wAAlwijkse en LanqstRMtse couRAnt Deelneming aan de opstelling van een ruimtelijk structuurplan voor Midden-Brabant EUROVISIE - V.S. VOOR 200 MILJOEN KIJKERS Produktie schoenindustrie nog 8 percent beneden 1961 BINNEN- EN BUITENLAND VACANTIETIJD PEERLESSTIJD atfeSi/oordefiete/ Amerikanen krijgen Europa te zien in 18 minuten WPH MAANDAG 23 JULI 1962 84e JAARGANG No. 57 De tcho vAn het Zuióen i üitlever: tfaalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen goofdredacteur: JAN TIELEN Gironummer 50798 pit blad verschijnt 2 x per week Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Abonnement: 22 cent per week per kwartaal ƒ2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m Contract-advertenties: speciaal tarief Telegram-adres „Echo': De ruimtelijke ordening heeft reeds van oudsher behoord tot een van de meest belangrijke ta ken van de gemeenten. Aanvankelijk opgevat in de enge betekenis van stratenplan, kent de woningwet reeds sinds 1901 aan de gemeentebesturen de bevoegdheid toe tot het vaststel len van uitbreidingsplannen. Al spoedig bleek dit begrip in zake uitbreidingsplannen te eng omlijnd en ontwikkelde het uit breidingsplan zich als gevolg van de economische en industri ële ontwikkeling van ons land tot bestemmings- en ontwikke lingsplan. Sinds 1944 bepaalt men in de ze plannen „wat" en „hoe" op plaatsen als bebouwingszone aangeduid, mag worden gebouwd terwijl daarnaast de terreinen worden vastgelegd, die niet zul len worden bebouwd, doch hun huidige bestemming zullen bewa ren ol een andere bestemming verkrijgen (bos, agrarisch ge bied, waterwingebied, recreatie terreinen e.d.). Doel van deze planning is om van een gemeente een leefbare gemeente te maken en om aan elk onderdeel als woonwijken, industrieterreinen enz. de meest rationele plaats in de gemeente te verzekeren met daarnaast re servering van de nodige stroken of terreinen voor wegen, parken, sportterreinen, begraafplaatsen, openbare of bijzondere gebou wen enz. De ruimtelijke ordening wordt in deze betekenis gehanteerd als middel om in sociaal, econo misch en cultureel opzicht de gunstigste voorwaarden te schep pen voor een doeltreffende ont wikkeling van de gemeenschap binnen een bepaald territoir. Als gevolg van de bevolkings aanwas, de ontwikkeling van het sociale en economische leven en het meer ingewikkeld worden van het leefpatroon van de na oorlogse samenleving, is het be grijpelijk en vanzelfsprekend dat men bij het treffen van maatre gelen op 't terrein van de ruim telijke ordening in een bepaalde gemeente rekening moet houden met de ontwikkeling van een streek, met de maatregelen en ontwikkelingen derhalve van buiten dat territoir gelegen ge bieden. Er dienen bij de vaststelling van gemeentelijke regelingen op het gebied van de ruimtelijke or dening onvermijdelijk interge meentelijke en bovengemeentelij- ke belangen mede behartigd te worden. Beduchtheid hij de gemeente besturen voor aantasting van hun autonome bevoegdheden is oorzaak geweest dat er van sa menwerking van de gemeenten op het terrein van de ruimtelijke ordening tot voor kort niets of nagenoeg niets is gekomen. De ontwikkeling van een gehe le streek noont er echter steeds meer toe om aard en functie der gemeente binnen die streek te be palen en een beleid te voeren, dat mede op het streekbelang moet worden gericht. Voor eenieder zal het duidelijk zijn, dat de samenloop van de eerder genoemde verschijnselen medebrengt, dat elke gemeente niet meer alleen en zelfstandig ruimtelijk kan gaan ordenen zon der duidelijke en doelgerichte sa