Oe nieuwe (JLO-school te Kaatsheuvel Gemeenteraad Loon op Zand Gemeenteraad Waalwijk BELEVENISSEN VAN SMIDJE VERHOLEN DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 19 FEBR. 1962 2 Agenda en pre-adviezen Dezer dagen z(jn personeel en leerlingen van de noodschool in de Mgr. Völkerstraat verhuisd naar de nieuwe 9-klassige ULO- school Pius X, welke gebouwd is in het uitbreidingsplan Kaats heuvel-west aan de Vossenbergselaan. De officiële opening van dit riante schoolgebouw, dat prachtig tot z'n recht komt in deze breed uitgevoerde nieuwe straat, zal plaats vinden op zaterdag 24 februari. Het fraai uitgevoerde ge bouw, ontwerp van het architectenbureau Ir. C. G. Geenen en Ir. L. R. T. Oskam te Eindhoven, en uitgevoerd door het aannemers bedrijf Fa. Naber te Tilburg, bevat 7 theorielokalen met een op pervlakte van elk 54 m2 en 2 vaklokalen van elk 63 m2. Deze laat- sten zijn in de oostelijk gelegen vleugel opgenomen. Tussen theo rie- en vaklokalen bevindt zich een ruime hal, waaraan o.a. de directie-, leraren- en leermiddelenkamer grenzen. Noordelijk van het gebouw ligt een betegelde speelplaats van 550 m2, alsmede een ruime rijwielstalling. FEUILLETON van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" DE JEUGD VAN TONY ROMAN door A. v. ENGELEN 23). „Nun slechte joongen?" lacht deze. „Koom, koom! Om dè ge sjans het gekregen?" „Dorus, ge moet er nog mar geen praot van maoken, mar ik heb geen zin meer in de studie en na de vacaansie gaoj ik nie meer terug!" „Dus, jouwe zin is over, dè is jammer, mar... van den aandere kaant: es et oew roeping nie is, meug der ook nie mee durgaon en hedde groot gelijke degge iets aanders uitprakkezeert!" Tony is blij van opluchting, dat Dorus het zo gemakkelijk op neemt. Als het thuis ook zo ge makkelijk zal gaan! Lang praten ze samen nog over Marietje. Dorus weet er niets dan goeds van te vertellen, en Tony hoort dat zo graag! Nu moet hij nog naar de pas torie dan... „Moeder, ik ménde efkes naor de pastoor te gaon vur een bood schap." „Naor de pastoor? En waor- veur dan wel?" „Het liefste vertel ik oe dè strak mèr, moeder." Hij neemt de fiets en rijdt weg, moeder in zorgelijke gedachten achter latend. Wat zou de jon gen met pastoor te bespreken hebben over dingen, die hij nu 't liefst nog verzweeg? „Hij zal toch niet?" maar neen hij is toch altijd graag op studie geweest en het is toch niet waar schijnlijk, dat hij nu opeens...? O, wat zou dat een vreselijk iets wezen Doch kom, geen ongerustheid voor de tijd. Straks zal hij wel uitleg doen en dan zal blijken dat het niemendal is geweest. En toch... haar voorgevoel voorspelt weinig goeds... Tony moet kleur bekennen. Tony van Berkel zet zijn fiets tegen het ijzeren hek van de pas torie. Daarna stapt hij over het grintpad en belt aan. De kleinmeid maakt open en laat hem in de spreekkamer. Dan zal zij pastoor waarschuwen, dat jongeheer van Berkel er is. Agenda en pre-adviezen Openbare vergadering van de raad der gemeente Waalwijk op donderdag 22 februari 1962, te 19,30 uur, ten gemeentehuize. Punten van behandeling 1. Vaststelling van de notulen der openbare vergadering, gehouden 1 februari 1962. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorstel tot het verlenen van medewerking overeenkomstig artikel 50 der kleuteronderwijswet voor aan leg van een zandbak en bouw van een bergruimte ten behoeve van de r.k. kleuterschool in de St. Antonius-pa- rochie. 4. Voorstel tot vaststelling van de voorschotten op de vergoeding, bedoeld in artikel 75, vierde lid, der kleuteronderwijswet, voor 1962. 5. Voorstel tot het indienen van een verzoek om toepassing van arti kel 55 quater der lager-onderwijswet 1920 ten aanzien van de openbare lagere school, over 1962. 6. Voorstel tot het verlenen van medewerking overeenkomstig artikel 72 der lager-onderwijswet 1920 voor herstel der centrale verwarming in de r.k. meisjesschool te Besoijen. 