wAAlwgkse en LanqstRaatse couRAnt Wasserij v. d. Berg-Massar naakt zich op voor gouden feest ORLANE r t FILMJOURNAAL u a r I a i i a a a a a ÏL n I a a i a AUTO-FINANCIERING Musis Sacrum prsrsrsrs nars. rarararar^j 3 MOEDERDAG lajajaiai aiai aiajaiai =1 Luxor 50 Jarig bestaan Van Riel Schoenfabrieken N.V. te Drunen werd waardig herdacht geschenken CRÈME „PR1NCESSE PATRICIA" VRIJDAG 11 MEI 1962 84e JAARGANG No. 36 ^ïwiikse Stoomdrukkerij W™ Antoon Tielen '•ofdrcJac^eur: TIELEN ^nummer 50798 biad verschijnt 2 x per week Abonnement: 22 cent per week per kwartaal 2.85 S.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief ^richt 1878 Grotestraat 205, Waalwijk TeL 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 TeL 04167 - 2002 Telegram-adres „Echo" Van strijkbout tot overhemden-unit Vijftig jaar lang heeft het water rijkelijk gestroomd en voor lopig zal het zo het zich op 't vijftigjarig bestaansfeest laat aanzien wel overvloedig blijven stromen. Water, duizenden liters water stromen er per jaar kraakhelder de wasmachines binnen, om even later vuil, troebel of minder helder in het riool te verdwijnen, geheel afhankelijk van de inhoud van de moderne wastobbe. Wasserij v. d. Berg-Massar mag er zich op beroemen hier in Waalwijk een van de grootste waterafne mers te zijn, waarschijnlijk wel de grootste. Het kan allemaal heel raar lo- en De geschiedenis van een be- aid iets zet zich vaak op een •Jheel andere plaats voort dan :aar ze is begonnen. Zo ging het ,k met wasserij v. d. Berg, ge vestigd aan de Grotestraat 365. Vijftig jaar geleden was de naam van deze wasserij in Waalwijk -0» totaal onbekend. De eerste Wenaars, de heer en mevrouw v d. Berg-Massar, die in het he in van deze eeuw in Delft woon- jen. hadden er zelf niet 't flauw ste vermoeden van, dat het be drijf, dat zij in het oude vader landse stadje Delft in het klein varen begonnen, zich later in Waalwijk zou uitbreiden tot een wasserij van omvang, waar 12 meisjes en 4 mannen hun werk jouden vinden. Dat de geschiedenis van dit be drijf zo'n grote wending heeft ge- aonien, is eigenlijk te danken aan tfii Delftenaar, die reeds gcrui- me tijd in Waalwijk werkzaam ias en hier ook was komen wo on. Van hem kreeg de familie v. d.Berg te horen, dat in Waalwijk op het gebied van wassen en (rijken nog geen enkel bedrijf jevestigd was, terwijl er toch voor een dergelijke zaak een goe de boterham te verdienen zou jjjn. De familie v. d. Berg heeft en niet lang geaarzeld. Er werd ifscheid genomen van alle goede bekenden, vrienden en familie in Delft en in Waalwijk werd een klein bedrijfje opgericht. Op 1 mei 1912 werd de zaak hij de Ka mer van Koophandel ingeschre- men, die eerst jaren nadien kon den worden vervangen door mo derne machines. Nadat men de beschikking had gekregen over hetere apparatuur en mensen die met deze machines wisten om te gaan, besloot men zich ook te gaan toeleggen op wat men noemt de gehele huishoudwas. Door de jaren heen werd het ma chinepark uitgebreid en ver nieuwd, waaruit blijkt dat de ver- zorgin" van het wasgoed steeds de volle aandacht bleef genieten. ton vuile was per week! Over een paar maanden zal, wanneer de nieuwe machines, die in bestelling zijn, zullen zijn aan gekomen, het zelfs zo zijn dat de was enkel nog maar in de vol automatisch wastobbe moet wor den gedaan, waarna er niet meer naar behoeft te worden omgeke ken, omdat het apparaat dan al les zelf regelt. Dit zal tevens met zich meebrengen dat de capaci teit in het bedrijf een enorme string zal ondergaan, hetgeen hard nodig blijkt te zijn, omdat de aanvoer van vuile was met de jaren zó is gestegen, dat er bijna geen doorkomen meer aan is. Gemiddeld wordt per week 3Yz ton vuile was aangevoerd die dan voornamelijk afkomstig is uit Waalwijk en Kaatsheuvel. Door het jaar heen wordt in deze was serij 9000 kub. meter water ver zet. Een enorme hoeveelheid, die voor een groot deel weer vuil in De voedingscrême met actieve be standdelen uit orchideeëostuifmeel, die de droogste huid verjongt. rew york SALON Stationsstr. 