wAAtwijkse en UnqstRAAtse couRAnt onze EXPORT blijft achter BINNEN- EN BUITENLAND De Langstraatweg £lV' STASSAR BRILLEN BETERE BRILLEN s- v. MAANDAG 12 MAART 1962 84e JAARGANG No. 20 Stoo-dru^ T.eien Hoofdredacteur: JAN TIELEN Uu^er 50798 J.{ hlad verschijnt 2 x per week Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 TeL 04167 - 2002 Abonnement: 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief Telegram-adres „Eche" MEESTE E.E.G.-PARTNERS PROFITEREN MEER VAN EUROMARKT De sterke expansie, die de we reldhandel na de oorlog ken merkte, komt in hoofdzaak voor rekening van de industriële lan den. Het aandeel van deze groep ;n de werelduitvoer steeg van 717% in 1953 tot 75,9% in 19(50. Naar alle waarschijnlijkheid zal dit percentage in 1901 nog hoger liegen. Van de wercldinvoerzijde kan eenzelfde verloop worden geconstateerd. De duidelijke ver schuiving, die als gevolg hiervan valt te constateren ten gunste van de handel tussen de industri ële landen, is voor een groot deel te danken aan de intensivering van de handel binnen de Econo mische Gemeenschap en aan de enorme industriële opmars van Japan. Hoe moet de hierboven ge schetste ontwikkeling verklaard worden? Naar men gevoegelijk mag aannemen, is het stijgende aandeel van de industriële lan den in de wereldhandel voorna melijk te danken aan het feit, dat de inkomens en de levensstan daard er relatief sterker stijgen dan in de ontwikkelingslanden. Kapitaalgoederen, veelal niet in massaproductie voortgebracht, zijn bestemd voor investerings objecten, waarvoor speciale koopkracht aan de ontwikke lingsgebieden ter beschikking ge steld wordt. Deze speciale koop kracht pleegt gewoonlijk in de vorm van gebonden leningen te worden verstrekt. De invoer van industrielanden vertoont dus, eveneens als de uit voer, een tendentie tot stijgen. Dit weerspiegelt zich overduide lijk in de geografische versprei ding van de Nederlandse uitvoer, in het afgelopen jaar vond bijna 80% van de Nederlandse export zijn weg naar de industrielanden (in 1952 was dit nog slechts 66,7%). Het is vooral West-Eu ropa in het bijzonder de EEG dat het grootste deel van onze export afneemt Dit lieert de ex port sterk aan de Europese con junctuur. Dit houdt natuurlijk altijd het risico in zich, dat bij 'n mogelijke recessie onze export plots zeer sterk zou kunnen te ruglopen. Vandaar dat verschil lende economen reeds gewezen hebben op de noodzaak ook an dere afzetgebieden voor onze producten te zoeken. Anderzijds staat wel vast, dat de conjunctuur in hoog ontwik kelde landen vrij stabiel pleegt te zijn, zodat de kans op 'n ern stige depressie, waardoor het ge hele Europese economische ge bouw zou instorten,toch niet erg waarschijnlijk lijkt. Nederlandse positie op Euromarkt De vorming van de Europese Economische Gemeenschap heeft ons land dus bepaald geen wind eieren gelegd. Nochtans is de po sitie van Nederland binnen het kader van de invoerontwikkeling van de EEG niet zodanig, dat we hierover onverdeeld gelukkig kunnen zijn. Alle EEG-landen hebben in de laatste jaren hun aankopen binnen de Euromarkt verhoogd. Ieder van de leden zag zijn export naar de partnerlan- den toenemen, echter niet in ge- l'jke mate. Nederland vergrootte zijn uit voer naar de overige EEG-landen S'h 1959 zeer sterk (19,4%) w JJoli was die toeneming reeds JS/lWo) en bleef boven- belangrijk achter bij de to- aie toeneming van de invoer der ^-partners. In 1961 daalde het JPansietempo aanzienlijk, de sipp PaaF de ÊEG-partners meMi iSg ^aar nameliJk slechts Infit '1%* De