Be het tierde geslacht üJransleggmg TECHNISCHE DETAILS Jeugdblad „WIJ" m 2e jaargang no. 1 0 11 mei 1962 Hoofdredacteur: L.F. van BEERS Redactieraad Ine v. Heesch Marcelle Romar Anni Strawinski H. Brokx G. v. Esch J. d. Groot A. v. Liempt R. v. Montagne Redactieadres Putstraat 40, Waalwijk Om half elf zou de president de krans leggen. Tien minuten boordien verliet de hoge functiona ris per open auto zijn verblijf. Hij was gekleed in het uniform van luitenant-generaal. De president, volgens beschrijvingen een geliefd, rechtvaardig en zachtmoedig man; volgens tegenstanders een gehate, onrechtvaardige en ruwe bonk. Hij was nooit in dienst geweest; afgekeurd op sterk trans pirerende platvoeten. Edoch, presidenten komen beter tot hun recht in uniformen en liefst die van hoge rangen (men ziet ze weinig in het tenue van een soldaat eerste klas). De hoge gast zou dus een krans leggen (stond in het protocol). Hij ontwaakte (zeer tot verdriet van zijn tegenstanders) en zei: „Ik zou liever iets anders leggen; een kaartje of zo (voor mijn part een ei, fluisterde een vijand mij toe). „WIJ" IS GEK, I an onze Engelse correspondent: ED. SLANDER Langzaam, werkelijk heel erg langzaam dwaalden mijn begerige ogen langs de banden van de eeu wenoude boeken van wijlen Lord Charles. In Uw eigen belang zal ik de achternaam van deze veelomstreden historische figuur niet noemen. Het navolgende verhaal zou U nóg meer in Uw geest achtervolgen en die kwellen met onrustba rende vormen aannemende gewetensvragen. OMDAT WIJ GEK ZIJN Abonnee limaan mijn betoog geen voorbarig einde te ina- ifn, dwaalden dus mijn ogen met buitengewoon jegerige blik nog steeds langs de vergane, ver- Ie, verschimmelde, vergeten en door de leef tijd getekende banden. De oude Charles, geestig als hij was, en geestig ;,jlshij nu nog steeds is, welke mening zelfs „een mme Dutchman" zal accepteren, had z'n boeken ut, zoals 'n meer normaal wezen gedaan zou heb- bfn,soort bij soort gerangschikt; ook niet zoal* ielen wellicht menen, wat hun niet kwalijk te ne- uen is, in de z.g. alfabetische volgorde geplaatst, Kt in liet laatje een alfabetische klapper. Neen, had hen op kleur gerangschikt. En jullie zult wrider twijfel allen begrijpen wat dit betekent. Inderdaad, de insiders beginnen reeds te sidderen mtebeven, tot mijn genoegen zie ik nu reeds niet-insiders eveneens dergelijke uitingen van irote schrik en emotie ten toon spreiden en in dachten zie ik mijn lezers in het land der kaas- xillen hun ogen op vader, de beschermer van liet pin richten, op wie alle hoop gevestigd is. lorspronkelijk lag het niet in mijn bedoeling U ifls meer over deze zaak te vertellen, maar een mgdurig telefoongesprek met onze hoofdredac- ur. die mij op een voortreffelijke wijze hierover leeft voorgelicht, heeft mij doen besluiten, datge- ae.wat ik eerst niet van plan was, alsnog ten uit- oer te brengen. Destijds (in de jaren dertig) hebben de kranten over dit geval vol gestaan. Een kort uittreksel, op tigen manier weergegeven, volgt nu. Omstreeks 1928, ten tijde van de natte moes son, trok Lord Charles, toentertijd een be kend natuurvorser, er met zijn bediende, la ten we hem James noemen, op uit, om in het Andesgebergte, ja, U raadt het reeds, de na tuur in al zijn schakeringen te vorsen. Lang is er toen niets meer van hem verno men, tot op een zekere dag een radio-amateur in Buenos Aires, een kort bericht ontving, sterk gestoord door een naderend onweer, maar waaruit op te maken was: ,.Ik heb het. Charles." Opgetogen werd het bericht herhaald door alle stations; wat Charles had, wist echter helaas niemand, alleen Charles zelf Mi, zeggen wij Engelsen, rustig zittend in onze tomfortabele zetels, hij rooit het wel, maar de praktijk heeft helaas duidelijk bewezen dat onze karles het niet rooide. lad hij het maar gerooid, dan