49, Waalwijk v®n en daarmee was de eerste lap, waarvan later zou blijken Jat net een stap in de goede rich- ÜQg was geweest, gezet. Boordenwassery Men startte in Waalwijk met Wn heel hecheiden boordenwas- •er>)tje. De mode van vroeger Jjnreef immers voor dat de Joord van het overhemd los van «et overhemd moest worden ge lagen. Het reinigen van dit kle- "'ngonderdeeltje vroeg veel zorg en veel tijd. De boord moest hele maal met de hand worden gewas- ■en> gesteven en gestreken. De J|nzet in het bedrijf was toen nog met dermate groot dat men zich ae „weelde" van personeel kon ver°orloven. Later, toen de zaken Kat beter gingen, werden de eer- ste wasvrouwen in dienst geno- Berg-Massar toch steeds open oog en oor gehad Vroeger werd de was gestreken door 12 meis jes; met het aanschaffen vaneen hypermoderne overhemden-unit kan ditzelfde werk worden ver zet door 2 meisjes in een nog korter tijdsbestek. Regelmatig krijgt men van overheidswege inspectie of het wassen goed en op een verant woorde manier gebeurt; dit is op de wijze zoals deze door 't TNO wordt aangegeven. Vijftig jaar lang onafgebroken hebben de wastrommels hun sla gen heen en weer gemaakt, vijf tig jaar lang hebben de kranen een overvloed van water gespuid elke werkdag weer opnieuw. Op maandag 14 mei zal het abnor maal rustig zijn in het bedrijf. Men hoopt dan de dag te herden ken, waarop vijftig jaar geleden voor het eerst de vuile was in 'n primitieve wastobbe werd ge stopt om toevertrouwd te worden aan de handen van de wasvrouw. Op deze dag zal bij v. d. Berg- Massar van 1 tot 3 uur een recep tie worden gehouden terwijl door het personeel nog een feestavond tegemoet mag worden gezien. Het is j.l. maandag bij de vie ring van het gouden feest van Van Riel Schoenfabrieken N.V. te Drunen wel gebleken, dat dit jubilerende bedrijf een belangrij ke plaats inneemt in cje schoen industrie en in het Drunense be drijfsleven. Het moet voor de directeur, de heer C. J. van Riel, wel een grote voldoening geweest zijn, te mo- f|en constateren dat zijn dage- ijkse medewerkers in het bedrijf, het gemeentebestuur, de geeste lijkheid en alle vooraanstaande ingezetenen van Drunen en hon derden zakenrelaties dit gouden jubileum hebben benut om van hun sympathie, waardering en medeleven te doen blijken. De feestdag werd om 9 uur 's morgens begonnen met een H. Mis in de parochiekerk, opgedra gen door de HoogEerw. Heer De ken Werner. Met de familie van Riel en het personeel woonden vele belangstellenden deze dienst hij. Hierna verenigden alle mede werkers van het jubilerende be drijf zich om een welvoorziene koffietafel in de zaal van café Elshout. Hier hield de directeur, de heer C. J. van Riel, een herdenkings- j rede, waarin hij het wel en wee van de onderneming over de af gelopen 50 jaar memoreerde en speciaal de oprichter, zijn vader, wijlen dc heer C. G. v. Riel, her dacht. Hij dankte het personeel, waarvan er zovelen reeds een lange reeks van jaren het bedrijf hebben gediend, voor de goede onderlinge verstandhouding en samenwerking. In verhand met het gouden feest en als blijk van waardering werd aan het perso neel een gratificatie toegezegd en een feestavond aangeboden, die a.s. zaterdag in café Elshout zal worden gehouden. Vervolgens hield burgemeester mr. H. Stieger een toespraak, waarin hij directeur, familie en alle medewerkers de gelukwen sen van het gemeentebestuur aanbood met dit gouden feest. Hij uitte zijn bewondering voor dit bedrijf, dat hij een van de modernste en meest vooruitstre vende ondernemingen in zijn ge meente noemde. De nieuwe fa brieksgebouwen waren z.i. een stedebouwkundige aanwinst voor Drunen. Hierna was het woord aan De ken Werner, die vooral de soci ale