wAAlwrjkse en LanqstRAAtse couRAnt BINNEN- EN BUITENLAND kou gevat? DAMPO B0GAERTS' BRILLEN OPTICA B0GAERTS BEGROTING DRUNEN 1962 Tuinbouw moet slagen opvangen verkouden VRIJDAG 16 FEBRUARI 1962 84e JAARGANG No. 13 ifitgever: tfaaiwiikse Stoomdrukkerij ftalWJ* Antoon Tielen tofdredacteur: JAN TIELEN Emmer 50798 rt blad verschijnt 2 x per week Abonnement: 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres „Echo' „In het keurslij! van planologen'1 Tuinbouwkringen in Nederland ziin danig ontevreden over de manier, waarop de tuinbouw in het kader van je Nederlandse ruimtelijke ordening wordt behandeld. Op een vergadering die onlangs in Scheveningen werd ge houden, zijn harde woorden gevallen over de tenachterstelling van de tuin bouw. De bijeenkomst was georga niseerd door de Nederlandse Tuin- bouwraad. Van verschillende kanten werd daar het probleem belicht. Er was ook een woordvoerder van de Rijksdienst voor het nationale Plan, de „Braintrust" achter de ruimtelijke ontwikkeling in Nederland. Het was ir. Th. Quené, landbouwdeskundige van de rijksdienst. Ir. Quené zei het platteland wordt in toenemende mate leefruimte voor geheel ons volk. Het is niet alléén woon- en werkge bied van deagrarische bevolking. Daarom is een ruimtelijke planning noodzakelijk. Als er in een bepaald gebied tuinbouwcentra worden geves tigd, verandert dat de gehele ruimte lijke structuur van het landelijk ge bied. Daarom moet de overheid het recht hebben de plaatsbepaling van tuinbouwcentra voor planologische maatregelen te beïnvloeden." „Natuurlijk", zei dr. H. W. Kem- mers, financieel directeur van het centraal bureau van de tuinbouwvei lingen. „Ook in tuinbouwkringen er kent men, dat een vrije vestiging van de tuinbouw, in alle vormen en over al, niet meer mogelijk is. Maar moet een regeling ten bate van de ruimte lijke structuur nu echt uitlopen in een discriminatie van bepaalde vor men van de tuinbouw?" Dr. Kemmers doelde vooral op de kastuinbouw, een vorm van agrari sche nijverheid, waaraan de planolo gen een hartgrondige hekel schijnen te hebben. Op het ogenblik mogen alle vormen van tuinbouw vrij wor den uitgeoefend in het voor agrari sche bedrijfsuitoefening aangewezen gebied. Dat geldt echter niet voor de kastuinbouw. Die mag zich alleen vrij nestelen in weer speciaal voor dit doel aangewezen agrarische streken. ,,Een gevaarlijke en ongemotiveerde beper king, die bepaald onaanvaardbaar is", meende de spreker. RECREATIE. De kassenbouw is vooral aan be perkingen onderhevig, omdat vooral deze een bijzonder sterk stempel op 't landschap drukt. Ieder, die wel eens in het Westland, de streek tussen Hoek van Holland en Den Haag is geweest, kan dat beamen. De zoge naamde „warenhuizen", de glazen bouwsels, waarin de teelt onder zorg vuldig op peil gehouden temperatu ren wordt uitgeoefend, geven een ge bied een zeer bepaald en karakteris tiek uiterlijk. De planologen zijn bang dat dit de recreatie niet ten goede komt. Ieder warenhuis betekent tien tallen toeristen minder, schijnen zij te denken. Hoewel 't tegendeel waar is, want de Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenver keer verspreidt in het buitenland geen reclameplaat zonder zich ervan te ver zekeren, dat er zo'n typisch Hollands „glazen huisje" op staat. Maar het lijkt wel of de planologen al deze glazen huisjes willen intrappen. „Het algemeen motief", zei de heer Kemmers, „is, dat het voor de recreatie belangrijke open groene landschap verloren gaat door kassen bouw. Men gaat in de praktijk echter veel verder dan een kassenbouwver- bod voor