waalwijkse en UnqstRAAtse couraiu Recreatie-oord wordt een van „Beekse Bergen" de grootste in ons land 'tStfe Te trage gang van zaken wat betreft de wegenbouw in Noord-Brabant Vijfde gemeentelijke persdag in Tilburg stond in het teken van de „Beekse Bergen' Dagcapaciteit is geschat op 30 a 40 duizend bezoekers Toelichting op het plan Jeugdattracties Kostenbegroting g VRIJDAG 6 JULI 1962 84e JAARGANG No. 52 Uitgever: Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Gironummer 50798 Dit blad verschijnt 2 x per week Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Abonnement: 22 cent per week per kwartaal ƒ2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m Contract-advertenties: speciaal tarief Telegram-adres „Echo" Ongeveer elf en een kwart miljoen gulden zullen er nodig zijn om het recreatiegebied „Beekse Bergen", dat thans nog bestaat uit zandverstuivingen en heide met verspreide beplan ting en bebossing, gelegen ten zuiden van Tilburg aan weers zoden van de provinciale weg, die Tilburg en Hilvarenbeek met elkaar verbindt, geschikt te maken voor massarecreatie, voor de eerste plaats van groot belang voor de Midden-Brabantse bevolking, maar tevens ook voor de bewoners van Noord-België. De uit te voeren werkzaamheden zijn zo gepland, dat 't gehele recreatieoord in zjjn geheel in 1969 gereed kan zijn. Dit jaar zal worden begonnen (enkele onderdelen van het werkschema 1962 verkeren reeds in een vergevorderd stadium van uitvoe ring) met het aanbrengen van de beplanting, het graven van een klein natuurven in het westelijk deel van het oord, het doorgraven van de kanaaldijk, zodat de waterplas van ongeveer 70 ha groot een open verbinding krjjgt met het Wilhelmina- kanaal, het verleggen van het rijwielpad en de voorlopige aan leg van een klein deel van het strand. In 1963 zal worden begonnen met de aanleg van een parkeer terrein voor 1000 auto's, kleedge bouwen met garderobe, ontslui tingswegen (1,5 km.) afrastering oostelijk deel, aanleg grasmatten, bouw van gedeelten van de jacht haven, kinderspeeltuin, zonne- strand en afbakening voor onge vaarlijk zwemmen.' De werk zaamheden zullen nadien worden voortgezet met o.a. de aanleg en bouw van een bungalowpark, ca ravanterrein, kampeerterrein etc. In het zomerseizoen van 19(34 zal een gedeelte in een zodanig ver gevorderd stadium verkeren dat een gedeelte van 't recreatieoord „De Beekse Bergen" in exploita tie genomen zal kunnen worden. Het kampeerterrein zal 600 tenten kunnen bevatten, terwijl er daarnaast nog plaats zal zijn voor 150 caravans. De jeugdher berg zal twee- tot vierhonderd bezoekers kunnen opnemen, ter wijl de dagcapaciteit van het ge hele recreatieoord wordt geschat op 35 a 40 duizend bezoekers. De gronden, bestemd voor dit enorme recreatieoord, liggen in de gemeente Hilvarenbeek, ter wijl het grootste gedeelte eigen dom is van de gemeente Tilburg. Het gedeelte ten oosten van de weg Tilburg-Hilvarenbeek, dat bestemd is voor de actieve recre atie, omvat een gebied van 167 ha., terwijl het gedeelte ten wes ten van deze procinciale weg (groot 240 ha.) bedoeld is voor zogenaamde passieve recreatie. De twee gedeelten van het re creatiegebied zijn in het plan d. 7VV" een twe€tal viaducten (nrs. 44) over de weg Tilburg-Hilva renbeek verbonden. Deze viaduc ten liggen in een autoweg die door beide gebieden heen slin gert. Dit circuit is gesplitst in 3 routen, waarvan de grootste een totale lengte heeft van 10y2 km. De andere route beslaat een af stand van ongeveer 9 km., terwijl de klienste 4% km. groot is. Ge heel oostelijk wordt het gebied begrensd door het Wilhelmina- kanaal. De parkeerterreinen zijn op de tekening aangegeven met de letter P. Bij de inlichtingenkiosken (nrs. 2 en 27) kan men bepalen welke attractie men wil bezoeken. Di rect bij de noordelijke entree (nr. 1) is een groot kleedgebouw met garderobe en toiletten (nr. 10) geprojecteerd. Het publiek, dat zich liever niet in de volle lJ beweegt (hierbij wordt gedacht aan de gezinnen, die in gezinsverband