ontwikkeling ver- puncKV°?T ons land dus minder overip!' feverk'elijking met de hiivn k PP_T>artners leert dat Dnitd i Frankrijk, West— Italië meer van de hXhaSIe binnen de Euromarkt tobben geprofiteerd. on rK ^aar n°teerde Nederland tLL anse markt een export- BLF?nowanTPbm- 4,4% tegen de enuïp-% West-Duitsland 16% >7,5%. Op de Westduit- iiki -kon voor ons land een 1,'tbreid stak3hi? Z' "c,lëeen ongi lil(17^brank"Jk (22%) en ïta Circa lo£g hw°rden geboekt van stak hiié' he,tgeen ongunstig af- groter q.? ?eI£en betrokken een stiiein» -ieet van bun invoer end en p W.*?' NVest-Duits- derlanr? nr£ïnkriJk» dan uit Ne- aan ll£e everanties van Italië met 21 5- egen vorig jaar zelfs mef A~vaJ? ons land slechts Italië liep vorig jaar zelfs iets te rug, terwijl de overige EEG-part- ners de uitvoer naar dit land aanzienlijk konden vergroten. De oorzaak van deze ontwik keling blijkt voor een belangrijk deel te kunnen worden toege schreven aan het uitgeput raken van onze productiereserves. An derzijds moet gezegd worden dat landen als Italië en Frankrijk in de voorafgaande jaren onder hun exportcapaciteit zijn gebleven en dat dus de drastisclie stijging van uitvoer niet zo opzienbarend ge noemd mag worden. Britse export naar West-Europa stijgende De commerciële invasie van Groot-Brittannië op het Westeu- ropese continent kreeg gestalte in het najaar van I960. In 't ka der van een speciaal aangekon digde exportdrive werd toen de Export Council for Europe opge richt. Onafhankelijk van de re gering diende zij de uitvoer van Engeland naar West-Europa in de ruimst mogelijke zin te bevor deren. Het streven naar uitbreiding van de Britse afzet op het Euro pese continent vond zijn oor sprong in de algemene noodzaak om de uitvoer te verhogen. Slechts op die wijze kon 't be- talingsevenwicht veilig worden gesteld en weer een overschot op de lopende rekening worden ge creëerd, dat Groot-Brittannië no dig had om als internationaal fi nancier aan zijn financiële ver plichtingen jegens het buiten land te kunnen blijven voldoen. Uiteraard viel toen de Britse aandacht op west-Europa, dat door de grote economische ople ving een hijzonder aantrekkelij ke markt was geworden, waar van meer te verwachten was dan van de traditionale Britse afzet markten. De Export Council for Europe, waarin vooraanstaande figuren uit de financiële wereld, de handel en industrie zitting hebben, ontwikkelde een grote propaganda-activiteit en extern werd voeling en contact gezocht met het buitenland. Overzichten De Export Council stuurde handelsmissies naar alle EVA- en EEG-landen en trachtte buiten landse zakenlieden in contact te brengen met het Britse bedrijfs leven. Voorts werd het deelne men van Britse bedrijven aan buitenlandse jaarbeurzen gesti muleerd en waar nodig de tot standkoming van nationale in zendingen bevorderd. Voorts werden in Engeland tal van ex- portcombinaties gevormd, waar door tal van kleinere onderne mingen ook bij de uitvoer be trokken raakten. Voorts werden in geheel Groot-Brittannië ex portcongressen belegd, waar ge wezen werd op de exportmoge lijkheden naar West-Europa en op de noodzakelijke verbetering van de exportgezindheid. Het is wel zeker, dat de Export Council for Europe er in is ge slaagd zowel een beter inzicht te krijgen in de continentale markt verhoudingen ten behoeve van de Britse exporthandel alsook 't Britse bedrijfsleven meer „ex- portminnend" te maken. De eerste resultaten van de commerciële invasie van Groot- Brittannië op het Westeuropese continent zijn dan ook