gebieden van bijzonder landschappelijke waarde. Het ziet er naar uit, dat men de bouw van kas sen op alle agrarische grond wil ver hinderen, terwijl men dan een uitzon dering maakt voor die plaatsen, waar uitbreiding van de tuinbouw echt wel onvermijdelijk lijkt." ECONOMIE. De Nederlandse kassentuinbouw is een geducht economisch bolwerk. Er zijn pessimistische profeten, die zeg gen, dat deze Nederlandse tuinbouw het in de Euromarkt wel niet zal kun nen winnen van de verse Italiaanse natuurtomaatjes, bloemen en kom kommers. Maar de financieel-direc- teur was het daarmee toch beslist niet eens. Hij becijferde, dat de waarde van de onder glas geteelde groenten en vruchten in tien jaren tijd steeg van 95 miljoen gulden tot 290 mil joen (in 1960). De bloemen kropen van 40 miljoen in 1950 omhoog tot 100 miljoen in 1960. De export groeide voor groenten en fruit tot 270 miljoen in 1960 en voor bloe men tot 60 miljoen. Uit Nederlandse kassen verdween in 1960 dus voor 330 miljoen gulden naar het buiten land, kostbare deviezen, die onze economie best kan gebruiken. Uit deze cijfers maakte dr. Kem mers op, dat de slagen, die de Neder landse kassenbouw nu moet opvan gen, toch wel in de verkeerde hoek terecht komen. Hij rekende uit, dat de netto-opbrengst, die de kassenbouw per jaar uit én hectare grond kan ha len bij groenteteelt 60 duizend gul den en bij de bloemisterij 100 dui zend gulden bedraagt. Deze cijfers zijn voor de akkerbouw en de vee teelt gemiddeld 13 honderd gulden. Een wijziging in het ruimtelijk be leid, die voor de kassenbouw de (ge ringe) ruimte voor een redelijke groei zou kunnen geven, vond de spreker noodzakelijk. Niemand behoeft bang te zijn, dat deze tak van de tuinbouw de Nederlandse gronden in glaszeeën zal veranderen. Van 1950 tot 1960 steeg de glasoppervlakte slechts van 3 3honderd tot 5 duizend hectaren. (Nadruk verboden). Rustige demonstratie in PARIJS Hoe angstig men ook was voor de demonstratie van 1.1. maandag legen het optreden der OAS en van de politie te Parijs de vorige week, deze is thans erg meege vallen, althans er zijn geen inci denten gebeurd. Dit is wel te danken aan het 'ejt dat er een politiemacht van -o.OOO man op de heen was, die geheel de Place de -la Republique en aangrenzende straten afgren delde en niemand tot deze de- nionstratieplaats toeliet, al had- den zich toch 10.000 demonstran ten ondanks het verbod rondom (eze plaats verzameld. Zij ge noegen zich zeer rustig en daar- 0111 trad ook de politie niet op en verliep alles rustig. NIEUW—GUINEA De kwestie Nieuw-Guinea komt met veel verder. De regering nett gewaarschuwd tegen het onderhandelen of bespreken door Particulieren buiten de regering ,ni. omdat dit het werk van de vfcretaris der Ver. Naties kan doorkruisen. En ondertussen schijnt de bur gmeester van Venlo, senator de ""I, weer een onderhoud te heb- le1 gehad met Indonesische au- niteiten wat natuurlijk op niets n,t zal lopen. "el zijn deze ambassadeurs overal bezig om tegen Nederland te zijn. Zij willen Japan en Ame rika er toe brengen geen vluch ten met militairen ook voor af lossing door de ilucht toe te la ten, Nasser moet het Suez-kanaal sluiten, zodat Nederland troepen, levensmiddelen niet of zeer moei lijk kan vervoeren en zo is het de bedoeling ons land op vreedzame wijze op de knieën te drijven. Zou het geen tijd worden uit voorzorg de vloot, die Suriname bezoekt, naar Nieuw-Guinea te dirigeren? ZILVEREN BRUILOFT KONINKLIJK PAAR OP 30 APRIL De 30ste april, de verjaardag van koningin Juliana, zal golden als de officiële feestdag van de