wAAlwrjkse en UnqstRAAtse couRAnt Welkom in de maatschappij AUTO-FINANCIERING Langs hei lijnije Zo zijn onze manieren... Dief tegen Dief S W. Timmermans Zonen PROVINCIAAL GENOOTSCHAP VAN KUNSTEN EN WETENSCHAPPEN IN NOORD-BRABANT 125 JAAR OPTICA BOGAERTS Amerikanen namen geslaagde kernproef in de ruimte Hervatting gesprek Nederland-lndonesië zeer binnenkort te verwachten puistjes JAN NAAIJKENS, Nieuw openluchtspel te Hilvarenbeek VRIJDAG 13 JULI 1962 84e JAARGANG No. 54 Uitgever: Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Gironummer 50798 Dit blad verschijnt 2 x per week Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167-2002 Abonnement: 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief Telegram-adres „Echo" Dit jaar zal een vloedgolf van jeugdige personen zich op de ar beidsmarkt storten. Het aantal van degenen, die tot de na-oor- logse geboortegolf behoren en nu gereed zyn voor het grote le ven, neemt jaarlijks toe. Zy komen op een moment dat de ar beidsmarkt (nog) krap is. Zy worden dus door het bedrijfsle ven met open armen ontvangen. Veel ondernemingen paaien de nieuw-aangekomenen met de mooiste toekomstbeelden. Zij weten evenmin als wy of al die beloften in daden kunnen worden omgezet, maar dat vinden zy iets van later zorg. Wy vinden dat echter een zorg van heden. PRAKTISCHE OPLEIDING IS MEER WAARD DAN HOOG AANVANG SALARIS Het is een gelukkige omstan digheid dat juist voor de inzet van deze zomer veel bedrijven iets voorzichtiger zijn geworden met de personeelswerving. Ge lukkig voor de bedrijven, omdat zij nu iets nuchterder de candi- daten gaan beoordelen, hetgeen hun plaatsing ten goede zal ko men. Gelukkig ook voor de candi- daten, die nu misschien nog er gens voelen dat het bezetten van een goede post in de maatschap pij geen zaak is waar men van zelfsprekend aan toekomt, maar dat daarvoor iets gedaan moet worden en meer dan wellicht is verwacht Dit kweekt enige be scheidenheid, die alleen maar gunstig kan uitwerken op een geslacht dat nooit crisis of ma laise gekend heeft. Geld of vorming Hel kiezen van een goede werk kring is voor de jongeren nu in wezen moeilijker dan ooit. Het materialisme viert hoogtij en richt veel schade aan. Het leidt er toe dat de jongeren die de ar beidsmarkt gaan betreden, al di rect het oor lenen aan de meest biedende werkgever. Zij zullen moeten beseffen, dat dit in de aanvang juist helemaal niet be langrijk is. Wanneer zij door on dernemingen worden geroepen om in de toekomst inderdaad een verantwoordelijke post te bekle den, dan zal ae vorming en op leiding daarvoor tijd en geld vra gen. Dan zal het aanvangssalaris niet hoog zijn, maar krijgt men zijn prestaties in levenslessen of „ervaring opdoen" betaald. Dat is een uitstekende betaling, die niet aan waardedaling onderhe vig is en na enkele jaren z'n ren te dubbel en dwars opbrengt. De nieuweling op de arbeidsmarkt met oog voor hetgeen er in korte tijd geleerd kan worden zal spoe dig een voorsprong krijgen op anderen. Schuldig Maar niet alleen aan de zijde der werknemers worden er fou ten gemaakt bij de keuze van een werkkring. Aan werkgeverszijde leidt de begeerte om de beste krachten te krijgen, eveneens tot excessen. Om te beginnen in het toeken nen van 't aanvangssalaris. Daar heeft men dan al een voorsprong mee op degenen, die zo'n aan- vangsbetaling niet aandurven. De onvoldoende produktiviteit van de beginnende krachten dwingt echter spoedig naar de re aliteit en dan begint het verloop van krachten, waaraan men zelf schuldig is. Vervolgens achten wij de ves tiging van de uitgebreide perso neelsafdelingen ook niet altijd 'n succes. Men wil het te goed doen. Men