wAAlwijkse en UnqstRMtse couraiu BINNEN- EN BUITENLAND O 5) Is Oosterhout rijp voor een Muziekschool Grammofoonplaat bij zomerpostzegels MAANDAG 7 MEI 1962 84e JAARGANG No. 35 l'üjlever: (faaiwijkse Stoomdrukkerij An toon Tielen JAN TIELEN Hoofdredacteur: Rummer 50798 JJ biad verschijnt 2 x per week Abonnement: 22 cent per week per kwartaal ƒ2.85 S.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bur&Jrcx' Grotestraat 205, Waalwijk TeL 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 TeL 04167 - 2002 Telegram-adres „Echo' Met een beroemd Schutterstukvan Frans Hals op de achter^ arond zijn onlangs in Haarlem de eerste Zomerpostzegels van 1962 door de heer A. G. de Vries, plaatsvervangend Hoofd directeur der Posterijen, verkocht aan twee Haarlemse bloe menmeisjes. Een fragment van het Schuttersstuk is het onder werp van de dertig cents-zegel in de serie van vyf Zomerpost zegels, die dit jaar het Nederlandse cultuurbezit tot onder werp hebben. De eerste verkoop in Haarlem werd bijgewoond door tal van autoriteiten, onder wie de Staatssecretaris van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, Mr. Y. Scholten, de loco-burgemees ter van Haarlem, de heer D. J. A. Geluk, de directeur van het Frans Hals-Museum, de heer H. P. Baard, het bestuurslid van het Comité voor de Zomerpostzegels, de heer B. Diesbergen, en vele anderen. Er werd een plastic grammo foonplaat gepresenteerd getiteld Portret van Nederland", die de Stichting Comité voor de Zomer postzegels heeft laten maken ter gelegenheid van de uitgifte van je Museumserie. Typisch Neder landse muziek en enkele pittige woorden over het Nederlandse cultuurbezit leggen de schakel met de Zomerpostzegels 1962. Het zes minuten durende 33 toerenplaatje laat de klanken ho ren van een draaiorgel, een caril lon en een clavecimbel. De voor drachtskunstenaar Albert Vogel zegt iets over typisch Nederland se0 dingen en ons cultuurbezit, waarbij hij tweemaal door mi- nistersstemmen wordt onderbro ken: Minister Mr. J. M. L. Th. Cals (Onderwijs Kunsten en We tenschappen) en Minister mejuf frouw mr M. A. Klompé (Maat schappelijk Werk) vestigen de aandacht op het doel van de Zo merpostzegels. Nadat Albert Vo gel de voorstellingen van de Mu seumzegels heeft genoemd, ein digt de plaat met een stukje mu ziek van onze bekende compo nist Jan Pieter Sweelinck, die 100 jaar geleden werd geboren. Het plaatje, dat in vele Neder landse musea en bij de plaatselij ke comité's voor de Zomerpost zegels wordt verkocht, is ver- kriigbaar in vier uitvoeringen, namelijk in de Franse, Engelse, Duitse of Nederlandse taal. Aan de binnenkant van de bij zonder aantrekkelijke hoes is een zakje bevestigd met een complete serie Zomerpostzegels 1962. De prijs van deze grammofoonplaat in hoes met verzendenvelop en een complete Zomerpostzegclse- rie bedraagt een rijksdaalder. Het plaatje is bij uitstek geschikt om naar vrienden en relaties in het buitenland te zenden. Niet alleen steunt men daarmede het goede doel van de Zomerpostzegels, maar bovendien kan 't nog gun stig werken ter bevordering van het toerisme naar ons land. Minister Cals zegt in „Portret van Nederland" o.m.: „Dit rijke cultuurbezit is een zaak van het hele volk. Dit heeft het voorrecht er van te kunnen genieten, maar blijkt gelukkig ook bereid er zich een offer voor te getroosten. Im mers elk jaar weer en dat ver heugt mij zeer worden er mil joenen Zomerzegels gekocht, dat zijn dus postzegels met een toe slag, waarvan de lielft