wAAlwijkse en UnqstRAAtse couRAnt ENERGIEVOORZIENING WORDT PROBLEEM BINNEN- EN BUITENLAND WINKEL GALERIJ Pastoor Gemeenteraad Waalwijk WAALWIJK evolutie in energiebehoeften De uitslag der Statenverkiezingen STASSAR BRILLEN BETERE BRILLEN MAANDAG 2 APRIL 1962 84e JAARGANG No. 25 XXse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN lommer 50798 JJhladverachijnt 2 x per week fvigericht~1378~ Bureaux: Grotestfaat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Abonnement: 22 cent per week per kwartaal 2.85 f 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief Telegram-adres „Echo" De concurrentiestrijd tussen kolen en olie neemt in geheel west-Europa steeds scherpere vormen aan. Deze stryd hangt nauw samen met de energievoorziening, een onderwerp, dat thans in het centrum van de belangstelling staat. Steeds dringender wordt de noodzaak gevoeld om tot een sy stematische en verantwoorde energiepolitiek te geraken. Door middel van een dergelijke politiek zal de continuïteit van de energievoorziening en de voorziening in de absoluut noodzake lijke energiebehoeften te allen tyde verzekerd kunnen worden. De veelvoud van rapporten die de laatste tyd over de Europese energievoorziening is verschenen, toont duidelijk aan hoe actu eel dit vraagstuk reeds geworden is. Zowel in de energiebehoeften als in de voorziening hiervan vol trekt zich op het ogenblik een evolutie. Evenals in andere lan den stijgt ook in de landen der Europese Economische Gemeen scha» de behoefte aan energie voorziening zeer snel. Voor de komende jaren rekent de Euro pese Commissie op een toene ming van de vraag naar energie met circa 2V2 a 3 per jaar. Dit zou betekenen dat de steenkool- produktie in de komende 10 jaar met ongeveer 150 miljoen ton zou moeten toenemen (huidige produktie pl.m. 475 miljoen ton). Het staat echter hij voorbaat vast, dat de Euromarkllanden 'n dergelijke produktie niet kunnen opbrengen. De betekenis van steenkool voor de energievoor ziening is de laatste jaren zelfs afgenomen. Een jaar of tien ge leden werd nog ongeveer 75 van alle energiebehoefte door de steenkool voorzien. De resteren de 25% werd door olie en andere energiebronnen geleverd. Maar op het ogenblik wordt reeds 50% van alle energiebehoefte door de aardolie voorzien. En naar het zich laat aanzien, zal deze ont wikkeling zich nog verder door zetten. De produktie van steenkool zal. zo menen insiders, in de ko mende jaren niet stijgen, maar veeleer nog een daling vertonen. Een aantal mijnen in de Euro- markt zou binnenkort zelfs on rendabel zijn. Vermoedelijk zal de EGKS steenkoolproduktie niet ver boven de 200 miljoen ton per jaar uitkomen. Verschillende oorzaken hebben tot een inzinking op de Europese kóTenmarkt geleid. Het beperken van de invoer van olie op de Amerikaanse markt had bijvoor beeld een groter aanbod" van stookolie op de Europese markt tengevolge. Deze concurrentie is de Europese steenkoolomzet be paald niet ten goede gekomen. \oorts heeft de rationalisatie van de verschillende kolenmijnen de kolenproducenten slechts weinig winst gebracht, omdat de ar beidskosten in deze tak 'van nij verheid zeer hoog liggen. Afhankelijk van olie-import geraken mot deze olielanden. In dat geval zou, als men geheel op de buitenlandse olie was aange wezen, een catastrofale ontwik keling ontstaan, zo menen vele deskundigen. Uit een oogpunt van zekerheid dient Europa dit risico uit te schakelen en een voldoende ener- gieproduktie binnen eigen gren zen te handhaven. Volgens som migen zouden om deze reden zelfs onrendabele mijnen, wan neer de nood aan de man mocht komen, geëxploiteerd dienen te worden. Dit standpunt lijkt ons echter zeer aanvechtbaar. Op deze wijze komt men niet tot een positief energiebeleid. Natuurlijk zal uit de steenkoolproduktie een voor raad moeten worden opgebouwd, die in tijden van nood de conti nuïteit van de energievoorziening zoveel mogelijk verzekert. Ander zijds kunnen met de olieproduce- Deze onbevredigende gang van «ken in de kolensector kan na tuurlijk onprettige gevolgen heb ben. Men raakt op