7. Voorstel tot vaststelling van de bedragen der vergoeding als be doeld in artikel 101 der lager-onder wijswet 1920 over 1962 ten behoeve van de bijzondere scholen voor g.l.o., u.l.o. en b.l.o. 8. Voorstel tot vaststelling van de bedragen der vergoeding voor vak leerkrachten u.l.o. over 1962. 9. Voorstel tot overdracht van grond voor schoolbouw aan de r.k. kerk van Baardwijk op de voet van artikel 80 vierde lid, der lager-on derwijswet 1920. 10. Voorstel tot aankoop van me de-eigendomsrecht van 't waterschap „De Binnenpolder van Waalwijk" in het gemeentelijk perceel Waalwijk sectie G nr. 55. 11. Voorstel tot aankoop van grondstroken aan de oostzijde der Burgemeester Smeelelaan in verband met de voorgenomen reconstructie daarvan. 12. Voorstel tot aankoop van het pand Stationsstraat 39 van J. Spit- ers en cons. 13. Voorstel tot onteigening van gronden ter uitvoering van het uit breidingsplan in onderdelen „Bunga low- en Villapark Meerdijk". 14. Voorstel tot vaststelling van een verordening op de heffing en in vordering van straataanlegbelasting voor de Ambrosiusweg en de Groe- newoudstraat en tot intrekking der verordening op de heffing en invor dering van een baatbelasting voor die straten, vastgesteld bij raadsbesluit van 7 september 1961. 15. Voorstel tot het aangaan van een geldlening. 16. Voorstel tot waarborging be taling rente en aflossing van een geldlening, aan te gaan door de stich ting „St. Antoniushof" alhier ten be hoeve van de bouw van een r.k. be jaardencentrum. 17. Voorstel tot vaststelling van het maximumbedrag, tot hetwelk door burgemeester en wethouders kasgeld zal kunnen worden opgenomen gedu rende de maanden maart, april en mei 1962. 18. Voorstel tot wijziging van het algemeen ambtenarenreglement. 19. Wijziging begroting. PRE-ADVIEZEN Aankoop woning Stationsstr. 39. Met J. Spitters en consorten al hier, is overeenstemming bereikt over de aankoop door de gemeente van hun woning Stationsstraat 39. Toen B. en W. vernamen, dat deze woning te koop was, zijn zij terstond met de eigenaars gaan onderhandelen. B. en W. zijn nl. van mening, dat deze in het centrum van de gemeente gelegen woning, die bovendien nog in een heel goede staat verkeert, uit stekend geschikt is om te zijner tijd als compensatie te dienen voor een gedupeerde bij de realisering van een uitbreidingsplan., met name denken zij hier aan de geschiktheid van het pand om te worden verbouwd tot za- kenpand. Met de eigenaars werd overeen stemming bereikt over de koopsom. De prijs komt B. en W. redelijk voor, gelet o.m. op de zeer gunstige lig ging van het pand. B. en W. menen de raad dan ook te moeten voorstellen van deze gun stige gelegenheid tot verkrijging in eigendom van een geschikt compen- satiepand gebruik te maken. Aankoop grond t.b.v. de recon structie van de Burg. Smeelelaan. Ten behoeve van de reconstructie van de Burg. Smeelelaan, met welke werkzaamheden zoals bekend reeds een aanvang is gemaakt, zullen aan de oostzijde van deze laan nog enkele strookjes grond moeten worden aan gekocht. Met een vijftal eigenaren is hier omtrent overeenstemming bereikt, te weten: A. van den Broek 13 m2, mevr. P. H. Maas-Smolders en cons. 6 m2, J. C. J. van Drunen 7 m2, J. H. de Werd 7 m2, E. G. Verhoeven 6m2. B. en W. stellen voor tot deze aan kopen over te gaan. Onteigening van onroerend goed ter uitvoering van het partieel uit breidingsplan Bungalow- en Villa-park Meerdijk. In de vergadering van 21 dec. '61 heeft de raad op voorstel van B. en W. besloten voorlopig goed te keu ren een plan tot onteigening ten na me van de gemeente in het belang van de volkshuisvesting van onroe rende goederen, zulks teneinde uit voering te kunnen geven aan het par tieel uitbreidingsplan Bungalow- en Villapark Meerdijk, vastgesteld in de vergadering van 30 nov. 1961. Ter voldoening aan het bepaalde ia art. 80 van de onteigeningswet heeft dit voorlopig goedgekeurde plan met de vereiste stukken ter ge meentesecretarie voor eenieder ter