menspraak en samenwerking met de tot één streek behorende gemeenten. Dit betekent, dat naast de op uitbreidingsplannen gebaseerde ontwikkeling van elke gemeente eeu op een streek-structuurplan gefundeerde ontwikkeling van de streek dient te worden nage streefd. De nieuwe wet op de ruimte lijke ordening, welke inmiddels de beide Kamers der Staten-Ge- Ueraal is gepasseerd en welke spoedig van kracht zal worden, stelt de overheid, ook de gemeen telijke overheid, in staat om een zich aan de omstandigheden aan passend ruimtelijk beleid te voe ren met een doeltreffende coör dinatie tussen de diverse overhe den. Voor zover voor de gemeenten vai belang, wordt vermeld, dat z;tl komen te vervallen de thans ■J°g geldende direct bindende gracht van het streekplan t.o.v. de gemeentelijke uitbreidings pannen en dat daarvoor in de P'aats komt de bevoegdheid van Gedeputeerde Staten om aan de gemeenteraad op grondslag van een door de provinciale staten vastgesteld streekplan, dat geen bindende regels meer zal bevat ten, aanwijzingen te geven om trent de inhoud van een gemeen telijk bestemmingsplan, welke aanwijzingen de gemeenteraad heeft op te volgen. In de nieuwe wet wordt onder scheid gemaakt tussen een ge meentelijk bestemmingsplan en een gemeentelijk structuurplan. Alleen een gemeentelijk bestem mingsplan zal de burgers recht streeks binden en dit plan zal dan ook moeten fungeren als een verzamelpunt van planologische inzichten van de centrale, pro vinciale en gemeentelijke over heid t.a.v. de bestemming van de binnen het grondgebied der ge meente gelegen ruimte. Een gemeentelijk structuur plan zal alleen, evenals nationaal facetplan en streekplan, een pro gram kunnen zijn, een streefplan dat de beleidslijn uitstippelt in zake de ruimtelijke ordening. Dit gewijzigd systeem zal moe ten medebrengen, dat de gemeen telijke overheid bij het planolo gisch beleid de planning van de hogere overheid als algemene achtergrond zal moeten zien en aanvaarden en zij niet de hante ring door de hogere overheid van de „aanwijzingen" zal moeten af wachten. De aldus in de nieuwe wet ge trokken beleidslijn met betrek king tot de ruimtelijke ordening moet de grondslag vormen voor de al dan niet gereglementeerde samenspraak of samenwerking van de gemeentebesturen op dit terrein. Reeds eerder is er op ge wezen, dat de gemeentelijke pla nologie niet meer uitsluitend be paald kan worden door factoren van uitsluitend gemeentelijke aard, want de huidige leefeen heid der gemeente is en kan niet meer zijn een zelfgenoegzame en zelfstandige leefeenheid, doch maakt deel uit van een groter verband. Al behoort de vaststel ling van streekplannen tot de taak van de provinciale overheid het is niettemin bijzonder ge wenst, dat de gemeentelijke over heid in de voorbereiding van de regionale planning wordt betrok ken door de te projecteren streekstructuur te maken tot ge sprekspunt tussen de gemeente besturen, die geacht kunnen wor den te behoren tot een streek en die betekenende belangen ge meen hebben. Reeds meerdere jaren is er in het gebied van Midden-Brabant een streekraad werkzaam, be staande uit de burgemeesters van diverse gemeenten onder voorzit terschap van de burgemeester van Tilburg, welke zich bezig hield met de gezamenlijke studie en bespreking van gemeenschap pelijke problemen en welke en kele malen ter bevordering van bepaalde streckbelangen naar buiten optrad. In het voorjaar van 1960 kwam de opstelling van een structuurplan in de beraad slagingen sterk op de voorgrond, welke beraadslagingen tot gevolg hebben gehad, dat