wAAlwrjkse en UnqstRAAtse couraiu Onze soldaten zijn er gelukkig mee Gemeenteraad Waalwijk De poort uit AUTO-FINANCIERING Leden Nieuw-Guinea-Raad toch naar Indonesië? Militaire tehuizen zijn prachtig werk van het thuisfront Veel medewerking Met verlies Snel Discreet Betrouwbaar W. Timmermans Zonen Wat drinken ze? 15 para's gevangen Dief met twee ton werd binnen uur gegrepen BOGAERTS' BRILLEN Optica Bogaerts PRE-ADVIEZEN Vergadering op vrijdag 20 juli Snerpende pijnen voor en na Rennies blussen het vuur onmiddellijk. VRIJDAG 20 JULI 1962 84e JAARGANG No. 56 jra^ivuriiiu nu, JU De rcho van het Zuióen Uitgever: Waal wij kse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Gironummer 50798 Dit blad verschijnt 2 x per week Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167-2002 Abonnement: 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief Telegram-adres „Echo' VELUWE (P P). - In de meeste Nederlandse garnizoensteden treft men een of meer militaire tehuizen aan. Misschien beseffen de meesten van ons, vooral degenen die nooit in dienst zijn geweest, maar half hoe belangrijk die tehuizen voor de dienstplichtige jon gens zijn. Wellicht krijgen ze er enig idee van, wanneer ze eens de moeite nemen om op een avond te gaan kijken hoeveel jongens van deze prachtig ingerichte tehuizen gebruik maken. Duizenden militai ren ontvluchten elke avond weer opnieuw de muffe en ongezellige kazernekamers om hun avond te gaan doorbrengen in het katholiek of protestants militair tehuis. Men kan er studeren, lezen, naar de televisie kijken; de gezellig ingerichte gebouwen zijn alle voorzien van een bibliotheek en ver schillende spelen, zoals biljart en tafeltennis. Bovendien vindt men er naast het televisietoestel nog verscheidene kranten en tijdschrif ten. De prijzen van de consumpties zijn er aangepast aan de soldij, ivelke de jongens eens om de tien dagen ontvangen. Een prima kop koffie kost er slechts 15 cent. De militairen hebben deze tehuizen nodig. Velen zijn een honderd of nog hoger aantal kilometers verwijderd van hun eigenlijk tehuis, waardoor ze de huiselijke gezelligheid ontberen, die toch feitelijk ieder mens nodig heeft, vooral de nog zo jonge mens. De cantines, die zich op het kazer neterrein bevinden, voldoen lang niet aan deze eisen. Meestal zijn ze te groot of te ongezellig, te kaan en te smerig. Deze cantines zijn eigenlijk ook alleen maar gebouwd voor de pauzes, welke de militairen 's mor gens en soms 's middags hebben. Daarom is de belangstelling van de jongens voor de militaire tehuizen zo groot of te ongezellig, te kaal en te poorten van zo'n ongezellige kazerne, waar ze de gehele dag opgesloten zitten, de rug eens toekeren. Waar heen gaan ze, als deze veilige haven ontbreekt? U moest 's zondags, op een paraat weekend, dus wanneer de militairen niet naar huis kunnen, eens komen kijken, welk een gezellige sfeer de beheerders in hun tehuizen weten te scheppen, 's Zondagsmorgens is er voor de katholieken, wanneer er in de nabijheid van de kazerne geen kerk is, een H. Mis. Ook voor de protestantse jongens zijn er kerk diensten in hun tehuis. Vooral tijdens de feestdagen doen beide tehuizen hun best om voor de jongens een zo aangenaam mogelijke sfeer te scheppen, mede door het aanbieden van gratis koffie en koek of sigaretten, wat dan wordt gefi nancierd door het Nat. Kath. Thuis front en de Kon. Militaire Bond. Is het te verwonderen, dat veel militai ren tijdens en ook nog na hun dienst tijd dankbare herinneringen hebben, vooral aan dagen als Kerstmis, Pa sen, Pinksteren, enz., waarop deze belangrijke verenigingen hun uiterste best hebben gedaan om het gemis