deze wijze steeds meer aangewezen op de 'nipoit van olie. Europa kan zichzelf helaas niet meer vol doende van energie voorzien, joch is hel absoluut noodzake- tp dat de Europese landen in 'n minimum aan energiebehoeften moeten kunnen blijven voorzien, yestekl dat er onlusten uitbreken ln bet nabije oosten, waardoor de aanvoer van olie ernstig zal wor- jen gestagneerd. Of gesteld, dat Europese landen in conflict rende landen invoerconti icten op langere termijn worden geslo ten. Men kan toch gevoeglijk aannemen dat de olieproduceren de landen het nodige belang heb ben bij de afzet in Europa. De landen van het midden-oosten' zullen bovendien minder risico's nemen dan sommige pessimisten veronderstellen. Immers, ook de Sahara en Libië zullen in de toe komst belangrijke olieproducen ten worden. Daardoor zal Europa wat de olievoorzienning betreft niet meer van één gebied afhan kelijk zijn. Wel zal-men in West- Europa ten aanzien van de inge voerde energie tot een gemeen schappelijk beleid moeten ko men. Daarvan is nu nog geen sprake. Men denke hierbij slechts aan Italië, dat veel Russische olie importeert, waardoor een zeker heid van een regelmatige energie aanvoer ernstig wordt onder mijnd. Eenheid van beleid gewenst De zes landen der Europese Economische Gemeenschap wor den thans bedreigd door een te kort aan energievoorziening. In alle landen stijgen de behoeften aanzienlijk sneller dan de interne hulpbronnen. Steeds meer zal daarom ook energie moeten wor den ingevoerd, voornamelijk in de vorm van olie. Daartoe is een gecoördineerd beleid stellig van groot belang. Daarbij zal de overheid ook steeds meer regelend moeten op treden, zowel bij de winning van steenkool, aardgas e.d. als straks ook bij de kernenergie. Er zal in west-Europa gestreefd moeten wxirden naar eenheid van beleid dienaangaande. Dat deze eenheid thans nog niet bereikt is (E.E.G., K.S.G. en Euratom vormen im mers nog drie aparte gemeen schappen j moet ernstig worden 'betreurd. pleegouders óók voor schoolgaande kinderen indien men die maar weet te vinden. Er bestaan dan ook voogdijvereni gingen die een zgn. „home-finder" hebben aangesteld, iemand, die zoekt naar geschikte pleegouders speciaal voor oudere kinderen. Zo is er een geweest, die in een jaar tijds 47 van dergelijke pupillen in 37 pleeggezin nen wist te plaatsen, uiteraard na grondig onderzoek naar de kwaliteit van de gevonden pleeggezinnen. De N.V.P. betreurt dat steeds zo heel veel kinderen in overigens goede internaten moeten verblijven, terwijl plaatsing in een pleeggezin wenselijk zo niet noodzakelijk is. Maar zowel ministerie van Justitie als parlement geven hier te weinig aandacht aan, zij zouden het actieve plaatsingsbe leid van de voogdij-instellingen beter moeten willen honoreren. Zeker door de kosten van „home-finders", geheel voor rekening van de staat te laten komen. Dat heeft in toenemende ma te voordelen, zowel financieel als moreel. Immers hoe meer kinderen in pleeggezinnen, hoe meer voogdijover drachten, hoe meer adopties; hoe meer adopties, hoe minder kinderen, wier opvoeding geheel of gedeelte lijk door de staat bekostigd behoeft te worden en ten slotte: hoe meer ge lukkige kinderen! Om nog niet te spreken van pleegouders, wier leven aan waarde wint doordat zij zich met hart en ziel en zonder baatzucht wij- ^ZENDEN kinderen hun nen NAAR KOESTERENDE GEZINSSFEER e-finders" speuren naar pleegouders !n Nederland leven 20.000 kinde- Icn _ten hun eigen gezin, vanwege ^zetting der ouders uit de ouder- 'J c macht. Verleden jaar is er de c jing „Naar het gezin" opgericht et doel, die kinderen in pleeg- (jCZlnnen geplaatst te krijgen. Want -/neesten zhten in internaten en eren zodoende de heilzame in vloed van de gezinssfeer. Genoemde stichting wil onder ons volk goodwill kweken voor aanmelding van pleeg ouders, daarmee een voor Nederland nieuwe zaak aanvattend. De grootste moeilijkheden schuilt n.l. in het onderbrengen van school gaande kinderen, want peuters en kleuters vinden wèl spoedig (meestal kinderloze) echtparen, die van plan zijn