wAAlwijkse en UnqstRAAtse couRAnt ONTWAPENING VREES BINNEN- EN BUITENLAND BUND ZIJN: kinderspel en werkelijkheid 'nVANMAAREN's BRIL PüWe handen PUROL De a.s. Statenverkiezing «SS- Stco^^ OOK UW BRIL MAANDAG 26 MAART 1962 84e JAARGANG No. 24 Hoofdredacteur: JAN TIELEN Gironummer 50798 jjit blad verschijnt 2 x per week Abonnement: 22 cent per week per kwartaal ƒ2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres „Echo" Is er bij de Russen wel zoveel te controleren ne ministers van buitenlandse ,qL van de Verenigde Staten, a USSR. en Groot-Brittannie, Üp heren Rusk, Gromyko en Lord Home zijn begin van vorige week in Genève bijeengekomen om te richten de woensdag in die stad begonnen ontwapeningsconleren- Sp der zeventien mogendheden 1 Verenigde Naties hadden er achttien aangewezen: vijf uit het isten vijf uit het oosten en rit neutrale landen, maar Frankrijk liet verstek gaan) een goede start te ge% en. 8 De ministers zijn naar Zwit serland gereisd, bezield van de Lte voornemens, naar zij zelt hebben verklaard en waarom zouinen daaraan twijfelen? Maar helaas is het nu eenmaal zo, dat ffat de ene partij goed en juist acht voor de andere zeer wel on aanvaardbaar kan zijn en omge- kej[et ontwapeningsprobleem is, ondanks de dikke boeken en de langdurige conferenties, die er in de joop van deze eeuw aan zijn gewijd tot nu toe onoplosbaar gebleken. En dat beslist niet al tijd als gevolg van kwade wil aan de kant van een of meer landen. Veeteer wantrouwen en bedacht zaamheid op eigen veiligheid, die moeilijk zijn weg te nemen, door dat het ontwerpen van een wa terdicht controlesysteem een der lastigste technische problemen is dat zich denken laat, waren oor zaak der mislukkingen. Controle of spionage Ook nu draaien de menings verschillen vooral om het vraag stuk der inspectie. Men mag aan nemen. dat zowel de Amerikanen als dc Russen oprecht wensen 'n einde te maken aan de bewape ningsrace. Zij hebben daartoe re denen genoeg, al was het alleen maar deze ene, dat zij de wapens, die zij met zoveel inspanning en kosten vervaardigen, nooit zullen kunnen gebruiken, zonder beze geling van de eigen ondergang. Maar hoe controleert men dat de wederpartij de bepalingen van 'n ontwapeningsovereenkomst na leeft? Het westen heeft daarvoor een naar verhouding vrij eenvoudig recept. Grote groepen inspecteurs zouden vrij moeten rondreizen in de landen, die zij moeten contro leren en zij hebben het recht, overal de neus in te steken. Zo zullen overtredingen, zelfs indien zij worden begaan in het barre noorden van Siberië of in de wouden van Canada en Alaska, het slechts korte tijd onontdekt kunnen blijven. De Russen willen daar niet aan zij noemen een dergelijke con trole spionage. Zij zijn wel bereid dc fasen waaruit een geleidelijke ontwapening moet bestaan, aan controle te laten onderwerpen. Wanneer dus bijvoorbeeld wordt overeen gekomen, dat de landen een bepaald percentage van hun voorraad kernbommen zullen vernietigen, krijgen inspecteurs 't recht te controleren, dat Ame rika een x-aantal en de sovjet unie een ij-aantaL bommen ver nietigt. Maar zij Krijgen niet de gelegenheid om vast te stellen of dit werkelijk een vijfde en niet daarvan niet door Moskou, maar door... Washington ogenblikke lijk mededeling gedaan. Aan de andere kant schijnt ook Gromy ko zijn Westelijke collega's iets tegemoet te zijn gekomen. Maar al met al gaapt tussen de opvat tingen van Amerikanen en Rus sen op het punt van de