al duide lijk zichtbaar, zo blijkt uit de ex portcijfers over 1961. De uitvoer naar de landen der Europese Economische Gemeenschap steeg het afgelopen jaar met 18%, de uitvoer naar de landen van de Europese Vrijhandels Associatie met 16%. Daartegenover stond 'n daling van de export naar de Ver enigde Staten en Canada met on geveer 7%. mei üns iana si jna 9/0. Onze uitvoer naar STICHTING VAN DE ARBEID STELT BESLISSING UIT. Vertraging van 60 cao's duurt voort. De zestig collectieve arbeidsover eenkomsten (30.000 werknemers), die in strijd zijn met de bindende aanwij zing van vorige week vrijdag, blijven bij de looncommissie van de Stichting van de Arbeid liggen tot na de inter pellatie, die drs. Roemers volgende week dinsdag in de Tweede Kamer over de loonpolitieke situatie zal hou den. Het bestuur van de Stichting van de Arbeid heeft daartoe donder dagavond tijdens een bespreking in Den Haag besloten. De looncommissie zal de eerstko mende dagen dus alleen adviezen aan het College van Rijksbemiddelaars uitbrengen over contracten zonder de verboden „opstapjes" (tussentijdse loonsverhogingen vóór 1 oktober in contracten die ook na 1 januari 1963 gelden). Looninterpellatie op dinsdag a.s. De interpellatie van N.V.V.-voor zitter Roemers over de loonpolitieke situatie in het algemeen en de jongste aanwijzing van de regering in het bij zonder, is nader vastgesteld op a.s. dinsdag. Het belooft een groot loon- debat te worden. Drs. Roemers en al le op hem volgende sprekers hebben 45 minuten spreektijd gekregen. NEDERLAND SOEPELER ZEGT SOEKARNO „Bepaalde aanwijzingen doen ge loven, dat de houding van Nederland soepeler is geworden, wat onderhan delingen over een vreedzame regeling van de kwestie-Nieuw-Guinea be treft", zo heeft president Soekarno donderdag gezegd in een rede van veertig minuten welke hij tot het In donesische volk richtte vanuit zijn paleis, ter gelegenheid van het einde van de mohammedaanse vasten. Soe karno voegde er echter aan toe, nog niet met zekerheid te weten, of de Nederlanders willen onderhandelen op basis van de Indonesische voor waarde, dat het bestuur over Nieuw- Guinea aan Indonesië moet worden overgedragen. Driemaal zei de president tijdens zijn rede langzaam en duidelijk in het Engels „De deur is nog open voor onderhandelingen voor de Nederlan ders om tot een vreedzame oplossing te komen met Indonesië". „Als we deze kwestie vreedzaam kunnen op lossen, zal ik naar Nederland gaan. Ik wil de betrekkingen met de Neder landers normaliseren", zo verklaarde Soekarno. Telegram van Papoealeiders aan Luns. LIEVER VECHTEN DAN ONDER INDONESISCHE SOEVEREINITEIT. Tien bekende Papoea's, onder wie de vice-voorzitters van de Nieuw- Guinearaad, Kaisiepo en Jouwe, de voorzitter van de Partai Papoea Mer- deka, Mozes Rumainum, de voorzit ter van de Kenau Embai-partai, Itaar, en de voorzitter van de Democrati- sche Volkspartij, Runtuboy, hebben donderdag een telegram aan „de mi nister van Buitenlandse Zaken" in Den Haag gezonden. Daarin wordt gezegd: „De vertegenwoordigers van belangrijke stromingen van de Pa poea-bevolking, vernemende van on derhandelingen tussen Nederland en Indonesië over de toekomst van West- Papoea, verklaren uitdrukkelijk niet akkoord te gaan met een regeling waardoor West-Papoea op welke wij ze ook aan Indonesië zou worden overgedragen." In den Haag laat men niets los. Al leen weet men dat minister Luns vroe ger uit Tokio terugkeert en zondag avond op Schiphol wordt verwacht. Dan zal hij belangrijke mededelin gen in de ministerraad