zou er niets ge lord zijn, maar hij rooide het niet, en daar is 'üe ellende vandaan gekomen. '^geloof dat we nu het tijdstip naderen, waarop 'ontknoping wel zal kunnen plaats vinden. Nant Charles kwam uiterlijk ongedeerd terug, "e eerste weken dat hij thuis was, gebeurde er D»g niets. Naar daarna is de ellende begonnen. Hji kwam in de greep van het... Nat was er namelijk gebeurd? karles had daar boven in het gebergte kennis ;emaakt met het enige op aarde nog levende lid van het derde geslacht. kn wanstaltig gedrocht, zonder enige beschaving. Naar bovenal, gezegend met het... Boze Oog! Urenlang heeft het huisgehouden bij de ouwe karles. Gekweld heeft het hem, en er wordt zelfs beweerd J'(,r's nachts benige handjes om de poten van zijn lits-jumaux grabbelden en dat hij er niet van kon slapen. Het heeft o.a. ook zijn boeken op kleur gerang schikt. Nu Charles is doodgegaan van ellende, spookt het Boze Oog nog in zijn huis rond, o.a. om de boe- ken op kleur te houden. En vanuit deze hoogst gevaarlijke plaats zegt Uw correspondent U, met een ijzige wind in zijn nek, welterusten. Om tien uur stond het monument al in afwach ting. Twee wachten met schone nagels stonden aan weerskanten. Honderden stonden gereed om bij de eerste aanblik van een mooi uniform hard „hoera" te roepen en „leve de president" (alsof dat wezenlijk invloed op zijn leven zou hebben). Precies op tijd arriveerde de kranslegger. Statig schreed hij op het monument toe, terwijl een mi litaire kapel indrukwekkende deuntjes ten gehore bracht. De krans bewoog zich voor de president. Het was een mooi geheel. De president zag hem voor het eerst. Twee eveneens geüniformeerde mansperso nen sjouwden het ding naar de plaats van be stemming. Voor het monument stond een stan daard, waar de krans op geplaatst moest worden. „Wat was het eigenlijk voor een monument", dacht de president. Nu speelde zich 'n korte plech tigheid af (zo lazen wij later in de pers). De hoge autoriteit legde de krans. Dat wil zeggen, de twee adjudanten zetten het bloemengevaarten voor- Door LUDO BOS zichtig in de stelling en de president gaf ook nog even een aai. Op het lint stond ook nog iets. Geen wonder, dat tallozen zich de ogen wisten (overi gens het enige wat ze wisten). Vijf passen deed de president achterwaarts (na jarenlange ervaring in dergelijke aangelegenheden kon hij dit zonder achter zich te kijken). Hij salueerde en prompt zette het orkest de volksliederen in. Met een brok in de keel is men toen heengegaan. „Wat ben ik voor een prutser", zei ik tot Mathil- de, „dat ik nog nooit de emulsienummers van mijn films en het percentage bewolking tijdens de opnamen genoteerd heb!" Ze keek me aan met een gezicht van„Stil maar, straks komt de dokter". Maar voegde er (lief) aan toe: „Je maakt beste foto's, Jos. En wat kan het je achteraf schelen hoeveel procent regenwol ken er waren?" Niet helemaal gerust lette ik die zondag op mijn clubgenoten. Ja, hoor, allen torsten grote agenda's waarin zij na iedere opname minuten lang ijverig aanteke ningen maakten. Onze fotohandelaar Joep (die klaarblijkelijk een afwijking heeft, want hij foto grafeert met onze amateurclub mee!) droeg op zijn rug een groot peilapparaat met gyrokompas. „Om de stand van de zon te bepalen, als hij on zichtbaar is!" riep hij opgewekt. „Alphons draagt de hygrometer voor de vochtigheidsbepaling van de lucht en Teun-van-de-frietkraam de sextant!" „Draag jij niets?" vroeg ik aan Marcel, die ik wel zag fotograferen, maar niet noteren. „Ach Jos, wat zal ik zeggen, ik doe niet mee aan dat noteren van de technische details. Ik knip maar, zoals het mij dat het beste lijkt en het kan me later niets schelen hoe. dat zo gekomen is..." Geroerd schudde ik hem de hand.mlk geloof dat wij beiden een hogere wijsheid achterhaald heb ben, Marcel. Ga mee, fotograferen!" Later, toen