aan het eigen vertrouwde ouderlijke thuis, dat juist op dergelijke dagen zo sterk spreekt, iets te doen vergeten? We spraken een tijdje met de heer F. M. A. Gaillard, beheerder van het Katholiek Militair Tehuis bij de le gerplaats Wittenberg, midden op de Veluwe. Hij vertelde ons, dat er mo menteel ongeveer 50 katholieke en 50 protestantse tehuizen zijn. In veel legerplaatsen liggen ze vlak bij elkaar en de samenwerking is steeds prima. Minder enthousiast was de heer Gaillard over de medewerking van de stuk verkocht. Naast verschillende soorten vruchtenlimonades wordt er bovendien nog bier getapt. Zodra echter enkele lieden een beetje te luidruchtig worden, wordt direct de gehele verkoop gestaakt. Ik moet hier wel streng op toe zien", zei de heer Gaillard, ,,het is tenslotte een tehuis en geen café. Wat dat betreft kon er trouwens aan de mentaliteit van de jongens nog wel het een en ander worden verbeterd. Veel jongens beschouwen zich nog te veel als klant. Feitelijk is dat een verkeerde opvatting. Het is juist de bedoeling, dat ze zich hier thuis gaan voelen, zoiets als lid van een gezin zijn. Het is echt niet zo, dat wanneer hier een jongen zit, die bijv. door zijn geld heen is - iets dat onder de mi litairen een vrij veel voorkomend ver schijnsel is - hij niet een kop koffie voor zijn laatste dubbeltje kan krij gen. Dan kijkt men niet zo precies naar die prijs van 15 cent. De hoofd zaak is dat de jongens zich hier thuis voelen". Van de totale consumptie wordt 15 besteed voor de ontspanning van de militairen. Zowel protestantse als katholieke tehuizen krijgen boven dien subsidie van rijk en gemeenten. Wat bitter nodig is ook, want vooral in de steden zijn dergelijke tehuizen bepaald geen winstgevende zaken. Integendeel, jaarlijks moet er per te huis zo'n f 10.000. op worden toe gelegd. Door hun betere rendement helpen zo de tehuizen op het platte land mee om de militairen in de ste den ook een gezellig onderdak te verschaffen. Voor studie en ontspanning heb ben onze jongens de tehuizen nodig. „Soms lopen er ook wel eens ver strooide professoren tussen", vertel de de heer Gaillard lachende. „Laatst zat ik eens een keer zonder licht. Komt er plotseling in het donker een militair op me toe en mopperde, dat hij een kwartje in de juke-box had geworpen en er toch geen mu ziek kwam. Kan uitkomen, zeg ik hem, want we zitten momenteel zon der stroom. Hij knikte even begrij pend, draaide zich om en zei; „Nou, dan ga ik maar naar de televisie kij ken De heer Gaillard werd weer ge roepen. Zijn werk wachtte hem weer. Een prachtkerel, dachten we bij ons zelf, die veel voor zijn tehuis en daar mee voor onze jongens over heeft. Er zijn tientallen van zulke mannen en we denken hierbij ook in het bijzon der aan de aalmoezeniers en leger- predikanten; gezamenlijk zijn ze on getwijfeld een belangrijk steunpunt van onze Nederlandse strijdkrachten. (Nadruk verboden). Vraagt vrij blijvend inlichtingen bij ASSURANTIËN WAALWIJK Grotestraat 341 Telefoon 04160 - 2141 De Nieuw-Guinea-Raad wil toch nog een delegatie naar Indonesië sturen, om het standpunt van de Papoea's aan de Indonesische rege ring uiteen te zetten. Een nieuwe motie van het raadslid Tangagma waarin dit verlangen is vastgelegd, werd maandagavond met 14 tegen 11 stemmen goedgekeurd door de Raad. De motie dringt er bij de Ne derlandse regering op aan, dat aan de Indonesische regering zal wor den voorgesteld een delegatie van de raad binnenkort een bezoek aan Indonesië toe te staan en het zen den van Indonesische troepen stop te zetten. Vorige week vrijdag verwierp de Raad een soortgelijke motie van kan. van hei iege^maar"^ schijnt j SEJH in iedere legerplaats verschillend te zijn. Het Prot. Mil. Tehuis staat hier nu acht jaar, het katholieke is er een jaar later broederlijk naast gebouwd. Druk hebben ze het momenteel wel. Beide tehuizen hebben een acco modate voor ongeveer 200 man elk, terwijl hier op de kazerne zo'n 4000 man zijn gelegerd. Koffie is een van de meest ver kochte consumpties. Per maand wordt er ongeveer 125 pond koffie ver bruikt. Een glas yoghurt met vruch tensap is eveneens een geliefd arti kel. Hiervan worden per dag een klei ne 200 glazen voor een kwartje per de Nederlandse leden van de Raad, van wie er vier van de zes tegen de eerste motie hadden gestemd, dat ze niet hadden gehandeld in overeenstemming met de troonrede van vorig jaar, waarin was beloofd, dat de Papoea's alle mogelijkheden zouden krijgen, zich vrij te oriën teren. Tangagma wees erop, dat tot nu toe alle inlichtingen welke Indo_ nesië over Nieuw-Guinea ontvangt, uit Nederland afkomstig zijn. „Het is voor de Indonesiërs moeilijk om daaraan geloof te hechten", zo be toogde het raadslid. Het Nederlandse raadslid mr. De Rijke, die vorige week tegen het voorstel van Tangagma had ge stemd, steunde nu met enige aarze ling het plan tot het sturen van 'n delegatie, „omdat er bij een aantal Papoea's geloof bestaat in de mo gelijkheden van een ontmoeting met de Indonesiërs." Twee Neder landse leden, pater van den Berg en H. Gosewisch bleven gekant te gen de motie van Tangagma. Pater van den Berg vroeg zich af, of Dja karta wel de juiste plaats was voor een dergelijke ontmoeting en hij vond het geven van een duidelijke opdracht aan een dergelijke delega tie een eerste vereiste. De regeringsgemachtigde, de heer Veldkamp, herhaalde de principiële bereidheid van de regering, aan uitvoering van de motie mee te werken. Het is echter aan de Raad zelf, de voorwaarden te bepalen, waaronder de delegatie moet wor den afgevaardigd. Een Papoea-gids, Donatus Mam- soeop, is door vijandelijk vuur ge dood bij Merauke, zo heeft het gou vernement in Hollandia bekend ge maakt. Een Nederlandse patrouille heeft bij Fak-Fak 15 Indonesiërs gevangen genomen. Na inlichtingen van de bevolking en met de hulp van Papoea-politie en verkenners werd een Indonesisch bivak in de rimboe omsingeld en werden de In donesiërs overrompeld. Sommige Indonesiërs die op Nw. Guinea wonen trachten de bij Me rauke gelande parachutisten te hel pen. Dit is de reden dat in dit ge bied de uitzonderingstoestand is af gekondigd. Dit verklaarde de resi dent van Zuid-Nieuw-Guinea, mr. Eibrink Jansen, in een vraaggesprek dat maandagavond in het NTS- journaal werd uitgezonden. De uit zonderingstoestand geeft de resident o.a. de bevoegdheid tot het doen aanhouden op straat van verdachte individuen, touillering, huiszoeking en het bepalen van gebieden waar men wel of niet mag verblijven. De heer Eibrink Jansen zei dat sommige Indonesiërs de parachutis ten trachten te helpen met huisves ting, voeding en medicamenten. De commandant der strijdkrach ten heeft de uitsluiting van facili teiten op voorlichtingsgebied en van de officiële nieuwsvoorziening ongedaan gemaakt, waardoor de ambtenaren waren getroffen die optraden als correspondent voor de Amerikaanse persbureaus United Press en Associated Press. Binnen kort zullen ambtenaren geen cor respondentschappen van persbu reaus meer op zich nemen. Degelijk speurwerk van de (ge meente-) politiekorpsen van Den Haag en Woerden en snel ingrijpen van het (rijks-) politiekorps van Nieuwkoop zorgden er (maandag middag voor, dat een werknemer van een Haags bedrijf, die er met twee ton vandoor ging, binnen een uur gearresteerd kon