wAAlwijkse en UnqstRAAtse couRAnt BEZOEK UIT IJSLAND, FILMJOURNAAL iü< IW MÜNIAIG Musis Sacrum Ak Luxor 'GEDACHTEN VAN EEN BOUWPASTOOR waar de Kerstvlman" schoenen ^draagt uit Kaatsheuvel ONDER SPERVUUR NAAR TOBROEK VRIJDAG 25 MEI 1962 84e JAARGANG No. 40 )e tcho vAn het Zuióen Sse Stoomdrukkerij An toon Tielen todacteur: JAN TIELZN %er 50798 '.,d verschijnt 2 x per week Abonnement: 22 cent per week per kwartaal 2.85 8.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief Scbt 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk TeL 04160 - 2621 Kaatsheuvèl: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres „Echo" op de voet U herinnert zich natuurlijk nog dat Reykjavik de hoofdstad is van IJsland. Weet U ook nog hoeveel inwoners 't stadje „toen" had? Niet precies meer? Doet er ook niet toe hoor, inmiddels zijn het er al 75.000 In het vacantieseizoen telt U er belangrijk meer mensen, want steeds meer buitenlanders ontdekken het wonderlijk mooie ei land als een oord van ongerept natuurschoon. Niet voor niets schreef een bekend Engels geoloog, dat geen enkel land ter we reld binnen zijn grenzen zo onomstotelijk de bewijzen lever de dat het heden de sleutel is tot het verleden. U zult stellig al eens gehoord hebben van de warmwaterbron nen op IJsland, die de meest spectaculaire bezienswaardigheid vormen. Het warme, soms zelfs kokend hete water spuit er op ontelbare plaatsen meters hoog uit de grond, daarmee mogelijk heden scheppend waarin het land anders bezwaarlijk zou kun nen voorzien, zoals b.v. huisverwarming. Alle huizen van de hoofdstad zijn thans aangesloten op 'n zeer goedkoop centraal verwarmingssysteem. En denkt U vooral niet dat alle IJslanders dikke berenmutsen en pelslaarzen dragen. De zee voert n.l. zo wel langs de Noord- als de Zuidkust van het eiland warme lucht aan, die zelfs in de winter het kwik niet toestaat in de bevolkingscentra verder te dalen dan tot 3 a 5 graden onder nul. Geen wonder dat MODE ook in IJsland geen vreemd woord is. Men houdt er van mooie kleren en mooie schoenen. Schoenen uit Italië en Frankrijk, maar evenzeer schoenen uit Kaatsheuvel en Waalwijk. wegen tussen de plaatsen aan de Noord- en de Zuidkust. Men is er dus aangewezen op schepen en luchtvervoer, waar van het laatste zich bepaald stormachtig ontwikkelt. Ook op andere punten maakt IJsland momenteel een snelle ontwikke ling door. Men beseft er volko men dat men bij de vooruitgang op het vasteland niet ten achter mag blijven. Het lag dan ook he lemaal in de lijn der verwachtin gen en getuigt van goed inzicht dat drie belangrijke mensen uit de IJslandse schoenenwereld met (le populair geworden firma Poo- ters 'n afspraakje maakten voor een bezoek aan Holland. Dit be zoek beoogde enerzijds de be staande betrekkingen waar mo gelijk nog te verbeteren, terwijl het voorts de mogelijkheid zou bieden om enkele moderne schoenfabrieken te bezichtigen. Met vertegenwoordiger Jan Loo- nen als gilds en tolk heeft 't klei ne gezelschap eind april-begin mei enkele dagen volop van de spreekwoordelijke gastvrijheid van Brabant genoten. Naast een grote bewondering voor het bedrijf van de heer Poo- ters hadden de bezoekers veel lof voor het natuurpark De Efteling, 't schoenenmuseum, een schoen fabriek in Waalwijk en 't Raad huisplein van Waalwijk. Het oog van onze camera heeft hen tegen dit fraaie decor vereeuwigd. Och, nu zouden wij in ons en thousiasme haast vergeten u meer te vertellen over de Kerst- „man", de „enige echte" die im mers zijn hoofdkwartier heeft in