ióitek laartjeó antoon tielen leerling en aankomend VERKOOPSTERS alwijk heeft zijn eigen manége „Vlaendren Hof" WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ 6 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 4 JUNI 1962 7 i'a •te Ü99'n9 en uitstekende leiding waarborgen succes Land- en tuinbouw Pluimvee Prachtig gelegen aan de Akkerlaan, vlak bij het Galgen- wiel en het Hoefsven, in de onmiddellijke nabijheid van een onmetelijke oppervlakte bos, hei en duin, ligt de riante manége van de heer J. Smits. Met de opening van dit El dorado voor paardenliefhebbers en dierenliefhebbers in 't algemeen, is zondag 3 juni de eerste stoot gegeven aan de lier-oprichting van de landelijke rij vereniging, die in 1946 in Waalwijk werd opgericht, maar die ongeveer vijf jaar geleden jammerlijk ter ziele is gegaan. Met de opening van deze unieke manege „Vlaendren Hof" is de Waalwijkse be volking in de gelegenheid gekomen om de vrije tijd waar over men beschikt, op een nuttige en bijzonder aangename manier te besteden. Tevens ziet de heer Smits, die zelf een groot paardenliefhebber is, hierin een uitstekende gelegen heid om ontelbaren wat meer liefde voor het dier bij te brengen. Want dit is een zaak die, en dit vooral bij de jeugd, helaas nog maar al te weinig de aandacht krijgt. oral de jongeren schijnen wei- eerbied. en ontzag te hebben alles wat leeft en groeit. De Snuts vindt dit persoonlijk 'n ntend betreurenswaardig iets. hij dan ook in de gelegenheid 0m te komen tot het opzetten een manége, besloot hij deze alleen open te stellen voor ei- vrouw, kinderen en familie, r\oor heel Waalwijk, zodat ie- 'üe belangstelling en interesse het paard heeft, op „Vlaen- Hof" terecht kan. heer Thijs van Daal, die geen ;<ende is in de paardenwereld, je algehele leiding over deze ■ge op zich nemen, terwijl de Geerts uit Tilburg, die zijn op- ng heeft genoten van de inmid- 'overleden Karei Hensen, die op •ebied van paardensport een be- 'dheid was, als instructeur zal leden. De heer Geerts beschikt -alle benodigde diploma's, zodat hier te doen heeft met een uit eend leider. De manége van de r Smits bezet momenteel een 9- volblocd Welh's pony's en twee ;f rijpaarden. Deze Welh's po- lijn uitstekende kinderpaarden, rijn betrouwbaar en makkelijk vrijden. Hoofdzaak bij de heer „ts is het fokken van volbloed s-den, terwijl hij daarnaast ieder- "in de gelegenheid wil stellen om a geringe vergoeding te genie van datgene wat een paard aan per kan geven. Naast een 8-tal ge boeren die reeds lid zijn ge- -den van de rij vereniging, heb- zich ook reeds verschillende nemers gemeld uit Tilburg, it en andere plaatsen. Voor stu ken heeft de heer Smits een spe- il tarief ingesteld. Het ligt in de heling om in de toekomst die ieren, die zich uitzonderlijk ver- zstelijk hebben gemaakt op een ader gebied, als beloning gratis te geven. Hiermee wil de heer Smits de jeugd stimuleren zich van de goede kant te laten zien, waarbij hij dan de stille hoop koestert dat de baldadigheid, die bij de jeugd vooral tijdens de zomerdagen hoog tij viert, met enorme schreden zal teruglopen. Het is overigens een verheugend feit te mogen consta teren dat de laatste jaren vooral bij de jeugd de animo tot paardrijden enorm is gestegen. Alleen al in Ne derland lopen ruim 200 Wehl's kin derrijpaarden rond, waaraan menig kind veel plezier beleeft. De heer Smits heeft nog meer bijzonder prijzenswaardige plannen. Het ligt namelijk in zijn bedoeling maandelijks met minder-valide kin deren tochten te gaan maken. Hier mee bewijst hij niet alleen 'n groot dierenliefhebber te zijn, maar ook iemand die zijn naaste op juiste wijze weet te