worden. De 200.000 gulden had hij in die korte tijd vrijwel niet aan kunnen bre ken. Rond een uur 's-middags kreeg de Haagse politie aangifte van een groot Haags bedrijf, dat een van de bedienden met 200.000 gulden was verdwenen. Een routine-onderzoek bij de Haagse taxi-bedrijven lever de als resultaat, dat de gevluchte Hagenaar een wagen had genomen naar Woerden. De Woerdense politie werd ge waarschuwd. Met als enig houvast een vaag signalement ongeveer 30 jaar, in bezit van een blauwe weekendtas waarin het kapitaal was opgeborgen kwam de Woer dense recherche in actie. Speurwerk van de Haagse recherche had uit gewezen, dat de man, de 29-jarige W. C. van der Z., geen familie of kennissen in Woerden had. Waar schijnlijk had hij de taxichauffeur in Den Haag de eerste de beste plaats genoemd die in zijn gedach ten opkwam. De Woerdense politie vermoedde terecht, dat de Hage naar met de 200.000 gulden bij zich in de blauwe weekend-tas, vanuit Woerden opnieuw een taxi kon hebben genomen. Snelle navraag bij een Woerdens taxi-bedrijf lever- Een sieraad voor het gelaat en een weldaad voor de ogen Zorgt dat U er (óók) een van ons draagt *o'n mooie sterke bril. BRILLENSPECIALIST Grotestraat 220 Tel. 3560 Waalwijk *-*■ HOUDT BOGAERTS VOOR OGEN De leverancier voor alle Ziekenfondsen de op, dat een man, die aan het signalement beantwoordde, 'n wa gen had genomen naar Nieuwkoop, een twintigtal kilometers verder. De chauffeur kon zich de man goed herinneren. Hij had eerst gezegd, dat hij naar Alfen aan de Rijn wil de, maar onderweg had hij zijn be stemming veranderd in Nieuwkoop. „Een wat amateuristische manier om de politie op een dwaalspoor te brengen", was het commentaar van de Woerdense recherche. In restaurant Met deze wetenschap waarschuw de de Woerdense politie de rijkspo litie in Nieuwkoop. De rijkspolitie kreeg zijn „klant" op een schotel tje geleverd. De taxi-chauffeur wist» te vertellen, dat zijn passagier naar een hotel-restaurant was gegaan om wat te eten. Toen de mannen van de rijkspolitie het restaurant bin nenkwamen en hem arresteerden, was de man te verbouwereerd om weerstand te bieden. Het was op dat moment vijf voor twee. Tussen de aangifte bij de Haagse politie en de aanhouding in Nieuwkoop was nog geen uur verlopen. De blauwe weekend-tas met de 200.000 gulden aan bankbiljetten had de Hagenaar onder zijn tafeltje in het Nieuw- koopse restaurant gezet. De man is maandag nog naar het Haagse hoofdbureau van politie ge bracht. Een voorlopig verhoor le verde niet veel op. Volgens de po litie maakte hij een „wat verdwaas de indruk". Een motief voor de diefstal van de twee ton, die hij van zijn werkgever naar de bank zou brengen, heeft hij nog niet ge geven. Het natellen van het geld in de weekend-tas wees uit, dat de Hagenaar in het uur van zijn vlucht van de 200.000 gulden er 70 had uitgegeven, o.a. aan de taxi-reke ningen. Teruggaaf vergunningsrecht. y. Door M. A. Klijn, alhier, werd dd. 26 mei 1962 afstand gedaan van de te zijnen name staande tap vergun ning, geldende voor de beneden- voorlokaliteit van 't pand Stations straat 6, alhier, welke vergunning daarop bij ons besluit van 12 juni jl. werd ingetrokken. In verband hiermede is op 9 juli jl. door de heer Klijn het verzoek gericht, hem teruggaaf van vergun, ningsrecht over het vergunnings jaar 1962-1963 te verlenen tot een bedrag van 46,87. Aangezien verzoeker in verband met het bepaalde in artikel 25, vier de lid, van de drankwet, recht heeft op teruggaaf van zoveel vierden van het betaalde vergunningsrecht (ƒ62,50) als het aantal kwartalen bedraagt, waarin van de vergun ning geen gebruik gemaakt, stellen B W