wAAlwijkse en UnqstRAAtse couRAnt Bedrijfsapostolaat eon mooi maar moeilijk werk van Seters tijdens jaarvergadering U.K. werknemersbond door leden hartelijk gehuldigd RU ROL AUTO-FINANCIERING 25 JAAR ONAFGEBROKEN VOORZITTER Binnenkort ook in Waalwijk voor IEDEREEN die beter wil! Huidgenezingl Gouden Munten Stassar - Waalwijk W. Timmermans Zonen AVOND-NIJVERHEIDSSCHOOL VOOR WAALWIJK EN OMSTREKEN Puistjes verdrogen door PuroUpotdet VRIJDAG 13 APRIL 1962 84e JAARGANG No. 28 De tcho van het Zuióen Uitgever: flaalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen JAN TIELEN Hoofdredacteur: Rummer 50793 v blad verschijnt 2 x per week Opgericht Abonnement: 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167-2002 Telegram-adres „Echo" De talrijke cadeau's, de hartverwarmende woorden en de herkie zing tot voorzitter, moeten de heer van Seters maandagavond tij dens de jaarvergadering van de katholieke werknemers en werk neemsters in zaal Ouwerkerk, er toch wel van overtuigd heb ben, hoezeer de leden, die voor deze vergadering in grote getalen waren opgekomen, het eens zijn met zijn sinds 25 jaar lang ge voerde voorzittersbeleid. Hier onmiddellijk aan voorafgaand, waren de heren Frits v. Velden met zijn gouden jubileum, en de heren Joh. Opperman, Jo Kipping en Bertus de Graaff met hun zilveren jubileum op sympathieke wijze gehuldigd. De heer Kipping kon wegens ziekte de vergadering niet bijwonen. Beter aanzien Ook de heer Bruystens, die 121/2 jaar lid van het bestuur is geweest en Jie zich voor het komende zittings jaar niet meer herkiesbaar stelde, <erd nog even in 't zonnetje gezet. Hij was de man die onmiddellijk na de oorlog vol enthousiasme de be- siuursfunctie ter hand nam. In al die lijd dat hij zitting in het bestuur had, trad hij weinig op de voorgrond of in het openbaar. Veelvuldig gaf hij advies, waarvan dan ook steeds dank baar gebruik werd gemaakt. De voor- Jos van Seters, 25 jaar voorzitter (Foto De Bont Waalwijk) zitter noemde de heer Bruystens een rustig en bezadigd man, aan wie de afdeling veel dank verschuldigd was. Zowel als pionier in het organisatie leven als in de hoedanigheid van wer kend lid, heeft hij zich nooit verrijkt of bevoordeeld. Hij heeft als een eer lijk man en bestuurslid zijn taak ge daan. Als dank hiervoor mocht hij een kist sigaren ontvangen. De districtsbestuurder de heer Rijnhart, memoreerde in zijn lof- woord tot de gouden en drie zilveren jubilarissen, hoe de bond als kleine vakbeweging van 1921 gegroeid is, naar iets wat in het bestel van de sa menleving niet meer is weg te den ken. In al die jaren is er veel ge groeid en ontplooid op het sociale lerrein, waardoor de arbeiders een beter aanzien hebben gekregen. Voor al de ouderen, zo meende de heer Rijnhart, die de crisisjaren hebben meegemaakt, zien het belang van een vakbond in. Namens de bond dankte bij de jubilarissen en bood de heer brits v. d. Velden een fraai wand bord aan, terwijl de zilveren jubila rissen werden onderscheiden met een hlveren speld. Gouden horloge Een electrisch scheerapparaat, dat *as het eerste geschenk wat de heer J van Seters, de jubilerende voorzit tervan de bond, als eerste geschenk avond mocht ontvangen. Het !c" voorloper zijn van nog talrijke ^dere waardevolle cadeau's, die alle maal de tolk waren van de oprechte ank van de gevers. De heer Rijnhart etste de heer van Seters als iemand, die steeds op de bres stond wanneer het ging om de belangen ,("i de werknemers. „U bent een man ®et een warm sociaal voelend hart, temand die onrecht of onrechtvaar- ®Weid niet kan dulden". Namens het hoofdbestuur kreeg de eer van Seters een electrisch scheer- aPparaat