kunnen doen over zijn besprekingen in Washing ton en Tokio en zal de ministerraad, die het wel geheel eens schijnt te zijn over de te volgen gedragslijn, goed geïnformeerd een beslissing kunnen nemen en ook 't volk van Nederland en Nieuw-Guinea eindelijk kunnen inlichten. VERKIEZINGEN IN RHODESIË. Sir Roy Welensky, de premier van de Rhodesische federatie, heeft mee gedeeld, dat hij het federale parle ment zal ontbinden en nieuwe verkie zingen zal uitschrijven. Hij wil de overwegend blanke kiesgerechtigden „machtiging vragen het uiteenvallen van de federatie te voorkomen." Welensky verwerpt de door Enge land voorgestelde grondwet voor N.- Rhodesië, die de Afrikanen een be tere kans geeft een meerderheid te verkrijgen in de wetgevende raad. Hij is een vurig verdediger van de acht jaar oude federatie Noord- en Zuid- Rhodesië en Nyassaland, waartegen de Afrikaanse nationalistische lei ders zich steeds verzet hebben. Verwacht wordt, dat het besluit in Noord-Rhodesië en Nyassaland zal leiden tot gewelddadige reacties. Ambtenaren van de federatie heb ben meegedeeld, dat de verkiezingen waarschijnlijk binnen twee maanden zullen worden gehouden. Men vreest ook hier 't ergste, waar de neger-oppositie-leider aangekon digd heeft de verkiezingen te boycot ten en de neger-suprematie te laten ingaan. (Advertentie) Haarmode uit Parijs La Ligne „de Coeur" Nieuwe haarmodelijn voor lente en zomer 1962 gebracht door 't Syndi- cat Haute Coiffure Frangaise et Coiffure Creation te Parijs op 5 maart 1962. Deze nieuwe coiffure, gesteund door de allernieuwste per manent is zeer goed houdbaar en zeer charmant. De coupe is zeer speciaal. Dit embleem r wordt uitslui- tend gevoerd *411 [g door de leden van het Syndi- cat de la Haute Coiffure Fran- ■a/„,w gaise et Coif- -r^r"^e Création. Zij zijn de eer sten in Neder land die u de nieuwe Franse modelijn kun nen brengen. Ten gerieve van de lezeressen doen wij U hieronder het adres toekomen van het lid van het Syndicat de la Haute Coiffure Frangaise et Coif fure Création in uw woonplaats. WAALWIJK C. VAN DER WIEL, Grotestraat 174 EFFECTENKANTOOR FAILLIET De Haagse rechtbank heeft don derdag Bakker's effectenkantoor in Den Haag failliet verklaard. De di recteur van het kantoor B. en zijn procuratiehouder S. worden nog al tijd in voorlopige hechtenis gehou den, formeel op verdenking van „valsheid in geschrifte en verduiste ring". Het onderzoek van de offi cier van justitie, mr. C. Dyserinck, en de fiscale recherche, zal nog wel geruime tijd in beslag nemen. Ge schat wordt dat ongeveer één an derhalf miljoen gulden verdwenen zijn. B. ontkent nog altijd schuldig te zijn aan verduistering. 14 maartlaatste dag voor maatregelen tot het stemmen bij volmacht Woensdag 14 maart a.s. is de laatste dag dat men maatregelen kan treffen tot het stemmen bij volmacht of in een andere ge meente dan waarin men woont. De kiezer, die bij de verkiezin gen voor de Provinciale Staten op 28 maart a.s. vermoedelijk niet in staat is persoonlijk aan de stemming deel te nemen, wordt op zijn verzoek toegestaan bij volmacht te stemmen. Kiezer is degene, die op 13 februari 1962 ingezetene is van een provincie, Nederlander is en de leeftijd van 23 jaar heeft bereikt. Uiterlijk op 14 maart a.s. moet men, om van deze regeling ge bruik te kunnen maken, op een kosteloos ter gemeentesecretarie verkrijgbaar formulier een met redenen omkleed verzoek indie nen om bij volmacht te mogen stemmen. Als redenen kunnen o. a. worden aangemerkt: ziekte, bevalling en afwezigheid wegens vacantie of werkzaamheden (als (Ingezonden) A. I. Het traject van 's-Hertogen- bosch naar Waalwijk: 1) De omlegging Vlijmen nadert haar voltooiing. 