BINNEN- EN BUITENLAND fHÉHg *mÊÈm de zVjnnige RANG RANG dfMswzp&Mfy i/ande&téteïang. WAALWIJK FILMJOURNAAL Musis Sacrum W Luxor •'O Glens ruimtevlucht volkomen geslaagd DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 23 FEBRUARI 1962 ist/iiu vdii Huiseigenaren. In de bovenzaal van café-res taurant Kuphonia hield de Bond van Huiseigenaren, afdeling van ae i\eu. i>onti van huis- en grond eigenaren, zijn jaarvergadering, waarvoor, gezien de toch niet on belangrijke agenda, tot verwon dering van de voorzitter maar matige belangstelling bestond. Voor de viering van het 50-jarig bestaan tijdens het afgelopen jaar was meer belangstelling, waaruit hij meende te mogen al- leiuen dat „brood en spelen" nog steeds een aantrekkelijker agen da vormen dan jaarverslagen en verkiezingen. Achtereenvolgens liet secreta ris-penningmeester H. Beekmans de notulen, het jaarverslag en n financieel overzicht horen. Uit dit laatste bleek, dat de feestver- gadering een, overigens geheel verantwoorde aderlating voor de kas geweest was. Een dergelijk jubileum kan men nu eenmaal n.et ongemerkt voorbij laten gaan, en overigens waren de mid- ueien voor de viering aanwezig. De heren van Rooij en Brekel- mans werden aangewezen om de boeken en bescheiden te contro leren. Uit het jaarverslag bleek, dat het leden- en huizental iets verminderd is. Dit is overigens verklaarbaar, gezien de aankoop door de gemeente van voor at- braak bestemde woningen in ver band met de realisering van uit breidingsplannen. Tevens neemt liet bouwen van eigen woningen loc. Momenteel telt de atdeling 80 leden met een bezit van 313 verhuurde woningen. In het af gelopen jaar werden door het be stuur elf aanmaningen verzon den over achterstallige huur schulden, waarbij eenmaal de hulp van de deurwaarder moest worden ingeroepen en de kanton rechter in het geding kwam. In verschillende andere gevallen werden door het bestuur advie zen verstrekt of bemiddeling ge boden, in de meeste gevallen met gunstig resultaat. Bij het punt bestuursverkie zing merkte de voorzitter op, dat hij geen huizenbezitter meer is in de zin van de statuten en boven dien de leeftijd van 75 jaar na dert. Hij had dus het besluit ge nomen zijn functie neer te leg gen. Ook de heer Beekmans, die de 75 reeds gepasseerd is, wilde zijn functie aan een jongere kracht overdragen. Daar t heen gaan van beide functionarissen tot moeilijkheden zou kunnen leiden, stelde de voorzitter voor, voorlopig twee heren ter assis tentie en voorbereiding toe te voegen, die de functies later zou den overnemen. De vergadering ging volledig accoord met het voorstel om de heren de Bie en v. Rooij hiervoor aan te wijzen. iMct enkele mededelingen om trent de huurcontracten en de wettelijke bepalingen bij onteige ning van huurbedrijtspanden, werd deze geanimeerde vergade ring besloten. Muzikaal succes. Op het muziek- en songfestival te Ammerzoden behaalden de 1-- jarige Beautiful Sisters alhier n tweede prijs. benoeming, waardoor het College van kardinalen op 8/ is gebracht iq] nn 19 maart a.s. in aticaan- Amerika, het land der publici teit, dat de gehele wereld van het begin tot het einde getuige heeft doen zijn van de enorme presta ties van zijn geleerden en de moed en durf van een zijner zo nen, overste Glen, is volkomen geslaagd in zijn experiment om een man drie reizen om de aarde te doen maken, deze vlucht ge heel volgens schema te doen ver lopen en Glen opgewekt en vol komen gezond vrijwel op de plaats cue vooraf was bepaajd, te doen terugkeren. Een enorm wetenschappelijk maar ook men selijk succes, liet grootste feit na de gunstige afloop van de tweede were.doorlog. Om kwart voor 4 gestart, is het ruimteschip kwart voor 9 op zee geland. 