waalwijkse en UnqstRAAtse couRAnt Het „Kremlin" aan de Rijn FINANCIERING Wetenschap voert verbeten gevecht tegen medogenloze ziekte AUTO-FINANCIERING Speciale aanbieding 2e overhemd HALVE PRIJS! yon M/eWo EXCLUS,EVE VRIJDAG 6 JULI 1962 84e JAARGANG No. 52 Uïtgever: Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Gironummer 50798 Dit blad verschijnt 2 x per week Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Abonnement: 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m Contract-advertenties: speciaal tarief Telegram-adres „Echo" Jubileum voor tienduizend inwoners Ieder land heeft zijn raadsels, maar West-Duitsland mag er prat op gaan, dat het het allergrootste heeft. Want wat doet het „Krem lin", het bolwerk van het Russische communisme, aan de oevers van de Rijn? Men kan moeilijk geloven, dat voor Chroestsjov en zijn vrienden aan de slagader van West-Europa een centrum is in gericht voor het geval zij zouden besluiten hier hun vacantie te komen doorbrengen. De oplossing is anders. Een andere naam voor „het Kremlin aan de Rijn" luidt ..HQ Northag", waarmee men dan tegelijk voor een nieuw raadseltje staat. Iedere officier, die in de buurt van het Duitse plaatsje München-Gladbach, niet ver van de Nederlandse grens, een richtingsbordje met deze letters ziet, weet echter wat ze betekenen. Het is een afkorting van Head quarters Northern Army Group", het hoofdkwartier, waar het N.A.V.O.-commando voor Noord-West-Europa is gevestigd. Niemand weet, waar de naam ,,het Kremlin aan de Rijn" vandaan is ge komen. Maar waarschijnlijk heeft de enorme omvang van het hoofdkwar tier er wel iets mee te maken. Het eigenlijke „Kremlin" bestaat uit een reeks huizenblokken, waarin maar liefst drieduizend kantoren zijn ge vestigd. Zou men alle gangen achter elkaar willen uitlopen, dan zou men een wandeling van ruim 20 kilometer moeten maken. Wat een beproeving betekent voor de koffiemeisjes. De kantoorgebouwen zien er alle het zelfde uit, ze zijn door gangen met elkaar verbonden. De talen, welke men er spreekt, zijn talrijk, ook al is de officiële voertaal Engels. De N.A.V.O. is nu eenmaal geen zaak van één land. „HQ Northag" voert 't bevel over troepen uit vijf naties - België, Canada, Duitsland, Engeland en Nederland. Officieren uit deze landen kan men in de gangen van het „Kremlin" tegenkomen soldaten uit diverse landen staan voor de toegan gen op wacht. Het „Kremlin aan de Rijn" wekt van buiten af veel indrukken, behalve dat het een militair kamp is. Het hoofdkwartier met de drieduizend kantoren ligt in het centrum. Daar omheen zijn talrijke villa's in Duitse stijl gebouwd, waarin de officieren, die bij het hoofdkwartier zijn gede tacheerd, wonen. Canadezen wonen er naast Nederlanders, Belgen naast Duitsers. Tussen de villa's in vindt men veel groen. Kosten noch moeite zijn gespaard om het verblijf in het NAVO-stadje zo aangenaam moge lijk te maken. Het „Kremlin" heeft nu tienduizend inwoners: NAVO- officieren met hun gezinsleden. De gebouwen beslaan nu een oppervlakte van ruim vier miljoen vierkante me ter. Ruim vijftig miljoen gulden wa ren nodig voor de bouw van het stadje in het „Rheindahlen Wald" bij München-Gladbach. Binnenkort bestaat het „Kremlin" aan de Rijn" tien jaren. De bouwers ervan waren Engelsen, al heeft de N.A.V.O. er later veel aan veranderd en nog meer bijgebouwd. Toen in 1945 de Nazi-legers, zich overgaven en Hitier zelfmoord pleegde, zochten de