wAAlwijkse en UnqstRAAtse couraiu Belgisch ochtendblad wijdt drietal pagina's Waalwijk en Waalwijkse schoenindustrie FILMJOURNAAL Nog voor de Pasen C0STUUM JAN DE C0CK Musis Sacrum Luxor GEDACHTEN VAN EEN BOUWPASTOOR Schoenfabriek A. en i. de Kort nam afscheid van zwikmeester VRIJDAG 13 APRIL 1962 84e JAARGANG No. 28 •^Sse Stoomdrukkerij fiaWKS Antoon Tielen Ledacteur: JAN TIELEN Nummer 50798 ad verschijnt 2 x per week Abonnement: 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief icht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres „Echo' Het Handelsblad", een in België -ischijnend nieuws- en sport-och- odblad, heeft in een editie van ijsdag 4 april, een uitgebreide re ntage gepubliceerd over de gemeen- t Waalwijk en de in deze stad ge- —jveste grootste industrie de ^oen- en leder-industrie. In deze artikelen die een drietal •jjina's omvatten, steekt de redaktie ia dit blad haar bewondering, die :i koestert over de stad Waalwijk in het bijzonder over de Waalwijk- ij schoenindustrie, niet onder stoelen - banken. In deze artikelen worden ij Waalwijkse schoenfabrikanten ge schetst als energieke zakenlieden :j reeds vele jaren zaken doen met laden van de Euromarkt, waaronder d Italië. Van de schoenontwerpers rjrdt gezegd, dat zij heus geen duim- brted uit de weg hoeven gaan voor ':i Italiaanse collega's en dat de Waalwijkse schoenfabrikanten bij .ütek kwaliteitsvolle schoenen op de ïnopese markt brengen In een uitgebreid algemeen ar id over Waalwijk, wordt ook de atwikkeling van de plaatselijke ichoen- en lederindustrie, onder de genomen. Stilaan, aldus dit irtiel, is de kunst van het looien, :;i een wetenschap ontwikkeld. In ie plaats van de Loint kwamen er •cheikundige stoffen, waarmee de zgenieurs kwistig omsprongen en teldra leidde de nieuwe looimetho- k ertoe, dat het vee van de natte Waalwijkse beemden niet meer vol- 1 om de ingenieurs bezig te hou- k Eerst uit geheel Nederland en 'üer uit de gehele wereld, met na- airlijk Argentinië aan de spit9. Evenmin als de leerlooierijen draai ende schoenmakerijen nog rond de huisarbeiders. De mechanisering in beide zo nauw verbonden «toren, onafwendbaar naar fabriek- produktie. En zo telt men in Waalwijk alleen al een zevental grote terlooierijen en ongeveer vijftig schoenfabrieken, waarvan sommige a meer dan duizend werkkrachten uleid verschaffen. Hieruit blijkt dus ;tl. hoezeer de Waalwijkse leder- en «toenfabrikanten met hun tijd mee tten te gaan. Wanneer in het artikel wordt ge doken over de uitgroei van Waal dijk in nauwelijks tien jaar van GO naar 19.000 inwoners, dan >gt men dat dit voornamelijk te en is aan 't gunstige handelskli- :«t waarin de plaatselijke schoen- mlustrie gedijt. Op haar beurt dankt schoenindustrie haar steeds op- -uw verhoogde productiecijfers aan feit dat haar ontwikkeling ge- wd wordt door het mode element. Ook het T.N.O. is niet ontkomen J® de aandacht van dit blad. Het iksembezoek dat door de redactie 1,11 dit instituut is gebracht, heeft enorm goede indruk achtergela- zoals ook de middelbare vak- 'I een uitermate gunstige be- *®Mng heeft gekregen. Hierover k™' SezegdGeen schoenfa- bezit zo'n uitgebreid gamma diverse machines en werktuigen, schatting bedraagt de waarde het machinepark in deze techni- s school een half miljoen gulden, cr de opleiding van de toekom- lP bedrijfsleiders wordt een volle •J trompet gestoken, want nergens, ezen wij in het artikel, leren e pensen er het vak zo in de punt- Dals op deze school. j e °P^e^ing er een moet ^an beste soort, is begrijpelijk, want uiteindelijk zijn deze mensen ervoor, om, wanneer zich strubbelin gen voordoen, zonder aarzeling aan te duiden waar er ergens in die fa- brieksketting een feilen is, en dat kan alleen wanneer hij naast een goed administrator, ook een eerste rangs technicus is. Oerdegelijk Dit Vlaams-Belgisch handelsblad is niet blind geweest voor de moeilijk heden waarmee de schoenindustrie te kampen heeft. Moeilijkheden vooral op het gebied van het aantrekken van arbeidskrachten. Om tot een oplos sing te komen hebben de schoenfa