't elkens en telkens werd de ge hele wereld door radio en televi sie op de hoogte gehouden, hoor de men de stem van Glen: „Mijn toestand is uitstekend". Was men eerst van plan door 't latere uur de reis tweemaal om de aar de te laten maken, later ging men door tot driemaal. En om om streeks kwart over acht begon de dal.ng en om kwart voor negen vond de landing op zee en de aan boordhrenging plaats. De overste werd naar Cape Ca naveral gebracht, waar hij de pers te woord stond en waarheen zich ook de president spoedde, na eerst voor rad.o en televisie Glen en het Amerikaanse volk te hebben gelukgewenst. Hee,l Amerika is in feeststem ming. Men kan zich de vreugde en ontroering voorstellen van de vader en moeder, de vrouw en kinderen van Glen, die in stil ge bed voor de televisie de tocht ge volgd hebben. Glen moet 'n paar dagen in onderzoek en dan volgt een ontvangst op het Witte Huis in Washington. De gehele Westerse wereld verheugt zich in dit succes van Amerika. In 't Oosten heeft men het slechts als een gewoon be richt vermeld. De tocht heeft juist 4Vz uur geduurd en de sne.l- ueid was 28.0J0 km. per uur. Glen kon steeds met verschillen de stations spreken. ROBERT KENNEDY IN BANDOENG De V.S. zullen niet de kant van Indonesië kiezen in het geschil over Westelijk Nieuw-Guinea, zo heeft de Amerikaanse minister van justitie, Robert Kennedy, tot 50U0 studenten in Bandoeng ge zegd. Zijn lezing op het technolo gisch instituut in Bandoeng en de daarop volgende bijeenkomst waarop vragen werden gesteld en beantwoord, leverde de meest verhitte tonelen op van het be zoek van Kennedy aan Indonesië. Verscheidene opmerkingen van de minister werden met hoon ontvangen. Kennedy zei op de aanhouden de vragen over Nieuw-Guinea letterlijk: „Wij zullen niet de partij van Indonesië kiezen in deze aangelegenheid. Wij hopen dat de kwestie vreedzaam gere geld kan worden. U moet rijp heid tonen." En hij voerde er aan toe, dat de „Indonesiërs" „dwaas" zijn als zij denken, dat de V.S. de betrek kingen met Nederland zouden bederven. PAUS JOANNES BENOEMT 10 NIEUWE KARDINALEN Mgr. Suenens (Mechelen) een der uitverkorenen Z. H. Paus Joannes heeft tien nieuwe kardinalen benoemd. De zal op 19 maart stad tijdens een plechtige consis torie officieel bevestigd worden. I)e 10 nieuwe hoogwaardig heidsbekleders zijn Mgr. Suenens, aartsbisschop van Mechelen, mgr. Juan Landa- zuri Ricketts, aartsbisschop van Lima (Peru) mgr. Raul Silva Henriquez, aartsbisschop van Santiago in Chili, mgr. Joao da Costa Nonez, oud-patriarch van Goa en thans vice-Camerlengo van de kerk, mgr. Giovanni Pam- co, nuntius, Portugal, Mgr. Ilde- brando Antoniutti, nuntius in Spanje, mgr. Effrem Form, nun tius in België, mgr. Accacio r.oussa. nro-secretaris van de a- Coussa, pro ticaanse congregatie voor Oosterse kerken, pater Michel Browne, algemeen overste van de Dominicanen en de Benediktij nerpater Anselmo Albareda, pre fect van de Vaticaanse theck. de biblio- VORSTELIJK GEZIN OP 7 MEI IN HET ZUIDEN. Ter gelegenheid van het zilveren huwelijksfeest van koningin Juliana en prins Bernhard zal het vorstelijk gezin van 5 t.m. 9 mei een bezoek brengen aan alle provinciale hoofd steden. In de ochtend van 7 mei zal Middelburg de eer te beurt vallen de hoge gasten te ontvangen, 's Middags staat een bezoek aan 's-Hertogen- bosch op het