geallieerde legers naar plaatsen waar ze hun hoofdkwartieren konden vestigen. De staf van het Britse be zettingsleger kwam aanvankelijk te recht in een plaatsje in Midden- Duitsland. Later begon men om stra tegische redenen meer heil te zien in een stad op de Westelijke Rijnoever. De Engelsen vestigden zich in Mün chen-Gladbach, wat minder glad ver liep, dan de naam van de vestigings- Bracht U weer Brandend Maagzuur mee? plaats doet vermoeden. De Duitsers vonden het onplezierig dat hun ge meente in een soort vestingstad werd veranderd. De Engelsen vorderden namelijk verscheidene grote gebou wen om er hun hoofdkwartieren in te richten. In de vijftiger jaren besloten de Engelsen daarom hun tenten op te slaan even buiten de stad, nabij 't dorpje Rheindahlen. Zij legden de fundamenten voor 't huidige „Krem lin". Toen de N.A.V.O. werd opgericht en het bezettingsstatuut voor West- Duitsland werd opgeheven, werd het Engelse hoofdkwartier voor de N.A. V.O. bestemd. De Engelse invloed is nog altijd merkbaar. De straten heb ben Engelse namen en Britse com mandanten hebben nog altijd hun ze tel in het „Kremlin". Naast HQ Northag, is het Krem lin namelijk ook het hoofdkwartier van BAOR, de afkorting voor het Britse Rijnleger en de Royal Air For ce in West-Duitsland. Daarnaast huisvest het Kremlin ook de staf van de Tweede Geallieerde Tactische Luchtmacht. Engelse generaals heb ben op het ogenblik het bevel. Sir James Cassels is chef staf van zowel de Noordelijke (NAVO) Leger Groep als van het Britse Rijnleger. Lucht- maarschalk Sir John Grandy is com mandant van de Tweede Geallieerde Tactische Luchtmacht en de R.A.F. De tuinstad, die de Duitsers Rhein dahlen II noemen, ziet er bijzonder vredig uit, ook al vindt men er het zenuwcentrum van de N.A.V.O.- strijdkrachten tussen de Baltische Zee in het Noorden van Europa en de Zuidduitse grens. In de villastraten loopt men zoveel mogelijk, als men tenminste geen dienst heeft, in civiel. Er zijn normale winkelwijken, waar de Duitse middenstand zijn vleugels heeft uitgeslagen, ontspanningsge bouwen, zoals bioscopen en sportvel den, zeventien in totaal. Door de ge asfalteerde straten rijden geen tanks, maar gewone personenwagens. Men kan er vrij rondlopen tot men aan de poorten van het eigenlijke „Kremlin" komt. Dit militaire zenuwcentrum wordt streng bewaakt. Binnen de mu ren staan bevelhebbers in regelrecht contact met gevechtseenheden, vlieg velden en raketopstellingen. Van hieruit worden oefeningen geleid en waarnemingen gecoördineerd. Dit ter rein is verboden voor de belangstel lende leek of de gevaarlijker nieuws gierige gast, wiens beroep bestaat uit 't verzamelen van militaire gegevens. (Nadruk verboden). Speciale koopjes in confectie Het systeem van financiering, ook wel aangeduid met de term „huur koop", is in deze tijd een algemeen verschijnsel. Naast de reeds lang ge bruikelijke methoden van credietver- lening zoals hypotheek en bankcre- diet, gaat deze vorm van geldlening zulk een grote vlucht nemen, dat het ons voor onze lezers interessant leek hieraan enige woorden te wijden. Geschiedenis van het financieren. Het systeem om aanschaffingen te betalen in termijnen is al zo oud als de wereld. Reeds voor onze jaartel ling was het bij de Egyptenaren en Romeinen al gebruikelijk bij de aan koop van onroerende goederen. Ook het Belastingwezen kent reeds vele eeuwen het gebruik om belastingen in termijnen te laten