brikanten de laatste jaren gezamen lijk activiteiten aan de dag gelegd, om zodoende op de jeugd een groter wervingskracht uit te kunnen oefe nen. De resultaten hiervan zijn dan ook niet achterwege gebleven. Niet in het minst werd de aan dacht van de jongeren op de lokale nijverheid gevestigd, door het inrich ten van een speciale afdeling voor het schoenbedrijf in de Lagere Tech nische School. Uit een onderhoud dat de redactie van dit blad met een van de Waal wijkse schoenfabrikanten heeft ge had blijkt wel duidelijk, dat de me- markt uitmaken. In de eerste plaats het feit dat de eigen ontwerpers, die elke fabriek bezit, voor ieder seizoen ontelbare types creëren die in kon- ceptie niet moeten onderdoen voor de buitenlandse modehuizen en shows in het buitenland, zij volgen op de voet de evolutie van vormen en kleuren en gegeven het feit dat ze eigenlijk naast de deur de keuze krijgen in een machtig gamma van leersoorten zijn ze ook in staat om iets buitengewoon keurigs op de markt te brengen. Daar is ten tweede de kwaliteits- faktor. Hoewel een schoen de dag van vandaag niet meer een gans le ven hoeft mee te gaan, kunnen de Waalwijkse schoenfabrikanten'on mogelijk schoenen op de markt bren gen waarvan men zou zeggen dat ze geen vakwerk zijn. Sinds generaties en sedert eeuwen zijn het de kunstenaars van het schoeisel. Ze hebben die vaardigheid als het ware met de moedermelk meegekre gen, en of ze nu willen of niet... hun werk is oerdegelijk." Dat het een Belgisch ochtendblad de moeite waard heeft gevonden eens een kijkje te komen nemen in het centrum van de Nederlandse schoenindustrie, heeft een veelzeg gende betekenis, namelijk, dat de Ne- een nieuw Grootse sortering in de nieuwste kleuren; vanaf 84.tot 174. Ook voor Uw jongens- en kinderkleding het adres Het goede oude en nog steeds vertrouwdste adres. vlak bij de Heuvel Tilburg chanisering in hoofdzaak niet ge zien moet worden als een remedie te gen het personeelstekort, maar wel als de enig afdoende oplossing, om een steeds groeiende produktie af te kunnen. Letterlijk wordt in een van de ar tikelen gezegd „Na een bezoek aan een plaatselijke schoenfabriek kwa men wij tot inzicht dat vooral twee faktoren de stevigheid van de Waal wijkse schoen op de internationale duren 2 jaar uitgezonderd modeleren dat een 3-jarige cursus vergt. De zo genaamde aanvullende cursussen, die zijn bedoeld voor de meer gevorder den, duren 1 jaar. Hieronder vallen graderen en good-year (spijkerloos). Deze laatste dient dus ter aanvulling van de zwik- cursus. Eerstgenoemde cursus is een aanvulling op de bovenlederbewer- king. Van de bovengenoemde 277 leer lingen, die het vorig jaar met deze cursussen startten, is een gedeelte be vorderd naar de volgende klas en een gedeelte (73) heeft met het behaalde diploma de cursus verlaten. Helaas konden 42 leerlingen niet worden be vorderd. Het is vanzelfsprekend, dat, de meesten van deze leerlingen afkom stig zijn uit Waalwijk (61) en de meest nabij liggende plaatsen. Toch is de toeloop van uit verder afgelegen steden en dorpen niet gering. Zo staan er op deze school leerlingen uit Breda, Made, Rijen, Haren, Oister- wijk (30), Dongen en Veldhoven in geschreven. Deze avondcursussen worden ge geven voor iedere arbeider in de geven voor iedere werknemer in de schoenindustrie, waarbij het er om gaat, deze mensen een basis van ken nis en vaardigheid te verschaffen, zo dat zij aan andere machines, dan waar ze gewoonlijk aan werken, of in an dere afdelingen, ook bij kunnen springen, wanneer dit nodig zou zijn. Het behalen van een dergelijk diplo ma houdt natuurlijk in, dat men voor de fabriek waar men werkt meer gaat betekenen, waardoor ook de kansen om vooruit te komen sterk worden bevorderd. Geen onbevredigend resultaat bij de avondcursussen Een dezer dagen zijn de avond cursussen van de Middelbare Vak school voor de Leder- en Schoenin dustrie beëindigd. Deze avondcursus sen van de M.V.L.S. zijn gespeciali seerde opleidingen, welke betrekking hebben op de techniek in de verschil lende afdelingen van de machinale schoenfabricage. Men