dit recreatiegebied betreden) en dus 't liefst 'n rus tig plekje op het strand willen zoeken, meer los van het grote centrum, vinden een eigen kleed gebouw op de plaats met nr. 24 aangegeven; dit laatste gebouw- is tevens bestemd voor de bezoe- ^rs die via de zuidelijke entree (nr. 26) zijn binnengekomen. In de opzet van het geheel is het wel uitdrukkelijk de bedoe- hng geweest, om direct aan de noordelijke hoofd-)entree het meest imposante en drukke ge deelte van het centrum te ma- Ken vandaar ook de aanwezig heid van een restaurant (3) met zeer ruime terrassen met restau rant (4). Vanaf deze terrassen zijn kleedgebouw (10), tennisba nen (6) en midgetgolfbaan (5) gemakkelijk te bereiken. Het watersportcentrum is in- fedeeld in twee haventjes (7 en De met nr. 7 aangegeven jachthaven is voor de verhuur van roeiboten, zeilboten en ka no's. Jachthaven nr. 8 is bedoeld voor de z.g. gemechaniseerde wa tersport en voor het waterskiën. Een gedeelte van de reeds ge noemde autoweg loopt langs de waterpartijen. Het is de bedoe ling dat deze 9 m. brede baan ook als boulevard gebruikt kan wor den door alle bezoekers van dit centrum. Aansluitend aan de terrassen van de jachthavens is een z.g. circulatiebad (nr. 11) geprojec teerd, dat bestaat uit betonnen bassins. Gedacht is aan een wed strijdbassin ter lengte van 50 m. met aangebouwde springkuil en verder nog een instructie- en oe- lenbassin, dat dus geheel vrij ge houden is van het watersportcen trum. T en zuiden van dit zwembad zullen enkele bijzondere terras sen aangelegd worden (nr. 12). fhj zijn vanaf de hoofdboulevard bereikbaar via een zijweg en be doeld als intieme theetuin met 'n muziekpodium. Hieraan grenzen de ligt een dansvloer (nr. 13) in het water, waarop ook voorstel lingen kunnen worden gegeven. Nummer 14 geeft fonteinen aan. Dit gedeelte zal 's avonds, speci aal ook door de verlichting, een zeer aantrekkelijk punt vormen. In de uitzichttoren (nr. 15) zal waarschijnlijk een kleine restau ratie worden ondergebracht waarmee tevens de terrassen on der 12 genoemd kunnen worden voorzien. Deze uitzichttoren ïs 't beginpunt van een kabelbaan (nr. 33) die over een interessant gedeelte van het meer gaat ter lengte van ca. 500 m. Aan de voet van deze toren is een verhuurge- legenheid voor waterfietsen (nr. 16) ontworpen. Het laat zich ook denken, dat daar gekleurde grote plastic beesten of a»dere plastic vormen, waarin men een tochtje op het meer kan maken, worden verhuurd. Vooral 's avonds zul len, indien deze plastic vormen verlicht zijn, fantastische effec ten op dit meer kunnen worden bereikt. Met schijnwerpers zal men vanuit deze uitkijktoren de ze vormen over het meer kunnen volgen, hetgeen een zeer attrac tief schouwspel zal bieden. Langs de promenade zijn enke le kiosken (nrs. 23) ontworpen voor verkoop van ijs, chocolade enz. Tevens bevinden zich hierin de openbare toiletten. De strook nr. 21 is bedoeld als een veilig zweingedeelte langs het strand. De nrs. 22 zijn kanoverhuurge- legenheden, die corresponderen hetzij met de reeds genoemde ki osken, hetzij met 't kleedgebouw nr. 24. Ten noorden van het strand en aansluitend bij het terras van het restaurant is een ruime kinder- speelgelegenheid voor vrij-spel- beoefening met verkeerstuin en autoped- en rolschaatsbaan (res pect. nrs. 20, 18 en 19) aange bracht. Als pendant van 't grote restaurant is bij nummer 17 een kinderrestaurant ontworpen. De omgevende rechthoekjes zijn ge- dacnt als kinderprieeltjes, die met pergola's of met luifels aan het kinderrestaurant zijn ver bonden. Naarmate men meer naar het zuiden komt, wordt het strand rustiger en komt het meer los van de attracties. Dit gaat bij nr. 25 over in vrjje speelveldjes, die gelegen zijn tussen bossages. Od do punten nr. 29 is gedacht aan steigers voor vissers op het meer rustige deel van de plas. In een gedeelte van de bestaan de beplanting zijn spelen voor zien, die meer een eigen karakter hebben en los van de massa be oefend zullen worden. Voor de jongens