we onze clubgenoten ver achter ons hoorden ploeteren, vroeg ik hem: „Hoe hen je zo geworden, |Marcel, zo wijs bedoel ik." „Ja, Jos, dat komt eigenlijk door mijn geliefde oudoom Joachim. Op 92-jarige leeftijd, op een fototocht in Zwitserland, wilde hij de 475ste no titie in deel 28 van zijn notitiebibliotheek afron den met een juiste opgave van de hoogte boven de zeespiegel. Hij nam daartoe het gemiddelde van een barometeraflezing (hij had altijd twee pak ezels hij zich) en een driehoeksmeting op een bergtop en het dorpje in het dal. Hierbij echter stortte hij van een rotspunt. Die avond kwamen de ezeltjes alleen naar beneden..." Zwijgend liepen we verder. „Oom Joachim liet niet alleen een schat van ge gevens na, maar ook stapels negatieven. Aan het vergroten daarvan was hij nooit toegekomen. Begrijpelijk met al dat noteren..." COBAKA liet was op een tijdstip dat „The man in the streetgraag onmenselijk vroeg wil noemen, na melijk om 7 uur in de morgen, dat de wekkers op de in de titel vermelde datum in de resp. slaapkamers der redacteuren van het jeugdblad „WIJ", een gezamenlijk geluid produceerden, dat ongeveer te vergelijken is met het lawaai dat „The Ilot Iiock Rollersen „The Black Devils gewoonlijk ten beste plegen te geven. En nauwelijks was dit waardeloze geluid ver stomd, of het drong tot uw redactie door dat er in Drunen twee lege zalen wachtten. Wij spoedden ons dus naar De Hoge Braken, bij gestaan door een puur-vaderlands voertuig, met name een DA F, om de geweldige hoeveelheid kranten uit geheel West-Europa te transpor teren. ,WIJ' zoekt een SPORT REDACTEUR Tot onze onbeschrijflijke vreugde is het „oer degelijke" voertuigje niet bezweken en kon om half negen, ook nog ongelooflijk vroeg, de vrije zaterdag in acht nemende, het eerste ballonnetje opgeblazen worden. En op het ogenblik dat het tweede met een origineel knalletje ontplofte, stond een horde jong volk de bel te mishande len, die reeds een kaartje wilde komen kopen. Na verder de gehele dag gewerkt te hebben als geiten, varkens, poedels, nu ja, noem maar op, kon de hamer om half zeven des avonds voor de laatste maal op een duim timmeren. De zaal begon nu vol te stromen en om half ne gen was het gedrang zó groot, dat hele kudden eenvoudig vergaten te betalen. We slaan nu enkele uurtjes over, want, bent n zelf op dit nationaal Persbal geweest, dan is commentaar tóch overbodig, en bent u er niet geweest, vraag het dan aan een vriend of kennis. U zult toch zeker wel iemand van de zevenhon derd bezoekers kennen Wel willen we proberen om in de volgende editie enkele deelnemers en gasten aan het woord te laten. We kunnen toch moeilijk zelf gaan zeg gen: „Ach, het was toch zo gezelligof „Ohlala, het was toch zo goed". En nadat de zanger van „Johnny and his Black Catsvan het dak gevallen was, hij lag tenmin ste op de grond tijdens deze bekende aria, en na dat ook „The Playing Rocketsop een voortref felijke wijze nog enkele nummers via hun echo installatie de balzaal hadden ingestuurd, werd t doek neergelaten. De kleine zaal ging nog een ietsje langer door, maar om half twaalf was er toch van een einde sprake, een einde van dit grootse bal voor krantenschrijvers en kranten lezers, om even later de B.B.A. tot wanhoop te gaan brengen. En tot slot: Wist U dat op dit nationaal Persbal bijna alle landelijke en provinciale kranten vertegenwoor digd waren, behalve natuurlijkDagblad de Stem Red. (advertentie) Voor spoedige indiensttreding vraagt het Medewerkers Voorwaarden van het sterke geslacht enige journalistieke aanleg moet in staat zijn de door onze dames vervaardigde koffie te drin ken. Geboden wordt GEEN salaris drie vrl. mede-redactieleden Brieven te richten aan bovenstaand redactie adres. zaterdag 5 mei j.l. HSIMI Foto Hana Brokx

Echo van het Zuiden | 1962 | | pagina 7