aangeboden. De heer Sleenhof sprak als afge- 'gde van de plaatselijke bond. J rac™ de voorzitter dank voor 't werk dat hij in die 25 jaar voor werknemers en werkneemsters had j stoffelijk blijk van waar- lng kreeg hij van alle leden van de afdeling, een gouden polshorloge aangeboden. De voorzitter van de K.A.B., de heer Mosselveld, was eveneens op de vergadering aanwezig. Ook hij bracht hulde en dank aan de heer van Seters en overhandigde hem een cadeau on der couvert. Kapelaan Lempens noemde de voorzitter een man met principes en een rotsvaste overtuiging. Hij meen de, dat de vakbond niet dankbaar ge noeg kon zijn voor het vele en zware werk dat de voorzitter van de afde ling Waalwijk in al deze jaren voor de organisatie heeft gedaan. Onder aanbieding van een waardevol cadeau namens het gehele plaatselijke be stuur, feliciteerde hij de heer van Se ters met dit prachtige resultaat. Namens de bestuursraad en de K.A.V. voerde de heer de Brouwer 't woord. Hij stak de heer van Seters de volle pluim op de hoed door hem te kenschetsen als iemand die weet wat voor de werknemers een gebiedende eis is en die daarvoor dan ook pal staat. De heer van Seters, aldus de spreker, heeft zich gedurende al die jaren met zijn gehele persoon voor de organisatie ingezet en daarvoor zijn wij hem dank verschuldigd. De heer de Brouwer bracht deze dank in de vorm van een kistje sigaren en een gasaansteker. Ook de voorzitter van Herwonnen Levenskracht stak ten gunste van de jubilerende voorzitter de loftrompet. Als blijk van waardering kreeg de heer van Seters sigaretten aangebo den. Een fles geestrijk vocht (Black and White) kwam van de dames van de bestuursleden en een kist sigaren van de heer Ouwerkerk, eigenaar van ,,De Lindeboom", evenals van de voorzit ter van de plaatselijke bond afdeling Waspik. Al de sprekers, die vol lof waren over het werk dat door de voorzitter van de afdeling Waalwijk gedurende 25 jaar was verricht, brachten ook hulde en dank aan mevrouw van Se ters. Van verschillende zijden mocht zij fraaie bloemstukken en goedge vulde fruitmanden in ontvangst ne men. Overigens maakt de Nederlandse Katholieke Bond van Werknemers en Werkneemsters in de Industriële Be drijven een gestage maar kenmerken de groei door. Het aantal leden in de landelijke bond steeg tot over de 45.000. De plaatselijke bond afde ling Waalwijk kende in 1961 een vermeerdering van 24 leden, waar door het totaal op 31 december 1961 op 618 leden kwam te staan. De voorzitter meende in zijn wel komstwoord, dat niets zoveel vrien den maakt als het werk op sociaal terrein in het bijzonder de vakbond. Een groot verlies kreeg de plaat selijke afdeling te verduren door het overlijden van Piet Vink op 17 janu ari. De heer van Seters vroeg ter na gedachtenis van deze zo waardevolle medewerker van de vereniging, een ogenblik stilte. Een grote zegen voor de arbeiders noemde de spreker de werkgelegen heid en niet zozeer de loonsverhogin gen, omdat, zo meende hij, met de loonsverhogingen onoverkomenlijk een prijsstijging naar boven wordt ge haald, zodat het uiteindelijke resul taat nog nihil is. Hij wees er op hoe de vakbond al jarenlang streed voor bezitsvorming, dus niet alleen mede zeggenschap in de bedrijven, maar ook winstdeling. Een sprekend bewijs dat de vak bonden door de werknemers worden begrepen, noemde hij het feit, dat in een jaar er zich 44.600 werknemers meer hadden georganiseerd. Hiervan kwam aan de K.A.B. het grootste deel ten goede. Er is reeds veel bereikt, aldus de heer van Seters. De C.A.O. in de schoenindustrie is reeds goedgekeurd. In de leerindustrie verwachtte hij nog wel wat moeilijkheden, omdat de werkgevers