Spectaculair DE ECHO 99 Gemeente Sprang-Capelle Cfebooite-acLnkondLgLnyen. e.2. WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN 2 3 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 6 AUG. 1962 Geestelijk zaagsel, als vulsel voor radio- en T.V.-reporters Niemand zal de taak van een reporter voor klank- of beeldra- Jio in zÜn hart kunnen benijden, want tie ongelukkige bevindt zich in een positie, die vergeleken kan worden met die van een koord danser. Evenals een nerveuze candidaat op een examen wordt hii aangehoord door lieden, die de rust van gemoed bezitten van hen, voor wie niets op het spel S Bij het examen kan zelfs de ge wiekste examinator wel eens een antwoord of een vraag horen, waarvan hij zelf in zijn diep ste binnenste zegt: „ik ben blij dat ze my die vraag niet ge steld hebben met zoveel belan den op het spel, als voor deze knaap of dit meisje, want ik zou mct het antwoord even in de knoop geraakt zijn." Bij een on derwerp dat hij beheerst, springt hij echter op, en met een verplet terende superioriteit torent hij boven de ogelukkige candidaat uit. Hij staat voor verrassingen Zo vergaat het ook de radio reporter. Hij moet „on the spot", maar woorden vinden voor de beschrijving van hetgeen hij ziet. Vaak is hij daarbij gepreoccu peerd door andere dingen, waar van de luisteraar geen weet heeft. Er moet bijvoorbeeld iets «ebeuren dat hij verwacht, maar uitblijft zonder dat hij weet waarom; of er gebeurt iets bui ten de afspraak of de verwach ting oin, dat heel wat vernietigt van hetgeen hij gezegd heeft, of dat ruïneus is voor hetgeen hij van plan was te zeggen. Hij moet nu praten en denken tegelijk, en het resultaat is hoe kan het anders een serie gemeenplaatsen, of het rondgaan met een handkar vol stoplappen Dit is voor de geroutineerde man bij de radio nu nog te boven te komen, de luisteraars zien niet hoezeer zijn beschrijving in woord van het beeld dat z'n ogen zogenaamd zien, afwijkt van de werkelijkheid. Hij kan hun, drij vend op zijn routine, iets voor schotelen, dat in werkelijkheid niet of anders gebeurt. Dit kan soms uitgroeien tot 'n kunst, die bewondering verdient. Uit ervaring weet ik, dat de be treurde Han Hollander die kunst beheerste. Kijkers laten zich niets wjjsmaken Maar de reporter bij de televi sie is er heel anders aan toe. Zijn toehoorders zien zelf wat hij be schrijft, en zodra hij hun knollen voor citroenen pleegt te verko pen, veren zij op en zij drukken in allerlei woordkeuzen uit, dat zij niet bereid zijn zoiets te ne men. Daarom doen televisieomroe pers of -commentatoren er goed aan, de beelden voor zich te laten spreken. Zij moeten zich beper ken tot het plaatsen van een op merking, die zij putten uit hun arsenaal van, niet gemakkelijk te betwisten, deskundigheid. Onze bekwame en sympathieke voet- balverslaggever, ir. v. Emmenes, is een voorbeeld van een toelich- ter, die volgens deze waarheden spreekt en handelt. Naast hem staan de vlotte pra ters, die als het ware maar grij pen in koletkastjes van wèlaan- eengerijde volzinnen en uitgele zen encyclopedie- bijzonderheden wanneer de spanning op hun deskundigheid te groot dreigt te worden. Zij geven biografische en adere details op ogenblikken, waarop de beeldende adembene mende voorvallen op het scherm werpen. Deze mensen behoren tot een categorie, die kans ziet een woe- te te ontketenen, zonder er enig benul van te hebben dat ze het doet. Althans vóór de morgen- post van de dag na morgen bin nen is! Daarnaast staan de woordkoesteraars, die een mode uitdrukking in de mond liefko zen als een nieuw soort kauw- gummi. Het fraaiste woord ker strtf jmischff; Er bestaan vele van die mode woorden, maar er is geen woord dat zó gekoesterd wordt in de monden van radio- en TV-com- mentatoren als het woord „spec taculair". Het is blijkbaar een