wAALwqkse en LAnqstRAAtse couraiu WAALWIJK Drie zuidelijke provincies hadden voor een dag het vorstenhuis te gast MOEDERDAG f 119,- Giften Kerk Moderator Stevens ^ioedtztdap ge sck&nlzen Stassar - Waalwijk MAANDAG 14 MEI LAATSTE DAG 20°/o REDUCTIE kees van de leur ZWEMBAD HET H0EFSVEN WAALWIJK Haal Uw zwemabonnement tijdig af! Alle tot heden toe ingediende aanvragen kunnen ook zaterdagmorgen worden afge haald. Het kantoor van de Centrale Administratie, Stationsstraat 45 is hiertoe geopend van 9 tot 12 uur. D.E.L. De in de gemeente Waalwijk gehouden collecte ten behoeve van het Algemeen Sociaal Fonds Altijd iets te vinden bij „DE BIEKORF" Kom éérst kijken bij KALTER In de Heuvelstraat. De zaak voor Heren- en Jongenskledfng.v Die enorme keuze en deze redelijke prijzen zullen u aangenaam verrassen. Een schitterend costuum reeds voor Biljarten Arenaspel en rijtour vormden de hoogtepunten VRIJ I)AG 11 MEI 1962 84e JAARGANG No. 36 De tcho VAn het Zuióen Liever: <ff„a1wiikse Stoomdrukkerij An toon Tielen "ooldredaeteur: JAN TIELEN Ciionummer 50798 Dlt biad verschijnt 2 x per week Opgericht 1878 Abonnement: 22 cent per week per kwartaal 2.85 S.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres „Echo" RECIPIEERDE Het meningsverschil dat er is ontstaan tussen de directie van schoenfabriek Troked en Kees van de Leur, omtrent de lengte van dagen dut Kees van de Leur iverkzaam is bij dit bedrijf, heeft nid kunnen verhinderen dat er ój Kees thuis, Pater v. d. Elzen- traat 22, dinsdagmiddag een ge lige receptie is gehouden, waarbij veel vrienden, kennissen fn familie waren komen opdagen om m. dit gouden jubileum te vie- I)e directie van schoenfabriek Troked echter is van mening dat Kees niet vijftic, maar „slechts" ttijaar bij het bedrijf in dienst is. Zij staaft dit argument met het bewijs dat Kees in 1950 is gehul digd voor veertig jaar trouwe jjenst. Ter gelegenheid van dit feit mocht Kees bovendien nog een koninklijke onderscheiding ontvangen. Trouwens, zo merkt de directie van dit bedrijf op, de zaak bestaat nog geen 50 jaar, maar 46. In 1910 werd de schoen fabriek opgericht. De zienswijze van Kees van de Leur is enigszins anders. Hij be weert vanaf 1912 bij de zaak in dienst te zijn, n.l. van 1912 tot 1916 in de handschoenmakerij en vanaf 1910 in de schoenfabriek. Dat Kees in 1950 koninklijk is onderscheiden n.a.v. zijn veertig aar trouwe dienst, vormt voor iem geen enkel bezwaar nu niet liet gouden feest te vieren, im mers, zo zegt Kees, daar waren ze toen al vier jaar te laat mee en dat heb ik ook gezegd. Hoe dan ook. Kees van de Leur heeft gerecipieerd en schoenfa briek troked is bij de vele geluk wensen die Kees mocht ontvan gen, niet achterwege gebleven; zij stuurde Kees een schrijven, waarin zij haar verbazing uit te over het feit dat Kees zijn vijftigjarig jubileum vierde. Omdat Kees échter gedurende „al die lange jaren" zich zo uitste kend verdienstelijk voor de zaak heeft gemaakt, mocht hij toch nog een waardig presentje ont vangen. Naast de vele persoonlij ke gelukwensen die Kees dinsdag mocht ontvangen, waren er ook nog talrijke bloemstukken, waar onder ook van het personeel van schoenfabriek Troked. Het enige wat Kees nu nog jammer vindt is, dal zijn zilveren koninklijke onderscheiding zilver blijft en niet is omgezet in goud... zodat het St. Ambrosiusgilde op een succesvolle dag mag terug zien. WAALWIJKS BELANG De vereniging Waal wij ks Be lang zal op woensdag 16 mei a.s. haar algemene voorjaarsvergade ring houden in Hotel Verwiel. Behalve de gewone agenda punten komt aan de