waarderen en er iets voor over heeft. Dit is trouwens iets wat volgens de heer Smits automa tisch uit de liefde voor het dier voortspruit; wie de liefde tot het dier in zich heeft, zal ook de liefde tot zijn evennaaste kennen, en voor al dat vindt de heer Smits een uit zonderlijk belangrijke zaak. Het ziet er op „Vlaendren Hof', waarvan wij hopen dat het een lang bestaan beschoren zal zijn, allemaal even keurig uit. De paarden worden er prima verzorgd en ook het on derdak van deze paarden mag iets bijzonders worden genoemd. De heer Smits heeft het zelf ontworpen, ter wijl de gebroeders v. Heesch de plannen zo nauwkeurig mogelijk tot werkelijkheid hebben gebracht. Het is alleszins de moeite waard eens een keertje naar „Vlaendren Hof" op te lopen. Er wacht u daar temidden van de prachtige natuur, een schitterend schouwspel, een sa menspel van mens en dier, dat u zeer zeker zal boeien. De manége, persoonlijk bezit van de heer Smits, is iedere dag en ieder week-end ge opend. arel buiten op het terrein als binnen in de stallen ziet het er allemaal even ver- :gd uit. Hier gunnen wij U een kijkje in de stallen, waar het trotse bezit van de heer J. Smits een onderdak geniet. Een nieuwe vinding. Iedereen wil graag een liguster- of meidoornhaag die er de gehele zomer goed geknipt uitziet. Tot nu toe was regelmatig snoeien, - op zijn zachtst gezegd, een zeer vervelend karweitje - toch nog het enige middel om een mooie haag te verkrijgen. Het probleem van vele malen li guster- en meidoornhagen snoeien is thans opgelost; dank zij een nieuwe vinding kan dit werk tot een mini mum van één tot tweemaal knippen worden beperkt. Orga-Rem is een uniek middel en houdt de opwaarste en naar buiten gerichte groei van liguster- en mei doornhagen tegen. Men bespuit de hagen in het vroege voorjaar dus om streeks half april, voordat de scheut- groei gaat optreden, of later in het seizoen, binnen 14 dagen na het snoeien. Ook is Orga-Rem een grasgroei- remmiddel, vooral geschikt voor gras bermen, spuit in april, vóór de aar ontwikkeling begint. Eventueel in juli herhalen; dan toepassen na het maaien zodra vol doende hergroei optreedt. Uitsluitend bermen behandelen waar een goede grasontwikkeling ver wacht mag worden. Hier is een uitvinding waardoor belangrijke besparingen van arbeid, tijd en geld kan worden verkregen. Doelmatige bemesting met meng- meststoffen. In deze tijd van arbeidstekort, ra tionalisatie en grote welvaart, vinden samengestelde meststoffen, die stik stof, fosfor en kali bevatten, de zo genaamde mengmeststoffen, steeds meer ingang. De tijdsbesparing, die hierdoor te bereiken is, weegt blijk baar zwaarder dan de hogere prijs van deze meststoffen. Doch een doelma tige bemesting vraagt tevens toedie ning van de benodigde voedingsstof fen in de juiste verhouding. Vanzelf sprekend kan Uw kunstmestleveran- cier niet voor elk gewas en toestand van de grond de gewenste soort mengmeststof voorradig hebben. Met het oog op grondonderzoek - gegevens van percelen, waarop steeds mengmeststoffen aangewend worden, wijst het Bedrijfslaboratorium voor Grondonderzoek ,,B.B.B." te Beeg- den op de wenselijkheid, de keuze zo mogelijk te bepalen aan de hand van een grondanalyse. De vrij eenzijdige samenstelling, de enigszins verzuren de werking en het meestal ontbreken van de noodzakelijke nevenelemen ten, maken bij gebruik van mengmest stoffen een regelmatige controle op de voedingstoestand van de grond meer dan ooit noodzakelijk. Eerst wanneer onjuiste verhoudin gen in de bemestingstoestand om grondonderzoek zijn opgespoord en aan de hand van het bemestings-ad- vies met enkelvoudige meststoffen zijn gecorrigeerd, kan