woord dat 't in hun ogen „doet". Het is een vierlettergrepig woord dat onderscheidene verdiensten beeft. Het heeft een onbetwiste •■geleerde" klank. Wie dat woord m de mond durft te nemen, laadt tenminste de schijn op zich zijn weetje te weten. •■Spectaculair". Het maakt een even machtige indruk op de ar geloze televisiekijker als bijvoor- °eeld „Mesopotamië" op de een voudige kerkganger, die een woordje mee moet spreken bij 't beroepen van een nieuwe, jonge dominee. Ik heb mensen gekend, die on der de indruk kwamen van can- didaten naar een positie van so ciale aanvaardbaarheid, die ge bruik maakten van de Franse be ginwoorden van een tijdsaandui- dene zin: „Du moment,.." En dus is „spectaculair" het woord waarop de reporters wachten om het te berde te brengen: heviger nog dan de hengelaar wacht op het ogenblik van „beet". Want het woord heeft vier lettergre pen! Die vragen een tijd om ge dachteloos te kunnen worden uitgesproken, die voor een radio- of T.V.-reporter goud waard is. Bedenktyd „Spec-ta-cu-Iair"... Wat kan men in de tijd die nodig is 0111 dat woord af te leveren, niet aan beweringen met een zinvolle in houd bedenken. Daarom zijn die vier- of vijflettergrepige woorden zo populair, dat zij ontaarden in stoplap of gemeenplaats. Zij die nen alleen 0111 de reporter in staat te stellen, uit een woorden robot met een overbluffend ka rakter, voor zichzelf enige tijd te scheppen, om tenminste te kun nen zien hoe de gebeurtenissen zich afwikkelen. Wij overdachten dit alles toen wij op zondag 29 juli zonder veel geestesspanning keken naar de kanowedstrijden in Kopenhagen. De reporter Frans v. Dusschoten, moest er van maken wat er van te maken was. Voor ons had hij zich niet bijzonder behoeven in te spannen, want wij kennen in ons leven opwinderder momen ten dan het gadeslaan van kano- roeiers. Maar ook hij moest wel zijn toevlucht nemen tot het mo dewoord „spectaculair". Bij het afschilderen van de op winding die ons te wachten stond op een ogenblik dat zijn eigen gedachten ergens anders waren, leverde hij de stoplap af: „Het zal ongetwijfeld een spectaculair gezicht zijn." Taalkundig DE SINT JAN IN DEN BOSCH Wij lezen in ,,'t Bisdom" De Sint Jan in Den Bosch is de mooiste kathedraal van ons land. In het silhouet van de stad staat zijn centraal. Nu schreef een dagblad dat er in de nabijheid een torenflat zou worden gebouwd. Hierop zijn felle reacties gekomen: „Een 20ste eeuws monster van glah en staal zou met zijn honderd meter hoogte het stads- silhouet grondig bederven". „Het na tionaal monument de Sint Jan, sinds eeuwen het geestelijke en monumen tale centrum van de stad en de pro vincie, zal door een 100 meter hoge flat worden teruggedrongen tot een onbelangrijk kerkgebouw. De Sint Jan wordt gedegradeerd tot een on dergeschikt en onopvallend gebouw tje, gelegen in de schaduw van het huis der provinciale ambtenaren." Het ligt voor de hand dat hierover nog wel enige woorden zullen worden gezegd. PERSBERICHT De leraren van de tweede L.T.S. uit Den Bosch die onder leiding van de directeur van deze school de heer L. Pauwen, de VUTO-opleiding aan de Lips Bedrijfsschool verzorgen, hebben op de dit jaar in Den Bosch gehouden OBAO-examens een fraai resultaat geboekt. Van de 20 door hen opgeleide candidaten slaagden er namelijk 18, wat voor deze exa mens, waarbij gewoonlijk de helft van de candidaten wordt afgewezen opmerkelijk kan worden genoemd. Ditmaal werden er van een totaal van 83 candidaten 32 afgewezen, zo dat het aantal in de Lips Bedrijfs- school opgeleide afvallers slechts 'n zestiende deel bedroeg van alle af gewezen candidaten. Bovendien was in twee gevallen een cursist van de Lips Bedrijf sschool de candidaat met het hoogste aantal puntij. Dit jaar namen voor het eerst ook twee cursisten deel welke niet bij Lips