De Echo van het Zuiden DRUNEN m i m 8] o I ks STEMT No. 1 VAN LIJST 1 aihol ieke A. a rtij Regionale planning zal in de komende vier jaar in betekenende mate op gang dienen te komen jaandac Burgemeester Teijssen in Den Bosch Capelle Ouderavond school met de bijbel Sprang-Capelle Capelle Sprang VOOR HET VOLLE POND: 26 MAART 1962 84e JAARGANG No. 24 I» )L jjoord Brabant heeft ruim XnOOO inwoners tegen 550.000 in Sn De groei in inwonertal over- ift ver het landelijke gemiddelde, vooral als gevolg van een hoog ge boortecijfer. )L DeZe snelle aanwas bracht T-entratie van bevolking mede. In 0 woonde 82% der bevolking in leenten beneden 15000 inwoners; 1960 woonde nog slechts 45% der bevolking in deze categorie van ge meenten. De verstedelijking schrijdt „:jt,nei voort en het agglomeratie- Laaestuk is in verschillende delen 5er provincie reeds levensgroot aan de orde. Een krachtig groeiende in dustrie hield met deze snelle bevol kingsaanwas gelijke tred. In de ja ren'1950-1960 werd de industriële werkgelegenheid niet dus de to tale werkgelegenheid in Noord- Brabant uitgebreid met bijna 40.000 nieuwe arbeidsplaatsen of niet min der dan 1/3 deel van de gehele in dustriële aanwas in Nederland. Dit aantal zal spoedig zijn opgelopen tot 50000, waardoor Noord-Brabant binnen afzienbare tijd de meest in dustriële ontwikkelde provincie zal zijn. VERRUIMING VAN WERKGELEGENHEID Deze gegevens kregen wij te ho ren op de buitengewone kringver- radering, die zaterdagmiddag in het Casino te Den Bosch werd gehou den. De heer J. L. P. M. Teijssen, burgemeester van Waalwijk en voor zitter van de K.V.P. Statenfractie, vond 't, met de Statenverkiezingen in zicht, dubbel waard om de Bra bantse homogene gemeenschap te kenschetsen in haar leven, werken en wonen en daarbij accent te ge ven aan de geestvernieuwende en creatieve werkzaamheid van 't pro vinciaal bestuur. Het K.V.P.-pro gram, aldus burgemeester Teijssen, stelt normatief, dat het provinciaal bestuur aan het particulier initiatief zijn volle ontplooiingsmogelijkheid heeft te laten en slechts dan aan vullend heeft op te treden, wanneer dit particulier initiatief niet toerei kend is. De provinciale overheid heeft primair tot taak, de verrui ming van de werkgelegenheid met alle krachten en middelen te bevor deren met de bedoeling de eigen be volking op eigen bodem voldoende werkgelegenheid te kunnen ver schaffen. Hierbij zal voor de werk gebieden gestreefd moeten worden naar een doelmatige regionale con centratie van de werkgelegenheid. Voor de woongebieden noemde bur gemeester Teijssen het van belang, dat de historisch gegroeide stedelij ke centra als zwaartepunten blijven behouden en deze in de ruimtelijke ontwikkeling de nodige uitwaartse mogelijkheden worden gegeven. Daarnaast dient men de opkomst te activeren van doelmatig geselecteer de plaatsen in de invloedssfeer van de steden voor het buiten wonen. Het daartussen gelegen platteland behoeft een redelijk economisch- sociaal- en cultureel verzorgings niveau. Sprekende over de recreatiege bieden, meende burgemeester Teijs sen te mogen opmerken, dat in deze nog veel, zéér veel te beschermen, te verzorgen en te ordenen valt en dat grote spoed is geboden om de toenemende bedreiging van deze ge bieden met rechtsmiddelen te voor komen. Het op 19 januari 1959, door G.S. aan de Staten aangeboden verrei kende plan „Noord Brabant in het nieuwe Westen", noemde de spreker ui zekere zin een tastbaar bewijs van het standpunt, dat de K.V.P.