wAAlwijkse en UnqstRMtse couRAnt aalwijk wacht in de toekomst en grote en omvangrijke taak k? BINNEN- EN BUITENLAND REGENKLEDING van MierÊo Nederlands Vorstenhuis Oostenrijk ontving officieel bezoek van Beroepsbevolking zal in de komende 20 jaar mei 2.200 mannen toenemen. ,dustrieterrein Cultureel Centrum Streekziekenhuis Centrumfunctie SPORTIEF en KLASSIEK JUNIOR Ook op onderwijsgebied TWEKA HEEFT DE ZOMER GEVANGEN Alleenverkoop voor Waalwijk Uw Sport-speciaalzaak 8Pl*iii-'ï; 'i i 1 r VRIJDAG 25 MEI 1962 81e JAARGANG No. 40 )e tcho van het Zuióen jfgVCT' isnikse Stoomdrukkerij Au toon Tielen ^jdredacteur: JAN TIELEN 0BOaier 60798 ,a verschijnt 2 x per week Abonnement: 22 cent per week per kwartaal 2.85 8.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief gericht 1878 BteviiT Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 TeL 04167 - 2002 Telegram-adres ..Echo' sen \oor mannen en vrouwen ge zamenlijk. De groei van de werk gelegenheid in de industrie in het jongste decennium beliep circa 700 arbeidsplaatsen. Wanneer men deze ontwikkeling nagaat, dan blijkt deze voor ongeveer de helft te zijn gerealiseerd door reeds voor 1950 aanwezige be drijven, voornamelijk behorende tot de leder- en de schoenindus trie. In de andere helft, welke voor rekening komt van de zich in deze periode vestigende bedrij ven, heeft de metaalindustrie een grote rol gespeeld. Dit laatste heeft tot gevolg gehad, dat de in dustriële structuur van Waalwijk een stukje van haar eenzij digheid heeft prijs gegeven. Was in 1950 82% van de industriële arbeidsplaatsen in de leder- en schoenindustrie geconcentereerd, in het negin van het lopende jaar Was dit percentage gedaald tot circa 75%. Volgens de hierboven genoemde enquête blijkt thans bijna 40% van de arbeidsplaat sen in de industrie bezet te zijn door arbeidskrachten woonach tig in andere gemeenten. Dit feit Zeer voorzichtig geraamd, zal alleen al op basis van natuurlijke irroeifactoren in de komende twintig jaar de beroepsbevolking van de gemeente Waalwijk met 2200 mannen toenemen. Van dit aantal zullen gezien de huidige verhoudingen naar schatting circa 1500 mannen een arbeidsplaats in de industrie moeten Voegt men daaraan nog toe de functie die Waalwijk in een gro ter gebied met betrekking tot de werkgelegenheid blijkt te ver vullen, dan ziet de gemeente zich in de toekomst voor een vrij omvangrijke taak op dit terrein geplaatst. Pit staat te lezen in een uitgebreid en uitstekend verzorgd ar tikel, geschreven door drs. E. Rumpff. Het artikel is opgeno men'in het officiële orgaan van het Economisch Technolo gisch Instituut voor Noord-Brabant, genaamd „Noord-Brabant". De havenplannen, waaraan in 'aalwijk reeds jarenlang wordt werkt en waarvan thans een deelte ten uitvoer is gebracht, ilen ongetwijfeld er toe bijdra- o om een voldoend aantal ar- feplaatsen te creëren voor de 3el «roeiende beroepsbevolking, invijl bovendien de mogelijk- ,jd wordt geschapen om de iet- at eenzijdige structuur in Waal- ,rk en de Midden-Langstraat te orbreken. Immers door de ver- etering en vergroting van de ou- binnenhaven, zullen daarin jnnenvaartschepen en kustvaar- rs tot 250 bruto registerton 'n •schikte ligplaats kunnen vin- jen, waarbij dan nog voldoende iiimte wordt geschapen tot een pakkelijk manoeuvreren. Doordat de binnenhaven via n schutsluis bereikbaar wordt •maakt, zullen binnenvaart schepen tot 1000 ton en kust- narders tot 250 B.R.T. deze ha- ra kunnen aandoen. Bovendien ,1 het aanleggen van een buiten- wen er toe leiden, dat binnen. artschepen tot 2000 ton en mstvaarders tot 400 B.R.T. onmiddellijke omgeving van ft'aalwijk zullen kunnen nade- D. Het allereerste gedeelte van Ovengenoemd plan is reeds ge- •ealiseerd, terwijl, naar mag wor- ::n verwacht, de vergunningen loor de werkzaamheden tot het