wAALwi]kse en UnqstRAAtse coubatu Het is goed toeven in Waalwijks Schoenmuseum i DRUNEN VLIJMEN Uit de Langstraat 1119,- Stassar - Waalwijk VRIJDAG 1 JUNI 1962. 84e JAARGANG No. 42 Uitgever: a'aalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen hoofdredacteur: JAN TIELEN gironummer 50798 Dit blad verschijnt 2 x per week Schoenmakershuisje wacht op realisering Wy hebben de schoonheden, die eens de dansvloeren streel den, aanschouwd, wij hebben vol bewondering gekeken naar al dat moois dat eens door balzalen heeft geschreden en dat daar pronkte en praalde voor vorsten en vorstinnen, herto gen en graven. Wü hebben de schittering gezien, de pracht die eens de vrouwenvoet aanlokkelijk maakte en sierde. Het zijn de stille getuigen van een ver en schoon verleden, zij ademen nog de geest en de sfeer van voorbije jaren en waarborgen daardoor juist hun aantrekkelijkheid. U hoeft geen verre reizen te maken om eens nader gecon fronteerd te worden met de veelzijdigheid en het interessante dat het „Nationaal Museum voor de Schoen- en Lederindu strie", zoals dat dan officieel is geheten, in zich bergt. Wij hebben versteld gestaan van de veelheid en de rijkheid van dit museum, van de kennis en bijzonder van de liefde, die de heer Hendriks, directeur van dit museum, de schoen en alles wat daarmee samenhangt, toedraagt. Het is eigenlijk jammer, dat zoveel mensen uit Waalwijk of de naaste omgeving, niet weten wat er allemaal te zien is, dat zij ogenschijnlijk de tijd niet weten te nemen, om er eens een uurtje uit te pikken en te gaan zien wat er in de voorbije eeuwen te zien was op het gebied van de schoen, een artikel waar Waalwijk en een groot gedeelte van de Langstraat zoveel mee heeft te maken. fietser. Onze moderne bromfiets- laarsjes zijn er namelijk een sprekend evenbeeld van. Er is veel te zien in de talrijke vitrines die staan opgesteld in ons Nationaal museum. Men ziet er de prachtigste schoentjes staan, maar ook de meest onmo gelijke. Er zijn leesten te bewon deren, afbeeldingen en platen, die betrekking hebben op de mo de van vroeger. Kortom allerlei schoenen, lees ten en bewerkte leersoorten zijn in dit unieke museum verzameld. Een museum dat een bezoek echt wel waard is. Overigens blijkt men steeds meer interesse te hebben voor de in dit museum opgestelde vi trines. Want telkens opnieuw Het museum is geboren uit piëteitsgedachten voor hen die de Langstraat hebben gemaakt tot bakermat van de Nederlandse schoenindustrie. De eerste aan zet tot het museum werd gegeven door het batig saldo, dat de ten toonstelling „Waalwijk 1948" na liet. Nadat van dit batig saldo alle maatschappelijke instellin gen van Waalwijk waren be dacht, bleef er een bedrag van rond 1300 gulden over, dat men bestemde voor het inrichten van een woon- en werkkamer van een schoenmakersgezin. Al vrij spoe dig had men alles bijeen voor het inrichten van een volledige au thentieke kamer, waarin door het schoenmakersgezin werd ge werkt, gewoond en geleefd. Dank zij de zeer belangrijke financlië steun en zakelijke bijdragen van enkele bijzondere vrienden van het museum, heeft men dit Mu seum stilaan kunnen verrijken met onschatbare collecties schoe nen. De collecties van dit mu seum vertegenwoordigen niet al leen een zeer waardevol cultureel bezit, maar bevatten tevens een schat van documentatie en inspi ratie voor de tegenwoordige en komenden generaties. In dit museum spreekt de schoen een overduidelijke taal, die door iedereen begrepen kan worden. Hij spreekt u van kli maat en volksgewoonten, van ar moede en van weelde, van zin voor zakelijkheid, van kunst, van eenvoud, maar ook van gracieu- se modes. Het is