IJsland. Jaarlijks komen er in Reykjavik vele tienduizenden Kerstkaarten aan uit alle delen van de wereld. Het hele jaar door speelt een vriendelijke juffrouw in een speciale ruimte van het postkantoor voor „Kerst„man", druk doende om er voor te zor gen dat al de jeugdige kaart- schrijvertjes een presentje krij gen. En weet u wat voor schoenen deze Kerst„man" draagt? U raadt het al: Schoenen uit Kaatsheuvel. Tussen haakjes: als u ons half juni zoekt... wij zijn zalm vissen in IJsland en „en passant" even kijken naar de Middernachtzon. Op de foto ziet II van links naar rechts de heren Olafsson, Jo- sepsson, Jan Loonen en Andrésson. üederlandse schoenen Het eerste contact voor de in- oer van Nederlands schoeisel *erd door een vooruitstrevend slander met een bekende Waal- lijkse schoenfabriek gelegd op le schoenenbeurs in Düsseldorf. Dit gebeurde lang voordaP in de invoer van schoeisel uit Westelijke landen definitief werd rijgegeven. Een Kaatsheuvels abrikant, die ter oriëntatie de Duitse beurs bezocht en zijn tVaalwiikse collega „even" goei- indag zei, hoorde met enige ver ding dat er ook in IJsland be- angstelling bestond voor Neder- ^ndse schoenen. Actief als altijd telde hij de volgende dag zijn vertegenwoordiger, die op weg aaar Scandinavië in Hamburg vertoefde. Het „kijk maar eens Katje doen kunt, Jan", was voor man zoveel ais een „carte- tlanche" en leidde op de vierde van zijn verblijf in Noorwe gen tot een avontuurlijke vlieg tocht van Bergen naar Reykjavik ifl een klein postvliegtuigje. Hoe Jat kon? Moet men dat wel vra gen aan een jongeman die in een snal-rood Dauphine'tje de halve ffereld doorreisde, meestal in een Medegenomen tentje „woont" en als souvenir van elke reis een in drukwekkend brok talenkennis Meebrengt? Hij acht het zich een eer onder 3'Je omstandigheden aan de lang J'et geringe eisen van zijn „big ss" te voldoen. Die grote baas, l'Mry, dat wij hem nog niet aan voorstelden, is Kaatsheuvels "tf-made man Harrie Pooters, Jre een prachtige nieuwe fabriek bezit. Tussen haakjes, wilt U weten ;)e de reis naar IJsland is afge- open? Zowel Jan als zijn artikel den er in de smaak; er kwa den orders die niet deden ver- Moeden dat de totale bevolking ao IJsland slechts uit 170.000 goede) zielen bestaat. Een Nederlands toerist zei eens treffend: „Van twee dingen barst het letterlijk in IJsland, vis en schoenen van Pooters!" Eigen schoenproduktie Voordat in 1960 de invoer van schoeisel uit de Westelijke lan den werd vrijgegeven, onderhield IJsland een levendige ruilhandel met landen van het Oostelijk blok. Het laat zich raden dat de in ruil voor vis geleverde schoe nen uit o.a. Polen en Tsjecho- Slowakije de goede smaak van de IJslanders niet geheel konden bevredigen. De inheemse produk- tie kon echter evenmin bieden wat koning klant verlangde. Er is slechts één schoenfabriek, waarin circa 100 personen werk zaam zijn. De fabriek is niet be paald up-to-date en ligt in Aku- reyri, een stadje in het Noorden van het eiland. Treinverbindingen kent men in IJsland niet, evenmin zijn er PARIS HOLIDAY Natuurlijk lijkt het een dwaze ge dachte om een film te creëren met Fernandel en Bop Hope in de hoofd rollen. Afgezien van het feit dat 't nog nooit gebeurd is en dat is al een opvallend motief om iets na te laten kan men stellen dat de ty pische continentale humor van Fer nandel nauwelijks een aanrakings punt vertoont met de wisecracks van Bop Hope. Men kan stellen wat men wil, maar Hope en Fernandel hebben 't gepresteerd. Zij hebben samen een film