aan het E.S.i. te Tilburg opdracht werd gege ven tot het instellen van 'n voor onderzoek ten behoeve van het structuurplan. Uit het door het E.S.I. uitgebrachte rapport blijkt dat 't streekraadgebied van Mid den-Brabant omvat de gemeen ten Alphen en Riel, Berkel-En- schot, Dongen, Gilze-Rijen, Goir- le, Hilvarenbeek, Loonopzand, EXCLUSIEF C H O N E N Grotestraat 153 Waalwijk Tel. 2505 Moergestel, Oisterwijk, Tilburg en Udenhout. Daar geheel Mid den-Brabant, het gebied gelegen tussen de Belgische grens en de Bergse Maas, duidelijk een groot aantal belangen heeft, werd èn de gemeente Waalwijk èn de tot de Langstraat behorende ge meenten van meet af aan in het onderzoek betrokken. Mede op instigatie van de Commissaris der Koningin van Noord-Brabant heeft de streek raad de gemeente Waalwijk ver zocht om cleel te nemen aan de voorbereiding en opstelling van 'n streekstruetuurplan voor Mid den-Brabant, met als uitgangs punt de conclusies vervat in het eerder genoemde rapport van het E.SI. te Tilburg. Op grond van voienstaande uiteenzettingen en in aanmer king nemende het grote belang, dat Waalwijk heeft bij deelne ming aan de samenwerking van de gemeenten in het gebied van Midden-Brabant op het terrein van de regionale ruimtelijke planning, stellen b. en w. de raad voor medewerking te verlenen aan de voorbereiding en opstel ling van een streekstruetuurplan en daarvoor voor het jaar 1962 een krediet beschikbaar te slel- ien van 14 cent per inwoner. Ten aanzien van de te volgen werkwijze delen b. en w. de raad nog mede, dat'het rapport van 't E.S.I. voor de opstelling van het structuurplan gezien moet wor den als de voltooiing van de eer ste fase. In de tweede fase zullen vele aanvullende gegevens, o.m. om trent de demografische ontwik keling, noodzakelijke %erbin- dingslijnen e.d. moe'en worden verzameld en bestudeerd om tot een oordeelsvorming over de toe komstige ontwikkeling van de streek te komen. In de dorde fase zullen aan de hand van de voor handen gegevens en verkregen inzichten een aantal variaties van het structuurplan moeten worden samengesteld. De keuze hieruit van het definitieve plan vormt dan de vierde fase. Als vijfde fase zou men dan de de taillering b.v. voor bepaalde de len van de streek kunnen zien. De taakstelling bij de te onder nemen werkzaamheden is als volgt te omschrijven: het in ge meenschappelijk overleg ontwik kelen van een visie op de toe komstige ruimtelijke structuur van dit gewest en als resultaat daarvan het (doen) vervaardigen van een wetsontwerp voor een ruimtelijk structuurplan, neer te leggen in de vorm van een van toelichting voorziene schetskaart die in grote trekken de toekom stige ruimtelijke indeling van 't gewest zal aangeven. Bij de vervulling van deze taak stelling zal de Streekraad wor den bijgestaan door prof. dr. J. Godefroy, die objectieve voor lichting zal moeten geven en moet helpen zo diep mogelijk in de onderhavige materie binnen te dringen. Doel van de arbeid zal dus zijn te komen tot een gemeenschap pelijke visie op de toekomst van Midden-Brabant, zoals die opti maal mogelijk is. Deze visie zal vertaald moeten worden, vorm moeten krijgen in een regionaal ruimtelijk plan. Dit plan behoeft op zichzelf geen bestemmingen ilx te houden, maar richtlijnen voor gemeente lijke bestemmingsplannen moe ten aangeven. Die richtlijnen zijn dan voor 'n veel huigere periode bedoeld dan die waarvoor de gemeentlijke be stemmingsplannen in het alge meen plegen te worden vastge steld. Zulke richtlijnen behoeven niet aanstonds in hun geheel in gemeentelijke