zilveren bruiloft van het konink lijk paar. Dit is maandag door de secretariaten van de koningin en prins Bernhard meegedeeld. Op de middag van de 30ste opril zal een rijtoer door Am sterdam worden gemaakt, waar na in het paleis op de Dam een diner zal worden aangeboden. Aljle ministers, staatssecreta rissen en ministers van Staat zul len hieraan aanzitten. Op 29 april zal een rijtoer door Am- Amsterdam een kerkdienst bij wonen. Het défilé in Soestdijk gaat dus niet door. Op 2 mei zal een aantal fami lieleden, vrienden er» persoonlij ke kennissen worden uitgenodigd naar het paleis op de Dam te ko men. Vandaar vertrekt het gezel schap naar de „Keukenhof", waarna Stoomvaartmaatschappij Nederland het gezelschap een vaartocht op het M.S. Oranje zal aanbieden. Op 5, 7, 8 en 9 mei zal het ko ninklijk gezin een tocht langs de provinciale hoofdsteden maken. In Groningen, Arnhem, Den Haa In Groningen, Arnhem, Den Haag en Den Bosch zal de jeugd in een viertal manifestaties antwoord geven op de door het koninklijk paar gestelde vraag: „Hoe ziet de jeugd haar taak in de wereld van vandaag en morgen Op deze tocht door de provin cies zullen koningin en prins dank worden gebracht voor hun geschenk aan de Nederlandse jeugdtwee terreinen Voor jeugd centra. Koningin Juliana en prins Bernhard hebben boven dien het aanvangskapitaal voor deze jeugdcentra geschonken. PRINS BERNHARD NAAR AFRIKA Op uitnodiging van de Wildlife Development Company, een li chaam dat deel uitmaakt van het departement van „Naturel Re sources" in Oeganda, zal prins Bernhard, die zoals bekend 't presidentschap heeft aanvaard van het Wopld Wildlife Fund, 'n reis maken door dit land. Het vertrek is op 19 februari bepaald. De prins zal in Oeganda loge ren bij de gouverneur van dit ge bied, dat in oktober van dit jaar onafhankelijk zal worden. Na het bezoek aan Oeganda zal dc prins in Liberia de opening van een ijzermijn, waaraan Ne derlandse constructeurs een be langrijke bijdrage hebben gele verd, bijwonen, om zijn reis te besluiten met een officieel be zoek van ongeveer een weck aan Libië. AMBTENARENCENTRUM ACCOORD MET SALARIS- VOORSTELLEN Het „Ambtenarencentrum" staat positief tegenover de regerings- voorsteljlen over de ambtenaren salarissen, omdat het huidige ka binet als eerste na de oorlog de grote achterstand in bezoldiging ten opzichte van het vrije bedrijf heeft erkend en bovendien bereid bleek om deze achterstand gelei delijk weg te werken. Deze toezegging werd maan dagavond op een openbare voor lichtingsvergadering van het „Ambtenarencentrum in Rotter dam door dc heer G. Kenemans een der vertegenwoordigers van dc organisatie in de centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambtenarenzaken als het belangrijkste principiële winstpunt van het nu reeds lang slepende overleg genoemd. De drie grote vakcentrales zijn nog niet accoord gegaan met de voorstellen. MEER TONEELVOORSTELLIN GEN IN HET ZUIDEN De Nederlandse Comedie, de Haagse Comedie en het Rotter dams Toneel zullen de eerstvol gende jaren hun maximum aan tal voorstellingen mogen ver minderen van 480 per seizoen tot 450 en het minimum aantal voor stellingen van 450 tot 425. Het volledig enkelvoudig spelen dus dat het gezelschap maar één stuk tegelijk zou brengen wordt niet toegestaan. Wel zull,en de gezelschappen enkele stukken enkelvoudig kunnen uitbrengen. Door samenwerking tussen de Nijmeegse, Tilburgse en Heer- lense schouwburgen zullen deze grote buitenlandse voorstellingen brengen. Op initiatief van de directie van de Nijmeegse Stadsschouw burg hebben de