wAAlwijkse en UnqstRAAtse couraiu Duitse economische invasie BINNEN- EN BUITENLAND Moeder BABYDERMpo?r^F zijn vrienden I TRIMBACH Amerika en VRIJDAG 9 FEBRUARI 1962 84e JAARGANG No. 11 Ü!t6Sse Stoomdrukkerij ffaalwUKS Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN rlummer 50798 m hl adver schijnt 2 x per week njjéérichTÏ878 Abonnement: 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres „Echo' Gezond oordeel nodig Telkens wanneer wij een bericht horen of zien over Duitsers, die zich in Nederland voor een appel en een ei van allerlei goederen voorzien, hebben wij de neiging ons geprikkeld te voelen. Tallo ze Nederlanders ergeren zich aan de rijen Duitsers in Nederland se winkels in de grensplaatplaatsen. Hun koopkracht is veelal groter dan die van Nederlanders. Moeten wij ons dit zonder meer laten welgevallen? TE KOOP AANGEBODEN Er is misschien reden tot nog veel meer ergernis. Het is bekend dat dui zenden Duitsers elk jaar ons land binnen komen om hier hun vakantie door te brengen. Zij komen in zulke aantallen dat zij in meer dan een va kantieplaats het stadsbeeld beheersen. Zij zien onze goede huizen en zij wil len er in wonen om van hun vakantie te genieten. Daarom worden er ka mers en huizen verhuurd en wij we ten, dat wij er beslist niet goedkoop mee zijn. De Duitsers kunnen echter ook re kenen en wanneer zij dikwijls ons land bezoeken en over de nodige contan ten beschikken, komen zij er al spoe dig toe een huis te kopen. Dat kan, want de Nederlandse grond is vrije grond, die te koop is voor iedereen die er op wil wonen en erop wil wer ken en zich aan de Nederlandse wet ten houdt. Vanzelfsprekend spelen zich deze transacties af in de zg. vrije sector. Het zijn dus luxe huizen, waarvoor veel geld betaald wordt. Wij kunnen echter uit sociaal gezichtspunt van mening zijn dat het niet mag voorko men dat Duitsers in goede Neder landse huizen trekken, terwijl een deel van ons volk nog in krotten woont of geen woning kan krijgen. Zodra wij de stelling verdedigen dat bezittingen binnen de Nederland se grenzen uitsluitend aan Nederlan ders mogen toebehoren, hebben bui tenlanders het recht dezelfde stelling te verdedigen binnen de grenzen van hun grondgebied. Daarmee zou aan een economische samenwerking elke basis worden ontnomen. Europa gaat daarmee de weg op van een aantal volkomen gescheiden in zichzelf ge keerde afzonderlijke naties. De maatregelen in Zwitserland waren daar mogelijk omdat Zwitser land niet tot de Europese gemeen schap behoort. Niettemin hebben de Zwitsers economisch met vuur ge speeld, want hoe zou het er voor de Zwitsers gaan uitzien, wanneer elk land t.a.v. de Zwitsers eens een zelfde houding ging aannemen? De Zwitser se verliezen zouden stellig groot zijn. Proberen wij ruim te denken, dan zien wij dat de Nederlandse particu liere bezittingen buiten onze grenzen niet gering zijn. Dan vinden wij in de Westduitse bondsrepubliek duizenden landgenoten die daar hun brood be ter verdienen dan in hun vaderland. Bij de bouw van luxe woningen bin nen onze grenzen verdienen Neder landse ondernemers en Nederlandse werknemers wellicht betere lonen, waardoor ook zij sneller eigen bezit kunnen vormen dan anders mogelijk zou zijn geweest. Per saldo wordt de welvaart van alle partijen er door ge diend. Bedenken wij dat de Duitse belangstelling voor Nederlands bezit zal voortduren zo lang er in de over gangstijd naar economisch gelijk ge schakeld Europa nog tijdelijk wel vaartsverschillen bestaan, die zeker zullen wegebben zodra de eenwording verder is voortgeschreden. Het is misschien gewenst, dat wij eens nagaan in hoeverre de „Duitse