FILMJOURNAAL „Urirfbrau" V Magazijnbediende DE Musis Sacrum Luxor Gemeenteraad Sprang-Capelle BELEVENISSEN VAN SMIDJE VERHOLEN 1 export kwaliteit brengt BUREAU JAN TUERL1S DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 30 MAART 1962 lingen, zal deze tentoonstelling wor den aangevuld met hedendaagse ker kelijke kunst. Deze belangwekkende expositie zal geopend zijn tot 1 september. De cultuurdagen zullen worden om lijst met allerlei festiviteiten, terwijl zij traditioneel zullen worden geslo ten met een nieuw openluchtspel van Jan Naaijkens. Voor inlichtingen wende men zich tot het secretariaat, Doelenstraat 10, Hilvarenbeek. „DE PERZISCHE MAAGDENROOF" Deze film, die de geschiedenis behandelt van Esther, heeft een bijbelse inslag. Nadut Vasti, de gemalin van de koning van Per- zië, is vermoord, moet er een an dere koningin gekozen worden. Tot die eer wordt Esther uitgeko zen, die inmiddels .verloofd is met Simon. Zij wordt hevig ge kweld door de vraag wat moet prevaleren: haar liefde lot Simon of het belang van de Joodse ko lonie, die zij, door te trouwen met de koning, op uitstekende wijze kan behartigen. Na het hu welijk wordt voor de koning al spoedig de rol duidelijk die Ha- man ten opzichte van liem speelt en er brandt een strijd los, waar bij Simon, die 't bevel heeft over de Joden, in de strijd tegen Ha- man, het leven verliest. Hainan sterft aan de galg en Esther keert terug naar haar dorp, waar zij alles tracht te vergeten. Ter her innering aan het feit dat de jo den nu van de onderdrukking zijn verlost, wordt 't Purimfeest ingesteld. Het eerste wordt dit gevierd in het dorp van Esther, waar de koning zelf heen komt om dit feest mee te vieren. Hij bekent Esther zijn ongeluk waar na zij terugkeert naar het paleis. Toegang 18 jaar. „DE WEG DER VERGELDING" Dat de „Western", sinds 't on volprezen „High noon" aan het volwassen worden is, wordt op nieuw bewezen door een nieuw specimen van dit soort, namelijk „De weg der vergelding", een film die geproduceerd werd door de Broadway-acteur William Con rad en geregisseerd door de jon ge talentvolle Allen H. Miner. Het is een western met vuistge vechten, met woeste indianen, en met de spanning tussen een she riff en een moordenaar. Maar het bijzondere zit hem in de verhou ding tussen beide mannen, de sheriff en de moordenaar, die ontstaat wanneer zij beiden op reis zijn door een gevaarlijke streek waarbij zij een aanval van de Indianen krijgen te verduren. Toegang 14 jaar. „DREIGENDE STROP" De reizende rechter Stone heeft f;een gemakkelijke laak, wanneer lij in het grensdorp Tularosa aankomt om een moorzaak te be rechten. Er heeft daar nog nooit eerder een proces plaats gehad en de rechter stuit van alle kan ten op felle tegenstand. Ook de sheriff van het dorp heeft weinig zeggenschap, want in het kleine dorp nam men het recht in eigen handen en al wie er tussen dreig de te komen, wachtte een zekere dood. Na veel strijd weet de rech ter de nodige sympathie te win nen en kan eindelijk de wettelij ke orde worden gevestigd. Toegang 18 jaar. „ZEVEN BROERS ZOEKEN ZEVEN MEISJES" Deze week een heel ongewone, doldwaze geschiedenis in het Luxor theater. Zeven vrolijke boerenkerels leven temidden van een wanordelijke en vervuilde huishouding, diep in de bergen van Oregon. Op zekere dag zijn zij nog maar met zijn zessen, want een van de broers is er tus