betalen. Termijncrediet in de moderne zin van het woord vindt zijn oorsprong in Frankrijk. Daar kon men omstreeks 1800 bij een handelshuis in Parijs, door in termijnen te betalen, „aan koopbonnen" krijgen. Oorspronkelijk kon het publiek deze aankoopbonnen alleen inleveren bij deze firma voor goederen. Later was het ook mogelijk met deze bonnen bij andere Parijse warenhuizen te betalen. In Amerika kwam het termijncre diet in 1807 tot ontwikkeling. De firma Cowperthwait Sons te New- York ging er toe over om de aanschaf van huishoudelijke artikelen moge lijk te maken tegen betaling in ter mijnen. Dit begin bleef zeer beschei den en pas omstreeks 1850 introdu ceerde de Singer Naaimachine Com pany als eerste industriële onderne ming in haar verkoop-politiek de mo gelijkheid van termijnbetaling. Dit initiatief van Singer had tot doel een grote omzet voor haar artikelen te bereiken en zij is in deze opzet ten volle geslaagd. De toepassing van termijncrediet won steeds meer terrein en breidde zich uit tot vele andere gebruiks-arti- kelen. Aan het begin van deze eeuw maakte de Amerikaanse automobiel industrie voor het eerst gebruik bij haar verkoop van termijn-betaling. Ook in deze industrie zag men, dat termijncrediet de enige mogelijkheid was om tot massaproductie te komen en van de voordelen daarvan te pro fiteren. Door deze stap is financiering een zeer belangrijke verkoopmogelijk heid voor de automobielhandel ge worden en door de jaren heen geble ven. In het algemeen kan worden ge zegd, dat rond de eeuwwisseling nog slechts op bescheiden schaal van de mogelijkheid van termijncrediet ge bruik werd gemaakt. De oprichting van aparte financieringsinstituten, eerst in Amerika en later in Europa, luidde het begin van een stormachtige ontwikkeling in. Deze ontwikkeling tekende zich het eerst af in de grote verkooptoename in de automobiel industrie. De grote automobielverko pen veroorzaakten op hun beurt weer grotere productie in de aanverwante industrieën en thans wordt het ter mijncrediet als een belangrijke steun pilaar voor de heersende welvaart be schouwd. Nut van het financieren. Natuurlijk zal de conservatief in gestelde Nederlander opwerpen dat het een goede gewoonte is om eerst te sparen en pas dan te kopen. Het bezwaar van het eerst kopen en ach teraf in termijnen betalen, hetgeen gemakkelijk tot overbesteding zou kunnen leiden, wordt door ons zeker niet onderschat. De regering houdt echter een oogje in het zeil door al te optimistische aankopen af te rem men. Aan de financieringsmaatschap pijen wordt n.l. de eis gesteld, dat bij het sluiten van huurkoopcontracten een flink percentage van de aan schafprijs door de huurkoper contant moet worden betaald. Naast dit gevaar van financieren lijkt het ons goed te wijzen op het voordeel dat financieren voor vooral de middenstander heeft. Deze nl. zal bij gebrek aan voldoende onderpand geen kans zien geld aan te trekken voor investeringen in zijn groeiende zaak. Bij aanschaffing van een auto voor zijn bedrijf zal de financiering een uitkomst zijn. Alhoewel hij bij financiering een vrij hoge rente moet betalen, zal hij de noodzakelijke aan schaffing nu reeds kunnen doen zon der geld aan zijn zaak te onttrekken. Als zijn bedrijf goed loopt, zal hij met het geld dat hij op deze wijze in de zaak laat zitten, de vrij hoge rente ruimschoots kunnen terugverdienen. Conclusie. Met deze korte beschouwing hopen wij iets van de positieve