N.V. werkzaam zijn. Zij slaagden beiden. Een belangrijke reden waarom de resultaten van de in de Lips Be drijf sschool opgeleide candidaten zo gunstig zijn, is te vinden in het feit dat de lessen overdag worden gege ven, namelijk op woensdagmiddag en zaterdagmorgen. De cursisten zijn dus 's avonds vrij om te stude ren. Het ligt in de bedoeling de cursus onder te brengen bij de reeds enige tijd in Drunen bestaande Stichting voor Lager Technisch Onderwijs. Aangezien een dergelijke opleiding noodzakelijk wordt geacht, heeft de gemeenteraad van Drunen reeds z'n medewerking toegezegd bij het ver krijgen van Rijkssubsidie aan de Stichting. Een noodzakelijkheids- verklaring hiervoor is reeds afgege ven. De namen van hen die dit jaar slaagden, zijn: P. Boom, A. van Brunschot, S. v. Daal, A. Donders, M. Hütten, J. van Huiten, A. Kanters, A. van der Lee, L. Mulders, W. Nelis, A. Oerlemans, T. Peijnenborg, C. Pulles, J. Rich ters, A. Sipkens, J. Verboven, A. Vissers, G. Walters. Aangezien ook vorig jaar het aan tal geslaagden zeer hoog lag, mag worden verwacht, dat met de cur sisten welke zich reeds hebben ge meld en zich nog zullen melden, in het komende jaar even goede resul, taten zullen worden bereikt. Toen werd ons taalkundig ge weten wakker! Wij dachten aan de oorsprong der uitdrukking in het Griekse woord „specare" of „zien". We dachten ook aan „spe- culari", dat „om zich heen zien" betekent. Onze woorden „inspec teur" en „inspectie" zijn daarvan de afleidingen. De kleine en de grote Van Da- Ie maken van het modewoord geen gewag. De „Oxford Dictio nary" spreekt van een „object of sight". Spectaculair heeft dus in ieder geval als van huis iets met zien te maken. Het begrip zien is van het woord „spectaculair" de kern en het wezen. Daarom is het on zin om te spreken van een „spec taculair gezicht". Even onzinnig als om te zeggen: „een gezichte- lijk schouwspel". Maar wat doet men al niet om een tijdsspanne vol te praten, en om zelf waarnemingen te verga ren, die tijd kosten, welke tijd ge vuld moet worden met het gees telijk zaagsel, dat in de materiële wereld poppen vult. W. VOGT Provinciaal nieuws Pluimvee „Alle goeie dingen bestaan uit drieën", zegt het spreekwoord. We hebben het onderhouden der hokken van buiten behandeld, het schoonmaken van binnen, en thas zullen we eens over de ren nen gaan praten en wel over de grasrenen. Van de niet-begroeide rennen weten we al wel, dat ze af en toe eens flink omgespit moeten worden. Houdt men de grasrennen inet regelmatig kort, dan zullen er zich al spoedig op zichzelf staande pollen gras gaan ontwikkelen, adarnaast soms uit gegraven kuilen, welke de hoen ders als zandbaden gebruiken en een enkele regendag maakt een moeras van de ren. Naast het zwaaien van hamer, hanteren van zaag, knijptang, troffel en ander gereedschap, moet een zichzelf respecterende kippen houder ook met een zeis kunnen omspringen, zonder daarbij de punt in de grond te slaan of zich een jaap over zij scheenbeen te geven. Er is nog een andere methode en wel de rennen door kleinvee kort te laten houden. Gebruikt men hiervoor geiten, zet ze dan soliede vast en wel zo, dat ze noch bij het gaas, noch bij even tuele fruitaanplant kunnen ko men. Lopen ze n.I. los, dan zitten ze als maar het gaas met hun kop te bewerken. Men mag de jonge vruchtbomen nog zo goed verzekeren, hetzij door ze met gaas, hetzij met doorns te om ringen, de geit is hardnekkig en eens bereikt ze haar doel en weg is de boom. Men zette er dan lie ver een schaap in, die 't gaas niet bewerkt en veel gemakkelijker van de vruchtbomen is af te houden. Maar hoe dan ook houdt de rennen kort. Geplukte kuikens? De heer J.w. d. W. Uw witte Wyandottes willen maar niet in de veren komen en zien er uit alsof ze zijn geplukt. Steeds hebt u ondervonden dat bij dit ras de haantjes