I i Gemeenteraad Loon op Zand SUNIL HALEN! röef vetgef» ZWITSAL M BELEVENISSEN VAN SMIDJE VERHOLEN R MOEDER WORDEN 4sp^is e DE R0< 1 Wieler-echo's op dit blad ener Nieuwe ichrijlmi pre-adviezen NEDERLANDS MEEST GEBRUIKTE WASMIDDEL DE JEUGD VAN TONY BABYSET DE LUXE-* 6 Piet C 20 Abonneert U vruchten "Heerlijk hoppig Drie Hoefijzers pils uit de bierstad Breda Handige beugelsluiting: in een wip open zonder opener-en in een wip weer luchtdicht gesloten, Voordelige, grote gezinsfles van een halve liter voor slechts 52 cent. tijdelijk 3 flessen voor 1.50! Eei D li 1' Voorstel tot aankoop van grond met wo ning van M. Th. en J. A. M. Heijs te KaatsheuvcL Ter verdere realisering van het uitbrei dingsplan is het nodig, dat de gemeente dc beschikking krijgt over het perceel, ka dastraal bekend gemeente Loon op Zand, met de daarop staande woning 1 loofdstr. 7b. De eigenaren zijn bereid deze grond met opstallen aan de gemeente in eigendom over te dragen tegen een prijs die B. en W. re delijk voorkomt. B. en W. stellen dan ook voor tot aan koop te besluiten. Voorstel tot ruiling van een strook grond met J. G. Hoesen te Loon op Zand. Na voltooiing van de bouw van een woon huis aan de van Immerseel-straat blijkt, dat de geformeerde situatie niet geheel in over eenstemming is met het ter plaatse vige rende uitbreidingsplan. Dit kan echter alsnog bereikt worden door met de eigenaar van de woning, J. G. Hoesen, een strook grond te ruilen aan dc zuidzijde van het perceel, tegen een aan hem toebehorende strook grond aan de noordzijde van dit perceel. B. en W. stellen dan ook voor tot deze grondruiling te besluiten. J A/ij 4- Voorstel tot het verlenen van medewer king ingevolge artikel 50 der Kleuteronder wijswet ten behoeve van het Bestuur van de Stichting „Kleuterbos" voor het aanschaf fen van schoolmeubelen. Het Bestuur van de Stichting „Kleuter- bos" te Kaatsheuvel heeft bij een brief ver zocht om medewerking als bedoeld in arti kel 50 der Kleuterondcrwijswet voor het aanschaffen van nieuwe schoolmeubelen. Doordat de eisen van het onderwijs ver anderd zijn, voldoen de thans in gebruik zijnde schoolmeubelen niet langer aan de normale eisen, welke aan het geven van kleuteronderwijs gesteld moeten worden. De inspectrice van het Kleuteronderwijs heeft zich bij een brief eveneens invorenstaande zin uitgesproken. Aangezien zich overigens geen weige- ringsgronden voordoen stellen B. en W. voor de gevraagde medewerking te verlenen door beschikbaarstelling van de nodige gel den. Voorstel tot het verstrekken van een geld lening aan de Vcrenrging het Wit-Gele Kruis te Loon op Zand. In de vergadering van de raad van 10 mei 1960 werd besloten tot het verstrekken van een vaste geldlening aan de in het kerkdorp Loon op Zand werkzame afdeling van het Wit-Gele Kruis, bestemd voor de financiering van een te stichten wijkgebouw. Het Bestuur van vermelde Kruisvereni ging heeft bij een brief een overzicht ge geven van de definitieve stichtingskosten van dit wijkgebouw, waaruit blijkt, dat de financiering daarvan nog niet geheel ver zekerd is. Bovendien is het noodzakelijk, dat voor de stalling van de personenauto, waarvan door de wijkverpleegsters gebruik wordt gemaakt, een garage wordt opge trokken. In verband hiermede verzoekt het bestuur een geldlening te verstrekken en gelijktijdig opschorting vaÜ de verplichting tot het be talen van aflossing op bovenbedoelde hypo thecaire lening, totdat deze onderhandse le ning zal zijn afgelost. B. en W. stellen derhalve voor aan het Wit-Gele Kruis afdeling Loon op Zand een geldlening te verstrekken. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een crediet voor het verbouwen van do voormalige kantoorruimte van de Gemeente Gasfabriek tot toonzaal. Sedert het in gebruik nemen van het nieuwe bedrijfs- en administratiegebouw van het Gemeente Gasfabriek is aan verschillen de gedeelten van het voormalige complex een andere bestemming gegeven. Thans staat alleen de kantoorruimte daarvan nog leeg. B. en W. zijn van oordeel, dat aan deze ruimte de bestemming van toonzaal kan worden gegeven. Reeds lang immers be staat een ernstige behoefte aan een ruimte, waar het publiek op deskundige en objec tieve wijze kan worden voorgelicht over de toepassingsmogelijkheden van gas, en waai men zich kan oriënteren omtrent nieuwe vindingen op gastechnisch gebied. Uit het gemiddeld verbruik per aansluiting, dat on geveer 200 m3 hoger ligt dan in de meeste andere gemeenten, blijkt voldoende in welke mate door de tot dusver gegeven voorlich ting het gas reeds nu voor tal van doelein den wordt aangewend. De practische toepassing van gas zal bo vendien dc komende jaren nog in belang rijke mate toenemen door de enorme hoe veelheden aardgas welke zijn gevonden en die een veelvoud vormen van het gas, dat tot dusver geproduceerd en verbruikt werd. Om deze grote hoeveelheden gas te kunnen afzetten is het vooral de bedoeling het gas te gaan aanwenden voor ruimteverwarming. Het vorenstaande in aanmerking nemen de moet een behoorlijk geoutilleerde toon zaal onmisbaar worden geacht. Daarom is het bijzonder gunstig, dat over een ruimte kan worden beschikt, welke met betrekke lijke geringe kosten als zodanig bruikbaar kan worden gemaakt. B. en W. hebben in verband hiermede een plan laten ontwerpen, dat voorziet in het verbouwen van de voormalige kantoor ruimte. De verkoop uit de toonzaal geschiedt uiteraard door tussenkomst van de plaatse lijke installateurs. Doordat een gedeelte van de winst-opslag aan het gemeente Gasbe drijf zal worden afgestaan, zullen de aan de verbouwing verbonden lasten goeddeels kun nen worden gedekt. Resumerende stellen B. en W. de raad voor tot het verbouwen van deze ruimte te besluiten en het daarvoor benodigde crediet ten laste van de begroting 1962 beschikbaar te stellen. Voorstel tot aankoop van een perceel grond met woning van Adr. J. Zwaans te Kaatsheuvel. Ter realisering van het uitbreidingsplan is het gewenst, dat de gemeente de beschik king krijgt over het perceel kadastraal be kend gemeente Loon op Zand, met de daar op staande woning Huygenstraat 32. De eigenaar, A. J. Zwaans, is bereid de ze grond met opstal aan de gemeente in eigendom over te dragen tegen een prijs die B. en W. redelijk voorkomt. B. en W. stellen dan ook voor tot aan koop te besluiten. 8 MILJOEN NEDERLANDERS KUNNEN NIET ZWEMMEN Ons land wiebelt op de top van de hoogconjunctuur, maar als we met z'n allen in het water terecht komen, verdrinken er acht miljoen Nederlanders omdat ze niet kunnen zwemmen.- Aldus de heer M. Kouwenhoven, rijksconsulent voor de lichamelijke opvoeding maandagmiddag j.l. in Utrecht. Hij sprak voor de Neder landse Bond van bad- en zwemin- FEUILLETON van .DE ECHO VAN HET ZUIDEN" ROMAN door A. v. ENGELEN 36) De laatste tijd spoort hij zijn me deleden aan, om zich algeheel in te zetten in sportieve strijd met de ove rige clubs, om het vurig verlangde kampioenschap van de afdeling in de wacht te slepen... En daar is alle kans op! Op de ranglijst bezetten zij momenteel de eerste plaats, met een prachtige score van slechts één verloren wedstrijd! Het is weer zondagmiddag, een belangrijke dag ook, want thans zal de wedstrijd plaats hebben, die de de finitieve bekroning kan brengen; ge lijk spel is daartoe reeds voldoende! Excelsior en haar aanhang besef fen volkomen de emst van het ogen blik en de harten popelen van ver langen naar de strijd, terwijl de hoop vermengd is met vrees, dat de pech- duivel hen nog parten zal spelen! Geelzwart, hun tegenstander voor vanmiddag en grote rivaal in de com- richtingen, die zich aan het begin van zijn tweedaags congres beraadde