senuit geknepen om in de stad 'n allerliefste domineesdochter op de kop te tikken. Wanneer hij haar meeneemt naar de boeren hofstede, maakt zij, daar aange komen, kennis met het zestal on behouwen en verruwde bergbe woners, die leven temidden van een onvoorstelbare vervuiling. Toch slaagt zij er in, met veel moeite overigens en na veel wan hopen, de kerels wat beschaving bij te brengen; zij leert hen dan sen en hoe zij een meisje het hof dienen te maken. Het komt zover dat ook het overige zestal de stad wel eens in wil, met de bedoeling enkele aardige meisjes aan de haak te slaan. Eenmaal in de bergen teruggekeerd, is er geen land meer met hen te bezeilen. Zij willen terug naar de stad om de geliefden te gaan roven. Dit doen zij dan ook. Er ontstaat een eigenaardige situatie, maar alles komt, zoals dat in dit soort films hoort, weer op zijn pootjes te recht. Toegang alle leeftijden. „BILLY THE KLD" De geschiedenis der westelijke prairiën werd geschreven met 't bloed van vele mannen, zowel goede als slechte. In 188U was het geluid van revolverschoten de al les .overheersende stem van het gezag oj) de runderfarms in deze gebieden. In die dagen leefde daar ook een jonge vogelvrij verklaar de in voortdurend verzet tegen de naderende beschaving. In de le gende van deze streken staat hij bekend als Billy the kid. Voor velen was hij de vogelvrij ver klaarde bandiet die niemand ont zag en voor niemand uit de weg ging. Het was iemand die vrien dentrouw hoog hield tot aan zijn laatste ademtocht. Zijn laatste daad verrichtte hij inet het besef het recht te hebben gediend. Toegang 14 jaar. pre-adviezen Uitbreiding materiaal „Veilig Verkeerscommissie" voor de prijs van gewoon bier per fles 0.35 halve liter beugel 0.50 Tijdelijk: 6 flessen halen, 5 betalen; 3 hlave liter beugel halen, 1.45 betalen Vraagt Uw winkelier Reinbrau Export Bier UW DAGELIJKS KWAL1TEITSBIER Vraagt ook „Rossbrau" Dortmunder, per fles 37 cent. Gevraagd niet ouder dan 19 jaar de Rooij - Bourgonjen Laageinde 83 Waalwijk Het ontbreken van enkele be langrijke exemplaren, welke voor een wielrijders-examen van es sentieel belang zijn, aan de col lectie verkeersborden en 't slech te materiaal, waarmee de com missie het afgelopen jaar de rou te voor de aan het examen deel nemende leerlingen heeft moeten uitzetten is er de oorzaak van ge weest, dat genoemde commissie zich in een schrijven tot het col lege van B. en W. heeft gewend, met het verzoek te bevorderen dat ook voor het jaar 1902 een subsidie wordt toegekend, zodat de commissie t.b.v. dit examen degelijker materiaal kan aan schaffen. B. en W. menen de raad te moeten voorstellen, voor het jaar 1902 wederom een subsi die toe te kennen. Schoolmelkvoorziening Uit een enquête, die B. en W. hebben ingesteld hij de hoofden en hoofdleidsters van de in de gemeente gevestigde scholen voor gewoon-, lager- en kleuteronder wijs, is komen vast te staan, dat de hoofdleidsters van de openba re kleuterschool te Capelle en de bijzondere kleuterschool te Sprang zich, ondanks het feit dat de hoofden van de scholen voor gewoon lager onderwijs zich op het standpunt stellen, dat voe ding van de kinderen in de eerste plaats een taak is van de ouders, heslist hebben uitgesproken voor deze melkvoorziening. Zij menen dat de schooltijd 's morgens te lang is voor de kleuters om zon der enige voeding te blijven. Door