eigenlijk bijzonder jam mer, dat, door plaats en geldge brek, men nog steeds niet in staat is om de originele woon- en werkkamer in het nieuwe mu seum in te richten. Het ligt in de bedoeling, om straks, wanneer men over' de nodige contanten beschikt, in de tuin achter 't mu seum een origineel schoenma kershuisje te bouwen. Tot op he den moet men zich tevreden stel len met een expositie van de ge deeltelijke inboedel, die men mo menteel op de eerste verdieping van het museum heeft onderge bracht. Hier liggen de gereedschappen en staat het „machinepark" op gesteld, waarmee men vroeger tot ongeveer rond 1910 te maken had. Buiten dit alles om kan men er constateren, dat de ge schiedenis zich herhaalt. Er staan daar verschillende oude en antieke modellen opgesteld die meer dan eens weer in het modebeeld zijn teruggekeerd. Men kan er zien dat de „mina- leest" eigenlijk toch niet zo nieuw en modern is dan men oorspronkelijk zou denken, want reeds in de vorige eeuw werden door de lieve en schone dames schoenen gedragen, die zich niet onderscheiden in links en rechts. Hetzelfde ziet men met de zoge naamde queenie hak. Ook vroe ger kende men, al was dan de nuancering wat anders, de vin gertoplijn. Men noemde deze lijn toen alleen anders en men sprak van snoekmodel. De herenschoen van rond 1890, zou beslist geen onaardig figuur slaan aan de voeten van 'n brom- ZONDAGSDIENST Vanaf zaterdagmiddag 1 uur tot maandagmorgen 8 uur uitsluitend voor spoedgevallen. Dienst: Dr. Verhaak. KERMIS IN DRUNEN Zondag, maandag en dinsdag a.s. en de twee Pinksterdagen zal in Dru- nen de jaarlijkse kermis plaats vin den. Als een van de eerste kermissen in de Langstraat zal er bij goed weer eveneens grote belangstelling be staan. Naast de diverse vermakelijk heden op het Raadhuisplein kunnen de kermisvierders ook terecht in de het De Notekrakers die de gezellig heid komen verhogen en in café Klerks spelen de eerste drie dagen De Nieuwe Golfs en met de Pinkster dagen de Vrolijke Golf. Wie na alle vermoeienissen wat rust behoeft of iets hartelijks wil eten kan daarvoor terecht in Hotel Ter Hunen. Het zou geen komplete kermis zijn als de jeugdkermis ontbrak. Daarom is er t.b.v. de gezamenlijke jeugdbe weging in de Hoge Braken een fan- cy-fair waar natuurlijk fraaie prijzen te verdienen zijn, waar het gezellig is evenals de andere jaren en waar men bij deze gezelligheid tevens de jeugd nog steunt. Verder is er in de Hoge Braken nog een gezellig film programma. Wie zich met kermis nog verveeld, moet dit heus aan zichzelf wijten. krijgt de heer Hendriks het ver zoek om een of meer van zijn vi trines voor kortere of langere tijd af te staan ter verfraaiing van een tentoonstelling, beurs of show. Hieruit mag geconcludeerd wor den. dat het museum niet alleen in Waalwijk of naaste omstre ken, maar ook in 't gehele land steeds meer belangstelling krijgt. Ook buitenlandse gasten weten het bij herhaling te vinden en het is al meer dan eens voor ge komen, dat een van die gasten, zich zo enthousiast toonde over hetgeen hier te zien is, dat hij of zij de heer Hendriks een wel kome aanwinst voor het schoen museum toestuurde. We kunnen u eigenlijk maar één raad geven, n.l. dat u een re genachtige vrije dag, en die zijn cr nog al wat de laatste weken, aangenaam en leerzaam kunt doorbrengen in het Nationale Museum voor de Schoen- en Le derindustrie. De heer Hendriks zal ten alle tijde gaarne de deu ren, van het Waalwijks museum wijd openzetten om u te ontvan gen. les uit Waalwijk, en deze nog veel succes toewenste voor de toekomst, bleef men nog enige tijd gezellig bijeen. AGENDA Zaterdag 22 juni: 8 uur „De Leeuw van de Nijl", 18 j., Hoge Braken. Zondag 3 juni: 4 uur: Teenager Schlagerparade, alle leeftijden. 