wAAlwijkse en UnqstRAAtse couRant Uitreiking diploma's cursus Industrievorming U.S.A.-Patenl Plagiaat FILMJOURNAAL luxGr Musis Sacrum DoeI van de cursus Behoefte aan kadervorming Taken van de V.A.S. De geslaagden Metamorphose GEDACHTEN VAN EEN BOUWPASTOOR xx Uitgever: Waal wij kse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Gironummer 50798 Dit blad verschijnt 2 x per week Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk TeL 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Abonnement: 22 cent per week per kwartaal ƒ2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief Telegram-adres „Echo" Vorming van de jeugd verdient de nodige aandacht In het bovenrestaurant van de Stadsschouwburg te Tilburg had zaterdag j.l. de tweede uitreiking plaats van de getuigschriften aan de geslaagden van de cursus industrievorming, waarbij de heer Geurts, voorzitter V.A.S. een groot aantal genodigden mocht be groeten, w.o. het dagelijks bestuur van de federatie, de heren van Gerwen en Mannaerts, heren docenten en daarnaast ouders of ver loofden van de geslaagden, die het altijd prettig vinden om bijeen komsten als deze bij te wonen. De heer Geurts sprak er zijn bijzon dere vreugde over uit de heer J. v. d. Akker te kunnen begroeten, die wegens ziekte het laatste jaar niet aanwezig heeft kunnen zijn. Hij hoopte van harte dat de heer van den Akker thans weer regel matig tegenwoordig zal kunnen zijn. Bijzonder verheugd is de heer Geurts over het feit, dat weer aan 8 geslaagden een getuigschrift kan worden uitgereikt, hoewel hij het jammer vindt, dat drie can- didaten moesten worden afgewezen. Het doel van de cursus is, aldus de voorzitter, mogelijk toekomstig lei dinggevend personeel een algemene informatie te geven over enige aspec ten van de moderne bedrijfsorganisa torische problematiek en over de vorm van de huidige bedrijfsvoering. Deze cursus bedoelt dus geen afge ronde opleiding te geven tot chef of dergelijke functionarissen, doch veel eer een onmisbare basis te leggen, waarop een verdere direct op de functie gerichte opleiding gegrond kan worden. Wat de belangrijkheid van deze cursus betreft, wees de heer Geurts op het feit dat in 1957 werd gestart met 24 leerlingen, terwijl dit aantal op 1 januari 1962 488 be droeg. Er bestaat, aldus de heer Geurts, een grote behoefte aan kadervorming in de schoenindustrie, want een goed kader is van grote invloed op de ver dere ontwikkeling van de Nederland se Schoenindustrie. Hiertoe werd op gezet een cursus in industrievorming, die beoogt te zijn informatie over aspecten van de bedrijfsorganisatie en tevens beoogt een basis te leggen voor verdere functies in het bedrijfs leven. De duur van de cursus is 2 jaar en de onderwerpen die worden behandeld, betreffen o.a. C.A.O., loonpolitiek, arbeidstechniek, psycho logie, veiligheid in het bedrijf, ar beidsrecht en Economie. Dat de op leiding goed en verantwoord is, be wijst het feit, dat de docenten stam men uit de schoenindustrie of uit in dustrieën die hiermede te maken hebben. De heer Geurts brengt dan ook hartelijk dank aan de docenten, die hun medewerking hebben verleend,, n.l. aan de heren: -4. A. van Gerwen: Adj. secretaris Federatie Ned. Schoenfabrikanten. W. C. van Kouwen: Ned. Kath. Bond van Werkmeesters en ander toe zichthoudend personeel. Lammers; Inspecteur Arbeidsin spectie. H. v. d. Loo: Personeelchef Berkel- mans' Schoenfabrieken. A. C. Tempelaars: Personeelchef Ae ro Schoenfabrieken. M. M. Meijs: Chef Bedrijfsbureau Robinson Schoenfabrieken. IF. v. d. Anker: Douwe Egberts, Utrecht. Deze heren verzorgden 80 lesavon- den van 3 uur. Wat de taken van de V.A.S. voor de toekomst betreft, aldus de heer Geurts, deze zijn o.a. Bestudering rapport leerbehoeften schoenindu strie m.b.t. uitoefening van de ver schillende beroepen in de schoenin dustrie. Verder zal aandacht moeten worden besteed aa n vorming van de jeugd, het benutten van elders opge dane ervaringen t.b.v. de schoenin dustrie, men zal moeten komen tot intensieve samenwerking met scholen, noodzakelijk om te komen tot unifor