wAALwrjkse en UnqstRAAtse couraïu WAAR HET OM GAAT BIJ DE „MAMMOETWET" l BINNEN- EN BUITENLAND van Pen Haag neemt voor zorgen voor economisch leven in oorlogstijd. i Voor één gulden Voor één gulden Banketbakkerij Verwiel GEDACHTEN VAN EEN BOUWPASTOOR Economische Commissarissen en „Rijksbureaus" cam f exclusieve nWÊiOPiO HERENKLEDING VRIJDAG 30 MAART 1962 84e JAARGANG No. 24 De rcho vAn het Zuióen ^liikse Stoomdrukkerij r>*lwU Antoon Tielen redacteur: JAN TIELEN ,Dummer 50798 blad verschijnt 2 x per week Abonnement: 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 TeL 04167 - 2002 Telegram-adres „Echo" De Nederlandse regering is nu ook met voorzorgsmaatregelen op J/2ebied van het economische le- Enkele maanden terug is huis huis een aantal folders verspreid de individuele bescherming te- a het mogelijke atoomgevaar. Dit Lurde onder auspiciën van het mi serie van binnenlandse zaken. Het listerie van landbouw publiceerde brochure „Radio-actieve neer pen Landbouw", en zal binnen- Z nog met een tweede publicatie _,n over de voedingsmiddelen- U-ie en -handel. Het departe- Bent van economische zaken heett raadgevingen verstrekt aan de handel en industrie in het algemeen \chter de brochure van dit laatste cinisterie gaat een stelsel van bij- jiDdere en belangrijke maatregelen schuil. Een goed functioneren van ie, economisch leven in oorlogstijd is pen belangrijk als een goed verloop cohet slagveld. Duitsland verloor laslotte de oorlog doordat 't „thuis- jmot" niet in staat was de nodige /reductie op te brengen om de oor verliezen te compenseren. De bevolking geraakte uitgeput door ge- htk aan voedsel. De staalfabrieken leaden, zo zij niet waren gebombar deerd. niet meer draaien doordat de grondstoffen ontbraken. Men is geneigd uit de stroom van eetregelen en brochures een ver- ieerde opinie te distilleren. Er is m sprake van, dat het oorlogsge- turnu opeens zo acuut is geworden, èt maatregelen nodig zijn. Maar er al niemand zijn die kan ontkennen, iter een zekere risico-factor is. Er is een zekere spanning tussen Oost a West en iedere spanning geeft ge- Het zou daarom onjuist zijn, mineer men zich niet voorbereidde op eventualiteiten. De critiek heeft vooral de BB- rochures onbarmhartig behandeld. Men vindt het lachwekkend, dat men rich door onder een bureau te krui- tegen een atoomaanval kan be schermen. Maar ook hier moet men alles op een redelijke wijze en binnen hjn proporties zien. En daar ont wekt het soms bij de emotioneel op dergelijke onderwerpen reagerende Nederlander wel aan. blh- scü: ;waj zei weer Boj hl ia nccc ani t es mila ld: l va i nia rró suda tE> tere GEZAG VERSPREID OVER LAND. De regering heeft er rekening mee gehouden, dat in geval van oorlog de centrale gezagsuitoefening in delen nn ons land niet langer mogelijk kan rjn, Waar nodig zal dan, voor wat economische sector betreft, de ■tak worden overgenomen door zoge- «aande „piovinciale Economische Commissarissen". De taak van deze functionarissen begint al zodra bui tgewone omstandigheden dreigen. Zij moeten dan ter plaatse zorgen wr het verzamelen van gegevens «er voorraadposities en aanwijzin- I® geven aan het plaatselijk be kleven, hoe er moet worden ge- Deze functionarissen zijn -ft benoemd. De regering wil daar- -te wachten tot zich werkelijk ern- omstandigheden gaan afteke- Ka. Wel zijn de nodige voorberei den getroffen, opdat de mensen, zij hun taak op zich nemen, di- de nodige documentatie hebben onder de verschillende omstan- -gheden te kunnen werken. Ook