- fractie in de Staten heeft ingeno men: dat de bedoelde regionale planning moest worden gezien als een volledige en uitsluitend provin ciale taak. Toch behoort de plano logie primair tot de taak van de ge meentebesturen, die deze in gemeen telijke uitbreidingsplannen tot uit drukking brengen. Ofschoon in re gionaal verband de planologie nau welijks tot gespreksstof is gewor den, is aan deze regionale planning een steeds meer dringende en spre- I kende behoefte, omdat de planolo ge, zoals deze zich aftekent in gemeentelijke uitbreidingsplannen, wet meer bepaald kan worden door Actoren van uitsluitend gemeente lijke aard. pLATTELANDSSTRUCTÜUR Sprekend over de infra-structuur, I ®eei}de burgem. Teijssen, dat de Provincie Noord-Brabant nog is in gesloten en gevat in een bestel van •Poorwegen, waterwegen en land- egen, dat niet meer voldoende in ls oni een nieuw geïndustriali- eerd en handeldrijvend Noord Bra bant te dragen en te laten leven, jzonder beklemtoonde hij het niet onderschatten belang en vooral hoge urgentie van een realistisch OT?» met betrekking tot de ver- kuig van de Brabantse infra structuur, omdat de huidige struc tuur zeer bepaaldelijk en steeds meer de nodige sterkte en vereiste doeltreffendheid mist. De provincie Noord-Brabant mag met klem van redenen en een keur van argumen ten op een vermeerdering, verbete ring en vernieuwing van veelsoor tige verkeersverbindingen volop aanspraak maken. Naast het probleem industrialisa tie, ruimtelijke ordening en infra structuur, ontmoet men het vraag stuk van de plattelandsstructuur. Het platteland is volop in beweging. Enerzijds ziet men dat zich een plat telandsontvolking begint af te te kenen, anderzijds wenst een deel van de blijvende plattelandsbevol king een leef- en woonklimaat met een zeker niveau. In de streken waar ruilverkaveling, begeleid door streekverbetering, plaats vindt, wordt het plattelandsleven verfrist en inhoudrijker. Zowel in de platte landsgemeenten als in de centrum gemeenten is het noodzakelijk, het vraagstuk van de plattelandsstruc tuur in de ruimste zin in studie te nemen. SOCIALE EN CULTURELE VOORZIENINGEN De onderwijsplanning werd voor een goed deel werkelijkheid. Zowel diferentiatie als spreiding in het onderwijs werd bereikt. Vele scho len voor verschillende takken van onderwijs kwamen tot stand. Dat alles werd bekroond met de opening van de Technische Hogeschool te Eindhoven, die evenals de in 1927 geopende K.E.H.S. te Tilburg, een waardevol en onmisbaar instituut van hoger onderwijs is. Het cultu rele leven ontwikkelde zich even eens, dank zij zeer ruime provincia le subsidiëringen. Talrijke werk zaamheden van maatschappelijke krachten, verricht in het kader van het provinciaal belang, zijn mede door deze subsidies mogelijk ge maakt en geactiveerd. Met het oog op dit subsidiebeleid noemde burge meester Teijssen het noodzakelijk om voort te gaan met van jaar tot jaar reserveringen in het budget der provincie te doen plaats vinden. Spr. meende te mogen zeggen dat in de provincie Noord-Brabant het parti culiere initiatief niet met de bedel nap behoefde aan te kloppen, omdat daarvoor de K.V.P.-fractie wel ge zorgd had. Hij benadrukte, dat ook op dit ge bied steeds het volle pond zou wor den gegeven. WONINGBOUW Al zijn er nagenoeg in 16 jaar in Noord-Brabant tot 1 oktober 1961 niet minder dan 128.640 woningen* gereed gekomen (in Nederland to taal 911.277) en al waren er op 1 oktober 1961 niet minder dan 15.996 woningen in Noord-Brabant in aan bouw, toch is de ogenblikkelijke wo ningbehoefte in de provincie nog ontstellend groot. Ondanks het feit dat in 1962 in Noord-Brabant 4.100 woningwetwoningen, 3.900 premie woningen en 3.000 ongesubsidieerde woningen, in totaal dus 11.000 wo ningen, gebouwd kunnen worden, wordt bij de landelijke verdeling on voldoende of geen rekening gehou den met de toenemende behoefte aan woningen in Noord-Brabant, welke voortspruit uit de stormach tige industriële groei van verschil lende delen van onze provincie. Burgemeester Teijssen wees er op, dat de provinciale overheid voort durend diligent zal moeten zijn om de woningwetbouw zo hoog moge lijk op