dergelijke kindertjes te adopte ren. Naar de Ned. ver. van Pleegouders in haar „Mededelingen" schrijft zijn er wel degelijk heel wat aspirant- In het Groninger Museum voor Stad en Land ontdekte Cor van Wee- Ie de Romaanse kat, die het onder werp van de vier-cents-zegel (toeslag vier cent) vormt. Voor de zes-cents-zegel (toeslag vier cent) viel de keuze op een fos siel-ammoniet uit het Amsterdamse Zoölogisch Museum. De slingerklok van Christiaan Huygens, die is te zien in het Rijksmuseum voor de Geschie denis der Natuurwetenschappen in Leiden, werd het onderwerp van de Zomerpostzegel van acht cent (toeslag vier cent). De twaalf-cents-zegel (toe slag acht cent) wordt gesierd met een foto van het schegbeeld van een scheepsmodel uit het midden van de zeventiende eeuw in 't Rijksmuseum in Amsterdam. Voor de zegel van dertig cent (toeslag tien cent) foto grafeerde Cor van Weele tenslotte 'n detail van een beroemd Schutters stuk van Frans Hals, dat behoort tot de verzameling van het Frans Hals- Museum in Haarlem. Tussen wal en schip. De instellingen, die gelden ontvin gen uit de opbrengst van de Zomer- postzegelacties, bestemmen deze mid delen speciaal voor aanschaffingen, steunverleningen en dergelijke, die niet uit andere fondsen kunnen wor den gefinancierd en die anders tussen de wal en het schip dreigen te gera ken. In 1961 was de netto-opbrengst van de Zomerzegelactie f 300.000 bijna het drievoudige van de op brengst in 1950. De gelden kwamen onder meer ten goede aan het Prin ses Irenefonds, astmabestrijding, ge- brekkigenzorg, rheumatehuizen, reva lidatiecentra, spastische kinderen, ge- repatrieerdenzorg, opleidingscentra, Erefonds voor Oud-Verpleegsters, Ivoren Kruis, Hendrik Willem Land Stichting, culturele projecten en cul turele hulp aan blinden, steunfondsen voor letterkundigen en beeldende kunstenaars, het Nederlands Kunst- verband enzovoort. Voorts werd 25 procent van de to tale opbrengst verdeeld over de pro vincies voor de eigen sociale en cul turele belangen en gezondheidszorg. den aan de opvoeding van het kost baarste wat de mensheid kent: kin deren. Ook klaagt de N.V.P. dat er niets gedaan wordt aan reclassering van het achterblijvende ouderpaar die het kind of de kinderen hebben moeten afstaan. Daardoor is terugplaatsing der ontnomen kinderen zo zeldzaam, slechts 5 tot 10 pet. blijft na de ont zetting samenleven. En na dat eerste mislukte huwelijk volgt meestal nog een tweede mistrouw... Door al te gebrekkig functioneren van dit alge meen maatschappelijk werk blijft jaar in, jaar uit die akker braak lig gen, aldus constateert genoemde ver eniging. Waarmee inderdaad aan dacht wordt gevestigd op een brok menselijke ellende die maar onbelem merd doorvreet NEDERLANDSE KUNSTSCHATTEN OP ZOMERPOSTZEGELS 1962 Vijf foto's vormen uitgangspunt voor unieke museumserie. De Zomerpostzegels 1962, die op vrijdag 27 april a.s. in omloop ko men, hebben een bijzonder karakter. Ten eerste is het onderwerp anders dan anders, en bovendien werden de ze postzegels gemaakt naar foto's en niet, zoals gewoonlijk, naar geteken de of geschilderde ontwerpen. Het Nederlandse museumbezit is het on derwerp van de serie van vijf post zegels, waarvan de toeslag, evenals in het verleden, ten goede zal komen aan instellingen op het gebied van volksgezondheidmaatschappelijk werk en culturele zorg. De zesde conferentie van de inter nationale museumraad, die dit jaar in ons land wordt gehouden en waar zevenhonderd museumdeskundigen uit de gehele wereld worden verwacht, alsmede het eeuwfeest van het Frans Hals-Museum te Haarlem, waren voor de PTT aanleiding in het kader van de Zomerpostzegelactie een mu seumserie uit te geven. Het was de fotograaf Cor van Weele, die een speurtocht maakte langs Nederlandse kunstschatten en tenslotte vijf onderwerpen op knappe wijze fotografeerde. Wij hebben in ons nummer van 1.1. vrijdag reeds in het kort onze mening gezegd over de uit slag der Provinciale Staten-ver- kiezingen van 1.1. woensdag. Maar wij willen er toch nog wel even op wijzen dat de Katho lieke Volkspartij