wAAlwijkse en UnqstRAAtse couRAnt binnen- en buitenland Tussen India en China: frits w van deR ven dank van koningin AUTO-FINANCIERING BRILLEN EN PRINS MAANDAG 14 MEI 1962 84e JAARGANG No. 37 (■ver: '^ïtfiikse Stoomdrukkerij Antoon Tielen ur: JAN TIELEN lUmmer 50798 verschijnt 2 x per week Abonnement: 22 cent per week per kwartaal 2.85 S.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief „aicht 1878 Grotestraat 205, Waalwijk TeL 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 TeL 04167-2002 Telegram-adres „Echo" Koningin Juliana en prins Bernhard hebben een uitgebreid dankwoord gericht tot het Ne derlandse volk uit erkenning voor de gelukwensen, de festivi teiten en de cadeaus, die hun werden aangeboden bij gelegen heid van hun zilveren huwelijks feest en de verjaardag van de Vorstin. Het dankwoord luidt als volgt: „Aan het einde van alle feeste lijkheden ter viering van onze zilveren bruiloft, zijn wij vol dankbaarheid voor de overweldi gende hartelijkheid ons bewezen. Daardoor zijn deze dagen voor ons tot een onvergetelijk en on vergelijkelijk gebeuren in ons le ven gemaakt. In het bijzonder betuigen wij onze warme dank voor de vele schriftelijke en telegrafische ge lukwensen. Zij waren zó talrijk, dat het niet mogelijk is daarvoor noch voor de vele verjaarswen- sen, afzonderlijk te bedanken. Wij hebben al die felicitaties bij zonder op prijs gesteld. Ook gaat onze grote dank uit naar allen, die zich ingespannen hebben om ons bij onze bezoeken aan Amsterdam en aan de pro vinciale hoofdsteden zo'n buiten gewoon fleurige en hartelijke ontvangst te bereiden, met name ook naar al degenen die hun me dewerking hebben verleend aan de jeufdmanifestaties in Arnhem Groningen, 's-Hertogenbosch en 'sGravenhage, manifestaties waardoor wij zeer zijn aange sproken. Het heeft ons bijzonder getrof fen, dat zovelen, zowel uit Neder land als uit Suriname en de Ne derlandse Antillen, uit Neder lands Nicuw-Guinca, alsook uit den vreemde, van hun gevoelens jegens ons hebben doen blijken opeen zodanige wijze, dat wij uit handen van het nationale comité een indrukwekkend kapitaal ont vangen hebben. Met uitzondering van de be dragen, die wij een bestemming zullen geven voor jeugdwerk in Suriname en de Nederlandse An tillen, alsmede in Nederlands N.- Guinea, zullen wij dit kapitaal in handen stellen van de stichting, die het beheer krijgt over de door ons voor het vormen van jeugd centra ter beschikking gestelde terreinen en gelden. Vooral na datgene, wat wij van de kant van de jeugd in deze dagen nog eens hebben vernomen, zijn wij de ge vers van dit extra kapitaal dank baar, dat daardoor dit werk nu aanmerkelijk zal kunnen worden uitgebreid. Tot dit nationale geschenk be hoorde onder meer nog 'n prach tig servies van Haags porselein. Wij voeden grote erkentelijkheid jegens degenen, die hiertoe het initiatief namen, omdat daardoor dit niet alleen mooie, maar ook kunsthistorisch bijzondere por selein voor Nederland bewaard kan worden. Alle bewijzen van hartelijkheid hebben ons eens te meer verbon den aan u allen. Wij zijn geluk kig in uw midden deze 25 jaren samen te hebben mogen leven en werken, en wij hopen, dat ons le ven nog lang zo vervuld mag zijn". w.g. Juliana en Bernhard ren met tien tot twaalf percent te verhogen, in ieder geval niet per 1 juli zoals het plan was zal doorgaan. De Tweede Ka mer is nog steeds niet klaar met de schriftelijke voorbehandeling van de plannen van minister van Aartsen Volkshuisvestig). I)e vaste Kamercommissie, die de voorbereiding ter hand heeft genomen, wil met het uitbrengen van het eindverslag wachten tot dat definitief bekend