te voeren en daarnaast de premiebouw en de vrije sectorbouw de nodige en mogelijke ontplooiings kansen te geven. Na nog even ge wezen te hebben op het belang van een nieuwe structuur in het water schapswezen, waardoor enerzijds kleinere en onbetekenende water schapseenheden zullen verdwijnen en anderzijds bestuurskrachtige en goed geoutilleerde waterschapseen heden in 't leven worden geroepen, waardoor ook een niet onbelangrij ke voorwaarde zal zijn geschapen voor de cultuur-technische vooruit gang van het platteland, besloot burgemeester Teijssen zijn inleiding. VERTROUWEN Mr. H. W. van Doorn, voorzitter van de Katholieke Volkspartij, wees in zijn inleiding „Ook in de lands- politiek het volle pond" in het kort op enkele grotere punten betrekking hebbende op de landspolitiek. Hij stelde dat de vraag „wie verliest of wint" in handen ligt van de rand- kiezers. De K.V.P., zo betoogde hij, heeft percentueel minder randkie- zers dan de overige partijen, waar uit geconcludeerd mag worden dat deze partij de enige werkelijke ech te volkspartij is die binnen haar rijen kiezers uit allerlei standen en geledingen telt. Ieder verstandig kie zer, aldus mr. van Doorn, zal, wan neer hij zich gaat afvragen hoe het is gegaan wat betreft de nationale politiek, tot de conclusie moeten komen dat het hem in de afgelopen jaren goed is gegaan. Men moet con stateren dat, wat betreft de sociaal economische politiek, deze over het algemeen buitengewoon is geslaagd. Door het K.V.P.-beleid is er een stijgende lijn te constateren in de woningbouw. De kinderbijslag voor de zelfstan digen is voor 65 tot 75% binnenge haald. En tenslotte, wat betreft de bezitsvorming, kan worden gezegd dat de talrijke spaargeldregelingen een groot succes zijn geworden. Op internationaal terrein noemde de heer v. Doorn de verdediging van het vrije westen; hiertoe is binnen het kader van de Nato-politiek alles gedaan wat juist was, zoals dat ook gebeurde met de gevoerde Europese politiek van minister Luns. Wat be treft de kwestie Nieuw-Guinea, was en wordt nog steeds een moderne en progressieve politiek gevoerd. Mr. v. Doorn meende, dat de KVP zich positief had op te stellen als goede democraten, die zich ook als zodanig gedragen. Hij sprak de hoop uit dat politiek Brabant in de ko mende dagen zou tonen, dat het ver trouwen had in zijn leidende figu ren. De heer H. Kerst nam afscheid van de Bijzondere school De school met de Bijbel in de Heistraat alhier hield j.l. woensdagavond haar ouder avond in een der lokalen der school. Deze vergadering stond onder leiding van de 2e voorzitter de heer J. Waverijn. De ouderavond werd geopend met Schriftlezing waarna de heer Waverijn de aanwezigen welkom heette met de navol gende rede. Welgeteld vieren wij heden de 35e ouder avond van onze christelijke school aan de Heistraat te Capelle. En ik vergis me zeker niet als tijdens al die feestelijke ouderavon den twee dingen in het middelpunt hebben gestaan, n.l. de dank aan God voor het be staan en het voortbestaan van de christelijke school en de vreugde, dat de ouders hun kinderen naar de chr. school mochten en konden sturen. Uw aanwezigheid hier he denavond is er een bewijs van, dat U zich gedrongen gevoelde hierheen te komen - bij gebreke waarvan U rustig thuis gebleven zoudt zijn, omdat U het toch zo druk hebt of omdat het programma van de televisie interessanter leek of om welke andere reden dan ook. Misschien bent U gekomen om kennis te nemen van de vorderingen van Uw kind en eens te kijken hoe het schrijft of hoe de cij fers zijn. Misschienen dat zeg ik erg voorzichtig, misschien bent U wel nieuws gierig, hoe Jantje van he buren het nu maakt, of die werkelijk wel zo goed is als ze zeggenof om te vergelijken of Uw kind toch eigenlijk niet knapper is als dat andere. Dat zijn zo van die gedachten