel gebruik maken van een piano, en niet van een lens en lichtgevoelig materiaal? De fotografie heeft be staansrecht gevonden. Het is een beeldende kunst die haar eigen taal spreekt. Foto's krijgen in de musea een plaats toebedeeld naast de scheppingen van schilders en tekenaars. Ja, - in de wereld van de kunst is men tot de vaste overtuiging gekomen Fotografie is kunst met een grote K. COBAKA. Kunst ontstaat alleen als een artiest gegrepen wordt °0r het leven. Een kunstenaar is werkelijk kunstenaar a's hij datgene wat hem boeit aan anderen kan mee- minder erg dan 't lijkt - Heel goed, meneer Hollander, zei de spelleider wat opgetogenachtig Parijs ligt inderdaad aan de Seine; dat is drie punten! - En nu de volgende vraag; past u op, want die is heel moeilijk. Komt u wat dichter bij de mikrofoon, alstublieft Noemt u eens enkele zaken, waarover alle christenen, zowel katholieken als protestanten, het met elkaar eens zijn. U weet wel, men zegt graag, dat de christenen over heel wat dingen onderlinge meningsverschillen hebben. Noemt u, meneer Hollander, nu eens enkele punten, waarop zij het eens zijn Stilte. Ook bij de kijkers in de huiskamer. Meneer Hollander zucht hoorbaar. Blijkbaar om tijd te winnen en na te denken vraagt hij aan de spelleider - Bedoelt u over reizen op zondag, over dansen, over bloemen in de kerk, over - Nee, meneer Hollander, onderbreekt de spelleider 'm handig dat zijn geen wézenlijke dingen en daarover denken de mensen juist verschillend. Nog eens - de tijd schiet op! - probeert u eens te zeggen, op wélke punten alle christenen het met elkaar eens zijn Hollander (kennelijk opgelucht) - Meneer, ik geloof, dat er heel wat dingen zijn, waarover we gerust verschillend kunnen denken en dat is ook helemaal niet zo erg. Maar waar we het roerend over eens zijn, dat is bijvoorbeeld, dat God het goed met ons voor heeft en dat we dit weten uit het leven, sterven en opstaan van Chrisus 'en en en dat we allemaal met elkaar maar heel slechte christenen zijn Zoemer. - Dat is het, zegt de spelleider. Dat is het! En, zich tot de mikrofoon wendend u hoort het, luisteraars, we zouden dit een existentieel antwoord kunnen noe men. Hollander af. „ZON" Neemt U mij niet kwalijk, maar er bevinden zich onder onze lezers en lezeressen enkele personen die er stellig van overtuigd schijnen te zijn. iels op ..WIJ aan te merken hebben. Laten deze ..geleerden hun emoties in het vervolg a.u.b. schriftelijk richten aan ne venstaand redactieadres, en hun aanvallen -op enkele redactieleden afzonderlijk- staken. 'Dit laatste is uitermate goedkoop, weet IJ! HOOFDREDACTEUR Brief van onze buren Zoals U zich mischien nog wel kunt herineren, werden in de „WIJ" van 24 no vember 1961 enkele herin neringen uit de donkere dagen van de tweede we reldoorlog opgehaald. Kort geleden ontvingen wij uit Duitsland hierop een reactie, in briefvorm, waar van een gedeelte hier volgt ...Da Ihr, durch die Zeitung, an die Jugend der Nie- derlande herankommt, liegt mir eine Bitte sehr am Her zen. Vielleicht könnt lhr zu gegebener Zeit mit dazu beitragen noch vorhandene alte Ressentimens gegenüber uns Deutschen auszuraumen. Es ware sëhr schön wenn Ihr die Altersgenossen in Holland sagen könntet, dass wir das, was unsere Vater Euerem Volk angetan haben von Herzen bedauern und dass die übergrosse Mehrzahl aller Deutschen bereut, was vor etwa 20 Jahren in Hol land geschehen ist. Ich bin seit 5 Jahren Führer einer Fotogruppe. In dieser Zeit habe ich viele junge Men- schen über diese Zeit aufklaren können und ich habe festgestellt, dass sie alle, ohne Ausnahme, bereit sind zu versuchen, als neue Generation alle Wege der Freundschaft und Verbundenheit mit den Vólkern neu zu ebnen. Das sind keine leeren Phrasen und ich ware Euch zu dank verpflichtet, wenn Ihr durch die Zeitung „WIJ" dazu beitragen könntet, die Menschen über Grenzen wieder zusammen zu führen HEINZ FASSBENDER, KöLN. Korte inhoud van het voorafgaande Twee beroemde geleerden Herald Mac Cornley en Mej. Dr. Bird werden door spionnen ontvoerd. Ook Jerry Smit, He rald's assistent werd gevangen gehouden, doch deze laatste zag kans te ontsnappen. Inspecteur Higant van de F.B.I. en zijn assistent Jonathan Miller, die het hele on derzoek omtrent de verdwijning van Herald Mac Cornley, in handen hadden, onder vraagden Jerry Smit, die zich op de poli tiepost gemeld had. Intussen werden de beide geleerden voor de aanvoerder gebracht, beter bekend on der de naam van „de bril". De ontsnapping van Jerry was nog niet ontdekt. „Juffrouw Bird en Mac Cornley, ik heb jullie hier laten brengen om jullie enkele mededelingen te doen. Jullie zullen de volgende week naar Rusland getransporteerd worden, waar U verdere