is, welke huurcompensatic zal worden ge geven. Vrijdag zou de regering beslissen over de voorstellen van de Stichting van de Arbeid, de voorgenomen huurverhoging te compenseren met een loonsver hoging van anderhalf percent met een minimum van 2,25 gul den per week. VERS BROOD: HALF TIEN 's ZATERDAGS: 9 UUR Na jaren praten in bakkerij kringen, waarbij men het nooit eens is kunnen worden, heeft de Tweede Kamer donderdag de knoop resoluut doorgehakt. Bin nenkort zal het verkoopuur voor vers brood op het ogenblik nog tien uur met een half uur worden vervroegd. De Kamer nam 't besluit zonder veel moei te. Het dinsdag door de socialiste rriej. Lemaire daarbij gesteund door de katholiek Bogaers in gediende amendement werd niet een fikse meerderheid aangeno men. Achtenvijftig Kamerleden ble ken tegen vervroeging van het verkoopuur, 78 stemden voor. In de zogenaamde „bakkerijparaaf" in de arbeidswet zal als gevolg van het amendement de bepaling worden opgenomen, dat van maandag tot en met vrijdag om half tien met de verkoop van vers brood mag worden begon nen, op zaterdag om negen uur. Alleen de protestants-christelijke groeperingen en pacifisten ble ken eendrachtig tegen, de socia listen waren vóór" evenals een groot deel van de katholieke en liberale fracties. ONGELUKKEN BELANGRIJK STE DOODSOORZAAK BIJ KINDEREN De belangrijkste doodsoorzaak oj) de kinderleeftijd is in ons land het ongevaleen fatale val, ver drinking, verkeer, vergiftiging, verbranding (om de meest voor komende vijf te noemen) en nog vele andere soorten ongevallen behalve deze vijf „V's". Tot dus ver heeft de arts zich eigenlijk al leen met de gevolgen van 'n der gelijk ongeval bezig gehouden niet met het voorkomen. Don derdag begon in Leiden de „Boer- haave cursus" voor voortgezet medisch onderwijs, georgani seerd door de Leidse universiteit en meer in het bijzonder door het Leids academisch ziekenhuis. De cursus is bedoeld om de arts er op te wijzen, dat ook op dit ter rein een preventieve taak op het gebied van de gezondheidszorg Snel Discreet Betrouwbaar Vraagt vrijblijvend inlichtingen bij W. Timmermans Zonen ASSURANTIËN WAALWIJK Grotestraat 341 Telefoon 04160 - 2141 koninklijk gezin naar ATHENE Koningin Juliana, prins Bern- hard en die drie oudste prinses sen zijn vrijdagmorgen om 9 uur ^an Soesterberg vertrokken naar Athene, waar zij om 17.00 uur |jcrden verwacht. Zij zullen de ainvelijksplechtigheid van Juan Larlos en prinses Sophia bijwo nen. VERHOGING HUREN NIET IN JULI Het is nu vrijwel zeker, dat het P'an van de regering om de hu- zijn aandacht verdient. Drie punten zullen tijdens deze tweedaagse cursus in het bijzon der beschouwd worden. In de eer ste plaats zal de vraag worden gesteld, waarom zoveel mensen (en kinderen) niet het slachtof fer van een ongeluk worden, ter wijl de omstandigheden veelal gelijke kansen geven. In de twee de plaats zal er de aandacht op worden gevestigd, dat kinderen tot "het vierde jaar zeer grote kans lopen om in of direct bij 't ouderlijk huis 't slachtoffer van een ongeval te worden. Dit bete kent, dat het traditioneel „veili ge" ouderlijke huis over het al gemeen bepaald niet zo veilig is. Daaraan zou veel te doen zijn. In de derde plaats worden de oor zaken besproken van het statis tisch uitgemaakte feit, dat er tweemaal zoveel jongens veronge lukken als meisjes. Aan de cur sus nemen ongeveer honderd art sen uit geheel Nederland deel. VEROLME BOUWT SUPER-DOK Verolme heeft plannen om in de toekomst een super-dok te bouwen, dat schepen tot 200.000 ton dw kan bergen. Het zal te zij ner tijd aan de westzijde van de nieuwe werf op Rozenburg ko men. De