2) De route door Nieuwkuijk is gevaarlijk en hinderlijk, van wege: 1) Het ontbreken van voldoende afwateringsmoge- lijkheden aan de Langs traat- xveg, waardoor bij regenval 't hemelwater grote delen van het wegprofiel bedekt; 2) de slipgevaarlijke keien, waaruit het plaveisel bestaat, belem meren een veilige doorgang voor het verkeer. 3) Het ontbreken van trottoirs is voor de voetgangers gevaar lijk. II. 4) Het traject Drunen-Baard- wijk. Het wegprofiel in de ge meente Drunen vormt door de vele bochten een onvermij delijke hindernis voor 't ver keer. De klinkerbestrating laat veel te wensen over door 't „kruipen" en zakken van 't plaveisel. II. 5) Het nieuwe weggedeelte vanaf Drunen naar Baardwijk vormt nog vele bindernissen: a) De verkanting in de bocht vóór Drunen vanaf Baardwijk is onvoldoende en in deze bocht beeft men praktisch geen overgangsbogen toege past. b) Bij de afbuiging naar Waal wij k-Oost, vanaf de richting Drunen, onder het viaduct bij Baardwijk zijn praktisch geen overgangsbogen toegepast. B. Het traject Waal wij k-Geer- truidenberg. 1) Waal wijk-Waspik. Dit traject is moeilijk te berijden door 't verzakken van het wegdek, de veie bochten en de verschei denheid in wegdek. Verder door onoverzichtelijke krui singen. 2) Kom Waspik: te nauwe boch ten en onoverzichtelijke boch ten. 3) Kom Raamsdonk: Totaal on geschikt wegprofiel. a) Te nauwe en onoverzichtelij ke bochten. b) Het plaveisel laat veel te wen sen over. Het hoofdplaveisel maakt passeren van verkeer in verschillende richtingen praktisch onmogelijk. c) Voor wielrijders en voetgan gers is dit traject onbegaan baar. Verder kent de Oude Langstraatweg praktisch geen reservewegen, waardoor ver vanging van wegdek en repa raties hiervan onmogelijk ge maakt worden. De nieuwe Langstraatweg. De nieuwe trajecten, zoals de omlegging Waalwijk en de weg Vlijmen-Den Bosch, laten niet veel te wensen over. Maar de aanleg van de nieuwe weg, voor al de nieuwe weg Waal wij k-Geer- truidenberg vordert langzaam en onsamenhangend. Het zal voor onze streek 'n ze gen zijn wanneer de Langstraat weg in z'n geheel voor 't verkeer berijdbaar is. Voordelen na de aanleg van de nieuwe Langstraatweg (Maas route). I. Economisch gezien: a) Personenvervoer Waalwijk e.o. is gemakkelijker te be reiken uoor de snelweg. b) Door de nieuwe weg zal de trek van net doorgaauu ver keer de intensiteit van t ver keer in ue Langstraat vergro ten en de streea. open leggen. c) Het vraentvervoer voor ue ve le industrieën zal geuiaKKe- Igker Kunnen plaats vinueu; hierdoor vestiging van nieu we industrieën m de .Lang straat. d) Het personenvervoer van de Brabantse Buurtspoorwegen en Autodiensten zal snener en econonnscner Kunnen ge schieden door net invoeren van sneldiensten. II, Veiligheid. a) Door 't afnemen van de ver keersintensiteit op de oude Langstraat wegen zal de vei ligheid voor iiet plaatselijk vervoer toenemen. b) De onderhoudskosten van de ouue wegen zullen verminde ren en reparaties die noodza kelijk zullen blijven, zullen ook beter uitvoerbaar wor den. c) Voor het parkeerprobleem zal een oplossing worden gevon den. Voorbeeld van een schema voor het personenvervoer in de Lang straat. Lijn 22 Lage Zwaluwe-'s-Herto- genbosch v.v.: Lage Zwaluwe, Wagenberg, Made, Geertrui- deniierg, K'veer, Kaainsdonk, Waspik. Lijn 22 Besoijen, W'wijk. Baard wijk, Drunen, NieuwKuik, Vlij men, 's-Herlogenbosch v.v.: Stopplaatsen sneldienst b\j hootdhalten; route via Lang straatweg. Normale diensten als beden. Lijn 23 Breda-'s-Hertogenbosch. Kitten als bij lijn 22. Lijn 23 Voorbeelden van snel diensten: Lijn 50 BBA. Voor deel van sneldiensten: 1) De werknemers komen sneller en comfortabeler op hun werk; 2) gemakkelijker regeling om de spitsuren enz. Lijn 24 Bij nieuwe dienstrege ling in onderzoek: Oosterhout, Oosteind, Waspik, Sprang Capelle. Lijn 24 Waalwijk BBA v.v. Voordeel: Spr.