orde perio dieke verkiezing van bestuursle den, waarbij moet worden aange merkt dat de voorzitter, de heer J. Timmermans, zich niet meer herkiesbaar stelt. Deze vergadering zal dan te vens een afscheid zijn van de voorzitter, die gedurende meer dan 35 jaar bestuurslid en pre cies 30 jaar voorzitter van Waal wij ks Belang is geweest. De heer J. Timmermans heeft voor deze vereniging en voor Waalwijk zulke grote verdien sten gehad, dat zeer zeker vele leden door hun tegenwoor digheid hem oen passende hulde zullen willen brengen op woens dag 16 mei a.s. Tijdens deze vergadering zul len tevens mededelingen worden gedaan betreffende do a.s. zomer feesten. BOM VAN 250 KG. OPGEGRAVEN De mannen van de Mijnoprui- mingsdienst uit Den Haag heb ben maandag een zwaar karwei onderhanden gehad, letterlijk en figuurlijk. Een Engelse hom, die in de winter van 1943 achter de boerderij van de heer Klerkx aan de Drunenseweg, op het terrein, waar men momenteel zand aan liet afgraven is en die door een geallieerd vliegtuig is afgewor pen, heeft daar al die iaren „vei- lie" in de grond oijgeborgen ge zeten. Nu men daar zand aan het afgraven ging, bestond natuur lijk het gevaar dat het projectiel zou worden bloot gelegd. Daar om waren maandag vier mannen van de opruimingsdienst naar de bewuste nlek gekomen om het gevaarte van anderhalve meter ST. AMBROSIUSGILDE BAARDWIJK Bij de op 6 mei gehouden gil- jMag te St. Michielsgestel wist M St. Ambrosiusgilde zeer be- iangrijke successen te boeken, o. 3. een eerste prijs voor het mooi ste gedeeltelijk gecostumeerd gil lie. Verder werd door Leo van Bulten de eerste prijs behaald bij op te graven en onschadel;:k te maken. Men heeft eerst het hele terrein met z.g. bomdetectors af gezocht en nadat het projectiel was getimed, heeft men het bloot gelegd en de ontsteking verwij derd. WAALWIJK, hoek Raadhuisplein, Tel. 04169-2351 0 individuele tamboerwedstrij- ren- Door de vendeliers werd de ';vPede prijs behaald hij het ^oepsvendelen. In de A-klasse %d de eerste prijs behaald door •e vendclier Henk Pullens. Door shutters werd de eerste prijs "fbaald bij het korpsschieten, „Draagt Elkanders Lasten" heeft het mooie bedrag opgebracht van 533.hetgeen meer is dan vorig jaar. Allen die hieraan hun mede werking verleenden, alsmede de gevers en geefsters worden hier voor hartelijk dank gezegd. JETREAN Ook dit jaar wil de jeugd van de St. Antoniusparochie van zich laten horen. Daarom zijn er twee avonden gepland, verzorgd dooi de jeugd zelf. Deze avonden zijn allereerst bestemd voor de ou ders der kinderen, maar verder voor iedereen. Om de onkosten te bestrijden, moet er een toe gangsprijs geheven worden, die redelijk is. Deze avonden worden gehouden op zaterdag 12 en zon dag 13 mei 's avonds om 8 uur in de zaal Ouwerkerk. Zoals wij enige tijd geleden moch ten berichten, is moderator Stevens benoemd tot bouwpastoor in Eind hoven. Dit houdt in, dat hij van de Bisschop de opdracht heeft gekre gen een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid en de wense lijkheid om te komen tot 't stich ten van een nieuwe parochie in het uitbreidingsplan „Oude Gracht", dat is gelegen ten Noorden van de Tech nische Hogeschool, in het Oosten van het stadsdeel Woensel. In dit uitbreidingsplan, waar momenteel de werkzaamheden voor de eerste nieuwe huizen zijn begonnen, zullen volgens planning van de gemeente Eindhoven binnen twee jaar 2000 woningen worden gebouwd met on geveer 8000 inwoners, waarvan er naar schatting 5000 katholiek zullen zijn. Voor deze 5000 katholieken zal 'n kerk gebouwd moeten