plannen zijn technisch al vrij ver uitgewerkt. De heer Verolme heeft dit don derdagmiddag meegedeeld in een toespraak, nadat minister De Pous (Economische Zaken) de twee grote, gegraven reparatie- dokken voor schepen tot 110.000 ton dw respectievelijk 00.000 ton dw in gebruik had gesteld. Hiermee is voor het concern 'n periode van stabilisatie aange broken, zo deelde de heer Verol me mee bij de overdracht van de dokken, het „Koningin Juliana- dok" en 't „Prinses Beatrix-dok". Deze dokken behoren tot de grootste ter wereld. Nederland zal blijven streven (naar gezonde internationale con currentieverhoudingen" zei mi nister De Pous in een toespraak. De min of meer sterke protectie van scheepvaart en scheepsbouw in verscheidene Westerse, indus trieel ontwikkelde landen, moet worden betreurd. De minister wees er op, dat Nederland een be langrijke plaats inneemt onder de scheeusbouwnaties. Vorig jaar had de scheepsbouw een aandeel van 1,4 miljard gulden in de na tionale economie. RODE KONINGIN BEKENT KLEUR IN BRUSSEL „Kroesjef is een heel groot man" België's „rode koningin" is écht rood. Daaraan is geen twijfel meer, sinds ze donderdagmiddag stralend met een communistisch 1 mei-speldje op haar mantel de trap al kwam van haar Toepoe- lef-straalvliegtuig uit Moskou. „Kroesjef ïs een heel groot inan" zei de 85-jarige koningin-moeder Elisabeth enthousiast tegen de journalisten. „Ik heb het heerlijk gevonden de Russische 1 mei- leesten mee te maken. Het was 'n prachtige reis, een van de mooi ste die ik ooit heb gemaakt." En ze wuifde enthousiast naar het groepje communistische betogers aan de rand van 't vliegveld, dat riep: „Mevrouw, u hebt helemaal gelijk!" En dat vond ze zelf overduide lijk, want met een los handge baar veegde ze de kritiek weg die de Belgische bladen de afgelopen dagen op haar Moskouse avontu ren uitoefenden. „Dat betekent niets", zei ze van de Belgische be zwaren tegen de krans, die ze op Lenin's graf had gelegd, tegen de lof, die ze aan Kroesjef had ge bracht in een interview met een Belgisch communistisch blad en tegen haar enthousiaste aanwe zigheid op de 1 mei-parade van het Rode Leger in Moskou. Van de koninklijke familie was niemand ter begroeting aan wezig. GOLF VAN TERREUR IN ALGERIJE Met een golf van terreur waar bij vooral Algerijnse vrouwen het moesten ontgelden, heeft de OAS donderdag gereageerd op de ver scherpte maatregelen van de Franse gendarmerie. In Algiers en Oran werden donderdag 44 mensen op straat vermoord. Al leen al in de Algerijnse hoofdstad kwamen 20 moslimvrouwen om het leven. In Oran probeerden ruim 300 vvoedende moslims uit de Alge rijnse wijk Ville Nouvelle de bar ricaden voor de Europese wijk Saint Michel te bestormen. De Franse gendarmerie wist met veel moeite de aanvallers weer naar hun huizen terug te drijven. Het optreden van de politic kost te geen slachtoffers. In Algiers en Oran heelt de gendarmerie weer tientallen auto's, die bij moslimwij ken stonden gepar keerd weggesleept en in brand gestoken. Strijd om 130.000 vierkante kilometer bergen, bossen en rotsen Twee grote machten in Azië, het communistische China en het neutrale India, staan op het punt elkaar in de haren te vliegen naar aanleiding van een „me ningsverschil" over het bezit van landstreken, die bij elkaar onge- veel viermaal zo groot zijn als Nederland. Het gaat om onge veer 130.000 vierkante kilometer grond'. Het zijn grensgebieden tussen China (en het door China al opgeslokte Tibet) en India, daar waar de Himalaya het dak van de wereld vormt. De gebie den, die China opeist of inmid dels al in bezit heeft genomen, hebben voor ons