BINNEN- EN BUITENLAND BELEVENISSEN VAN SMIDJE VERHOLEN i Gemeenteraad Sprang-Capelle. Q DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 30 JULI 1962 2 Het geheimzinnige geval Blythe Raad voteert 56.900.- voor verbetering sportterreinen en 10.200.- als bijdrage in de restauratiekosten van de Gereform. kerk te Sprang. Uitbreidingsplannen voor Sprang en Vrijhoeve. Hartelijke en waarderende woorden bij afscheid van wethouder Waverijn en raadslid de Graaf. C>0). fuijl te Waalwijk; Godefridus v. d. Linden, Antonius v. Luxem burg, Josephus v. d. Mortel, Evert Pol, Adrianus Timmer mans en Luciën van Wezel te Kaatsheuvel; Hendrikus Was- sink te Drunen, Niet gediplomeerd: geen. Pryzenlüst gediplomeerde leer lingen einde juli 1962 Afd. Metaalbewerking; le prijs: Petrus de Bonth te Nieuvvkuijk, Adrianus van Heijst te Waalwijk en Johannes de Peu ter te Meeuwen: 2e prijs: André- as van der Sanden te Elshout; 3e prijs: Petrus Smits te Drunen. Afd. -Schoenmaken. le prijs: Franciscus Maaijwee te Waalwijk en Gijsbert van der Meijden te Nederhemert. Afd. Timmeren. le prijs: Adrianus de Graaff te Kaatsheuvel, Hendrikus Kuijpers te Genderen en Johannes Verbo- ven te Kaatsheuvel; 2e prijs Ge- rardus Brok te Kaatsheuvel en Nicolaas Kleinloog te Sprang-Ca- pelle; 3e priis: Nicolaas van Ber- geijk te Wijk en Aalburg. Afd. Schilderen. le prijs: Jacobus Verheij te Heusden; 2e prijs: Karei Klaasse te Sprang-Ganelle en Geert Lub- berdink te Wi'k en Aalburg. Afd. Electrotechniek. le prijs: Jozef Verschure te Dussen: 2e Driis: Johannes van Beek te Sprang-Capelle en Adria nus Brekelmans te Waalwijk; 3e prijs: Josephus van Riel te Kaatsheuvel. Afd. Metselen. le prijs: Martinus van Geenen te Waalwijk; 3e prijs: Johan Ros te Sprang-Canelle. Part-time ..A" Schoenmaken. le prijs: Wilhelmus van der Steen te Waalwijk; 2e prijs: Jan Bouman te Waalwijk, Johannes van den Burgt te 's-Hertogen- bosch en Cornelis Mutsares te Tilburg. Na de diploma-uitreiking en die van de extra prijzen, kreeg de di recteur van de school, de heer van Steenderen, het woord, om de leer lingen toe te spreken. Aan dit ogen blik, aldus directeur van Steende ren, is voor jullie een grote span ning voorafgegaan, die de meesten van jullie echter met succes hebben doorgemaakt. Dat er enkelen niet zijn geslaagd, is te betreuren, doch van de zijde van de directie is hier alles aan gedaan. Er zijn brieven ge schreven aan de ouders, er is huis bezoek gebracht en op ouderavon den zijn hierover gesprekken ge voerd. Voor de vorming van de jeugd is door directeur en leraren van de school al het mogelijke ge daan. Er waren ook voor de niet- katholieke leerlingen bezinningsbij eenkomsten. Het enige doel was dat de leerlingen, wanneer zij het leven ingaan, naast het bijbrengen van de nodige vakkennis, ook zoveel moge lijk beschermd zouden zijn. De di recteur dringt er bij de geslaagden op aan, de mogelijkheden van het Nijverheidsonderwijs zoveel moge lijk uit te buiten. Er zal dus moeten worden doorgezet en verder worden gestudeerd. De directeur bracht dank aan het bestuur, dat het werk van directeur en leraren van de school in hoge mate waardeert. Alleen betreurt de heer v. Steenderen het, dat er nog steeds leerlingen zijn, die vroegtij dig de school verlaten en hij hoopt dat hierin in de toekomst ook nog eens iets zal kunnen worden ge daan. Hij dankt de leraren en te vens de jongelui, die bij tijd en wij le het lerarencorps hebben ver sterkt. Tenslotte wenst directeur v. Steenderen allen een prettige va- cantie. Van alle