wAAlwijkse en lAnqstRAAtse couRAnt BINNEN- EN BUITENLAND Nederland profiteert mee van steeds toenemende E.E.G.-welvaart GEDACHTEN VAN EEN GOUWPASTOOR Gemeenteraad Waalwijk £ES« Stoomdn^^ Hoofdredacteur: -IAN TIELEN x P- week Abonnement: 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 - Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres „Echo" Hoe staat het thans precies met de toekomst van Nederland als lid van He Europese Economische Gemeen schap (E.E.G.)? Men weet dat ge noemde gemeenschap in 1958 de gi gantische taak op zich genomen heeft, in een overgangsperiode van 12 tot 15 jaar het economische leven van de zes aangesloten landen (Frankrijk, West-Duitsland, Italië, België, Ne derland en Luxemburg), één te maken door afschaffing van de onderlinge handelsbelemmeringen. Engeland, Noord-Ierland en Denemarken heb ben doen blijken, zich te willen aan sluiten. De „Zes" van nu omvatten onge veer 179 miljoen mensen, niet veel minder dan de Ver. Staten of Rus land hebben. Zij beschikken over een aantal belangrijke grondstoffen, een uitstekend vervoersapparaat, vakbe kwame arbeiders en een grote land- bouwproduktie. Krachtig samenwerkend, goed ge organiseerd, kan de gemeenschap een gelijke plaats vinden in de wereld als Amerika en de Sovjet-Unie. Wanneer zij nog méér Europese landen zou kunnen omvatten, kan het oude Eu ropa uitgroeien tot misschien wel het belangrijkste gebied ter wereld! Nederland neemt in het geheel na tuurlijk een bescheiden plaats in. Maar als de E.E.G. bloeit, dan plukken ook WIJ daar de vruchten van. Hebben wij sinds '58 al baat ge vonden bij de samenwerking? Onge twijfeld! Hier is een lijstje betreffende de in- en uitvoer van Nederland naar en van de partners, gevende de percen tages tegenover die van de totale uit- Verwacht wordt, dat de industri ële produktie van de gemeenschap in 1962 met 5.5 a 6 zal toenemen. Maar de deskundigen zijn unaniem van oordeel, dat die groei alleen kan blijven toenemen als 1. De investeringen blijven stij gen o.a. te bevorderen door 2. maatregelen die kostenstijging tegengaan; 3. bevorderen van sparen door werknemers; 4. andere maatregelen die kapi taalaanbod vergroten; 5. financiering van investeringen via een beroep op de kapitaalmarkt. voer': Invoer In 1958 42 (van de totale invoer) 1959 44 1960 46 1961 49 Uitvoer In 1958 41,5 (van de totale uitvoer) 1959 44,5 1960 46 1961 47,5 Men ziet hieruit, dat de handels bewegingen steeds toenemen, al was in 1961 de uitvoer iets achtergeble ven. Naar de laatste gegeven melden hebben de buitengewoon ongunstige weersomstandigheden van dit jaar remmend gewerkt op een verdere groei; maart bijv. viel zeer ongunstig uit, terwijl april reeds weer belang rijke verbeteringen liet zien, wat de industriële produktie der gemeen schap betreft. De-man-in-de-straat bemerkt ove rigens niet veel van wat er thans met de Europese economische samenwer king gaande is, tenminste wat de uiterlijke verschijnselen betreft. Maar dat betekent niet, dat hij niet „onbe wust" meeprofiteert van de toene mende samenwerking. „Dat wij meer Stramheid en Pijnen vallen van U af met Kruschen. Want Kruschen's zes minerale zouten jagen de onzuiverheid nit Uw bloed r,sn&vnrw kunnen verkopen zie je niet zo op straat", zei ons een terzake kundige. De vrees voor prijsverhogingen (door dat wij op „Europees peil" moeten gaan leven) is niet of nauwelijks reëel gebleken, auto's zijn zelfs goedkoper geworden! Onze altijd lage invoer rechten hebben gunstig gewerkt, an dere partiners moesten meer tot ver laging komen. Volgens de rapporten zijn de voor uitzichten voor de tweede helft van dit jaar in grote lijnen gunstig. De uitvoer van de E.E.G.