economische invasie" schadelijk is voor onze economische en politieke zelfstandigheid en naar de uitkomst van dat onderzoek al dan niet hande lend optreden. drs. H. Moet overheid ingrijpen? Niets zou eenvoudiger zijn dan een overheidsingrijpen, waarbij verboden wordt dat vreemdelingen in Neder land onroerend bezit kopen. Zien we nog even verder, dan con stateren wij dat er zelfs grote land goederen en buitenplaatsen worden gekocht door Duitse bedrijven, die gebruikt worden om de werknemers van die bedrijven een rustperiode te bezorgen na gedane arbeid. Is dit nu een juiste gang van zaken wanneer wij bedenken dat wij nog geen twintig jaar geleden een strijd op leven en dood hebben gevoerd over het bezit van deze grond en dit goed met dezelfde mensen? Moeten wij de Nederlandse bezittingen niet reserveren voor landgenoten en daar toe geen maatregelen nemen? Velen zijn van mening dat wij nu bezig zijn voor een handvol geld goederen af te staan, die wij vijftien jaar geleden tot geen prijs aan Duitsers zouden gun nen. Zwitserland waakt. Moeten wij een voorbeeld nemen aan Zwitserland, dat paal en perk heeft gesteld aan het overdragen van Zwitserse eigendommen aan vreem delingen? Zoals bekend zijn de Zwit sers van mening dat hun onroerende goederen in handen van Zwitserse staatsburgers moet blijven. Het ma ken van een vergelijking is beslist niet dwaas, want evenals Zwitserland bezit Nederland maar een beperkt grondgebied en wanneer het gesigna leerde verschijnsel van grote omvang wordt, is het gevaar niet denkbeeldig dat de Duitsers meesprekende partij worden, die het doen en handelen van gemeentebesturen en andere overhe den kunnen gaan beïnvloeden. Van zelfsprekend mag dit tot geen prijs geschieden. Om tot een gezond oordeel te ko nen over dit probleem moeten wij ons jTj maken van historisch sentiment, "ij leven nu in een andere volkeren gemeenschap dan vijftien jaar gele den. Nederland is bezig zich een deel te gaan voelen van een grote Euro pese gemeenschap, waarin vrij ver keer van mensen, goederen en kapi taal moet bestaan. Dit betekent dat de Duitsers vrij zijn om in ons land aan- koPen te doen in goederen, huizen en grond, maar dat omgekeerd Neder- anders in de bondsrepubliek en elders jn Europa hetzelfde kunnen doen. Ve il: Nederlanders zullen in west- uitsland en elders grond en andere eigendommen bezitten. OOK AMERIKA VERBIEDT CHARTERVLUCHTEN VAN NE DERLANDSE MILITAIREN Na Japan heeft nu ook Amerika landingsrechten van charter-vliegtui gen voor Nieuw-Guinea verboden. Aldus heef t de Amerikaanse ge zant aan de minister-president mee gedeeld en zodoende moest het twee de K.L.M.-vliegtuig met militairen aan de grond blijven en mocht dus niet vertrekken. Nadien kwam er een nadere ver klaring, maar dat was alleen om de pil wat te verzachten, waar onze mi- nister-president van zijn diepe teleur stelling en onbegrip duidelijk had laten blijken. Het laatste nieuws hieromtrent luidt als volgt Amerika zal een vergunning voor het vervoer van Nederlandse troe pen naar Nieuw-Guinea over het grondgebied van de Verenigde Sta ten opnieuw in beschouwing ne men, als de onderhandelingen tussen Nederland en Indonesië via Oe Thant zouden mislukken, of als er een mi litaire noodtoestand zou ontstaan. Dit heeft Lincoln White, de woordvoer der van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken, verklaard. Voorlopig heeft Washington echter nieuwe landingen van chartervlieg tuigen met Nederlandse militairen verboden. Het verbod was vastgesteld voordat er in Djakarta een aanval was gedaan op de Amerikaanse ambassa de, zo verzekerde White. Dit incident weet hij aan „communistische agita tors" en hij zei, dat Indonesië al zijn „diep leedwezen" hierover had be tuigd. De eerste charter-vlucht met Neder landse militairen via Hawaii was vol gens White doorgegaan, voordat de kwestie voldoende was bestudeerd. Nederland volgde een procedure, die slechts vereiste, dat het Amerika van de vlucht op de hoogte stelde, zonder dat er vergunning nodig was. Er be staat echter verschil van mening tus sen Nederland en Amerika over de juridische interpretatie van de con ventie van Chicago van 1954 betref fende de burgerluchtvaart Volgens Washington is deze conventie niet op de verboden chartervluchten van toe passing, omdat een vliegtuig dat ge bruikt wordt om alleen militair per soneel te vervoeren, niet meer tot de burgerluchtvaart behoort volgens Washington. NIEUW-GUINEA „Onderhandelaar" Malik wacht in Keulen op begin van nieuwe fase". Volgens diplomatieke zegslieden in Londen ziet het er naar uit, dat de Nederlands-Indonesische contacten binnenkort een nieuwe fase zullen in gaan. Deze nieuwe fase zou wel eens kunnen leiden tot „open" onderhan delingen, zo werd gezegd. De aanwijzing, dat de nieuwe fase in de besprekingen zou kunnen be ginnen, werd gezien in de aankomst van Malik, de Indonesische ambassa deur in Moskou, in Keulen, waar hij zou wachten op een vertegenwoordi ger van de Nederlandse regering. Ma- lik zou hebben laten weten, dat hij bereid is een Nederlands vertegen woordiger waar dan ook op neutrale grond te ontmoeten. In diplomatieke Nederlandse krin gen in Londen echter werd er op ge wezen, dat de Nederlandse regering bijzonder sceptisch staat tegenover bilaterale gesprekken, formeel dan wel informeel, en dat Nederland al leen vertrouwen heeft in gesprekken onder auspiciën van Oe Thant, om dat Nederland wil voorkomen dat In donesië terugkrabbelt na gemaakte afspraken. Vóórhel lere Baby-huidje AANVAL OP AMERIKAANSE AMBASSADE TE DJAKARTA Een honderdtal studenten haalde de vlag bij de ambassade neer en ver scheurde die. De jongelui sloegen met stokken de ruiten beneden in en gooide stenen door de ramen op de bovenverdieping. Acht auto's werden beschadigd. Op de muren schilderden de studenten anti-Amerikaanse leu zen. Ze droegen spandoeken mee, waarin geprotesteerd werd tegen de landingsrechten voor Nederlandse chartervliegtuigen met militairen op Hawaii. De oorzaak was de landingsrechten aan de Ned. regering voor Nieuw- Guinea. DE REDE VAN DE GAULLE Maandagavond heeft president de Gaulle voor radio en televisie zijn aangekondigde rede gehouden, die echter niet veel nieuws heeft ge bracht. Wij noemen daaruit de voor naamste punten Vóór het eind van dit jaar zal het grootste deel van het Franse leger uit Algerije terug zijn in Europa. En voor het einde van 1963 zal het Franse leger in Europa beschikken over de eerste operationele eenheid in het bezit van kernwapens. Deze bijna terloops gedane mededelingen van president de Gaulle, vormden de duidelijkste toespeling op 't naderen de einde van de Algerijnse oorlog en een akkoord binnen zeer afzienbare tijd tussen de Franse regering en het Algerijns Nationaal Bevrijdingsfront. In elk geval is hierop de - hoop ge richt van generaal de Gaulle, die aan 't eind van zijn rede mededeelde, dat het ogenblik nadert waarop Frankrijk bekend zal maken wat het aan de Al gerijnse nationalisten heeft voorge steld en aangeboden om tot een vruchtbare en vriendschappelijke sa menwerking te komen tussen de toe komstige Algerijnse republiek en Frankrijk. Het is niet uitgesloten, dat gene raal de Gaulle door de spoedige pu- blikatie van de voorstellen van de Franse regering aan te kondigen eni ge