bestemd is voor culturele doeleinden." En Minister Klompé zegt: „Ik ben blij dat zoveel duizenden vrij willige medewerksters en mede werkers zich ieder jaar weer wil len inspannen om de Zomerze gels te verkopen. Een levend cul tuurbesef kan slechts bestaan in een maatschappelijk gezond kli maat. Vandaar dat de andere helft van de toeslag der Zomer zegels is bestemd voor sociale doeleinden, voor particuliere or ganisaties, die maatschappelijk werk en zorg voor de volksge zondheid ten doel hebben." wel bereid om er over te praten om het als een handleiding voor de discussies te gebruiken. Dit zijn geen splinternieuwe standpunten van de Nederlandse regering, maar zij worden wel zó ruim geformuleerd, dat Neder land maximale bereidwilligheid toont. Hiermee is niet gezegd dat het gesprek zal worden hervat. Indo nesië kan gaan eisen, dat Neder land het plan-Bunker met huid en haar en kale plekken slikt. Dat is voor het kabinet de Quay niet te aanvaarden. Als 't gesprek opnieuw begint, is het allerminst zeker dat het succes zal hebben, want dan komen de Nederlandse eisen voor de garanties voor het zelfbeschikkingsrecht op de prop pen. Er zijn (nog) geen aanwij zingen, dat Indonesië op dat ter rein tegemoetkomend wil zijn. De Nederlandse behoefte om aan de ene kant niet star te wil len lijken, maar aan de andere kant de principes van het beleid te handhaven, werden donderdag weerspiegeld in de uitlatingen van de heer Nico laas Jouwe, een van de voornaamste politici op West Nieuw-Guinea, die samen met vier andere leden van de Nieuw-Guinea-Raad uitvoerige gesprekken met de Nederlandse regering heeft gevoerd, en nu per vliegtuig naar New York vertrok om er op te treden als adviseur van de Nederlandse UNO-dclega- tie. (Volkskr.) HUURVERHOGING VOORLO PIG VAN KAMERAGENDA Minister Van Aartsen (Volks huisvesting) kan langzamerhand de hoop wel opgeven, dat zijn voorstel tot huurverhoging 10 a 12 procent per 1 juli a.s. zo als in zijn bedoeling ligt, kan in gaan. De Tweede Kamer, die wei nig voelt voor een huurverhoging op dit moment, saboteert de be handeling van het desbetreffende wetsontwerp een beetje. Het is nu zelfs voorlopig van de agenda der Kaïner afgevoerd. De Kamer commissie, die liet huurverho- gingsvoorstel voorbereid, heeft eerst uitstel van behandeling ge vraagd voor een nader mondeling overleg met mr. Van Aartsen. Nu weigert men het voorstel in be handeling te nemen, omdat men eerst nog nader overleg wil over de looncompensatie, die met de huurverhoging gepaard zal gaan. De Stichting van de Arbeid zal over deze compensatie in het be gin van deze week beslissen. Een commissie uit de Stichting heeft, naar verluidt, een looncompen satie voorgesteld van IV2 procent met 'n inkomensgrens van 13.000 gulden. Boven die loongrens zou (ie compensatie niet verplicht be hoeven te zijn. VLOED VAN KRITIEK OP A.R.-FRACTIEBELEID De Anti-Revolutionaire Twee de Kamerfractie kreeg dezer da gen op het te Utrecht gehouden Partijconvent tenslotte wel goed keuring van haar beleid, maar na vinnige oppositie van een be langrijke minderheid. Alles had tenslotte gedraaid om het Nieuw-Guinea-vraagstuk en de houding daartegenover van genoemde fractie. De leider daar van, dr. Bruins Slot, kreeg de wind van voren, nadat hij in een rede nogmaals z'n standpunt had verdedigd, dat Nederland al veel eerder had moeten trachten met Indonesië tot een open gesprek te komen. „Nu zijn we er toch toe gedwongen!" riep hij uit. Het proberen zich te houden aan een