zijn alvast waarnemend eco- ^ch commissarissen benoemd, die banen voor de mannen, die ks roisschien de verantwoordelijk- -:'l moeten dragen. DISTRIBUTIE. Oc regering heeft er zich ook op -jroereid, dat onder oorlogsomstan- en in Nederland weer een dis- ;ysteem zal moeten gaan Aanvoer van buitenaf zal ^jk zijn. Met de in ons land aan- 'k grondstoffen, halffabrikaten ^Producten zal men zuinig moe- Springen. Er zijn nu 21 Rijks- voor Handel en Nijverheid wicht, die de distributie van de i 8r°ndstoffen enz. aan de in- e Zu"en verzorgen. Voor de industrie is ook een aan tal telefoonlijnen gereserveerd. Ver wacht wordt, dat bij het uitbreken van een conflict het telefoonverkeer aanmerkelijk zal worden ingekrom pen. De PTT heeft echter een lijst gekregen van aansluitingen, welke in tact zouden moeten blijven. De industrie zal ook moeilijkheden gaan ondervinden bij de voorziening met drinkwater. „Het beschikbare wa ter zal in de eerste plaats voor men selijk gebruik en hygiënische doel einden moeten worden gereserveerd", beveelt het ministerie van economi sche zaken. Er zijn zo goed mogelijk voorzieningen getroffen om de leve ring van gas en electriciteit aan de industrie althans op gereduceerd ni veau voortgang te doen vinden. Aard olie zal moeilijk te verkrijgen zijn„ verwacht men in Den Haag, maar met kolen zal het wel loslopen. VOORZICHTIG. De brochure van het ministerie van economische zaken bevat ook de al bekende tekeningetjes en raadgevin gen over het gedrag van radio-actie ve stralingen enz. Er staat verder een dringende waarschuwing in aan de Nederlandse industrie. Mocht Neder land ooit door een aanval worden ge troffen, dan bestaat er kans, dat veel Het nieuwe interieur van onze zaak is vrijdagmiddag 30 maart gereed. Door deze modernisering is ons assortiment zéér uitgebreid Ter verwelkoming 250 gram chocolade .Wolkjes" ovenvers 1 10 repen chocolade Waalwijk, Grotestraat 309 Tel. 2617 fabrieken radio-actief worden be smet. De opgeslagen voorraden mo gen dan niet worden verhandeld. Eerst moeten zij zorgvuldig worden gereinigd. Het leed zou anders niet zijn te overzien. „Met zeer veel na druk dient te worden vermeld, dat geen radio-actief-besmette producten in omloop mogen worden gebracht. Vanwege het grote hieraan verbon den gevaar moet op het immorele van een dergelijke handelwijze worden gewezen. Voor de consument is im mers de besjnetting niet zintuigelijk waar te nemen", aldus de brochure. (Nadruk verboden). Zoals bekend geacht mag wor den, is de Tweede Kamer begon nen met de behandeling van het wetsontwerp Cals tot regeling van het gehele onderwijs in één wet en waarin daardoor natuur lijk heel wat nieuwe elementen in 't onderwijs worden ingevoerd. Deze juist getypeerde mammoet wet krijgt ook vanzelfsprekend naast veel lof ook zeer veel kri tiek; zo zijn tot op 't ogenblik reeds 40 amendementen inge diend. Daarom lijkt het ons ge wenst de enkele hoofdbezwaren naar voren te brengen. Of de wet de eindstreep zal ha len, zullen wc over enkele weken mogelijk wel ervaren. Volgens het wetsontwerp op het voortgezet onderwijs (mam moetwet) zoals dat thans in de Tweede Kamer door minister Cals wordt verdedigd zal de nieu we regeling op de volgende hoofdpunten neerkomen a. Genoemd onderwijs bestaat uit voorbereidend wetenschappe lijk onderwijs (0 jaar); hoger (5 jaar), middelbaar (4 en 3 jaar) en lager (2 jaar) algemeen voort gezet onderwijs. Eerstgenoemd onderwijs omvat gymnasiale athenea en lycea, het hogere uit wat thans de