op de vraag of het schoolzwemmen verplaatst moet worden naar een la gere klas. De heer Kouwenhoven meent, dat het schoolzwemmen niet moet worden gezien als een luxe of een vorm van ontspanning, maar als een onmisbare schakel bij de voorbereiding van het kind op de maatschappij, de elemen taire zweminstructie dient, volgens hem, verheven te worden tot een ver plicht vak op de lagere scholen. In 1961 verdronken er volgens het centraal bureau voor de statistiek 270 kinderen. De statistiek vertoont twee pieken, een in de groep tussen twee en vier jaar en een in die tussen de zes en negen jaar. Bij deze laatste ca tegorie is de verdrinkingsdood vaak het gevolg van gevaarlijke spelletjes aan de waterkant, er komen op deze manier viermaal zoveel jongens als meisjes om het leven. Van de dienstplichtige militairen kan 65 procent niet zwemmen. De heer Kouwenhoven is van oordeel, dat de overheidsgelden die worden uitgegeven om deze militairen het zwemmen alsnog te leren, juister en effectiever in de sector van 't school zwemmen kunnen worden besteed. Kinderen uit de derde en vierde klassen leren niet moeilijker zwem men dan oudere leerlingen. In Amersfoort en Utrecht gaat men binnenkort een „verjonging" van het schoolzwemmen invoeren. Ook de schoolartsen zijn van oordeel, dat men op biologische gronden een dergelijke verjonging niet kan afwijzen. De heer E. Kupers jr., inspecteur voor de lichamelijke opvoeding te Amsterdam, stelde vervolgens, dat ten aanzien van het leren zwemmen geldt ,,hoe eerder hoe liever". Er zijn zeer veel ouders die hun kinderen van drie of vier jaar indi vidueel zwemles laten geven. De trotse vaders en moeders moeten, volgens de heer Kupers, echter wel bedenken, dat zulke jonge kinderen nog zeer moeilijk leren gecoördineer de bewegingen te maken en dat deze bewegingen ook weer zeer snel „ver vagen" als het kind niet regelmatig oefent. Bovendien hebben kleuters nog slechts een gering uithoudings vermogen. Op grond van gegevens uit de the oretische en praktische pedagogiek is de heer Kupers van oordeel, dat de gunstigste periode voor het leren zwemmen tussen 't tiende en dertien de levensjaar ligt. door Ad Vingerhoets. De eerste Belgische kermiskoers is achter de rug. De eer van de eerste ling te zijn ging naar het plaatsje Diksmuide. Precies 100 deelnemers gingen van start en na 80 km zaten er nog 88 bij elkaar; de twaalf af- stappers konden allemaal aantonen dat ze met defecten te kampen had den. De eerste ontsnapping, dus hal verwege de wedstrijd, kwam op naam van de Antwerpenaren Jos Vloebergs en Maurice Joosen. Ze kwamen tot 500 meter, maar toen vond het pelo ton het welletjes. Tussen de dan met de regelmaat van een klok elkaar op volgende ontsnappingen deden onze landgenoten Cees van Amsterdam en Ad Biemans goed werk. In de aller laatste kilometers raakten vier man Dit Js de titel van het nieuwe boek van Dr.W. de Kok. Alles over zwangerschap, geboorte, babyverzorging en kleuter- opvoeding. Dit waardevolle boek (184 pag. In fraaie omslag) krijgt U ten ge schenke bij aanschaffing van een op kop, waarvan Albert van d'Huijn- slaeger door bandbreuk afviel. 1 Norbert Kerckhove (B.) 159 km in 3 u. 54 min.; 2 Daniël Denijs (B.) 3 André Messelis (B.) z.t.; 4 Qj sec.; 5 K Puschel (Did.) op Oellibrandt (B.) meester op 40 sec.; 19 Wim op 1.05; 22 ex aequuo Cees van JU sterdam, Piet Damen, Jaap Kerste? - Twaalf Nederlanders gjL maandag 9 april deelnemen aan Ps rijs-Roubaise Jo de Roo, Ab G*| dermans en Michel Stolker (voorR- pha-Geminiani), Jo de Haan, Maliepaard en Piet Rentme^ (voor Gitane-Lerouse)Piet vanHee (voor Pelforth-Sauvage), Wim -r< Est (voor Labo-dr. Hann), Piet men en Jaap Kersten (voor Liberta'j Peter Post en Huub Zilverberg (yJ Talma-Flandria). en 2de theken b Toier voor1 tlauis puur natuur vc riekenbezoe