bestemmigsplan- nen te worden opgevolgd. In een gemeentelijk bestemmigsplan b. v. zou men kunnen volstaan met de projectie van uitbreidings- en bebouwingskernen voor een 10- jarig tijdvak en overigens met voorlopige bestemmingen. B. en w. menen dat de raad met het college van oordeel is, dat aanvaarding van het in het pre-advies gedane voorstel in het belang is van een evenwichtige ontwikkeling van Waalwijk. Vanavond, als de Amerikaanse „Telstar"-satelliet zijn 124e en 125e omwenteling om de aarde maakt, zullen naar raming 200 miljoen mensen aan beide zijden van de At lantische oceaan getuige zijn van de resultaten der eerste directe uitwis seling van televisie-programma's tassen Europa en de V.S. Eerst zal tussen 20 uur en 20.30 uir de „American Network Consor tium" (ANC) een actualiteitenpro- giamma met o.m. delen van een VN.-debat en een persconferentie vrn president Kennedy en beelden ut Cape Canaveral en van 't Mor- mmenkoor naar Europa zenden. Dm 22.50, tijdens de 125e omwen teling, begint een programma van de Eurovisie met de klokslag van de Londense Big Ben, waarna in snel tempo directe opnamen uit ge heel Europa zullen worden ver toond, die via een centrale post in het Brusselse paleis van justitie, de antennes van Goonhilly Down in Cornwall (Engeland), de Telstar, 't station Andover in de Amerikaanse staat Maine en honderden tussen stations in de V.S. op de Amerikaan se beeldbuizen zullen verschijnen. In dit Europese programma, dat wegens de snelheid van de Telstar slechts achttien minuten kan duren, wil de Eurovisie zoveel mogelijk fa cetten van Europa belichten en men hoopt hierin te kunnen slagen, dank zij een minutieuze samenwerking van duizenden technici in een tien tal landen. Men begint met een flits van Pa rijs en Rome bij avond en beelden van de middernachtzon en rendie ren in Lapland, het nachtelijke uit varen van vissers uit de haven van Taormina op Sicilië, van de Spaanse rijschool in Wenen en de redding boot van Lizard Point in het uiterste westen van Cornwall. Schatten Na aldus de grenzen van Europa te hebben geïllustreerd, volgen beel den van Europese historische schat ten: de oudste Servische bijbel in Zuid-Slavië, de Sixtijnse kapel in 't Vaticaan, de Magna Charta in En geland en de Nike van Samothrace in het Parijse Louvre. Dan illus- FA. A. A. FARO Crotestraat 15, Waalwijk MULDERS' RIJWIELHANDEL St Crispijnstraat 71, Waalwijk FA. C. A. VAN DER SCHANS Heistraat 190, Capelle Verkopen trekken na stagnatie weer aan. Het teleurstellende weer en de agressieve invoer van vooral de Ita liaanse industrie, hebben de Neder landse schoenindustrie gedwongen in de eerste vijf maanden van dit jaar de productie van lederen schoe nen nogal krachtig te verminderen. Blijkens een zojuist verschenen overzicht van het Centraal Bureau voor de Statistiek, is de productie in de periode januari tot en met april met 8,1 percent gedaald onder het peil van dezelfde maanden van vorig jaar. Trage export wekt bezorgdheid. De schoenindustrie is door de da ling van de productie in de eerste maanden van dit jaar niet veront rust, al beraadt men zich op de ont wikkeling zoals die zich, door de ^toenemende invoer van schoeisel en de hoge export, sinds enkele jaren ontwikkelt. Dat beraad gaat vooral in de richting van een grotere sa menwerking, waartoe sommige be drijven reeds de eerste aarzelende schreden hebben gezet. Momenteel begint de schoenmarkt zich alweer enigszins te herstellen. Dat kan mede afgeleid worden uit het feit, dat in de eerste maanden er van de zijde van de schoenindus trie