wAAlwijkse en UnqstRAAtse couRAnt DE MAN, die de wereld kleiner maakte Nijverheidsschool voor WAALWIJK en OMSTREKEN Nieuw-Guinea exit OPLEIDING MEISJES SCHOENSTIKSTERS sluiting van het cursusjaar en uitreiking der diploma's Veertig jaar geleden overleed Alexander Graham Bell vond de telefoon uit en werd voor een buikspreker gehouden Lang gezocht naar snel communicatiemiddel STASSAR BRILLEN BETERE BRILLEN 14 JAAR en leerplichtig zijn. MAANDAG 30 JULI 1962 84e JAARGANG No. 59 --oic J n.inu.'in ut l^u. 39 De echo vad het Zuióen Uitgever: uTaalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Gironummer 50798 Dit blad verschijnt 2 x per week Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Abonnement: 22 cent per week per kwartaal ƒ2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief Telegram-adres „Echo' „Ring, ring!" rinkelt de telefoon. „O, kruidenier, het giet van de hemel, ik zou geen hond over straat willen sturen. Wilt U direct even een pakje margarine brengen?" „Zeker, mevrouw, ik kom het dadelijk brengen. Verder nog iets van Uw dienst? Zeker, mevrouw, dank U wel, mevrouw!" Die mevrouw wilde niet door de regen en liet dat een ander op knappen. Velen maken dagelijks gebruik van de telefoon om 't noodzakelijke in huis te kunnen krijgen. Vrienden bellen el kaar over gi;ote afstanden, za kenlieden plegen de meeste trans acties telefonisch te regelen en diplomaten voeren besprekin gen over de grenzen van landen en in minder dan geen tijd. Pre sident Kennedy pleegt zelfs overleg via rechtstreekse tele foonlijnen met Londen, Parys, Bonn en binnenkort Moskou. Dat werd mogelijk door de uitvinding van de telefonie. Miljoenen mensen zijn over de gehele wereld op die manier met elkaar verbonden. Wij kunnen van Nederland uit telefoneren met Amerika, met Australië, maar ook met een vriend of een kennis twee straten verderop en alles in een wip! De wereld werd kleiner, heel klein zelfs en dat allemaal door de uitvin ding van een in 1847 geboren man genaamd Alexander Graham Bell, die vele jaren lang vocht voor een idee, worstelde met de techniek om tenslotte te slagen en zijn fantasie in werkelijkheid om te toveren. De telefoon, de „verrespreker", werd geboren en daarmee was 't probleem van snelle communicatie over grote afstanden in wezen opgelost. Reeds de volkeren in de oud heid hadden behoefte aan een sy steem waardoor zij in staat wa ren berichten over grote afstand over te brengen. De koerier, de man die een bericht mondeling of schriftelijk overbrengt, is wel de oervorm, doch men wist ook toen reeds, dat de tijdsduur voor overbrenging van een bericht zeer belangrijk kan zijn en dus kwam men tot een snellere me thode. namelijk die van de zoge naamde „fakkeltelegraaf". Bepaalde signalen met fakkels die in de rechter- of linkerhand werden vastgehouden of bewo gen, stelden codewoorden, letters of cijfers voor. Dit systeem werd seeds door de Assyriërs toege past. Later kwam men tot nog andere methoden als 't zwaaien met vlaggen, signaalvuren op bergtoppen, het slaan op trom mels of het geven van bepaalde signalen op bazuinen, welke be richten via een keten werden doorgegeven. De werkelijke oplossing voor 't grote probleem schonk ons de grote natuurkundige A. G. Bell. Op 24 jaar hoogleraar Alexander Bell was de zoon van een spraaklcraar aan het University College te Londen, lector in de fonetiek te Edinburg en later te Kingstond (Ontaria). Deze deskundige, dus de vader van de jonge Bell, vond de me thode van de zogenaamde „visi ble speech" uit waarbij door mid del van diagrammen van standen per spraakorganen onderricht gegeven kon worden aan doof stommen. Hij schreef bovendien een wetenschappelijk werk, geti- Het eerste contact Op 10 maart 1876 gelukte het hem te Boston langs een leiding, welke van de zolder van een huis met 2 verdiepingen naar de be gane grond