druk heeft willen uitoefenen op de leiders van de FLN, die thans in Tu nis bijeen zijn, om haast te ma ken met hun beslissing. Doch dit is dan ook het enige pressie-element dat men in zijn rede kan vinden. Want ten aanzien van 't Algerijnse natio nalisme klonk de Gaulles rede uiter mate verzoenend. Op scherpe toon keerde de presi dent zich tegen de onwaardige Fran sen, die naarmate het perspectief van de vrede zich scherper begint af te te kenen, de weg van de opstand tegen het gezag van de Republiek hebben gekozen en met de hulp van bepaalde elementen in het leger en steunend op de rancunes en ambities van een aan tal hogere officieren en zekere poli tici een omwenteling trachten te weeg te brengen om zich meester te maken van de macht.Zij hebben dat reeds ge daan, aldus de Gaulle, tijdens de op stand der barricaden in januari 1960, daarna tijdens de militaire putsch in april 1961 en thans proberen zij het opnieuw te doen door een systeem van moorden, aanslagen en roof. Maar de natie veracht deze lieden, hun komplotten en hun aanslagen. Hun lot hangt af van de justitie en de politie, voor welke laatste de regering in staat. Als de nood opnieuw aan de man zou komen en de omstandighe den dit zouden eisen zou de presi dent, naar hij zei, niet aarzelen op nieuw krachtens artikel 16 van de grondwet alle macht in de staat aan zich te trekken, om de samenzwering tegen de staat met kracht te onder drukken. In Oran (Algiers) heeft men de rede van de president niet kunnen be luisteren, daar kort tevoren de direc teur van de televisie werd ontvoerd en de anderen met de dood werden be dreigd, als zij de rede uitzonden. Vijf hoge officieren, van wie er drie zaterdagavond gearresteerd zijn in Parijs, kolonel de Sèze, majoor Ca- sati en een derde, wiens naam nog niet is bekend gemaakt, waren be trokken bij een nieuw komplot tegen de republiek, dat in heel Frankrijk zijn vertakkingen heeft. Van officiële zijde is in Parijs j.l. maandag verklaard dat de arrestatie van drie van deze hoge officieren en van enkele burgers die zaterdagavond ten huize van een Parijse advocaat, Jean Pirche, vergaderden, nog veel belangrijker is dan de arrestatie van de terroristische bendeleiders van de OAS, Philippe Castille en Marcel Bouyer. De in hun bezit aangetroffen documenten hebben onthuld dat er onder leiding van een aantal hoge of ficieren van het Franse leger, die voor een deel op non-actief staan, een komplot is gesmeed om in de zeer na bije toekomst een burgeroorlog in Frankrijk te ontketenen, generaal de Gaulle en de regering te verjagen en een dictatoriaal bewind in Frankrijk te vestigen. FINSE VERKIEZINGEN Groningen 20.000 gulden (10 percent meer) Den Bosch heeft een eigen finan cieringsregeling, die het gehele jaar loopt. In feite zal het bisdom Den Bosch aan het einde van het jaar dus méér opgebracht hebben. De achteruitgang in Roermond is ook niet onrustbarend. Daar heeft een comité van leken voor de Lim burgse kerkenbouw een loterij op touw gezet, waaruit ettelijke honderd duizenden guldens verwacht worden. Ook op giro 323300 van Katho lieke Kerkenbouw worden de komen de dagen belangrijke schenkingen verwacht. ENIGE VERHOGING VAN ZUIVELPRODUKTEN Gegeven de ontwrichting van de in ternationale zuivelmarkt wil minister Marijnen (Landbouw) zijn valorisa- tiebeleid „op zeer voorzichtige wijze" doortrekken voor de belangrijkste in dustriële zuivelprodukten. Hij heeft echter geen concrete plannen deze beleidslijn ook voor an dere landbouwprodukten door te trekken. Dit zegt de minister in de memorie van antwoord op zijn be groting voor 1962. Hij verklaart hierin voorts, dat het