afdelingen kwam ten slotte een leerling naar voren, om dank te zeggen voor het genoten onderwijs en voor de prettige ver standhouding, die er steeds op de school heeft geheerst. Hierna sloot de voorzitter deze feestelijke bijeenkomst. SIGARETTEN DUURDER? Volgens de directie van een grote Haagse sigarettenfabriek is zelf al overgegaan tot de verho ging van een barer virginia-mer- ken van 95 tot 100 ct. p. 20 stuks Oorzaak van deze en nog te verwachten prijsverhoging is de gestegen prijs van vrijwel alle ta bakssoorten. Op alle markten is, zo deelde men ons in dit bedrijf mede, de tabak duurder gewor den, enerzijds omdat de vraag toeneemt en anderzijds omdat 't aanbod kleiner is geworden. KLEINE BEAVER KRUISTE PAD VAN LUCHTREUS Met een bliksemsnelle manoeu vre heeft gezagvoerder James Magenis donderdagmiddag op 'n hoogte van 1500 meter in de buurt van Winterswijk een bot sing voorkomen tussen zijn Boei- ing-straalverkeersvliegtuig en 'n Beaver van de Koninklijke lucht macht. Op nog geen honderd me ter schoot de snelle viermotorige luchtreus van de Pan American over het recht op hem afkomen de trage propeller-vliegtuigje heen. Toen de vlieger zijn plotse linge stijgvlucht om veiligheids redenen even abrupt sorrigeerde om weer op zijn normale koers te komen, werden de 79 passa- )inepersoneel uit hun stoelen te- giers en de vijf leden van het ca- binep< fen net plafond geworpen, waar- ij sommigen vrij zware verwon dingen opliepen. Alleen de beide FEUILLETON van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" Een oorspronkelijke speurders roman door J. F. VAN NUGTEREN 28) Jefferson wreef over zijn kin en zei glimlachend „Nee, meneer Forbes, niet zo erg, om niet te zeggen: in het geheel niet. Eigenlik is er niets bijzonders aan. Maar die neef van Blythe, hé?" „Die idioot!" viel Forbes weer driftig uit. ,,Nou idioot..." wilde Jefferson vergoelijken. „Idioot, herhaal ik. Die opgebla zen man had de meest dwaze, om niet te zeggen krankzinnige invallen. Weet u, wat hij in den beginne voor een waanvoorstelling had?" „Nee, meneer Forbes, ik heb geen idee." „Luister dan goed, meneer Jeffer son," deed de oude notaris gewichtig en zei dan, met grote nadruk op ieder woord „Hij insinueerde dat het Lawrence Blythe waarschijnlijk helemaal niet was geweest, die ik daar in zijn eigen bed zag liggen." „Wat zegt u daar?!" Jefferson stoof op en gaf de ander de indruk dat die veronderstelling van Laun ders hem hevig opwond. „Maar maar dat zou eenvoudig krankzinnig zijn. Launders heeft me niets daarvan verteld!" „Dat begrijp ik," zei Forbes en nu klonk er triomf in zijn stem. „Hij zei het ook niet, maar veronderstelde het maar." De ogen van de oude vorm den zich nu tot spleten - hij vond zichzelf ongetwijfeld héél slim nu, constateerde Jefferson, met innerlijk plezier. „Maar wat wilde die dwaas, meneer Jefferson, de bewijzen waren zó overstelpend, dat hij er als een kleine jongen bij zat en tenslotte zijn verontschuldigingen stamelde." Terwijl Jefferson zich zat te ver kneuteren om de verregaande arge loosheid van de oude (maar de kerel, die hem nou al enige malen verbaas de door zijn houding, zou toch geen aandeel kunnen hebben in een of an dere lugubere affaire en nu een ge raffineerde comedie tegenover hem opvoeren) vervolgde de notaris on der mekkerig gelach „Stelt u zieh voor: in zijn eigen bed, in zijn eigen slaapkamer, in zijn eigen huis! Hehe..." Jefferson dacht: „Ik speel mee met de oude en maak mezelf in zijn ogen heid, dat dit gehele belangrijke probleem zij het