HtfJ vewjuieit' SUNIL HALEN! NEDERLAND-DUITSLAND BELEVENISSEN VAN SMIDJE VERHOLEN Nederlands speedwayteam in actie tegen Duitse sterren Baby-Paradijs Kinder-Paradijs Stassar - Waalwijk DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN TtlJDAG 29 JUNI 1962 van inwerkingtreding van de provinciewet. De heer Willems, fractie-voor zitter van de P.v.d.A. meende dat de discrepantie nog een uitvloei ing was van het verleden, toen de provinciale staten zelf nog 't salaris van de gedeputeerden vaststelden. Ook de heer Willems bleek een groot voorstander om de verhoging in te laten gaan op 1 maart inplaats van 1 juli. De heer Slot van de Anti-Revo lutionairen bleek het volkomen met de voorgaande sprekers eens te zijn. Hij vroeg zich af op wel ke gronden de minister de classi ficatie baseert. Onder overlegging van de no tulen aan de minister keurde de provinciale staten de belangrijke verhoging van de minister goed, evenwel met de sterke benadruk king, dat zij zich niet konden verenigen met het onderscheid dat minister Toxopeus heeft ge maakt in het vaststellen van de jaarwedden voor de G.S.ers. NEDERLANDS MEEST GEBRUIKTE WASMIDDEL ZONDAGMIDDAG 1 JULI TE EINDHOVEN Duits team sterker dan ooit Zondagmiddag om half drie zullen de sportliefhebbers voor het eerst sinds lange t(jd weer kunnen genieten van het zo sen sationele motorspeedway. De sterke teams van Nederland en Duitsland trekken dan op de sintelbaan van het Stadion Aal- sterweg tegen elkaar ten strijde. Dit betekent, dat de altijd zo fel meelevende toeschouwers speedwaysterren als de Duitse geweldenaren Alfred Aberl, Sebastian Wisent, Jozef Unter- holzner en onze vermaarde landgenoten Han van der Sluis, Tonny Kroeze, Nico v. Gorcum en nog vele andere renners van topklasse op de brullende zware 500 cc motoren in actie zullen zien. Wedstrijden tussen Nederland se en Duitse teams hebben altijd een bijzonder enerverend verloop gehad. Vele speedwayliefhebbers zullen nog terugdenken aan die ongelooflijk spannende races in 1959, toen de Duitsers in Hengelo op het nippertje zegevierden, maar in het Olympisch Stadion met... één enkel punt verslagen werden! Dertigduizend wild en thousiaste toeschouwers brach ten de fantastisch vechtende Ne derlandse ploeg toen een dave rende ovatie. De sterren van toen zullen nu weer in actie komen. Aberl, die in 1959 een van de sterkste rijders was en heel wat gouden helmen in zijn prijzen- kast heeft staan, zal nu weer tot de besten behoren, evenals de „Draufgangers" Wisent en Un- terholzner. En ook de andere vier Hamberger, Hörmann, Springer en Lachter zijn knapen, die héél best vooruit willen. Dat de Nederlanders voor laai end hete vuren komen te staan, is wel duidelijk. Maar... ze zijn aan die hitte van felle speedway- gevechten gewend geraakt. En Han van der Sluis rijdt beter dan ooit. Hij werd onlangs na een prachtige wedstrijd in Duitsland zelfs in hel Engelse speedway blad met ere vermeld. De ver maarde Tonnv Kroeze en They Bisschops, die al menige helden daad verrichtten, zijn ook geen jongens, die een duel schuwen. Nico van Gorcum reed vorig jaar 'n respectabele hoeveelheid gou den helmen bijeen en de tacticus Gerrit Kops heeft zijn kracht al in vele teamwedstrijden bewe zen. Gerrit Muts, de felle Piet Scur, Teun van der Sluis (een jongere broer van Han) en Piet Yerorugge hebben dit seizoen tij dens de in Noord-Nederland zo populaire grasbaanraces, fraaie successen geboekt. Wie deze speedway-interland van kampioenen en oud-kampi oenen zal winnen? We wagen ons niet aan een voorspelling. Daarvoor is het krachtsverschil in dit, weer onder auspiciën van de K.NjM.V. staande duel, te ge ring. Maar dat de vonken er weer vanaf zullen vliegen, staat zo vast als een huis! Nederlandse team: Han van der Sluis, Roermond; They Bisschops, Venlo; Nico van Gorcum, Voorburg; Gerrit Kops, Rotterdam; Tonny Kroeze, Zen deren; Gerrit Muts, Hilversum; A.s. zondag 1 juli, 2.30 uur naar 't