tè absolute belofte aan de Papoea's, zodat men er zich niet meer aan houden kan noem de hij rondweg „bedrog". Toen brak een stroom van bo ze woorden los. Bekende figuren als de Utrechtse hoogleraar prof. tor. A. Prins, noemde de fractie leider „ongelooflijk naief". Spreker op spreker viel de om mezwaai aan die de fractie in de Tweede Kamer ten aanzien van •Nieuw-Guinea gemaakt had. TIEN JAAR NEC Op dinsdag 15 mei a.s. zal het 10-jarig bestaan worden herdacht van de Stichting Nederlandse Ex port Combinatie (NEC) Utrecht. De NEC is ontstaan uit particu* lier initiatief en heeft in de loop der jaren zeer veel bijgedragen tot de bevorderng van de Neder landse export. Bij de NEC zijn 185 fabrikanten aangesloten (uit elke branche wordt in beginsel slechts één lid toegelaten), die op hijzonder hechte wijze samen werken. De NEC organiseerde in de af gelopen 10 jaar shows in: Bey routh, Dublin, Johannesburg, Stockholm, Edinburgh, Cairo en vele and re steden overal ter we reld. De wereldreizigers van de NEC trekken er met de monsterkoffer op uit en zij horen steeds weer nieuwe exportmogelijkheden aan terwijl de leden veel in hun NEC gebouw te Utrecht samenkomen voor het onderling uitwisselen van kennis en ervaring. Op 15 mei a.s. zal in het ge- houw voor Kunsten en Weten schappen te Utrecht een grote ju bileumbijeenkomst worden ge houden, waar de heer B. P. Hof stede uit Baarn op spectaculaire wtize het „toen", het „thans" en de „toekomst" van de NEC zul belichten. TWEKA HEEFT DE ZOMER GEVANGEN in haar nieuwste badgoedcollectie. Wij tonen u graag deze betoverende modelleninlijnen kleur. In printed cotton, lastex en HELANCA- als ook in moderne light-A weights. STATIONSSTRAAT 51 a In een rumoerige zaal klonken de verwijten onophoudelijk, men voorzag „ernstige conflicten" als door de partijleiding niet naar de oppositie geluisterd zou worden. jMen wilde meer vertrouwen in minister Luns; niet het bestrij den der regeling speelt men de P.v.d.A. in de kaart, aldus een woordvoerder. Toen eindelijk een pro-spreker (prof. dr. R. v. Dijk van de Vrije Universiteit)2kwam verklaren, dat de houding der fractie hem uit 't hart gegrepen was, reageerde een deel van de vergadering met een luid hoon gelach. Naarmate de vergadering voortging, verschenen er verde digers van het fractiebeleid. Kennelijk nerveus ging de fractieleider in tegen het verwijt dat hij Gods geboden had gene geerd. „Wat zijn die in de zaak- Nieuw-Guinea?" vroeg hij zich af, uitroepend dat hij er „moeite mee gehad" heeft, terwijl enkele woordvoerders blijkbaar daar over alles precies weten... De partijvoorzitter zei, dat de „koerswijziging" niet anders was dan een andere benadering van het vraagstuk, ingegeven door de werkelijkheid. NEDERLAND ZEER ROYAAL TEGENOVER PLAN-BUNKER Minister Luns, die van de NA- TO-vergadering in Athene ge bruik maakt om met zijn Ameri kaanse ambtgenoot Dean Rusk over Nieuw-Guinea te spreken, zal zich zo ruim mogelijk opstel len tegenover het plan-Bunker en een hervatting van 't gesprek met Indonesië Wat Nederland betreft, kunnen de besprekingen binnen veertien dagen worden voortgezet. Trouwens, niet Ne derland, maar Indonesië heeft 't geheime gesprek in een villa bij Washington onderbroken. De Nederlandse bereidheid, zeer roy aal te zijn, betekent niet, dat iets wordt losgelaten van de eis, dat de Papoea's in zo groot mogelij ke vrijheid moeten kunnen be slissen over hun politieke toe komst. Nederland wijst een overdracht van het bestuur over