waarde van het financieren te hebben belicht. Chemische middelen bij kankerbestrijding Een dezer dagen organiseerde de Wetenschappelijke Raad van de Landelijke Organisatie voor de Kankerbestrijding in het zieken huis Dijkzigt te Rotterdam een Symposion, waar een viertal spre kers uit binnen- en buitenland wetenschappelijke voordrachten hielden over de toepassing van chemische stoffen (chemothera- peutica) bij de kankerbestrijding. Van Engelse en Nederlandse zijde werd voornamelijk de theore tische kant van dit onderwerp aangesneden, terwijl de Amerikaan se deskundige de klinische zijde belichtte. Uit deze voordrachten is wel duidelijk komen vast te staan, dat tot nu toe in enkele ge vallen inderdaad resultaten zijn bereikt. GERING RESULTAAT Wel dient daarbij uitdrukkelijk te worden aangetekend, dat de toedie ning van deze middelen in feite nog in het experimentele stadium verkeert. Bovendien zij voorts nadrukkelijk ge steld, dat hier alleen sprake is van een hulpmiddel in dienst van de kan kerbestrijding en zeker niet van een algemeen en alleszins bevredigend geneesmiddel. In 1958 werden door een Ameri kaanse groep van onderzoekers onge veer 40.000 chemotherapeutica bij meer dan een miljoen dieren be proefd. waarvan slechts enkele hon derden preparaten enig positief re sultaat hebben opgeleverd. Van deze werden slechts een veertigtal voor toediening aan mensen geschikt be vonden. Wat wordt nu met de toediening van deze middelen, waarmede de we tenschappelijke wereld zich thans zo druk mee bezighoudt, precies beoogd? Om dit in algemeen begrijpelijke termen te kunnen verklaren, dient eerst, zeer in het kort, iets over de normale en abnormale celgroei te worden vermeld. KWAADAARDIGE TUMOREN Het menselijke lichaam is opge bouwd uit ontelbare cellen, die voor zover daar voor de instandhouding van het lichaam behoefte aan is, steeds worden vernieuwd. Dit is een proces van voortgaande celdeling. In normale gevallen gehoorzaamt deze celgroei aan bepaalde wetten, waar door een evenwicht tussen afbraak en aanmaak van cellen bestaat. Plotseling, vaak zonder aanwijs bare oorzaak, kan nu dit evenwicht worden verstoord door cellen, die op een ongeordend en ongeremde wijze groeien. Zij gelijken weliswaar min of meer op normale cellen, maar zij vermenigvuldigen zich ten koste van het omringende weefsel. Deze onge- remde celgroei noemt men tumoren I (gezwellen), die in twee groepen kun nen worden onderscheiden, nl. goed aardige en kwaadaardige gezwellen. In dit laatste geval spreekt men dan van kanker, een verzamelnaam dus voor kwaadaardige tumoren. BESTRIJDING Om deze gezwellen te bestrijden stonden tot voor kort twee wegen open operatie en bestraling. Bestraling kan in bepaalde gevallen remmend werken op die ongeordende celgroei. De schadelijke cellen worden daarbij vernietigd, waarbij het om ringende, gezonde weefsel niet of nauwelijks wordt aangetast. Naar eenzelfde vernietigende wer king door chemische middelen wordt thans naarstig gestreefd. Een van de paden, waarlangs men probeert te gaan, is bepaalde stoffen toe te dienen, die door bepaalde kan kercellen worden opgenomen, waarbij in een bepaalde fase van de stofwis seling van deze cellen de verdere groei onmogelijk wordt gemaakt. Een van de problemen is echter, dat gezwellen, die opgebouwd zijn uit voor een bepaald middel gevoelige cellen, na een zekere tijd ongevoelig blijken te zijn voor dat middel. Een ander probleem