waalwijkse en LanqstRaatse couRant WAALWIJK t=z Waalwijker - meer dan 20 jaar spoorloos verdwenen werd eindelijk terug gevonden R.K.C. enquête,, wijst uit: Rapport Commissie van onderzoek gemeente- en bedrijfsbegrotingen Spit.Spierpijn OPTICA BOGAERTS VRIJDAG 20 APRIL 1962 84e JAARGANG No. 30 J^jkse Stoomdrukkerij An toon Tielen JAN TIELEN flooidredacteur: Lommer 50798 Jit hlad verschijnt 2 x per week Abonnement: 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 TeL 04167 - 2002 Telegram-adres „Echo" De commissie, door de raad belast met het onderzoek van de ontwerpbegroting voor de ge meente en haar bedrijven voor 't dienstjaar 1902, brengt naar aan leiding van dat onderzoek het volgende onder de aandacht van de raad Gemeentebegroting: Post 218: Gemeentelijke Zie- kenvervoerdienst. Als uitkering aan de dienst, wegens overige kosten is hier ge raamd een bedrag van 12.175.-. In de memorie van toelichting wordt verwezen naar post 60 nr. 95 van de begroting van gemeen tewerken. Daar is echter een kos- tenüedrag van 11.175.— becij ferd, terwijl ook onder post 07 van gemeentewerken) Gemeen te Waalwijk, vergoeding gewone werken een bedrag van 11.175.- is doorberekend. Ook bij de becijfering van het resultaat van de ziekenvervoer- dienst in de Memorie bij de ge meentebegroting (pagina 18) houdt men rekening met een kostenpost van 11.175. De uitgavenpost 218 van de ge meentebegroting is dus 1000. te hoog gesteld. Post 304: Sneeuwruimen. Met het hier geraamde bedrag kan de Commissie zich wel vere nigen. Zij zou echter het college willen verzoeken te overwegen welke maatregelen getroffen kun nen worden om een meer doel treffende en snellere sneeuwrui- ming mogelijk te maken. De late sneeuwrunning in het afgelopen winterseizoen was o.a. de oor zaak dat gedurende dagen zelfs de Grotestraat zeer slecht berijd baar was. Begroting der Bedrijven. Zweminrichting: Post 10: Uitkering nadelig sal do. Op pagina 13 is achter deze post vermeld 't bedrag 25.519.- van de raming 1901. De raming 1902 is echter 37.600. Woningbedrijf: Post 20: Stookkosten centrale verwarming. De commissie vraagt zich af, of het olieverbruik speciaal wat betreft voor de 100 woningwet woningen (2e halfjaar) niet te laag is geschat. Gemeentewerken Post 17: Vergoeding kosten adviezen. De thans aan de gemeente in rekening gebrachte dagvergoe ding is circa 25 hoger dan in 1901 en gaat belangrijk uit bo ven de algemeen geldende tarie ven voor deskundigen. De opslag voor bijkomende kosten belopen bijna 50 van het salaris. Is het juist, ook voor bedoelde vergoeding deze opslag te handhaven? Drukken deze bij komende kosten niet veel meer op de andere taken van de direc tie? Post 42/43: Centrale werk plaats. De commissie meent te weten dat de chefmonteur vele malen dienst doet hij de ziekenvervoer- (jienst. Is het daarom wel juist zijn gehele salaris ten laste vaji post 42 te brengen? (Bij post 40 bijv. zijn de personeelskosten wel verminderd met een bedrag van 2.500.—). Door het aantal uren dat de chefmonteur voor de ziekenver- voerdienst werkzaam is, zal het aantal uren werkplaats (thans gesteld op 1980) o.i. dalen en het berekende uurloon centrale werk plaats moeten stijgen. Begroting Gemeentelijke In stelling voor Maatschappelijke Zorg 1962. De commissie stelt de raad voor deze begroting goed te keu ren, zoals deze is aangeboden en dus ook het gemeentesubsidie ad 155.000.(post 580 gemeente begroting) toe te kennen. Dat voor 't jaar 1962 een slui tende begroting kon worden op gesteld, was o.a. het gevolg van de ruime visie, welke het college van Burgemeester en Wethou ders in het verleden steeds heeft gehad. Een woord van dank is daarom hier zeer zeker op zijn plaats en de Commissie is er van overtuigd, dat ook onder de nieu we gewijzigde financiële verhou dingen het College de wegen zal vinden de verdere groei van de gemeente mogelijk te maken. De opstelling van en de toe lichting bij de diverse onderde len van de begrotingen getuigen van veel en goed voorbereid