inbrengen van een schutsluis annenkort zullen afkomen. Het aal zich dus aanzien, dat over liet al te lange tijd de schippers, lie Waalwijk als bestemming hebben, niet langer het ondiepe Oude Maasje zullen behoeven te «varen om de stad te bereiken. Zoals bekend zijn aan deze ha ten en naaste omgeving 20 ha. industrieterrein geprojecteerd die leschikbaar zullen komen, zodra ten verder gedeelte van de werk- namheden aan de haven ten uit eer zijn gelegd. In totaal is rond iet geplande havencomplex circa s) ha. grond bestemd voor indus- iriêie doeleinden. Naast de aan 't 'ater gelegen terreinen zullen te ens z.g. droogterreinen beschik bar komen. Enige openbare los- vallen zullen er voor zorg dra- jen, dat ook de aan het vaarwa ter gelegen bedrijven, zij het op een omslachtiger en een meer kostbare manier kunnen profite- :en van de havenaccomodatie. Deze maatregelen, die op uit breide schaal zullen worden fftroffen, beogen in Waalwijk puistige vestigingsvoorwaarden f scheppen voor de middelzware inde zware industriële bedrijvig heid, die bij haar keuze van een estigingsplaats vaak gebonden is aan een ligging aan vaarwater. Realisering van deze plannen, al ias dit artikel, moet niet alleen orden beschouwd als een zuiver plaatselijk belang. Zij zullen te- sens bijdragen tot de oplossing ran de werkgelegenheidsproble- aatiek van geheel Centraal Bra- hant. wijk aanwezig zijn) valt min of meer de tegengestelde situatie te constateren. De belangstelling van meisjes voor de U.L.O. is be trekkelijk hoog te noemen, ter wijl van de zijde van de jongens weinig hoven het provinciaal ge middelde wordt uitgekomen. Zo wel de middelbare vakschool voor de schoen- en lederindus trie, de Lagere Technische school, de r.k. Huishoud- en In dustrieschool, als de heide Mid delbare scholen vervullen in sterke mate een strcekfunctie. Terwijl van de Middelbare Vak school gezegd kan worden dat zij buiten onze grenzen bekendheid heeft verworven, hetgeen blijkt uit het feit, dat jongelui uit het buitenland naar Waalwijk ko men, om hun opleiding te ont vangen in deze takken van be drijf. Van de 2332 leerlingen (toe stand begin 19(50) wonen er niet minder dan 13(52 dit is bijna (50% buiten Waalwijk. Van deze buitenleerlingen is ruim 83% afkomstig uit de directe omgeving. De vijfjarige r.k. mid delbare handelsavondschool telt niet minder dan 245 leden, waar van 40% woonachtig is buiten Waalwijk. Met een enkel woord wordt door drs. Rumpff het culturele leven in Waalwijk nog aange haald. Hij maakt gewag van de bestaande plannen in Waalwijk om te komen tot de bouw van teerd, is reeds rijksgoedkeuring verkregen. De jachthaven aan de Bergse Maas, die thans aan ongeveer 50 jachten ligplaats verschaft, zal eveneens worden uitgebreid en 'n plaats binnen de sluis krijgen. Op het gebied van medische zorg zal in de toekomst worden aangevangen met de houw van 'n nieuw streekziekenhuis, dat een capaciteit zal omvatten van on geveer 3(50 bedden, hetgeen in verhouding tot het huidige, met een capaciteit van 120 bedden, 'n zeer grote uitbreiding van de ca paciteit zal betekenen. Uiteraard zal ook de inrichting er van veel beter aan de eisen van onze tijd voldoen. Naast deze blik vooruit heeft drs. E. Rumpff ook nog een uit gebreid hoofdstuk besteed aan de historie van Waalwijk. Belang rijk en interessant zijn de gege- v?ds, die zijn verwerkt in zijn uiteenzetting over de werkgele genheid. Hieruit valt te conclu- ren, dat een aanmerkelijk deel de materiële welvaart van de ;;Woners van de omliggende felsen geput wordt uit de in "aalwijk aanwezige bronnen isn bestaan. De gevolgtrekking, at deze plaats voor een gedeelte aa de Langstraat op het terrein i;,a de werkgelegenheid een cen trumfunctie vervult, is dan ook Rn duidelijk aanwijsbare zaak. Volgens een in het begin van '•'jaar door de gemeente gehou. ;fn enquête, telde Waalwijk bij- 113 4900 industriële arbeidsplaat- Egyptisch linnen Gabardine Kleren maken de ma Mannen kopen bij ook voor EXCLUSIEVE HERENKLEDING WAALWIJK Gr ■t 192 Tel. 2507 toont aan dat de industriële werkgelegenheid in Waalwijk meer dan alleen maar van plaat selijke betekenis is. Volgens de gegevens van het Gewestelijk Ar beidsbureau is ongeveer de helft van de inkomende pendel afkom stig uit de gemeenten Sprang-Ca. pelle, Waspik, Drunen, Loonop- zand. Globaal valt dan ook vast te stellen dat 18 tot 20% van de in de nijverheid (inclusief de bouwvakken) werkzame beroeps bevolking uit deze gemeenten een arbeidsplaats in Waalwijk vindt. Waarbij zij opgemerkt dat voor prang-Capelle dit percentage on geveer het dubbele bedraagt. Met betrekking tot het onder wijs wordt opgemerkt, dat bij het voorbereidend hoger en middel baar onderwijs, dat wordt verte genwoordigd door het R.K. Dr. Mollercollege en het Protestants Christelijk Willem van Oranje College, de deelneming bij de jongens relatief hoog is en maar weinig beneden het niveau ligt dat in Eindhoven wordt bereikt. Voor de meisjes kan dit niet wor den gesteld. Met betrekking tot het Uitgebreid Lager Onderwijs (waarvoor drie scholen in Waal- Maandagmiddag om half twee pre cies landden Koningin en Prins en de twee prinsessen Beatrix en Irene op 't vliegveld Schewat bij Wenen, waar zij welkom werden geheten door Bondspresident dr. Schaerf, kanselier Gorbach en leden van de Oostenrijkse regering. De Fokker Friendship, waarmee het koninklijk gezelschap arriveerde, werd door Prins Bernhard zelf gevlogen. De Koningin was gekleed in een grijs blauw gebloemde zomerjurk. Prins Bernhard droeg het uniform van ge neraal der Koninklijke Landmacht. Aan de vorstin werd onmiddellijk na aankomst een prachtig boeket lila orchideeën aangeboden. De Ko ningin, de Prins en de twee prinses sen verblijven in hotel Imperial. In de suite van Hare Majesteit is een telefoon aangebracht, waarmee zij rechtstreeks in verbinding staat met paleis Soestdijk. De slaapvertrek ken van de Koningin en de Prins zijn, evenals die van de twee prin sessen, overwegend uitgevoerd in wit, goud en rood. Dat van de Ko- nmgin is bovendien nog voorzien van kogelvrije ruiten, die dateren uit 1960, toen Croetsjef er ter gele genheid van een officieel bezoek lo geerde. Na het noenmaal, dat in kleine kring werd gebruikt in de kanse- in haar nieuwste badgoedcollectie. Wij tonen u graag deze betoverende modelleninlijnen kleur. In printed cotton, lastex en HELANCA.» als ook in moderne light-A weights. STATIONSTRAAT 51a' larij van de president in de Hofburg, volgde nog een ontvangst van de in Wenen geacrediteerde chefs der di plomatieke missies met hun dames en een bezichtiging van de geeste lijke en wereldlijke schatkamer in de Hofburg. Het slot werd gevormd door het gala-diner, tijdens welke de Koningin als volgt sprak: „Naast de samenwerking om de materiële vooruitgang van het zich steeds meer aaneensluitende Euro pa te bevorderen, lijkt het mij bij zonder waardevol ook de geestelij ke rijkdom van ons oud, maar zich steeds verjongende werelddeel te delen en te ontplooien. Maar wat zou dit Europa zijn zonder de glans van de oeroude en onsterfelijke Oostenrijkse cultuur, die erin straalt als een radio-actief element?" een Cultureel Centrum. Ofschoon Waal wijle tot de weinige gemeen ten in Brabant behoort, waar jaarlijks tenminste vijf voorstel lingen door het beroepstoneel worden gegeven, moet de bevol king voor een meer uitgebreide re bevrediging van haar culture le behoeften zich wenden tot Til burg of 's-Hertogenbosch. In het inmiddels verschenen program van eisen voor het Cultureel Cen trum staat te lezen, dat het in de bedoeling ligt om de zaal een ca paciteit van 625 zitplaatsen