laat voortdurend een aantal candidaten storm lopen op de vesting met goede banen. Daar worden zij aan de lopende band te woord gestaan en uitgezeefd. Alleen de besten naar de mening van de ervaren personeelsmen- sen krijgen een kans. Deze men sen kweken bij de candidaten het idee van een supermens te zijn, wanneer zij inderdaad er in sla gen de selectie te passeren. Zij stellen dan direct hoge eisen en blijven lastig voor het bedrijf en voor de maatschappij. Terugslag op de maatschappij' Velen van hen zijn na enige ja ren of hautain omdat zij menen tot de best geslaagden te behoren of zij zijn verbitterd omdat na de snelle klim zo'n diepe val volgde. Bovendien stichten veel perso neelsdiensten kwaad met dit aan houdend aftasten van de markt, waarbij van de velen slechts zeer weinigen geroepen zijn. Zij slaan de bodem van hoop en verwach ting in bij duizenden, die meen den behoorlijk beslagen ten ijs te komen en spoedig teleurgesteld worden door het ene bedankje na het andere. Hun enige fout is misschien geen supermens of „schaap met vijf poten" te zijn. Zy zullen hun kans krijgen. Meer dan een groot bedryf in Ne derland zou zich er meer reken schap van moeten geven dat de personeelsdienst en zyn activiteit niet alleen positieve waarde moet hebben voor het bedrijf, maar ook voor de maatschappij. Wat zoeken wij De aankomende in de maat schappij moet zich er goed van bewust zijn, dat hij niet in de eerste plaats op jacht is naar geld of naar een hoge positie, maar dat hij bezig is iets te kie zen dat hem bevrediging voor 't leven moet geven. Bij die keuze speelt niet alleen het salaris een rol of de omvang van de onderneming en zelfs niet alleen de mate van sociale voor ziening. Het gaat bij dit alles ook om een goede sfeer om te wer ken. Een goede sfeer wordt ge schapen door mensen en niet door robots, die een supercreatie verwachten. In dit beeld van de aankomen de kracht tegenover de ervaren en harde wereld hopen wij dat vele overmoedigen hun neus eens gevoelig stoten, omdat dit gezond is. Daarbij zal met alle ijver en volharding gezocht moeten wor den naar de juiste man, maar vooral naar de juiste plaats. Dit is lang zoeken waard, veel opofferingen en teleurstellingen. Wanneer met alle energie wordt getracht de zichzelf en anderen bevrediging gevende post in de maatschappij te bezetten, dan zal het geluk der mensen er door toe nemen en meer nog de produkti viteit. Drs. M. Snel Discreet Betrouwbaar Vraagt vrijblijvend inlichtingen by ASSURANTIËN WAALWIJK Grotestraat 841 Telefoon 04160 - 2141 FOTOWEDSTRIJD voor Brabantse jongeren Het Provinciaal Genootschap van Runsten en Wetenschappen in Noord-Brabant organiseert t.g.v. zyn 125-jarig bestaan o.m. een fotowedstrijd, met daaruit voortvloeiend enige fototentoon stellingen in diverse gemeenten van de provincie. Aan deze wedstrijd kunnen deelnemen alle in Noord-Brabant wonende amateur-fotografen, die nog geen 26 jaar oud zijn. De in gezonden foto's moeten betrek king hebben op een van de vol gende onderwerpen in de provin cie: 1) portret of volkstype; 2) landschap; 3) historisch-architectonische schoonheid, bij voorkeur het minder bekende; 4) oude ambachten; 5a het moderne industriële en agrarische bedrijfsleven. Elke inzender kan deelnemen met maximaal drie foto's, ook kleurenfoto's, die in 1962 geno men moeten zijn en nog niet be kroond werden. Een veertigtal prijzen wordt uitgeloofd. Deze bestaan uit waardebonnen voor foto-artikelen ten bedrage van 1 x 100.—; 2 x 50.— 3 x 25.6 x 15.en 28 x 10.