werk, waarvoor de commissie de diverse ambtenaren ook gaarne haar dank betuigt. De Commissie voornoemd, w.g. G. A. Duijvelaar w.g. C. P. van den Hoven w.g. A. G. Meijs Nota van antwoord op het rapport begrotingscommissie 1962 Naar aanleiding van het rap- ii t betreffende de gemeente- en ilrijfsbegrotingen voor 1962 en jle begroting van de Gemeentelij ke Instelling voor Maatschappe lijke Zorg voor dat jaar, hetwelk Jjger dagtekening van 12 april 19w is ingediend door de door ee raad benoemde commissie van onderzoek, delen Burgemeester en Wethouders 't volgende mede. Gemeentebegroting. Post 218. Gemeentelijke Zie ken vervoerdienst. Inderdaad is deze post in de gemeentebegroting 1000.— te M°g gesteld. Rectificatie zal plaats vinden per suppl. begro- llnS nr. la, waarbij tevens de Post voor onvoorziene uitgaven •Pot 1000.- zal worden verhoogd. Post 304. Sneeuwruimen. In verband met hetgeen door oo commissie hieromtrent naar 'oren wordt gebracht, kunnen '1 "et volgende mededelen, besteld mag worden dat in het S^.een, zo spoedig als de om- toelaten, in de t i Le Semeente wordt begonnen met het treffen van de nodige maatregelen. Dat er in de afgelo- L .Wiater als gevolg van vrij •mgaurige en zware sneeuwval jL,e'e P'aatsen in ons ,lang- merhand zeer uitgebreid ge- orden wegennet gedurende kor- f!nt I n*'nder gunstige situaties "'stonden, omdat niet spoedig geruimd kon worden, was niet te voorkomen. Wij hebben maatre gelen genomen om de coördinatie van de diensten in de toekomst zo effectief mogelijk te doen zijn, hetgeen een snelle werkwijze in de hand zal werken en waardoor het ongerief voor het verkeer tot een minimum kan worden be perkt. •n Begrotingen bedrijven. Zweminrichting. Post 10. Uitkering nadelig sal do. Inderdaad is" in de toelichting op pag. 13 abusievelijk 't bedrag van 1961 ad 35.519.— vermeld, het geen moet zijn 37.606.In de begroting zelf is het juiste be drag in aanmerking genomen. Woningbedrijf. Post 20. Stookkosten centrale verwarming. Wij hebben niet de indruk dat deze raming aan de lage kant is. In het algemeen moet gezegd worden, dat de stookresultaten van een zeker blok moeten afge wacht worden om een enigszins betrouwbare basis te krijgen. Factoren als glas oppervlakte, ligging van de verwarmde loka len aan noord- of zuidzijde, alge mene situering van het blok ten opzichte van de omgeving, spelen alle een rol. De raming hebben wij niet te hoog gesteld. Voor de goede orde moeten wij verwijzen naar de met betrokkenen geslo ten huurovereenkomst, waarin o. a. de volgende bepaling voor komt, welke een verrekenings clausule inhoudt: „Het krachtens artikel 2 sub hl van dit reglement betaalde voorschot voor variabele ver- warmingskosten zal bij beëindi ging van ieder stookseizoen zo spoedig mogelijk worden verre kend, nadat het huurdersaandeel is vastgelegd. Dé gemeente zal binnen twee maanden na deze vaststelling aan de huurder het te veel betaalde terugbetalen c.q. 't te weinig betaalde in rekening brengen. De huurder is verplicht het te weinig betaalde na kennis geving door de gemeente uiter lijk op de eerste dag van de eerst volgende maand tezamen me» 'lo huurpenningen te voldoen." Gemeentewerken. Post 17. Vergoeding kosten ad viezen. l)e vergoeding is inderdaad aanmerkelijk hoger geraamd om dat uit de werkelijke cijfers ge bleken is, dat dit aldus dient te geschieden, zoals uit het hier volgende kan blijken. De op blz. 12 van de memorie van toelichting van de dienst ge meentewerken onder 13 t.m. 16 genoemde bedragen moeten alle geacht worden deel uit te maken van de directe directiekosten. Naar het aantal werkbare da- gen gerekend, komen deze kosten alsdan op 140.per dag. Op gemerkt wordt, dat het hier slechts betreft toerekening van de directiekosten naar de zoge naamde kostenplaatsen. Bij een nadere beschouwing zal het u duidelijk zijn, dat de aldaar opge nomen kosten, zoals dienstver- voer, aandeel kosten administra tie, kosten van vakliteratuur, te lefoon, kantoorbehoeften, kosten van onderhoud en