wederom is blij ven staan als een rots in de bran ding. Ondanks de aanvallen die op haar te voor en te na zijn af gevuurd, ondanks het feit dat speciaal de PvdA geen gelegen heid liet voorbijgaan om te trach ten haar aan de kaak te stellen en door professor De Quay en zijn kabinet de KVP te treffen. Maar het is haar weer mislukt. De oppositie zoals zij die voert, heeft ook haar kiezers blijkbaar niet bevredigd, die^lijkbaar niet zo slecht dachten over het huidi ge kabinet en zijn politieke en sociale daden. Neen, 't is niet al leen de PSP die haar de stemmen heeft afgenomen, 't is de partij en haar streven zelf die zich meer keert naar de reële politiek der christelijke partijen en zo zal het in de toekomst verder gaan, rechts tegen uiterst links. Is het niet opvallend dat velen zich af gekeerd hebben van de gematig de VVD en zijn gezwenkt of naar rechts of naar uiterst links. De Pacifistisch Socialistische Partij had een onverwacht suc ces, maar zij had de wind juist mee. Geen strijdmacht, geen wa penen, geen Nato, dat geld voor andere en betere doeleinden be steden. Neen, wij moeten de Rus sen vertrouwen, wij moeten een zijdig ontwapenen en vandaag of morgen onder de terreur der Sov jets komen, dat klinkt heel aar dig om kiezers te lokken, maar is onwaar en leugenachtig. Vooral nu 't gaat over atoom-explosies, over Nieuw-Guinea, nu is 't mak kelijk vaders en moeders onder kiezers te vangen, leuzen uie in de huidige wereldconstellatie on bereikbaar zijn, maar alleen de goedgelovigen onbereikbare uto pieën voorspiegelen,, maar die stemmen opleveren. .Ia, wc zien het aankomen. Dc tijd van 't „gebroken geweertje" is weer op komst. Want hoet moet de P.v.d.A., die toch zelf heel wat anti-militaristen telt, de zieltjes van de PSP terugwin nen Door meer en mear over stag te gaan naar de kant derge nen die Nederland alleen 'n goed ontwapenings-figur willen laten slaan in de ogen der Sovjets, en tot risée te maken van de gehele vrije Westerse wereld. Ieder zin nig mens is voor ontwapening maar dan niet eenzijdig en zeker niet voor een landje als Neder land, dat Amerika, Engeland, Frankrijk, enz. eens een dol lesje wil geven, door een dode PSP- frase, die toch op het ogenblik een attractie schijnt te zijn voor vele utopische kiezers Ook de communisten zijn voor uitgegaan, al betekent dit niet veel, maar 't is een teken aan de wand. De christelijk-protestantse par tijen zijn gelukkig stabiel geble ven, maar moeten zich met de KVP ernstig beraden om in 1963 gereed te zijn om een slag te le veren die links krachtig zal aan komen en die een krachtige rege ringsmeerderheid voor de toe komst waarborgt. B. en W. wensen alle voorzieningen te treffen ter beveiliging van Waal wij k-NooTd NIEUW—GUINEA Ondanks de pogingen van de bemiddelaar hij de geheime voor bespreking tussen Nederland en Indonesië te doen voortgaan, hoort men niets meer en alge meen vreest men dat er niets van terecht komt, terwijl men in In donesië maar doorgaat met drei gen en versterken. Ook zijn zoals men weet, ver sterkingen van Nederland onder weg en vinden wij 't jammer dat het vliegdekschip Karei Doorman niet tegelijk naar Nieuw-Guinea is gedirigeerd, al was het alleen maar om de Papoea's en Neder landers daar moreel te steunen, want die verkeren daar in een lang niet prettige positie en het zou wel eens nodig kunnen zijn hen vandaar te evaeuëren. INDONESISCHE SCHOENER GEZONKEN De Indonesische schoener, die op 24 maart j.l. door een „Nep- tunc"-vliegtuig van de Neder landse marine werd onderschept en beschoten, moet als gezonken en verloren worden beschouwd. De schoener, die Indonesische infiltranten aan land zette hij Vlakke Hoek aan de zuidkust, werd toen hij tegen de avond de kust uitstoomde, door de Neptu ne ontdekt. De Neptune ging tot de aanval over, toen het schip na waarschuwingsschoten toch door bleef varen. De schoener werd getroffen en in drijvende toe stand achtergelaten door de Nep tune, die inmiddels een commu nicatie-vaartuig uit Kaimanahad gealarmeerd, die op weg ging naar de schoener. Het vaartuig heeft