die ik eigenlijk niet zeggen mag. U mag trots op Uw kind zijn. Weet U, wie er geen kind hadden om tro'ts op te zijn? De vader en de moeder van die blindgeborene van wie ik U zoeven las uit het Johannes-evangelie. Die jongen was blind geboren. Zijn ouders hebben hem zien rondkruipen toen hij klein was. Misschien een pienter kereltje zo om te zien op het eerste gezicht. Maar soms zat hij gedoken in een hoek, bei zijn handen voor zijn blinde ogen. Verbitterd, verkreu- ten wij Hem daarvan niet de eer geven, Die daarvoor de eer toekomt? Op die eerste ouderavond zongen alle aanwezigen: „Die gunst heeft God zijn volk bewezen, opdat het altoos Hem zou vrezen". En als wij ais ouders van schoolgaande kinderen en als kinderen hebben bezocht de school waarin wij nu zitten, er vanavond in het bijzonder bij bepaald worden, dat opj 11 januari 1922 de vereniging tot stichting en instandhou ding van scholen met den Bijbel voor de ge meenten Capelle en Vrijhoeve-Capelle (dus 40 jaar geleden) werd opgericht en als ge volg daarvan onze 35e ouderavond vieren, dan zou het erg jammer zijn, als wij waren, gelijk die ouders van die jongen, die blind was en door Jezus kon zien, maar zich op de vlakte hielden en Gode niet de eer gaven. Spr. vervolgde verder met de schoolarts, dr. Rijksen, een hartelijk welkom toe te roe pen, die deze avond iets zou vertellen over zijn werk op de scholen. Tenslotte heb ik nog iemand het welkom toe te roepen, aldus spr., en wel de heer Kerst, alsmede zijn vrouw. Dat zij er beiden zijn, dat is niets bijzonders, want op de 35 ouderavonden hebben ze maar zelden ont broken. Maar wij achten het ons een eer, dat het ere-lid van onze schoolvereniging, die oud-voorzitter van onze schoolvereni ging is, ons de eer wil aandoen ook deze eerste ouderavond - op non activiteit - met zijn tegenwoordigheid wil vereren. Het is ons, heer Kerst, epn eer, dat U er bent, maar ik beloof U, dat wij ook U vanavond de eer zullen toebrengen, welke U naar on ze overtuiging met Uw 40 jaar voorzitter schap, waardig bent te ontvangen. Na deze openingswoorden ging de heei Waverijn over tot zijn huldebetuiging aan de heer Kerst, die hedenavond afscheid nam van het chr. onderwijs. Spr. sprak de heer Kerst o.m. als volgt toe Dames en Heren, Op 17 maart 1927 werd er een verga dering belegd om uitvoering te geven aan het besluit van het bestuur, waarbij was be paald, dat elk jaar een of meer onuderavon- den zouden gehouden, worden. Deze verga dering stond onder leiding van de heer H. Kerst, voorzitter van het schoolbestuur, wel ke voorzitter 'n openingswoord sprak, waar in hij het doel van ouderavonden uiteenzette en daarbij tevens wees op de belangrijke taak der ouders in de opvoeding hunner kinderen. Na de pauze hield het hoofd der school een referaat over „Gezin en School". Bij de rondvraag kwam het schoolreisje nog ter sprake. Gepleit werd voor de vorming van een algemeen fonds, waaruit zouden kunnen bestreden worden alle onkosten ver bonden aan dergelijke uitstapjes. Die eerste ouderavond was een bijzonderheidom dat het de eerste was. Het bijzondere wat ons vanvaond wel op valt, is dit, dat die vergadering toen al stond onder voorzitterschap van de heer H. Kerst - en het bijzondere van deze avond is, dat de leiding -thans niet in handen is van diezelfde heer Kerst. Voor U, dames en heren, mogelijk een verrassing, omdat op de U toegezonden uit nodiging staat „Afscheid van onze voorzit ter". Sedert de laatste gehouden ledenverga dering van de schoolvereniging op 8 maart j.l. is de heer Kerst geen voorzitter meer. In die vergadering hebt U, mijnheer Kerst, kort en duidelijk aan de leden van de school vereniging te kennen gegeven, dat Uw be sluit om heen te gaan, vast stond. Uw plaats in het bestuur is inmiddels door een ander ingenomen. Op 11 jan. 1922 werd een