worden, die aan de eisen van deze tijd voldoet. De allereerste voorbereidende werkzaamheden zijn reeds aange vangen en binnen zeer afzienbare tijd zal, met dispensatie van de bis schop, een kerkbestuur worden ge formeerd, bestaande uit leken, die daar in de toekomst zullen komen wonen. Dit kerkbestuur krijgt tot taak een geschikt geachte architect te zoeken, die eventueel bereid zal zijn straks de nieuwe kerk te ont werpen. Heeft men eenmaal een ge schikte architect gevonden, dan wordt in overleg getreden met de bisschop. Kan de bisschop (die dus zelf niet de architect aanwijst) het eens zijn met de keuze van 't kerk bestuur, dan kunnen de eerste be sprekingen tussen architect en kerk bestuur een aanvang nemen. De ar chitect maakt, rekening houdende met de verstrekte gegevens en het te besteden bedrag, een schetsplan, het zogenaamde voorlopig ontwerp. Dit voorlopig ontwerp moet dan weer ter goedkeuring worden voor gelegd aan de bisschop. Wordt het schetsplan afgekeurd, dan begint de architect opnieuw, of brengt de ge vraagde veranderingen aan. Wordt dit goedgekeurd, dan kan de archi tect beginnen met een uitvoerings- ontwerp, waarbij bestek en begro tingen aan te pas komen. Indien mogelijk, wordt van de te ontwer pen kerk een maquette gemaakt. Kan ook het uitvoeringsontwerp de goedkeuring van de bisschoppelijke commissie wegdragen, dan kan men overgaan tot de aanbesteding. Naast deze kerkelijke goedkeuringen en beoordelingen door bisschoppelijke commissie, spelen ook de verschil lende rijks-instanties een belangrij ke rol. De nieuwe parochie, waarvan mo derator Stevens bouwpastoor is ge worden, is qua bevolking vrij ge differentieerd en bestaat zowel uit groepen arbeiders en middenstan ders als uit beter gesitueerden. De kosten die het bouwen van een der gelijke kerk met zich mee gaat bren gen, bedraagt zo om en nabij een dikke zeven ton! Een gedeelte hier van komt voor rekening van de bis schop (collecte kerkenbouw!) en 'n gedeelte komt voor rekening van de gemeente Eindhoven. Deze twee te zamen steunen voor ongeveer een bedrag van 2 tot 3 ton. De resteren de 4, 4*& ton komt voor rekening van de bouwpastoor. Het is daarom ook dat moderator Stevens telkens weer een beroep moet doen op de katholieken van Waalwijk. Hij zelf zal nooit in staat zijn deze kosten te dragen. Januari 232.51 Februari 872. Maart 670.— April 552.15 (hierbij was een gift van het K.A.V. 33.55 en van 't Kath. Vrouwengilde ƒ36.10) 2326.66 van 30 april-4 mei 707. ƒ3033.66 Is uw gift hier ook al bij? De Echo van het Zuiden wil trach ten een deel van deze lasten te ver lichten door wekelijks de giften die bij moderator Stevens binnenko men, in ons blad te verantwoorden, zodat bekendheid kan worden ge geven aan de vele prachtige giften, die van alle kanten binnenstromen. Moderator Stevens vertelde ons van zijn eerste gift, die hij op de dag van zijn benoeming, 10 januari, mocht ontvangen. Het was een cent die hij van een jongetje, die deze op straat had gevonden, mocht ont vangen. Moderator Stevens toonde zich erg ingenomen met deze eerste „gift", maar niettemin hoopte hij dat het de laatste cent zou zijn. Hij vertelde ons, dat het inderdaad bij een cent is gebleven. Dit moge ook blijken uit de giften die binnen kwamen in de eerste vier maanden. Er werd een totaalbedrag van 2326.66 binnengebracht. VERERENDE UITNODIGING VOOR WAALWIJKSE BILJARTER Internationaal biljarttoernooi: België - Nederland Onze stadgenoot, de heer J. van Helvoirt, lid van de B.V. HBS, heeft de vererende uitnodiging ontvangen deel te nemen aan de