controle nog een hemelsbrede kloof, die, naar men moet vrezen, in Genève niet zal kunnen worden over brugd. Rest de vraag, waarom de Rus sen toch zo afkerig zijn van een alzijdig inspectiesysteem? Er is daaromtrent een nieuwe theorie opgedoken, die het vermelden waard is. Zij komt er op neer, dat Moskou deze controle niet wenst, omdat er in de sovjet-unie maar zo betrekkelijk weinig te controleren zou zijn. De Amerikaanse kracht De theorie steunt op Ameri kaanse schattingen onlangs op deze plaats ook door ons ge publiceerd van de huidige krachtsverhoudingen. Volgens die taxaties nu, die de Russische kracht eerder zullen over- dan onderschatten, bezitten de Amerikanen op het gebied van de atoombewapening een enorme voorsprong op de Russen. Boven dien hebben zowel de Ameri kaanse minister van defensie, McNamara, als zijn onderstaats secretaris, Gilpatric, onlangs ver klaard, dat de atoommacht van de Verenigde Staten zo groot is, dat zij. na een verrassingsaanval, waarhij dë Russen al hun midde len zouden hebben ingezet, nog in staat zouden zijn, om met grotere macht dan door de Rus sen gebruikt, terug te slaan! Het is duidelijk dat, wanneer de situatie inderdaad zo zou zijn, de Russen een hijzonder goede reden hebben, er zich tegen te verzetten dat dit door middel van controle buiten kijf wordt vastgesteld Is ook de laatste twij- fet omtrent een flinke militaire achterstand van de sovjet-unie opgeheven, dan mag Kroetsjef ten aanzien bijvoorbeeld van zijn Bcrlijnse politiek niets meer ver wachten. En nog iets is duidelijk. Er zal waarschijnlijk nooit een tijd ko men, waarin de militaire macht van de heide grootste mogendhe den precies gelijk zal zijn. Wan neer nu het westen een aanzien lijke voorsprong heeft op 't oos ten, moet het ook het westen zijn dat er het meeste belang hij heeft de bewapeningsrace te beëindi gen. Wanneer daarom het westen in de komende dagen en weken in Genève meer dan het oosten tot concessies bereid zal blijken, behoeft men daarin zeker geen slapheid ten aanzien van de com munistische wereld te zien. tingsvermogen van andere blin den om in hun leven iets waar devols te verrichten voor de ge meenschap. Volwaardig Deze ontwikkeling begint zich nu ook af te tekenen in tal van achtergebleven gebieden onder de stimulerende invloed van en kele internationale organisaties. Het economisch motief: blinden productieve arbeid laten verrich ten, valt hier samen met 't men selijk motief: de blinden van de ze "landen op te heffen uit een troosteloos en veelal onmens waardig bedelaarsbestaan. De Wereldgezondheidsorganisa tie, een van de gespecialiseerde organisaties van de Verenigde Naties, heeft zich in de afgelopen jaren in bijzondere mate bezig gehouden met studies en weten schappelijke onderzoekingen op het gebied van de blindheid, met revalidatievraagslukken en met de bevordering van de preventie ve geneeskunde. Het is dan ook niet zonder reden, dat deze orga nisatie als internationaal thema voor de Wercldgezondheidsdag op 7 april a.s. het voorkómen van blindheid heeft gekozen. Daarbfj wordt op alle regerin gen en particuliere organisaties en tevens op alle burgers van de wereld een dringend beroep gedaan, te onderzoeken, op welke wijze onnodig verlies van het ge zichtsvermogen vooral bjj kin deren en bejaarden kan wor den voorkomen en op welke wij ze aan hen, die het licht van de ogen moeten missen, een vol waardig bestaan en een volwaar dige levensinhoud kan worden gegeven. 