Stadion Aalslerweg EINDHOVEN TEAM TEAM Grootste Internationale Speedway programma 1962 op de zware 500 cc MOTOREN Toegangsprijzen 1.75, 3.00, 4.00. Kinderen t/m 14 jaar 1.00. De strijd van het jaar! Laat dit niet ongezien voorbijgaan. reserves: Piet Verbrugge. Ouder kerk; Teun van der Sluis, Roer mond. Duitse team: Sebastian Wisent, München; Alfred Aberl, München; Josef Unterholzner, Mühldorf; Max Hörmann, Kempten; C. Spren- ger, Wiesi; reserve: Eduard Lachner, München. Wielrennen NEDERLANDSE TOUR-RENNERS Door Ad Vingerhoets Vorige maal gaven wij u een artikeltje over Huub Zilverberg, een van de 6 Nederlanders, die op dit moment in de Tour de France rijden. Van het overige vijftal geven wij onderstaand in 't kort een verhaaltje. Dick Enthoven, Grote IJpolder 2(iBegon in 1954 als nieuwe ling te fietsen, in welke categorie hij twee overwinningen wist te behalen, w.o. het officieus nieu welingenkampioenschap van N.- Holland. De "rote doorbraak als amateur kwam in 1959, toen Ent hoven amateur kampioen van Nederland werd. In datzelfde sei zoen werd hij tweede in de Ron de van Brabant, tweede in de Ronde van Zuid-Holland, tweede in de Solitude tijdrace van Stutt gart, derde in de Omloop van de Kempen, vierde in de Ronde van Midden-Zeeland en zevende in 't eindklassement van de Ronde van Polen. Sinds 1960 komt Ent- hoven als professional uit. Zijn belangrijkste successen waren de overwinning in de Ronde van Ne derland en de tweede plaats in de Vierdaagse van het Noorden. Belangrijkste prestaties in '02: 9e in Tour de l'Avergne, 4e in Tour de l'Aude, 7e in Dauphiné Libéré, 9e op het eiland Mann. Tourervaring: 1901 in de tien de etappe gearriveerd na sluiting van de controle. Piet van Est (Fijnaart) (28). Fietste als nieuweling en ama teur in de jaren 1953 tot 1950 een meterslange erelijst bij elkaar. In de Omloop van de Kempen eindigde hij in 1955 als derde en in de Ronde van Europa won hij een etappe. Sinds 1957 komt Piet van Est als beroepsrenner uit in wedstrijden. In de Dauphiné Li béré eindigde hij als 8ste, na een etappe gewonnen te hebben. Hij zegevierde in de Ronde van Ne derland in 1958 en won etappes in de Ronden van België en lta- TILBURG lië. Sids 1957 was de jongste van Est in elke Tour de France pre sent. Belanglijkste prestaties in '02: 2c in de Ronde van Vlaanderen, le in HoegaardenAntwerpen Hoegaarden, le in Dwars door België, 2e in 5e etappe van Giro cTJtalia. Tourervaring: 1957 32ste, 4e in 13e etappe; 1958 22e; 1959 uit gevallen in de 13e etappe; 1900: 28e, 0e in laatste etappe; 1901 uitgevallen in de 17e etappe. Ab Geldermans, Beverwijk (20). Reeds als nieuweling in 1953 en amateur bleek Gelder mans een snelle te zijn. Als ama teur werd hij tweede in Gent leper, Ned. kampioen poursuite en derde bij de wereldkampioen schappen achtervolging. Als on afhankelijke eindigde hij op de 4e plaats in Berlijn-Warschau- Praag. Eind 1959 debuteerde Gel- dermans als professional met 'n zesde plaats in het wereldkam pioenschap. Geldermans heeft bij de professionals reeds daverende successen geboekt. Hij werd win naar van de Ronde van Duits land, was triomfator in Luik BastenakenLuik, won de etap- pecoursen Menton-Rome en de Vierdaagse van Duinkerken en werd fn 1900 gekozen tot renner van het jaar. Belangrijkste prestaties 1002: 10e in Vuella van Spanje (win naar van de 10e etappe), 13e in Omloop van Midi Libre, 2e in de Tour de l'Aude (winnaar van de laaste etappe), le in Pontivv. Tourervaring: 12e in 1900. Door zware valpartij in 1901 uit geschakeld in de öe etappe. Bas Maliepaard, Willemstad. (24) Kwam zonder succes in '57 en '58 als nieuweling en ama teur in coursen uit. In 1959 sloeg het om en de successen volgden elkaar met de regelmaat van de wijzers van de klok op. Hij ein digde als 5e in Olympia's. Tour, won de Ronde van Overijsel en de Omloop van de Kempen en eindigde als 2e in de strijd om de wereldtitel. Sinds 1900 komt Maliepaard als professional