-landen naar „derde landen" (die van buiten de gemeenschap) zal iets sneller kunnen gaan stijgen. Voorts verwacht men dat de binnenlandse vraag waar schijnlijk een verdere conjuncturele toeneming zal vertonen. Het gezins- verbruik zal krachtig blijven stijgen, hoewel in enkele landen de loonsver hogingen in betekenis zullen afne men. De „tweede etappe" De Raad van de E.E.G. heeft be gin van dit jaar met eenparigheid van stemmen vastgesteld, dat hetgeen in 1958 werd beoogd in de „eerste etappe" te bereiken, is bereikt. Daar om werd besloten over te gaan tot de weg geopend voor een nieuw stadium van ontwikkeling in de gemeenschap. Het gemeenschappelijk douanetarief nadert zijn voltooiing. Een der rem men op een grotere ontwikkeling is nog het gebrek aan arbeidskrachten. De grootste moeilijkheden leverde in de afgelopen jaren het beoogde gemeenschappelijk landbouwbeleid. Maar ook in deze heeft de Raad in januari een aantal verordeningen, besluiten en resoluties goedgekeurd, waardoor een begin werd gemaakt met de opbouw van genoemd beleid. Het gaat om gemeenschappelijke ordening der markten voor granen, varkensvlees, siachtpluimvee, eieren, groenten en fruit. Voorts is de be doeling binnen enkele maanden rege lingen te treffen aangaande rund vlees, zuivelprodukten, rijst, met daarna voor vis, aardappelen, ruwe tabak, alcohol, niet eetbare tuinbouw- produkten en bosbouw. Men hoopt binnen iVi jaar de landbouw in de E.E.G.-landen te hebben één ge maakt. Het zou te ver voeren alle activi teiten van de E.E.G. te omschrijven. Men weet dat coördinatie wordt na gestreefd op vervoersgebied, ten aan zien van de sociale politiek en een heid van optreden tegenover de z.g. ontwikkelingslanden en de verdere buitenlandse betrekkingen. E.E.G. en Afrika. Veertien Afrikaanse staten hebben een vertegenwoordiging bij de E.E.G. en het streven is gericht op steeds ver dere samenwerking tussen Europa en Afrika. Behalve de Afrikaanse staten zijn er nog 23 landen die officiële betrekkingen met de E.E.G. onder houden, w.o. Amerika, Australië, En geland, Japan, Zuid-Afrika. „De wederopbouw van Europa en bijgevolg ook zijn integratie, zou zon der het Marshallplan niet mogelijk zijn geweest", zo zei onlangs prof. dr. Walter Hallstein, voorzitter van de Commissie van de E.E.G. Hij wees erop dat nu de regering-Kennedy be gonnen is als grootste mogendheid op aarde, haar beleid op Europa af te stemmen, „Europa was een object en begint nu een partner te worden", aldus de voorzitter, die vond dat men de buitengewone draagwijdte van dat feit onvoldoende beseft. Daar komt bij de „ommezwaai" van Engeland. Dat is bereikt doordat in vier jaar de onderlinge ruilhandel in de EEG met 73 steeg, het bruto-produkt met 19 en de industriële produk tie met 29 Volgens prof. Hallstein is dit een gevolg van de concurrentie-economie en „de welvaart die wij aan deze concurrentie te danken hebben is zichtbaar en tastbaar". In dit verband wees de voorzitter1 op de recente aanvallen van Chroest- sjov op de E.E.G., die hij zag als een gevolg van het feit, dat de Sovjet machthebbers duidelijk hebben inge zien dat zich hier iets voordoet - met een onverwachte snelheid en een verrassend succes dat volgens de Marxistisch-Leninistische theorie be slist niet kon plaats vinden! Temeer, daar de E.E.G. een volkomen vrije bond is. Prof. Hallstein wilde nooit vergeten dat het Frankrijk geweest is dat de weg naar een verenigd Europa gewezen heeft (Schuman). zaterdagmiddag op Schiphol terug gekeerd. Hij zal zijn studie, tot dusverre