miteit in de vooropleiding. Verder wees de heer Geurts op de noodza kelijkheid van diepgaande studie van de opleidingsprogramma's, omdat bij de voortgaande mechanisatie de vak opleiding zich hieraan moet aanpas sen. Nogmaals benadrukte de heer Geurts de behoefte in de schoenin dustrie aan goed geschoolde mensen, die de goede naam van de Neder landse Schoenenindustrie in binnen- en buitenland zullen helpen te behou den en zo mogelijk nog meer in waar dering te doen stijgen. Hierna ging de heer Geurts over tot de uitreiking van de diploma's aan de volgende geslaagden: K. F. Bax, Nijmegen; C. A. J. Borsten, Nijmegen; H. J. Eisenberg, Nijme gen; J. H. van Heesch, Nijmegen; A. J. v. d. Heijden, Waalwijk; A. J. J. de Laat, Udenhout en W. Spuy- broek, Dongen. Hij wenste alle ge slaagden geluk, doch speciaal de heer Eisenberg uit Nijmegen, die ondanks zijn meer gevorderde leeftijd het ge tuigschrift met glans heeft behaald, terwijl hij bovendien vandaag nog jarig is. In deze gelukwens werden ook de ouders en verloofden betrok ken, doch de heer Geurts wil er nog eens met nadruk op wijzen, dat men dit getuigschrift niet moet zien als een afsluiting, maar als een funda ment, waarop kan worden voortge bouwd. Het kader in de schoenindu strie moet op een behoorlijk peil staan en hiervoor is verdere studie nodig. Door de geslaagden moet elke mogelijkheid worden aangegrepen om te komen tot een zo goed mogelijke toekomst in de schoenindustrie, dat uiteindelijk niet alleen ten goede komt aan de industrie, maar ook aan de persoon zelf. Namens de docenten spreekt de heer v. d. Loo een dankwoord tot de heer Geurts, terwijl hij de geslaagden feliciteert met het behaalde succes en met de ontwikkeling die zij tijdens deze cursus hebben opgedaan. De heer v. d. Loo wees er op dat de ge slaagden door het volgen van deze cursus als persoon, doch ook inner lijk zijn veranderd, zodat zij als het ware in deze 2 jaar een metamor phose hebben ondergaan. Door deze betere personificatie zullen zij beter in staat zijn om te bereiken wat zij zich in de schoenindustrie als doel hebben gesteld. Ook de dames wenst de heer v. d. Loo van harte geluk. Een speciaal woord van dank brengt de heer v. d. Loo aan V.A.S., want zonder steun van V.A.S. zou men niet in de gelegenheid zijn om tot goede resultaten te komen. Het laatste jaar hebben wij, aldus de heer v. d. Loo, de heer v. d. Akker zeer gemist en hij hoopt dan ook dat de heer v. d. Akker weer spoedig regelmatig in hun midden zal zijn. De heer Geurts sprak een slot woord, na nogmaals de geslaagden te hebben gelukgewenst, waarvan hij hoopt dat allen zullen komen op een nuttige plaats ten dienste van de schoenindustrie. Hierna werd deze belangrijke bij eenkomst gesloten. Schoentjes uit de Langstraat bron van „inspiratie" De internationale vakpers heeft, veelal met de nodige ophef, gewag gemaakt van een nieuw Amerikaans patent. Het heet daarbij dat een zekere dokter Simon J. Wikler, voetkundige uit Florida, het aanzien en de struk- tuur van baby- en kinderschoenen op revolutionaire wijze heeft veranderd. Dr. Wikler beweert dat het dragen van zijn kinderschoenen het effect heeft van lopen op blote voeten om dat zij de mogelijkheid zouden bie den om er de tenen in te spreiden. De schoentjes worden onder het merk BUSTER BROWN in de han del gebracht en heetten een absoluut nieuwe vorm te hebben. Het patent heeft in de eerste plaats betrekking op de z.g. „waaiervormige" leest, een leest dus die van de hiel uit naar vo ren steeds breder wordt. Als bijzonderheden worden tevens genoemd: Een ongevoerde schacht van zacht leder en lijmgezwikte maakwijze. Vergeeft U ons, beste lezers, dat wij bij het horen en lezen van de be richten en later bij het zien van de schoentjes even smakelijk gelachen hebben. Wat het Nederlandse Schoenen vakblad SCHOEN-VISIE in een re dactionele noot al veronderstelde, kunnen wij n.l. vlot bewijzen: Dr. SIMON J. WIKLER HEEFT HELEMAAL NIETS NIEUWS UITGEVONDEN. Nederlands Idee? AI geruime tijd worden in ons land bij de fabricage van baby- en kinder schoenen leesten