vernieuwing inventaris, enz. inhaerent zijn aan de functie en daarvan niet losgemaakt kunnen worden. Voor wat de grootte betreft van het bedrag per dag, dat naar de mening van de commissie be langrijk uitgaat boven de alge meen geldende tarieven voor des kundigen, delen wij u de volgen de cijfers mede: 1. Volgens de „Algemene rege len en honorariumtabellen voor bouwkundige werken volgens de A.R. 1956", opgenomen in het Architectenjaarboek voor 1961, bedragen de maximum dagkos- ten voor o.m. onderzoek van bo dem, bemoeiingen bij faillisse ment, arbitrage, adviezen, confe renties, berekeningen e.d.: 180.- 2. Volgens de desbetreffende regeling (art. 33) van de „ONRI" (Orde Ned. Raadgevende Ingeni eurs) bedraagt de maximale ver goeding 175.per dag, plus reis- en verblijfkosten. 3. Volgens de „Honorariumre- feling Stedebouwkundig werk R. 19o5" bedraagt het honorari um van een stedebouwkundige minimaal: a. voor werkzaamheden in de woonplaats al of niet op zijn bu reau, per uur 22. h. voor werkzaamheden, niet op zijn bureau, al of niet in de woonplaats: per Vfe dag 80.- en j)er dag zonder overnachten Hierbij is inbegrepen een ver goeding voor algemene onkosten, niet echter een vergoeding voor reis- en verblijfkosten. Al deze werkzaamheden kun nen gerekend worden tot de taak van de directeur van de dienst gemeentewerken. Na kennisneming van voren staande gegevens, zal uw raad naar onze mening het bedrag van 140.- per dag, in de aanvang ge noemd, niet als te hoog beschou wen. Post 42/43. Centrale Werk plaats. Door de reorganisatie van de ziekenvervoerdienst per 1 janua ri 1962 wordt de ambulance-auto tijdens diensttijd uitsluitend be diend door de magazijnmeester. I)e chef-monteur wordt alleen in geschakeld na werktijd. Alleen bij ziekte of afwezigheid van de magazijnmeester neemt hij diens taak waar. Met het oog op het geringe aantal uren, dat hierme de thans voortaan gemoeid kan zijn, werd hiervoor geen doorbe rekening geraamd, temeer niet, omdat dit aantal uren tevoren moeilijk te bepalen is, doch door berekening zal, zo nodig, wel aan het einde van het dienstjaar plaats vinden, waarvoor dan in de slot-bcgrotingswijziging van het betrokken dienstjaar een ra- ming zal worden opgenomen. Gelet op het vorenstaande stel len wij u voor: 1. de gemeente- en bedrijfsbe grotingen voor 1962 vast te steb len zoals ze zijn aangeboden- 2. vast te stellen suppletoire gemeentebegroting nr. la (zie hiervoor bij post 218) en de ove rige suppletoire wijzigingen van deze begroting, welke ter inzage liggen 3. goed te keuren de door de Gemeentelijke Instelling voor Maatschappelijke Zorg ingedien de begroting voor 19b2. Evenals (ie commissie verheu- fen wij er ons ook over, dat de egroting dit jaar sluitend is. De toekomst baart ons echter wel enigszins zorgen, aangezien ver dere verzwaringen der uitgaven niet meer opgevangen worden door hogere uitkeringen uit het gemeentefonds, terwijl op andere nieuwe uitkeringen momenteel reëel nog niet te rekenen is. Op dit ogenblik is er nog geen vol doende aanleiding om te veron derstellen, dat in de eerstvolgen de jaren zich geen financiële pro blemen zullen presenteren. Vrij algemeen wordt in krin gen van gemeentebesturen mo menteel reeds aangenomen, dat de huidige uitkeringen volgens de nieuwe Financiële Verhou dingswet 1960 niet voldoende zul len zijn om de budgetten der ge meenten sluitend te maken. Waarschijnlijk is ook de rege ring zelf niet ten volle overtuigd van de genoegzaamheid dier uit keringen, aangezien zij direct na de inwerkingtreding dier wet aan de gemeente gegevens heeft op gevraagd. .omtrent de resultaten. Voor het vertrouwen in het beleid van ons college, dat uit de voorlaatste alinea van 't rapport blijkt, zeggen wij gaarne dank. Tevens danken wij voor de ge uite waardering in de slot-alinea ten opzichte van de ambtenaren voor bet voorbereidend werk, verricht ten behoeve van de op stelling van de verschillende be grotingen. Wederkerig zeggen wij de coint- missie dank voor de wijze, waar op zij zich in deze omvangrijke materie heeft ingewerkt en haar zienswijze heeft kenbaar ge-, maakt. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk. Wanneer volgend jaar Franciscus Heesters, wiens ouders in de Crispijnstraat 132 wonen, naar huis komt, zal het zo zijn, dat hjj verschillende van z'n broers en zusters niet meer terug kent. Meer dan 22 jaar zal 't geleden ziin, dat hij z'n familie in Waal wijk voor 't laatst heeft gezien. Eindelijk na meer dan 22 jaar mag zijn moeder het geluk proeven hem in levende lijve terug te zien. Haar eigen zoon, waarover zij zich jaren onafgebroken zorgen heeft gemaakt, niet wetend wat er van hem na zijn ver trek uit Nederland, enkele weken voor dat de oorlog uitbrak, geworden was. Jaren heeft zij het ergste gevreesd, maar steeds vaag hopend nog iets van hem te mogen horen, hetzij van an deren, hetzij van hemzelf. Deze hoop is wonderbaarlijk werke lijkheid geworden: zij weet dat haar zoon leeft, dat hij getrouwd is èn dat bij binnen niet al te lange tijd weer in Nederland, in de Crispijnstraat in Waalwijk zal zijn. Laatste brief in 1943 Het is eigenlijk allemaal een nasleep van die vreselijke tweede wereldoorlog, die uitbrak vlak nadat Frans Heesters op 14-jari- ge leeftijd met de Holland Ame rika lijn uitvoer naar Amerika, onbewust welk groot avontuur hem te wachten zou staan. Nog geen maand na zijn vertrek uit Nederland begon Hitler met zijn trawanten aan een nieuwe agres sieve daad. Hij viel Nederland binnen en daarmee werd voor de boot waarmee Frans Heesters voer, de weg terug naar Neder land afgesneden. Frans Heesters onderhield zo lang mogelijk en zo goed en zo kwaad als dat in die jaren ging, trouw contact met zijn thuis. Regelmatig ont ving men van hem korte brieven, waarin dan niet meer stond dan dat hij het allemaal nog goed maakte. Meer kon en mocht hij niet schrijven. In al die jaren heeft men in Waalwijk nooit ge weten waar hij ergens woonde, wat hij precies deed en wanneer hij weer terug zou komen. In 1943 werd de laatste brief in Waalwijk ontvangen en daarmee was alle contact voor goed ver broken. Verzoeken, ingediend bij het Nederlandse Roode Kruis, le verden geen enkel resultaat op. Een schrijven gericht aan 't con sulaat van het Internationale Roode Kruis in Genève bracht ook geen oplossing. Alles heeft men gedaan om maar weer iets van hem te mogen vernemen. Er werden brieven geschreven naar de schepen waarop hij gevaren had, met het vriendelijk verzoek om opheldering, maar alles was en bleef vruchteloos. Aangetekend schrijven Met het beëindigen van de oor log steeg de hoop. Maar naar ge lang de jaren verstreken, ver dween deze weer en maakte voor 'n wanhopige onzekerheid plaats. Moeder Heesters dacht niet an ders meer of haar zoon was ge sneuveld ergens ver van Waal wijk vandaan. Hoe hopeloos de toestand er ook voor stond, men ging verder met inlichtingen vra gen. Zo kon het gebeuren, dat ongeveer zes jaar geleden het Ne derlandse Roode Kruis adviseer de een aangetekend schrijven weg te sturen, geadresseerd aan Franciscus Heesters, Zuid-Afri- ka. Want men was wel aan de weet gekomen, dat Frans na het uitbreken van de oorlog met de boot naar Zuid-Afrika was ge gaan, maar of hij daar in 1956 nog zou zitten, aangenomen dat lr' nog leefde, kon niemand be wijzen. De brief bleef weg, weken aan een stuk. De hoop steeg weer want, zo redeneerde men, als er een brief aangetekend wordt verzonden en hij komt op de goe de plaats aan, dan zal hij of door de post op het juiste adres moe ten worden bezorgd, of hij zal door de geadresseerde móeten worden afgehaald. Toen de brief dan ook zo lang weg bleef, hoop te men steeds meer dat de brief inderdaad Franciscus Heesters bereikt zou hebben. Maar die hoop werd met één slag de bo dem ingeslagen, toen deze na on geveer 7 weken weer in de Cris pijnstraat in de bus viel, onbe zorgd. Adressant niet te achter halen... Frans leeft Ofschoon vaak wordt beweerd dat het getal 13 ongeluk brengt, was dat voor de familie Heesters