niet zonder moeite en langdurige discussies vrijdag kon worden geregeld. LUCHTBRUG BIAK-BANGKOK- SCHIPHOL BEGINT DINSDAG Dinsdag zal een begin worden ge maakt met het vervoer door de lucht van Biak naar Schiphol van vrouwen en kinderen van ambtena ren, die zich voor repatriëring uit Nieuw-Guinea hebben aangemeld. Voor het vervoer van de repatri anten zullen door de KLM twee Su per Constellations worden ingezet (de normale vluchten Biak-Schip- hol zijn als regel reeds geruime tijd tevoren volgeboekt). Men stelt zich voor met een toestel geregelde vluchten te maken van Biak naar Bangkok en met de andere Constel lation te pendelen tussen Bangkok en Schiphol. Het toestel, dat van Nieuw-Gui nea vertrekt, zal een capaciteit kun nen ontwikkelen van rond 1100 per. sonen per drie weken. Het tweede toestel kan omstreeks 500 van de passagiers rechtstreeks doorbrengen naar Amsterdam, de overigen ma ken vanaf Bangkok gebruik van de normale lijndiensten van de KLM, die deze vlucht viermaal per week met een DC-8 maakt. In Den Haag sprak men de ver wachting uit, dat het merendeel van deze reizigers in ons land bij familie of anderszins privé onderdak zal we ten te vinden. MAANDAG BEGINT EURO- LANDBOUW Vandaag, 30 juli, wordt 't nieuwe Europese landbouwbestel van kracht en halen de douane-ambtenaren aan de binnen- en buitengrenzen van de Euromarkt hun stapels Eu ropese instructies te voorschijn om deze politiek toe te passen. De inkt is dan nog ternauwernood droog op de lijsten, die ze dit weekeinde zul len hebben ontvangen en die de heffingsbedragen bevatten, waar mee de Euromarkt vanaf volgende week alle nationale beschermings maatregelen in het handelsverkeer van een reeks landbouwprodukten vervangt. Donderdagavond is tenslotte overeenkomst bereikt over de poli- tiesalarissen; de verbetering gaat in vanaf 1 januari en in politiekrin gen acht men het resultaat niet on gunstig. Donderdagmiddag heeft over het Westen en Noorden van ons land een vreselijke storm met on weer gewoed. Een 70-jarige man in IJmuiden verloor het leven, terwijl paarden en runderen door de blik sem werden gedood en aan tele graafverbindingen enz. grote schade werd aangericht. De Nijmeegse Vierdaagse is weer een groot succes geweest. Het aantal deelnemers bedroeg meer dan 13.000. Een schaduw werd er op ge worpen doordat een 21-jarig Engels militair door oververmoeidheid overleed. - Troepen van Ben Bella hebben de steden Constantino en Brone ver overd. De president Ben Khedda heeft blijkbaar nog alleen de macht in de stad Algiers. - Rudi Carrel wordt uitgezonden naar de militairen in Nieuw Guinea. Ook wordt onderhandeld met de Spelbrekers en Karijin Kraaykamp. MAN HOORT LEVENSLANG EISEN VOOR GIFMOORD OP ECHTGENOTE De officier van justitie bij de Rotterdamse rechtbank, mr. dr. H. van Buuren, heeft donderdag levenslang geëist tegen de 43-ja- rige groentehandelaar C. H. van W. Gifmoord op zijn vrouw was v. W. ten laste gelegd. Geen spoor van verzachtende omstandighe den kon de officier voor deze verdachte vinden, hoewel er in deze gruwelijke zaak een jong meisje op de achtergrond mee speelde, wier houding door de officier koud en zonder emotie werd genoemd en die door de verdediger als „morele mede plichtige" werd aangemerkt. vliegers, de navigator en de boordwerktuigkundige in de cockpit zaten met hun veilig heidsriemen vastgesnoerd in hun stoelen. Op Schiphol, waar het toestel 23 minuten later zonder moeilijk heden landde, moesten 14 inzit tenden met brancards uit 't vlieg tuig worden gedragen