'n Klein advies van de Wereld gezondheidsorganisatie is daarbij sterk treffendbehandel 'n blin de zo min mogelijk als een hulp behoevende, maar spreek hem al tijd rechtstreeks aan en vraag hem gerust of hij de kleur van uw das of uw japon mooi vindt". Tien tegen één dat hij u dank baar is voor die vraag, omdat zij hem bewijst, dat hij voor „vol" wordt aangezien. Intussen spelen de kinderen onder mijn raam nog altijd blin demannetje. Het geblinddoekte kind wordt door de anderen in 't spel voor „vol" aangezien. Laten wij de werkelijke blinden, voor wie de blindheid geen tijdelijk spel, maar blijvende ernst is, in het dagelijks leven ook als vol waardige medemensen beschou wen en... behandelen. (Van een speciale medewerker) In de tuin onder mijn raam spelen kinderen blindemannetje. Een van de kinderen is geblinddoekt en moet op de tast een an der kind zoeken, vastpakken en bij de naam noemen. Het is 'n boeiend spel, want wie gegrepen wordt, moet zelf de blinde man zfjn. Het is beslist een spel, dat nooit is „uitgevonden", maar dat overal ter wereld spontaan bij de kinderen opkomt. In alle talen komt het begrip „blindemannetje spelen" name lijk in een zo grote verscheidenheid van uitdrukkingen voor, dat men zich moeilijk kan voorstellen dijt dit spel van het ene volk naar 't andere is overgebracht. Niet berusten! een zevende of een tiende deel van de totale voorraad is. Dat moeten zij ongezien aannemen. Water in de wijn Nu heeft de situatie zich in de eerste dagen van het Geneefse overleg der drie ministers als volgt ontwikkeldAmerikanen en Britten zijn bereid gebleken wat water in hun zware controle wijn te doen. Zij hebben afgezien van een stringente controle op de naleving van een eventuele overeenkomst tot een verbod op kernwapenproeven. Dat was ook niet zo moeilijk, want kernproeven in de atmos feer zün van vrijwel elke plaats °P de wereld uit vast te stellen: wanneer de Russen tijdens hun recente serie proeven weer een oom lieten exploderen, werd Het blind zijn is voor de kin deren in de tuin een opwindend spelletje voor enkele ogenblik ken, maar voor 650.000 kinderen in on2e moderne wereld 'n tries te werkelijkheid voor het gehele leven. Enkele tientallen jaren ge leden was hun aantal nog veel groter, doch de ontwikkeling van de medische wetenschap heeft de gevaren van het blind worden bij de geboorte in vele landen al tot een minimum kunnen terugbren gen. De grootste gevaren, die de ogen van onze kinderen nu be dreigen, liggen in het vlak van de ongevallen: vuurwerk, een bal, een potlood, een elastiekje, een puntig voorwerp, een stomp, een val of een stoeipartij. Na tuurlijk zijn zulke ongevallen niet altijd te voorkomen. Een harde hockeybal kan op 't speel veld bijzonder ongelukkig terecht komen, maar van de andere kant is het vaak griezelig om te zien, hoe men kinderen met vuurwerk, vorken of breinaalden laat ma noeuvreren. Hier heeft niet de medische wetenschap, maar hier hebben ouders en onderwijzers de belangrijkste preventieve taak. Er zjjn momenteel in de we reld naar schatting tien tot vijf tien miljoen mensen, die 't licht van de ogen geheel moeten mis sen. Alleen al in de stad Calcutta wonen meer blinden dan in de drie Benelux-landen tezamen en 't aantal blinden in geheel India overtreft de gezamenlijke bevol king van onze grootste drie ste den: Amsterdam, Rotterdam en Den Haag. In de westerse wereld met zijn hetere medische voorzieningen telt men gemiddeld één