op kosten van de Neder landse regering in Leiden uitgevoerd, afbreken. Voor hem is in Nederland geen toekomst meer. „Ik ben alleen nog teruggekomen om mijn verblijf hier reglementair te liquideren. Ik moet de regering laten weten, dat ik verder geen gebruik zal maken van de mij toegewezen studiebeurs", aldus Kirihio. Over enkele dagen vertrekt hij naar Djakarta. Meent Kirihio een kans te hebben om na de interim-periode door Soe- karno als hoogste gezagsdrager onder de president op Nieuw-Guinea als gouverneur te worden aangesteld? Op Schiphol hulde hij zich met een veel betekenende glimlach in stilzwijgen. Hij sprak niet tegen, dat in deze functie zelfs reeds iemand zou zijn benoemd en lachte verlegen, toen een der verslaggevers hem vroeg: „Hebt u deze man reeds gesproken?" „U stelt een heel gemene vraag", antwoordde hij en daar bleef het bij. Kirihio, die nog steeds vertegen woordiger van de Partei National (Parna), buiten Nieuw-Guinea is, vertelde nog wel: „Aan de Parna is de eer te beurt gevallen om mensen te zoeken, die cababel geacht worden voor bestuursfuncties op Nieuw-Gui nea. Ik zal daarbij een leidende rol spelen". JACQUES SOUSTELLE GEDEPORTEERD PARTICULIER BEZIT ZOU NA OVERDRACHT NIEUW-GUINEA NIET WORDEN AANGETAST. Al moge het enkele dagen geleden zijn dat twee belangrijke personen te Schiphol aankwamen, n.l. mr. Schürmann en de heer Jouwe, die bei den de onderhandelingen in Was hington meemaakten, wij hadden nog niet de gelegenheid hun meningen in ons blad weer te geven en toch zijn ze zo belangrijk dat we dit alsnog willen doen. „Particulier bezit op Nieuw-Guinea zal bij de overdracht van het gebied niet in andere handen behoeven over te gaan. Dit in tegenstelling met de bezittingen van het gouvernement, die uiteraard automatisch onder Indone sisch beheer zullen komen", aldus heeft mr. Schürmann, de Nederland se permanente vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties op Schiphol ver klaard. Volgens het akkoord kunnen particuliere bedrijven dus normaal onder de huidige eigenaren blijven doorwerken. „De bestaande rechten en verplichtingen voor particulieren kunnen alleen worden gewijzigd, in dien dit noodzakelijk is voor het al gemeen belang van de bevolking aldus mr. Schürmann, die van een maand vakantie in Frankrijk en En geland gaat genieten, alvorens naar New York terug te keren voor de opening van de VN-zitting op 18 september. Hij verwacht, dat de ratificatie van het akkoord door de VN-Assemblee dan wel vrij spoedig zal plaatsvinden. Zijn uitlatingen over de particulie re rechten op Nieuw-Guinea na de overdracht heeft grote opluchting ge bracht. Overigens legde hij er de nadruk op, dat de Nederlandse dele gatie met opzet heeft vermeden over commerciële belangen te spreken, om dat zij niet de indruk wilde wekken, dat het Nederland om de commercie ging. „Voor deze kwesties zijn slechts juridische grondslagen gelegd, maar de betrokken maatschappijen en zakenlieden moeten later zelf voor de zakelijke uitwerking zorgen". Op Nieuw-Guinea is inmiddels ook be kendgemaakt, dat de vertrekkende Nederlanders hun auto zullen kun nen meenemen, indien deze „past" in de toegestane kubieke meters bagage. Mr. Schürmann antwoordde op de vraag, of de Verenigde Staten in de afgelopen maanden hun standpunt in de kwestie Nieuw-Guinea hadden veranderd „Het is van het begin af duidelijk geweest, dat wij in geval van militaire operaties niet op Ame rikaanse steun konden rekenen. Tijdens de onderhandelingen hebben de Amerikanen ons echter wel de gelijk gesteund". De VN-vertegenwoordiger liet zich, evenals dr. Van Roijen, die zaterdag middag uit Washington op Schiphol aankwam, slechts kort en vrijwel op dezelfde wijze uit over de kwestie van het zelfbeschikkingsrecht. „Er is volgens het akkoord geen sprake van „intern" zelfbeschikkingsrecht. De overeenkomst spreekt voor zichzelf. Bepaald is, dat de Papoea's straks mogen beslissen of zij bij Indonesië willen blijven of de banden willen doorsnijden". Tegelijk met dr. Van Roijen kwam de heer Jouwe, Papoea-lid van de N.