directies van de ze schouwburg, van de Tilburgse stadsschouwburg en van de Heer- lense schouwburg besloten geza menlijk een aantal belangwek kende buitenlandse voorstellin gen in hun theaters te gaan bren gen. De eerste vrucht van deze samenwerking zal zijn een optre den van het beroemde „Ballet du XXième Siècle" van het „Théatre de la Monnaie" in Brussel, dat onder leiding staat van Maurice Béjart. Dit baMet komt op zon dag 11 maart in Nijmegen, op dinsdag 13 maart in Tilburg en op woensdag 14 maart te Heer len. DE STORM VAN MAANDAG De zware zuidwesterstorm die maandag met windkracht tien en elf over ons land heeft geraasd, heeft aan drie mensen het leven gekost: een 9-jarig jongetje woei maandagmorgen met fiets en al in het kanaal te Tweede Exloër- mond; dc 40-jarige ongehuwde F. Kieft verloor in Dedemsvaart door een hevige rukwind dc macht over zijn brommer, viel voor een vrachtauto en werd op slag gedood; en het tachtig ton metende zandscheepje De Twee Gebroeders voer op de Merwede tussen Dordrecht en Papendrecht tegen de wal. De schipper, de 34- jarige A. Zuiderhoek, verdronk. Z'n stoffqlijk overschot was nog niet gevonden. Bovendien heeft een scheepsdrama op 120 mijl ten noorden van IJmuiden op de Noordzee volgens niet al te dui delijke berichten het leven geëist van twee opvarenden van 't Brit se vrachtschip Fountains Abbey, dat in brand stond. De Engelse treiler John-O'Heugh heeft de meeste opvarenden aan boord ge nomen. Dc kapitein en de stuur man van dc Fountains Abbey zouden nog aan boord van hun brandende schip zijn gebleven. REDDERS HIELDEN DRIE KWARTIER HOOFD VAN GEWONDE BOVEN WATER Vijf onvermoeibare mannen, die van hun werk uit Velsen naar Amsterdam terugkeerden, heb ben maandag het leven gered van de 26-jarige P. Kooistra uil Vleu ten, die als bijrijder in een grote truck met oplegger in Amster dam met zijn wagen het water was ingeschoven. Drie kwartier lang hebben de vijf mannen het hoofd van de bekneld geraakte Kooistra boven water gehouden, totdat de aan beide benen zwaar gewonde bijrijder met een parti culiere auto naar het Amster damse Wilhelminagaslhuis kon worden vervoerd. Om kwart over vijf maandag middag schoof een slippende 20- tons trailer van de Velserweg het water van het opgespoten land aan hel westelijke industrieter rein bij Amsterdam. De chauf feur, die ook werd gewond, kon zichzelf bevrijden, maar de bijrij der raakte onder de half gekan telde trailer beklemd. Vijl' man nen, die uit Velsen terugkeerden en achter de truck hadden gere den, hebben van het eerste mo ment af het hoofd van de bijrij der boven water kunnen houden. Een van deze redders, de 34-jari- ge sloper W. van de Vegt uit Am sterdam, raakte toen hij een deel van het verwrongen cabincdak wilde wegduwen, ernstig aan de hand gewond. Hij moest naar het Wi,lhelininagasthuis worden ver voerd. HOGE RAAD WIJST TWEE ARRESTEN OVER PROCESSIE VERBOD Dc Hoge Raad heeft vrijdag weer twee arresten gewezen in verband met de bekende proce dure inzake een gehouden pro cessie in Geertruidenberg. Enige weken geleden heeft het college principieel uitgemaakt, dat de organisatoren van deze processie hebben gehandeld in strijd met de wiet en heeft de Hoge Raad de betreffende grondwettelijke be palingen niet in strijd geacht met het verdrag van Rome. De zaken welke daarna aan de orde kwamen, betroffen de ka pelaans Helsdingen en de Rijk, die door het gerechtshof te Arn hem gedeeltelijk waren ontsla gen van rechtsvervolging en ge deeltelijk vrijgesproken. Deze vrijspraken golden de tenlastelegging, dat deze geeste lijken