inzage gelegen van 2 jan. 1962 tot en met 31 jan. 1962. Gedurende 14 dagen na verloop van deze termijn duse tot en met 14 febr. 1962, kon den belanghebbenden schriftelijk hun bezwaren aan het gemeentebestuur opgeven. Tegen het plan zijn echter geen bezwaren ingebracht, zodat nu zonder meer een definitief besluit kan worden genomen tot onteigening van de onderhavige onroerende goe deren. Het uitbreidingsplan Bunga low- en Villapark Meerdijk, ter uit. voering waarvan de onteigening ge. schiedt, is nog niet door gedep. sta- ten goedgekeurd en heeft dus nog geen rechtskracht verkregen. Daarom dient in het nu te nemen besluit o.m, te worden bepaald, dat geen dagvaar dingen zullen worden uitgebracht voordat het uitbreidingsplan rechts kracht zal hebben verkregen, en dat het onderhavige besluit als vervallen wordt beschouwd, wanneer en voor zover aan het uitbreidingsplan door gedeputeerde staten c.q. in beroep door de Kroon goedkeuring wordt onthouden. Tijdens de procedure - wij heb ben U reeds meermalen hierop gewe- zen - zullen wij met alle betrokken eigenaren onderhandelen over een minnelijke verkoop aan de gemeente. Deze minnelijke verkoop kan nog in ieder gewenst stadium van de proce dure tot stand komen. B en W stellen de raad voor tot de onteigening te besluiten. Aankoop grond van het waterschap De Binnenpolder van Waalwijk. Bij de hermeting door de landmeet kundige dienst van het kadaster is gebleken, dat het waterschap „De Binnenpolder van Waalwijk" in de Hertog Janstraat een stukje grond in mede-eigendom heeft. Het betreft een gedeelte, ter op pervlakte van ongeveer 50 m2, van het perceel, kadastraal bekend ge meente Waalwijk sectie G nr. 55 (uit oud Waalwijk sectie C nr. 2136). Genoemd waterschap is bereid om dit stukje mede-eigendom aan de ge meente te verkopen voor een prijs van f2.- per m2, koopsom dus f 100.-. B en W stellen de raad voor tot deze transactie te besluiten. I' 17). „Wat dat kost? Dat kost niks!" antwoordde smidje Verholen. „Wat moet ik daar nu voor vra gen? Ik wordt van die paar cen ten toch geen zier wijzer, terwijl het voor u misschien een hele uitgaaf betekent. Ge ziet er na melijk eerlijk gezegd niet uit als iemand die het naar den vleze gaat." De eerbiedwaardige oude zuchtte diep. „Ge hebt gelijk", zei hij. „Het gaat me ook slecht. Ik had me een timmermanszaakje opgebouwd, dat heel aardig liep. Maar nu moet ik plotseling vluchten. Ja, ja, het leven deelt dikwijls zware sjla-gen uit." „Zeg dat wel, man", beaamde smidje Verholen. „Maar troost u dan met de gedachte, dat er tenmin ste één geweest is, die u heeft willen helpen zonder er iets voor te vragen. Ga dan voort op uw pad, oude, en moge de Heer u Zijn zegen schenken." De oude man tuigde zijn ezeltje op en zei zachtjes: „Toch wil ik u iets schenken in ruil voor uw goed heid. Doe drie wensen. Mijn kindje, mijn vrouw en ik zullen wel zorgen, dat ze in vervulling gaan." Toen smidje Verholen dit hoorde, keek hij alsof hij het in Keulen hoorde donderen. „As-je- mc-nou!" mompelde hij. „We ie yen toch in moderne tijden? Alle joppies! Ik dacht dat de tijd van toverfeeën, sprookjes, wensen die uitkomen en al dat spul al lang voorbij was! As-jc-me-nou!" Ja, werkelijk waar. Verholen kon er niet over uit. Hij vroeg zich af hoe zo'n oude, arme man in staat kon zijn, wensen in vervuiling te doen gaan. Ongelovig haalde' hij daarom zijn schouders op. De ou de man had intussen zijn vrouw weer op de ezel doen plaats ne men en liep er nu langzaam met haar door de sneeuw vandoor. Peinzend keek Verholen het drie tal na, dat in de verte verdween. Het was net alsof er een hemels licht van hen uitstraalde. „Toch kwamen ze me hekend voor", dacht smidje Verholen. „Ik heb ze wej eens eerder gezien, doch de hemel mag weten waar!" En hoe Verholen ook nadacht, hij kwam er niet achter wie zijn be zoekers van die avond geweest konden zijn. Tony zit op het puntje van z'n stoel en wacht gelaten af. Zo da