voor op het verzoek gunstig te beschikken. Bouw van een industriehal t.b.v. het Internationaal Expeditiebedrijf Fa. Appels te Waalwijk. Van het Internationaal Expeditie bedrijf fa. Appels, alhier is een ver zoek ingekomen om medewerking voor de bouw van een industriehal. Zij verzoekt de gemeente Waal wijk hiertoe de bouw van de hal tot stand te brengen en deze na voltooiing aan haar in huurkoop af te staan. Voornoemde firma wenst genoemd bedrijfspand te doen bou wen op een terrein aan de Altena- weg langs de Oosterhavenkade. In genoemde industriehal wordt een op- en overslagbedrijf geves tigd en wel zodanig, dat dit bedrijf volkomen past in het raam van de noodzakelijke uitrusting, welke een goed geoutilleerde haven behoeft. Na het gereedkomen van de sluis en de rechtstreekse verbinding van de binnenhaven met de Bergse Maas koestert de fa. Appels het voornemen het bedrijf verder uit te bouwen tot een scheepvaart-expe ditiebedrijf, dat alsdan voorziet in een dringende behoefte, behorende bij een haven met directe aanslui ting op groot vaarwater. Na gereedkoming van het op- en overslagbedrijf zal de fa. Appels, welke tevens een internationaal ex peditie-bedrijf heeft, aan plm. 50 mannelijke personen werkgelegen heid verschaffen, hetgeen voor het industriële werkgelegenheidspatroon van Waalwijk van grote betekenis is. Het is genoegzaam bekend, dat de bedrijfsruimte van de fa. Appels aan de Grotestraat 227, alhier, reeds lang niet meer voldoende is om het bedrijf doelmatig te voeren en uit te breiden. In korte tijd heeft het bedrijf van de fa. Appels een grote vlucht genomen en is 't uitgegroeid tot een internationaal expeditiebe drijf, dat momenteel beschikt over 'n wagenpark van 17 zware vracht wagens met 16 aanhangwagens en trailers en 8 lichtere vracht-, bestel en personenwagens. B W merken hierbij op, dat het hier een vitaal bedrijf betreft, het geen moge blijken uit het feit, dat de vervoerscapaciteit van het be drijf nog niet voldoende is, dage lijks moeten nog 614 wagens van derden worden gehuurd zodat verdere uitbreiding van het wagen park dan ook wordt overwogen. Voorts delen B W nog mede, dat i.v.m. de zeer grote afstand tot vak kundige diesel-reparatie-inrichtin gen meergenoemde firma is overge gaan tot het inrichten van 'n eigen reparatie- en onderhoudswerkplaats. B W mogen omtrent de inhoud de afmetingen en de ligging van de te bouwen industriehal verwijzen naar de ter inzage liggende teke ningen. De betreffende hal zal, zo als door meergenoemde firma wordt verzocht, na het gereedkomen aan haar in huurkoop worden gegeven. In de op te maken huurkoopover eenkomst zal de bepaling worden opgenomen, dat de firma te allen tijde bevoegd is om de hal van de gemeente te kopen tegen de boek waarde op het tijdstip van omzet ting van de huurkoop in koop. Voor de berekening van de huur koopsom zal worden uitgegaan van een huurkooptermijn van 15 jaren en een rentevoet van 514%. Vol gens voorschrift van gedeputeerde staten dezer provincie dienen de te betalen termijnen op een rechtlij» nige afschrijving te worden geba seerd. B&W zullen t.z.t. zodra de defini tieve stichtingskosten bekend zijn, een nader voorstel omtrent de uit gifte in huurkoop aanbieden. In verband met het vorenstaande stel len B&W voor het benodigde kre diet voor de bouw van een indus triehal op een terrein aan de Alte- naweg langs de Oosterhavenkade beschikbaar te stellen en in begin sel te besluiten genoemde hal in huurkoop af te staan aan Appels' Internationaal Transportbedrijf, al hier. Spaarregeling Gemeentelijke Soci ale Werkvoorzieningsregeling Met ingang van 14 augustus 1961 werden door onze