het gebruik van mengmeststoffen doelmatig zijn. Een geheel nieuwe plastic regenslang Nu het zomerseizoen weer in aan tocht is gaat ook het probleem van de vochtvoorziening van de planten weer een rol spelen. Dit is vooral het geval als de regen ons in de steek laat. Op alle mogelijke manieren tracht men de planten van voldoende water te voorzien, maar van een doel matige watertoediening is vaak geen sprake. Gelukkig behoort dit thans tot het verleden door de praktische vinding, de nieuwe Supplex plasticslang, waarmee het mogelijk is een fijn ver deelde, groeizame en gelijkmatige regen in alle tuinen, tuinderijen en kassen te brengen. Deze nieuwe plastic regenslang heeft drie kanalen, die voor een ge lijkmatige verdeling van het water zorgdragen. Bovendien hebben deze drie kanalen het voordeel dat de slang niet kan knikken. Over de gehele lengte van de slang bevinden zich on zichtbare perforaties waaruit fijn- verdeelde waterdruppels over de ge wassen worden gesproeid. Door deze fijne verdeling van het water kunnen er geen beschadigingen optreden aan de gewassen, terwijl een goede struc tuur van de grond behouden blijft. De slang is aan het ene uiteinde afgesloten door een schroef dop en kan aan de andere kant gekoppeld worden op het verbindingsstuk naar de kraan. Door de platte vorm kan de slang niet kronkelen, terwijl hij toch zeer soepel is. Verdere voorde len zijn dat de slang absoluut sun proof is, terwijl een korte slang van iVi meter een relatief groot opper vlak (ca. 50 m2) bestrijkt. Een nieuwe vinding die voor het komende sproeiseizoen perspectieven opent. Ziet tijdig uw voorraad na, en bestelt ze spoedig; dan is U zeker ze op tijd in huis te hebben. Enorme keuze de nieuwste letter Moeder-kloek (vervolg) De helft van de kuikenren is vol komen regenvrij met geschaafd en geploegd hout, terwijl de andere gro tere afdeling van boven wel met vlechtwerk voorzien is, maar bij re genweer en des nachts eveneens ge heel afgedekt moet zijn. Het is af te keuren kuikens tussen volwassen hoenders te laten lopen, daar het vaak gebeurt, dat deze laat- sten zich vijandig tonen tegenover de kleine dieren. Bij de voedering van kuikens dient in het oog te worden gehouden, dat het beste altijd het goedkoopste is. Alle voer moet zui ver fris en zindelijk zijn, gemakkelijk verteerbaar, voedzaam en van de pas sende grootte van korrel. Door de kloek, die het voer opneemt en voor de kleinen weer neerlegt, leren deze eten en drinken. Bij kuikens zonder kloek tikt men met de vinger op het voer en doopt men eveneens de vin gers even in het water en meestal zul len ze het al dadelijk snappen. In de meeste gevallen komt het zelfs terecht zonder de minste aanwijzing. In de eerste dagen voedert men liefst om de twee uur. Vanaf de der de dag kan er al zeer fijn vers ge knipt gras (mals) of ander zacht, mits droog, groenvoer gehakt of ge knipt gegeven worden, om daar dan verder altijd mee door te gaan. Van groenvoer komt nooit diarhee, wel van bedorven, zuurgeworden of duffe waar. Laat daarom nooit voer over blijven, reinig met de meeste zorg al le schoteltjes, pannen of ander vaat werk. Al deze kleingheden vormen samen het succes. De eerste drie weken zijn de be langrijkste van het leven. In deze pe riode zamelt het jonge dier zijn beste krachten voor de verdere groei. Het is niet nodig dat er van een broedsel kuikens enige afsterven; elk kuiken dat krachtig is bij het uit de dop ko men, behoort door de ware liefheb ber tot volle wasdom gebracht te wor den en in de meeste gevallen zal dat gelukken, mits hij in alle opzichten oplettend is, de kleine zorgen niet verzuimt en in alle manieren