achterlijk zijn in bevedering, wat met de hennetjes niet zo is. Maar in de laatste jaren en speciaal dit sei zoen, gelukte het u van begin af een volkomen en gelijke prachti ge bevedering te krijgen bij al len, zodat ze nu, drie maanden oud, volkomen fijn in de plunje zitten, sneeuwwit en er ont breekt geen pluimpje. Ik schrijf dit toe aan de lever traan en traanhoudend voer en verder aan het slapen in de open lucht onder de kip en later al leen. Ze liggen dan achter in de ren direct op het zand. Oorzaken van kale kuikens schrijf ik toe aan een bedompte slaapplaats, te warm, te broeie rig. Ook het voeren van zeer veel groen en altijd volop schoon drinken doen aan de bevedoring wonderen. Een volgend maal over enkel- kaïmnige Wyandottes. KIPPENVRIEND Voor het eerst sinds Frankrijk de soevereiniteit over hun land afstond, is het tussen Algerijnen onderling tot bloedvergieten ge komen in de straten van Con stantine. Het is mogelijk dat door dit betrekkelijk kleine aan tal doden het preciese aantal zal waarschijnlijk nooit bekend worden de burgeroorlog in Al- gerië is voorkomen. Of om het voorzichtiger te zeggen: in ieder geval uitgesteld. Het schieten in Constantine was een logisch gevolg van de ijver, Waarmee vice-premier Ben Bella er naar streefde, het gezag van premier Ben Khedda terzijde te schuiven en het zijne er voor in de plaats te stellen. Door zijn populariteit bij de troepen leek dat van een leien dakje te gaan, zodat hij het ongenoegen van Ben Khedda en zijn aanhangers niet te ernstig behoefde op te vatten. Constantine heeft aan die ge dachte een ruw einde gemaakt. Belkacen Krim organiseerde zelfs de troepen in zijn geboortestreek Kabylië vermaard als vechters ook tegen de Fransen om de republiek Algerië te redden. Van Ben Bella. En deze begreep, dat hij zijn koers moest veranderen. Wellicht was het hem en zijn aanhangers gelukt om het verzet te breken. Maar 't zou hem meer gekost hebben dan die overwin ning waard was. Dank zy Frankryk Immers, de burgeroorlog zou het bewijs hebben geleverd, dat de Algerijnen hun eenheid alleen aan de Fransen danken. In de eerste plaats omdat deze er een besturu vestigden. En dan nog eens omdat ze door hun bestuur den verenigden in het verzet. Slechts in de gemeenschappelijke vijand Frankrijk vond men zijn eenheid, een negatieve basis, waarop een strijd te baseren is, maar geen natie Daarin moet ook een positief besef leven van bij elkaar horen. Zelfs alle Algerijnse nationa listen van nu waren er niet steeds van overtuigd dat de Al gerijnen in die positieve zin al rijp waren een natie te voimen. Ferhat Abbas bijvoorbeeld, die thans streeft naar het president schap en derhalve in zijn auto biografie dit aspect niet te zeer in het licht stelt, was aanvanke lijk niet voor een zelfstandig Al gerië. Hij wilde federale samen werking in een of andere vorm, waarbij het Franse bestuur als binding zou blijven tot ondtr de Algerijnen de gedachte aan hun eigen staat degelijk zou leven. Ben Bella en Ben Khedda zijn beiden geboren politici en er was voor hen nog een reden om het niet op een burgeroorlog te laten aankomen. Die strijd zouden de militairen moeten uitvechten, bij wie dan welhaast automatisch de idee moest opkomen, dat zij, de soldaten, de staat bijeen hadden te houden, omdat de politiek be drijvende burgers er niet toe in staat waren. Die militairen zijn goed georgaiseerd, hebben disci pline en Kennen de waarde er van. Waarden die ook voor de burgermaatschappij gelden. Waar het leger binnen trok, hebben ze met harde hand onthoofdingen na summiere pro cessen tegen plunderaars en lie den die het schieten op Europea nen niet na koden laten de or de bewaard of hersteld. Hoek un- en de militairen anders denken dan dat zij zelf bij uitstek ge schikt zijn om een geordende sa menleving te leiden? En