de ^onnige RANG RANG de msmpewifr vaademfteta/tg. HiefvMg&tm SUNI1 HALEN! BELEVENISSEN VAN SMIDJE VERHOLEN 1 I Het geheimzinnige geval Blythe DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 1 JUNI 1962 Programma voor 3 juni 1962. Tweede klasse Haarsteeg 2J. v. Arckel 2 Sportver. '32 2Vlijm. Boys 3 Derde klasse DESK 5Heusden 3 RKDVC 5—Helvoirt 3 Wieler-echo's RONDE VAN VLIJMEN VOOR PROFESSIONALS OP WOENSDAG 6 JUNI. Door Ad Vingerhoets. Wie van de 70 professionals en onafhankelijken zal woens dagavond G juni om hall' tien als winnaar worden gehuldigd van de eerste Vlijmense ronde van beroepsrenners. In het sterke veld deelnemers, dat om zeven uur van start gaat voor 100 km. oftewel zo'n 70 rondjes. Vlijmen heeft de primeur van een stel avondcriteria, die door „Inter- sport" uit Amsterdam door het gehele land zullen worden geor ganiseerd. Voor de beroepsren ners een uitkomst; tot op heden konden ze hoogstens tien keer in eigen land aan de slag, te weinig om een bloeiende categorie in stand te houden. Voor het Ne derlandse publiek is het prettig om eens kennis te kunnen maken met de renners die dagelijks in het nieuws zijn Vlijmen is voor deze primeur gekozen, omdat de plaatselijke renner Bart van der Ven momenteel in een prachtige conditie verkeert en voor veel publiek zal zorgen. De Vlijmense slager treedt dus op als gastheer van zijn collega's, hij zal van zelfsprekend hoge ogen gooien in de strijd om de grote „Amstel- prijs". Het publiek verlangt van zijn favoriet grootse daden en Bart kan daarvoor zorgen. Zijn clubgenoten, de Bosschenaar Ni co Walravens en Gerrit van Lith uit Gellicum zullen zich ook voor het „Vlijmense karretje" span nen. Van Lith is een uiterst snel le knaap, die in Duitsland reeds vier overwinningen op zijn naam bracht in het pas twee maanden draaiende seizoen. Naast dit duo kan Van der Ven ditmaal ook op de steun rekenen van zijn ploeg genoten van Caballero en dat zijn mannetjesputters, die hun stre pen in de wielersport reeds dik verdiend hebben, nl. Theo Sijt- hoff, Ad Bicmans, Joop van der Putten en Piet Steenvoorden. Vooral de Heemstedenaar Steen voorden is een geduchte tegen stander. Piet kan in een omme zien een gat dicht maken. De kansen van Piet Damen, Jaap Kersten, Coen Niesten en Martin van den Borgh mogen niet vergeten worden. Dit viertal is door de formule der merken- formatie's in de komende Tour de France voor het eerst sinds jaren niet in Goddet's rondrit present en dat heeft tot gevolg, dat ze alle vier nu rijden als dui vels om aan te tonen, dat er wel een Nederlandse ploeg had afge vaardigd dienen te worden. Piet Damen won reeds de wedstrijd rondom Dortmund, met Kersten en Niesten vlak achter hem, ter wijl Martin van den Borgh in de saTelietwedstrijd van Parijs Brussel, en BrusselCharleroi Brussel met voorsprong zege vierde. Drie man van Sjefke Janssen's Locomotief-ploeg zullen examen doen voor de Tour de l'Avenir en geloof maar gerust, dat Sjef de prestaties van Lex van Kreu ningen, Cees Lute en Ant. Rul le met argus-ogen zal bezien. En wat zullen de buitenlanders presteren tegen de sterke Neder landse deelnemers. Manfred Do- nieke, de Duitser, die 2 jaar te- NEDERLANDS MEEST GEBRUIKTE WASMIDDEL rug de tijdrit van de Ronde van Nederland \Von en de supersnelle Belg Leon van Daele zijn te duenten figuren. Wanneer het op een eindsprint zou uitdraaien, kan practisch geen tegenstander van Daele uitschakelen voor de overwinning. Dat het er woensdag in Vlij men zal spannen zal zeker zijn en dat hoort toch zo of