programma. GROEI VAN HET NED. AUTOPARK In Nederland reden in 1950 nog „slechts" 138.623 personenauto's (incl. stationscars), 5978 auto bussen, 71416 vracht- en bestel auto's, 3350 trekkers en 2636 spe- 'ciaje voertuigen. In 1955 bedroegen deze cijfers resp. 267.888, 6722, 97699, 4275 en 4944. Per 1-8-1961 reden er naar be trouwbare schatting 590000 au to's, 9500 bussen en 177000 be stel- en vrachtauto's over onze wegen. Voor trekkers en speciale voertuigen waren alleen de getal len van 1960 bekend: resp. 5574 en 5981. Provinciaal nieuws 60-JARIGE DIOCESANE MID DENSTANDSBOND HAD FEES TELIJKE BIJEENKOMST De jubileumviering van de dia manten Katholieke Diocesane Middenstandsbond heelt maan dag j.l. op waardige wijze in Den Bosch plaats gevonden. Begon nen werd 's morgens met een pontificale H. Mis uit dankbaar heid in de kathedrale basiliek van St. Jan, terwijl werd besloten met een uitvoering door het Ko- perblaaskwintet van het Bra bants Orkest in de Casino schouwburg. In de jubileumvergadering in de namiddag deed Mgr. Bekkers zijn waardering voor de Midden standsbond blijken uit het leit, dat hij zijn gelukwensen liet ver gezeld gaan'van de Pauselijke onderscheiding Pro Eccjesia et Pon li f ice voor het l id van t da gelijks bestuur de heer G. Hart- jens uit Deurne. Prof, dr. de Haes uit Mechelen wees in zijn toespraak o.a. op de objectieve taak en de subjectieve opdracht van de middenstander-, terwijl drs. F. J. W. Gijzeis, de staatssecretaris van Economische Zaken, de maatschappelijke be tekenis van de middenstand aan de orde stelde. Als laatste feliciteerde de vice- voorzittcr van de Ned. R.K. Mid denstandsbond de heer lh. Hooij de Bossche Middenstandsbond. Naast de onderscheiding voor geirecien, Hetgeen tot resultaat iiadl dat twee kinderen, die sa men met vader en moeder in de auto zaten, van de verdrinkings dood gered konden worden. De ouders verloren bij dit ongeval het leven. Een mogelijkheid tot redding van net neie gezin was beslist mogelijk geweest, aldus het ver loofde paar, indien de circa 20 mensen, die aan de kant stonden ook aan de reddingspogingen hadden deelgenomen. Nu echter bleef men aan de oever toezien, hetgeen twee mensenlevens ge- eist heeft. GEMEENTERAADS VERKIEZINGEN De verkiezingen voor de ge meenteraad naderen en men zal ook niet kunnen beweren, dat deze van groot belang ontbloot zijn. Dan worden voor vier jaren gekozen degenen, die gedurende de eerstvolgende zittingsperiode het wel en wee van onze groeien de en bloeiende gemeente in han den hebben. Dat is een zware taak en daar om mag men wel terdege uitzien wie men als raadslid, als ver trouwensman afvaardigt. Maar daarom verwondert het ons ook dat men zo weinig hoort of ziet betreffende deze zo hoogst belangrijke aangelegenheid. En nu weten we wel, dat wij niet precies bevroeden wat er aclhter de schermen gebeurt, maar wel lijkt ons dat er niet veel ac tie is, dat er weinig belangstel ling is, dat men er zich blijkbaar weinig om bekommert of de raad een weerspiegeling zal zijn van de verschillende geledingen uit onze samenleving, zowel van werkgevers, werknemers, mid denstanders, boeren enz. Wij zouden zo graag zien dat er wat meer belangstelling, meer activiteit vooral bij de jongeren was te bespeuren- er hangt zo veel van af voor de toekomst on zer gemeente! De candidatenjijsten voor de K.V.P. moeten reeds a.s. zaterdag van 10-11 uur bij de commissie in Thalia worden ingeleverd. GEMEENTERAAD WAALWIJK PREADVIES Mgr. Antoniutti, mgr. Panico en mgr. Formi zijn Italianen. De