uit. Hij werd tweemaal kampioen van Nederlad, 7e in Parijs-Rou- baix, 2e in Vierdaagse van Duin kerken, 9e in Ronde van Neder land. Maliepaard maakt zijn de buut als Tour de France-renncr. Belangrijkste prestaties 1902: 10e in Ronde van de Levant (win naar van de 0e etappe en drie maal tweede), 5e in Parijs-Nice (in drie van de 10 etappes ein digde hij als derde), 9e in Ster van Eibar, 13e in Vierdaagse van Duinkerken (winnaar 3e etappe), 7e in Ronde van Lu xemburg. Michel Stolker, Breda (28). Kwam in 1952 als nieuweling tot 7 overwinningen. Reed drie jaar als amateur en liet als opmerke lijkste verrichtingen noteren: tweemaal winnaar van de Ronde van Overijsel, le in Ronde van Limburg, 2e Omloop van de Kempen, 3e in Olympia's Tour. Sinds 1959 komt de vroegere Utrechtenaar met succes als be roepsrenner uit. Etappe-overwin ningen in de Giro d'Italia, Ronde van Luxemburg staan op zijn erelijst naast zegepralen in de Grand Prix Puteaux, Ronde van Picardië. Hij eindigde als 8e in de Ronde van Catelonië, werd 4e in Gent-Wevelgem, derde in Pa rijs-Tours en werd in januari jl. gekozen tot renner van het jaar. Belangrijkste prestaties 1902: 8e in Ronde van Vlaanderen, 7e in Ronde van Spanje, 5e in tijdrit van Forli en won de Omloop van Midi Libre. In twee Franse weg- coursen, Limoges en Ploudalme- zau was hij eveneens de snelste. Tourervaring: 1950: Met gebro ken sleutelbeen in 9e etappe uit gevallen. 1957: 44e. Elshout Gero Zilduro 51). Dat liet sniidje Verholen zich na tuurlijk geen tweemaal vragen. Hij rende op de sergeant af en bedankte hem hartelijk. „Geen dank, burgerman", zei de ser geant. „Allemaal goeiigheid van me. Wij in het leger zijn nog niet zo kwaad. We mogen eigenlijk geen burgermensen meenemen in onze wagens, maar zo'n dooden kel keertje doen we het toch. Zo zijn wij nu eenmaal." Ze waren intussen ingestapt en daar gin gen ze. Jonge, jonge, wat scheur de die sergeant over de weg! In een oogwenk hadden ze het dorp achter zich gelaten en reden ze op de grote weg naar de stad. Het duurde niet lang of ze reden in een daverende vaart de autobus voorhij, die volgens agent Po_ppe- snor le laat vertrokken was. „Nu ben ik er nog eerder dan met de bus", dacht erholen bij zichzelf, en hij was er ook eerder. Veel eerder zelfs, want de sergeant zette hem af in de straat, waar Verholen moest zijn, vlak voor 't grote gebouw waarin „De Opreg- te Algemeene" was gevestigd. De Opregte Algemene was een zéér oude en zéér deftige krant, die al leen door het betere publiek ge lezen werd. Dat zeiden ze ten minste zelf en dan zal het waar zijn. Wat er trouwens voor be ters aan dat publiek was begreep niemand, maar daar gaat 't hier niet over en dat zuilen we dan ook maar laten voor wat het is. Het was werkelijk een groot en indrukwekkend gebouw, dat ge bouw van De Opregte Algemee ne. En de grootheid er van werd nog eens extra aangetoond door het namaak-Amcrikaanse uiter lijk van een of ander uitzichtloos jongmens, die voor dat gebouw bij de bushalte een sigaretje stond te roken. Smidje Verholen trok zich van dat jongmens na tuurlijk geen zier aan en liep de trappen van het gebouw op. En nu stond hij al gauw voor het lo ket, waar de advertenties werden aangenomen. 'Hij werd daar te woord gestaan door een heer, die snel en correct wist te werken. In een wipje had deze heer 'n krant te voorschijn gehaald en had hij de plaats aangewezen, waar vol gens hem de advertenties 't best geplaatst konden worden. En even snel als deze heer de tekst opschreef, schreef hij ook de re kening uit. „Veertig gulden asje blieft", zei hij. „Twintig voor ie dere advertentie." Smidje Verho len lachte toen eens wat en trok achter elkaar vier tientjes uit z'n wens-portemonnaie. „Alstublieft, hier is het geld", zei hij. Het geheimzinnige geval Blythe Een oorspronkelijke speurders roman door J. F. VAN NUGTEREN Appprpprpprpprpppp 18K De brigadier had zijn voorlopig verhaal nu ten einde en dacht