gebruikt die precies zo „waaiervormig" zijn en precies zo breed als de leest van dr. Wikler; bovendien kan men in elke goed ge sorteerde schoenenzaak modellen vin den van onze nationale industrie, die vrijwel identiek zijn aan de Ameri kaanse modellen die met zoveel ophef worden geïntroduceerd. Vergelijkt U de authentieke afbeeldingen maar eens! Het foto'tje waarvoor een trots Zwitsers meisje poseerde bij de af- vaartplaats van een plezierboot werd in de zomer van 1958 gemaakt met toestemming van Dr. Meylan uit Lu- zern (het is zijn kleindochtertje!), die de Waalwijkse schoentjes hogelijk prees. Zowel model als leestvorm van de ze schoentjes lijken als twee druppels water op de Amerikaanse „nieuwe". En kijkt U eens naar de afbeelding van het lage schoentje met de daar bij „geprojecteerde" leestvorm Bezocht hij (incognito) Waalwijks Schoenenmuseum Het is ons (nog) niet bekend in hoeverre het commerciële ballonnetje van de arts uit Florida in The States opgaat. Ook vragen wij ons af of de Ame rikaanse schoenen-dokter Waalwijks schoenenmuseum al eens heeft be zocht. Daar bevindt zich n.l. een laarsje dat directeur Hendriks eens op de Amsterdamse vlooienmarkt heeft ge kocht. Hadden de kasmiddelen van 't toen nog jonge museum het toegela ten, dan zouden er beslist meerdere paren gestaan hebben. Het schoentje, dat tussen een verroest fietsframe, een oude trouwjapon en een aantal andere „kunst"voorwerpen ten prooi viel aan de nooit aflatende speurzin van de heer Hendriks, dateert naar schatting uitl918 en werd gemaakt opeen waaiervormige leest. Het is tevens soepel en wijkt ook Een bouwpastoor dient zich bezig te houden met de finantiële zor gen van de door hem te bouwen kerk, niet alleen omdat hij als pas toor lid en zelfs voorzitter is van het kerkbestuur, maar ook uit ziel zorgelijk oogpunt: hij werkt dan aan de verwezenlijking van een materiële voorwaarde voor het eigenlijke zielzorgwerk, al zal hij daarbij gaarne lekenhulp inschakelen. Daaruit volgt dat aan een bouwpastoor zulk een finantiële bemoeie nis niet verweten mag worden, als zou hij daardoor zijn bevoegdheid overschrijden of zich bezig houden met iets dat geheel vreemd is aan zijn taak. Dit verwijt zou wel van kracht zijn, als hij deze zakelijke kant zou be schouwen als de voornaamste, misschien zelfs als de enigste taak van zijn „bouwpastoor-zijn". Immers, door de Bisschop is hem aller eerst opgedragen een parochie te stichten, d.w.z. de groep gelovigen die zich op een bepaald grondgebied gevestigd hebben of zich daar straks zullen vestigen, te vormen tot een levende gemeenschap in Christus. Laat dan het bouwen van een kerk daarvan een belangrijk onderdeel zijn. Trouwens het bouwen van een kerk heeft nog een geheel ander as- pekt dan het zuiver finantiële, nl. het liturgische. De bouwpastoor - juist als priester en zielzorger - zal het zijn die in de opdracht die het kerkbestuur naar de architekt doet uitgaan, de liturgische aanwijzingen geeft, opdat straks een kerkgebouw verrijze waarin het mogelijk en aantrekkelijk is te bidden en de Liturgie te vieren. Dit aspekt van de kerkenbouw is wel zo bij uitstek priesterlijk, dat slechts zelden een leek zich daartoe bevoegd zal achten, omdat hij als theologisch ongeschoolde te weinig inzicht zal hebben in de Li turgie en bovendien de kerkelijke voorschriften in deze te weinig zal kennen, laat staan begrijpen. Het zal ook hier weer een samenspel moeten zijn; idereen die be moeienis heeft met de bouw van een kerk, brenge daartoe in dat gene wat op zijn terrein ligt; de bouwpastoor het liturgische, de leek het finantiële-materiële, zonder dat daarbij een scherpe afbakening van grenzen nodig is. P. STEVENS pr. Bouwpastoor Waalwijk Giro 362716 qua model niet eens zo heel veel af van de „spectaculaire" schoentjes uit Florida. Het is goed (opnieuw!) te kunnen vaststellen dat de Nederl. schoenin dustrie niet „achter" loopt en zich niet behoeft te bedienen van Inter nationale Persberichten, waarvan de objectiviteit juistheid) ernstig in twijfel getrokken mag worden. Over Amerikaanse