Beneaictijn Dom Anselmo Alba- reda is een Spanjaard en pater Browne is een Ier. Mgr. Ricketts behoort tot de orde der minderbroeders Fran ciscanen, mgr. Raul Silva Henri quez is een Salesiaan van Don Bosco. Mgr. Accacio Coussa is lid van de orde der Basilianen. Hij heeft steeds gewerkt voor de congregatie voor de Oosterse kerken. Bij de 87 leden die het college van kardinalen na de nieuwe creaties zal te,Hen, moeten nog apart gerekend worden de drie kardinalen die door de Paus na het consistorie van 28 maart '60 „in petto" zijn gehouden en wier namen nog steeds geheim gehou den zijn. de heer Hartjens werd in de jubi- leumvergadering tevens gehul digd de directeur van het Dr. J. van Beurdenhuis te Den Bosch, dr. N. v. d. Heuvel. Na een uitvoering van het Bra bants Orkest had een plechtige herdenking plaats van Dr. J. van Beurden. Bij de receptie waren tal van autoriteiten aanwezig. DOORTASTEND OPTREDEN REDT TWEE KINDEREN VAN VERDRINKINGSDOOD Toen zondagavond onder Vcghel op de Rijksweg Helmond-'s Bosch een Volkswagen door onbekende oorzaak het Zuid-Willemskanaal in reed, is door Mieke Nooijen (21) uit Keidonk en haar ver loofde Gcrrit Gers (23) uit St. Hubert met doortastendheid op- Garantie geldlening bouw r.-k. bejaardentehuis. Het bestuur der stichting „St. An- toniushof" alhier richt zich tot B. en W. met het verzoek te willen bevorde ren, dat door de raad wordt besloten tot het garanderen van de rente en af lossing van een of meer geldleningen, door de stichting aan te gaan ten be hoeve van de bouw van een nieuw r.k. bejaardencentrum te Waalwijk aan de Burgemeester Smeelelaan Tweede Zeine. Het bestuur legt over een uitge breid overzicht van de raming der stichtingskosten, alsmede van de ra ming van de exploitatiekosten. De totale stichtingskosten (grond- kosten, kosten bouw, architect, toe zicht, centrale verwarming, warmwa tervoorziening, elektrische- en blik sembeveiligingsinstallatie, liftinstal- latie, enz.) worden geraamd op f 1.291.750.-. De stichting vraagt daarom een of meer leningen te ga randeren van totaal f 1.300.000,- maximum. Gedacht wordt aan een le ning met een looptijd van 40 jaren en een van 20 jaren. De stichting exploiteert reeds hui ze „St. Clemenshof" aan de Loeff- straat nr. Ill te Baardwijk alwaar een 30-tal bejaarden kunnen worden opgenomen. Een afdoende oplossing van het probleem van de huisvesting van ka tholieke bejaarden is daarmede even wel - aldus het bestuur - niet ver wezenlijkt. De totale opnamebehoef te van r.k. bejaarden kan namelijk - wederom volgens het bestuur naar de mededeling van de secretaris van de adviescommissie „Provinciaal Con tact Huisvesting Bejaarden" - ge steld worden op pl.m. 150 personen, zodat de bouw van een tehuis, het welk aan 82 bejaarden huisvesting en verzorging biedt alleszins verant woord is. Bovendien - al is het bestuur zeer verheugd met de exploitatie van het bejaardentehuis in Baardwijk - moet het toch kenbaar maken, dat dit te huis niet geheel en al voldoet aan de moderne eisen inzake outillage en ac- comodatie, aan een dergelijke inrich ting te stellen. Met het bestuur zijn B. en W. het eens, dat de zorg voor bejaarden een van de talrijke sociale problemen vormt van dit tijdsgewricht, dat vol gens de opgestelde prognose in de komende 5 jaren nog een vrij belang rijke toename van het aantal bejaar den is te verwachten en met de tot standkoming van het nieuwe tehuis ook grote gewestelijke belangen ge diend worden. Het ligt in de bedoeling van het bestuur in de naaste toekomst