heeft hier dus niet te maken met 'n opleiding machi nale schoenfabricage in zijn geheel, maar met afzonderlijke cursussen zo- VI Een kerk is op de eerste plaats het „huis van het volk Gods"; het beleeft daar zijn gemeenschap in de viering van het Eucharis tisch Offer. In de laatste vastenbrief schrijven de Bisschoppen, dat zij zich „verheugen over de herwaardering van het H. Misoffer als hoogste, zeer reële Teken van onze gemeenschap met de Goddelijke Hogepriester Jesus Christus. Juist in die gemeenschap met Zijn Offer en in de communie met Hem beleven wij de Kerk als volk van Gods verbondenheid in hoogste trouw en diepste liefde". Wij kennen echter het kerkgebouw ook als het „huis van God", als het huis waar Christus onder de gedaante van brood te midden van de zijnen verblijft. Eeuwen lang heeft de eucharistische vroom heid zich vooral gericht op het Tabernakel. Soms leek het zelfs alsof de kerk om het tabernakel heen werd gebouwd en alsof het altaar bedoeld was als een onderbouw van het tabernakel. In onze tijd concentreert de eucharistische vroomheid zich min der rond het tabernakel en meer rond het altaar. Nieuwe inzichten hebben de weliswaar eeuwenoude, maar ingesluimerde overtuiging naar voren geschoven, dat de allereerste bedoeling van Christus met de Eucharistie was om zich voor ons te offeren en ons tot voedsel te zijn. Bij deze gelukkige vernieuwing moeten wij ons „wel bewust blijven, dat de gedaanten waaronder Christus bij ons tegenwoordig wil zijn, gedaanten zijn van brood en wijn, dus van spijs en drank, tekenen dus die allereerst vragen om genuttigd te worden. Daarom blijft de aanwezigheid van Christus in het tabernakel op de eerste plaats een verwijzing naar de Offermaaltijd, waarbij wij ons offer met dat van Christus verenigden" (Vastenbrief 1962). Daarom wil de kerkelijke overheid het tabernakel geplaatst zien op een altaar; de aanwezigheid van Christus immers is een gevolg van en wijst heen naar het offer en de daarmee verbonden maaltijd. Dit tabernakelaltaar moet daarom ook altijd een ruimtelijk kontakt hebben met „het" altaar, waar de Eucharistieviering van Offer en Communie plaats vindt. Dit nieuwe verrijkende inzicht mogen Architekt en Bouwpastoor in hun plan verwerkelijken. P. STEVENS pr. Bouwpastoor Waalwijk Giro 362716 Maandag 9 april heeft de directie en het personeel van schoenfabriek A. en J. de Kort aan de Stations straat afscheid genomen van de heer G. van Reijen, zwikmeester, die in verband met het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd genoemd be drijf heeft verlaten. De directie bracht de heer van Reijen dank voor de grote bijdragen die hij steeds heeft geleverd aan de productie, waardoor hij heeft meege werkt aan de groei en bloei van dit bedrijf. Als blijk van dank en waar dering werd hem een cadeau onder couvert aangeboden. Ook de afdeling waar hij al die jaren zijn beste krach ten heeft besteed, bedacht de heer van Reijen met een stoffelijke blijk van waardering in de vorm van siga retten. Namens zijn collegae chefs sprak de heer Klerkx. Hij bedankte de heer G. van Reijen voor de bijzon dere collegialiteit en de prettige wij ze waarmee men steeds met hem heeft mogen samen werken. Ook hij bood namens alle chefs sigaretten aan. en Na deze woorden van dank waardering, bleef het gezelschap nog enige tijd in gezellig samenzijn bij el kaar. derlandse schoenfabrikage, waaron der die van Waalwijk toch wel een zeer bijzondere plaats inneemt, niet alleen in Nederland zelf nog veel te betekenen heeft, maar ook in het bui tenland. Dit schrijven van onze zui derburen, heeft dan ook beslist veel goed gedaan, waardoor aan de stad Waalwijk en de hier gevestigde schoenindustrie een nog grotere be kendheid is gegeven. als modeleren, snijden, graderen, stikken, montage, - waarvan een belangrijk onderdeel zwikken - en ten slotte een cursus onderwerk en uitpoets. In deze cursussen tezamen wordt dus de schoen gemaakt. Deze cursus sen hebben plaats in het kader van de zogenaamde winteravond-oplei dingen. Hieraan hebben het vorig jaar in totaal 277 