om samen met 12 andere lopende patiënten naar het Amsterdamse Wilhel- minagasthuis vervoerd te wor den. De meesten konden na on derzocht en verbonden te zijn, korte tijd later het ziekenhuis verlaten. Elf inzittenden van het vliegtuig moesten echter in het ziekenhuis achterblijven: zeven ter verdere observatie en vier voor opname. EERSTE RESULTAAT TUSSEN EEG EN ENGELAND IN BRUSSEL De tiende ministersconferentie te Brussel over de toetreding van Engeland tot de Europese Econo mische Gemeenschap heeft don derdag mede dank zij een ini tiatief van minister Luns een eerste concreet resultaat opgele verd. Een voorstel van de 6 EEG- landen over de afzetgaranties voor landbouwprodukten uit de blanke Gemenebestlanden (Cana da, Australië en Nieuw-Zeeland) op de Europese markt, is op Ne derlands voorstel zodanig gewij zigd, dat het voor minister Heath de Britse delegatieleider, aan vaardbaar werd. Volgens conferentiekringen be staat er nu een reële mogelijk- Naar alle waarschijnlijkheid is de raad van Sprang-Capelle in zijn huidige samenstelling j.l. vrijdag avond voor het laatst bijeen ge weest. Alle leden waren present en konden zich zonder commentaar verenigen met de meeste voorstel len, zoals die in ons nummer van 23 dezer onder de raadsagenda ston den vermeld. Zo wera dus de woning Hoofd straat 21, eigendom van de heer A. Ros, onbewoonbaar verklaard;; werd een subsidien van maximaal 100.- per leerling goedgekeurd voor een 4-tal vormingsinstituten te 's-Bosch; werd de „Rangen- en Bezoldigings verordening 1962" aangenomen;; werd de heer J. G. v. Boven, tech nisch ambtenaar, in vaste dienst be noemd; werd een. strookje bouwter rein aan de Burgem. Vermeulenstr. voor 5.25 per m2 aan de heer A. J. v. Dijk jr. verkocht; werd de ge meenterekening 1960 voorlopig vast gesteld en enkele wijzigingen in de begroting 1962 goedgekeurd. Maar andere punten gingen niet zo vlot onder de hamer door, o.a. het voorstel tot verbetering sportterreinen. In ons blad van 23 dezer heeft men een uitvoerig uittreksel uit het ad vies van B. en W. hierover kunnen lezen. In het kort kwam het hierop neer, dat voor het verbeteren van de bestaande voetbalvelden aan de Juffrouwsteeg te Capelle 22.800.- zou worden uitgetrokken. Voor uit_ breiding van dit complex met nog een voetbalveld 18.300.en voor het treffen van voorzieningen ter completering van dit sportvelden complex 15.900.—, tesamen dus 56.900.—. De heer Ros zegt graag de sport verenigingen tegemoet te willen ko men, omdat hij sportbeoefening voor de jeugd heel goed vindt. Maar om daar zulke bedragen uit de ge meentekas voor te spenderen, dat kon hij niet over zijn gemoed krij gen. Sport blijft een liefhebberij. Om daarvoor zo'n som uit te geven, daaraan kan spr. zijn stem niet ge ven. De heer Dekkers merkt op dat hij bij vroegere gelegenheden, toen de aanleg van het oorspronkelijke voet balveld behandeld werd, reeds ge adviseerd heeft een deskundige te raadplegen omtrent de geschiktheid van de grond voor dit doel. Hij vindt het jammer dat daarop niet is inge gaan en het toen al aardig wat geld gekost heeft, waar deze nieuwe kos ten weer bovenop komen. Dit had voorkomen kunnen worden als de gemeente direct de juiste weg had bewandeld. Maar hij is er voor dat de voorgestelde verbeteringsplannen doorgang vinden. De heer Vos meent dat niemand enige blaam treft wat de vroegere aanleg van het voetbalveld betreft. Dit is voorbij. Laat men het nu zo goed mogelijk doen. Hij moet dhr. Ros toegeven dat het een groot be drag is, maar we moeten