gemaakt, Paris Holiday, en hét verhaal is vakkundig genoeg uitge- ballanceerd om hun beiden volledi ge genoegdoening te verschaffen, en tevens en daar. gaat het toch ei genlijk om de toeschouwer! Zondagmiddag 3 uur. TIMBOEKTOE Gedurende de tweede wereldoor log was de Franse Soedan het to neel van internationale intriges. Misdadige elementen wilden met de steun van de Nazi's hun land onaf hankelijk maken van Frankrijk. De Ajnerikaanse wapenhandelaar Mike Conway (Victor Mature) is de enige man die zowel door vriend als vijand geaccepteerd wordt. Hij is de tussenpersoon voor de Franse com mandant, de nationale Emir en de grote vredelievende Arabische lei der. Niettemin wordt Mike door beide partijen verdacht voor de een meer over te hebben dan voor de ander. Om de vrede te bewaren is Mike gedwongen 'n complot van de Emir te ontmaskeren en om dit te berei ken moet hij de Emir doen geloven dat hij tegen de Fransen is. De bes te manier om de Emir te overtuigen is, te doen alsof hij een affaire heeft met de vrouw van de Franse com mandant en dat deze dus een per soonlijke reden heeft de Amerika nen te haten. De commandant sterft later op het veld van eer. Als de vrede is weergekeerd, rij den de Amerikaan en de weduwe door de woestijn terug. Donderdag om 3 uur, toegang 14 jaar. EDDIE OP LEVEN EN DOOD Over een film van Eddie Constan- tine behoeven we eigenlijk niet veel te vertellen. Iedereen weet dat er natuurlijk weer hard geslagen zal worden en dat er veel mooie meis jes in het spel zijn. Eddie ontsnapt uit een tuchthuis, waar hij door valse getuigenis on schuldig opgesloten zat. Hij pro beert de ware schuldige te achter halen. Zoals altijd lukt hem dat na tuurlijk. Als er dan na een uurtje film veel harde klappen gevallen zijn, komt alles weer op zijn pootjes terecht. Maandag, woensdag en donder dag; toegang 14 jaar. Vier Franse vrijwilligers hebben een vijandelijk benzine-depöt opge blazen en moeten met een jeep een heenkomen zoeken door de woestijn. Een Duits vliegtuig vernietigt de jeep, terwijl er nog tienduizenden kilometers zand voor hem liggen. Onderweg ontmoeten zij een Duit ser, die zij niet meer als een vijand zien. Zij hebben slechts één geza menlijke vijand: zand en zon. Wij leren ze kennen in deze film die vier Franse militairen, maar ook de Duitser. „Het is jammer dat men op mensen moet schieten voor men ze kent", zegt een der Fransen in de film. Dat tekent de situatie. Vrijdag tot en met zondag. Toegang 14 jaar. Grlmsey hafjOjÖMr F!it«yri P»tr*krijön)«r j| rhokmyrJ iarklauftur EUROPE eitmaiinaeyjar IJsland met de belangrijkste plaatsen. De aangebrachte lijnen zijn de luchtverbindingen die verzorgd worden door Iselandair XII Een kerk is een uitnodigend teken een teken van Gods liefde tot de mensen, dat tegelijk uitnodigt om aan die liefde deel te nemen. Dit uitnodigend tekenkarakter van een kerk vraagt om een zekere openheid naar buiten. Een kerk die het karakter heeft van een burcht en dus naar buiten totaal gesloten is, is niet uitnodigend, integendeel ze stoot de mens af. De openheid van een kerk kan ook te groot zijn, als ze n.l. zo gebouwd is dat de eredienst als het ware op straat wordt gevierd, alleen door een glaswand tegen koude en warmte en het stof van de straat beschermd. De kerk moet een openheid bezitten die tot kennisname uitno digt; en dit sluit een zekere beslotenheid en intimiteit niet uit, in tegendeel, het vraagt er om. Het is er mee als met het moderne gezin. Dit is zeker meer open dan vroeger, wat zich ook weerspiegelt