leerlingen deelge nomen. De meeste van deze cursussen Stormloop der Tartaren Tanja, de enige overlevende van een overwonnen Tartarenstam, wordt na de dood van Igor, de hoofdman van de Balasstam, uitgeroepen tot koningin der Tartaren. Aan 't hoofd van haar troepen strijdt zij om een grote en rijke stad in handen te krij gen; als zij echter bijna overwonnen zijn komt een andere Tartarenstam hen te hulp, en samen weten zij de sijtad te veroveren. Een spectaculaire film in cine mascope over de onderlinge oorlogen van wrede Tartaren-stammen, die naar de overwinning werden geleid door een heldhaftige koningin. U kunt deze film gaan zien van vrijdag t.m. zondag. Tante's laatste stunt Oscar Starwasser en Theo Müller nemen het er eens van na 14 maan den gevangenisstraf. Maar er moet weer gauw gewerkt worden. Zij zoe ken contact met Hary Schroder, een vriend in de branche en derhalve ook zeer geïnteresseerd in een bankroof. Als drie charmante tante's gekleed verleiden ze dë huisbewaarder en knevelen hem. Dan gaan ze aan het werk, via het plafond van de bovenwoning komen ze omlaag. Als de inbraak ontdekt wordt zijn de vogels gevlogen. Die hebben zich met de buit verstopt op een plaats, die zich leent voor trans port en daarom schakelt de politie een auto van de reinigingsdienst in om inbrekers èn buit velig op het po litiebureau af te leveren. Zondagmiddag 3 uur, alle leeft. Tussen kogelst en granaten Een film, opgedragen aan alle ge wone dienstplichtigen. In de hoofdrollen George Baker, Harry Andrews, Stanley Baker en Michael Medwin. Het ware verhaal van een officier en 15 manschappen, afgesneden en omsingeld door een medogenloze vijand. Het waren helden, helden die streden in een heli Zouden zij uit deze vreselijke hel nog ooit kunnen ontsnappen? Maandag en woensdag, 14 jaar. op uit trok om zijn vrouw te Maandag 16 en woensdag om 8 uur. Toegang 14 jaar. vinden. 18 april BRILLEN VRAGEN SERVICE VAN De Indiaanse vrouwenroof Een spannend avontuur tussen wil den en verwilderden. Jeff Cody heeft gehoord dat de Comanchen een ontvoerde blanke vrouw willen verhandelen. Hij waagt zich in hun gebied en koopt de vrouw los. Bij de pleisterplaats komt Cody te weten dat er voor Nancy Lowe 5000. - beloning is beloofd aan degene die haar dood of levend terug brengt. Het is Cody echter niet om die beloning te doen, maar drie ban dieten die met hem en mevr. Lowe naar de stad terugreizen, trachten Cody het leven te benemen om zo doende de beloning in handen te krij gen. Alles loopt echter goed af. Als hij mevr. Lowe terugbrengt ziet hij dat haar man blind is. Nu be grijpt Cody waarom Lowe er niet zelf De trottoirs van Chicago Nellie Romano, die alleen moet zorgen voor haar zoontje Nickie, doet haar best om als kellnerin de kost te verdienen. Als dit haar niet genoeg opbrengt, wordt zij animeer- meisje. 10 jaar later is Nickie een stevige jongen van 18 jaar en hij weet nu dat zijn vader op de electri- sche stoel gestorven is, wegens moord op een politie-agent. Louie Ramponi maakt zijn moeder verslaaft aan he roïne en om zijn moeder te wreken probeert Nick Louie dood te schie ten, maar hij wordt overweldigd. Net als Louie de jongen een injectie met heroïne wil toedienen, komen Nellie en Sullivan tussenbeiden. Louie schiet Sullivan neer, maar deze weet met zijn laatste krachten de schurk te wurgen. Toegang 18 jaar. VERTEGENWOORDIGERS VAN ANDERE KERKEN OP CONCILIE De kwestie van het deelnemen van waarnemers van andere kerken aan 't aanstaande algemene concilie zou, naar het schijnt, thans geregeld zijn. De moeilijkheid lag in het feit dat de zitingen van het concilie geheim zijn en alleen toegankelijk voor de eigenlijke deelnemers. Men zou nu tot doe oplossing gekomen zijn de waarnemers te beschouwen als afge vaardigden die officiéél de belijdenis waartoe zij behoren vertegenwoordi gen. Zij zouden dan als „waarnemer afgevaardigde" toegelaten worden. Het is overigens nog niet bekend welke kerken waarnemers zullen zen den. De tcho vAn het Zuióen KOESTRAAT 151 OPÏlQfiN WAALWIJK

Echo van het Zuiden | 1962 | | pagina 9