was gelegd, op telefo nische wijze zijn assistent te be reiken. „Watson kom hier, ik heb je nodig", waren de eerste woorden, die op die gedenkwaar dige dag langs telefonische*weg waren overgebracht. De nieuwe uitvinding werd overal druk besproken en men gaf er in Amerika nog al hoog van op hetgeen voor Europa aan leiding was dit nieuws als echte Amerikaanse humbug te be schouwen en Alexander Graham Bell voor een buikspreker en be drieger uit te maken. EXCLUSIEF N E NI Grotestraat 153 Waalwijk Tel. 2505 De ongelovige Thomassen moesten echter reeds spoedig on gelijk bekennen, want in een snel tempo ontwikkelde de grote uit vinding zich verder, toen grote mannen als Edison, Hughes en dergelijke hun krachten er aan gingen wijden. De versterkers de den hun intrede, zeekabels wer den gelegd, centrales gebouwd. Met drukknop en beeldscherm Na verloop van tientallen ja ren ontstond tenslotte het auto matische telefoonsysteem dat ons in staat stelt rechtstreeks en zon der tijdverlies met iemand aan de andere zijde der aarde te spre ken, een net over de gehele we reld met miljoenen aangeslote nen. En nog is de technische vooruitgang niet en einde: na de automatisatie staan de druk- knontelefoon en de beeldtelefoon op onze drempel. In Nederland worden nieuwe kabels uitge spaard, door grote aantallen ge sprekken gericht en gelijktijdig via de televisiezenders naar an dere televisietorens over te zen den. Inmiddels werd er een mobi lofoonnet opgebouwd, zodat we nu vanuit een rijdende auto kun- ten telefoneren. Alexander Graham Bell heeft de verbeteringen en uitbouw van zijn vinding voor een groot deel nog mogen meemaken. Zesen veertig jaar nog was hij getuige van de vooruitgang die zijn vin ding maakte, van het feit, dat er steeds meer mensen gebruik van §ingen maken en hij heeft in zijn romen ongetwijfeld de grote vlucht voorzien, die de telefoon tenslotte nam en zoals wij die he den kennen. Op 2 augustus 1922, nu veertig jaar geleden, overleed Alexander Graham Bell. de man die de we reld kleiner maakte. Te zijner ere werd tijdens zijn begrafenis in de Verenigde Staten gedurende een minuut het gehele telefoonver keer stilgelegd. MINISTER CALS NAAR DE WEST VERTROKKEN Minister Cals is donderdagmid dag met het MS „Prins der Ne derlanden" van de KNSM uit Amsterdam naar de West ver trokken, waar hij van 20 augus tus tot 3 september in Paramari bo de derde vergadering van de culturele adviesraad voor *t Ko ninkrijk zal bijwonen. De minis ter werd uitgeleide gedaan door zijn echtgenote, de gevolmachtig de ministers van Suriname en de Antillen, de heren mr. dr. Pos en Lampe, alsmede de staatssecreta ris van O. K. en W„ prof. dr. Janssen. teld „Science of Speech" (de we tenschap van het spreken). De jonge Alexander Graham Bell geraakte door de onderzoe kingen van zijn vader reeds spoe dig vertrouwd met alle proble men en wetenswaardigheden die met de menselijke spraak samen- mngen. Trouwens, hij drukte de voetsporen van zijn vader en werd, nadat hij met deze in 1870 naar Canada was gegaan, in 1871 ?P de jeugdige leeftijd van 24 jaar hoogleraar fysiologie der spraakorganen te Boston (V. S.), een hewijs dat deze knaap over grote capaciteiten beschikte. Reeds tijdens zijn eerste proe ven kwam de uitvinder op 't idee •e trachten de spraak elektrisch aver te brengen. Hij zag de op- ossing in het maken en over brengen van elektrische stroom- jeranderingen langs een gelei- bende draad. 