het een voudige betracht en zich houdt aan de hoofdvoorwaarden droge loop; ruimte; beweging en warmte. Onze kinderen en pluimvee. Onder bovenstaande titel vond ik in een pluimveeblad gedateerd 29 maart 1923, onderstaand artikel van de heer D. J. Vellema te Pretoria. Kan dit een richtlijn voor het onder was zijn? De verantwoordelijkheid van een onderwijzer(es) is groot. Als het fun dament bij het kind niet goed gelegd wordt, dan bestaat er gevaar, dat de toekomst een mislukking is. Geen wonder, dat men van vele oude methoden is afgestapt. Het A, B, C is niet veranderd, maar de me thode om aan het kind alles duide lijk te maken, is veel veranderd en verbeterd. Zo ook met onze pluim veeteelt. Toen ik een kind was en naar school ging, heeft nooit een on derwijzer er over gedroomd om aan ,,zijn jongens" een voorstel te doen om een aantal kippen op het school terrein aan te houden; om er een stu die van te maken, om te zien wat kan bereikt worden onder een goed systeem. Vandaag zijn er al enige to men op zekere schoolterreinen te vin den... en het gaat goed II En waar om durf ik hiervan grote dingen te verwachten? Omdat het geen voor geschreven leervak is en die onder wijzers (en onderwijzeressen) dit doen uit pure liefhebberij en de jongens en meisjes spelende leren, dat er véél meer in zit dan een gewoon mens er van denkt. In de Oranje Vrijstaat gaan wij aanstonds (mei) de winter in, terwijl wij als kinderen in Holland geleerd hebben; In mei, leggen alle vogeltjes een ei, Behalve de koekoek en de griet, Die leggen in de meimaand niet. Voor Holland is het nu weer tijd voor zonneschijn en bloemen! Van de schooltooraen zullen wij nu beginnen te horen. Kinderen zijn maar niet da delijk uit het veld geslagen - de Hollandse jongen zeker niet. Laten nu (nieuwe) onderwijzers de kinderen beginnen belang in te boe zemen voor de pluimveeteelt. Bij de oudjes gaat dikwijls de „fut" er uit; ze zijn nog niet dood, zij willen ook wel veel doen, maar ze kunnen bijna niet meer. Ik stel mij zo voor, dat er in alle grote steden, toch een vereniging van Pluimveeliefhebbers bestaat, met een wakkere voorzitter en een secretaris die de leden alles zó smakelijk weet voor te stellen, dat geen lid van de vergadering durft wegblijven, zonder zich hierover te schamen. In samenwerking ligt onze kracht! Wij moeten nu aan de kinderen een kans geven en hen helpen om pluim veeverenigingen op te richten, voor jongens en meisjes. Laat hier of daar een vereniging eens de leiding nemen en bij hunne tentoonstelling ook ene pluimvee-af deling te hebben voor jongens en meisjes, onder 16 jaar, en ik geef U de verzekering, dat ze nieuw leven in die vereniging zullen brengen. Wij zijn nog lang niet waar wij eens hopen te zullen staan. De pluimvee teelt en industrie is wel verbazend vooruitgegaan in de laatste jaren, maar wij moeten beginnen te interes- tig inwerken in de oude systemen die nog gevolgd worden. Onderwijzer, onderwijzeres, lief hebber, voorzitter en secretaris, ge wone leden, wij allen zullen zeker nog wel iets meer kunnen doen ,,om ons jonge volkje" geheel voor onze zaak te winnen. Laat ons niet zeggen, dat kinderen niets kunnen doen. Ik verzeker u dat in de Boeren-oorlog menige jongen... met zijn geweer „zïjn plicht heeft ge daan." Voor mij op mijn schrijftafel zie ik op een portret van „jonge krijgs gevangenen" uit de Boerenoorlog 1900/2 jongens (van Jan de Wit) van 9 tot 15 jaar. Postbus 57, Preitoria. (Niet in de vereenvoudigde spel ling, overgenomem.) HOUTINDUSTRIE Mach. Houtbewerkers Afwerkers (meubel) Meubelstoffeerder (jeugd.) Enige wenken. Het kippenhouden in de stad gaat langs geheel andere lijnen