enkele aanvragen waren om tot gedwongen arbeidstijdverkorting over te gaan. Dergelijke aanvragen zijn er thans niet meer. i Slecht weer. De verkoop van lederen schoenen is zowel in het eerste kwartaal als in de lentemaanden bijzonder on gunstig beïnvloed door de weers omstandigheden. Vooral voor zomer schoenen is dit derde achtereenvol gende slechte seizoen teleurstellend geweest. Toch verwacht de schoen industrie niet dat de productie dit jaar zo heel veel lager zal zijn dan in het bijzonder productieve 1961. De recordcijfers van dat jaar zullen echter wel niet gehaald worden. De lagere omzetten weerspiegel den zich in het eerste kwartaal in de geld-ontvangsten van de 250 schoenfabrieken, waar tien of meer mensen werkzaam zijn. Hun geza menlijke omzet verminderde vol gens het CBS in die periode tot 83,1 miljoen gulden tegen 89,2 miljoen in dezelfde periode van vorig jaar. Een omzet, die zowel door lagere binnen- als buitenlandse verkopen ongunstig werd beïnvloed. Vooral de export (in samenhang uiteraard met de stijging van het marktaandeel dat buitenlandse schoenfabrikanten in Nederland veroveren) wekt bij de schoenindustrie bezorgdheid. De totale export van schoeisel bereikte in de periode januari tot en met mei een totaal van 12,3 miljoen gulden, tegen 14,3 miljoen gulden in dezelf de maanden van vorig jaar. Passief. Weliswaar is de export inmiddels weer wat aangetrokken, waartegen over het groeitempo van de buiten landse aanvoer wat is getemperd, maar de handelsbalans van schoeisel is toch duidelijk passief, terwijl de schoenindustrie tot voor kort altijd op een actieve handelsbalans kon bogen. Kostenbewaking en opvoering productiviteit zijn essentiële voor waarden om de export op te voeren. Daarin neemt de bundeling van krachten een voorname plaats in. Groepjes schoenfabrikanten werken op het gebied van de export reeds samen, zoals ook op ander terrein schoorvoetend vormen van samen werking tot ontwikkeling komen. Hechte concentraties in de vorm van fusies vinden nog niet plaats. Deze worden uitermate bemoeilijkt door dat de Nederlandse schoenindustrie in belangrijke mate is samengesteld uit familiebedrijven, waar het sa mengaan met andere bedrijven voor allerlei factoren bemoeilijkt wordt. (Volkskrant) Dr. TILANUS VEERTIG JAAR IN TWEEDE KAMER Dr. H. W. Tilanus, voorzitter van de Tweede-Kamer-fractie van de Christelijk-Historische Unie, is in 't conferentie-oord Woudschoten aan het begin van de driedaagse zomer- conferentie van de CHU gehuldigd voor een merkwaardig jubileum: dat van veertig jaren Kamerlid. Mi nisters, staatssecretarissen, Kamer leden zowel van Eerste als Twee de Kamer en talrijke andere po litieke figuren, waren naar het rian te conferentie-oord, enkele kilome ters buiten Zeist, gekomen voor deze plechtigheid, die oorspronkelijk was «aangekondigd als een gewone con ferentie. Minister Toxopeus (Binnenlandse Zaken) verleende namens de Ko ningin dr. Tilanus (77) de hoge on derscheiding van commandeur in de Orde van de Nederlandse Leeuw. De bewindsman haalde oude herin neringen op van gezamenlijk in Breda doorgebrachte jaren. Het was in Breda, dat dr. Tilanus zijn eerste politieke zetten deed, wist minister Toxopeus. In de twintiger jaren vroeg dr. Tilanus aan de secretaris van de CHU propaganda te maken in Brabant. Daar zouden genoeg ge gadigden zijn. „Doe het zelf", ant woordde de secretaris. Dr. Tilanus treert Eurovisie de Europese weten schap met een beeld van het kern energielaboratorium van de Cern bij Genève, de industrie door een hoogoven bij Duisburg en de