vereniging tot stichting en instandhouding van een school met de Bijbel opgericht, en dan is het de heer Kerst die tot voorzitter van het be stuur werd gekozen. Die eerste bestuurs vergadering was een belangrijke. Afgezien van het samenstellen van de statuten en het aanvragen van de koninklijke goedkeuring, hebt U, mijnheer de Voorzitter, toen de grondgedachten geformuleerd, waarop het beleid gebacseerd zou dienen te zijn. En als U en wij dan achter de feiten staan, na 35 ouderavonden, dan komen wij tot de be kentenis, dat U, mijnheer Kerst, zich die eer waardig betoond hebt, - dat U het oog op Gods woord hebt gehouden - en dat de zegen Gods op Uw arbeid niet is uitgeble ven. Mede dank zij Uw voortvarendheid en Uw vasthoudendheid is er - zij het na jar...en - een permanente kleuterschool verrezen, als onderdeel van de schoolver eniging, waarin U het voorzitterschap be kleedde. Van deze leiding hebt U thans vrijwillig afstand gedaan. Wij, als schoolvereniging, hebben U op de laatste bestuursvergadering dank gezegd, voor datgene, wat U in al die jaren voor de vereniging, voor de school, hebt gedaan. In onze ledenvergadering hebben wij met algemene stemmen U benoemd tot erelid van onze vereniging. U hebt die benoeming willen aanvaarden, en dat heeft ons tot vreugde gestemd. Ik heb de eer en het genoegen U als blijk van dat erelidmaatschap namens de school vereniging aan te bieden een in Makkum vervaardigd wandbord, dat nog gedurende vele jaren voor U het tastbaar bewijs zal kunnen zijn van onze zeer grote erkente lijkheid jegens U voor het werk dat U hebt iemand het had verdiend, dan bent U het wél. Leerlingen van de lagere school en de kieuibisiiiuul Kwamen hieiua voor nel voel- ucni en spraKen de heer tverst in dicht vorm toe. iNamens de lagere school en de kleuterschool, alsmede het personeel en dt oudercommissie, boden zij de heer Kerst een gouden horloge en een album aan. Zijn echtgenote werd verrast met een bouquet anjers. in zijn dankwoord accentueerde de heei Kerst de prettige onderimge samenwerking die er aue jaren was geweest. Wat hier de ze avond is geschiedt heett mij verwarmd Uit is voor mij meer dan een koninklijke onderscheiding. Wat mij ook tot dankbaar heid stemt is, dat bij aue veranderingen op onderwijsgebied Gods Woord in het middel punt is gehieven. bpr. hoopte, dat spoedig de meuwe school er zou komen en dat hij daarvan dan nog getuige zou mogen zijn. Na de pauze was het woord aan de school arts Dr. Kijksen uit Werkendam. Spr. hield een causerie over het werk van de 6chool- artsendienst. Hij pleitte voor betere voeding van het kind. Spr. drong er op aan de kin deren vfeel groenten te laten eten. Sommige ouders geven hun kinderen veel te veel vet. Alieriei Klachten kunnen daarvan de oorzaak zijn. Ook pieitte hij voor schooimelkvoor- ziening en legde er verder de nadruk op dat het kind aan gymnastiek doet. Met danKgebed werd deze welgeslaagde en door veie ouders ebezochte ouderavond gesloten. ...I - -» I»- /m—mdiu. - MUZ1EKVER. SIRENA. De muziekvereniging Sirena zal woens dag 28 maart haar tweede winter-uitvoering geven in de zaal van de heer H. van Veen. Dm acht uur zal daar optreden de toneel groep van Sirena, met: „Dokter in het Pa radijs", een spel van ernst en luim in drie bedrijven van de schrijver Jan de Beer-van Belver. Sirena zal met een sterk verjongde groep voor het voetlicht verschijnen, die in staat geacht moet worden de bezoekers een echte Sirena-avond te bezorgen. GEMEENTERAAD. Openbare vergadering van de raad der gemeente Sprang-Capelle op vrijdag 30 maart 1962, des nam. te 7.30 uur ten ge meentehuize. Agenda 1Opening. 2. Notulen. 3. Ingekomen stukken. 4. Toekenning subsidie veilig-verkeers- commissie Sprang-Capelle voor het jaar '62. 5. Zekerheidsstelling als bedoeld in art. 7 van het Besluit bevordering eigen woning- bezit. 