wAaLwijkse en lAnqstRAAtse couRAnt Duitse architect ontwerpt Je nieuwe kerk van pastoor Stevens ui BINNEN- EN BUITENLAND 11 i AUTO-FINANCIERING 6 I i j' MS-m VRIJDAG 29 JUNI 1962. 84e JAARGANG No. 50 Uitgever: Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Gironummer 50798 Dit blad verschijnt 2 x per week Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Abonnement: 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief Telegram-adres „Echo" 1 juli 1962 is een belangrijke datum voor de Nederlandse be lastingbetaler. Reeds in september 1960 werd belastingverlaging aangekondigd, maar nu zal het er toch van komen. Wij willen de voornaamste verschuivingen eens onder uw aan dacht brengen. INKOMSTENBELASTING De onder tariefgroep I vallen de personen, dat zijn de onge- huvvden beneden 65 jaar, waren voorheen belasting verschuldigd bij 'n zuiver inkomen van 1500.- pcr jaar (en wel 24.—,. Per 1 juli 1962 komt dit belastingbe drag te liggen op 1950.—' per jaar 25.j. Inkomens tot resp. 1499.(ongehuwden) en 1949.gehuwden) zijn per 1 juli a.s. dus niet meer aan belas ting onderhevig. Gehuwden zonder kinderen vielen tot dusverre in de inkom stenbelasting bij een inkomen van 2100.per jaar 22. In deze groep II vallen ook de alleenstaanden van 65 jaar of ou der. Deze minimumgrens is per 1 juli 1962 verschoven naar 2700.per jaar, dat wil dus zeggen dat een inkomen (zuiver) van 2699.nog belastingvrij is. Belastingplichtigen van 65 jaar en ouder, vallende onder groep II (de gehuwdentabel) genoten tot dusverre een ouderdoinsaftrek van 624.per jaar, alvorens de tabel wordt toegepast (deze af trek geldt eveneens voor de daar voor in aanmerking komende in validen). Deze ouderdoinsaftrek van 624.wordt per 1 juli a.s. gebracht op 702.per jaar. Het minimum inkomen waar van belasting moet worden be taald door een gehuwd echtpaar zonder kinderen met recht op uitkering A.O.W. lag tot dusver re op 2100.plus 624. 2724.— 22.—). Dit minimum wordt per 1 juli gebracht op 2700.1- 702. 3402.— 24.—). LOONBELASTING Het volgende is alleen van toe passing op werknemers, dus zij die in loondienst werken. De ongehuwde werknemer met een weekloon van ten hoogste 42.30 is per 1 juli a.s. vrij van loonbelasting. De gehuwde werknemer in loondienst zonder kinderen, heneden 65 jaar, begint pas be lasting te betalen bij een week loon van 58.47. (Hij is dan 0.46 loonbelasting verschuldigd. Een echtpaar mét 1 kind, dat voor kinderaftrek in aanmerking komt, betaalt per 1 juli a.s. pas loonbelasting indien het loon 66.54 bedraagt (0.43 ct bedraagt het verschuldigde bedrag). By de vaststelling van deze loonbedragen is reeds rekening- gehouden met kinderbijslag, het werkgeversaandeel in de zieken fondspremie en met de premies voor de sociale verzekeringswet ten, die geheel of ten dele van het inkomen mogen worden afge trokken, dat zyn dus de premies ziektewet, werkloosheidswet enz. Aftrek Wel moet rekening worden ge houden met twee dingen, n.l.: a. de pensioenpremie die u be taalt, is belastingvrij. Deze pen sioenpremie is nog niet in de ta bel verwerkt, zodat u voordat u de belasting in de tabel afleest, het loon met de pensioenpremie moogt verminderen; b. bovendien mag ook worden afgetrokken eventuele door de inspecteur der belastingen toe gestane verminderingen wegens hogere verwervingskosten, bui tengewone lasten, persoonlijke verplichtingen. De loonbelastingtabel, de z.g. coördinatietabel, is niet van toe passing op het loon van de ge huwde, in loondienst werkende vrouw. Op haar loon wordt 15% loonbelasting geheven, nadat dit loon is verminderd met 50. per maand of 11.50 per week. In deze coördinatictabel is de in vloed van alle sociale wetten reeds verwerkt, zoals wij hierbo ven reeds schreven. Dat betekent dus, dat zij niet kan worden toe gepast op degenen voor wie deze sociale zaken anders zijn gere geld. Voor ambtenaren geldt een an dere tabel, evenals voor bepaalde groepen gepensioneerden die recht hebben op premiereductie a.o.w./a.w.w. en voorts geldt een andere tabel voor zeevarenden en huishoudelijk personeel. Maandlonen