op eens: „Misschien zit er wel een gek tegenover me en ben ik, bri gadier Smith van Scotland Yard, misschien nog gekker, dat ik met dit verhaal mijn chef lastig val." Niettemin nam hij het beschre ven vel op met het naamkaartje, stond op en verzocht zijn bezoe ker even te willen wachten hij zou hem bij zijn chef aandienen. Reeds na tien minuten voor Harold Launders leken ze wel enkele uren kwam de briga dier terug. Hij had zijn verhaal achtergelaten bij zijn chef, die, nadat hij het had doorgelezen, 't naamkaartje met paperclips er aan hechtte. De brigadier had staan grinneken, toen zijn chef met zwaar behaarde hand over zijn kale schedel had gewreven, en naarmate het einde van het verhaal naderde de „moord" op Lawrence Blythe steeds harder aan zijn pijp was gaan zuigen. En toen had commissaris Bloombury zijn ondergeschikte streng aangezien en hem toege voegd: „Zo, brigges, dat lijkt me een zeer ernstig geval en eh... niet van criminaliteit ontbloot... oplichting en moord met voor bedachte rade, wat?" Net zo u zegt chef", had de bri gadier geantwoord met 'n schijn heilig gelaat. „Heel ernstig, voor al die moord..." Daarna waren de chef en zijn ondergeschikte in lachen uitge barsten. „Lijkt die kerel zelf gevaar lijk?" had de commissaris nog willen weten. „Nee chef, enkel maar ontze— tend pedant en uit de hoogte. Als u 't mij vraagt, chef..." „Nou?" „Wel, chef. ik ben geen psy chiater, maar gekken lijken soms zo gewoon..." „Maar deze lijkt niet gevaar lijk?" „Nee, chef, naar mijn mening niet." En toen hadden de commissa ris en de brigadier nog even ge lachen en had de commissaris gezegd, dat hij vandaag beslist geen tijd had voor Harold Laun ders' aanklacht wegens moord. „Wat dunkt u van donderdag ochtend, chef?" De commissaris knikte. „Allright, brigges, om half elf, ik zet 't in mijn agenda." En commissaris Bloombury schreef in zijn agenda op donder dag: „Half elf bespreking met H. Launders zaak Lawrence Blythe" Daarna boog de commissaris zich weer over het voor hem lig gende dossier over de jongste in braak in een juwelierszaak hij had zojuist een lid van de onder wereld, als verdacht van mede plichtigheid bij het zaakje, laten arresteren en wuifde, aan zijn pijp trekkend, de brigadier over zijn schouder goeden dag. „Overmorgen?" vroeg Harold Launders luid. De brigadier knikte. „Overmorgen, meneer Laun ders. Om half elf. Wilt u alstu blieft tijdig hier zijn, want de commissaris heeft om half elf 'n andere bespreking. (Dit was een geniepigheidje apart van briga dier Smith, commissaris Bloom bury had hem dat niet gezegd). Met de hartgrondige minach ting van de aristocratische En gelsman voor die vervloekte ver vlakking van alles, wat vóór de grote wereldoorlog glans en waarde had (standing, klasse, moraal) verzette Harold Laun ders zich bij voortduring tegen alles en allen wat en wie zijn wensen en opvattingen dwars boomden. Onbeschaamde straatjongens, die iemand als hij te woord ston den bij een notaris, onbeschofte taxichauffeurs, aan wie men zich in hun gore vehikels toever trouwde en zelfs kerels als die politieagenten, die door 't open baar gezag met een zekere macht waren bekleed en hem, Harold Launders, een soort verhoor af namen... Neen, het ontredderde en ont luisterde beeld van Groot-Brit- tannië, dat Harold Launders kort na het beëindigen van de oorlog, vol waging en innerlijke deceptie de rug had toegekeerd om aflei ding te gaan zoeken in India, was er waarlijk niet op verbeterd in de verdere na-oorlogse jaren. Ontluistering van hoog tot laag. „Maak 't u gemakkelijk" sprak commissaris Bloombury, terwijl hij zijn bezoeker met een gebaar van zijn behaarde hand, waar mede hij eerst, met een korte voorstelling van zijn persoon, Launders' fijn gevormde hand had gedrukt, uitnodigde in een diepe clubfauteuil plaats te ne men. Zelf nam de commissaris zijn rechte bureaustoel. Dit slimmigheidje, het onder scheid van zithouding tussen hem en zijn