ook eens zien naar wat andere gemeenten copyright civan Smid je Verholen at als een wolf en hel smaakte hem reuze. Bin nen tien minuten had hij alles al op. Toen betalen en dan als een haas naar huis. Hij was net op tijd, want amper was hij in zijn smidse, of daar kwam Sjaakie Yzermeier al binnen. „Goeiemid- dag, Verholen", zei Sjaakie. „Heb je wat te koop?" Verholen maak te een wijds gebaar met z'n hand. „Alles wat hier staat is te koop", zei hij. „Vanmiddag komen er andere spullen en dit moet dus de deur uit. Het kan me niet schelen wat je er voor geeft. Pak maar mee, Sjaakie. Daar valt voor jou dus een hoop te verdienen!" De goeie Sjaakie keek verwonderd 'rond. „Zeg, Verholen, ben jij een tikkeltje geschift?" vroeg hij. „Waarom ga jij al die nieuwe spulle verkope voor tweedehands prijze?" Smidje Verholen keek Sjaakie geheimzinnig aan. „Laat dat maar aan Verholen over, bes te kerel", zei hij. „Je weet nu dat ik alles wil verkopen. Bekijk het maar eens goed en zeg dan wat je er voor wilt geven." Sjaakie liep rond, bekeek alles, deed hier en daar een greep en zei tenslot te: „Het is werkelijk een mooi partijtje. Verholen. Ën 't is kwa liteit ook, dat moet ik eerlijk toe geve. Maar toch mot ik het niet." Smidje Verholen keek verbaasd op. „Ja, ja, Verholen, kijk me maar niet zo an", vervolgde Sjaa kie. „Ik mot het niet. Er is iets an dat spul, dat mijn als gelovig mens zegt: Laa staan, Sjaakie. Koop het niet. Ik weet niet wat het is, Verholen en je ken er over denke zo as je wil. Misschien denk je nou wel, dat ouwe Sjaa kie rijp is voor een zenuwinrich ting. Maar heus, Verholen, dit goed koop ik niet van je. Maar even goei vrinde, hoor. As je weer is wat heb bel me dan maar effe op en ik kom dadelijk". En na zo gesproken te hebben groet te Sjaakie Yzermeier vriendelijk en hij ging heen. Jonge, jonge, dat gaat mis, dacht smidje Ver- holen toen. Sjaakie wil het niet hebben. Wat nu? Er schijnt dan toch iets niet in orde te zijn met die spullen. Nou ja, dat wist ik óók wel. Het is natuurlijk van de duivel afkomstig. Maar wat moet ik er nu mee? Verholen dacht hier ingespannen over na en toen schoot hem plotseling een idee te binnen. Achter zijn huis lag een stukje braakliggend land dat aan boer Gradus toebehoorde. Wij herinneren ons boer Gradus na tuurlijk nog wel. Dat was im mers de man, die zijn hooivork bij smidje Verholen had laten maken. Verholen stapte nu op z'n fiets en reed gezwind naar Gra dus toe. Zijn fiets was intussen mooi opgedroogd en dat was maar goed ook, want we weten dat hij niet veel tijd had. Hij reed dus snel naar Gradus toe om hem te vragen of hij dat stukje land misschien huren kon. tot een stumperige tweederangs de tective, dan heeft hij geen idee van mijn wild kloppend hart..." In elk geval achtte Jefferson het 't meest juist te delen in het vermaak van de notaris. Hij sloeg zich op de knie en riep lachend: „Dat is een goede mop, meneer Forbes." Hij lachte nog wat na met de ander, maar zei dan opeens met een ernstig en verschrikt gezicht: „Maar meneer Forbes, veronderstel nu eens, dat het Lawrence Blythe werkelijk niet was, die daar in dat bed lag. Alleen maar even veronder stellen, meneer Forbes! Maar dan, meneer Forbes, dan zou de échte Bly the nog in leven moeten zijn en een ander overleden persoon zijn gevre- meerd. En die andere persoon zou nooit meer zijn te identificeren, om dat er niets meer van hem over is..." Jefferson keek de ander weer met grote, verbijsterde ogen aan. „Alle machtig", zei hij half fluisterend, „dan... dan