onverstaanbare en onbekende namen. China maakt bijv. aanspraken op Aksai Chin, het Noordoostelijk deel van de Noordelijkste staat van India: Jammu-Kashmir. Het gaat hier om ongeveer dertigduizend vier kante kilometer. De grootste landstreek, die China in bezit wil hebben, heeft men maar gemaks halve aangeduid met „NEFA", hetgeen North Eastern Frontier Agency betekent. NEFA beslaat 90.0000 km2. Heel wat namen zullen echter voor ons in de loop van dit jaar een bekende klank krijgen. Ver wacht wordt, dat binnenkort de woordenstrijd tussen de twee grote staten zal uitdraaien op 'n vinnige locale oorlog. India is druk bezig op diplomatiek ter rein de nodige voorbereidingen te treffen. Rusland wordt er van overtuied, dat India geen anti communistische strijdbijl aan 't opgraven is, maar alleen 'n plaat selijk conflict eindelijk eens wil gaan recht zetten. In Washington wordt Amerika .gevraagd er op te passen dat Pakistan geen stre ken gaat uithalen als India aan Rood-China de handen vol heeft en in New York doen Indische diplomaten hun best de *V.N. er toe te bewegen de vijfduizend elite-soldaten, die India voor de Kongo ter beschikking heeft ge steld, naar huis te sturen. Van Chinese zijde uit men in tussen allerlei dreigementen, die een steeds donkerder karakter krijgen. De jongste Chinese nota bevatte de eis, dat India de mili taire posten in de Noordelijke grensgebieden Ladokh zal ophef fen. Nehroe, premier van India, heeft al een antwoord gegeven: India zal nu stand houden en niet zwichten voor de volkomen ongemotiveerde dreigementen van Rood-China. De Indische premier wordt fanatiek bijge staan door zijn minister van de fensie, Ivrisjna Menon, die het helemaal niet heeft kunnen slik ken, dat India nu al bijna vier jaren lang het hoofd heeft moe ten buigen voor het communis tische China. De strijd om de Himalaya- grensgebieden is al enkele jaren aan de gang. In 1957 legden de Chinezen een weg aan in het In dische Aksai Chin. Het tekent de omstandigheden wel, dat de Indi ërs er pas achter kwamen toen de weg al klaar was. Ze konden er niets meer aan doen. De Chi nezen waren veel te sterk. Eind 1959 vielen de eerste doden in 't geschil, dat tot dan toe alleen met protesten en dreigementen was uitgevochten. Op 20 oktober van dat jaar werden twee leden van de Indian Police Party ver mist, nabij Aksai Chin. Op 21 oktober trokken enkele tiental len politieagenten op onderzoek uit. Onverwacht werden de licht bewapende agenten door met ma chinegeweren en handgranaten uitgeruste Chinese soldaten aan gevallen. De Chinezen, die veel talrijker waren, hadden het tac tische voordeel, dat zij op de top van een heuvel zaten. De Indi sche jiolitie-agenten moesten te rug. Zij lieten zeventien doden achter. Heftig was de verontwaardi ging in geheel India. Maar Neh roe kon weinig doen. De Chine zen hebben in de grensgebieden 'n legermacht van vijftigduizend man samengetrokken, terwijl in Tibet nog eens driehonderddui zend manschappen in reserve staan. De eenheden zijn goed uit gerust en kennelijk voorbereid op een gevecht in de ruwe, berg achtige streken van de Himalaya waar geregeld vervoer een onmo gelijke opgave is, doordat wegen en bruggen over de snelstromen- de riviertjes ontbreken. Vanaf 1959 heeft India onder leiding van de minister van defensie Krisjna Menon hard gewerkt aan de verbetering van de militaire sterkte aan de Noord-Oost-grens, die door China wordt bedreigd. Zowel in Amerika air, in Rusland MODEHUIS Markt 17 's-Hertogenbosch Tel. 37073 zijn transportvliegtuigen aange schaft, die in noodgevallen een heden snel naar bedreigde plaat sen kunnen brengen. De