ftceptitó» voor elke jelegeni w** £wlibw' VnMH*»' bl1 .luk»"»' Wj copyrigK ovon EXi HEI 30). Vervolgens ging smidje Verholen aan de grote tafel zitten, doch nu met zijn rug naar deurwaarder Jeroen, zodat deze niet kon zien, waarmee hij bezig was. „Een cent. Wat hebt ge nu aan een cent?" merkte van Peuteren som ber op. „Als ge die cent aan mij geeft, dan blijft er immers altijd nog een schuld staan van twee honderd negen en vijt tig gulden, negen en negentig cent!" Maar smidje Verholen luisterde niet naar Jeroen en deed de cent zorg vuldig in zijn portemonnaie. „Nou 'ns kijken of de beurs het ook zo goed doet als de stoel' mompelde hij. Hij haalde de cent weer uit zijn portemonnaie en legde hem daarnaast op de tafel. En wat zag hij daar? Op tal el lag een gloednieuwe, blinkende cent, terwijl in de beurs dc oude, roes tige cent nog zat! Ja, jongens, ook deze wens was prima in ver vulling gegaan! Nogmaals haalde smidje Verholen de cent uit zijn portemonnaie en wéér kon hij n gloednieuw exemplaar op tafel LeggenHij deed het nog eens twee keer en waaratje, nu lagen er vier gloednieuwe centen op ta fel„Nou 'ns goed nadenken, jongens", mompelde Verholen blij. „Als ik zo aan het vissen blijf, dan heb ik op de duur niets anders dan centen en dat is erg lastig als je bijvoorbeeld hon derd gulden moet betalen. Maal ais ik me goed herinner, dan heb ik gewenst, dat de cent verlof kon krijgen uit de beurs te gaan, om hem daarna door een ander muntstuk te kunnen vervangen. Juist! Kom er dan maar int centSmidje Verholen haalde de roestige cent uit de beurs, hij keek... en ja hoor, nu was de beurs leeg. (Met de vier nieuwe centen mee had hij nu vijf cent voor zich op tafel liggen. Als de weerga greep hij ze bij elkaar en zonder Jeroen van Peuteren nog een woord waardig te keuren rende hij naar buiten, de straat op. Waar deed hij dat nu weer voor? *inaf f. (itloormichlni .iijilnd» 89-' 1.1.3118 I Zeven dage •chip „RE0 I corf, Köni{ „droomreis I tot 195.- waarover 1 I OP DE RI 1 v.'0'dt U N.V. RIJN 1117113. Oo petitie, is een tegenstander, waar niet mee te spotten valt die is vooral de laaste tijd als een geduchte concur rent komen oprukken, met vele lijken - figuurlijk uiteraard! - achter zich! Er zijn in twee maanden practisch geen wedstrijden meer gespeeld, van wege de slechte staat van de velden, omdat het al maar regen gaf deze winter, doch nu is het dan zo ver, dat een wedstrijd is vastgesteld! Het is al een heel eind in het voor jaar en het is een ware verkwikking, dat vandaag een lekker zonnetje schijnt! Het moreel van de Excelsiorman- nen is uitstekend, al dreigt de span ning de zenuwen te gaan overheer sen Reeds lang voordat de beide ploe gen in het krijt zullen treden, drom men de supporters naaj het veld, dat nog geheel verlaten ligt tussen de wapperende hoekvlaggen en witte kalklijneni Doch ook weldra zijn er enkele spelers van de thuisclub om zich wat los te trappen, na zoveel weken non activiteit, door een partijtje goal- schieten. Ook van de toeschouwers kunnen velen niet weerstaan aan de verlei ding om zich aan te sluiten ten mee te doen, en zij trappen de ballen met vechtlust en heilige ijver. De neuzen van hun zondagse schoenen buigen door onder het gewicht van de zware bal en hun costuum wordt vuil door de spatten, doch dat mag niet hinde ren! Opnieuw komen zij in de beko ring van het fascinerende spel en verschillenden van hen besluiten zich weer op te geven als actief lid! Al meer en meer publiek komt over de toegangswegen toegestroomd, terwijl aan de zijkanten verscheidene boefjes, die hun zondagsdubbeltje al versnoept hebben, op een kans loe ren, om zonder betaling binnen te komen. De kaartjesmannen glunderen t wordt een goede dag voor de kas, een extraatje, dat men best kan ge bruiken! Daar komen de spelers van het be