'Hij trachtte door de praak dergelijke stroompjes op te wekken en deze op een ander punt weer in geluid om te zetten. Ret laat zich nauwelijks raden, v;elk een zware opgave de jonge man zich stelde, maar hij had •feces. In 1875 kwam hij na lang- bfng proeven tot een oplossing. Vrijdagmiddag had in de cantine van de Nijverheidsschool voor Waalwijk en Omstreken de sluiting plaats van het cursusjaar en tevens de uitreiking van de diploma's aan de geslaagden van deze school. Bij deze plechtigheid waren aanwezig het zo goed als voltallige schoolbe stuur, de directeur en de leraren en vanzelfsprekend de leerlingen. De voorzitter van het schoolbe stuur, de heer J. de Kort, opende deze feestelijke bijeenkomst, waar in een officieel schooljaar werd be sloten en de diploma's aan de ge slaagde jongelui konden worden uitgereikt. De voorzitter heette op de eerste plaats welkom zijn mede bestuursleden, de directeur en de leraren van de school, daar dit voor het bestuur de enige manier is om hen openlijk dank te brengen voor hun activiteiten in het belang van de school. De voorzitter stelde het tevens bijzonder op prijs, de heren van de plaatselijke en regionale pers te mogen begroeten, daar hun pu blicaties voor de naam en de be kendheid van de school, zowel bij 't publiek als bij het bedrijfsleven van de grootste betekenis zijn. Dat het toenmalige bestuur van deze school wel met zeer vooruitziende blik was vervuld, toen zij dit fraaie schoolge bouw met zo ruime accomodatie tot stand mochten brengen, blijkt wel uit het feit, aldus de voorzitter, dat we nu in de gelegenheid zijn telken jare een groter aantal leerlingen in te schrijven. Waren het er vorig jaar 247, dit jaar bedraagt het aantal 305. Dit alleen voor de dagschool. Daarnaast komen dus nog de in schrijvingen voor de part-time cur sussen en de avondschool. Boven dien zijn een klein aantal inschrij vingen nog niet geaccepteerd, doch de voorziitter geeft de verzekering dat de schoolleiding alles in 't werk zal stellen om deze voorlopig inge schreven leerlingen allen in de nieuwe cursus op te nemen. Het bestuur is steeds diligent t.a. v. het opzetten van nieuwe cursus sen, waaraan in het bedrijfsleven in onze streek behoefte blijkt te be staan. Zo zijn momenteel een 2-tal cur sussen in voorbereiding, n.l.: 1. Een cursus motorvoertuigen en techniek. Deze cursus is thans in procedure ten departement van O. K. en W. en het bestuur meent goed vertrouwen te mogen hebben dat deze cursus m.i.v. sept. 1963 zal kunnen starten. 2. Een avondcursus „Technicus voor de Schoenindustrie". Dit is een cursus om vakmensen in staat te stellen zelf kleine machinestoringen -op te sporen en eventueel te ver helpen. Deze cursus is niet alleen voor vakmensen in de schoenindus trie, maar eveneens nuttig voor electriciens en bankwerkers, die voor de schoenindustrie werkzaam zijn en die zich in de schoenmachi- netechniek (verder willen bekwa men. Met deze laatste cursus heeft het bestuur goede hoop dat nog dit jaar in oktober kan worden gestart. T.z.t. zal op de pers een beroep wor den gedaan om aan deze cursus meer bekendheid te geven. De voorzitter is verheugd aan 136 van de 153 leerlingen het diploma te kunnen overhandigen. Slechts 17 moesten worden afgewezen. Een re sultaat waarop het bestuur trots is en waaraan gaarne een compliment wordt toegevoegd aan directeur en leraren voor hun ambitie en toe wijding. Zich richtend tot de leer lingen, zei de voorzitter, dat zij dit diploma niet als een sluitstuk, maar als een begin moeten beschouwen, en dat het een extra prikkel moet zijn om te zoeken naar mogelijkhe den om zich verder te bekwamen. Praktisch aalle vakrichtingen, aldus de voorzitter, kennen leerlingen stelsels, die een uitstekende verde re opleiding geven tot specialist in een bepaald onderdeel van je vak. Jullie, jongelui, aldus de heer de Kort, zijn de generatie, die de grote economische veranderingen, die Ne derland in de grote Europese Markt zal ondergaan, zult meemaken. Wa pen je daarom met zoveel mogelijk vakkennis. Met de beste wensen voor een goede toekomst voor alle geslaagden besluit de voorzitter zijn inleidend woord en reikt hierna de diploma's uit aan de volgende ge slaagde leerlingen; Afd. Metaalbewerking. Gijsbertus Alessie, Roelant