niet Haarsteeg KOERSEN DAALDEN STERK IN NEW YORK. Beleggers wantrouwen Amerikaanse economie. Een vloedgolf van verkopen waar praktisch geen dam tegen kon worden opgeworpen, heeft op de New Yorkse effectenbeurs (Wall Street) een zeer zware koersval veroorzaakt. Sinds de krach op 29 oktober 1929 is niet meer zo'n zware daling voorge komen In de grote beurszaal werd afgelopen maandag uiterst nerveus gehandeld, een nervosi teit. die met het verstrijken van de tijd toenam. Ruw geschat zijn er tussen de acht en tien miljoen aandelen verhandeld. (Op nor male „drukke" dagen worden 3 miljoen stuks verhandeld). Honderden fondsen noteerden van vijf tot tien dollar lager, maar ook kwamen verliezen van tien tot veertig dollar voor. Nog lang na sluitingstijd van de beurs verschenen er in de beurszaal nog noteringen op de borden, want de dienst, die de koersen re gistreert, heeft de handel niet kunnen bijbenen. Aan het eind van de beurstijd moesten de koersen van 09 minuten handels tijd nog worden geregistreerd. Daarmee werd een record gebro ken. in 1933 werd een record van 34 minuten achterstand bereikt, een top die nu dus meer dan ver dubbeld is. Volgens vooraanstaande ma kelaars is de waarde van de fondsen die aan de beurs worden genoteerd met circa 10 miljard dollar gedaald. Het Dow Jones gemiddelde van de belangrijkste industrie-aandelen zakte met niet minder dan 34.95 punten in tot 570.93. Ook de andere koersge- iniddelden zijn fors teruggelopen. Ook in Nederland forse verliezen. Reeds bij het begin van de handel was er sprake van een voortgezette koersdaling. Aan een „zwarte maandag" werd evenwel niet gedacht. De koers- beweging leek normaal. Zij die nog kochten, schaarden zich hij de verkopers, hetgeen tot gevolg had dat de koersen in een zeer snel tempo omlaag gingen. Het grote electronische fonds Inter national Bussines Machines bij voorbeeld noteerde aan het begin van de middag ongeveer veertien dollar lager. Bij het sluiten van de markt was dit verlies opgelo pen tot meer dan 37 dollar. Zoals IBM verging het ook andere fondsen. Ook de Nederlandse fondsen, die in Wall Street worden ver handeld, lagen flink aangeboden. Philips verloor 120 dollar. Alleen KLM bleef onveranderd op jg dollar noteren. KATHOLIEK THUISFRONT EN NIEUW-GUINEA Om de militairen, die op N- Guinea hun dienstplicht vervui len, een extra bewijs te geven dat het Thuisfront bijzonder met hen meeleeft, is besloten, om op zeer korte termijn een groot aan tal ontwikkelings- en ontspan ningsmiddelen naar overzee te zenden. Hoewel de Dienst Welzijns zorg van het Leger en de Dienst O.S. O. van de Marine reeds voor dergelijke middelen hebben gezorgd, blijft het toch gewenst dat de militairen op Xieuw-Gui- nea op ruimere schaal kunnen beschikken over gemakkelijk mee te nemen lectuur, zoals poc kets, over draagbare transistor bandrecorders en radio's, over zak-schaak- en damspelen, puz zles enz. Deze goederen worden dan ook op grote schaal aange kocht en kunnen hopelijk voor 't eind van deze maand verzonden worden. Deze aanschaffingen, waarvan de kosten op 25.000.begroot worden, zijn speciaal bestemd voor de militairen op afgelegen posten en voor de zogenaamde bewegende en staande patrouil les. De distributie van dit mate riaal zal geschieden via de mili taire tehuizen en de aalmoeze niers aldaar. Voorts worden voorbereidin gen getroffen voor de gebruike lijke Iverstpakkettenverzending naar de militairen overzee. Ook hierbij zal het om grotere bedra gen dan voorheen moeten gaan, maar het Thuisfront vertrouwt, dat het Nederlandse volk metter daad zal tonen o.m. door de thans lopende loterij-actie N.K.T./62te steunen, dat het met de militai ren, die overzee onder voor hen wel zeer moeilijke omstandighe den hun dienstplicht vervullen, ook daadwerkelijk meeleeft, wat van de allergrootste betekenis is voor hun moreel. C-A3! 