in de bouw der huizen. Maar toch behoudt het gezin en het huis waarin het gezin woont, nog een eigen intimiteit en beslotenheid. Dit geldt in nog hogere mate voor een kerk; want de viering der heilige Geheimen vraagt concentratie en inkeer en gerichtheid op God; en dit verbeidt een al te grote openheid. Het is daarom de taak - weliswaar een moeilijke - van Ar- chitekt en Bouwpastoor een kerk zo te bouwen dat ze niet afstotend werkt als een vervaarlijke vesting, maar tegelijk de beslotenheid en intimiteit biedt die nodig is voor een goede viering van Sacrament en Woord. P. STEVENS, pr. Bouwpastoor Waalwijk Giro 362716 DE DOLLE GENERAAL Een doldwaze comedie, met in de hoofdrollen Danny Kaye, in 'n dub belrol, Dana Wynter en vele andere grote sterren. In zijn rol van soldaat Ernest Williams, maar ook als Generaal Sir Lawrence Mackenzie-Smith, weet Danny Kaye iedereen, vriend en vij and, zowel op het filmdoek als in 't dagelijks leven, aan het lachen te krijgen. Een film vol spanning en avontuur. Vrijdag, zaterdag en maandag om 8 uur, zondag om 6 en 8.30 uur. Toegang 14 jaar. STALAG 17 In barak 4 van het Duitse krijgs gevangenkamp heerst een grote, heimelijke activiteit, daar twee der Amerikaanse gevangenen een ont snappingspoging voorbereiden door een tunnel, die onder de barak door is gegraven en buiten het kamp ein digt. Sefton, die altijd wil wedden, wedt nü, dat de ontsnapping van Manfredi en Johnson zal mislukken. Sefton wint helaas de wedden schap. Zij worden gesnapt en dood geschoten. Iedereen is woedend; men vermoedt dat er een verrader in hun midden is, vooral als blijkt dat de Duitsers alles van de tunnel afweten. De meest voor de hand lig gende verdenking valt op Sefton, die veel „zaken" doet met de Duit sers. Twee dagen voor Kerstmis arri veren twee nieuwe gevangenen. Vol trots vertelt Bagradian aan de an deren dat Durban onder de neus van de Duitsers een munitietrein in de lucht heeft laten vliegen. De Vlijmen, 19 mei 1962 Geachte redactie, Wij zouden het zeer op prijs stellen indien U bij de „ingezon den stukken" bijgaand artikel zou willen opnemen. Hoewel het in feite indruist te gen onze principes om nader in te gaan op anonyme ingezonden stukken, willen wij toch niet na laten om inzender L. L., wie dit ook zijn mag, op het navolgende te wijzen, waarbij wij nadruk kelijk willen stellen, dat wij beslist geen afbreuk willen doen aan de verdiensten, die alle oud. bestuursleden voor Vlijmense Boys hebben gehad en vaak nog hebben. 1. De zinsnede „het wordt elk jaar minder met Vlijmense Boys" komt ons onverklaarbaar voor. Ons eerste elftal is dit seizoen als vierde op de ranglijst geëindigd (vorig seizoen tiende); het twee de en derde elftal zijn eveneens in de bovenste helft van de rang lijst beland, terwijl het vierde elf tal een beslissingswedstrijd moet spelen om het kampioenschap en het vijfde elftal reeds kampioen is. Ook het eerste jeugdelltal is kampioen geworden. 2. In het betrokken artikel zijn vele namen genoemd, vermoede lijk heeft de redactie noe meer namen moeten schrappen, doch onder het stukje ontbreekt de enige naam die wel genoemd had moeten worden, n.l. die van de inzender. 