cul tuur door een fragment van een Tosca-uitvoering in de thermen van Caracalla te Rome, waarna de uit zending wordt besloten met een wandeling over de Parijse Champs Elysees en enige flitsen uit Enge land. In dit programma zijn geen beel den uit Nederland opgenomen. Men heeft bij de Eurovisie nu eenmaal een keuze moeten doen, zo werd donderdag op een persconferentie in Brussel verklaard. Wel is er overleg met de Nederlandse instan ties geweest. Veel problemen. Voor deze uitzending heeft men 'n ontstellende hoeveelheid technische problemen moeten oplossen. Zo heeft men b.v. in de V.S. meer beeldlijnen dan in Europa waar overigens ook onderling nog ver schillen zijn en het Europese systeem met 25 beelden per seconde zal op het Amerikaanse van 30 beel den per seconde moeten worden ge bracht. In de koepel van het paleis van justitie in Brussel, het hart en het brein van de Europese televisie, samenwerking, is een aparte studio bijgebouwd. Bij het Amerikaanse programma zullen vertalingen in 8 talen worden gevoegd. was kwaad, maar deed het. Namens het seniorenconvent van de Tweede Kamer sprak de liberale fractie-voorzitter prof. Oud. Het socialistische Tweede-Kamerlid, de heer Bommer, was als plaatsvervan gend Kamervoorzitter naar Woud- schoten gekomen. Hij huldigde dr. Tilanus vooral, omdat de CH-afge- vaardigde altijd heeft geprobeerd zo veel mogelijk Kamerzittingen mee te maken. „Ik wilde altijd weten wat er aan de hand was", zei dr. Ti lanus later. Dr. Tilanus zal komend jaar nog fractie-voorzitter blijven. Daarna zal hij aftreden. Waarschijnlijk zal de huidige partij-voorzitter, mr. H. K. J. Beernink hem opvolgen. Mr. Beernink zei later op de avond, dat de nieuwe fractie-voorzitter „na de verkiezingen van 1963 gekozen zal worden". Toen dr. Tilanus zijn „toe komstige opvolger" sterkte toewens te, draaide hij zich speciaal om naar mr. Beernink. Nederlandse artiestengala. „AMATEURS" IN DE PISTE Het is er dan toch heus van ge komen, het „Grand Gala des Artis tes", het Nederlandse pendant van het roemruchte Parijse evenement waarvan de baten ten goede komen aan de armlastige vedetten van weleer. In Frankrijk vormt deze gala-voorstelling door niet-circus- artiesten een jaarlijkse traditie. Nederland beleefde in een afge lopen nacht de primeur van dit lief dadigheidsfeest, waarvan de op brengst bestemd is voor de prille stichting „blijvend applaus", die be hoeftige artiesten wil gaan steunen. Ruim 1300 mensen hadden diep in hun beurzen getast, betaalden de forse toegangsprijzen (van tien tot vijftig gulden) en hielpen aldus mee aan de poging om van dit artiesten gala ook in ons land een jaarlijkse traditie te maken. Ze hebben van hun nachtelijk bezoek aan circus Boltini in Amsterdam geen spijt ge had. De bezoekers hebben b.v. erva ren dat de 25 leden van het resi dentie-orkest o.l.v. André Lüske 'n onvermoeibaar circus-orkest vorm de en dat de actrice Coba Keiling het als spreekstalmeesteres lang niet gek deed. Theo Uden Masman hield zes volbloed-Friese- en zes glanzen de Gelderse paarden in vrijheids dressuur even gemakkelijk onder de zweep als zijn Ramblers onder de dirigeerstok. Zanger Thom Keiling slaagde er na wekenlange repetities in vier baby-olifanten in beweging te krij gen, televisie-omroepster Elizabeth Mooij was te zien als hogeschool rijdster, haar collega Ansje v. Bran denberg liet haar pony voetballen, Christel (Mamaloe) Adelaar demon streerde enkele „telepathische kron kels", Herbert Joeks presenteerde een hypergeheimzinnige illusionis-

Echo van het Zuiden | 1962 | | pagina 1