naast dit nieuwe centrum een project te doen uitvoeren, waarin bejaarden ge huisvest kunnen worden, die nog een eigen huishouding grotendeels zelf kunnen voeren, hetzij in afzonderlijke woningen, hetzij in een flatgebouw, aansluitend aan het tehuis. Desge wenst kunnen deze bejaarden dan ge bruik maken van dienstverlening dooi het verzorgingstehuis. Gezien het vorenstaande stellen B. en W. de raad voor aan het verzoek der stichting te voldoen door vast stelling van het ontwerpbesluit. Dit besluit is gebaseerd op het in maart 1961 gewijzigd garantiebesluit voor geldleningen, aan te gaan door het ziekenhuisbestuur, welk besluit toen de goedkeuring van ged. staten heeft verkregen. W.S.V. „HERTOG JAN" HOUDT LAATSTE TOCHT VAN DE WINTERSERIE Op 4 maart houdt de wandelsport vereniging „Hertog Jan" haar laat ste wandeltocht van de winterserie. Deze vijfde tocht wordt georgani seerd op zaterdag 3 en zondag 4 maart, waarbij weer als startbureau zal fungeren zaal Jan de Nijs, Gro testraat, Waalwijk. De start zal op zaterdag 3 maart om half drie plaats hebben en op zondag om half waalf. Men kan zich voor deze 15 kilometer- tocht nog laten inschrijven bij P. M. Heurter, Venkelstraat 33 in Waal wijk of op de wandeldagen aan het startbureau het inschrijfgeld be draagt f 0.50. Wandelaars, die tenminste vier van deze vijf wandeltochten goed hebben volbracht komen in aanmerking voor een herinnering, die bestaat uit een medaille voor degenen, die voor de eerste keer deelnemen aan deze toch ten; voor de tweede, derde of vierde maal, het cijfer, dat aangeeft het aan tal keren, dat men aan de winterserie van „Hertog Jan" deelnam plus een lederen boekenlegger. Degenen die de tocht voor de vijfde keer hebben af gelegd ontvangen het cijfers 5 plus een verzilverde sleutelring. Deze laat ste herinnering geldt alleen voor hen, die volgens het archief van „He^ Jan" dit jaar voor de vijfde meewandelen. Na afloop van de tocht op 4 raajr kunnen de wandelaars en wandelaap sters deelnemen aan een groot bal q de zaal van de Gecroonde Leersse. Di- bal begint om acht uur. Het kope- van een steunbon is verplicht. WAALWIJKSE KRACHTSPORT-VERENIGING won te Raamsdonksveer competifo. wedstrijd tegen L.K.V. uit Leiden Het is van de Waalwijkse Krach sport-Vereniging goed gezien, oq één der competitie-wedstrijden in een gemeente uit de omtrek te organise, ren, om daardoor de krachtsport r bredere kring populair te maken. Hiervoor was de gemeente Raam;, donk gekozen, omdat één der leden van de W.K.V. eveneens uit deze ge. meente afkomstig is. Aan deze com. petitiewedstrijd waren tevens demon, straties verbonden. De wedstrijden werden gehouden in zaal Hooymayer te Raamsdonb veer. De competitiewedstrijd werd door de Waalwijkse ploeg gewonnen me 377-1 kg tegen L.K.V. uit Leiden die 304-5 kg behaalde. De persoon lijke prestaties van de Waalwijken waren resp.: drukken, trekken, stoten en totaal als volgt, in kg Jac. Wijkmans 90 85 Herman Slaats 90 97 Vè Antoon Heesters 80 80 Cor IJpelaar 77 V2 - Antoon Bruurmijn 65 55 117/2 292Ü 125 312H 107/2 267Ü 95 172» 75 195 Herman Slaats zag kans om enige van zijn eigen records te verbeteren nl. trekken, dat hij bracht van 95 o; 07 Zi kg, waardoor zijn totaal steq van 310 Zz kg naar 312 Zi kg. Wat de demonstratie gewichthef-1 fen betreft, deze werd een groot suc ces en was een uitstekende piopj- ganda voor de Krachtsport. SPARTACUS Het verhaal Spartacus, de slaaf die de legioenen van de machtige Ro meinse Republiek jarenlang de baas was, is eigenlijk tijdloos, omdat