vooruitstrevendheid van de heer van Riel roemde. Daardoor was hier een modern bedrijf op christelijke grondslag gegroeid en werd er niet alleen aan het product honderd procent aan dacht besteed, maar ook aan de mensen die het vervaardigden. Zijn HoogEerw. benutte deze ge legenheid tevens om de heer van Riel dank te zeggen voor het ve le werk dat hij huiten zijn bedrijf in tal van functies voor de kerk en de gemeenschap verrichtte. Namens het personeel wenste de heer Th. v. Velthoven, lid van de ondernemingsraad, de directie geluk met het gouden jubileum en sprak de beste wensen uit voor een succesvolle toekomst. Hij wees op de grote verbonden heid tussen de directie en alle medewerkers in het bedrijf. Dit komt heel duidelijk tot uiting in het groot aantal trouwe mede werkers die diverse jubilea in 't bedrijf gevierd hebben. Nadat spreker ook mevrouw v. Riel in de hulde had betrokken, bood hij namens het personeel een fraaie miniatuur-zonnewij zer aan, die geplaatst zou worden in een der fraaie, nieuwe gazons vóór de fabriek. De directeur, de heer van Riel, sprak aan het slot van deze her denkingsplechtigheid een harte lijk dankwoord, waarna de ere- wijn werd rondgediend en er op de verdere groei van het jubile rende bedrijf menige toast werd uitgebracht. Van 3-5 uur werd in de fraaie, modern ingerichte zaal van hotel Royal te Drunen een receptie ge houden. Legio fraaie bloemstuk ken, vele geschenken in allerlei vorm en een ononderbroken file van notabelen, zakenrelaties, vrienden en belangstellenden wa ren hier evenzovele getuigen van de waardering die directeur en bedrijf algemeen genieten. Onder de velen die de heer en mevrouw van Riel de hand kwa men drukken, waren o.m. de voorzitter van de Federatie van Schoenfabrikanten, de heer F. L. M. Mannaerts, oud-burgemeester Snels, oud-notaris Schreurs en vele vooraanstaande figuren uit de kringen van schoen-, leder- en aanverwante industrieën en han delaren. Ook wij sluiten ons van harte aan hij deze stroom van felicita ties en wensen directie en alle medewerkers van Van Riel Schoenfabrieken N.V. een suc cesvolle toekomst. het riool verdwijnt, maar waar van ook een niet te onderschat ten hoeveelheid wordt omgezet in stoom. En als wij dit schrij ven, dan weten wij dat bij de di rectie van deze wasserij ergens de schoen begint te knellen. Want ondanks net feit, dat deze 9000 kub. meter niet voor 100 in het riool verdwijnt, moet toch voor de afgenomen hoeveelheid van 9000 kub. meter rioolbelas ting betaald worden. Dat dit in de papieren gaat lopen, is een duidelijke zaak. Wanneer straks de nieuwe wasmachines zullen zijn aange komen (men verwacht dat dit be gin augustus zal zijn) neemt het wasproces geen vijf kwartier meer in beslag, maar slechts 40 minuten, 'n enorme vooruitgang dus. Voor modernisering en ver nieuwing heeft men bij v. d. Snel Discreet Betrouwbaar Vraagt vrijblijvend inlichtingen bij W. Timmermans Zonen ASSURANTIËN WAALWIJK Grotestraat 341 Telefoon 04160 - 2141 „DODENVAL IN DAKOTA" Een keiharde Indianenfilm in natuurlijke kleuren, geregisseerd door Lewis R. Foster. De Cheyennes zijn in opstand. Postkoetspaarden stormen het gehucht Christians Flat binnen en trekken als 'n lugubere waar schuwing een met pijlen door boorde koets achter zich aan. die het doen. TUINPARASOLS TUINSTOELEN RUSTBEDDEN LUCHTBEDDEN SLAAPZAKKEN BADCOSTUUMS BADTASSEN MEPAL-SERVIESGOED en tientallen andere originele MOEDERDAG-GESCHENKEN Ga eens kijken bij Uw SPORT-SPECIAALZAAK Stationsstraat 51a Waalwijk Er ligt bloed op de banken en op de vloer een met bloed be smeurde pop, hetgeen het vrese lijke drama accentueert dat zich heeft voltrokken. Wie van de wachtende reizi gers durft in deze omstandighe den de gevaarvolle tocht naar Laramie aan? Verschillende men sen aanvaarden de tocht. De tijd leert hen dat een druppel water soms meer waard kan zijn dan alle miljoenen