is b.v. op nr. 30 gedacht aan een indianendorp. In het bos is op deze plaats 'n open ruimte. Bij nr. 32 is het eindpunt van de kabelbaan. Hier zijn ook nog terrassen geprojecteerd, waaraan een kleine sporthal voor bow ling, badminton e.d. en tevens 'n hal voor alle mogelijke mechani sche spelen (spel met treinen, bulldozers e.d.). Nr. 34 duidt 'n volledig sport veld aan. Met benutting van het Wilhel- minakanaal is een volledige wed- strijdroeibaan in het plan opge nomen. Start en finish zijn op de tekening te zien (nrs. 40 en 41). Geheel ten noorden van de roei baan bij nr. 42 bevindt zich het roeicentrum met botenberging, kleedgelegenheid, clubhuis enz. De reeds genoemde autoweg, die langs de roeibaan loopt, is tevens voor de roeibaan belangrijk. Het gedeelte van deze weg tussen nr. 39 en nr. 42 kan benut worden voor het oprichten van tribunes. Bij nr. 35 is uitsparing aangege ven in de roeibaan, bedoeld als aanlegplaats voor jachten en mo torboten, die van elders 't jacht havenrestaurant (nr. 38) bezoe ken. Dit restaurant is verbonden met jachthaven nr. 36, bestemd voor privé-boten. Nr. 37 is de winterberging en de reparatie-in richting waarvan het dak als ter ras benut wordt voor het jacht havenrestaurant. Dit restaurant is rustig gelegen en heeft 'n aan trekkelijke oriëntatie op het zui den. De meer genoemde autoweg loopt langs de gehele buitenkant van het recreatiegebied. Op ver schillende punten, aangegeven met de nrs. 56, zijn aan deze weg picknickgelegenheden gedacht, waarvan veel gebruik zal worden gemaakt door de z.g. bermrecre anten. In het gedeelte voor vrye re creatie is overnachtingsmogelijk heid geschapen door het projec teren van een vacantiemotel (nr. 45), dat tevens als hoofdgebouw en hoofdentree van dit gebied dienst doet. Dit motel zal worden voorzien van een grote recreatie zaal, ook ten behoeve van dege nen die op de kampeerterreinen, het bungalowterrein en het cara vanterrein verblijven. Al deze terreinen hebben een cenrale speelweide. Het aan te leggen recreatie oord omvat ook een jeugdcen trum. Nr. 47 geeft een jeugdher berg aan, waaraan tevens is ver bonden een openbaar jeugdres- taurant, waar jonge mensen met elkaar kunnen gaan eten tegen zeer matige prijzen, in een eigen omgeving en in hun eigen sfeer. Met de daartegenover geplande jeugdboerderjj (nr. 48) vormt het eigenlijk het centrum van deze jeugdvoorziening. De gedachte is de jeugdboerderij helemaal in te schakelen voor het jeugdwerk. iHer is n.l. niet bedoeld een kin derboerderij met allerlei kinder attracties, maar een echte boer derij. Bij nr. 52 is een plaats aange geven voor het beoefenen van de paardensport; er zijn een binnen- en buiten manege met stallen enz. geprojecteerd. De verzorging hiervan is gedacht vanuit de jeugdboerderij. Van hieruit kun nen tevens rijtoeren door het na tuurgebied gemaakt worden. Nr. 49 geeft de eigenlijke ne derzetting van. de jeugd aan. Daar zijn gebouwtjes rondom 'n groot plein gegroepeerd. Het gebouwtje dat het dichtst bij de verkeers weg staat, is bedoeld als „raad huis" voor de jeugd. In het jeugd centrum is ook nog een vrij staande klokketoren opgenomen. De gebouwen die daar omheen staan, zijn clublokalen voor de jeugdorganisaties i Hilvarenbeek. in Til- diverse burg en De bij dit jeugdcentrum beho rende sportaccomodaties zijn on der nr. 32 aangegeven. Gods dienstoefeningen en bijzondere spelen in de openlucht zouden kunnen plaats vinden in het on der nr. 50 geprojecteerde open lucht-theater. Dit theater grenst wel op aantrekkelijke wijze aan het jeugdcentrum. Ten behoeve van het algemeen beheer is een drietal dienstwo ningen (nrs. 54) ontworpen, twee stuks bij de noordelijke ingang en een bij het jeugdcentrum. Het is duidelijk dat dit recrea tie-oord van een dergelijke allure hoge investeringen vergt. Het is dan ook niet de opzet dat alle ge projecteerde werken door 't R.B. B. zelf worden uitgevoerd. Veel zal worden overgelaten aan het particulier initiatief; de restau rants, de uitzichttoren, de kabel baan, de hal voor automatische spelen, de haven voor prive-jach- ten, het vacantie-motel, het ter ras met muziekpodium e.d. zijn zeer wel rendabel te maken en daarom geschikt om door parti culieren te worden gebouwd en geëxploiteerd. Globaal geschat zullen de door het R.B.B. zelf uit te voeren wer ken een investering vergen van rond 7. 