bezoeker, was door commissaris Bloombury psycho logisch juist bedacht. Waar schijnlijk en de commissaris bezat voldoende mensenkennis om zulks direct te constateren was deze mise-en-scène voor een bezoeker van de soort van Ha rold Launders volkomen overbo dig. Neen, werkelijke waarde had deze toneelschikking voorname lijk bij het verhoren van ver dachten en van onbetrouwbare getuigen „a décharge", die de commissaris wel eens even haar fijn zouden gaan vertellen, wat een formidabele vergissing hij bezig was te begaan met het ver denken van de gearresteerde, be schuldigd van roof en inbraak. Maar die waarheidslievende ge tuigen merkten gewoonlijk al vrij spoedig, dat zij door iets werden belemmerd met voldoende kracht hun argumenten te leveren. Ze konden geen brede gebaren ma ken, teneinde hun fantastische leugens enigszins geloofwaardig te doen schijnen. Hun „armslag" werd hen in letterlijke zin belet. Het voorover leunen bij het kwa- si-van-zelf-sprekende bij een pas sage in hun betoog, het onder strepen door breed armgebaar van een „buitengewoon merk waardige coïncidentie", die hen tot verdachte of medeplichtige had gemaakt, doch waardoor de commissaris nu juist zo grof was misleid, dit alles werd hun on mogelijk gemaakt. Bij de minste beweging veerde de bezoeker in de kolossale en bijzonder diepe lederen fauteuil omhoog om dan, als de heftigheid van zijn bewe ging volgens vooraf opgesteld plan een climax moest bereiken, terug te vallen in de diepe lede ren kuil. Soms onderging zulk 'n beroepsmisdadiger de groteske indruk, dat hij naakt in een bad kuip zat tijdens het verhoor door de commissaris van Scotland Yard. (Wordt vervolgd) Heuvelitraat 85, Talal. 21625 speciaal wiegen en baby-uitzetten Jul. v, Stolbargitraat 10 Telefoon 32909 speciaal kinderwagens GESLAAGD Voor lerares Na slaagde aan de Huis- houd- en Industrieschool „Mariënburg" te 's-Bosch mej. José Janssen. Voor onderwijzer slaagde aan de R.K. Kweekschool te Dongen, de jongeheer Cobi Klijn Cz. VERKEERSDIPLOMA. Min of meer officieel werd door burge meester Mr. Stieger aan de leerlingen van de 5o klas het verkeersdiploma uitgereikt. Het deed de burgemeester genoegen dat alle leerlingen geslaagd waren. Hij hoopte dat het geleerde ook door de kinderen in praktijk gebracht zou worden, zodat het aantal verkeersongevallen in de gemeente tot een minimum beperkt zou blijven. De wisselbeker werd toegewezen aan de meis jesschool te Drunen. EERSTE PLECHTIGE H. MIS. A.s. zondag zal de weleerw. heer M. Mus- kens Az. in de parochiekerk zijn eerste pi. H. Mis opdragen. Door de buurtschap is een comité gevormd om deze dag een fees telijk tintje te geven. Om half 10 zal de neomist met bruidjes, fanfare, jeugdvereni gingen en buurtbewoners in een stoet naar de kerk worden begeleid en na de H. Mis weer naar de ouderlijke woning. Daar zal dan de fanfare en de gemengde zangvereni ging U.D.I. een serenade brengen. Van 133.0 - 15.00 uur zal er gelegen heid zijn tot feliciteren. Na het plechtig lof zal de buurt een zang- hulde brengen en de neomist het cadeau der buurt aanbieden. AVANTI FESTI ROMANTI UITSLAG BALONNENWEDSTRIJD. Deze week kon de uitslag van de balon- nenwedstrijd van 30 april bekend gemaakt worden. Bij de meisjes werd winnaar Nelly van Herpt; op de jongensschool na loting Tonny van Venrooy en bij de kleuters Joh. van Delft. UITSTAPJE. 12 Juli zullen de bejaarden, dank zij de actie van het comité en de spontane mede werking van de autobezitters uit de ge meente, weer hun jaarlijks uitstapje kunnen maken. De tocht blijft voor de deelnemers voorlopig nog een geheim, maar zal zoals steeds voor de oudjes weer een leuke ver rassing zijn. Middels een enveloppen-actie en particuliere bijdragen heeft het comité de middelen bij elkaar weten te krijgen om het uitstapje te kunnen financieren. copyright avon FEUILLETON van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN"

Echo van het Zuiden | 1962 | | pagina 6