der aarde, dat in dianen onbarmhartige scherp schutters zijn, dat de woestijnzon onbarmhartig het leven weg- schroeit uit de mens en dat de waanzin een bevrijding kan zijn uit de ellende van dit bestaan. Zondagmiddag 3 uur. Toegang 14 jaar. „CARTHAGO IN VLAMMEN" Deze enorm groots opgezette kleurenfilm schildert de laatste uren van het uitgeputte, sterven de Carthago. Reeds jarenlang be legeren de troepen van Scipio Emiliano de stad, die weldra on der de druk van de herhaaldelijk stormlopende Romeinse leger scharen zal bezwijken. Carthago staat voor de onder gang. Reeds lang heerst er haat en tweedracht in de Carthaagse gelederen. De duivelse comman dant van de paleiswacht. Phegor, tracht weliswaar de woede van dc uitgeputte bevolking te sussen door de gevangen Romeinse Ful- via te offeren aan de vlammen van de afgod Baai-Moloch, maar zijn misdaad wordt verhinderd door de verbannen legeraanvoer der Hiram, die heimelijk in de stad is teruggekeerd om zijn ver loofde Ophir te bezoeken. Een verwoede strijd volgt en hoewel Hiram overwint, wordt hij toch Phegor's gevangene. Fulvia weet hem echter te bevrijden, zodat Hiram, na overleg met de regeer ders, zich weer aan het hoofd kan stellen van de verdedigers, die niettemin door de Romeinen worden overweldigd. Fulvia zoekt dan de dood en sleurt Phe gor met zich mee in de vlammen van de brandende stad. Daardoor stelt zij Ophir in de gelegenheid zich met de gewonde Hiram per schip in veiligheid te brengen. Vrijdag t.m. zondag. Toegang 14 jaar. „PATROUILLE DES DOODS" Lorry Evering, een beroemde showgirl, maakt deel uit van een groep, die optreedt voor de Ame rikaanse troepen tijds de Kore aanse oorlog Wanneer zij en de anderen van dit gezelschap in de transporttruck stappen op weg naar een volgende show in Pon gee, doet kolonel Bradley hen uitgeleide. Een paar uur na hun vertrek probeert de kolonel wan- honig hen via vooruitgeschoven posten te localiseren, want de Noord-Koreaanse troepen zijn door de frontlinie gebroken. Hij slaagt er niet in. Deze vier meisjes maken veel mee, zij vechten ongewapend te gen de Koreanen. Een idealistische oorlogsfilm. Maandag en woensdag. Toegang 14 jaar. „DE VIJAND WAS EEN GENERAAL" Kapt. Allan Lemaire, Ameri kaans afgevaardigde bij de Fran se verzetstrijders, leidt een over val op een Duits legerconvooi in de Alpen, kort vóór de invasie in Normandië. Hij werkt samen met een officier der Vrije Fransen, Lt. Lionel Durand. De overval lukt in zoverre, dat de Duitse generaal Bruger er het leven afbrengt. Bruger laat nu in het naastbijzijnde dorp twaalf inwoners fusilleren. Onder de slachtoffers is Lisette, de doch ter van verzetsleider Marceau. Zowel Lemaire als Durand waren verliefd op Lisette; met de eerste had zij zich juist verloofd. Lemaire zweert Lisette te zul len wreken. Het lot wil dat hij en Durand opdracht krijgen Bruger uit nazi-gevangenschap te bevrij-' den. Nu blijkt echter dat Bruger een dubbele rol gespeeld heeft en als doorgewinterde nazi gepro beerd heeft achter de geallieerde plannen te komen. Als zij voor het executiepelo ton staan, komen de ondergrond se versterkingen en een groot ge vecht met de Duitsers ontstaat. Eindelijk kan Lemaire z'n wraak voltrekken; hij schiet Bruger op het graf van Lisette neer. Maandag 14 en woensdag 16 mei 8 uur. Toegang 18 jaar. „TWEE MANNEN REDEN UIT..." Deze week weer eens 'n span nende Western met cowboys, Comanchen en knappe vrouwen. Een film over een man, die ontvoerde kinderen uit de han den van de Comanchen loskoopt en die daarvoor als dunk krijgt dat een geheel verwilderde jon gen die hij meebracht, opgehan gen wordt. Uiteindelijk loopt deze film natuurlijk weer goed af, als de sheriff met een aardig meisje in de postkoets zijn geluk tegemoet rijdt. Vrijdag, zaterdag en zondag. Toegang 14 jaar. De tcho van het Zuióen PARIS

Echo van het Zuiden | 1962 | | pagina 5