6.15 uur idem. 8.30 uur; „De Leeuw van de Nijl", 18 jaar. Woensdag 6 juni: 8 uur: „Come Pri ma", alle leeftijden. Filmjournaal HOGE BRAKEN DE LEEUW VAN DE NIJL Een oude Egyptische film, uit de klasse van Quo Vadis en Ben Hur. Liefde, avontuur en romantiek in het rijk aan de Nijl, waar hebzucht en wreedheid regeren. Zaterdag 8 uur, Toegang 18 jaar. TEENAGER SCHLAGERPARADE Een feest voor alle teenagers van de Langstraat. Een wervelwind van bekende sterren, pittige muziek en de levensvreugde van jonge mensen. Zondag 4 en 6.15 uur. Toegang alle leeftijden. COME PRIMA Op onze populaire avond kan mu zikaal Drunen luisteren naar de hel dentenor van Mario Lanza in zijn Ita liaanse kleurenfilm. Toegang alle leeftijden. Elshout Gouden Munten Kom éérst kijken bij KALTER In de. Heuvelstraat. De zaak voor Heren- en Jongenskledlng. Die enorme keuze en deze redelijke prijzen zullen u aangenaam verrassen. diverse gelegenheden waar gelegen heid te over wordt geboden om eens echt uit te zijn. Bij gezusters Elshout is er iedere zondag matinée door de Boerenkapel. 's-Avonds, uitgezon derd le Pinksterdag is er bal met mu ziek van het Kaatsheuvels Revue or kest. Na 10 uur is er amusements muziek. In Hotel Royal is het ook iedere zondag matinée met muziek van The Avalons, 's avonds is er bal in de fraaie zaal met muziek van The Blue Stars. In café Aarts aan de Eindstraat is er ook iedere zondag matinée en 's avonds bal en amuse mentsmuziek. Hier spelen de La Campanella's. In café van Delft zijn 't Broekenhuis Heuvelstraat 24, Tilburg Een schitterend costuum reeds voor Sprang-Capelle Sprang Capelle Doktersdienst. Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagavond 12 uur zal de prak tijk van dokter Wijffels voor spoedgevallen worden waargeno men door dokter Gerlaeh te Ca- pelle, tel. 04108-35U. PINKSTERWIJDINGSSAMENKOMST Waspik Doktersdienst. Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagavond 12 uur zal de prak tijk van dokter Wijffels voor spoedgevallen worden waargeno men door dokter Gerlaeh te Ca pelle, tel. 04168-350. POLYMNIA OP CONCOURS De tcho vAn het Zuióen Abonnement: 22 cent per week per kwartaal 2.85 8.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties- speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres ..Echo" op de voet GYMNASTIEKDEMONSTRATIE S.H.J. Zaterdag 26 mei j.l. is voor de vereniging S.H.J. de nieuwe zaal geopend. De officiële opening zal binnen enkele weken plaats vinden. De ingebruikstelling was speciaal bedoeld voor eigen leden en enkele genodigden, die bij de gymnastiek- sport zeer nauw betrokken zijn. Nadat de voorzitter van S.H.J. met een kort woord deze demon stratie-avond had geopend, waarbij hij speciaal het bestuur yan de ver eniging en de huidige gemeenteraad dank bracht voor het vele dat zij voor de vereniging hebben gedaan, waardoor het mogelijk was gewor den dat deze vernieuwing tot stand kwam, werd begonnen met de gym- nastiekdemonstratie, welke werd verzorgd door een selectie-ploeg van de vijf aangesloten verenigingen bij de Bossche gymnastiekkampioen- schappen. Het optreden van deze ploeg is een groot succes geworden. Onder grootse stilte werd een pracht programma afgewerkt door een team van 10 dames en 6 heren, zowel aan alle werktuigen, alsook grondgymnastiek. Dat dit program ma bijzonder in de smaak viel, ge tuigde het applaus na afloop van de geslaagde avond. Nadat door de voorzitter dank was gebracht aan deze selectieploeg, die onder leiding stond van de heer Pul- ONGEVAL Toen de heer H. L. van zijn werkzaamhe den te Heusden naar huis wilde terugkeren, kwam