Ten gerieve van onze ongehuw de werknemers die op maand loon werken, zij nog medege deeld. dat zij belastingplichtig worden bij een maandsalaris van 185.83 2.10 betalen zij dan). De gehuwde werknemers zonder kinderen zijn pas be lastingplichtig hij een inkomen van 255.33 2.Dit bedrag ligt bij een gehuwde met 1 kind op 288.33 per maand (door hen moet 1.90 worden afgedragen). Tenslotte is een gehuwde werk nemer met twee kinderen voor 't eerst belastingplichtig zodra zijn salaris 325.83 bedraagt. Bij 3 kinderen ligt dit bedrag op 375.83 2.30). Ondanks deze giften, waarover pastoor Stevens zich buitenge woon enthousiast toonde, en de te ontvangen bydragen van ryk en bisdom, zal op de parochie kerk van de heilige Thomas na de voltooiing een schuld rusten van ongeveer 400.000 gulden. De werkzaamheden aan de nieuwe kerk zullen in de loop van het volgend jaar een aan vang kunnen nemen, nadat eerst de architect gereed is met de te keningen en de verschillende goedkeuringen van rijk en bis dom in het bezit zijn van pastoor Stevens. Ofschoon het moeilijk te zeggen valt, wanneer de nieu we Thomaskerk geheel klaar zal zijn, wordt 1964 als streefdatum aangehouden. Op zaterdag 7 juli zal pas toor Stevens, die medio augustus naar Eindhoven vertrekt en daar tijdelijk tot de eerste huizen in zijn nieuwe parochie zullen- zijn klaar gekomen in de pas torie van de Catharinaparochie onderdak vindt, om half tien in de kerk van St. Jan een plechtige mis opdragen. Om half elf zullen de leerlingen en docenten in de aula van het dr.- Mollercollege afscheid nemen van hun mode rator. Daags daarna, zondag 8 juli, vindt om twaalf uur, even eens in de aula van het dr. Mol lercollege. de afscheidsreceptie plaats, zodat ouders van leerlin gen, vrienden en bekenden van moderator Stevens tot half twee in de gelegenheid gesteld zullen zijn persoonlijk afscheid te ne men, alvorens hij als bouwpas toor naar Eindhoven vertrekt. I I— i Joseph Lehmbrock: -K bijzonder in hei scheppen van ruimte -K vermaard om zijn technisch en architectonisch bouwen Joseph Lehmbrock, afkomstig uit Dusseldorf, vermaard om zyn technisch en architectonisch bou wen en die bovendien byzondere gaven schijnt te bezitten op het gebied van ruimte-schepping, zal de geestelijke vader worden van de nieuw te bouwen Thomaskerk in het uitbreidingsplan „Oude Gracht" in Eindhoven, waar mo derator P. Stevens tot pastoor is benoemd. Deze Duitse architect, die reeds eerder kerken heeft ontworpen in DusseldorfRath, Dusseldorf Gerresheim (twee voorsteden van Dusseldorf) en in Leverkussen, heeft ook nog twee uitbreidings plannen op zyn naam staan, n.l. het uitbreidingsplan voor twin tigduizend inwoners van de stad Mannheim en een even groot uitbreidingsplan van Ludwigshafen. Hij zal in zijn werkzaamheden betreffende deze nieuwe kerk worden bijgestaan door Frans Geenen uit Eindhoven, die als uitvoerend architect zal fungeren PASTOOR STEVENS (Foto de Bont) St. Thomas In het uitbreidingsplan „Oude Gracht" zullen straks 8000 men sen komen wonen, waarvan er volgens een prognose van de ge meente Eindhoven ruim 5000 ka tholiek zullen zijn. Momenteel is men bezig met de bouw van 800 woningen, waarvan de eerste om streeks november worden afgele verd. In het uitbreidingsplan, dat in totaal 2000 woningen zal om vatten, zijn naast de gewone ar beiders- en middenstandswonin gen, villa's en een bejaardencen trum gecreëerd. Ofschoon er in dit nieuwe uit breidingsplan, dat in het noord oosten van Eindhoven is gelegen (Woensel) nog geen parochianen van pastoor Stevens wonen, werd op 27 mei 1962 de parochie ker- kelijk-juridisch opgericht. Deze vroegtijdige oprichting was nood zakelijk om de architect opdracht te kunnen verstrekken om een voorlopig ontwerp van kerk en pastorie te maken. Tevens werd op deze datum als lid van het kerkbestuur, waarvan pastoor Stevens voorzitter is, benoemd drs. G. van der Linden, econoom in Eindhoven. Omdat deze tijd zo scherp getekend wordt door geloofstwijfel en geloofsafval, heeft pastoor Stevens de heilige (ongelovige) Thomas tot kerk- patroon