hun collegae van de scho len voor gewoon lager onderwijs wordt echter betwijfeld of dorps kinderen strikt genomen wel be hoefte hebben aan schoolmelk voorziening. In het algemeen wordt, indien aan de schoolmelkvoorziening wordt deelgenomen, per kleuter per dag 1 /4 liter gepasteurizeer- de melk verstrekt. Dit uiteraard geheel op basis van vrijwillig heid, zodat, indien de ouders om welke reden dan ook, afwijzend staan tegenover deze melkver- strekking, aaniliun kinderen geen melk zal worden opgedrongen. Naar aanleiding van bovenge noemde enquête doen B. en W. de raad het voorstel een krediet te voteren, dat zal worden aan gewend voor de schoolmelkver- strekking op de openbare en de bijzondere kleuterschool Sprang. Verkoop bouwterrein Om de particuliere bouw in de gemeente Sprang-Capelle te be vorderen, stellen B. en W. de raad voor, over te gaan tot ver koop van een bouwterrein ten zuiden van het gemeentehuis. Een verzoek hiertoe is ingediend door een tweetal bouwlustigen uit Waalwijk, aan wie rijkspre mie t b.v. de bouw van een wo ning is toegekend. sioffenmode van morgen BREDA: Lange Brugstraat 31 VRUCHTENSAPPEN Puur natuur voor: |S ziekenbezoek, W recepties, parties, voor elke gelegenheid Nabesch Voor advertenties en abonne menten blijft ons adres te KAATSHEUVEL Dr. v. Beurdenstr. 8, Tel. 2002 KAATSHEUVEL Ook voor alle andere bladen worden advertenties tegen de geldende tarieven opgenomen. Klachten over bezorging en aanmelden nieuwe abonne's aan ons bureau: Dr. van Beurdenstraat g 28). Ja, die smidje Verholen had plot seling een goede gedachte gekre gen. Hij zou van Peuteren voor lopig in zijn gemakkelijke stoel doen plaats nemen. Dan kon hij meteen zien of zijn wensen in vervulling waren gegaan of niet. „Wilt u misschien even plaats nemen in mijn gemakkelijke stoel?" vroeg onze smid met een doodonschuldig gezicht. „Graag, zeer graag" antwoordde van Peu teren. „Als het tenminste niet te lang duurt, want ik heb nog veel te doen. Er zijn tegenwoordig veel mensen, die mij ambtshalve moeten ontvangen, ziet ge. Ja, ja, het deurwaardersberoep legt ons tegenwoordig geen windeieren." Zo sprekende nam hij plaats in de stoel van smidje Verholen en deze vroeg: „Zo, zo, de zaken gaan dus best. als ik het goed be grijp. Fijn zo, fijn zo. Maar als ik nu eens niet kon betalen, wat dan? Moest ik dan de gevangenis in?" Deurwaarder van Peuteren barstte uit in een daverend ge lach. „Hahaha! Hoehoehoe! Hi- hi!" bulkte hij. „Ge wordt wer kelijk hoe langer hoe leuker, op mijn woord van eer. De gevange nis in! Nee, nee, waarde heer, dat gaat zo maar niet! Dat doen wij heel anders. Het rijk en de ge meente hebben een fikse vorde ring op u. Als ge niet kunt beta len dan beginnen we gewoon met een aanmaninkje, en als dat niet helpt, dan gaan we tenslotte over tot het leggen van beslag. En dat dit beslag geen pannekoekenbe- slag is, dat zult ge wel geloven, vermoed ik. We plakken dan mooie zegeltjes op al het roeren de goed en we gaan de rommel openbaar verkopen. Da's leuk dan! Daar kun je de grappigste tonelen mee beleven. Maar de spullen hier zijn niet veel waard. Dat heb ik al wel gezien met mijn geoefende deurwaardersogen. En neem nu die oude stoel eens waar ik in zit. Die brengt nog geen twee daalders op." Lachend k& Verholen nu Jeroen aan. „Eni is toch een van mijn kostbaas stukken", zei hij. „U kunt en- melijk niet