te ge ven. Zowel het gebouw als de zaal zullen moeten voldoen aan de eisen, die zowel het geven van opvoeringen op het gebied van toneel, operette, opera en revue als concerten, filmvoorstellingen, grotere bijeenkomsten en ten toonstellingen mogelijk maken. De plaats die het Cultureel Centrum in het stadsbeeld krijgt is centraal gekozen. Het zal mid dels een winkelcentrum met ga lerij aan het standscentrum ver bonden worden. Voor wat betreft de recreatie, ligt het in de bedoeling dat bin nen afzienbare tijd het Hoefsven nog uitgebreid zal worden met 20 a 30 ha. Voor de bouw van een restaurant, waarbij ongeveer 20 vacantiebungalows z(jn geprojec- ROOLVINK MAANT TOT VOORZICHTIGHEID Staatssecretaris B. Roolvink is van mening, dat Nederland sociaal- economisch op het scherp van de snede leeft. „Als we geen ernst ma ken met de gewenste matiging en in onze eisen en verlangens te ver gaan, zal de bereikte welvaartsver meerdering zich tegen de arbeiders gaan keren", zo waarschuwde hij zaterdagmiddag in een toespraak op een feestelijke bijeenkomst van de Ned. Chr. Grafische Bedrijfsbond, die in Amsterdam zijn 60-jarig be staan vierde. De heer Roolvink herinnerde aan de overbesteding, die volgde op de loonsverhogingen en belastingver lagingen van 1956. „Allemaal wenselijke verbeterin gen, maar het was net iets teveel, waardoor een bestedingsbeperking noodzakelijk werd. Die overbesteding heeft ons een loonstop van drie jaar opgeleverd. De armsten werden er het slacht offer van, de fabrikanten niet. Als je die les hebt geleerd, moet men in meer dan een opzicht voorzichtig zijn, vooral thans, nu wij de schok van de arbeidstijdverkorting nog niet te boven zijn", aldus staatsse cretaris Roolvink, die zei, dat het verheugend was dat de loonsverho gingen mogelijk waren bij een sta biel blijvend prijsniveau, maar ook dat voor een welvaartspsychose al lerminst aanleiding bestaat. „Som migen gaan in hun verwachtingen zover, dat ze denken dat de bomen tot de hemel groeien en dat er geen slechtere tijden kunnen komen", zo vervolgde hij en hij voegde daar aan toe dat deze tijd niet blijvend is. Staatssecretaris Roolvink vond 't bedenkelijk dat er nu reeds stem men opgaan die pleiten voor 'n ver dergaande arbeidstijdverkorting. In zijn antwoord zei de plaatsver vangend voorzitter van de jubile rende N.C.G.B., de heer L. Blaauw, dat zijn bond wel begrip heeft voor de zienswijze van de regering, maar dat de arbeiders deze politiek toch moeilijk kunnen begrijpen, als zij vernemen hoe hoog de tantièmes en winstuitkeringen in werkgevers kringen zijn. BRIEF VAN PROF. DE QUAY AAN OE THANT OVER NIEUW-GUINEA Door het agressieve optreden van Indonesië in de kwestie Nieuw-Gui- nea, acht de regering het noodzake lijk zich te beraden over hetgeen zij binnen het kader van de Ver enigde Naties kan ondernemen. Al vorens echter iets te ondernemen, heeft de regering een dringend be roep gedaan op de secretaris-gene raal der Verenigde Naties, de heer Oe Thant, om Indonesië aan te spo ren zich te onthouden van elke agressieve actie in woord of daad tegen land en volk van West Nieuw- Guinea. Dit teneinde de voortzet ting van een verantwoord gesprek over de toekomst van dit gebied niet in gevaar te brengen. Dit blijkt uit de brief die minister-president De Quay op 18 mei j.l. te New-York aan de heer Oe Thant heeft laten overhandigen. De inhoud van die brief is in Den Haag .bekend ge maakt. AANSLAG OP PRESIDENT DE GAULLE VERIJDELD De Franse politie heeft afgelopen woensdag in Parijs twee leden van de OAS gearresteerd, die de lei ding hadden van een complot dat president De Gaulle had moeten vermoorden. Op het einde van de vorige week konden nog 14 leden van het complot gegrepen worden. Nadat de hele dag in Parijs ge ruchten hadden gecirculeerd vol gens welke de