gekozen. Pastoor Ste vens meent, dat uit een periode van geloofsverslapping vaak een hechter en steviger gefundeerd geloof naar voren treedt. Eén gemeenschap De nieuwe Thomaskerk in Eindhoven zal de eerste kerk van deze Duitse architect in Neder land worden en tevens ook de grootste. De kerk zal in totaal 900 zitplaatsen bevatten. Dit is, gerekend naar Duitse normen, buitengewoon groot, 't Behoort in Duitsland n.l. tot de gewone gang van zaken, wanneer meer dan de helft van het aantal kerk bezoekers tijdens een kerkdienst blijft staan. Dit brengt met zich mee, dat de totale oppervlakte van de kerk ook niet zo groot behoeft te zijn. Bij zijn werk zal Joseph Lehm brock worden bijgestaan door Frans Geenen uit Eindhoven als uitvoerend architect. Dit omdat architect Lehmbrock een kerk zal moeten bouwen die aan Ne derlandse voorschriften voldoen moet. Bovendien is een Neder landse architect uiteraard veel beter op de hoogte van de in Ne derland geldende pryzen van bouwmaterialen etc. Overigens heeft het bouwen onder twee architecten geen en kele financiële consequentie. Het ligt in de bedoeling van pastoor Stevens, de architect een kerk te laten bouwen, waarin duidelijk de gemeenschapszin tot uiting kan worden gebracht. Het zal dus een kerk worden met zo min mogelijk pilaren, zodat ie dereen in de gelegenheid gesteld kan worden om met de andere gelovigen en met de priester sa men het offer op te dragen. Ook het uiterlijk van de kerk zal worden aangepast aan de mo derne bouwstijl van hedendaagse kerken. De gemeente Eindhoven zou het bovendien bijzonder op prijs stellen, wanneer bij de kerk een toren komt te verrijzen, maar of dit financieel te verwezenlij ken is, valt nog te betwijfelen. Streefdatum 1964- De totale kosten van de aan koop van grond en de bouw van kerk, pastorie en alles wat daar in of bij hoort, zullen om en na bij de 7 ton bedragen. Pastoor Stevens ontvangt als bijdrage van het Rijk 30% van de totale aan- bestedingskosten en een kapitaal van het bisdom 's-Hcrtogenbosch uit het Kcrkenbouwfonds. Door de inwoners van de gemeente Waahviik is tot op heden 11.000 gulden bijeengebracht. ii W. Bovenstaande foto wil 'n indruk geven van de bouwstyl van ar chitect Joseph Lehmbrock. Bijzonder kenmerkend zyn de grote ramen van deze kerk en de grote hoogte. De kerk is gebouwd in DusseldorfGerresheim Snel Discreet Betrouwbaar Vraagt vrijblijvend inlichtingen by W. Timmermans Zonen ASSURANTIËN WAALWIJK Grolestraat 341 Telefoon 04160 - 2141 VEILIG VERKEER INSTRU EERT DUITSE TOERISTEN Hoewel er achter de schermen hard wordt gewerkt om de ver keersregels in een groot aantal Europese landen gelijkluidend te maken, is 't ideaal nog lang niet bereikt. Nederlanders, die met hun auto in het buitenland met vakantie gingen, hebben dit dik wijls tot hun schade moeten on dervinden, en buitenlanders, die in ons land hun vakanties door brengen, doen soortgelijke erva ringen op. Zoals de zaken thans liggen, is het belangrijk dat de Nederland se vakantieganger weet hoe de afwijkende verkeersregels in het vakantieland zijner keuze luiden, maar niet minder belangrijk is dat de buitenlandse automobilist wordt geattendeerd op de in ons land van de hem bekende regels afwijkende bepalingen. In samenwerking met Esso Nederland N.V. heeft het Ver bond voor Veilig Verkeer 'n veel kleurige folder uitgegeven, die bij de grens en de wisselkantoren aan Duits sprekende toeristen zal worden uitgereikt. Deze folder, welke de welsprekende titel „Willkommen t ITolland" draagt is in een oplage van ruim 300.000 gedrukt en zal door de Konink lijke Marechaussee worden uitge reikt in Berg en Dal (G.), En schede, Heerlen, Nieuweschans, Roermond, Venlo en Winters wijk tot een aantal van ruim 200.000. De overige folders zullen deels door de Alg. Ned. Vereni ging voor Vreemdelingenverkeer via haar bijkantoor in Duitsland worden verspreid en deels wor den uitgereikt door de wissel kantoren van de Ainsterdainsche Bank, Rottcrdamsche Bank, Sla- venburg's Bank, Spaarbank voor de stad Amsterdam, Ncderland- sche Handel Maatschappij, Ne- derlandsche