6. Schoolmelkvoorziening twee kleuter scholen. 7. Verkoop bouwterrein ten zuiden van het gemeentehuis. 8. Wijziging verordening op de heffing van een hondenbelasting. .9 Aangaan geldlening groot f 300.000. 10. Verpachting landerijen. 11. Wijziging gemeente-begrotingen dienstjaren 1961 en 1962. 12. Mededelingen. 13. Rondvraag. 14. Sluiting. - keld, als ze op straat opzettelijk tegen hem aanliepen, als de wrede jongens uit de buurt blindemannetje gingen spelen meteen blinde. Zo is onder hun ziende ogen het leven van hun blinde kind verschrompeld. En hij is geworden het enige wat een blinde in die maatschappij worden kon: bedelaar. Hun kind werd een bekend straattype, dat sinds jaar en dag in de tempelpoort zat te bedelen. Dat was hun zoon. Daarbij kwam voor hen nog het verschrikkelijke: de schuld- vraag. Was die blindheid zijn of hun schuld? gedaan - dat U hebt mogen doen - tevens En die lichtloze ogen van hun jongen vroe gen ook: vader, moeder, waarom hebt gij mij dit aangedaan. Voor hen was blindheid schuld. En ondanks dit alles zijn ze groot in hun ouderschap. Toch staan ze achter hem. Want als ze gevraagd worden: ls dit Uw zoon, dan zeggen die vader en die moeder: •wij weten dat deze onze zoon is. Die vader en die moeder zullen wel eens in zak en as gezeten hebben. Wie zou dat nu ooit gedacht hebben, dat de blinde stak ker nog eens ziende door de straten van Je ruzalem zou lopen. Is het wonder, dat wij ook wel eens aan onze kinderen twijfelen. U kent het vers „Er zijn geen grenzen aan Je zus macht". Dat geldt voor het blinde oog, dat geldt ook voor het dwarse karakter. Ge looft U het ook voor het kind, dat niet zo goed mee kan? Kunt U zich indenken, wat dat geweest moet zijn voor die oude mensen, toen op die morgen die zoon thuis kwam, omringd door een hele schaar mensen. Hij kwam altijd pas laat aanstrompelen met zijn blindestok. Ze hoorden hem al uit de verte. En dan, ineens staat hij daar voor zemet stra lende ogen. Dicht waren zijn ogen, en nu zij ze open. Hij kan zien. Die jongen, aldus spreker, weet U wat die deed, die gaf God de eer. Dat is zeer belangrijk. Want ik meen, dat het de zin van ons bestaan is. Gelooft U, dat de chis- telijke school een middel in Gods hand kan zijn? Dacht U dat 40 jaar geleden Uw chris telijke school zo maar zo ontstaan is. Moe- drijfsongeval in het ziekenhuis in Tilburg verblijft. Jammer genoeg zal deze uitste kende turner nooit meer kunnen turnen; hij is een voorbeeld geweest voor de gehele vereniging, door zijn geweldig doorzettings vermogen en zijn enorme wil om iets te be reiken, want wat hij heeft bereikt in dt. turnwereld en dat op zo jeugdige leeftijd, daaraan kan ieder lid een voorbeeld nemen. De heer Paymans, eerste reserve, die dhr. P. de Rooij op voortreffelijke manier heeft vervangen, eindigde als 11c van de 24 tur ners. Dit mag een voortreffelijke prestatie genoemd worden. Hier mogen wij nog wel bij vermelden dat hij het hoogste aantal punten verzamelde voor zijn prachtig rin- genwerk. Het Zuidcr gewest, waar Pay mans deel van uitmaakte, heeft als gewest de le prijs behaald. Voorwaar een prach tige prestatie voor de gymnastiekvereniging Pro Patria, die hiermede heeft mogen door dringen tot de hoogste sport op de ladder van het K.N.C.G.V. Wij feliciteren Pro Patria met het behaal de succes. BEROEP. Ds. P. J. Bos ontving een beroep naar de Ned. Herv. Gemeente te Nieuwerkerk a.d. IJsel SUCCES VOOR PRO PATRIA. Op zaterdag 4 maart was de grote na tionale turnwedstrijd in Amersfoort, waar aan door de Chr. Gymnastiekvereniging Pro Patria alhier werd deelgenomen en waar vier gewesten elkaar bekampten in het Car- dcsius-Lyceum, een gelegenheid zoals er in Nederland geen tweede te vinden is wat ruimte en accomodatie betreft. Het turn- materiaal was beschikbaar gesteld door