opzettelijk langs de open bare weg waren gegaan in het ambtsgewaad bij processies ge bruikelijk. De Hoge Raad heeft de vrij spraak geschetst als van iets an ders dan was ten laste gelegd, zodat hier een bedekt ontslag van rechtsvervolging aanwezig is ge acht. Ten aanzien van het ont slag van rechtsvervolging heeft VEEL BETER, VEEL SECUURDER EN ZEKER NIET DUURDER BRILLEN SPECIALIST Grotestraat 220 Waalwijk Tel. 3560 Alle Ziekenfondskortingen worden direct afgetrokken. dc Hoge Raad het houden van de processie in strijd verklaard met dc wet en het arrest van het hof vernietigd. Ten aanzien van de gegeven vrijspraak vernietigde de Hoge Raad eveneens het arrest met verwijzing der zaak naar het gerechtshof in Den Haag. BIJSTAND (UW ZORG HUN BORG!) Zaterdag 17 februari vangt door het gehele land een nationa le actie aan voor alle gezindten, die ten doel heeft bijstand te ver lenen aan Gezinszorg, Gebrek- kigenzorg, Jeugdzorg en Wijk en Buurtwerk. Deze actie is ge naamd: Bijstand 4. Loten in 5 verschillende afbeeldingen zuillen a 1.- per stuk verkrijgbaar zijn. Aan deze lotcrij-actié (moder ne controleerbare collecte) zijn 225.000.prijzen verbonden, waaronder weer 5 woonhuizen van 25.000.per stuk. Wanneer men 10 loten koopt om deze te verkopen aan familie, vrienden, relaties en bekenden, dan ontvangt men een gratis waardecoupon bij de iloten. Aan deze waardecoupons zijn totaal J 20.000.- gratis prijzen verbon den. Men kan ook loten bestellen door middel van de giro. Het gi ronummer luidt5 (vijf) ten na me van Bijstand-Rotterdam. Gi ronummer: vijf. Wanneer men per giro loten bestelt, dan wordt bij die 10 loten de SUB-medewer- kerscoupon gevoegd. Mocht u dc loterijvorm niet ambiëren? Het Koningin Juliana- fonds heeft voor giften een spe ciaal gironummer en dat luidt: 433 ten name van genoemd fonds. Met regelmaat worden wij door weck-, dag- en maandbla den, door middel van de radio en niet te vergeten televisie gecon fronteerd met de noden die hier voor zijn genoemd. Wij nemen ons dan voor bijstand te verle nen maar meestentijds ontbreekt ons de juiste weg voor die hulp verlening. De Bijstand-4 actie in de vorm van een controleerbare collecte biedt thans aan alle Nederlandse mannen en vrouwen de mogelijk heid tot hulpverlening. In de raadsvergadering van vrijdag had de aanbieding van de begroting voor 1962 plaats. Uit de nota van aanbieding blijkt o. m. het volgende: De budgetaire positie van de gemeente is ongeveer gelijk ge bleven, ofschoon in 't afgelopen jaar door nieuwe kapitaalswer- ken de dienst zwaar werd belast. De gunstige conjuncturele ont wikkeling heeft zich echter voort gezet, hetgeen van belang is voor de opbrengst van de rijksbelas tingen, waarvan een deql dient als voeding van het gemeente fonds. Daar het prijspeil geen noe menswaardige wijzigingen heeft ondergaan, behoefde de raming van dc uitgaven 0111 deze reden niet te worden aangepast. De rentevoet bleef nagenoeg onge wijzigd op 4Yi De personeels kosten stegen echter als gevolg van de verhoging van de pensi- ienpremie van 16,1 tot 21 Het bleek noodzakelijk ver schillende uitgaven hoger te ra men als gevolg van de snel|le uit breiding van de gemeente en de verhoging van 't verzorgingspeil. De aangeboden begroting is sluitend met 'n post voor onvoor ziene uitgaven van 17.495.38. Bij de raming van diverse pos ten werd rekening gehouden met een inwoneraantal van 7950. In- tusen bleek het aantal inwoners per 1 januari j.l. 81 hoger te zijn. Verschillende uitgaven zullen evenwel als gevolg van de hogere klasse-indeling eveneens hoger