4miljoen, terwijl de aan het particulier initiatief over te laten attracties naar raming nog zullen leiden tot een investering van in totaal 3.75 miljoen. Om een matige entreeprijs te kunnen verzekeren, is voor dit groots opgezette recreatie-oord, dat niet slechts van plaatselijk belang is, maar ook vele bezoe kers uit binnen- en buitenland trekken zal, een subsidie worden aangevraagd bij het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen en bij het Ministerie van Economische Zaken. ft «IOmeter RECREATIEPLAN BEEKSE BERGEN Verklaring cijfers zie pagina 10 Schriftelijk bezwaren ingediend Tijdens de vijfde gemeentelijke persdag in Tilburg, waarbij talrijke vertegenwoordigers van plaatselijke, regionale, landelijke en buitenlandse pers tegenwoordig waren heeft de burgemeester van Tilburg, mr. C. J. Becht, betoogd, dat voor Midden Bra bant een spoedige verbetering van verbindingswegen dringend gewenst is. Hij benadrukte dat het gemeente bestuur van Tilburg met ontsteltenis aan het begin van het jaar kennis had genomen van de vermindering van het voor de Noord-Brabantse wegen be schikbaar gestelde krediet op de Rijksbegroting van 1962 met bijna 30 Reeds hebben de vier grote Brabantse gemeenten zich schriftelijk tot de minister van verkeer en water staat gewend om hun bezwaren ken baar te maken. Burgemeester Becht zei, erop te vertrouwen, dat ook van andere zijde, met name van de zijde van de provincie en van de zijde van handel en industrie, bij de minister zal worden gepleit voor een vermeer dering van de voor Brabant beschik bare kredieten. Hij vroeg zich af of snelle en kostbaar lijkende oplossin gen van wegproblemen, niet èn in nuttigheidsrendement èn in zuiver fi nancieel opzicht, voordeliger zijn dan geleidelijk ieder jaar - en dus vele jaren eisende - deelsgewijze uitvoe ring te geven aan plannen, die toch moeten worden uitgevoerd omwille van het snel groeiend en welvaart brengend verkeer in Noord-Brabant. Tilburg - Waalwijk - Gorcum. Wat betreft de weg Tilburg-Waal- wijk-Gorcum deelde burgemeester Becht mee, dat het tracé voorlopig is vastgesteld. Het gedeelte dat zal die nen als invalsweg naar Tilburg, met de brug over het Wilhelminakanaal, zal vanaf de Ringbaan Noord tot het industrieterrein Noord, in afwach ting van het verdere gedeelte, reeds worden aangelegd. De aanvang van de bouw van de brug in bedoeld weg gedeelte zal in september beginnen. Verder bestaat er nog geen enkel definitief uitzicht op de verbinding van deze eerste aanzet met de huidige provinciale weg ten westen van Loon- opzand. Evenmin is er iets bekend over de bouw van een brug bij Waal wijk over de Bergse Maas en de aan sluiting door het Land van Heusden en Altena naar Gorcum. ONDERGRONDS PARKEREN IN TILBURG In de te saneren wijk „De Koningswei", waar de ontrui ming van woningen sinds ge ruime tijd aan de gang is, zal worden voorzien in een groot marktplein, dat binnen twee jaar in uitvoering zal moeten komen. Het gemeentebestuur overweegt het oorspronkelijk plan te wijzigen, in die zin, dat het gehele plein onderkelderd zal worden. Op deze manier zou een groot aantal parkeer plaatsen onder de grond gecre- eerd kunnen worden die per manent ter beschikking zijn, ook als op het plein markten plaats vinden. Langs de toe gangswegen tot dit zeer ruime plein zal vestigingsgelegenheid voor een groot aantal winkels ontstaan. Een en ander is nog in overleg en in studie. ü"*v j/irtnuAiiu nu. oL De tcho vAn het Zuióen VI I t '42>"J r ui BUNGALOW KAMPEERTERREINEN* TERREIN. .'//SPEEL TERREIN CARAVAN TERREIN >:n .>r..v -Busiioe nr»i WATER NATUURGEBIED WATER RUSTIGE RECREATIE

Echo van het Zuiden | 1962 | | pagina 9