zo goed mogelijk tot waarde brengen van de landbouwproduktie niet in de eerste plaats als een taakstelling van het landbouwbeleid mag morden ge zien. Er zal niet naar gestreefd worden dat de consument voor alle produkten tenminste de kostprijs betaalt. Enke le nog te nemen maatregelen zullen inderdaad tot enige verhoging - dan wel tot het uitblijven van verlaging - van de consumentenprijs van be paalde zuivelprodukten leiden. Nederlaag voor communisten De eerste officieuze einduitslag van de Finse verkiezingen, heeft onom wonden aangetoond, dat de linkse partijen (communisten en sociaal-de mocraten) hun meerderheid in de volksvertegenwoordiging zijn kwijt geraakt aan de Conservatieve en de Boerenpartij. De communisten verlo ren drie zetels, de sociaal-democra ten tien. De Boerenpartij daarentegen won er zeven, de Conservatieven drie, en de liberalen één. Dit betekent, dat de linkse partijen, die vóór de verkie zingen 101 zetels bezetten (tegen de rechtsen 99), nu nog slechts 88 zetels hebben overgehouden. 1,25 MILJOEN KERKENBOUW Stijging van 10 De opbrengst van de zondag in het gehele land gehouden collectes voor de R.K. kerkenbouw zal 1,25 miljoen bedragen; bijna 10 percent meer dan vorig jaar. Hiermee is de bouw verzekerd van vijf tot zes nieu we kerken. Per diocees bedragen de geschatte opbrengsten: Utrecht 250.000 gul den (10 percent meer); Haarlem 280 duizend gulden (ongeveer 5 percent meer)Rotterdam 270.000 gulden (ongeveer 5 percent meer); 's Bosch 200.000 gulden (gelijk); Roermond 110.000 gulden (10 percent minder); Breda 95.000 gulden (10 pet. meer); KEIZERLIJK GESCHENK Een 17-jarig Zutphens meisje heeft afgelopen week een ge schenk ontvangen van de Per zische keizerin. Zij had in haar vrije tijd een plakboek gemaakt over het leven van keizerin Fa- rah Diba en dit ter gelegenheid van de eerste verjaardag van haar zoontje Reza, met een paar Nederlandse klompjes, die zij van haar eigen spaarcenten had gekocht, naar Perzië opgestuurd. Vorige week bracht Tante Post haar een pakje uit Perzië. Tot haar verbazing en vreugde kwam er een prachtige gouden sierdoos uit. Ou het deksel hiervan was het keizerlijk wapen gegraveerd terwijl op de doos zelf. als sym bool voor een gelukkig en lang leven, kraanvogels stonden af gebeeld. Het geschenk ging ver gezeld van 'n persoonlijke dank brief van de keizerin. OP STATE DEPARTEMENT DRUK De republikeinse senator Robert L. F. Sikes heeft het State Departement gevraagd Amerika's Zevende Vloot voor de vaarwegen die tot Nieuw- Guinea toegang geven, te statione ren. Sikes deed een heftige aanval op de president van Indonesië: „Soe- kzarno is een dictator die flirt met de communisten en die van hen grote hoeveelheden wapens heeft ontvan gen", zei hij. Hij drong er daarom bij het mi nisterie van Buitenlandse Zaken op aan, om nu een grens te trekken en tegen Soekarno te zeggen, „tot hier en niet verder". De dictatoren van onze dagen, aldus Sikes, „denken dat ze alles kunnen door een grote mond op te zetten". MACMILLAN WIL DIRECT GE SPREK MET RUSLAND Premier MacMillan heeft dinsdag gepleit voor rechtstreekse onderhan delingen van het Westen met de Sow- jet-Unie, omdat de V.N. een veel min der geschikt medium zijn voor het tot stand brengen van een goede samen werking tussen Oost en West. MacMillan zei dit in het Britse La gerhuis, enkele uren voordat generaal De Gaulle verklaarde „Door het standpunt in te nemen dat er niet over Dat Japan geen vriend van Neder land is, was ons al lang bekend en daaraan werden we herinnerd toen vorig jaar het vlootbezoek van de „Karei Doorman" werd afgezegd, en nu weer, nu de landing van een char ter-vliegtuig van de K.L.M. met een aflossings-detachement voor Nieuw- Guinea werd verboden; want zo heette het, dit was troepen-versterking, dat zeker Indonesië niet welgevallig zou zijn. Want 't is werkelijk wel van bete kenis een versterking van de troepen macht in Nieuw-Guinea met 110 man, terwijl anderen daarvoor nog huis waarts konden keren! Maar het is natuurlijk beter Soe karno in 't gevlei te komen, dan het kleine verre Nederland. Hoezeer de houding van Amerika na de Japanse bezetting van Ned.