blinde op vijfhonderd inwoners, doch in sommige dorpen van Noord-Gha- na, in enkele delen van Kenya en in dc zuidelijke Soedan is er één blinde op elke tien inwoners. Langs de wegen van Noord-Rho- desia komt men regelmatig een merkwaardig verkeersbord te: gen: „Drive carefully Blind people": rijd voorzichtig let op blinden... Door de eeuwen heen is men begaan geweest met het lot van zijn blinde medemensen. De Bij- hel geeft daarvan tal van voor beelden en in het grote wetboek van Hammoerabi (1700 vóór Chr.) worden niet alleen de be dragen vermeld, welke de heel meesters mochten vragen voor oogoperaties, doch ook de straf fen, die de heelmeesters bedreig den, wanneer een oogoperatie mislukte. Het verlies van een oog werd zelfs als een zwaardere straf beschouwd dan het afkap pen van de rechterhand! In vele landen ter wereld wordt blindheid door de bevolking nog altijd in een soort van fatale be rusting aanvaard. Blinde bede laars dangs straten en pleinen en aan de ingang van openbare ge bouwen zijn in de landen van het Verre- en Midden-Oosten 'n ver trouwd beeld. Pas in de laatste jaren is men ook in deze landen tot de overtuiging gekomen, dat een blinde bepaald niet behoeft te parasiteren op de aalmoezen van voorbijgangers en familiele den en dat juist de blinden zelf er veelal prijs op stellen, 'n nut tig en productief leven te kun nen leiden. In de hoger ontwikkelde wes terse landen staat al een groot aantal beroepen voor blinden open en geregeld leest men be richten over nieuwe vorderingen op dit gebied. Er zijn niet alleen blinde typisten en telefonisten, maar evenzeer blinde acteurs, ad vocaten, rechters, hoogleraren, journalisten, musici, onderwij zers, geestelijken, verpleegsters, wetenschappelijke onderzoekers, ingenieurs en maatschappelijke werkers, etc. Tal van blinden bereiken in hun beroep verbluf fende prestaties, en voorbeelden als van onze nationale zanger Ju les de Corte werken in hoge ma te stimulerend op het doorzet- ALGIERS In Algerije is de toestand zeer verward, speciaal in de steden Algiers en Oran, daar wordt on ophoudelijk gevochten tussen Franse militairen en Franse OAS-troepen en burgers. Er is 'n tweedaagse staking door de OAS geproclameerd, die tot nu toe stipt wordt gehoorzaamd. Er zijn weer talrijke slachtof fers gevallen. OVERLEG MET INDONESIË VERDAAGD TER RAADPLE GING REGERINGEN Gesprek in sfeer van samenwerking Het geheime vooroverleg lus sen Nederland en Indonesië over de agenda voor echte onderhan delingen is donderdag verdaagd om de deelnemers de gelegenheid te geven voor tussentijds overleg met hun regeringen. Dit heeft de Nederlandse ambassade in Wa shington donderdagavond na mens heide delegaties bekend ge maakt. Het tussentijdse overleg zal binnen enkele dagen voltooid zijn, waarna de besprekingen zul len worden voortgezet. Gezegd werd, dat het vooroverleg is ge houden in een „sfeer van samen werking". De regering zal zich in kabi netsraad beraden. VERLAGING OMZETBELASTING De regering heeft aan de Twee de Kamer voorgesteld een groot aantal goederen te onttrekken aan het weeldetarief van de om zetbelasting. Daardoor zullen waarschijnlijk artikelen als koel kasten, foto- en filmtoestellen, verschillende soorten meubelen, horloges, elektrische speelgoed- treinen en jachtvuurwapens aan zienlijk in prijs kunnen dalen. Deze artikelen, waarover thans 18 procent omzetbelasting moet worden betaald, gaan terug naar de normale groep, waarover vijf procent