Nieuw-Gui nea aan Indonesië niet principi eel af, mits het zelfbeschikkings recht degelijk wordt gegaran deerd. Nederland is niet bereid 't plan-Bunker (overdracht en la ter een volksstemming onder de Pajoea's) te aanvaarden, maar is Een artikeldat ook van toopassing is op Waalwijk STAATSMIJNEN VIERDEN HUN 60-JARIG BESTAAN Ter gelegenheid van de viering van het 60-jarig bestaan dei- Staatsmijnen in Limburg ont vangt het personeel van dit be drijf een uitkering ten bedrage van twee dagen loon, waarmee 'n bedrag van ruim twee miljoen gulden is gemoeid. Dit werd vo rige week woensdag bij de vie ring van het jubileum in de nieu we stadsschouwburg van Heer len door de president-directeur van de Staatsmijnen, de heer H. H. Wemmers, hekend gemaakt. De heer Wemmers maakte op deze jubileumdag tevens hekend van een bedrag van 13 miljoen gulden, dat uit de winst van 1960 was gereserveerd. Dit bedrag zal geheel ten goede komen aan de mijnstreek. Tien miljoen gulden zal wor den bestemd ter verbetering van wat de heer Wemmers noemde het „sociale leefklimaat" in de woninggroepen der mijnen en voor soortgelijke voorzieningen, een bedrag van een miljoen wordt verdeeld over 40 projec ten. Eveneens een miljoen gulden is toebedacht aan het recreatie schap „Brunssumerheide", dat op het punt staat te worden op gericht. Een bedrag van 'n kwart miljoen gaat naar de niuewe schouwburg van Heerlen, een half miljoen wordt bestemd voor de revalidatie van lichamelijkge- brekkigen, 't sportcentrum „Lim burg krijgt 150 duizend gulden, het Limburgs Symphonie Orkest ontvangt tenslotte 100 duizend gulden. De heer Wemmers deelde dit alles mede in een toespraak tot 'n groot aantal genodigden, on der wie zich bevonden: de minis ter van Economische Zaken, drs. J. W. de Pous, de commissaris der koningin in Limburg, dr. F. J. M. A. H. Houben, de bisschop van Roermond, mgr. Moors, de vicaris-generaal van het bisdom Roermond, mgr. van Odijk, de staatssecretaris van economische zaken, drs. W. K. N. Schmelzer, de secretaris-generaal van het de partement van economische za ken, prof. G. Brouwers, de voor zitter en leden van de mijnraad, leden van de Eerste en Tweede Kamer, leden van Gedeputeerde Staten van Limburg, tal van vooraanstaande persoonlijkheden uit 't Nederlandse bedrijfsleven. De minister-president prof. dr. J. E. de Quay, was verhinderd de jubileumviering hij te wonen, daar hij in een brief aan de di rectie der staatsmijnen mede deelde, als minister van buiten landse zaken ad interim tegen woordig moest zijn bij de stem ming over de begroting van bui tenlandse zaken in de Eerste Ka mer. Drs. de Pous, minister van eco nomische zaken, deelde mee dat ir. Wemmers is bevorderd tot groot-officier in de Orde van Oranje-Nassau. Deze kop met bijbehorend artikel troffen wij aan in Het Kanton" van donderdag 3 mei. Een buitengewoon interessant artikel, niet alleen voor Oosterhout maar ook voor Waalwijk. Want hoe lang leeft niet bij een gedeelte van de Waalwijkse gemeenschap het verlangen om nu eens daadwerkelijk tot de oprichting van een dergelijk cultureel instituut te komen. Er is indertijd een commissie in het leven geroepen die zich bezig zou gaan houden met dergelijke aangelegenheden. Helaas de ac tiviteiten van deze commissie schijnen tot het minimale beperkt te zijn gebleven. Af en toe duikt 't woord Muziekschool zo hier en daar nog eens op als een spook in de nacht, maar daar schijnt het dan bij te blij ven. Iets daadwerkelijks is er tot op heden niet