plannen om op grote schaal schoenen naar Europa te gaan exporteren hopen wij U in een volgende aflevering van deze ru briek iets te vertellen. Ook zullen wij dan in de gelegenheid zijn een nieuwe kollektie Amerikaan se dames-schoenen met U te bespre ken en (voor zover mogelijk) te bekij ken. GEZWOREN KAMERADEN. Danny Forrester maakt kennis met zijn mede-vrijwilligers, Marion Hod- gekiss, Andy Hookans, L. Q. Jones en de twee Indiaanse vrijwilligers Crazy Horse en Lighttower. Zij kun nen het goed met elkaar vinden en tot hun grote voldoening blijven zij gedurende de opleiding bij elkaar. Zij worden ingedeeld bij het 2e batal jon van het 6e regiment Mariniers, onder commando van majoor Sam Huxley. Marion maakt kennis met de „sol- datenvriendin" Rae. Danny wordt verliefd op Elaine. Hij verwaarloost zijn werk en schrijft niet meer naar huis, tot zijn sergeant, Mac, ingrijpt en hem met zijn vader in Boston laat telefoneren. Dit telefoongesprek maakt een einde aan Danny's korte oorlogsidylle. Zo maakt dit groepje gezworen kameraden nog heel wat mee, maar tenslotte is alles toch weer in orde. Vrijdag en zaterdag 8 uur, zondag 6 en 8.30 uur. Toegang 14 jaar. DE ZEVEN BANDIETEN VAN SILVER SPRING. Het verhaal van Ben Stride, de ge wezen sheriff, die zeven mannen ter verantwoording roept voor de dood van zijn vrouw. Avontuurlijk, vol actie en span ning, met een verrassende ontkno ping. In een slopende, doch avon tuurlijke speurtocht achtervolgt de gewezen sheriff de lafhartige moor denaars, tot hij ze één voor één geli- kwideerd heeft. Maandag en woensdag 8 uur. Toegang 14 jaar. DE GEMASKERDE CONTRA SCOTLAND YARD. Tegen de achtergronden van het half-duistere Londen speelt zich het verhaal af van een gewetenloze orga nisatie, die zich hult in een sfeer van angst en terreur en die onder leiding van een geheimzinnige ongrijpbare figuur spectaculaire misdaden be drijft. Aanvankelijk staat Scotland Yard machteloos tegenover „de gemasker de", die zich hult in het masker van een kikvors, zich omringt met de schrik van een dodelijk geheim en overal waar hdj opdoemt zijn angst aanjagende tekens achterlaat Vrijdag t.m. zondag. Toegang 18 jaar. HET PURPEREN MASKER. Hij hield het hele land in spanning door zijn roekeloze dapperheid en toch wist niemand wie hij was. Hij reed door bloedrode bladzijden der historie, hield de banier van moed en avontuur hoog, waagde alles voor z'n land, zijn liefde en zijn eer. In adem loze opwinding zult u de stormach tige staaltjes van moed, list en wraak gadeslaan van de man, die zijn ge heim achter een purperen masker ver borg. Tony Curtis, pittig, lenig, bru taalin een rol, die Douglas Fairbanks hem benijd zou hebben. Zondagmiddag 3 u. Toeg. 14 jaar. DE NACHT (LA NOTTE). Het onvergetelijke van deze film is misschien vooral gelegen in die uiterlijke dus schijnbare gestileerd heid, in de wijze waarop de regisseur er bij is en zich toch kan vermommen als toeschouwer. De wandeling van Jeanne Moreau door de stad vol la waai, behoort tot de prachtigste stuk ken film die men in jaren kan hebben gezien, in al z'n eenvoud, in alle sim pelheid van vorm, bij alle economie van middelen, zegt het meer over de mens van deze tijd dan 50 bijeenge- kunstelde „eigentijdse" drama's te zamen. Daar, maar zo in talloze scè nes van de film, is het, alsof de regis seur alleen maar achter een hoge mate van stijlzorgvuldigheid zijn emo ties verborgen kan houden, men is getuige van een tot het uiterste ge spannen beheersing, een wonderlijke ingetogenheid. Maandag en woensdag, Toeg. 18 jaar VRIJDAG 20 JULI 1962 84e JAARGANG No. 56 De rcho van het Zuióen Het kleindochtertje van Dr. Meylan uit Luzern draagt Waalwijkse schoentjes... Het principe van een extra ruime „waaier vormige" leest dat onze nationale industrie al jaren toepast... (afbeelding uit 1953, model geïntroduceerd op de SLEM-Waalwijk) Een model dat vrijwel identiek is... (Cliché's kinderschoenen - Jimmy Joy Waalwijk.) 3 modellen van Dr. Wikler zoals ze in het Amerikaanse octrooischrift zijn opgenomen

Echo van het Zuiden | 1962 | | pagina 9