omzetbelasting verschul digd is. Wanneer zich geen bij zondere omstandigheden voor doen, kan deze belastingverla ging, die de schatkist in totaal 15 miljoen gulden gaat kosten, leiden tot een prijsdaling van on geveer 16 procent van de fabri- kantenprijs. De staatssecretaris van Finan ciën, dr. W. H. v. d. Berge, is met dit wetsontwerp hij dc Tweede Kamer gekomen, omdat hij reeds enkele malen aan de volksverte genwoordiging had toegezegd de knelpunten en onrechtvaardighe den, die uit het verschil in tarief kunnen voortvloeien, nader te onderzoeken. Dit onderzoek heeft geleid tot het voorstel om 't aan tal posten van 34, dat onder het weeldetarief valt, terug te bren gen tot zes. Aan het tussentarief, 'dat 10 procent bedraagt, wordt bij deze maatregel niets veran derd. Het weeldetarief zal van kracht blijven voor personenau to's, motorrijtuigen, banden, te levisietoestellen, goederen van natuurbont of natuurzijde, byou- terieën waaronder ook de gou den en zilveren horloges blijven vallen parfumerieën en siga rettenpapier. Een uitzondering op de groep byouterieën wordt gemaakt voor de vergulde en ver zilverde voorwerpen en voor ver zilverd tafelgerei. Deze komen ook in het 5 pet. tarief. BISSCHOPSBENOEMING Z. H. Paus Joannes XXIII heeft donderdag dc benoeming hekend gemaakt van mgr. Gerar- dus Henricus de Vet tot bisschop van Breda. Mgr. de Vet wordt daarmee, de zevende bisschop van Breda sinds het herstel van de bisschoppelijke hiërarchie en hij volgt mgr. Jos. Baeten op, die op 8 september 1961 zijn ambt neerlegde. Sinds die tijd is mgr. Baeten opgetreden als aposto lisch administrator. Mgr. G. H. de Vet was tot nu toe hoofdaalmoezenier van het bedrijfsapostolaat in het bisdom Breda en algemeen directeur van de K.A. Hij is 44 jaar oud en ge boortig van Gilze waar zijn vader landbouwer is. \Tgr. de Vet heeft met alle fa cetten van het priesterwerk ken nis gemaakt en is vooral een so ciaal voelend mens. De benoe ming is met grote ingenomen heid ontvangen en kort na de be kendmaking kwam het gehele Nederlandse Episcopaat in Den Bosch hijeen om mgr. de Vet ge luk te wensen. Woensdag 28 maart a.s. wor den wij weer ter stembus geroe pen voor de keuze van leden van de Provinciale Staten. Meen niet dat daaraan niet veel is gelegen; juist het tegendeel is waar, nu van alle zijden pogin gen worden aangewend de chris telijke sfeer uit het Brabantse bestuur en het Brabantse leven te bannen, nu moeten wij katho lieken en protestanten pul staan voor ons beginsel. En dat zal no dig zijn, nu door de nieuwe pro vinciale wet de bevoegdheden van Gedeputeerde en Prov. Sta ten aanzienlijk zijn uitgebreid, nu men ervaart in de landspoli- tiek de actie tegen het huidige kabinet. Neem maar eens het weduwen- en wezenpensioen, de verhoging van de kinderbijslag, de verlich ting voor de ongehuwden, dc loonpolitiek en nog veel meer. op internationaal terrein de Nieuw- Guinea-politiek, de E.E.G., de hulp aan onontwikkelde gebie den enz. Of om dichter bij huis te blij ven, wat is er in onze provincie niet tot stand gekomen op l ter rein van wegverbeteringen, brug genbouw, industrieklimaat en werkgelegenheid, eveneens een bevolkingstoename, maar toch wel bezield met de oude christe lijke geest. Maar hierop zal het in de ko mende jaren aankomen. Maar juist daarom vergete geen enkel katholiek of protes tant kiezer zijn plicht, want het is dringend nodig liet liberalis me en vooral het socialisme, die een aanval