dan bij de boer, omdat de verhoudingen in de behuizing en de uiitloop zo sterk ver schillen. De grootste fout, dïe de kippen houder in de stad begaan kan, is overbevolking. Een andere fout is alles door el kaar te laten lopen, b.v- jong nog niet volgroeid bij geheel volwassen, over jarige dieren, omdat de voederwijze sijterk verschilt. De heer A. v. d. BM, Breda. - Daar Uw kippen zwak ter. been ïijn ge worden, sinds U dat a ndere ociMend- voer hebt verstrekt, lean de oor.taak hier zeer goed te zoeken zijn. iDat ochtendvoer heeft anders een uitste kende naam. Als U niet het tegen deel beweerde zou ik denken, dat Uw dieren te vet waren, of geen kalk- houdende bestanddelen genoeg krij gen. U raapt n.m. windeieren en dat wijst daarop. Ook kfppen, die zeer dunschalige eieren leggen krijgen 't wel in de poten. U geeft toch grit, oude muurkalk e.d.? KIPPEN. VRIEND. CARTONNAGE Mnl. en vrl. personeel KLEDING-REIN1GING Stiksters /afwerksters Naaisters Vrl. arbeidsters wasserij L.l. herenkapper SCHOEN- EN LEDER INDUSTRIE Handschoenstiksters Overleersnijders/bijtuigers Schalmei- Schoenstikkers/stiksters Ophalers /schoenenreinigers Afmakers/kantenschrooier Schaver/viezer Lederbewerkers Looierij arbeiders voor droog- en nathuis METAALINDUSTRIE Vrl. personeel event, gehuwd IJksters Montagcarbeidstcrs Doorsmeerders Electriciëns Draaiers - fraisers - kotteraars Scheepsschroevenslijpers Electro-monteur Schoeninachinemonteur Automonteur Autogeen lassers Electr. lassers Metaal persers Machinebankwerkers Plaatwerkers Vuurwerkers TUINBOUW Tuindersknecht VOEDING- EN GENOTMIDDE LEN-INDUSTRIE Inpaksters Slagersknecht Ongeschoolden voor banket- fabriek Chauffeurs Melkfabriek HANDEL .Jeugdige magazijnbedienden Winkelbediende HORECA Werksters iedere dag Serveerster Afwasvrouwen (seizoen) Kellners (seizoen) VRIJE BEROEPEN Vrl. kantoorbedienden Steno-typiste Mnl! jeugd, kantoorbediende HUISHOUDELIJK PERSONEEL Dagmeisje hele en halve dagen Werksters 1 2 dagen p. week Werkster Yz dag per week Bieden zich aan SCHOEN- EN LEDER INDUSTRIE Modeleurs Stikmeester-snijineester Werkmeester stanzerij Werkmeester afmakerij Werkmeester zwikkerij Werkmeester ophalerij VRIJE BEROEPEN Artisten en musici GEWESTELIJK AlrtREIDS- BUREAU WAAI.WIJK Worden gevraagd: BOUWNIJVERHEID Timmerlieden en L.l. Metselaars en l.l. GRAFISCHE NIJVERHEID Zetters en drukkors Deze opgave is geldig vanaf he den t.m. vrijdag 15 juni 1962. Aanmelden dagelijks tussen 9 en 12 uur v.m. op het Gew. Ar beidsbureau, Grotestraat 339, tel. 2131, Waalwijk. Emigratievoorlichting Elke dinsdag spreekuur van 2—4 uur. 131 DODEN BLJ VLIEGRAMP IN FRANKRIJK Op de hypermoderne Parijse luchthaven Orly hebben zondag 130 mensen een afschuwelijke dood gevonden, toen het Boeing- straalpassagiersvliegtuig waarin zij zaten tijdens de start in brand vloog en aan het eind van de startbaan in een tuin plofte. Twee stewardessen, die achter in het toestel zaten, hebben de ramp op wonderbaarlijke wijze over leefd. De steward is gisteravond in een ziekenhuis aan zware brandwonden overleden. Daar mee werd het aantal slachtoffers In de Boeing-707 zaten 122 Amerikanen, allen lid van een 'vereniging van kunstvrienden, 10 h< una nningsleden en een employe van de ..Air France", eigenaresse vain het toestel. Het vliegtuig was dmor de Amerikaanse kunstvere niging gebuurd voor de thuisreis van EuYopO naar de Amerikaan- ^Se^'van11 Bistermiddag is de zwaarste uit de Europese luchtvaarthistoi. te- JI VOOR ONS MODEHUIS zoeken wij Goede salariëring en werksfeer. prettige Sollicitaties schriftelijk of mondeling Mairkt lï, Den Bosch - Telefoon 37073

Echo van het Zuiden | 1962 | | pagina 7