biljartwedstrijden die in lokaal „Hotel Modern", Leuvense Steenweg 4 te Diest (België) zullen worden gehouden op vrij dag 11, zaterdag 12 en zondag 13 mei a.s. Aan deze wedstrijden zullen negen Belgische en negen Nederlandse biljarters deelnemen en worden georganiseerd door BC Mars, arr. Demervallei, in samenwerking met het Nationaal Werk voor hulpverlening aan ab normale kinderen ter gelegenheid van de of ficiële opening van haar sociale dienst. De wedstrijden staan onder de hoge bescher ming van de firma Simonis te Diest en van bovengenoemde 6ociale instelling onder de benaming „Internationaal toernooi België - Nederland. Er wordt gespeeld in „reeksen van drie" tot en met de halve finale. Alle halve-finalisten zijn prijswinnaars, terwijl de uitgeschakelde spelers een herinnerings geschenk zullen ontvangen. De wedstrijden staan in het teken der liefdadigheid. De Waalwijkse crack J. van Helvoirt zal het samen met de Nederlanders v. Deute- kom en Thijssens moeten opnemen tegen de Belgen Dielis, This en van de Perre, op zon dag 13 mei in de 2e categorie 38-2 (275 caramboles cadre). Op zaterdag 19 mei worden de halve finales gespeeld en op zon dag 20 mei de finale. Het toernooi wordt gespeeld op biljarts 2.30 m. Een vererende uitnodiging voor deze jonge Waalwijkse speler, die naar we hopen de eer van zijn vereniging HBS en die van het district Waalwijk van de KNBB in België zal hoog houden. EINDWEDSTRIJDEN Hoofdklasse libre, gewest Barbant- Zeeland Van 11 tot en met 13 mei a.s. zullen in hotel Raaymakers, Hoofdstraat 2 te Roo sendaal de eindwedstrijden worden gespeeld om het persoonlijk kampioenschap hoofd klasse libre van het gewest Brabant-Zeeland van de KNBB. Voor het district Waalwijk zal aan deze eindwedstrijden deelnemen de districtskampioen in deze klasse de heer Leo van Cromvoirt van Nooit Volleerd. De overige deelnemers zijn: C. Snoeren, Kaatsheuvel; A. Treuren. Haarsteeg: L. Kosten, Zierikzee; A. de Pijper, Bosschen- hoofd en J. v. d. Guchte, Driewegen. De lengte der partijen is 250 caramboles. Er wordt gespeeld volgens Ave-systeem. De eerste partij van 20.00 uur vrijdagavond gaat tussen C. Snoeren uit Kaatsheuvel en Leo van Cromvoirt uit Waalwijk. Het is waarschijnlijk voor de eerste maal in de Bossche geschie denis dat deze Brabantse hoofdstad op één dag zoveel mensen kreeg te verzetten, die van heinde en ver naar de hertogstad wa ren komen optrekken, om getuige te kunnen zijn van het vorste lijk bezoek aan deze stad. Wel zeker is het de eerste keer in haar geschiedenis geweest dat Den Bosch voor gastvrouw mocht fun geren voor het gehele koninklijk huis. Den Bosch met haar inwoners heeft zich buitengewoon goed van haar taak gekweten. Koningin en Prins tezamen met de vier prin sessen hebben genoten van hetgeen hier midden in dit Brabantse land hen werd geboden aan spontaniteit en genegenheid. Duizen den jongeren uit Brabant, Limburg en Zeeland waren getooid met het rood-wit-blauw en oranje naar de Hertogstad gekomen. Bij duizenden tegelijk werden ze aangevoerd door de Nederlandse Spoorwegen, die extra treinen had ingeschakeld om de overgrote drukte te kunnen verwerken. Daarnaast waren reeds vroeg in de morgen tientallen autobussen, volgeladen met in feeststemming zijnde mannen, vrouwen en kinderen, via de invalswegen de Her togstad komen binnenrijden. BLOEMEN Precies op tijd landden op de as- faltvlakte van het parkeerterrein, vlak bij de Brabanthal, de helicop ters die de Koningin met haar ge maal en de vier prinsessen vanuit Zeeland hadden overgevlogen naar Den Bosch. De aankomst