uit, als ik dat ei wil. En ik wil het ook niet, de mop." De lach bestierf opw Peuterens's gelaat. „Hè wat hij. „Klets toch geen onzin! E» vond ik u wel grappig, maar a wordt ge kinderachtig. Nato lijk kan ik uit die stoel. Ki maar!" Doch Jeroen had het Hij kon er niet uit. Wat hij deed en wat hij ook probeer: hij kon niet uit de stoel.He.; Laat mij los!" riep hij uit. wil er uit! Help!" FEUILLETON van .DE ECHO VAN HET ZUIDEN" DE JEUGD VAN TONY ROMAN door A. v. ENGELEN 34). Voor Tony en Marietje is een half uurtje spoedig om en het wordt een uur; de koude schijnt hen niet te deren. Toch zouden zij nu naar huis moeten, boter hammen eten en daarna naar de prijsuitreiking. Ook zou hij nog een speech moeten leren, doch... Marietje heeft ook recht op zijn tijd! Kom, één baantje nog, 't laat ste. Het ijs is stroef geworden door het schaafsel van de vele schaatsers, die de gehele middag hier bezig zijn geweest, maar er naast zijn nog genoeg spiegel gladde plekken. Aan het einde van de haan gaat de tocht verder. Zij rijden er onbezorgd. Marietje steunt op de sterke arm van Tony en deze wijdt zich teder aan die graag gewilde taak. Wel probeert de nijdige wind de' warmte tussen hen weg te vagen, maar Tony's arm verengt z'n boog en beiden blijven opgeno men in de greep van het wonder lijke, dat hen dwingt... Al lager en lager zakt de zon in 't Westen weg en verdwijnt ten slotte in een onwerkelijk waas van flets frambozenrood... De tocht der rijders gaat nu naar de dijk op aan! Rondom hen is de eenzame vlakte met geen ander geluid dan het ritselen van de sneeuw, die voortzwaait met de wind, alsme de nu en dan een felle schreeuw van wilde ganzen, die in V-vorm met zoevende vleugelslag de lucht doorklieven. Het koppeltje schaatst knusjes door. Elk is zo blij met het gezel schap van de ander en als van zelf vindt hun liefde de meest innige woorden... De baan ligt al ver achter hen. En gevaar duchten zij al aller minst. Gevaar? Ja, want vóór hen uit doemt de poldersloot op, waar Tony gisteren zelf 'n waarschuwings bord heeft gezet. Vlak bij is nu het verraderlijk wak met z'n donkere streep van open water! Een gil! Te laat! Schollen splijten van een, duiken omlaag en schieten weer omhoog, maar tussen hen door zakken de twee rampzaligen weg in het koude water, dat gul pend over hun hoofden slaat en hun angstkreten smoort. De kle ren zuigen zich vol, ze worstelen met armen en benen tot behoud van het broze leven. Maar zij vinden weinig steun en het dun ne ijs breekt ritselend op de gol ven... Goddank, daar heeft Tony enig houvast aan de ijsrand en kan ook nog Marietje bij de kle ren grijpen en naar zich toeha len... Zullen zij behouden zijn? Zij roepen en schreeuwen om hulp, maar het geluid is ijl en zwak en hoe eindeloos is de ver laten vlakte. Ginds, heel in de verte rijdt een fietser, maar hun vertwijfeld roepen bereikt hem niet!... Zullen zij toch nog moeten verdrinken? Neen, neen, o God, dat niet! Koude verstijft hun le dematen. Marietje jammert, dat zij niet langer meer kan... Tony smeekt, dat zij vol zal houden. Met de moed der wan hoop vecht hij aan de ijsrand, nu eens al zijn kracht, dan weer al zijn lenigheid aanwendend. Maar ook hij raakt uitgeput... En geen redding in zicht! Maar zij vechten voor hun le ven! Vele vergeefse pogingen. Eindelijk een straaltje hoop: met de ellebogen weet Tony zich omhoog te