Franse politie er op het laatste moment in was geslaagd een moordaanslag op president De Gaulle te verijdelen, werden de ar restaties 's avonds laat officieel be vestigd. Het complot werd ontdekt, nadat een lid van de OAS, Frangois Leca, in Algiers na zijn arrestatie had toe gegeven dat hij wist dat er een aan slag op De Gaulle zou worden ge pleegd. Leca werd gezocht, omdat hij te maken zou hebben gehad met de moord op een majoor van de Franse veiligheidsdienst in Algiers. Door snel optreden van de politie konden de twee leiders van 't com plot nog dezelfde dag in Parijs wor den gearresteerd. Bij hun eerste verhoor bekende ze, dat ze, wan neer de aanslag gelukt zou zijn, ie der 30.000 miljoen frank zouden hebben gekregen. Onmiddellijk nadat het complot was ontdekt, werd de lijfwacht van president De Gaulle, die op 16 mei op het punt stond een rondreis door Frankrijk te gaan maken, versterkt. De aanslag had in Limoges m.oeten worden gepleegd. DUITSE STRAALJAGER VALT IN BEERTA Op een stuk bouwland in Nxeuw- Beerta (gemeente Beerta) is maan dagmorgen een Duitse straaljager neergestort. De piloot, Asmus Jung (19) kwam om het leven. Hij had zijn schietstoel niet gebruikt. Volgens ooggetuigen zou zijn F 84 Thunderstreak (afkomstig van de I l/l j 1 i- <•- luchtbasis Hussum) met een andere Duitse straaljager in botsing zijn gekomen. Een van de toestellen vloog tegen de dijk van het Buis- kooldiep. Het toestel is daarna ge ëxplodeerd. Brokstukken van het toestel kwamen over een afstand van anderhalve kilometer neer. EVACUATIE NAAR BIAK IN VOLLE GANG Massa-uittocht naar Nederland? Od Nieuw-Guinca is de evacu atie van vrouwen en kinderen uit door infiltraties bedreigde gebie den in volle gang gekomen. On geveer 800 van hen worden uit Kokonoa, Kaimana, Fak-Fak, Steenkool en Inawatan overge bracht naar Biak en Manokwari. Sorong, dat oorspronkelijk ook in de evacuatieplannen was opge nomen, blijkt achteraf nog geen gevaar op te leveren, zodat daar ane vrouwen en kinderen voor lopig nog blijven. In gouvernementskringen in Hollandia wordt wel gezegd, dat de evacuatie slechts „tijdelijk" is en dat iedereen naar huis terug zal keren, wanneer de groepen infiltranten op Vogelkop en Onin zijn opgeruimd. Maar de evacu ees hechten blijkbaar weinig ge loof aan die tijdelijkheid, want verwacht wordt, dat binnenkort een grote uittocht naar Neder land zal beginnen van geëvacu eerde vrouwen en kinderen. „WALRUS" EN „PELIKAAN" NAAR NIEUW-GUINEA Dinsdag zijn uit de marineba sis Den Helder de onderzeeboot „Walrus" en de „Pelikaan", een vaartuig voor logistieke onder steuning, naar NieuwGuinea vertrokken. De „Walrus" gaat, zoals hekend, de „Zeeleeuw" af lossen. MARINIER GEWOND De marinevoorlichtingsdienst heeft meegedeeld, dat bij opspo ringsacties naar infiltranten in Nederlands Nieuw-Guinea de ma rinier der eerste klasse H. E. Hercules gewond is door 'n schot in zijn dij. De marinier is overge bracht naar het gouvernements ziekenhuis in Sorong. Hij is 22 jaar oud. ongehuwd en afkom stig uit Eist (Gld.). GROTE LADING KOBALT AAN GRENS VERDWENEN Interpol, rijks- en gemeentepo litie, grensautoriteiten en ook 't Duitse opsporingsapparaat wer ken sinds zondagavond eendrach tig samen, op zoek naar achttien ton kostbare kobalt. Bij een van de brutaalste diefstallen van de laatste tijd verdween het dure goedje zaterdagnacht aan de grenspost Keulse Barrière bij Venlo. De dieven, die waarschijn lijk met een perfect georgani seerd gezelschap opereren, kaap ten zonder meer 'n Duitse vracht auto met oplegger, die de kobalt in 180 vaten vervoerde. De wa gen werd maandagavond bij Leende onder Eindhoven terug gevonden. De inhoud was ver dwenen- dinsdagavond laat had den de opsporingsinstanties nog geen enkel houvast in deze zaak.

Echo van het Zuiden | 1962 | | pagina 1