Geers, Antonius Hendriks, Adria- nus v. Heijst, Wilhelmus Hovers, Arnoldus v. Osch, Cornelis Trim- bach en Adam Verkooijen, allen te Waalwijk; Lodevvijk van Bal- legooijen en Lodewijk Versteeg te Wijk en Aalburg; Adrianus Bo nis en Adriaan Verduijn te Don- gen; Petrus de Bonth, Godefri- dus v. Kempen en Petrus v. Loon te Nieuwkuijk; Cornelis Bors- boom, Franciscus van Noort en Petrus Smits te Drunen; Adria nus Brabers en Martinus Klijn te Sint Joachimsmoer; Cornelis Burghout, Johannes Burghouten Johannes de Peuter te Meeuwen; Dingeman Evetse, Dirk Genet, Pieter Huijsman, Adriaan Rijken, Gerrit Verbeek, Adrianus van de Werken en Antoni Zwijgers te Sprang-Capelle; Marinus v. Heu- inen, Johannes Kroot, Adri van Moergestel, Adriaan van der Schans en Petrus Verboven te Kaatsheuvel; Cornelis Heystek te Genderen; Antoni Ippel, Heus- den; Petrus Kamp en Antonius van der Ven te Waspik; Marti nus Lankhaar, Babiloniënbroek; Andréas v. d. Sanden, Elshout; Martinus Stevens, Loonopzand. Niet gediplomeerd: 5. Afd. Schoenmaken. Albertus Damen, Petrus Hulter- mans, Antonius Molenschot, Jo hannes Schoenmakers en Mari nus v. Wezel te Kaatsheuvel; Go- defridus Elshout en Cornelis van Ravesteijn te Drunen; Martinus Klerks, Marinus Knuist, Fran ciscus Maaijwee, Johannes Mom bers en Kazimir Mortko, allen te Waalwijk; Gijshert v. d. Meijden te Nederhcmert; Adrianus Scha pers te Waspik; Johannes v. Se- ters te Loonopzand- Paulus van Zoggel te Berlicum. Niet gediplomeerd: 3. Afd. Timmeren. Antonius Akkermans en Leo- nardus v. d. Hoven te Waspik; Christoforus Alewijn, Godefridus v. Gerwen, Jacobus d. Haan, Hen- ricus Hurkmans, Henricus Hurk- mans, Antonius Kogels, Baltha zar Korthout, Antoni Kuijsten, Fredericus Ligt voet, allen te Waalwijk; Nicolaas v. Bergeijk, Adrianus van der Velden, An toni van Wijk en Cornelis van Wijnen te Wijk en Aalburg; Ge- rardus Brok, Martinus v. Cam- pen, Michiel Dingemans, Adria nus de Graaff, Martinus de Kort, Gerardus van Kuik, Walterus Het is nu toch waarschijnlijk wel voor eenieder duidelijk, dat de dagen, dat Nederland de scep ter zwaait in Westelijk Nieuw- Guinea, geteld zijn. Soekarno heeft er geen doekjes om gewon den: Sochrandio is niet naar Washington gereisd, om er met Dr. Van Royen of enige andere Nederlander te onderhandelen, maar alleen om te horen of Ne derland bereid is de Indonesische aanspraken op het felomstreden gebied voor eens en voor goed te erkennen. En het Indonesische staatshoofd voegde er aan toe dat Indonesië nog dit jaar de be schikking over Westelijk Nieuw- Guinea wenst te krijgen. Het is goed, dat wij hier in Ne derland de achtergrond van de woorden van Soekarno op ons la ten inwerken. De dictator van Djakarta weet, dat het spel ge wonnen is, althans op het punt staat gewonnen te worden. Hij sveet ook dat Indonesië Amerika aan zijn zijde heeft. De Verenigde Staten wensen geen bloedige strijd om Nieuw-Guinea. Zij wil len één ding vóór alles: rust en vrede. En zij zijn bereid (niet voor het eerst overigens) 'n goe de bondgenoot alléén en machte loos te laten staan. Wij zeggen het nu maar pre cies zoals het ons op 't hart ligt. Want wij hebben vooral de laat ste dagen ons laatste greintje vertrouwen in een voor Neder land gunstige en waarachtig eer volle afloop van het „spel", dat op het landgoed „Huntland" in de nabijheid van Washington ge speeld wordt, geheel en al verlo ren. De Nederlandse belangen tel len daar niet mee. Wijhebben slechts af te wachten. En de uit slag lijkt niet twijfelachtig: Soe karno zal eerstdaags de volle winst opstrijken en er nog een hoge borst bij opzetten ook. De zogenaamde „overeenstemming" tussen zijn onderhandelaar(s) en de onze zal in de eerste plaats Soekarno's triomf zijn. En met betrekking tot het toekomstige zelfbeschikkingsrecht van de Pa poea moeten wij maar geen al te grote verwachting meer koeste ren. 