bewape ning van de grenstroepen is ge moderniseerd. In de door bergen, bossen en rotsen onbegaanbare streken aan de grens is een goede bewape ning veel belangrijker dan een overmacht aan troepen. In de periode, waarin India hard aan de militaire versterking heeft gewerkt, is ook geprobeerd het geschil langs vreedzame weg uit te praten. Op hoog niveau is tussen China en India overleg ge pleegd. De Chinezen hebben de besprekingen steeds weer gesa boteerd. Telkens weer kwamen ze met andere kaarten voor de dag, waarop de omstreden gebie den als Chinees bezit stonden aangegeven, terwijl toch de Indi ërs konden aantonen, dat de stre ken al van India waren toen het land van Engeland de onafhanke lijkheid kreeg. Als dat gebeurde, kwamen de Chinese woordvoer ders steeds met felle aanvallen op India op terreinen, die niets met het feitelijke onderhande lingspunt te maken hadden. Bij de afloop van het gesprek waren de tegenstellingen nog even groot als bij het begin. Hoewel de streken, welke Chi na opeist, voor het grootste deel volstrekt onbegaanbaar zijn. heb ben zij toch enige strategische waarde. In de gebieden liggen namelijk de passen, die de enige mogelijkheid vormen om over 't Himalaya-gcbergte China en Ti bet te bereiken. De bekendste en meest omstreden passen zijn de Karakorum Pas, de Shipki Pas in Ladakh en de Kongka Pas, waar op 80 kilometer van de grens 17 Indische agenten door Chinese soldaten werden neergeschoten. Via de passen trekken nog Indi sche handelaren naar Tibet, al is dit verkeer sinds de totale onder werping van Tibet sterk afgeno men. Rood China wil kennelijk de grens nog beter bewaken en de passen stevig in bezit krijgen. Verwacht wordt, dat dit onge motiveerde verlangen binnen kort, als de winter in het Hima- laya-gebergte is afgelopen, leiden zal tot heftige botsingen met In dische eenheden, die hun grens verdedigen. HET AVONDLYCEUM IN 's-HERTOGENBOSCH Voor velen is het bestaan van het Avondlyceum in Den Bosch onbekend. iDt is zeer te betreu ren, omdat deze instelling zo'n prachtig, ook sociaal belangrijk werk verricht, doordat velen, jongeren en ouderen, gehuwden en ongehuwden, meisjes en jon gens, hierdoor in staat worden gesteld om op latere leeftijd het diploma hogere burgerschool te halen, dat hun de toegang geeft tot hogere studies of tot een ho gere rang in hun dienstbetrek king. Het voordeel van deze manier van studie is, dat men overdag VAN MAAREN Dat is de Zaak voor kan werken op kantoor, fabriek of bedrijf, dat men dus verdienen kan en dat men in de avonduren studeert om zijn positie metter tijd te verbeteren." Het h.b.s.-diploma is n.l. een zeer begerenswaardig diploma, omdat men dan toegang krijgt tot vele en velerlei ambten, funcites of beroepen, waarvan men an ders uitgesloten is. De leerlingen verdienen dus zelf hun school geld en moeten elke maand een gedeelte van hun salaris afstaan, maar dit wordt natuurlijk later rijTcelijk vergoed, omdat men na het behalen van het h.b.s.-diplo ma een veel beter betaalde posi tie kan verwerven. Dit is juist 't aantrekkelijke van een avond- h.b.s., dat mensen liet h.b.s.-di ploma, dus van een echte middel bare school, kunnen halen, die anders door allerlei omstandig heden dit diploma nooit zouden kunnen behalen. Het schoolgeld bedraagt 200 per jaar, betaalbaar in 10 maan delijkse termijnen. Daar komt dan nog het geld voor de boeken bij, die men zelf moet kopen, maar die men ook tweedehands De tcho vAn het Zuióen ;jodi EXCLUSIEF SCHOEN EN Grotestraat 1 53 - Waalwijk Tel. 2505 DEN BOSCH VUGHTERSTRAAT 25 TILBURG MARKT 32 BREDA Nwe GINNEKENSTR. 23

Echo van het Zuiden | 1962 | | pagina 1