hij bij de uitrit van de haven zoda nig met zijn brommer met een vrachtwagen in botsing, dat hij op advies van de dokter naar het ziekenhuis te Waalwijk moest wor den overgebracht. WARMBLOED STAMKEURING Vanwege de afdeling Noord-Brabant van de vereniging tot bevordering van de Land- bouwtuigpaardenfokkerij in Nederland wer den ingeschreven (Groninger) Adolly, eige naar J. van Beurden, Lofita, eigenaar L. van Eggelen (Gelders) Zita, eigenaars gebr. A. en W. Klerkx, allen te Vlijmen. WEDVLUCHT DE ZWALUW Zondag 27 mei hield de P.V. De Zwaluw een wedvlucht vanuit St. Denis Fr., afstand 369,5 km; los 8 uur, eerste duif 13-40-44, laatste prijswinnende duif 14-9-25. Uitslag als volgt K Kivit 1, 3, 5; de Laat-Parijs 2, 15; M Nicols 4, 16; W v Ravensteijn 6; J v d Dungen 7, 13, 14; H v Beijnen 8; H Oosterwaal 9, 19; Th Stupers 10; C v Heivoort 11; J Kiviets 12, 18; H de Vaan 17; H Mommersteeg 20; H Pelders 21. 50 JAAR VARKENSVERZEKERING Vijftig jaar geleden op 29 mei 1912 be sloten enkele ondernemende inwoners van de gemeente Vlijmen over te gaan tot de oprichting van een Varkensverzekering. In de loop van 50 jaar is het ledental uitge groeid tot 250 leden. Ter gelegenheid van dit gouden feest zal op 2 juni een fee6tver- gadering worden gehouden in café De Wit te, waaraan tevens een koffietafel is ver bonden. Voor de muzikale omlijsting zorgt de heer B. Oremans. KAJ-ERS IN VERGADERING BIJEEN Een groot aantal leden van de KAJ kwa men in vergadering bijeen. De hoofdscho tel van de vergadering was een bezinning op de kern van de KAJ. De heer W. P. v. d. Heijden, directeur van de Katholieke Le vensschool hield een inleiding over dit on derwerp. Aalmoezenier kapelaan Oderkerk onderstreepte de woorden van de heer v. d. Heijden. Een groot aantal Kajotters werd in de Vlijmense parochiekerk door pastoor van Sinnen geïnstalleerd. JUBILEUM VOLLEYBALTOERNOOI DEN BOSCH In de nieuwe sporthal aan de Hekellaan, Den Bosch had de finale plaats van het ju- bileumtoernooi. Het Vlijmense Ever Ready die vorige zondag de eerste poule won, liet zich weer van haar goede zijde zien en werd eerste met 6 punten. Hierdoor moest de wedstrijd VC Den BoschEver Ready de beslissing brengen. De Vlijmense jon gens gingen goed van start, want de eerste set werd met 13 -15 gewonnen. Er werd goed gespeeld door beide partijen. In de 2e set liep VC Den Bosch hard van stapel en won met 15 - 5. De derde set moest de be slissing brengen, het ging goed op en neer en Vlijmen met H. v. Cuyk aan het hoofd die tijdens dit toernooi duidelijk zijn klasse heeft laten zien, kon toch niet verhinderen dat VC Den Bosch tenslotte met 12 -15 won en tevens winnaar werd van het Jubi- leumtoemooi. WIELRENNEN OLYMPLVS TOUR De Vlijmense renner B. v. d. Ven, die deelneemt aan de Olympia-tour door Ne derland treedt sterk op de voorgrond en neemt na 4 dagen een eervolle 9e plaats in het algemeen klassement in. Bij het alge meen ploegenklassement staat hij op de 3e plaats en in het puntenklassement voor de groene trui staat v. d. Ven op de 4e plaats. Alles bijeen een mooi succes. PV DE ZWALUW De Postduivenliefhebbers hebben deze week een druk programma. Dinsdag is in- gekorfd voor Ghislain, woensdag voor An- gouleme en vrijdag inkorven voor Noyon van 19 tot 20 uur. Drie vluchten in 1 week. De duiven van Angouleme worden zaterdag morgen gelost, die van Noyon zondagmor gen. Kunnen de verenigingen van de Kring Kaatsheuvel de tijden van de eerste en laat ste prijswinnende duif vérmeiden, zodat al len een overzicht krijgen? BRANDWEERKORPS IN NIEUWE UNIFORMEN Ook het brandweerkorps uit Sprang-Ca pelle kan nu met een gerust hart gaan deel nemen aan