niet bereid zijn de werk nemers in de winst mee te laten delen en een gepremieerde spaarregeling in te voeren. Hij waarschuwde voor te weinig bezoek aan vergaderingen en cursus sen, terwijl men wel geneigd is naar de verkeerde propaganda van andere vakbonden te horen of te kijken. Een inkomstenpost van f 32009,75 een een uitgave van f 32769,93 zorg de voor een nadelig saldo van f 760.18. Een grote schadepost was de kas dit jaar toegebracht door de minimale opkomst van de leden naar de operette van Zonnig Brabant. Tijdens deze jaarvergadering vond ook de gebruikelijke bestuursverkie zing plaats. Aftredend waren de he ren A. J. van Seters, A. Haas en C. van Vugt, die zich alle drie weer her kiesbaar stelden. Niet herkiesbaar was de heer Bruystens. Er waren een tweetal kandidaten binnengekomen, die zich beschikbaar wilden stellen voor de ontstane vacature. Het waren de heren Schuurmans en Klerkx. In totaal werden er 246 stemmen uitgebracht, waarvan 55 op van Se ters, 61 op Maas, 60 op Vugs, 56 op Schuurmans en 14 op Klerkx. Bij de verkiezing van de voorzitter werd de heer van Seters voor de 26e maal ge kozen. Hij kreeg van de in totaal 62 uitgebrachte stemmen er 60 op zijn naam staan. Het ontstaan van het bedrijfsapostolaat is geen theoretische ont dekking van enkele geleerdenHet is ontstaan in de grote indu strie-centra uit de practijk van de levende Kerk. Het is merkwaar dig, dat dit werk bijna overalin west-Europa, gelijktijdig, namelijk direct na de tweede wereldoorlog op een of andere manier tot stand kwam. In Frankrijk waren het de „prêtres ouvriers", in Duitsland en Zwitserland kent men het „Betriebsmannerwerk" en de „Arbeiterseelsorger"In het industriegebied van Noord-Italië maakte kardinaal Siri, ongeveer dertig priesters voor dit werk vrij en dit, terwijl men ze voor het normale parochiële werk zo moeilijk kon missen. In Nederland is direct na de oorlog een vorm van een bedrijfs apostolaat geboren. De pater s Jesuïten begonnen onmiddellijk in Rotterdam met dit werk. Momenteel heeft men er reeds drie te huizen, waar iedereen van harte welkom is, waar men zo maar zonder meer binnen kan lopen, kan gaan zitten lezen, of praten. In deze zelfde stad werken twaalf bedrijfsapostels constant in ongeveer vijftig grote- en middelgrote bedrijven. In Amsterdan zijn het de Capucijnen Franciskanen, Jesuïten en Karmelieten. Den Haag: Redemptoristen en Augustijnen. En in ons eigen Bisdom 's-Hertogenbosch werken alleen al 24 priesters in industriegebie den. Binnenkort zal ook Waalwijk zijn eigen bedrijfsapostel bin nen zijn muren hebben. Beter gezegd, zal deze als zodanig gaan werken, want kapelaan M. Janssen is voor vele Waalwijkers al geen onbekende meer. Bittere werkelijkheid In de jaren van diepe ellende en tegenspoed, in tijden van hoogste nood en grootste verwarring, is het bedrijfsapostolaat geboren. In de oor log is het begonnen, toen priesters en dominees te werk werden gesteld om kost wat kost, de grootste nood te lenigen. In deze jaren van geestelijke en financiële ontreddering, van men selijke ontreddering, was 't deze hel pende hand die voor velen redding heeft kunnen brengen. Deze tijd is nu voorbij, ook al dreigt zij telkens weer ergens ver aan een horizon. Wij leven gelukkig; financieel is het om uit te houden; geen zorgen over oorlog, dat zou al te dwaas zijn!! Toch is met het afnemen van de ma teriële nood het bedrijfsapostolaat niet verdwenen. Nog steeds groeit het en iedere keer opnieuw blijkt dat de vraag naar een dergelijke hulp, naar een dergelijk soort priester groter wordt. Er bestaat behoefte aan een mens met wie men eens rustig kan praten, alleen, of samen