de strijd om vrijheid en menselijke waar digheid door de eeuwen gevoerd werd en nog steeds gevoerd wordt. En al is de rebellie van de zwaardvechter-ge neraal Spartacus, die een lichtend voorbeeld werd voor de vele tiendui zenden verdrukten, aanvankelijk met bedachtzame woorden gekrast op de tabulae der romeinse historici, zij verschilt in wezen niets met de hero- ische strijd van de Hongaren, of Ti- bettanen. Het is enkel de geschiede nis van de geknechte en door de dic tatoriale machthebbers verdrukte mens die in een onuitblusbaar ver langen naar vrijheid, zich verzet tegen de bestaande orde. Het idee om een film over Spar tacus te maken, is opgekomen bij Kirk Douglas, na het lezen van de gelijknamige roman door Howard Fast. De grote en beslissende veldslag die in deze film voorkomt tussen de Ro meinse legioenen van Crassus en het slavenleger van Spartacus is opge nomen in Spanje en wel om twee re denen. Er waren bij deze slag niet minder dan 8000 figuranten nodig, die er Romeins uitzagen en ten twee de had de opname 'n enorme, haast onafzienbare vlakte nodig, waarop de ingewikkelde en veel ruimte in beslag nemende manoeuvres van het Ro meinse leger tot hun recht konden komen. Alex North, de zeer bekende com ponist van filmmuziek, besteedde elf maanden aan de musical score. In het orkest worden tal van instrumenten gebruikt, waarvan men zelden of nooit het geluid op de filmband heeft vastgelegd. Yakima Canutt, wiens werk aan de wagenrennen in Ben Hur nu reeds legendarisch is in Hollywood, had de leiding bij een groot aantal close ups tijdens gevechten van man tot man. Deze film, die alleszins de moeite waard is gezien te worden, draait van vrijdag tot en met woensdag iedere avond om 8 uur. Op zondag 25 fe bruari is de film om 4 en om 8 uur te zien. UIT HOLLYWOOD'S LACHFABRIEK Zondagmiddag om twee uur wordt in Musis Sacrum in de matinee-voor stelling de nieuwste en beste film in de reeks klassieke lachsuccessen ver toond, en wel: „Uit Hollywood's lachfabriek". In deze film treden beste en meest bekende comediantt: voorbij, zodat u verzekerd kunt zi; van anderhalf uur lachen. In deze film zijn ook te ziene te bewonderenOliver Hardy, Sir Laurel, Boris KarloffCharlie Chs; lin en vele anderen. Nogmaals wok er de nadruk op gelegd, dat ah deze film wilt gaan zien u rekenir: dient te houden met de verander!: aanvangstijd. Aanvang twee uur. vragen „WAAR DE STENGUN REGEERT" In de tijd van het drankverbod - de V.S. ziet Dutch, een meedoge: loos gangster-type, kans om doodgewoon straatrover op de „kli" men" tot koning van een gangsu bende. Door zijn grote machten!- feit dat hij op min of meer oneer:, re praktijken een meisje wil »T; overen", krijgt hij vele vijanden, c in zijn eigen bende. Bij een moo- partij op de kopstukken van n? gangsterbende, die bij voorbedac: rade is gepleegd, ontkomt ook Dril niet aan zijn verdiende loon. „HANDS UP!... F.B.I." Brett Matoon en Jean Gurney^ den verliefd op elkaar, maar op - dag voor het huwelijk wordt door de F.B.I. gearresteerd, wordt naar Amerika overgebracht Het „toeval" wil nu, dat in vliegtuig waarin Brett zich bent een bom is, die een psychopaat na voert. Deze bom zal giftige damf- verspreiden. Half onderweg vallen eerste slachtoffers, waaronder de loot. Brett, die destijds onschii werd veroordeeld slaagt er in de buiten werking te stellen en bo' dien nog het toestel aan de gr°n zetten. Het einde van het liedje: de tro partij gaat door. cent per 100 grem OPTICIEN WAALWUK

Echo van het Zuiden | 1962 | | pagina 6