do fa. Jansen en Fritsen. Onder de topturners van het K.N.C.G.V. was ook vertegenwoordigt Pro Patria uit Sprang, die het moest opnemen tegen 24 turners; er waren evenzoveel turnsters Dat Pro Patria hieraan kon deelnemen, daarvoor zorgde op de voor enige weken ge- den gehouden gewestelijke wedstrijden te Rotterdam de turner P. de Rooij, die mo menteel zo zwaar gehandicapt bij een be- LEDENVERGADERING ORANJEVERENIGING WILHELMINA. De Oranjevereniging Wilhelmina hield j.l. vrijdagavond haar ledenvergadering in de zaal van de heer Pruijsscrs. De voorzitter, de heer Poldervaart, sprak een kort ope ningswoord, waarbij hij er zijn spijt over uitdrukte, dat deze vergadering zo slecht bezocht werd. De secretaris der Vereniging las vervol gens de notulen van de vorige ledenvergade ring en gaf hierna een keurig opgesteld jaarverslag. De heer Sterrenburg, penning meester der vereniging, kreeg daarna het woord om zijn financieel verslag te lezen. Uit dit verslag bleek dat de kas een gunstig beeld vertoonde. De voorzitter zei in dit ver band dat het een geluk is dat „Wilhelmina" er financieel niet ongunstig voorstaat, want het programma dat voor deze zomer is vast gesteld, kost zeer veel. De kascontrole-com missie bestaande uit de heren J. C. Dek kers en J. Sterrenburg Pzn., gaf bij monde van laatstgenoemde de vergadering te ken nen, dat de commissie alle bescheiden van de penningmeester in orde had bevonden- De heer Poldervaart bracht dank aan de penningmeester voor zijn keurig beheer, als mede aan de controlecommissie voor haar werkzaamheden besteed aan de eehoud-.-n controle. Nadat de voorzitter nog enkele mededelingen had gedaan over het a.s. Oranjefeest op 30 april, hetgeen verzorgd zal worden door de drie plaatselijke Oran jeverenigingen, werd deze vergadering met een kort dankwoord gesloten. OUDERAVOND KONINGIN JULIANASCHOOL Op woensdag 28 maart a.s. zal een ouder avond worden gehouden van de openbare lagere school, de Koningin Juliana school, alhier. Van 7 tot 8 uur bestaat er gelegen heid tot het bezichtigen van het werk der leerlingen en kan men met het onderwijzend personeel spreken over de vorderingen etc. van de kinderen. Voorts zal er een tentoon stelling zijn van gemaakte handwerken. Deze tentoonstelling is zeer de moeite waard om te gaan bezichtigen. Geen enkele ouder mag deze kleine tentoonstelling missen. Te 8 uur vangt de ouderavond aan en op de agenda komen o.m. de navolgende jiun- ten voorOpening; notulen vorige ouder avond; financieel verslag en verslag kas- controlecommissic, alsmede benoeming ener nieuwe kascontrolecommissie; verkiezing van een nieuw lid van de oudercommissie. Voor de pauze zal het Hoofd der school, de heer Poldervaart, enkele mededelingen doen over: Onderwijs; Schoolreisje naar jeugdherberg in Rotterdam; het schoolsparen en school feesten. Tot slot van deze ouderavond zullen enkele films vertoond worden door de Ned. Onderwijs Film, o.a. over Curasao enz. De ouders der leerlingen tonen nun aan wezigheid op deze ouderavond om daardoor blijk te geven van hun belangstelling in het werk hunner kinderen en van de leerkrach ten. VERKIEZING GEMEENTERAAD. Bij het centraal stembureau zijn ter in schrijving van het register, bedoeld in art. G 3, lid 1, der Kieswet, verzoeken ingeko men van de navolgende politieke groeperin gen: 1 Partij van de Arbeid; 2 Chr. Histr. Unie; 3 Gemeentebelangen; 4 Kath. Volks partij; 5 Staatkundig Geref. Partij; 6 Anti- Revolutionaire Partij; 7 Positief Chr. Nat. Unie en 8 Chr. Nat. Volkspartij. het bewijs van Uw erelidmaatschap. Mevrouw Kerst, als ik U niet vernoemde, dan zou een ander mij en ik mijzelf een verwijt kunnen maken. Hoevele avonden hebt U - niet aleen thuis gezeten, met klei ne kinderen - of laterzonder kinde ren. Ontelbare malen hebt U kopjes koffie en thee ingeschonken voor