—. Een inzender kan slechts voor één prijs in aanmerkingko - men. Bovendien wordt bij elke prijs een fraaie oorkonde ver strekt. De jury bestaat uit de heren Louis van Beurden, vakfotograaf te Amsterdam en docent vak klasse fotografie aan de Konink lijke Academie voor Kunst en Vormgeving, 's-Hertogenbosch Bernard van Gils, vakfotograaf te Breda en docent vakklasse aan de Sint Joost Academie aldaar, en Mej. Alice Mommersteeg, vak fotografe te Vlijmen. Inzendingen dienen uiterlyk 15 september 1962 in bezit te zyn van voornoemd Genootschap, Bethaniëstraat 4 te 's-Hertogen bosch, dat op aanvrage een wed strijdreglement en een uitvoerige instructiebrief toezendt. Deze aanvrage, met vermel ding op de adreszijde „Foto", moet vergezeld gaan van een en veloppe (ca. 28 x 18 cm.), voor zien van het adres van de aan vrager en 24 cent aan op deze enveloppe geplakte postzegels. Wij kennen het allemaal, het aardige liedje dat onze ouders vroe ger voor ons zongen. Misschien zingen wij het zélf van tijd tot tijd voor ons kind. Zo ies blijft van generatie op generatie hetzelfde. De weg naar Rome ligt nog steeds tussen Keulen en Parijs en nog altijd moet „al wie met ons mee wil gaan" terdege onze manieren verstaan". In dat opzicht is er weinig veranderd. Maar op de weg naar Rome is er wèl wat veranderd het verkeer is er ettelijke malen drukker geworden. En hetzelfde geldt voor de weg naar Am sterdam, Beesterzwaag of Krimpen aan de IJssel. Dat heeft consequen ties, ook voor onze manieren. Want niet alleen zullen die - in de vorm van ons verkeersgedrag - inderdaad „verstaanbaar" moeten zijn voor iedereen. Maar manieren alleen zijn niet voldoende op de weg. Wat wij meer dan ooit nodig hebben is gema nierdheid, wellevendheid. Wellevend heid jegens onze naaste, onze mede mens, wordt op de weg bepaald door onze gemanierdheid, door de wijze waarop wij onze medeweggebruiker „tegemoettreden". Het gezegde „wees heer in het ver keer" heeft in ons land opgeld ge maakt. Maar met het incidenteel in praktijk te brengen ervan zijn we er niet. Daarom doet het Verbond voor Veilig Verkeer in deze maanden een beroep op iedere weggebruiker in het verkeer niet alleen heer te zijn, maar ook te blijven. In de vakantietijd, wanneer onze levensblijheid extra groot en onze zorgen extra klein zijn en wij her ademen door het wegvallen van de druk die klok en plicht anders op ieder van ons uitoefent, zijn wij méér dan ooit in de gelegenheid onze goe de wil jegens de medemens op de weg te demonstreren. Als automobilist jegens de over stekende voetganger, als bromfietser jegens de rustzoekende wandelaar, als fietser jegens het spelende kind, als Nederlander jegens de buitenlan derWie „heer" wil zijn heeft geen betere gelegenheid zulks open lijk te demonstreren dan op de weg. Laten wij niet vergeten dat de men sen die wij daar ontzien en wellevend behandelen dezelfde zijn waarvan het goede vaderlandse liedje zegt dat zij „de kleur van onze das bepalen"... Nu moge de kleur van onze das ons koud laten, gemanierd willen we wèl zijn. Laten we daarom ook in het ver keer trachten heer te zijn èn blijven. Want is daar niet juist het woord van Ruskin toepasselijk dat „heer zijn" bestaat in „intense men selijkheid Tot op ruim 1200 kilometer af stand waren de lichtflits en lichtgloed te zien, die werden veroorzaakt door het ontploffen van een Amerikaanse atoombom, tussen de 350 en 750 ki lometer boven het Johnson-eiland in de Stille Oceaan. De bom werd in de ruimte gebracht door een raket van het type Thor-Able. De bedoeling van de Amerikaanse wetenschaps mensen was na te gaan of het voor de vijand inderdaad mogelijk is om door middel van een kernexplosie het radio- en radarverkeer te storen en zodoende een electronisch „rook gordijn" te leggen en om na te gaan, of kernontploffingen