net zoals men dat wil. Er bestaat behoefte naar mensen, die open staan voor IEDER EEN, naar mensen die te vertrouwen zijn, die je bij staan met raad en daad als dit mogelijk is. Er bestaat grote behoefte en vraag naar oplossingen over allerlei problemen en moeilijk heden. Moeilijkheden tijdens verke ring, moeilijkheden in het bedrijf, moeilijkheden met zichzelf, moeilijk heden met God. Wij mensen zijn niet meer zo gauw geneigd om naar de pastorie te stappen, daar aan te bel len en formeel om hulp of uitkomst te vragen. Bedrijfsaalmoezeniers, mensen van een verkwikkend slag. (Fótó de Bont, Waalwijk) Wij leven in een moderne tijd, die sneller gaat dan wij zelf wel den ken. Wij leven in een tijd van sleur, onnoemelijk groot. Dat is een spookbeeld, dat wij zelf zo vaak niet willen zien, maar dat zich telkens weer brutaal naar voren dringt, iedere keer opnieuw, totdat het weer voor even verdreven kan worden door een gulle lach of een glas bier. Dag in dag uit, maand na maand, je hele leven lang naar de fabriek, werken aan de lopende band. Tempo houden, uren lang, totdat de claxon of de sirene loeit. Naar huis gaan, dringen aan de poort om er maar zo vlug mogelijk uit te zijn. Waarom? Om thuis te komen, je eigen huis, dat eigenlijk veel te klein is. Je kamers, waar je geen lawaai kunt maken voor de benedenburen, die anders begin nen te klagen.Ontelbaar velen worden met dit beeld iedere dag weer gecon fronteerd dit is geen schrikbeeld, dit is werkelijkheid, helaas bittere werke lijkheid. Midden tussen hen Wat wil het bedrijfsapostolaat dan? Wil men een medogenloze strijd aan binden tegen de geloofsafval, een muur opwerpen, om zodoende de ont kerstening tegen te gaan. Welke ont kerstening? De ontkerstening, die de bedrijfsapostel tegen komt wanneer hij praat over een vertrouwen in God, of over geloven in een beter leven. De ontkerstening die er schuilt in de hol- starende-, of vragende ogen, die hij ontmoet wanneer hij het woord God gebruikt. Er is alleen aandacht voor de moeilijkheden, voor het vele geest dodende werk, voor de problemen die er thuis weer wachten na het werk op de fabriek, het kantoor of de win kel. Juist voor deze mensen leeft en werkt de bedrijfsapostel; hij staat midden tussen hen in. Hij wordt dage lijks geconfronteerd met deze proble men, omdat hijzelf in de fabrieken en bedrijven komt. Door deze kennis, door het afweten van de gang van zaken, is hij juist in staat 't bedrijfs leven te verrijken met een Christelijke waarde. Al deze aalmoezeniers hechten de grootste waarde aan verrijking van kennis op het gebied van sociologie, van bedrijfskennis, van bedrijfsvoe ring en techniek. Men mag dat niet louter zien als een startpunt voor een praatje, want het is deze kennis ook die hen bindt aan het bedrijf. Dit zijn dingen, die regelrecht betrekking hebben op het dagelijkse leven van al die duizenden, het is hun denken, hun streven. Bij het kernwerk, met zijn gespreks groepen, die in 't kader van bedrijfs apostolaat zo'n enorme grote rol spe-, len, omdat het een kwestie is, of kan worden, van samendoen of samen tot een oplossing komen, komt een ein deloos huisbezoek. Het grote winst punt hierbij is, dat men een bedrijfs- aalmoezenier heel anders ontvangt dan een „gewone kapelaan". Uitein delijk is hij de man, die van alles op bij hebben moeten neerleggen. Niet meer opgewassen tegen zoveel pro blemen, zoveel vraagtekens. Nog zwaarder is het, wanneer zo'n man zelf zijn arbeidsveld moet gaan cre- eren. Niet iedere zakenman ziet deze priester graag in zijn bedrijf binnen stappen. En wanneer er dan eens re sultaten geboekt worden, zal hij het zijn die er het laatste van