-Capelle wordt voorzien van beter vervoer. Verder een betere verbinding van Waalwijk naar Ooster hout. Lijn 35 In onderzoek: Breda, Rijen, Oosterhout, Dongen, Kaatsheuvel, Waalwijk, Dru nen, Nieuwkuijk. Lijn 35 Vlijmen-Den Bosch. Voordelen: Beter vervoer van af Kaatsheuvel en Waalwijk naar Breda en Den Bosch. Uur- dienst afwisselend met lijn 23. (Nieuwe wijken Kaatsheuvel- .>v-)- Lijn 36 Tilburg-Waalwijk-Den Bosch v.v. Door aanvulling van lijn 35 zal 't mogelijk kun nen zijn om het uur via de Vliedberg te rijden! Lijn 37 Secundair vervoer naar Heusden en Heusden-'s-Herto- genbosch v.v. Deze lijn zou de nieuwe dorpsdelen van Drunen in 't vervoer kunnen opnemen! schippers, piloten, militairen, zeelieden e.d.). Od het formulier worden per soonlijke gegevens ingevuld zo wel van de volmachtgever als van de gemachtigde. Een verkla ring van de gemachtigde, dat de ze bereid is als zodanig op te tre den, dient te worden bijgevoegd. Het formulier voor deze verkla ring is eveneens kosteloos ter ge meentesecretarie verkrijgbaar. Wie kan gemachtigde zfjn Als gemachtigde kan men aan wijzen de echtgenoot of echtge note, bloed- en aanverwanten tot en met de derde graad (over grootouders, grootouders, ou ders, kinderen, kleinkinderen en achterkleinkinderen, broers en zusters, ooms en tantes, kinderen van broers en zusters, alsmede de echtgenoot of echtgenote van genoemde familieleden. Als ge machtigde kunnen ook optreden de echtgenote van een zwager en de echtgenote van een schoon zuster en vervolgens iedere huis genoot van de volmachtgever. De aangewezen gemachtigde moet zelf aan de stemming mo gen deelnemen en per 13 februari 1962 in dezelfde gemeente als de volmachtgever woonachtig zijn. Indien men zijn beroep uitoe fent buiten de gemeente van in woning en als regel telkens lan ger dan drie dagen afwezig is, behoeft niet te worden voldaan aan de eis van bloed- of aanver wantschap. In dit geval (dus b.v. bij schippers) is het voldoende dat de gemachtigde gerechtigd is aan de stemming deel te nemen, d.w.z. 23 jaar zijn, Nederlander zijn en woonachtig in dezelfde gemeente als de volmachtgever. In alle gevallen mag een kie zer niet meer dan TWEE aanwij zingen als gemachtigde aanne men. Stemmen in een andere gemeente Bij de verkiezing van de Pro vinciale Staten kan men toestem ming krijgen aan de stemming deel te nemen in een andere ge meente dan de gemeente van in woning. Beide gemeenten moeten echter binnen dezelfde provincie gelegen zijn. De kiezer die in een andere ge meente dan waarin hij woonach tig is wil stemmen, moet daarvan uiterlijk 14 maart a-s. persoonlijk ter gemeentesecretarie medede ling doen. Hierbij moet men in die andere gemeente een adres aanwijzen, waarheen de oproe- pingskaart gestuurd kan worden. De kiezer die van deze regeling gebruik maakt, kan zowel in de gemeente van inwoning als de andere aangewezen gemeente stemmen. Deze kiezer ontvangt echter geen toestemming om bii volmacht te stemmen. «w vi iiu. iu De rcho vAn het Zuióen A ft S

Echo van het Zuiden | 1962 | | pagina 1