toch niet het geval. Op 13 decem ber I960 (vader en moeder Hees ters waren op bezoek in de Pre sident Steijnstraat) viel plotse ling zo maar het verheugende bericht uit de lucht. Notaris Pe ters kwam op die voor de fami lie Heesters zo gelukkige dag, in opdracht van het Nederlandse Roode Kruis, het verheugende bericht brengen: Franciscus Heesters is nog in leven en ver blijft in Durban, Zuid-Afrika. De vreugde die dit bericht bij dc fa milie Heesters teweegbracht, is eigenlijk met geen pen te be schrijven. Het eerste wat moeder Heesters deed, nadat zij het adres had vernomen, was een brief schrijven en een foto opsturen van de familie, want daar had Frans naar gevraagd. Uit de brieven die werden ontvangen, werd een gedeelte van de alles omhullende sluier opgelicht. In de oorlogsjaren heeft Frans Heesters geallieerde convooien begeleid, zowel op zee als in de jungle. Tijdens een van deze tochten werd hij zeer ernstig ge wond, zo zwaar, dat hij weken buiten bewustzijn heeft gelegen. Inmiddels is Frans getrouwd en in het gelukkige bezit van een vijfjarige dochter. Als barkeeper verdient h(j z(jn kost en probeert door zuinig te zijn het nodige te sparen, waarvan h(j de overtocht kan betalen, om dan voor enkele maanden bij z'n familie in Waal wijk te kunnen zyn. Als veertien jarige vertrokken, zal h(j als een man van byna 37 naar Waalwijk terugkeren. Wanneer? In de CrisDiinstraat hoopt men in de loop van het volgend jaar. Frans Heesters zal dan. voor het eerst zrn bijna vijftienjarige broer ontmoeten...! 99 geen grote verwachtingen van een fusie overkoepelend orgaan gewenst In een vijftal, als enquête be doelde vragen, is de redactie van dc RKC-er, het officiële orgaan van de Waal wij kse Sportvereni ging, er in geslaagd een duidelijk licht te werpen op de bestaande problemen met betrekking tot de Waal wij kse sport. De vragen, die werden gesteld aan burgemeester J. L. P. M. Teijssen, Ds. Schuur man, oud-predikant van Baard wijk, A. ten Bokum, journalist, wethouder van Heeswijk, het hoofd van de Openbare Lagere School M. v. d. Heijden, dokter Lenglet, gymnastiekleraar H. Pijpers, de vóorzitter van de voetbalver. RWB, W. Snels, de oud-voorzitter van WSC, J. Spij kerman en het hoofd van de cen trale administratie gemeentebe drijven A. A. warts, hadden te vens tot doel te komen tot een oplossing van de problemen die in de Waalwijkse voetbalwereld huishouden. Verdeeldheid op sportgebied Als eerste oorzaak van de be staande verdeeldheid op sport gebied, die valt te constateren in een toch al niet zo grote stad als Waalwijk, wordt op de allereer ste plaats aangewezen de ge meentelijke structuur van Waal wijk, waarin de vroegere driede- deiing in Baardwijk, Besoijen en Waalwijk nog steeds een grote rol speelt. Naast deze algemeen aangeduide oorzaak wordt ge noemd de bestaande rivaliteit en standsverschillen. De heer van Heeswijk noemt het feit dat er in Waalwijk-centrum twee vereni gingen blijven bestaan, verklaar baar door een bepaald verschil in milieu dat valt te constateren. De heer van Heeswijk meent, dat dit verschil in klasse, milieu of sfeer fnuikend en remmend werkt op verschillend terrein. Ook dc heer Snels weet hierover het nodige te vertellen. Zoals ge zegd, wijt ook hij de verdeeldheid tussen de voetbalverenigingen voor een groot deel aan de kort zichtigheid, de chauvinistische ideeën en de onsportiviteit van een grote groep Waalwijkse voet ballers in het algemeen en enige onverstandige clubbestuurders in het bijzonder. Ook de heer J. F. SpijKerman doelt lichtelijk in deze richting. Onderscheid Wanneer de geënqueteerden zich gaan uitspreken over een eventuele fusie dan blijkt al gauw dat het merendeel hier weinig heil in ziet. Burgemeester Teijs- sen meent dat 't organisatorisch bijzonder moeilijk zou zijn, alle Waalwijkse junioren- en senio- De tcho YAn het Zuióen wrtJft •n reumatisch* pijnen wrtJft U eveneen# weg met ELASTIEKEN KOUSEN STEUNZOLEN Grotestraat 220 WAALWIJK

Echo van het Zuiden | 1962 | | pagina 5