H.B.S. is, het mid delbare uit de Ulo en beroepson derwijs van nu en dan het lager (beroeps-)onderwijs. Een en an der aan te geven door voorberei dend wetenschappelijk onderwijs (V.W.O.), hoger algemeen vor mend onderwijs (H.A.V.O.), mid delbaar enz. (M.A.V.O.) en lager enz. (LAVO). h. Beroepsonderwijs wordt ge geven aan scholen voor technisch onderwijs, huishoud- en land bouw- en middenstandsonderwijs, economisch- en administratief onderwijs en kunstonderwijs. e. De mogelijkheid is geopend dat een aantal scholen zich vere nigt in een scholengemeenschap. Het regelt de acten die voor het geven van onderwijs nodig zijn. d. Aan elke openbare school wordt een oudercommissie ver bonden. Aan de openbare scho len worden op verzoek van ker kelijke gemeenten of van plaat selijke kerken de leerlingen gele genheid geboden godsdienston derwijs te volgen. Bezwaren Enkele, hoofdbezwaren die te gen de „mammoetwet" worden ingebracht, zijn: 1. Het openbaar onderwijs zou ten achter worden gesteld bij het bijzonder, dat op eigen initiatief scholen mag stichten, terwijl die van openbare scholen 's minis ters toestemming behoeft. 2. Het hijzonder onderwijs acht zijn vrijheid bedreigd, omdat ga ranties aangaande schoolstich ting zouden ontbreken. 3. Humanisten klagen dat op openbare scholen wel godsdienst onderwijs mag of moet worden gegeven, maar geen voorrang op humanistische grondslag is toe gestaan. 4. De invoering van de nieuwe regeling zal wel 10 jaar duren en vergt dus een lange overgangs termijn, die geregeld zal moeten worden in een aparte overgangs wet. Maar minister Cals is er nog niet in geslaagd zo'n wetsont werp in te dienen, zodat men om trent die overgangsperiode nog in het duister tast. 5. Dat alle soorten van scholen voor voortgezet onderwijs in één wet worden geregeld, waardoor meer verscheidenheid in de rege lingen onmogelijk is. C. Van vele kanten ziet men de voorgestelde „brugklasse" (waar in alle beginnende leerlingen van het alg. vormend voortgezet on derwijs komen,om te worden ge selecteerd voor verder onderwijs op de diverse scholen) als een onding. qué uitgegeven, waarin tegen dinsdag een bijeenkomst met de bijzondere commissie van buiten landse zaken werd aangekondigd en verdere mededelingen zouden worden gedaan aan de Kamer zo dra het belang van 't land dit toe liet. In Amerika waagde men zich nog niet aan een verklaring, om dat men naar het heette, nog niet voldoende op de hoogte was, maar dat men verwachtte dat het vooroverleg zou doorgaan. Maar Amerika weet even goed als wij dat Soekarno aanstuurt op wapengeweld, als hij niet vol ledig zijn zin krijgt en Nieuw Guinea onvoorwaardelijk aan In donesië wordt overgedragen zon der dat de Papoea's iets krijgen van hetgeen hen is beloofd en dat aan staatjes in Afrika en elders met enkele honderdduizenden inwoners zonder meer wordt toe gestaan. Nederland en zijn regering ver keren wel in een moeilijke posi tie. WEER INDONESISCHE TOR- PEDOBOTEN BIJ NIEUW- GUINEA VERJAAGD Van de commandant strijd krachten in Nederlands Nieuw Guinea, Schout-bij-nacht Reeser is vernomen, dat in de nachten van 25 op 20 maart en 26 op 27 maart, evenals in januari het ge val is geweest, ongeveer drie tot vier Indonesische motortorpedo boten op de zuidkust van Nieuw- Guinea zijn onderschept en ver jaagd. Op hun vlucht voor pa- IV Wil een kerk een „echte" kerk zijn, dan dient zij inwendig de uitdrukking te zijn van de „Kerk", van de gemeenschap van het volk Gods. Zij moet een gemeenschapskarakter aan duiden, zij