profiteert, dat wil zeggen nooit. Toch zijn be drijfsaalmoezeniers steeds mensen van een verkwikkend slag. Geen ge weeklaag over de tegenwoordige maatschappij, die alleen maar zou leiden tot verwording, afstomping of geloofsafval. Waalwijk zal zelf getuige kunnen zijn van dit feit. Waalwijk zal zelf kennis kunnen maken met zo'n man, met zijn mooi, maar moeilijk werk. Binnen afzienbare tijd, zal, nu nog kapelaan Janssen, de pastorie aan de Grotestraat gaan verlaten, om zich te huisvesten aan de markt, boven de boerenleenbank. Hier zal IEDER EEN welkom zijn, iedereen kan doar profiteren van zijn gastvrijheid. Voor de kerngesprekken zal er een zaaltje worden ingericht met tafel en clubjes waar de groepen ontvangen kunnen worden. H»ldxu»verKeld Huldgezondh«i3j de hoogte is, omdat hij dagelijks met de sleur van de fabriek wordt gecon fronteerd. Een bedrijfsaalmoezenier treedt vaak op bij sociale moeilijkhe den in het gezin. Hij kan persoonlijk wel eens wat doen, of de hulp inroe pen van een sociale werkster, of een beroep doen op het bedrijf. Dit werk biedt deze man, onder al die andere mannen, en vrouwen, duizenden aspecten, waarvan het vaak moeilijk is ze in samenhang met God te zien. Overbruggen Het is zwaar, moeilijk, en vaak pijnlijk werk voor een bedrijfsaalmoe zenier. Daarom is het te begrijpen, dat enkele priesters er hun hoofd De industriëlen hebben de bisschop van 's-Hertogenbosch zelf om een bedrijfsaalmoezenier gevraagd. Aal moezenier Janssen zal zich voor dit werk inzetten met hart en ziel. Hij zal klaar staan voor het gehele dekenaat Waalwijk en het Lipsbedrijf in Dru- nen, waar hij dit werk al langer doet. Daarnaast zal hij zich bezig houden met het schrijven in bedrijfsbladen. Hij zal trachten de ontkerstening te gen te gaan, zonder gebruik te ma ken van een preekstoel. Hij is be zield met de beste bedoelingen, de beste voornemens, ervan overtuigd zijnde, dat de kloof die er is geslagen tussen het Christendom en de arbeid te overbruggen valt. De scheiding die merkbaar is geworden tusen kerk en industrie zal tenietgedaan kunnen worden. Daarvoor rekent hij ook op uw medewerking, op uw steun, ook financiëel, want dat hieraan kosten verbonden zijn spreekt vanzelf. Voor al op de zakenmensen die ook van nabij kennis zullen maken met deze energieke 39-jarige aalmoezenier, zal hij graag een beroep doen. De navolgende personen hebben zitting in bovengenoemde stichting de Hoogeerw. Zeergel. deken dr. v. d. Hurk, commissaris en bescherm heer der stichting; de heren G. Roor- da, voorzitter; J. P. Swarts, secreta ris; J. A. de Waal, penningmeester; leden de heren P. van Heesbeen; J. de Kort; E. Hoevenaars; Schapen donk; Langenhorst; Sies; M. Ver hoeven. kunnen wij BIJZONDER SNEL verzorgen door speciale volmachten van een vooraan staande financieringsmaatschappij Vraagt vrijblijvend inlichtingen bij ASSURANTIËN WAALWIJK Tel. 04160 - 2141 Wij verzorgen elke verzekering, aangepast aan uw wensen. Gediplomeerde leerlingen per 31-3-'62. Getuigschrift "A" (3-jarige cursus): Smeden-bankwerken 1 Joh. P. v. Dalen Waalwijk, 2 Adr. v. d. Graaf Drunen, 3 Walt. G. W. P. van Hest Waalwijk, 4 Sijaan A. van Ooster hout Sprang-Capelle, 5 Joop de Ruy- ter Waalwijk. Niet gediplomeerd geen. Schoenmaken 1 Emiel Dekkers Waalwijk, 2 Pieter A. Faro Sprang- Capelle. Niet gediplomeerd geen. Timmeren 1 Joop Johannesen Heusden, 2 Wilh. Schelle Vlijmen. Niet gediplomeerd twee. Schilderen 1 Phil. W. v. Assen Waalwijk, 2 Jac. P. Heurter Sprang, 3 Petrus J. Pullen Nieuwkuijk. Niet gediplomeerd geen. Metselen 1 Wim Q. E. Schaaf- stra Kaatsheuvel. Niet gediplomeerd een.

Echo van het Zuiden | 1962 | | pagina 5