-Indië en de strijd daarna ons nog steeds in herinnering blijft en hoe de steun der Verenigde Staten ons in de Uno steeds werd onthouden, en hoe wij bij de landingsrechten van de K.L.M. in Amerika werden achter gesteld bij anderen, toch meenden wij dat het de laatste tijd wat beter werd. Daarvan getuigden de schouderklop jes van generaal Norstadt, dat wij de beste Navo-bondgenoten zijn en niet te vergeten 't voor stemmen voor 't voorstel Luns in de Verenigde Naties. En daar komt nu plotseling weer een duidelijk bewijs, dat Amerika lak heeft aan deze trouwe bondgenoot, dat kleine Nederland en er niet tegen opziet het voor het gehele wereldfo rum openlijk voor de kop te stoten. Het had ondanks de houding van Japan de moed opgebracht toe te staan dat charter-vliegtuigen met het aflossings-detachement op Ameri kaanse grond zouden landen, maar toen het eerste vliegtuig was geland, kwam plotseling het verbijsterend be richt, dat de vergunning was inge trokken en de eerste toestemming een vergissing was geweest en men de kwestie toen nog niet voldoende had overwogen! Men was in Washington blijkbaar toen pas tot de conclusie gekomen, dat de Sovjet aan Indonesië een gro te kruiser had aangeboden met de opleiding van 600 matrozen, dat Ja pan de landingsrechten had geweigerd ten pleziere van Indonesië en dat men stellig daar iets tegenover moest stel len, al was dit dan een openlijke af- frontatie van een kleine, trouwe bondgenoot. Aldus geschiedde, al heeft men la ter de pil wat willen vergulden door 't woordje „voorlopig" er aan toe te voegen en al heeft men in Djakarta ondertussen de Amerikaanse vlag verscheurd en 't ambassadegebouw ernstig beschadigd, om de eerste on- overwogen toestemming voor een lan ding. Dat is alles niet zo erg, als men maar op goede voet blijft met Soe karno, al moet men dan nog zoveel slikken en al moet men een bevriend land bij voortduring dwars zitten en benadelen. Maar 't schijnt dat men deze grote mogendheid, die ondanks zijn enor me macht zo'n povere houding aan neemt tegenover een komende groot macht, waar wel is te halen en te brengen, ook in Indonesië begint dooi te krijgen. Amerika laat telkens zien waarin een grote mogendheid klein kan zijn en wij vragen ons af of Nederland moet voortgaan alles te doen wat men daar dicteert en of wij onze houding niet moeten aanpassen aan de voort durende vernederingen die men ons van daaruit toedient. En nu weten wij wel dat in dit geval door te veel en ontijdige pu bliciteit en andere zaken ook dezer zijds (aan defensie) fouten zijn ge maakt, dat neemt niet weg dat de houding van Amerika te onzen op zichte, wederom, zoals prof. de Quay zeide, diep teleurstellend en onbe grijpelijk is. Berlijn of Duitsland moet worden on derhandeld voordat de Sowjet-Unie haar bedreigingen en sommaties heeft gestaakt, menen wij onze bondgeno ten en onszelf te hebben behoed voor hetzij catastrofale terugtocht, hetzij een dramatische breuk of een tra- gisch-komisch verzinken in een moe ras, waaroe een conferentie kennelijk zou hebben geleid." De tcho vAn het Zuióen

Echo van het Zuiden | 1962 | | pagina 1