3. Vooropgesteld, dat het on danks de bereikte resultaten toch niet zou kloppen bij Vlijmense Boys, dan is het naar onze me ning veel eleganter de „vuile was" binnenshuis te houden en zich voor het oplossen hiervan niet van het door hem gebruikte medium te bedienen. Als wij goed geïnformeerd zijn, heeft destijds reeds een ander provin ciaal blad de opname van de in gezonden brief van L. L. gewei gerd, terwijl „De Echo van het Zuiden" enkele passages heeft moeten schrappen om het artikel door de censuur te kunnen krij gen. 4. Overigens hebben wij een eigen clubblad, en als L. L. er be hoefte aan heeft zijn kommervol le hart te luchten, dan zouden wij gaarne plaatsruimte in ons clubblad hiervoor hebben gere serveerd. Wij zouden dan wel licht, in tegenstelling tot de meer coulante redactie van de Echo Duitsers hebben geen flauw ver moeden wie de dader is. Enige dagen later wordt Durban bij de kampcommandant geroepen om te worden verhoord. Sefton krijgt een geduchte aframmeling, omdat men nog steeds denkt dat hij de verrader is. Sefton gaat op onderzoek uit en kan na enige tijd bewijzen dat Pri ce, die zich voordoet als een Ame rikaanse piloot, de ware schuldige is. De verdere afloop van deze film zult u zelf woensdag om 8 en don derdag om 6 en 8.30 uur kunnen gaan zien. Toegang 14 jaar. van het Zuiden, bereid zijn ge weest het artikel in zijn geheel te- publiceren, zodat het artikel minder vaag zou zijn geweest. 5. De heer Elschot is, in tegen stelling tot hetgeen L. L. poneert nog steeds bestuurslid en een eventueel beëindigen van deze taak staat geheel buiten de door L. L. aangehaalde kwesties. 6. Indien L. L. de redactionele correctiepen van ons clubblad niet vertrouwt, staat voor hem de mogelijkheid open, om in de jaarvergadering zijn mening uit een te zetten. Het is trouwens voor ons ook gemakkelijker als je weet tegen wie je praat. 7. Teneinde te vermijden, dat wederom vlak vóór de competitie een belangrijke beslissing moet worden geforceerd, zouden wij L. L. willen adviseren om stap. pen te ondernemen voor het bij eenroepen van een buitengewone ledenvergadering. Wij willen hem ook nog van advies dienen inzake de wijze waarop hij dit kan doen: hiervoor moet een schriftelijke aanvraag bij het be stuur worden ingediend, welke aanvraag moet zijn voorzien van de handtekeningen van 1/5 deel der stemgerechtigde leden. Uit de inhoud van het stuk menen wij te moeten concluderen, dat het L. L. niet aan sympathiseerenden ontbreekt, zodat dit hem beslist geen zorgen zal baren. 8. Als dan de algemene leden vergadering eenmaal is gehouden en alle leden van onze vereniging hun mening hebben kunnen ken baar maken, staan er twee moge lijkheden open: a. De meerderheid deelt de me ning van L. L. en dan zal deze kwestie vanzelf worden opge lost, daar L. L. dan vermoedelijk zijn volle medewerking zal ver lenen aan de toestandkoming van een goed bestuur. b. De meerderheid spreekt zich uit vóór 't huidig bestuur. Laat dan ook L. L. zijn gevolgtrekking hieruit maken en consequent blijven, d.w.z., zich niet thuis voelend in een dergelijke vereni ging, het lidmaatschap opzeggen. Dit lijkt ons in zo'n geval voor beide partijen beter. L. L. be hoeft zich dan niet meer te erge ren en wij ook niet. Bestuur Vlymense Boys Noot van de redactie: Dit artikel hebben wij wel on verkort kunnen plaatsen. S. J. Meijer Oranjestraat 71 Drunen, 21 mei 1962 Geachte redactie, In de Echo van het Zuiden van vrijdag j.l. trof ik onder de ru briek „Uw Mening" een ingezon den stuk aan van de heer B. Hil- lige te Drunen naar aanleiding van het verschijnen van een Jon- gerenlijst. Gaarne zou ik van deze zelfde rubriek gebruik maken om mijn mening in deze zaak eens naar voren te brengen. Ik wil U hier voor bij voorbaat danken. Geachte heer Hillige, Als jeugdig stemgerechtigde zou ik graag mijn mening aan-

Echo van het Zuiden | 1962 | | pagina 5