gemeente van de gemeente 's-Hertogenbosch overge nomen de gemeentelijke sociale werkplaatsen, uiteraard met hand having van alle bestaande regelin gen. Een van deze regelingen be treft de spaarrregeling ten behoeve van de werknemers, vallende onder de Gemeentelijke Sociale Werk voorzieningsregeling. De bovenbe doelde werknemers sparen weke lijks 0,50, welke besparing plaats vindt d.m.v. inhoudingen op het loon. De buitengemeente, die de desbetreffende werknemers op een van beide werkplaatsen in onze ge meente heeft geplaatst, geeft op de ze besparingen een toeslag van 100% in de gevallen, waarin de spaargelden worden aangewend ter aanschaffing van werkkleding en/ of brandstoffen. De betreffende ge meente verklaart zich dan garant voor het verlenen van deze supple tie. Op grond van het feit, dat aan deze spaarregeling nog een formele grondslag dient te worden gegeven, bieden B&W een ontwerp aan ter vaststelling van de in de eerste ali nea omschreven spaarregeling. Tenslotte delen B&W nog mede, dat dit ontwerp door de Commissie van Advies voor de gemeentelijke sociale werkvoorzieningsregeling van de gemeente Waalwijk in de vergadering van 13 juni 1962 is goedgekeurd. Afrekening vergoeding voor vak leerkrachten over het jaar 1959. Over ieder jaar wordt door de besturen van de in deze gemeente gevestigde scholen voor uitgebreid lager onderwijs verzocht om in aanmerking te komen voor de de finitieve gemeentelijke vergoeding van de door hen gemaakte kosten ten behoeve van het vakonderwijs. De desbetreffende bescheiden wor den daarbij overgelegd aan de hand waarvan de definitieve berekenin gen kunnen worden opgezet. In artikel 101 bis, lid 4, van de L.O.-wet 1920 is o.m. bepaald, dat, indien de gemeente hetzij aan geen enkele openbare school voor ge woon-, voortgezet gewoon- of uitge breid lager onderwijs vakonderwij zers heeft aangesteld, hetzij geen dergelijke school in stand houdt, zij aan de besturen van de aldaar ge vestigde gelijksoortige bijzondere scholen de beloningen van de aan die scholen verbonden vakonder wijzers vergoedt. door opstijgend zuurbrand? Ze herstellen prompt het verstoorde even wicht in de maag en maken zo het overtollig zuur onschadelijk. Op 't moment dat U Rennies neemt en deze smelten op de tong. zakt de pijn om na enkele minuten geheel te verdwijnen. Rennies - een plezierige re medie smakelijk en onopvallend. In de vergoedens van de beloning van deze vakonderwijzers zijn mede begrepen de ter uitvoering van de diverse sociale verzekeringswetten door het schoolbestuur betaalde premiën, verminderd met de bedra gen c.q. percentages, die daarvan zo nodig of mogelijk op de betrok kenen worden verhaald. Op grond van het bovenstaande en met inachtneming van de terza ke door de minister vastgestelde be loningsnormen, stellen B&W voor de vergoedingen voor het vakon derwijs voor het jaar 1959 vast te stellen, zoals deze in de bij dit schrijven behorende bijlage per school zijn berekend. Aan het einde van deze berekening is een over zicht opgenomen, aangevende het bedrag van de alsnog bij te betalen vergoedingen alsmede van de door de schoolbesturen teveel genoten en derhalve door hen in de ge meentekas terug te storten voorlo pige vergoedingen met betrekking tot voormeld vergoedingsjaar. Blykens de in de bijlage opge zette berekening dient ingevolge artikel lOlbis van de L.O.-wet 1920 voor het jaar 1959 aan de schoolbe sturen nog betaalbaar te worden gesteld een bedrag van 810,02, waartegenover staat een terugont vangst van te veel genoten voor schotten tot 'n bedrag van 166,94. Hieruit resulteert, dat ten laste van

Echo van het Zuiden | 1962 | | pagina 1