moet gemeenschap-vormend zijn. Dat gemeenschap-zijn beleeft het volk Gods vooral in de eredienst van het Sacrament en van het Woord. Daarom wordt d" bouw en de inrichting van de kerk in wezen bepaald door deze beide vormen van eredienst. De eredienst van het Sacrament, de viering der Eucharistie, is wel de hoogst mogelijke gemeenschapsviering. Het volk Gods is ontsproten uit de dood en verrijzenis van Christus; in de herdenking en tegenwoordigstelling daarvan door het Eucharistisch Offer krijgt de gemeenschap van het volk Gods telkens opnieuw gestalte, voelt het zich in Christus één met de Vader en de H. Geest en met elkander. - Daarom vraagt de Eucharistieviering bij de bouw van de kerk de allereerste aandacht; zij is de voornaamste bestaansreden van het kerk gebouw. Omdat zij zich voltrekt aan het altaar, moet dit de centrale plaats innemen. Heel 't gebouw moet gericht zijn op het altaar het moet de benadrukking zijn van het altaar en in zijn vorm moet het duidelijk de plaats van het altaar als middelpunt stellen. Ook heel de inrichting wijze naar het al taar de banken, de versiering, enz. Het altaar zelf moet een echte offertafel zijn, daardoor duidend op het offer dat zich voltrekt en op de maaltijd die gehouden wordt. Ook moet de kerk ingesteld zijn op de eredienst van het „Woord", - een element dat door ons katholieken in de voorbije eeuwen te veel is verwaarloosd. Want Sacrament en Woord horen bij elkaar; niet alleen het Sacrament maakt ge meenschap, ook het Woord is gemeenschap-vormend. In het woord toch dat God door de H. Schrift en de verkondiging daarvan tot ons spreekt, deelt Hij zich aan ons mee, openbaart Hij zich. In dat woord nodigt Hij ons uit Hem te aanvaar den zoals Hij zich openbaart. Aan deze uitnodiging geven wij gehoor door gelovig naar Hem te luisteren en Hem in ons op te nemen. Dit maakt dan een sterke gemeenschap tus sen Hem en ons, die wij noemen „geloof". - Daarom moet het kerkgebouw zo ingericht zijn, dat voor de lezing van Gods woord en de verkondiging daarvan een zeer waardige en in het oog vallende plaats is gereserveerd. Bij voorkeur is dat de altaarruimte; want Sacrament en Woord horen bij elkaar. De plaats der lezing en verkondiging worde zo gekozen, dat iedere gelovige de lezer of verkondiger kan zien en horen. Door de eredienst van het Sacrament en het Woord wordt de bedoeling van het Kerkgebouw in zijn wezen bepaald. Daarom draagt de bouwpastoor de verantwoordelijkheid dat de door hem te bouwen kerk zo worde ingericht dat daarin deze beide vormen van eredienst ten volle tot haar recht komen. P. STEVENS pr. Bouwpastoor Waalwijk Giro 362716 ♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦O»» aan te trekken schepen van de Koninklijke Marine. DE TOESTAND IN ALGIERS Na het afkondigen van de wa penstilstand is de toestand in DE HOUDING VAN INDONESIË Terwijl de geheime vooronder- handelingen tussen Indonesië en Nederland in de buurt van Wa shington aan de gang waren om de kwestie Nieuw-Guinea vreed zaam op te lossen en de onder handelingen even verdaagd wa ren om de respectieve regeringen te raadplegen, laat Indonesië on verhoeds door een bombarde mentsvliegtuig een aanval doen op een in een haai van Nieuw- Guinea liggend klein Nederlands oorlogsvaartuig waarhij drie ma riniers werden gewond, en had den op verschillende plaatsen in filtraties plaats. Terwijl dit schokkende nieuws de wereld verrastte, liet Soekar no mededelen dat de afgevaardig de Malik niet meer naar Wa shington zou terugkeren en de andere afgevaardigd^ zou wor den teruggeroepen, dus dat de onderhandelingen werden afge broken, blijkbaar omdat Indone sië niet volledig op elk punt zijn zin had gekregen. Geen wonder dat de Nederland se regering zeer verontrust was en maandagmiddag om 5 uur een speciale kabinetszitting hield. 