zou dat testament dus vals zijn." Driftiger dan de vorige maal stoof de oude notaris op bij deze ontstel lende woorden. „Maar meneer Jef ferson", riep hij verontwaardigd, u zult toch zeker die krankzinnige ver onderstelling, waarvan, na de over stelpende bewijzen, die dwaas van een Launders terug kwam, nu niet tot de uwe willen maken?" „Nee, o nee", haastte Jefferson te verklaren. „Natuurlijk niet, het idee alleen... maar veronderstel het nu eensdat zou toch ontzettend zijn. En weer smaakte Jefferson het ge noegen, dat de oude hem serieus nam. „Veronderstellen..." hoonde For bes verachtelijk. „Als we veronder stellen, dat die zieke man, met het gezicht van Lawrence Blythe, die in het bed van Blythe lag, in diens slaapkamer, Lawrence Blythe niet was, dan was de gestorven Blythe óók Lawrence Blythe niet." En weer klonk zijn stem zegevierend. Jefferson grinnikte inwendig. „Ou we slimmerik", dacht hij, „datzelfde heb ik zoëven ook opgemerkt, maar voor logica heb je toch geen gevoel." Op dit moment, nu hij de oude Forbes daar zo mekkerig en triom fantelijk om zijn eigen spitsvondig heid zag staan lachen, kon hij zich voorstellen dat Harold Launders, ge zien diens omstandigheden, de oude niet kon luchten. „Wel, meneer Jefferson", vroeg Forbes, met de lichtjes van zijn „lo gische" overwinning nog in zijn be traande ogen en trots zijn bakke baardjes strelend, „klopt mijn nota riële conclusie? Hehe." Jefferson lachte niet, keek be drukt en reikte de ander 'n slap pe hand. „Uw conclusie is volko men gelijk aan de uwe, meneer Forbes", zei hij toonloos. „Maar ja, wat wilt u? Die dwaze neef van Lawrence Blythe laat me niet meer los. De zaak wordt ove rigens eerder duisterder dan lichter." Forbes knikte instemmend juist iets te spontaan naar Jef- fersons smaak. Terloops vroeg hij nog: „Apropos, meneer For bes, dat zou ik bijna vergeten. U kent die arts uit Horsham, die bij Blythe die ernstige lever kwaal constateerde, toch goed, nietwaar?" Tot dusver had Jefferson met opzet vermeden over 't geheim zinnig waas rond de dood van Blythe te praten. Hij nam de ou de scherp op, toen hij deze pijl afschoot. Diens reactie beant woordde aan zijn verwachting. Met een ruk draaide de notaris zich naar zijn bureau en zei hef tig: „Met 't overlijden van Blythe, ik bedoel de omstandigheden waaronder hij overleed, heb ik geen enkele bemoeienis. Daar voor moet u bij de procureur-ge neraal zijn." „Ik had het in 't geheel niet over de dood van Blythe", merk te Jefferson droog op. „Enkel inaar over het testament en nu over Blythe's ziekte." „Goed, goed", bromde Forbes kregel. „Die arts, wel, dat is Les ser en hij woont Ooklane num mer acht in Horsham." Jefferson zei enkel: „Dank u, dan ga ik eens een babbeltje ma ken met die dokter. Ik dank u vriendelijk voor uw mededelin gen, meneer Forbes. Hoe inge wikkeld deze affaire ook lijkt, mijn taak is nu eenmaal..." „...Vrij hopeloos, dunkt mij." Jefferson dacht: „nu ben je toch weer mis, ijdeltuit, waarom zeg je dat zo gretig en met zoveel voldoening?" Hij knikte zwaar moedig en zei, met een leeg arm gebaar: „Inderdaad, meneer For bes, vrij hopeloos lijkt het ook mij, maar moeilijkheden zijn er nu eenmaal om overwonnen te worden." Notaris Forbes grinnikte weer, stak zij dorre hand uit naar de bezoeker, wiens heengaan hem maar al te welkom was en zei spottend „Ik wens u heel veel succes, meneer Jefferson." Jefferson merkte drommels goed het sarcasme achter de woorden van de ander op. (Wordt vervolgd)

Echo van het Zuiden | 1962 | | pagina 2