zoekende elftal het veld op! Belang stellend opgenomen door de mensen langs de lijn en op hun waarde geta xeerd. Zij gaan met een van de aan wezige ballen aan de andere kant van het veld doeltrappen, om het geheim van hun kracht niet prijs te geven! De grensrechters - door de Bond aangesteld - zien, hun waardigheid bewust, reeds op hun horloge onge veer tijd! Tenslotte komt ook de scheids rechter in zijn zwarte pakje het veld op. En daar zijn dan de spelers van de thuisclub onder aanvoering van hoofdman Tony van Berkel! Zij wor den toegejuicht door de honderden supporters. Dan klinkt het fluitsignaal voor t opstellen van de elftallen. Er wordt getoast tussen de aan voerders en men stelt zicht op, som migen vlot, anderen gewild noncha lant en traag. Alle niet gerechtigden hebben het veld verlaten, de ballenjongen heeft zijn materiaal weer bij elkaar. Een spiksplinternieuwe bal ligt op de witte stip van het middenveld gelaten z'n lot af te wachten. Er heerst een voelbare spanning langs de lijnen, en ook de spelers zijn zenuwachtig, al proberen zij dit op allerlei manieren te verbergen! Dan neemt het spel een aanvang... Gedurende het eerste kwartier geeft het een uitbarsting van kracht en snelheid, maar een volkomen fa len van techniek, omdat de zenuwen beide partijen parten spelen! De supporters zijn in twee kam pen verdeeld en ieder is gestreden voor zijn eigen club, die hij luide aanmoedigt. Excelsior heeft als thuisclub de grootste aanhang, dat is een extra voordeel, evenals het spelen op eigen veld. Geelzwart geeft zich ten volle; eerstens terwille van haar eigen kan sen, tweedens omdat zij van ouds een echte rivaal is van de thuisclub. Ook haar supportersschaar roert zich flink. Een straffe wind staat dwars over het veld, de lucht is bewolkt met hier en daar een lapje fel voorjaarsblauw, terwijl de zon nu en dan te voorschijn komt met haar licht en warmte. In het rond is overal het groene gras, waar reeds koeien lopen; zelfs een paar lammetjes dartelen er rond het ruiggewolde moederschaap. Tussen de mensenmenigte is ook enig damesvolk, waaronderMa- rietje Swinkels! Men heeft haar een plekje gegund, waar zij een goed uit zicht heeft op het veld. Men laat haar, terwille van Tony, ook met rust, ter wijl de andere meisjes meer dienen tot vermaak voor de jongens, als op het veld het spel stil ligt. Met aandacht volgt zij de verrich tingen van de spelers, maar vooral die van de rechtsbuiten van de thuisclub: de lenigste van allen! Toch wel fijn, dat ook zij van sport houdt! In het begin heeft het wel wat overredingskracht gekost om haar de wedstrijden te doen bijwonen, omdat zij bang was, dat het voor de mensen zo'n raar gezicht zou zijn, als meisje langs de lijn te staan, dochdat wende gauw en nu is zij vaste klam zelfs bij uitwedstrijden. En Ik? heeft daar uiteraard heel geen neke. aan l Vandaag heeft ook zij, meegesleep- door het algemeen enthousiasme, ns< luide aanmoedigingen! Het spel van de twee en twinti? golft op en neer met gelijke kansen nu eens is Excelsior, dan weer zwart in de aanval. Doelpunten ven aanvankelijk uit en de keepen behoeven maar zelden in te grijpen^ Daarna wil men blijkbaar een slissing forceren, het wordt nue- potig partijtje, vaak ruw op net kan je af... Het is dan een woelen en kr oelen van spelers in een kluwen vu armen en benen Tony van Berkel doet z n uiten best onder de aanmoedigingen *- Marietje en de anderen. Langzamerhand wordt de dr i het doel van de gasten groter, to eindelijk het sjouwen van de hoede z'n beloning vindt in een De supporters van de thuisclub ju beien van vreugde. De sPe'er'ïl voet het kostbare punt M® drukt de handen, die van alle 'i door collega's worden toegesto 'e stelt zich weer op, nog stralend - trots (Wordt vervolgd) GR H Qasthuii

Echo van het Zuiden | 1962 | | pagina 2