allerlei evenementen. Want was het voorheen zo, dat de leden van het vrij willige brandweerkorps bij officiële gele genheden steeds weer opvielen doordat zij nog steeds gestoken waren in hun blauwe overalls, nu zullen zij opvallen door hun prachtige uniformen, die zij vrijdagavond met een zekere gerechtvaardigde trots kwa men tonen aan burgemeester, wethouders en gemeenteraadsleden. De heer Toen, directeur gemeentewerken, dankte de burgemeester en de raad voor de prachtige uniformen die zij onlangs in ontvangst mochten nemen, waarmee een lang gekoesterde wens in vervulling was gegaan. De burgemeester, meende dat het zowel voor de gemeente als voor de brand weerlieden zelf erg pijnlijk was om tijdens de wedstrijden of andere officiële gelegen heden, niet in uniformen te kunnen ver schijnen. Hij zei niet alleen trots te zijn op de prachtige uniformen, maar ook op de mensen die erin waren gestoken. Burge meester van Prooijen prees de teamgeest, de samenwerking en de vriendschap die er onder de leden heersten. Hij zei in het ver leden steeds op het korps te hebben kun nen rekenen. De burgemeester sprak de hoop uit dat dit ook zo in de toekomst zou blijven. DOKTERSDIENST Zaterdag na 12 uur en zondag zal de praktijk van dokter H. Winkelman te Sprang worden waargenomen door collega K. van Tuijn, Vossenbergselaan 21, Kaats heuvel, tel. 04167 - 2006. Wij willen de lezers er nogmaals op attent maken op de a.s. zondag in de Gerefor meerde kerk aan het Bruggetje te houden Pinksterwijdingssamenkomst in welker sa menkomst zal voortaan ds. L. Schellevis uit Gouda, tot voor kort predikant te Waalwijk. Deze dienst zal afgewisseld worden met schriftlezing en samenzang, terwijl verder mej. Nelly van der Hammen uit Waalwijk solistische medewerking zal verlenen. De korte meditatie van Ds. Schellevis luidt: „Hoe krijg ik het geschenk?". De aanvang van deze bijzondere dienst is 7.30 uur. Komt allen en brengt ook anderen mede. MAC „MARIJKE" Bij de jl. zaterdag verreden Remington Rally te 's-Hertogenbosch, waaraan door niet minder dan 200 rijders werd deelge nomen, werd de eerste plaats bezet door Th. van Beek met 7 strafpunten en van der Putte uit Haarlem eveneens met 7 straf punten. Deze rit welke onder auspiciën van de A.C. Drunen stond, werd door de orga nisatoren hierin wel een zeer vreemde be slissing genomen. Van der Putte die een controle had gemist en aan de finish van een der organisatoren een met potlood ge schreven letter had gekregen, hetgeen vol gens de reglementen van de R.A.C. ten strengste verboden is, werd desalniettemin onder een waar fluitconcert van de overige deelnemers, als eerste geklasseerd. Zondag jl. werd door verschillende leden van de motorclub deelgenomen aan de Sop- hia-rit te Loon op Zand. Deze rit, welke verre van gemakkelijk was, werd toch voor de leden van Marijke een groot succes. De equipe J. de Kort werd le met 2 straf p.; P. Schoenmakers 2e met 3 straf p.; Trom melen- van Gils met 6 strafp. 3e; W. Mus- kens- van Oversteeg 4e met 36 strafp.; mej. Oerlemans-van Beek met 66 strafp. 8e, L. Ververs-Aussems 12 en L. Stein (solo) 21e. Aan deze rit werd door 100 rijders deelgenomen. De gemengde zangvereniging Polymnia neemt zondag 3 juni a.s. deel aan een zang concours te Made. Polymnia komt uit in de eerste afdeling. Hiervoor is een verplicht werk voorgeschreven van de heer B. Ligt- hart, getiteld „O Salutaris Hostia". Als vrij werk zal het koor uitvoeren een werk van Jachet van Berchem* De leden komen om half zes in hun repetitielokaal bij elkaar. Om 6 uur vertrekt het gezelschap per bus naar Made waar het om half acht moet optreden.

Echo van het Zuiden | 1962 | | pagina 9