echter niets meer gevonden en naar men thans in Hollandia meedeelt, moet de schoener ge zonken zijn. Het gereed komen van het uitbrei dingsplan in onderdelen „Waalwijk- Noord", waarbij een gedeelte van dit terrein gelegen tussen de Langstraat- weg en de Winterdijk, is aangewezen voor de totstandkoming van open bare en bijzondere gebouwen en een ander gedeelte voor woningbouw, waarvan reeds een gedeelte in aan bouw is genomen, zoals de bouw van 200 woningen, de bouw van een Ulo school, een school voor maatschappe lijke vorming voor meisjes en een school voor buitengewoon lager on derwijs, hebben B. en W. doen be sluiten, de raad voor te stellen haar goedkeuring te hechten aan het hier voor ter beschikking te stellen krediet van f 105.400. Met dit bedrag zullen de kosten moeten worden gedekt, welke uitsluitend betrekking hebben op de verzwaring van dat gedeelte van de kade, dat is gelegen tussen de Emmikhovensestraat en het Dronge- lense kanaal. Op een vraag van de heer v. d. Hoven omtrent de noodza kelijkheid van deze verzwaring, ant woordde de voorz., dac deze verzwa ring niet zo zeer noodzakelijk is, maar dat zorgvuldigheid, B. en W. ertoe hebben genoopt, alle voorzieningen te treffen, die in deze wenselijk en ver antwoord zijn. Vervolgens stelden de heren v. d. Hoven en Duyvelaar nog vragen betreffende het reeds eerder gevoteerde krediet van f 96.300, dat in de grondexploitatie van Waalwijk- Noord reeds eerder werd verdiscon teerd. In antwoord hierop deelde het college mee, dat deze kwestie in de toekomst nog nader zal worden be zien. Teruggaaf van vergunningsrecht werd verleend aan H. L. van Hees been, terwijl op het verzoek van mej. M. J. Kolsteren om teruggaaf van het vergunningsrecht voor het jaar 1961 - 1962 eveneens gunstig werd beslist. Voor de bouw van de Mater Amabilisschool werd een aanvullend krediet van f 14.860 gevoteerd. Een krediet van f 17.300 werd gevoteerd ter verbetering van het laagspanningsdistributienet aan de Aug. Sniederstraat, Hadewychstraat en de Past. Kuyperstraat. Op verzoek van de vereniging voor Christelijk Schoolonderwijs voor Waalwijk en Omstreken, om medewerking te ver lenen voor de aankoop van 180 leer lingensets en vier lerarentafels ten behoeve van de Chr. School aan de Grotestraat 45, werd accoord gegaan met de totale kostenraming van f 10.680. Reconstructie Bij het voorstel van B. en W. om een krediet, groot f 43.500 ter be schikking te stellen voor het ver plaatsen en verbouwen van 'n 2-klas- sige houten noodschool in de St. An- toniusparochie, meende de heer v. d. Hoven, dat de bewoordingen „ver bouwen tot semi permanente kleuter school" wel erg vaag waren, daarbij opmerkend, dat, wanneer de levens duur niet langer was dan twee of drie jaar, het krediet toch te hoog was. Ook de heer Duyvelaar infor meerde hoe lang de school daar zou moeten staan en wanneer men zou overgaan tot de bouw van een defini tieve school In antwoord hierop, deelde de voorzitter mede, dat het in de bedoeling lag deze school van se- mi-permanent tot permanent te doen evolueren. Deze school, die aan de Venkelstraat is gepland zal 20 tot 30 jaar dienen mee te gaan. Bij de herbenoeming van de com missie tot wering van schoolverzuim werden de vijf aftredende leden, t.w. de heer v. d. Heijden, openbaar on derwijzer (thans voorzitter van de commissie), de heer Thijssen, groep „andere meerderarige inwoners" (thans secretaris der commissie), de heer van Gammeren, „aansprakelijk persoon openbaar onderwijs", de heer van Roy, bijzonder onderwijs en de heer Wachtels van den Berg, eveneens bijzonder onderwijs, met algehele in stemming der leden van de raad her kozen. Voor het 6e lid werd met 15 stemmen voor, de heer C. J. G. van Hall gekozen. Twee stemmen werden uitgebracht op de heer C. H. Didden. Goedkeuring werd door de raad ge hecht aan het voorstel van B. en W. tot verhoging van het presentiegeld voor leden van de stembureaus. Dit De Lcho vAn het Zuióen GAAT ER EXCLUSIEF APART SCHOEN EN Grotestraat 1 53 - Waalwijk Tel. 2505 gebeuren

Echo van het Zuiden | 1962 | | pagina 1