droeg meteen al het stempel van de Bra bantse gemoedelijkheid. Geen volks lied, geen officiële toespraken. Het simpele gebaar van het overhandi gen van een prachtige tuil orchi deeën voor de koningin en rozen voor de vier prinsessen, kenmerkte de genegenheid waarmee 't konink lijk gezin in Den Bosch werd ont vangen. Het was voor een vijftal meisjes, leerlingen van de huishoud en industrieschool Mariënburg en van de kaderschool voor de confec tie, de dag van hun leven, omdat zij het waren die de bloemen moch ten overhandigen. Maar zij hadden het verdiend, want een groot deel van de kostuums, voor Jan Naay- ken's massaspel, was door hen ge maakt. Bij de ingang van de Brabanthal stonden de voorzitters en secreta rissen hun opwachting te maken om de hoge gasten, die werden verge zeld door de heren Kortmann, Lam- booy en Receveur, welkom te heten. De zaal gonste van geruchten en verwachting, hier had de Zuidelijke jeugd zich verzameld, om tezamen met hun Koningin, Prins en prin sessen getuige te zijn van het arena spel „De heerschappij der dieren" van Jan Naaykens. COMPLIMENT Het is zowel voor de auteur als voor de regisseur, de heer W. Bary, een hele opgave geweest om de lie ve jeugd, die aan dit spel meewerk te, zover te krijgen dat het stuk in een ongedwongen samengaan van spelers en speelsters voor het voet licht werd gebracht. Maar toen de eerste geluiden uit het dierenrijk in de enorme zaal werden gehoord, kon men gerust zijn. De jeugdige toeschouwers verstomden en 't spel der dieren werd met vaart, zwier en zwaai ingezet. Het tempo, de sfeer en het peil bleven gedurende de gehele opvoering gehandhaafd. Na afloop van deze jeugdmanifesta- tie staken Koningin en Prins hun bewondering niet onder stoelen of banken. Het grootste compliment, meende Jan Naaykens, was, dat niemand van het vorstenhuis had bemerkt dat de tekst niet door de spelers op het moment zelf werd gesproken, maar door een bandopname naar voren werd gebracht. VERTREK Inmiddels hadden duizenden zich in de onmiddellijke nabijheid van 't stadhuis opgesteld. Hier werd aan het koninklijk paar door Zoete Lie ve Gerritje van Den Bosch 'n enor me Bossche koek, prachtige bloemen en twee fraaie poppen aangeboden. De Prins werd bovendien nog ver rast met een fles brandewijn met suiker. De rijtoer, die hierna volgde, werd een glorierijke tocht door de Bos sche straten, overal rijen dik de mensen zwaaiend met het rood-wit- blauw, zingend en lachend. Bovenal de zon, die aan het alles nog een feestelijker karakter gaf. Verpleeg sters en kinderen van het tehuis voor doofstommen, zij allen en ie dereen werden door Koningin en Prins even hartelijk toegewuifd of toegesproken. Het was al lang na het geplande tijdstip, toen nabij de Pettelaarsweg de helicopters weer opstegen om 't koningshuis vanuit Den Bosch ver der nog naar het zuiden te voeren, naar Limburg. De provincie Zeeland had 's morgens vroeg het Konink lijk gezin mogen ontvangen. Lim burg betekende het einde van een vermoeiende drie stedenbezoek. Huldiging van het kampioensviertal in klasse C, Nooit Volleerd 2 Naar aanleiding van het behaalde kam pioenschap in klasse C van 't district Waal- wijkwijk van de KNBB door Nooit Volleerd 2, werd het kampioensviertal door het dis- trictsbestuur in haar eigen clublokaal ge huldigd. De bijeenkomst werd geopend door de voorzitter van Nooit Volleerd de heer Frans Slaats, die allen, doch speciaal het districts- bestuur hartelijk welkom heette. Hierna wijdde de heer Slaats enkele piëteitsvolle woorden aan de nagedachtenis van het pas overleden