bij de toepas sing van chemotherapeutica is, dat zij tot nog toe niet specifiek de gezwel cellen aantasten, maar ook op andere, sneldelende cellen in ons lichaam hun werking uitoefenen. Zulke sneldelen de cellen zijn bijvoorbeeld de cellen in het beenmerk, die de witte bloed lichaampjes vormen. NIEUW WAPEN Aangezien deze witte bloedlichaam pjes onmisbaar zijn voor onze afweer tegen bacteriële ziekten, is het van groot belang, dat men chemothera peutica ontwikkelt, die wél de tumor cellen, doch niet of in mindere mate het normale beenmerg aangrijpen. Het spreekt vanzelf, dat de ont wikkeling van dergelijke chemische stoffen nog veel chemisch onderzoek vereist. Overigens zijn dergelijke, remmend op de celgroei werkende stoffen niet nieuw. Het beruchte mosterdgas uit de eerste wereldoorlog heeft een der gelijke celdodende werking. Deze stikstof-verbinding kan, in uiteraard zorgvuldig te doseren hoeveelheden, bij de mens worden ingespoten ter be strijding van bepaalde bloedziekten en kwaadaardige gezwellen. Tenslotte zij nogmaals nadrukkelijk gesteld, dat deze chemische stoffen, zoals uit het bovenstaande hopelijk duidelijk is geworden, voorshands nog slechts hulpmiddelen zijn. Het is ze ker niet zo, dat hiermede HET ge neesmiddel tegen kanker is gevonden. Wel kan gesproken worden van een nieuw wapen, waarvan bij de voort schrijding van de wetenschap een be langrijke vooruitgang in de strijd te gen kanker is te verwachten. Publicatie van de Voorlichtings commissie van de „Landelijke Organisatie voor de Kanker bestrijding", juni 1962. Snel Discreet Betrouwbaar Vraagt vrijblijvend inlichtingen bij W. Timmermans Zonen ASSURANTIËN WAALWIJK Grotestraat 341 Telefoon 04160 - 2141 EGYPTISCHE MINISTER BE MIDDELT TUSSEN BEN CHEDDA EN BEN BELLA Er worden thans naar 't schijnt bemiddelingspogingen gedaan om de premier en vice-premier van de Algerijnse voorlopige rege ring, Ben Chedda en Ben Bella, tot elkaar te brengen. Radio-Cairo meldde dinsdag ochtend vroeg, dat Aly Sabry, Egyptisch minister voor presi dentiële zaken, die maandag on verwacht in Tunis was aangeko men voor een onderhoud met Ben Chedda, dinsdag weer was vertrokken om in Benghazi met Ben Bella te spreken. Hij was in gezelschap van Belkacem Krim, minister van binnenlandse zaken van de voorlopige Algerijnse re gering. Het besluit van Sabry om naar Benghazi te gaan was geno men tijdens een onderhoud met Ben Chedda. Men verwachtte te Parijs, dat president De Gaulle in een dins dag j.l. uitgegeven verklaring de officiële Franse erkenning van het voorlopige bewind in Algc- rië, als een soeverein orgaan van de onafhankelijke Algerijnse na tie .bekend zou maken. Dit zou dan 24 uur eerder zijn dan in de bedoeling lag. Deze versnelde erkenning is een ge volg van de kritieke toestand die is ontstaan door de opstand van officieren van het Algerijnse be vrijdingsleger tegen 't gezag van de voorlopige Algerijnse regering welke geleid schijnt te worden door vice-premier Ben Bella, een der oudste leiders van de Alge rijnse opstand. De tcho vAn het Zuióen Op Uw werk, op een avondje uit eten, op vakantie of op zo-maar een dagje uit? Over de hele wereld vinden meer mensen baat bij Rcnnies dan bij enig ander maagtablet. vakantie kermis Alle merken Kleren maken de man Mannen kopen bij SANFOR NO IRON BEL-O-FAST TRICOT-NYLON W OM BB MWÊBKmN C# HERENKLEDING WAALWIJK Groteitraat 192 Tel. 2507

Echo van het Zuiden | 1962 | | pagina 1