in de ruimte wellicht de sleutel vormen voor een verdedigingssysteem tegen inter con tinentale raketten. De Belgische socialistenleider Re- nar d is door een beroerte getroffen. Zijn toestand is zeer ernstig. Sinds zaterdag is hij bewusteloos. In het congrespaleis in Moskou is de wereldconferentie ,„voor vrede en algemene ontwapening" begonnen. Tweeëntwintighonderd afgevaardig den uit 120 landen nemen er aan deel. Onder hen bevinden zich ook talrij ke afgevaardigden uit het westen. Het ledental van de K.A.B. be droeg op 1 april van dit jaar 427.285. Ten opzichte van 1 april 1961 is dit een ledenwinst van 5.460. In het eer ste kwartaal van 1962 werden 2.142 leden ingeschreven. Het laatste kwar taal van 1961 leverde 4.15 leden op. Jacob Malik „vredesgezant" van Soekarno Met alle redelijkheid mag worden aangenomen, dat het gesprek tussen Nederland en Indonesië in Washing ton, binnen afzienbare tijd zal wor den hervat. President Soekarno heeft zijn ambassadeur in Moskou, Jakob Malik, officieel aangewezen als zijn vertegenwoordiger bij het gesprek met de Nederlandse ambassadeur in Was hington, dr. J. H. van Roijen. De heer Malik is enkele dagen ge leden vanuit Moskou in Djakarta aangekomen, waar hij onmiddellijk uitgebreide besprekingen voerde met de minister van Buitenlandse Zaken, dr. Soebandrio. Na afloop van het gesprek, dat twee uur duurde, zijn Soebandrio en Malik naar Sogor ver trokken, waar Soekarno momenteel op zijn buitenverblijf enkele dagen vakantie houdt. Aangenomen wordt dat Soekarno Malik uitgebreid heeft ingelicht hoe zijn houding moet zijn t.a.v. het plan Bunker. Voor de pers heeft Malik niet willen vertellen wat er precies besproken is. Uit het feit dat Soedjarwo Trondonegoro het overleg heeft bijgewoond, mag wor den geconcludeerd, dat hij ook dit maal weer Malik zal vergezellen naar Washington. De Nederlandse consumentenbond overweegt een nieuw onderzoek te laten instellen naar het teer- en nico- tine-gehalte van de in Nederland meest verkochte sigaretten. Het nieuwe onderzoek zal op nog bredere basis worden gehouden dan het eer ste dat zoveel opschudding en zelfs een proces veroorzaakte. De politie te Asselt (gemeente Swalmen) ten noorden van Roermond zoekt al sinds donderdagavond naar het 4-jarige jongetje Wimmie Bra- kel. Het kind dat in een ark op de Maas woonde is een meter lang, heeft blond haar en draagt een groen ge streept truitje en korte grijze broek. De jongen, die geen kousen of sok jes aan heeft, draagt bruine schoe nen. Onmiddellijk na de proef werd van de zijde van de Russen fel com mentaar geleverd. De radio-uitzen ding vanuit Moskou begon met de woorden „De misdaad is gepleegd". Deze misdaad zou dan bestaan uit het vernietigen van de Allen-gordels in de ruimte. PUROL-POEDER Volgens een Amerikaanse atooom- commissie zijn de eerste gevolgen van deze atoom proef op grote hoog te eerste over veertien dagen bekend. Wanneer er gevolgen optreden, aldus de commissie, dan zullen deze slechts van korte duur zijn. Het ligt in de bedoeling om binnen afzienbare tijd nog een proef op grote hoogte te ne men. Jaag die ondragelijke Rheumatlsche Pijnen er nit! Dat lukt U met Kruschen De Knalpot, is het orgaan voor de deelnemers van de r.k. levensschool in Waalwijk, dit voor zover u dat nog niet wist. Wist u het wel, dan weet u waarschijnlijk ook, dat dit blad door de jongens van de levensschool Van a. tot z. wordt verslonden, fi guurlijk wel te verstaan. De Knalpot van juli staat in het teken van de lang begeerde vakantie. Vrij logisch overigens en niets bui tengewoons, omdat juli de laatste maand is voor augustus en augustus staat sedert eeuwen, voor zover