lid van Nooit Volleerd, de heer Cor Elshout, die jarenlang de accurate pen ningmeester en de eminente wedstrijdlei der der vereniging is geweest en op betrek kelijk jeugdige leeftijd is gestorven. Voor Nooit Volleerd heeft de heer Elshout grote verdiensten verworven en zijn nagedachte nis zal door bestuur en leden steeds in ere worden gehouden. Nadat een minuut stilte was in acht genomen, richtte de voorzitter zich tot een ander lid van de vereniging nl. tot de heer C. Teurlings, die in het afgelo pen seizoen het persoonlijk kampioenschap bandstoten op zijn naam heeft weten te brengen, waarmede hij hem hartelijk felici teerde en als stoffelijk bewijs van belang stelling namens Nooit Volleerd een rokertje aanbood. Hierna gaf hij het woord aan de districtsvoorzitter de heer Tom Burmanje. Deze herdacht eveneens in enkele gevoel volle woorden het overlijden van de heer Elshout, waaraan de vereniging een goed lid heeft verloren, doch wiens heengaan voor zijn echtgenote en kinderen een on eindig groter verlies betekent. De heer Bur manje hoopt dat God de weduwe Elshout de kracht zal mogen geven, dit zware verlies te dragen. Hierna richtte de districtsvoorzitter zich tot het kampioensviertal, dat nu voor de tweede achtereenvolgende maal de fraaie wisselbeker heeft gewonnen. U hebt dit sei zoen, aldus de heer Burmanje, het fraaie kleinood op voortreffelijke wijze verdedigd, al moet ik hieraan toevoegen dat de strijd zwaar is geweest en het verschil met num mer 2 van de ranglijst maar uiterst gering was. Dit neemt echter niet weg, dat U de wisselbeker verdiend hebt gewonnen en op sportieve wijze met succes hebt verdedigd, waarmee het districtsbestuur niet alleen uw viertal doch de gehele vereniging Nooit Vol leerd van harte feliciteert. In zijn geheel is uw vereniging altijd een der beste van het district geweest en het niet alleen het prima spel dat u dit succes heeft doen be halen, doch tevens de uitstekende clubgeest die er in Nooit Volleerd heerst. Volgens mij, moeten deze twee voorname factoren tot succes leiden. Met de wens, dat Nooit Vol leerd 2 in staat zal blijken te zijn, ook het volgende seizoen de fraaie wisselbeker te winnen, waardoor deze eigendom der ver eniging wordt, overhandigt de voorzitter voor de tweede maal het fraaie kleinood uan de aanvoerder van het viertal, waarbij hij hem tevens het bijbehorende diploma overhandigt. Tot slot richt de heer Bur manje zich tot de jonge crack van Nooit Volleerd, Leo van Cromvoirt, die van 11 tot 13 mei a.s. de kleuren van het district Waal wijk zal gaan verdedigen in de eindwed strijden hoofdklasse libre van het gewest Brabant-Zeeland te Roosendaal. De voorzit ter hoopt dat hij in Roosendaal de eer van het district zal hoog houden en wenst hem in deze zware eindwedstrijden het meest denkbare succe6. De voorzitter van Nooit Volleerd, dankt tenslotte het districtsbestuur voor hun komst en de heer Burmanje voor zijn sym pathieke woorden en nadat hij hierna nog een kort slotwoord had gesproken bleef men nog geruime tijd gezellig bijeen, waarbij Nooit Volleerd en de heer L. van Cromvoirt gulle gastheren toonden. De parachutisten die hij Fak-Fak op Nieuw-Guinea wa ren geland, zijn geheel omsin geld. Hun commandant was een Nederlandse deserteur de Jong. Burgerlijke ambtenaren waren tevens geland. Het Nederlandse elftal heeft woensdagavond met 4-0 gewon nen in een mooie wedstrijd. In Spanje en Portugal zijn overal stakingen uitgebroken en het is er zeer onrustig. Men wil een democratisch regeringssy steem.

Echo van het Zuiden | 1962 | | pagina 13