uit de bus gekomen. En de grote vraag is; hoe lang zal het nog duren voordat er eindelijk eens iets aan wordt gedaan? Het artikel „Is Oosterhout rijp voor een muziekschool?" zou met verandering van plaatsnaam en de verandering van de namen van de verschillende verenigingen van toepassing kunnen zijn voor de stad Waalivijk. Ook van Oosterhout wordt gezegd dat het steeds meer een centrum-positie gaat innemen en wat denkt u van dat plaatselijk comité waarover in dit artikel wordt gesproken. Juist daar om vonden wij het zo bijzonder interessant en juist daarom vinden wij een letterlijke plaatsing van dit artikel wel verantwoord. Er is een tijd geweest, vele jaren geleden al, dat tot ver buiten onze gemeentegrenzen de roep ging over de muzikaliteit van de Oosterhoutse bevolking. In hoeverre de gronden, waarop deze roep berustte deze tege lijk ook waar maakten, weten we niet, maar ongetwijfeld zal ook hier, zoals in ieder gerucht, een kern van waar heid hebben gescholen. En wie onzer zou willen ontkennen, dat van die waarheidskern ook momenteel nog velerlei zichtbare sporen aanwezig zijn. Het is een prettig verschijnsel te ervaren, dat steeds grotere groepen van de bevolking - ook in Ooster hout - de waarde van de muziek be ter leren kennen, de vreugde, welke van het beoefenen of beluisteren uit gaat, leren proeven en de inspanning daartoe gaan gevoelen als een waar devol middel om de inspanningen van het dagelijkse leven af te reageren. Het moet dan ook als een groot nut worden gezien, dat de behoefte naar muziek aangekweekt wordt, liefst vanaf de jeugdige leeftijd. Maar, zelfs wanneer dat nog slechts in be ginstadium is, houdt het de verplich ting in, de mogelijkheden te scheppen om die behoefte te bevredigen; omdat het een behoefte is naar iets moois en iets goeds, dat het leven rijker maakt. MUZIEKSCHOOL In Oosterhout bestaan verschillen de mogelijkheden om zich te bekwa men in de muziek- (en zang-) beoefe ning. We denken aan b.v. de Ooster houtse Nachtegalen, aan 't Kon. Ge mengd Koor „Aurora", aan de Kon. Muziekver. „Harmonie", aan een Christelijk gem. Zangver. „Irene", aan diverse kerkkoren voor mannen en jongens, aan enkele organisaties voor het beoefenen van instrumentale muziek, aan drumbands, enz. Ieder op eigen terrein biedt moge lijkheden, al zijn de wijzen, waarop deze bevrediging geschiedt dan on vergelijkbaar. Daarnaast beschikt Oosterhout over ingezetenen, die door het geven van particuliere lessen weer anderen de gelegenheid bieden hun veelal meer gespecialiseerde en vaak verfijnde be hoefte te bevredigen. Bij sommige voornoemde corpora ties gaat het louter om het bespelen van een instrument of de beoefening van de zang; andere besteden apart aandacht aan de techniek van de mu ziek- en zangkunst en wat daartoe bijdraagt. Maar in vele gevallen missen we iets, dat goed beschouwd de kern ge noemd zou kunnen worden van de behoefte naar en de beoefening van muziek en zang; de algemene oplei ding; het algemeen inzicht in wat mu ziek is, in de techniek van het muzi kale schrift, in de geschiedenis en de ontwikkeling door de eeuwen heen, in de gave om een muziekstuk te kun nen beoordelen naar zijn merites en om b.v. de polyphone zang naar waarde te kunnen opnemen. Die algemene vorming, welke zo enorm veel zou kunnen bijdragen tot de bevrediging van een blijkbaar ge voelde behoefte aan muziek, krijgt veelal te weinig ruimte bij de gespe cialiseerde corporaties, waarbij men de bevrediging van eigen muziekbe- hoefte