hoe kunnen ze deze taak met vertrou wen overlaten aan politici, die met elkaar overhoop liggen? Verzoening Dit gevaar door het leger, nu toch al de feitelijk enige gezags dragers in het land, aan de kant te worden gezet dreigt Ben Khed da en Ben Bella beide. Het was waarschijnlijk een goede reden 0111 hun geharrewar op te geven. Vooral toen de bevelhebber van Wilaya vier betrekkelijk neu traal gebleven in de controverse der politici de macht aan zich trok in de buurt van Algiers. Het spijtige is alleen maar, net als met het nationaal bewustzijn van de Algerijnen, dat deze ver zoening van Ben Bella en Ben Khedda weer berust op een ne gatieve basis, de vrees voor het leger, en niet op een positieve wil om samen te werken. Er zijn bo vendien zoveel ijlings gehouden gesprekken voor nodig geweest om een regeling te vinden, die beide partijen geen prestige-ver- lies bezorgde, dat er niet veel re den is om aan te nemen, dat tus sen de twee concurrerende rege- ringsleiders-in-spe de strijdbijl al voor goed begraven is. GEWESTELIJK ARBEIDS BUREAU WAALWIJK Worden gevraagd BOUWNIJVERHEID Timmerlieden en 1.1. Metselaars en 1.1. GRAFISCHE NIJVERHEID Zetters en drukkers HOUTINDUSTRIE Mach. Houtbewerkers Afwerkers (meubel) Meubelstoffeerder (jeugd.) CARTONNAGE Mnl. en vrl. personeel KLEDING-REINIGING Stiksters /afwerksters Naaisters Vrl. arbeidsters wasserij Mnl. arbeider wasserij SCHOEN- EN LEDER INDUSTRIE Handschoenstiksters Overleersnijders /bijtuigers Schalmer Schoenstikkers /stiksters Afmakers/kantenschrooier Schaver/viezer Lederbewerkers LooierijarLeiders voor droog- en nathuis METAALINDUSTRIE Vrl. personeel event, gehuwd IJksters Montagearbeidsters Doorsmeerders Electriciëns Draaiers - fraisers - kotteraars Scheepsschroevenslijpers Electro-monteur Schoenmachinemonteur Automonteur Autogeen lassers Electr. lassers Metaalpersers Machinebankwerkers Plaatwerkers Vuurwerkers HANDEL Jeugdige magazijnbedienden Winkelbedienden VOEDING- EN GENOTMIDDE LEN-INDUSTRIE Inpaksters Ongeschoolden voor banket- fabriek Chauffeurs Melkfabriek Banketbakker (halfwas en 1.1. HORECA Werksters Serveersters Afwasvrouwen (seigoen) VRIJE BEROEPEN Vrl. kantoorbedienden Steno-typiste Typiste Mnl. jeugd, kantoorpersoneel HUISHOUDELIJK PERSONEEL Dagmeisje hele en halve dagen Werksters la 2 dagen p. week Werkster V2 dag per week Bieden zich aan SCHOEN- EN LEDER INDUSTRIE Hulparbeider zwikkerij Modeleurs Stikmeester-snijmeester Werkmeester stanzerij Werkmeester zwikkerij VRIJE BEROEPEN Vrl. kantoorbediende Vfc dagen Artisten en musici HUISHOUDELIJK PERSONEEL Werkster (schoonhouden kantoor) Deze opgave is geldig vanaf he den t.m. vrijdag 24 aug. 1962. Aanmelden dagelijks tussen 9 en 12 uur v.m. op het Gew. Ar beidsbureau, Grotestraat 339, tel. 2131, Waalwijk. Voorlopig geen emigratievoor lichting in Waalwijk, wel te 's- Bosch en Eindhoven. 9 t/m 27 augustus 1962 Als U, uw klanten, familie, vrienden en kennissen ja iedereen in Waalwijk en de Langstraat kennis wilt geven van familiegebeurtenissen, jubilea, vraag en aanbod, uw artikelen op elk gebied, plaats dan een advertentie in 't Is de voordeligste en doeltreffendste manier s§-it>ootUlaait}€t "Oetloo'uift-kaatifes, Qndettiouiokaailen en Itieoen, Goetkflent-aankonlifLngen, T5i2ptentjet e.2. Vrede uil vrees De burgemeester ven Sprang-Capelle maakt bekend dat, wegens zijn vakantie van door hem geen spreekuur zal worden gehouden. Sprang-Capelle, 6 augustus 1962. De Burgemeester voornoemd, M. VAN PROOIJEN. Gaal U aarts da moalta onza modalboakan van ta koman Inzien. Wij hebban aan sortering van ruim 70 stuks In da fraaiste an modernste ontwer pen en uitvoeringen. kunnen wij U tonen In keuze van 120 modellen van prima uitvoering en In alle kwaliteiten en prijzen. Grotestraat 205 - WAALWIJK

Echo van het Zuiden | 1962 | | pagina 3