43). „Als ik het niet dacht!" zei smid- je Verholen, toen hij uitgelezen was. „Die ouwe baardmans wil mijn ziel hebben in ruil voor ze ven jaar lang ijzer en kolen Hahaha! En dacht je nou echt, dat wij in deze moderne tijden nog aan die fratsen geloofden? Nee manneke! Alleen duivels kunnen zielen ruilen of kopen of hoe ze dat ook doen. Ik lees altijd de stripverhalen in de krant en daar staat in, dat duivels altijd zielen kopen voor goud of edel stenen. Wie is er dan zo gek, dat hij zijn ziel ruilt voor 'n partijtje doodgewoon vloeistaalHahaha, ik lach me slap! Ouwe baard mans wil carnaval spelen en doet net-of ie de duivel is! Nee man netje! Ik geloof er geen steek van, dat jij de duivel bent!" Het oude heertje keek Verholen boos aan en snauwde: „Zo! Dus jij, stomme smid, gelooft niet dat ik de duivel ben hè? Zal ik je dat dan eens laten zien? Hier! Hier! Voor de duivel! Kijk dan! Kijk!" Hij greep met een ruk zijn hoge hoed van zijn kop en gelijk met die hoed vlogen de oren en de baard omhoog! Nu bleek dat het oude heertje een valse baard droeg, die aan zijn hoed vastge maakt was! Het gelaat, dat nu zichtbaar was geworden, was een afschuwelijk vertrokken kop, van boven bekroond met twee horen tjes. Smidje Verholen schrok zich een hoedje. Het was werkelijk de duivelDoch smidje Verholen schrok nog meer, toen de duivel zijn horst vol lucht pompte en begon te groeien. In een oogwenk zat de duivel met zijn kop tegen het plafond. Het zwarte jasje en het deftige gestreepte broekje za ten nu strak om zijn machtige li chaam gespannen. De duivel schudde zijn vuisten en slaakte rauwe kreten. (Wie wel eens rau we kreten van duivels heeft ge hoord, weet hoe erg rauw dat kan zijn!) Nu greep die reus van een duivel Verholen in de nek, beurde hem van de grond en schudde hem door elkaar alsof hij een vod was. „Geloof je nu, dat ik de duivel ben?" vroeg de duivel bars. „J... ja, duivel", ant woordde smidje Verholen tan denklapperend. „Ik g... geloof 't. M... maar laat me asjeblief g... gauw los en d... doe dat mom bakkes weer voor je g... gezicht, want ik ben als de d... dood!" De duivel zei: „Als ik je loslaat en mijn deftige oudemannetjes- gedaante weer aanneem, ben je dan bereid zaken met me te doen?" FEUILLETON van Een oorspronkelijke speurders roman door J. F. VAN NUGTEREN 10). Ik wens inzage van het tes. tament!" Onder het uitspreken van deze eisende woorden was de bezoeker weer gaan staan. „Meneer Launders", viel de notaris hem met 'n zekere moed op strenge toon in de rede, ter wijl hij eveneens ging staan. „Ik wens op deze wijze dit gesprek niet voort te zetten. Mijn beroep en ook mijn ambtsgeheim staan mij niet toe, dat ik heden over deze kwestie met u spreek. Ik ben bereid u inzage te verstrek ken van het testament van wij len Lawrence Blythe..." „Welnu meneer", onderbrak de ander hem, „doet u dat dan." Doch notaris Forbes schudde hardnekkig het hoofd. „Neen, meneer, dat doe ik niet nu nog niet althans. Tenzij u mij direct met deugdelijke bewij zen kunt aantonen, dat u inder daad een neef bent van wijlen Lawrence Blythe. Mijn ambtseed eist dit. Ik moet u düs nu de vraag stellen: kunt u aantonen, dat u een bloedverwant van wij len Lawrence Blythe