tracht te vinden. Daarom is het van zo groot nut, dat op enkele scholen in onze ge meente - ingelast in het vormende programma - juist daaraan zo bij zonder aandacht wordt besteed. BUNDELING Het lijkt misschien wel absurd om op dit moment de suggestie van een Oosterhoutse muziekschool te lance ren. Er liggen voor onze gemeente nog zo heel veel plannen gereed, die om rea lisering vragen; en sommige ervan zelfs zeer dringend. Maar dat behoeft en mag zelfs geen aanleiding zijn om maar af te wachten. De gedachte aan 'n Oosterhoutse muziekschool vraagt zeker niet om onmiddellijke bevredi ging. Maar er moet een begin zijn. Wat te denken van een plaatselijk comité, dat het initiatief zou willen nemen tot oprichting van een mu ziekschool? Er zouden, menen wij, onmiddellijk voldoende ingezetenen gevonden kunnen worden om dat ini tiatief te steunen niet alleen, maar ook om daadwerkelijk aan de tot standkoming ervan mee te werken. Hoevelen van al diegenen, die mo menteel in eerder bovengenoemde verenigingsverband op welke wijze ook muziek of zang beoefenen, zou den daarbij gebaat kunnen zijn; en niet minder diegenen, die zich nu be last weten met de instructie van al deze muziekbeoefenaars. Beide groe pen zouden alleen al aan een alge mene vorming een grote steun heb ben. Maar een muziekschool beperkt zich allerminst tot algemene muzikale vorming. Wie ooit inzage kreeg van 't zgn. „Structuurplan Muziekschool" van de Rijksinspecteur voor het mu ziekonderwijs Dr. J. Daniskas, zal daar hebben kunnen lezen, dat hier bij gedacht wordt, in de moderne ver sie van muziekschool, aan: algemeen vormend muziekonderwijs, blokfluit, gitaar, accordeon, opleiding blazers voor korpsen, instrumentaal privé- onderwijs en samenspel. Het is ook alweer een suggestie maar dan toch van de zijde van een deskundige op dit terrein; een sug gestie, vatbaar zowel voor uitbreiding als voor wijziging naar gelang plaat selijke omstandigheden en gebleken of groeiende behoeften. NIET NIEUW De gedachte aan een muziekschool is allerminst nog nieuw te noemen. Er zijn in Nederland reeds tal van deze instellingen, zowel plaatselijk als gewestelijk. Oosterhout, dat in toenemende mate een centrum-positie inneemt, zou met een muziekschool mogelijk van groot nut kunnen worden niet slechts voor eigen ingezetenen, maar tegelijk voor velen uit de naaste om geving. Ongetwijfeld zou een derge lijk particulier initiatief onmiddellijk de grootst toelaatbare steun genieten van overheidszijde, een steun, welke ook noodzakelijk is, maar voor wel ker mogelijkheden momenteel ver schillende regelingen aanwezig zijn. We denken hierbij o.m. aan de richt lijnen voor de subsidiëring van mu ziekscholen van rijkswege. Op de be groting 1961 was hiervoor b.v. door het Ministerie van Onderwijs, Kuns ten en Wetenschappen een bedrag van f 214.000. - uitgetrokken. De provincies handelen in dit opzicht nog niet alle gelijk, maar bij een wat gunstig uitvallen hiervan zou de ge meentelijke subsidiëring zeker wan neer rijk en provincie in dit opzicht nog wat royaler zullen gaan bijdra gen, voor de verwachting waaraan termen aanwezig zijn momenteel, als een aanvaardbaar sluitstuk kunnen dienen. We willen het bij deze eerste sug gestie laten. Over meer concrete ge dachten daaromtrent een volgende keer. De tcho vAn het Zuióen fogrlemse bloemenmeisjes kochten eerste museum EXCLUSIEF Alleenverkoop voor Waalwijk Uw Sport-speciaalzaak 1 53 - Waalwijk Tel. 2505

Echo van het Zuiden | 1962 | | pagina 1