's Avonds werd een communi- Het allernieuwste uit binnen- en buitenlandse collecties Kleren maken de man Mannen kopen bij COSTUUMS COLBERTS PANTALONS REGENJASSEN enz. WAALWIJK Grotestraat 192 Tel. 2507 trouillerende Nederlandse vlieg tuigen hebben deze M.T.B.'s zich met volle snelheid in ondiep wa ter hegeven om 'n achtervolging van eventuele grotere schepen onmogelijk te maken. Hierbij houden zij zich in riviermonden en kleine baaien verborgen, ter wijl door het waarschijnlijk op tredende gebrek aan brandstof de kans om uit te breken en terug te keren naar Indonesië niet groot moet worden geacht. Het zoeken naar de schepen in 't zeer ontoegankelijke moerassige ge bied vindt voortgang. De afslui ting van de weg terug naar Indo nesië zal gevormd worden door Algiers er voorlopig niet op ver beterd en na de aanval op Fran se soldaten en het hevel van De Gaulle de OAS neer te slaan, gaat het hard tegen hard. Men weet dat generaal Jou- haud, de tweede topfiguur der t OAS, is Gearresteerd, en dat heeft grote ontreddering gebracht. In Algiers is de stadswijk waar de meeste OAS-ers wonen, geheel afgesloten door tanks, vrachtwa gens enz., er kan niets in of uit. De OAS had opgeroepen deze barricaden te bestormen en te vernietigen. Ondanks waarschu wingen gebeurde dit en toen kwamen de Franse militairen in actie; in een vuurgevecht van 'n paar uur hieven zij meester van het terrein en waren er 50 doden en 180 gewonden gevallen. Elders werden 17 moslims vermoord en in Oran zijn 50 doden gevallen. „WIJ WILLEN GEEN SLAVEN VAN DE INDONESIËRS WORDEN" Het nationaal comité in Hol- landia heeft op een zaterdag ge houden persconferentie een ver klaring uitgegeven, waarin het „alle negroïde volkeren ter we reld oproept tot steun aan de Pa poea's, die eveneens tot het ne groïde ras behoren". Gezegd wordt dat land en volk der Pa poea's dreigen te worden overge dragen aan „onze vijand de Indo nesische republiek, welke tot een geheel ander, namelijk het mon- goloïde ras behoort. Als dit ge beurt, dan worden wij slaven der Indonesiërs, die ons in een ver houding van honderd tegen één in aantal overtreffen. Wij roepen daarom alle negroïde volkeren ter wereld op hun uiterste best te doen en hun invloed aan te wen den, opdat de Verenigde Naties deze bedreiging van de republiek Indonesië ongedaan zullen ma ken." GROOT-KEMPISCHE CULTUURDAGEN 1962. De Groot-Kempische Cultuurda- gen te Hilvarenbeek worden d:t jaar gehouden op 21 en 22 juli a.s. Als algemeen thema heeft liet Be stuur der stichting gekozen „De ontmoeting Kerk en Cultuur" met na me in de hedendaagse kerkenbouw. Dit thema zal worden ingeleid door Ds. W. Barnard (ps. Guillaume v. d. Graft) Ned. Herv. Predikant, Rozen- daal, Drs. C. Peeters te 's-Graven- hage, Pater G. Bekaert S.J. Brussel en Karei Elno, Antwerpen. In samenwerking met de Prof. v. d. Leeuwstichting te Amsterdam, het A.K.K.V. en het St. Bemulphus- gilde zal in het gemeentehuis een tentoonstelling worden ingericht van ontwerpen, maquettes en foto's van hedendaagse kerkgebouwen in België en Nederland. In samenwerking met het Bureau van de Rijksinspecteur voor Roeren de Monumenten, Afd. Tentoonstel-

Echo van het Zuiden | 1962 | | pagina 1