werken in een uiterste krachtsinspanning. Zal het ijs houden? Zijn verstijfde armen schuiven 't lichaam verder, cen timeter na centimeter. Het houdt. Gered Nu Marietje nog! Hij pakt haar bij de hand, zet zich schrap met de schaatsen, maar ach... het water houdt z'n prooi onwrikbaar vast! Hij rukt en rukt, maar alles vruchteloos. Hij huilt van wanhoop. En geen hulp van vreemden kan worden geboden, zelfs geen echo laat zich horen O God, maar het moet! Tony's armen staan tot het ui terste gespannen, maar hun taak is bovenmenselijk. Het meisje snikt, dat hij haar los zal laten, zij is totaal uitgeput en kan niet meer... Maar dat nooit of nimmer! en in Tony vaart een reuzenkracht. De schaatsijzers graven zich diep in het splinterend ijs, zijn armen kraken in hun gelid! Het ijs brokkelt af, o ramp, neen, geen ramp, maar groot geluk, want nu komt, terwijl hij scherp zijn kans berekenend terugkrabbelt, over de zinkende schollen de kostbare vracht geschoven, opgelicht door hetzelfde water, dat haar zojuist nog hardnekkig vast hield! Een wonderbare redding in de hoogste nood! Maar... het gevaar is nog niet helemaal geweken, want reeds verstijven hun doorweekte kle ren. Tony maakt zijn schaatsen los, daarna ook die van 't meisje. Zo vlug als zijn verkleumde vin gers het toelaten, maar ach, het duurt zo lang... Zij klappertandt van de kou en bibbert over heel haar lichaam... Dan op huis aan! Het wordt een moeizame tocht. De dijk over en verder dwars door het veld.. De wind lijkt wel door hun li chaam heen te snijden en zij worden moe. Vooral Marietje is doodop en haar adem gaat zwaar en beklemd. Maar zij mogen zich geen rust gunnen, het zou in de ze omstandigheden de dood be tekenen peinzen, H'eem me daa xrgeten mocht al kort von g Hm goed, ik ixipraak van irJiiidu, genae dl geweldig lm beste, dat i0schijnlijk och het volg jnï, bemerkem dus ten best ped! !n juisl toen Ieet had, gini kt ging begin noedig klapje im!s ik zonde pamma kon le ai menstelle krijgen. Ik óch „De herri Heen, het begi ichoonmoeder een paar jaar; in mat zou k te slepen. leer opvallen schaduwen". 1 jasje, de derc iemand die g> mwen de tr rood-wit-blaui ik links in de rditeitsgevoel ten boosaardi ran het podiu a verviel in ei getoond liefdt "Mr waarom ZWARTE scl d de meeste Zij struikelen voort oyer: hardbevroren pad. Marietje li- zwaar op Tony's arm, maar; delijk bereiken zij dan toch dorp Op straat vragen de vratf mensen die daar zijn, watert gebeurd is, doch de twee m»8 de kracht om uitleg te geven Dan zijn ze er. Mandjes® der schrikt hevig bij het zien het onfortuinlijke tweetal. Men stuurt Tony door zoekt vlug droge kleren voor meisje, dat zo te zien welk» bevroren is. Weldra ligt 4' toegedekt met extra deken>. bed, schoksidderend nog va-- doorstane angst... J Ook Tony thuis heeft ren verwisseld en zit in 'nk bij de kachel, door vader t gloeiend gestookt. Daar P® hij op de hachelijkheid van avontuur, dat zij bijna me dood hebben moeten bekop^- 's Avonds laat komt Kees met rode kop, verwarde W» onzekere gang. Zijn Pet kwijt geraakt, zijn beiirs als nooit tevoren. MaarhiJ een mooie prijs mee:&a delig theeservies. Hij za uitpakken... (Wordt vervol B Jut d'Oranje 2,30 I y Appelsap 1,40 fr. j Druivensap 2.85 fftI Johannitbeer 3.80 |L, Verkrijgbaar bij 3H winkelier d copyr-qht avon HET BLAl tussen de i

Echo van het Zuiden | 1962 | | pagina 2