's Is zelfs al zo ver, dat hoewel beide partijen het plan Bunker accepteerden, waarin een over gangstijdperk werd vastgesteld van 2 jaar, de heer Soekarno nu eist dat de Nederlanders dit jaar, dus binnen een half jaar zijn ver trokken. Men ziet de crisistoe stand ook duidelijk uit de maat regelen die onze regering neemt met betrekking tot zo spoedig mogelijke evacuatie van zeven tot negenduizend vrouwen en kinderen naar Nederland, dat ook zij alle hoop en vertrouwen in redelijke onderhandelingen heeft verloren en dat het er om gaat: toegeven of oorlog, zonder dat één stem ook van onze zoge naamde vrienden zich er tegen verzet. Spaar toch in dit geval de le vens onzer jongens. Het zal toch niet baten. van die vóór 1 september a.s. de leeftijd hebben bereikt van Deze opleiding tot wordt thans voorbereid door onderstaande bedrijven. De vakopleiding geschiedt op de bedrijven gedurende 4 dagen per week. Gedurende één dag per week wordt aan vullend onderwijs op de HUISHOUDSCHOOL genoten. De leerlingen worden opgenomen in het leerlingenstelsel. Voor beloning, vacantie, extra-uitkering enz. is de C.A.O. direct van toepassing. Maak gebruik van deze bijzondere kans die geboden wordt. Meld je daarom zo spoedig mogelijk aan bij een der deel nemende bedrijven. Dit zijn: Schoenfabriek W. H. AUSSEMS, Dick Flemmingstraat 23. DEKKERS' KLEDINGINDUSTRIE, Gasthuisstraat 22. N.V. J. DE GOUW Zn., Gasthuisstraat. Schoenfabriek „MARTINO", Hoofdstraat 73. N.V. SCHALKEN VAN VUGT, Hoofdstraat 42. Fa. M. SOETERBOEK, Gasthuisstraat 33. M. J. VESTERS' SCHOENFABRIEKEN N.V. Industrieterrein. P. H. VLOEMANS' SCHOENFABRIEK N.V., Peperstr. 12. WENNEKES' SCHOENFABRIEK N.V., Gasthuisstraat. WF 1 Maas, Johannes Verboven en Adrianus Vuats te Kaatsheuvel; Barend de Graaff, Adriaan Hoef nagel en Nicolaas Kleinloog te Sprang-Capelle; Cornelis d. liaan te Drongelen; Hermanus v. Kuik te Drunen: Hendrikus Kuijpers te Genderen; Godefridus van der Lee te Nieuwkuijk; Antonius tie Man te Elshout. Niet gediplomeerd: 4. Afd. Schilderen. Dirk v. Alphen en Karei Klaas- se te Sprang-Capelle; Marinus v. Bracht en Gerardus Hens te Waalwijk; Antoni Hagen te Gen deren; Antonius v. d. Kieboom te Raamsdonksveer; Henricus v. d. Krabben en Johannes Muskens te Drunen; Geert Lubberdink te Wijk en Aalburg; Wilhelmus v. d. Velden te Loonopzand; Jaco bus Verheij te Heusden. Niet gediplomeerd: 4. Afd. Electrotechniek. Johannes v. Beek, Willem van Dongen en Arie Ophorst te Sprang-Capelle; Johannes Bek kers, Antonius de Bont, Adrianus Brekelmans, Antonius Lombarts, Hendrikus Maas, Johannes Pul lens, Adrianus Rozenbrand, Her man Wachtels-v. d. Berg, Fran ciscus van Zundert, allen te Waalwijk; Cornelis Brok, Anto1- nius van der Dussen, Antonius Keetels, Henricus Maas en Cor nelis Pulles te Drunen; Willem van Geffen te Wijk en Aalburg; Josephus v. Riel te Kaatsheuvel; Jozef Verschure te Dussen. Niet gediplomeerd: 1. Afd. Metselen. Marry v. Baardwijk, Johan Ros, Cornelis Spuijbroek en Jo hannes Spuijhroek te Sprang-Ca pelle; Adrianus Bakkeren, Marti nus v. Geenen en Johannes Heu- verling te Waalwijk; Cornelis Bastianen en Willem Dekkers te Kaatsheuvel; Hendrikus Bruur- mijn, Theodorus v. Rooij, Johan nes Smits en Arnoldus van Son te Drunen; Adrianus Verschuren te Raamsdonksveer; Gerrit van der Wiel te Waspik. Niet gediplomeerd: geen. Part-time „A" Schoenmaken. Nicolaas Akkermans, Johannes v. Buren, Petrus v. d. Linden en Cornelis Snoeren te Kaatsheu vel; Jan Bouman en Wilhelmus v. d. Steen te Waalwijk; Johan nes van den Burgt en Leonard v. d. Putten te 's-Hertogenbosch; Wouter v. Dongen te Sprang-Ca pelle; Cornelis Mutsaers te Til burg. Niet gediplomeerd: geen. Part-time „B" Schoenmaken. Antonius de Jong, Johannes Kleijssen, Johannes Koskene, Hubertus Mahieu en Adrianus v.

Echo van het Zuiden | 1962 | | pagina 1