delijk zal meneer pastoor komen en wat moet hij feitelijk dan zeg- ken? Als het maar weer niet uit loopt op een gek figuur. Zijn zelfvertrouwen laat hem tegen woordig zo vaak in de steek! Zou pastoor iets af weten van hem en Marietje? Neen, waar schijnlijk niet, al had hij ook een fijne neus. Een tikje op de deur. Pastoor verschijnt op de drem pel. „Kom maar even mee naar mijn zitkamer, Tony, daar kun nen wij rustiger praten." Even later zit de jongen daar, in een gemakkelijke stoel. „Ziezo, Tony", vervolgt de vriendelijke stem, „dat is dat, en ik moet zeggen, jij weet je af spraken te houdenMaar laten we beginnen met een sigaartje op te steken. Wel ja, ook al is men student, men behoeft daar om de goede aardse genietingen nog niet te versmaden." Knipogend schuift hij hem het kistje toe. Tonv steekt op, met enige on handigheid, omdat hij geen ro ken gewoon is. Pastoor komt bij hem zitten, vertrouwelijk: „En nu kom maar eens voor de dag met je moeilijk heden, want dat je die hebt ver onderstel ik zeker!" Dat was een gezegde op de man af. De jongen legt z'n sigaar weg, waarbij hij as morst op 't pluche tafelkleed. Nu wordt hij nog meer verlegen. Hij vecht met de opkomende trannen, kan echter z'n gezicht niet meer goed krij gen en begint te snikken, harts tochtelijk en luid... Het meidje, dat over de gang loopt, hoort het en gaat gauw de keuken binnen. Dat is zeker die jongen die zij zojuist heeft bin nen gelaten. Pastoor bladert wat in een boek dat op tafel ligt en zal maar wachten tot Tonv is uitgehuild. Jongenstranen zijn er gewoonlijk niet veel. Spoedig kan deze weer praten. „O, meneer pastoor, ik zal u alles wel vertellen, maar ik ben zo'n slechte jongen!" Zo, Tony, ben jij zo'n slechte jongen? En hoe dat zo?" „O, ik kan het bijna niet ver tellen!" „Zal ik het dan eens zeggen, als jij het niet kunt?" En pastoor ziet hem aan, zo waar met een lachje om de mond! De jongen kijkt in spanning, doch ongelovig tot hem op. Hij voelt zich bij de hand genomen worden. „Welnu dan, onze Tony heeft geen zin meer in de studie!" Nu wacht de ander af of hij het goed geraden heeft... „Ja, meneer pastoor, dat is zo, maar... hoe kunt u dat weten? En is u niet hoos op mij?" „Dat zijn twee vragen^ m'n jongen. De eerste wil ik onbeant woord laten, alleen maar opmer ken, dat wij priesters daartoe 'n apart zintuig hebben, doch wat het andere betreft: waarom zou ik boos zijn op jou? Zeker, ik vind het jammer dat je gemeend hebt je studie vaarwel te moeten /eggen. Ik had in jou m'n opvol ger al gedacht voor deze mooie parochie. Maar enfin, dat is na tuurlijk niet het ergste. Erger zal het zijn voor je ouders, die had den er zich al zoveel van voor gesteld. Nu moet je eens goed luisteren, m'n jongen: de men sen zijn door God tot Zijn dienst geroepen, doch wij kunnen daar aan verschillend beantwoorden, waarmee ik maar wil zeg gen: als het niet je roeping is dat jij voor priester leert, dan is het veel beter dat je in de wereld te rugkeert, om daar te woekeren met de gaven van hoofd en hart, en ik, ik zal de laatste zijn om je daarover te berispen! Vooropge steld natuurlijk, dat je de eerlijke overtuiging hebt, niet tot het priesterschap te zijn geroepen. En nu is het voor jou de moei lijkheid, nietwaar, dat je dit nu eerst ontdekt! Maar... we moeten niet uit het oog verliezen, dat het heel goed mogelijk is, dat dit ons eerst dui delijk wordt na jaren van student zijn en zulks kan zijn oorzaak vinden in bepaalde omstandighe den, ook van buitenaf. Deze kunnen ons leven een ge heel andere richting geven, wat daarom nog niet verkeerd be hoeft te zijn. Gesteld het geval, dat een jongen in zijn overgangs jaren een sterk verlangen krijgt naar een persoon van het andere geslacht, een meisje dus niets is meer menselijk en hij voelt in zich de drang, om die liefdes hartstocht, als ik het zo noemen mag, dienstig te doen zijn tot 'n goed en christelijk huwelijk, wel nu, dan mag zo iemand vrijelijk die stem volgen, die ons immers óók door God is ingeschapen! (Wordt vervolgd) Openbare vergadering van de raad der gemeente Loon-op-Zand op maandag 19 fe bruari 1962, te 19,30 uur, in de vergader zaal van het gebouw gemeentewerken. Agenda: 1. Vaststelling notulen van de vergade ring van 22 december 1961. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorstel tot het doen van grond- transacties. 4. Voorstel tot verstrekking van een geldlening ten behoeve van de bouw van woningen. 5. Voorstel tot voeren van een rechts geding. 6. Voorstel tot vaststelling van enkele wijzigingen van de gemeente-begroting '61. 7. Voorstel tot het bouwen van wonin gen. 8. Voorstel tot onteigening. 9. Voorstel tot vaststelling van een ver ordening tot heffing van opcenten op de hoofdsom van de personele belasting voor het jaar 1962/'63. 10. Rondvraag. PRE-ADVIEZEN NIEUW TRANSFORMATORHUIS. De N.V. Provinciale Noord-Brabantsche Electriciteitsmaatschappij heeft besloten, wanneer de gemeenteraad van maandag avond accoord gaat met de verkoop van een perceel grond van 87 m2 in de Schotse straat te Kaatsheuvel, een nieuw transfor matorhuisje te bouwen. VERDELING 32 WONINGWET- WONINGEN. De gemeente Loon op Zand heeft bij schrijven van Gedeputeerde Staten voor '62 een contingent van 32 woningwetwoningen toegewezen gekregen. In dit contingent zijn begrepen drie woningen ter vervanging van af te breken noodwoningen en vier wonin gen ter vervanging van krotten. Om tot een juiste verdeling van het aan tal woningen te komen hebben B. en W. een overzicht samengesteld, waarin het onmid dellijk tekort aan woningen tot uiting wordt gebracht. Het aantal woningen in Kaatsheuvel be draagt 2021, in Loonopzand 772 en op de Zuid-Hollandsedijk en omstreken 202. Het aantal gezinnen in Kaatsheuvel 2227, in Loonopzand 847 en op de Zuid-Holland sedijk 217. Het aantal te slopen woningen in Kaats heuvel staat op 106 genoteerd, in Loonop zand op 8 en op de Z.-Hollandsedijk op 2. Uit dit overzicht blijkt dat de woning behoefte in Kaatsheuvel aanmerkelijk ho ger ligt dan in de andere delen van de ge meente. Bovendien moet niet uit het oog worden verloren, dat het aantal slechte wo ningen, welke normaliter gesloopt dient, re latief veel hoger ligt dan in de andere dorpskernen. Hiermee rekening gehouden, heeft het college van B. en W. aan de gemeenteraad het voorstel ingediend om de toegewezen woningen als volgt te verdelen: 23 woningen aan Kaatsheuvel voor de bouw aan de Langendijkstraat; 7 woningen aan Loon op Zand voor aan de Grevenbrouckstraat; 2 woningen tussen de Zuidhollandsedijk en de Lage Zandschel te Kaatsheuvel. GRONDTRANSACTIES. Bij raadbesluit van 22 juni 1960, werd aan Henricus J. C. M. van Gorp te Tilburg verkocht het perceel bouwterrein aan de Willem de Zwijger-laan nr. 29. De heer v. Gorp wenst van deze aankoop af te zien. Thans heeft zich als koper aangemeld Louis J. Emmers, Marktstraat 38 te Kaats heuvel. B. en W. stellen voor tot verkoop aan Emmers over te gaan. Bij raadsbesluit van 22 december 1960 werd aan G. C. Th. van Amelsvoort te Til burg verkocht het perceel bouwterrein aan de Willem de Zwijger-laan nr. 13. De heer van Amelsvoort wenst van deze aan koop af te zien. Thans is voor dit bouwterrein geïnteres seerd Jacobus P. van Boxtel, Pr. Maurits- plein 34 te Kaatsheuvel. Ook hier stellen B. en W. voor tot ver koop aan van Boxtel over te gaan. Ter verdere realisering van het uitbrei dingsplan is het nodig, dat de gemeente de beschikking krijgt over het perceel, kadastr. bekend gemeente Loon op Zand, sectie M nr. 863 met de daarop staande woningen Sprangsestraat 21 en 23. De eigenaar, Th. J. C. A. van der Lin den, is bereid deze grond met opstallen aan de gemeente in eigendom over te dragen tegen een prijs die B. en W. redelijk voor komt. Zij stellen de raad dan ook voor tot aan koop te besluiten. ttbkti. r*i j»; r*-» - tn copynqht avan

Echo van het Zuiden | 1962 | | pagina 2