al degenen die over onderwijszaken Uw man kwamen be zoeken. Een doos fijne bonbons is de ver schijningsvorm van onze erkentelijkheid jagens Umits met mate gebruikt zult U lichamelijk daar wel bij varen. Spr. had tevens een woord van dank toe te voegen namens de mede-oprichter van de vereniging, de heer Ros, die door ziekte tot zijn spijt is verhinderd - nog persoonlijk had willen zeggen, met hoe veel vreugde hij terug denkt aan de eerste bestuursvergaderingen. Wij allen wensen U toe, dat U beiden nog vele jaren zult mogen aanschouwen de rijke vrucht van Uw gezegende arbeid op het terrein van de christelijke school aan de Heistraat, en -van de christelijke kleuter school aan de Burg. Vermeulenstraat. Het hoofd der school, de heer Crum, noemde de heer Kerst de pionier van het bijzonder onderwijs in Capelle. Hij schetste hem als een oprecht mens, die wist welke wegen te bewandelen zonder iemand voor het hoofd te stoten.. Dit afscheid, aldus de heer Crum, doet ons leed. Gaarna had spr. gezien, dat de heer Kerst een Koninklijke onderscheiding was uitgereikt. Want als DE CULTURELE KRING DRUNEN- ELSHOUT GAAT ZATERDAG A.S. HET TONEELSEIZOEN 1961—1962 BESLUITEN Toneelgroep Studio komt met Mousseline De Culturele Kring Drunen-Els- hout gaat a.s. zaterdagavond in de grote zaal van de Hoge Braken haar zaalprogramma besluiten met het optreden van een van Nederlands bekendste toneelgroep, n.l. Studio. De belangstelling voor het program ma van de Culturele Kring was dit seizoen niet slecht, al hadden de laatste avonden beter bezocht kun nen zijn. Terecht wijst de Culturele Kring Drunen-Elshout er dan ook in een dezer dagen verschenen pro gramma-folder nog eens op dat de uitvoeringen onder auspiciën van de kring niet zijn voor een bepaalde groep, maar voor iedereen. Ook al is men geen lid, dan nog kan men deze avonden tegen betaling van 'n normale entree-prijs bezoeken. De hoge subsidies van de MCCD ge meente en provincie stellen de Cul turele Kring in de gelegenheid ieder seizoen weer een programma te brengen waarin prominente be roepskunstenaars en gezelschappen optreden. Tegen voor dergelijke pro gramma's lage entreeprijzen is men, dank zij het werk van de culturele kring, in de gelegenheid te genieten van iets waarvoor men anders'een reis naar de grote stad moet maken. Men hoeft nu niet naar de kunste naars toe, maar deze komen naar Drunen. De toneelgroep Studio werd in 1954 opgericht. Het trekt in toene mende mate jongere pas afgestu deerde actrices en acteurs aan die, samen met de ouderen onder leiding van bekwame regisseurs, overal in den lande en reeds menigmaal voor de televisie optraden. In het seizoen 1960/'61 gaf Studio 307 voorstellin gen. Voor het seizoen 1961/'62 heeft Studio niet minder dan 10 stukken óp haar repertoire. Studio komt zaterdag naar Dru nen met het blijspel van Louis Vei le. Mousseline „jong en zuiver" is gelukkig eenvoudig, omdat zij het is. Maar om volwassen te worden, moet zij het geluk bewust gaan erkennen. Zij mag van Pierre, haar peetvader, trouwen, maar alleen met de man van wie zij echt houdt. Hoe moet haar hart die ene man vinden? Dat is niet zo moeilijk, denkt Mousseline. Dat het in werkelijkheid anders is en veel gecompliceerder, ondervindt men in het blijspel dat Louis Vele schreef en dat Studio gaat opvoe ren. De aanvangstijd is precies 8 uur. ST. JOZEFFEEST K.A.B. Bizondere toneelavond door O.N.A. De toneelgroep O.N.A. (Ontspan ning Na Arbeid) leverde vrijdag avond in de grote zaal van de Hoge Braken een bizondere prestatie met de opvoering van het toneelspel Bonaventura van Charlotte Hasting. Het is ons vrijdag een openbaring geworden wat Ton Noyons, die nu bijna twee jaar de regie heeft, bij O.N.A. met deze groep heeft weten te bereiken. Wat wij vrijdagavond K V P

Echo van het Zuiden | 1962 | | pagina 5