op ons gewest bera men, met kracht af te slaan. Wij behoeven vooral de dema gogie van het laatste niet nader uiteen te zetten, dat kan men da gelijks zien en horen: oppositie om de oppositie, zonder zelf con structiet werk mee te leveren. Als men voor de televisie maar één keer het forum „Welbe schouwd" beluistert, dan weet men wat ons lieve vaderland van mensen als mr. Cammelbeek, Ds. Buskes c.s. te wachten heeft, als zij de macht in handen krijgen Neen, wij zijn in Brabant, in onze streken niet gediend van dergelijke dwaze utopieën en zul len met volle overtuiging stem men op de candidaten der chris telijke partijen, onder welke: candidaten even goed vooruit strevende mannen worden ge vonden. Daarom, laat u niet door valse leuzen van de wijs brengen, maar stemt eenparig: de katholieken op no. 1 van Lijst 1 de protestanten op no. 1 van Lijst 3. Plaatselijke Boerenleenbank zag spaardersaantal in 3 jaar vervijfvoudigd Uit alles blijkt, dat het de plaat selijke Boerenleenbank „Baard wijk" en de vertegenwoordiging aan de Markt in Waalwijk voor de wind gaat. Sinds 1959 is het spaarders aantal nil. vervijfvoudigd, terwijl de omzet in 1961 de 20.000.000 overschreed. Ook uit overigestij- gingen bleek, dat bij het publiek over het algemeen een zeer groot vertrouwen heerst in de solidi teit van de Boerenleenbanke ook van de zijde der niet-agrariërs. Wat betreft de lopende rekenin gen, deze blijven ondanks een stijging toch nog ten overstaan van andere Boerenleenbanken in verhouding achter. In het huidige jaar zal worden getracht om de plaatselijke reser ves op te voeren en verbetering te brengen in de huidige accomo- datie, vooral met betrekking tot het kantoor te Waalwijk, dat nog niet geheel aan de te stellen voorwaarden voldoet. De netto-winst in het verslag jaar bedroeg, aldus het resulta- tenoverzicht van 1961 5.197.20 van het boekjaar. Volgens traditie zal ook dit jaar weer een gedeelte van de winst besteed worden aan diver se verenigingen. Aan de R.K.J.B. zal een subsi die verleend worden ad 50. de Boerinnenbond 50.voor het t.b.c.-werk 75.de plaat selijke afdeling van het Rode Kruis 25.en aan dc N.C.B. 50.Tevens zullen aan de gel den voor het bestuur worden toe gevoegd 100.waardoor het totaal komt op 350. Het huidige ledental der Boe renleenbank bedraagt circa 135. Ter illustrcring van de snelle opgang, die de plaatselijke Boerenleenbank in 't bizonder heeft gemaakt in de laatste vier jaren, volgen hieronder enkele gegevens. Deze grote uitgroei is, zoals duidelijk uit dit statistiekje te lezen valt, voornamelijk te danken door het openen van het bijkantoor op de Markt in Waalwijk in 1959. 1958 1959 1960 1961 Spaargelden Lopende rek. credit. Voorschotten Lopende rek. debet Omzet Aantal spaarboekjes 1.708 2.274 2.785 3.567 20 14 24 37 266 526 852 1.526 14 14 39 74 6.600 9.700 14.300 20.400 552 1.264 2.003 3.008 Deze vergelijkende cijfers zijn uitgedrukt in duizenden guldens De heer R. v. Loon, directeur, werd met algemene stemmen als lid van het bestuur herkozen. De heer v. d. Mee, oud-kassier, werd met algemene stemmen gekozen als lid van de Raad van Toe zicht. Beiden aanvaardden hun herverkiezing resp. benoeming onder dank voor het in hen ge stelde vertrouwen. De tcho vxn het Zuióen EXCLUSIEF APART SCHOEN EN Grotestraat 153 - Waalwijk Tel. 2505 DEN BOSCH TILBURG BREDA Vughlenlraat 25 Markt 32 Nwe.Giiwtktiiilr. 23 Tel 32555 Tel 25253 Tel. 38370

Echo van het Zuiden | 1962 | | pagina 1