bent?" „Vertrouwt u mij soms niet? Is mijn woord van gentleman en mijn naamkaartje niet voldoen de?" „In de gewone gevallen mis schien wel, maar niet in een on derzoek van een nalatenschap." „Hm", gromde Launders ge prikkeld en begon meteen driftig te zoeken naar zijn papieren. Hij trok zijn portefeuille uit zijn binnenzak en smeet die op het bureau. Hij trok er een boekje uit en zei „Natuurlijk kan ik aantonen wie ik ben alstu blieft, mijn paspoort met mijn fo to en handtekening." Ironisch liet hij er op volgen: „Dat is ze ker wel voldoende, meneer For bes, daarmee bewijs ik overal op de wereld dat ik Harold Laun ders ben." „Tja..." deed de notaris, ter wijl hij het paspoort inkeek, „als ik deze pas doorlees en de daar op geplakte foto vergelijk met u zelf... ja, dan ben ik onmiddellijk bereid aan te nemen dat u Ha rold Launders bent, oud negen en twintig jaar en geboren in Yorkshire op 4 februari negen tienhonderd drie en twintig..." En weer liet de oude man bij het oplezen van de gegevens uit de pas een licht gemekker ho ren, dat de bezoeker een kriebe ling bezorgde. „Ik ben zeer gevoelig voor uw bereidwilligheid, voorlopig aan te nemen dat ik werkelijk ben voor wie ik mij uitgeef',, sprak de bezoeker met van spot ver trokken mond, ofschoon hij in wendig koote om het vervloekte flegma van de oude heer. „Maar als ik het goed raad, schijnt u nog niet voldoende te hebben aan deze gelegaliseerde bewijzen." „U hebt inderdaad goed gera den", klonk het droog. „Luistert u nu eens kalm, meneer Laun ders. Waartoe toch al die op winding, waarmee we toch niet verder komen? U schijnt nog steeds geen enkel begrip te heb ben van de formaliteiten, die no dig zijn bij erfeniskwesties. Mijn hemel, meneer, ik mag toch wel veronderstellen dat u, met uw opvoeding, voldoende wetsken- nis bezit om dit te weten! Alles wat u te doen hebt, is mij het be wijs over te leggen dat u 'n wet tige neef in de rechte lijn van wijlen Lawrence Blythe bent. Daartoe moet u naar het bevol kingsregister gaan en die bewij zen opvragen." De notaris haalde een knol van een gouden horloge, dat aan een zware gouden ketting bevestigd was, uit zijn vestzak, keek met schrik naar de wijzerplaat en zei dan haastig: „Het spijt me ontzettend, me neer Launders, dat ik u niet lan ger te woord kan staan. Ik heb 'n zeer dringende afspraak en ik moet mijn trein van elk uur ha len." Hij nam de voor hem lig gende dossiers op, stopte die re soluut in zijn aktetas, keek zijn bezoeker aan en sprak: „Per saldo had u geen afspraak met mij gemaakt, meneer Laun ders. Het spijt me erg voor u, maar ik heb beslist geen tijd meer voor u. Gaat u dus naar het bevolkingsbureau afdeling nala tenschappen en vraagt u daar de nodige papieren. Wanneer u dan morgen om dezelfde tijd weer bij mij komt. zal ik alle gewenste in lichtingen geven en u inzage ver strekken van het testament van wijlen Lawrence Blythe." De oude liep ondertussen naar de kast, haalde zijn jas te voor schijn, trok die, zonder de even tuele hulp van Launders af te wachten, aan en plantte haastig een zwarte bolhoed op zijn grijze haren, nadat hij onderwijl nog op de schelknop had gedrukt. Hij nam zijn aktetas en stak dan, na al die plotselinge bedrijvigheid, welke voor de bezoeker niet was mis te verstaan, deze de hand toe. Zwijgend, doch inwendig zie dend van toorn om zijn feitelijke nederlaag, reikte de bezoeker een slappe hand en liet dan de wel gemeende raad van de oude heer over zich heen gaan: „En als ik u als veel oudere man, die royaal uw vader zou