wij het konden nagaan, al in de tijd van de Batavieren, aangegeven als de spe cifieke vakantie-maand. Wij lezen dan in die Knalpot (een waarzegster leest in de kaarten, wij in de Knal pot), dat de leiding van de levens school, in de komende maand tijdens het verblijf in het meest zuidelijke puntje van het land, bereid zal zijn, om, samen met de liefhebbers, dag tochtjes uit te stippelen. Voor de ar geloze-levensschool - vakantie-ganger zij dan nog opgemerkt, dat deze zelf de leiding niet op kosten van de jon gens deze dagtocht mee zal maken, maar dat zij ivel graag, dolgraag zelfs, een biertje met (lees „van") hun zul len drinken. Misschien is dit een sti mulans voor degenen die zich nog niet hadden opgegeven, mee te gaan. Wij kunnen u dan nog vertellen dat er voor kort, nog vier plaatsen over waren. Aan iedere dag zit een avond. Voor sommigen vormt de avond een onver mijdelijk probleem, omdat zij nooit goed weten hoe die op nuttige wijze door te komen. Voor de deelnemers van de levensschool-vakantie-week, is van een probleem geen sprake. Het zal er 's avonds in de avonduren ge zellig naar toe gaan, temeer nog, daar verschillende van Waalwijks stoere knapen hebben besloten hun muziek instrument mee te nemen. Naast deze muziekinstrumenten zullen ook hoedjes en halsdoeken de reis weer meemaken. Het spreek woord oud goud wordt nooit oud" is ook hier van toepassing en boven dien, zo merkt de heer B. op, het be spaart je weer wat geld. Een logica, die wij ten volle kunnen onderstre pen. Deze zelfde heer B., - de meest populaire en graag geziene figuur bij de levensschool-jongens in Waal wijk, - zo heeft men ons in het oor gefluisterd, zal tijdens de vakantie dagen tevens dienen als bank, even wel niet als bank van lening, zo ver meldt de Knalpot nadrukkelijk! Een kaartje van Zuid-Limburg, op genomen in de Knalpot van juli, geeft uitvoerig de mogelijkheden, van de schone Zuid-Limburgse streek en omgeving weer. En voor degenen die het nog niet wisten de jongens gaan naar Hoogcruts, niet zover - of on der de rook - van Slenaken. Nederlands grootste toneelschrijver brengt olDe roemloze ondergang van de Dikke Hertog Ondanks de erbarmelijke zomer die we dit jaar beleven, zyn of worden ook dit seizoen in tal van Brabantse openluchttheaters weer toneelvoorstellingen gegeven. Het heeft er de schijn van dat de spelende amateurs daarmee de goden willen verzoeken, maar anderzijds getuigt het van het onverwoestbare optimis me en de hardnekkige vasthoudendheid, waarmee zy alle moei lijkheden en behalve het weer zyn er nog vele andere! trotseren willen. Hilvarenbeek maakt hierop geen uitzondering. Dit jaar is het voor de veertiende maal dat men er een openluchtspel opvoert. Al les bijeen zijn er zowat een zes tig voorstellingen gegeven en het klinkt bijna ongelooflijk, maar van deze zestig voorstellingen is er slechts eén (Midas) verregend en toen kon men improviseren- derwijs de voorstelling nog in 'n zaal door laten gaan. Zich hier aan spiegelend hoopt men in Hil varenbeek dat de weergoden ook De Tcho vAn het Zuióen ELASTIEKENKOUSEN STEUNZOLEN Grotestraat 220 WAALWIJK Inderdaad - een simpele bloedzuiverende kuur doet wonderen. Naarmate de bloed zuiverende organen krachtiger gaan werken, daartoe aangespoord door Kruschen's zes minerale zouten, wordt het bloed allengs weer puur en zuiver als weleer. Alle onzui verheid erin wordt losgemaakt en afgevoerd en kan zo geen schade meer doen aan uw gestel. Pijnen nemen hand over hand af en U voelt U al gauw weer de oude, vief, fit en veerkrachtig. Wacht er niet mee. Begin uw Kruschen kuur liever vandaag dan mor gen.

Echo van het Zuiden | 1962 | | pagina 1