Middenstandsbank, Twentsche Bank en de Grenswis selkantoren N.V. Ook de V.V.V.'s in Den Haag en Scheveningen, alsmede de K.N.M.V., Hotelplan, Lissone Lindeman, de Neder landse Reisvereniging en 't Wo ningbureau Scheveningen zullen hun aandeel in de verspreiding leveren. De folder „Willkommen in Holland" vertelt de Duits spre kenden op heldere wijze en dui delijk geïllustreerd over de in ons land geldende bepalingen met betrekking tot de maximum snelheid, vestigt er de nadruk op dat de brom^tser tot het lang- GARAGE VAN MOSSEL VERHUUR VAN kampeerwagens zame verkeer behoort, noemt de belangrijkste voorrangsregels en vermeldt de bepalingen met be trekking tot het stoppen en par keren. De nadruk wordt geves tigd op de z.g. „verkeerspleinen" en de voetgangersoversteekplaat sen, terwijl ook de betekenis van het bord „stadslichten" wordt verduidelijkt. De eerste folder werd uitge reikt door de heer J. Vet, direc teur van de Provinciale Gelderse Vereniging voor Vreemdelingen verkeer op dinsdag 19 juni by de (nieuwe) grenspost te Elten. Plan van Spoorwegen: VIJFDAAGSE WEEKKAART De spoorwegen overwegen weekabonnementen uit te geven 1 voor vijf dagen in plaats van zes. Dank zij de vijfdaagse werkweek behoeven de meeste forensen op zaterdag niet meer naar hun werk te „sporen". De nieuwe weekkaarten zullen goedkoper zijn. Dit heeft de spoorwegraad in een brief aan de Haagse Ka mer van Koophandel meegedeeld. MILJOEN NIEUWE WONINGEN NA DE OORLOG. De Minister van Volkshuisves ting en Bouwnijverheid, mr. J. van Aartsen, zal dit najaar „er gens in Nederland" de miljoenste woning, die na de oorlog is ge bouwd, officieel openen. Ver moedelijk zal dit miljoenste huis in de maand oktober gereed ko men, zo deelt men van de zijde van het ministerie mee. Het Bouwcentrum zal ter ge legenheid van dit gebeuren een tentoonstelling samenstellen over de ontwikkeling van de volks huisvesting. De tentoonstelling zal een tournee door ons land maken en in Rotterdam worden geopend. Ook zal een korte film over de woningbouw worden ge maakt. Reactie St. Eloy: BESLUIT BEIJNES ONDER DE MAAT. De katholieke metaalbewer- kersbond St. Eloy betreurt, dat de vakbonden bij de besluitvor ming over de opheffing van Beij- nes N.V .te Beverwijk geen in breng hebben kunnen leveren. Deze teleurstelling blijkt uit een commentaar van St. Eloy, waarin wordt meegedeeld, dat de vakor ganisaties nu alleen kennis mochten nemen van een reeds genomen beslissing. St. Eloy is tevens teleurgesteld over de manier, waarop het per soneel in kennis is gesteld van de beslissing. Dit geschiedde schrif telijk aan 't eind van de werkdag, terwijl de kranten het nieuws reeds in de gezinnen van de werknemers hadden gebracht. De katholieke metaalbewer- kersbond is van oordeel, dat bij het besluit puur economische motieven een overwegende rol hebben gespeeld en te weinig ge wicht is toegekend aan de ar beidsgemeenschap die een bedrijf SPAAK WIL BELGISCHE TROEPEN LIEVER NIET TERUGTREKKEN. De Belgische minister van bui tenlandse zaken Spaak heeft maandag in de beheerschapscom- missie van de Verenigde Naties gezegd, dat België zondag aan staande zijn troepen niet kan heb ben teruggetrokken uit Roeanda en Oeroendi. Deze gebieden die thans nog onder Belgisch beheer staan, worden zondag a.s. onaf hankelijk. Spaak zei niet voor terugtrek king van de troepen in deze ge bieden te kunnen stemmen „om dat dat zou betekenen dat ik van plan ben het te doen. Ik voel mij niet in staat dat uit te voeren. Ik ben van mening dat ik het juridisch en om politieke rede nen niet kan doen. Een dergelij ke aftocht zou de indruk geven van een vlucht en aan de voor avond van de onafhankelijkheid zou dit onder de Belgen, die in de gebieden blijven, leiden tot een zeer slechte psychische ge steldheid. Er moet een overeen komst te bereiken zijn, dat de troepen legaal in het land kun nen blijven l o« JünauAi'iu i>o. ou De tcho vAn het Zuióen BELASTINGVERLAGING j ff i - i WAALWIJK TEL. 04160 2519 PERSONENWAGENS 8 PERSONEN BUSJES MUMMM is.

Echo van het Zuiden | 1962 | | pagina 1