kunnen zijn wat leeftijd betreft, een goede raad mag geven, me- naar Launders, wees altijd be heerst en rustig, ook waneer een zaak voor u niet loopt zoals u het gewenst en verwacht had?" Er klonk een luide klop op de deur, waarna deze werd geopend. In de deuropening stond John. „Meneer Forbes?" klonk 't vrij moedig, terwijl het joch 'n steelse en verachtelijke blik op de „bok- kenees" wierp. „John, laat meneer even uit." „Ja, meneer". Harold Launders boog vorme lijk voor de notaris, die de groet op gelijke wijze beantwoordde. Geen van beiden sprak nog een enkel woord ten afscheid. Maar beiden waren vervuld van hun eigen emoties de een van te- Igènzin en gekrenkte ambtseer, de ander van afkeer, om niet te zeggen haat. Mijnheer Forbes, ik zeg u: Lawrence Blythe werd vermoord! Het etmaal, door Harold Laun ders doorgebracht na het verne men van 't verbijsterende nieuws over het testament van zijn oom Lawrence tot het uur, dat het de oude notaris wilde behagen hem inzage van het zonderlinge testa ment te verstrekken, was hem 'n kwelling, welke hem wel zes et malen leek te duren. Nadat hij het notarishuis in Birminghamstreet had verlaten, was hij regelrecht naar een café gegaan om een sterke cognac te gaan drinken en een paar siga retten to roken. Met moeite had hij, tijdens het onvruchtbare on derhoud met de oude Forbes, z'n hartstocht om te roken weten te bedwingen. (Wordt vervolgd) S. Mich.-gestel 3 - Haarsteeg 3, 3 - 4 Het 3e elftal van Haarsteeg dat verleden weck zondag op overtuigende wijze de be slissingswedstrijd van Vlijmense Boys 4 won heeft ook de eerste promotiewedstrijd, om een plaats in de 2e klasse van de Brab. Voetbalbond tot een goed einde gebracht. Omdat er van de drie kampioenen twee overgaan, staan de kansen van Haarsteeg 3 nu al heel gunstig, temeer nog daar het hier een uitwedstrijd is geweest, die in een zege eindigde. Toch lieten de gastheren in de be ginperiode zeer goed spel zien en het zag er meestal naar uit dat zij tot een openings treffer zouden komen. Tegen aller verwach ting waren het de bezoekers die na 20 min. spelen de leiding wisten te nemen, uit een voorzet van rechts pikte de altijd strijdlus tige Piet Beaard de bal op en schoot met een beheerst in, 0-1. Lang had Haarsteeg van deze voor sprong geen plezier, maar het was toch wel triest voor de eigen spelers dat back Har ry van Bladel in eigen doel kopte, 1 1. Hierna volgde er een fel offensief van de thuisclub, de Haarsteeg achterhoede kon de druk niet weerstaan en uit een der vele aanvallen schoot de Gestel-midvoor hard in 2-1. Even later werd het uit een scrim mage voor het Haarsteeg-doel door toedoen van dezelfde speler 3-1. Maar de gasten kwamen even fel terug en het was vooral linksbuiten Jan van Hooff, die voor de Ges tel-achterhoede een groot gevaar betekende. Hij was het dan ook die eenmaal van dicht bij hard en zuiver inschoot, 3-2. Vlak voor het verstrijken van de eerste helft bracht dezelfde speler met een kopbal in de uiterste hoek de partijen op gelijke voet, 3-3. Na de rust waren beiden volkomen aan elkaar gewaagd, maar naarmate de tijd verstreek, werden de Haarstegers sterker en midden in de tweede helft was het weer Jan van Hooff, die met een strak schot de Ges tel-doelman kansloos liet, 3-4 dus. Wel trachtte de thuisclub met een slotoffensief nog tot succes te komen, maar de Haarsteeg- achterhoede hield stand en de verkregen voorsprong bleef tot het einde toe gehand haafd. copv"*y-t ovor» „DE ECHO VAN HET ZUIDEN"

Echo van het Zuiden | 1962 | | pagina 6