opdrachten zult krijgen. Wan neer U alle orders stipt opvolgt, zult U prima behandeld worden. Ontsnappen is ook niet mogelijk, wat U zelf wel reeds ontdekt zult hebben." „Herald kon zijn woede nauwelijks bedwingen. Hij voelde hoe de vrouw naast hem ineenkromp van angst bij deze woorden, en hij voelde een diep medelijden met haar. Zacht raakte hij haar hand aan. Ze trilde en was klam. „Dus deze nederzetting draagt de misleidende naam van „Van-De Ruimte-vulde de bril aan en hij begon weer op zijn griezelige manier te grinniken. „De Ruimte" is zo geraffineerd gebouwd, dat hij zowel vanuit de lucht als op het land niet te onderscheiden is van de omgeving. Reeds verschillende medewerkers van mij werden gevolgd, maar de volgende dag stond er in de krant Het was alsof ze door de ruimte opgeslokt waren Daarom noemden we dit komplex - De Ruimte - ha- haha hahaha". Herald zag het lollige van de situatie in het geheel niet BELANGRIJK Uit goed ingelichte bronnen in Kaatsheuvel vernemen wij, dat Waalwijk in de toekomst een zeer belangrijke taak zal gaan vervullen. Binnen afzienbare tijd, zo zegt men, zal dit gehele „Centrum der Schoenindustrie" parkeerterrein voor „De Efteling" worden. IDEE Baardwijk heeft dus zijn nieuwe bestrating. Men heeft er echter nog niet zo heel lang van kunnen genieten voor de aanleg van een riolering is de weg weer open gebroken. Iemand merkte laconiek op ,,Ze hadden er eigenlijk van het begin af aan een ritssluiting in moeten maken..." EIGEN BERICHT Tot buitenlandse correspondenten van het Jeugdblad „WIJ" zijn benoemd ALFRED LIMBACH voor Duitsland ROBERTO E. BALIARI voor Argentinië. Binnenkort hopen wij hun eerste reportages te kunnen brengen. oocKJoooioaocsoojocxjaoootxjoo De hemel in duizend nuances zwart zwaar beladen en warm bladstil staan afgetekend grillig en stil de atmosfeer is zwoel en moe helwit licht de inktzwarte lucht zacht 8 in oneindige verten luid in een donderend koor een enkele dikke druppel en onwillig de natuur trilt plots regen een zwaar gordijn de bomen kreunen verwoestende kracht zwelgend de horizont lila stralend vanachter de bergen walmt een juichend gejubel donkergetint paars violet geluidloos rijen de wolken zwoel is de lucht geladen bomen als schichtige schaduwen wachten duurt lang een schicht doorklieft de donder rolt aan voorzichtig sterker dan barst de koepel open van honderden pauken n druppel valt traag 0 en onwillig de droge hete aarde 0 de natuur trilt beeft 0 plots de sluizen ontsluiten water hangt over de velden steunende stammen de krakende takken verdrinkt de aarde kleurt roze bij goudgeel 8 stralend schieten zonnestralen vanachter de bergen dampt uit vochtige bodem stijgt op naar de hemel. g M. ROMAR in en dacht bij zichzelf „Dus Jerry moet hier ook zijn, want vroeger liet.die gek eens los dat Smit waarschijn lijk in de ruimte zou vertoeven." De man met breedomrande bril scheen zijn gedachten te raden, want hij zei plotseling Jerry Smit zit ook hier. Ik heb zijn kamer voor drie personen in laten richten. Ik hoop dat jullie er geen bezwaar tegen zult hebben." En de daad bij het woord voegend, liet hij hun voor gaan een - schaars verlichte gang in. Bij een grijze deur werd halt gehouden, en met een vreemdgevormde sleutel opende hij het geval. „Smit, hier zijn twee kamergenoten voor je. Hé Smit, waar zit je. Wat??? Dat kan nietniemand kan hier uit ontsnappenSmit Hij danste van woede. Plotseling beheerste hij zich, ging naar buiten, draaide echter zorgvuldig de deur achter zich op slot, en het volgende ogenblik waren de twee geleerden alleen. Juffrouw Bird begon te huilen, en Herald gang naast haar zitten. „Niet huilen An, mischien is dit onze red- Kwijlende Monden Schurftige Honden Is Een Hunkerende Zucht Voor s Werelds Ontucht G.W. ding, Jerry blijkt gevlucht te zijn, hij zou de politie van het bestaan van deze nederzetting op de hoogte kun nen brengen." Hij sloeg zijn hand om haar schouder, en plots bemerk te hij, hoe mooi ze was, en hij werd verliefd op haar als een schooljongen. We laten dit verliefd stelletje een ogenblik op de sofa en gaan eens zien hoever de F.B.I. reeds gevorderd is. Dit was reeds verder dan iemand ook maar zou ver moeden. Nadat Jerry zijn verhaal gedaan had over zijn sensationele ontvluchting, waarbij twee doden en enkele gewonden te betreuren waren, en om niet te vergeten, een Jege portemonnee, werden direkt alle manschappen verzameld, en op het ogenblik dat de ontvluchting pas' ontdekt was, was de gehele basis reeds omsingeld. Onder geleide van twee soldaten met mitrailleur gingen Higant en Miller naar de poort, en trokken fors aan de bel (SLOT VOLGT) FOTOGRAFIE o OiOOiOCiOQOQOOtOCïOQOQOQOCSOOÖ

Echo van het Zuiden | 1962 | | pagina 7