worden. Het begrotingsbeeld zal daarom geen wijziging onder gaan. Zeer uitvoerig wordt in dc no ta de nieuwe financiële verhou ding rijk en gemeente belicht, te meer omdat deze verhouding zeer beslissend is voor de inkomsten der gemeente in de toekomst. De sneflle uitbreiding eii indus trialisering van de gemeente eist een verhoging van het bestaande verzorgingsniveau. Als de gemeente Drunen in de toekomst geen gebruik kan mar ken van de z.g. verfijningsrege ling van de algemene uitkering, zal de optrekking van het verzor gingsniveau naar een stedelijk peil in gedrang komen. Veel zal bovendien afhangen van dc conjuncturele ontwikke ling en als gevolg daarvan in het gemeentefonds voortvloeiende middelen. Begroting en o liderwijs vergoeding, die een totaal noteren van 1.465.002 te gen 1961 1.370.100. Voor investeringen is een be drag van 2.523.000 uitgetrokken, welk bedrag kan worden onder verdeeld in 1.242.000 voor de rendabele sector, bestaande uit dc posten woningwetwoningen, gasbedrijf, bouwrijp maken van gronden en verbouwing van de Klinkaert, en voor de onrenda bele sector 1.281.000 voor o.a. aanleg en verbetering van riole ring en straten, het uitbreiden van scholen (kleuterschool Oost en kleuterschool in Elshout) ver bouwen van school (gemengde school Elshout) en gemeente huis Het zwembad staat aange geven als een pro memorie post. De tabel van investeringen geeft een prachtig overzicht van de activiteiten, welke in Drunen worden ontplooid of in de toe komst ontplooid zullen worden. In totaal werd tot 1 januari 1962 voor 9.037.200 geïnvesteerd, waarvan 3.229.300 onrendabel. Personeel De inkomsten voor 1962, be staande uit belastingen (149.620) rijksbijdragen voor onderwijs, volkshuisvesting etc. (198.640) en voor overige inkomsten zoals huren en pachten, rente en af lossingen van derden (296.510), geven 'n totaal aan van 1.465.000 tegen 1961 1.370.100. Hiertegenover staan de uitga ven voor 1962, die worden ge vormd door o.a. personeelskos ten, kapitaalslasten, sociale zorg Naast de kapitaalslasten zijn de kosten voor het personeel de belangrijkste uitgaafpost. De lonen en salarissen werden in 1960 voor dc middelbare ran gen slechts verhoogd met de zo genaamde franje van pl.m. 0,5%. In 1962 zullen de salarissen van het secretarie- en technisch personeel een verhoging onder gaan ajls gevolg van een indeling in een hogere gemeenteklasse en door 'n loonronde van pl.m. 5%. Voor de categorie ambtenaren op weekloon zullen in 1962 de lo nen stijgen als gevolg van de in voering van het stelsel van ver- dienstcbeloning, hetgeen 'n ver hoging betekent van maximaal 8%, waarbij de overgangstoelage van 3% komt te vervallen. Deze ambtenaren zullen even eens delen in de loonronde per 1 januari. De invoering van de 5-daagse werkweek in 1961 heeft nog geen gevolgen gehad op de totale be zetting van het personeel. Voor het administratief personeel be tekende de invoering geen werk tijdverkorting. Het aantal deelnemers aan dc premiespaarregeling bedraagt 20 ambtenaren op maandloon en 13 op weekloon. De reorganisatie van de secre tarie werd met ingang van 1 ja nuari 1962 doorgevoerd. De personeelsbezetting geduren de de laatste jaren geeft 't vol gende beeld Jaar 1961: totaal 33; gemeen tesecretarie 11; gemeentebedrij ven 22. Jaar 1962: geraamd totaal 35; gemeentesecretarie 12 (1 vacatu re); gemeentebedrijven 23 (1 va cature). De openbare behandeling van de begrotingen zal in een volgen de raadsvergadering plaats vin den. De tcho vxn het Zuióen m 19 cent per rol

Echo van het Zuiden | 1962 | | pagina 1