- Guineraad en adviseur van de Neder landse onderhandelingsdelegatie op de Amsterdamse luchthaven aan. Hij noemde het akkoord „werkelijk het beste, wat er voor Nederland nog te bereiken viel", maar voor hem staat vast, „dat de Papoea pas nu zal be ginnen aan de strijd voor onafhanke lijkheid". FRITS KIRIHIO VERRADER - GOUVERNEUR De verleden week in Milaan aan gehouden Franse extremisten-leider Jacques Soustelle is door de Itali aanse politie het land uitgezet, maar het is niet bekend, over welke grens hij is gestapt. Soustelle, vroeger gou verneur-generaal in Algerije en mi nister voor de Sahara, is een van de felste vijanden van De Gaulle, sinds deze zich in het Algerije-drama stort te. De Franse grond werd hem vorig jaar te heet onder de voeten en hij week uit naar het buitenland. De Ita lianen arresteerden hem omdat zijn papieren vals waren. Hij mocht zelf kiezen, naar welk land hij moest wor den gedeporteerd. Zwitserland en Oostenrijk hebben blijk gegeven, niet op de komst van Soustelle gesteld te zijn. Vermoed wordt, dat de Franse extremistenleider nu naar Spanje is gereisd, maar er waren ook geruchten dat hij toch naar Oostenrijk was ver trokken. Spanje lijkt het enige land! INDONESISCHE ONDERZEE- XXV Een bouwpastoor bouwt niet alleen een kerk, een stenen gebouw; hij bouwt ook aan een geestelijk gebouw, aan de „Kerk", aan het Mystieke Lichaam van Christus, aan de levende Christusgemeen schap; hij doet dat onder de kleine groep van de hem toevertrouwde gelovigen die wij Parochie noemen. Wat is eigenlijk zo'n Parochie? Om daarin inzicht te krijgen, is de kennis van een beetje geschiedenis nodig. Christus had zijn Apostelen uitgezonden over de wereld „Gaat en onderwijst alle volken". Hun taak werd voortgezet door hun opvolgers, de Bisschoppen. Deze bestuurden elk een deel van de Kerk, dat later de naam kreeg van Bisdom. Iedere stad of plaats van betekenis had een bisschop als hoofd van de christengemeente aldaar; hij was voor hen de Apostel, de van Christus gezondene hij onderwees hen in de leer van Christus, hij leidde hen op de weg naar God, hij was de bedienaar van Gods Geheimenissen, de Sakramenten. In de grotere steden ontstond rond de Bisschop al spoedig een college van „presbuteroi" oudsten, priesters. Zij waren de helpers van de Bisschop zij stonden hem bij in de viering der Eucha ristie; met zijn verlof konden zij ook dopen en preken. Zij deden dit in kleinere huiskerken, waarover zij in de steden langzamerhand in grote getale konden beschikken. In Rome ontstonden zelfs vaste kernen, de „titelkerken", waarover bepaalde priesters namens de Bisschop de bijzondere zorg hadden. Op het platteland, waar het aantal christenen ook toenam, zij het in langzamer tempo, waren reeds in de 2e eeuw hier en daar kapellen. Af en toe kwam er uit de stad een priester naar deze kapellen, om er namens de Bisschop te preken, te dopen, enz. Rond het jaar 300 ging de Bisschop er toe over om in de verst verwijderde dorpen priesters aan te stellen. Deze aanstelling van priesters over bepaalde kerken in de steden en over kapellen op het platteland was het begin van wat wij thans parochies noemen. In dit beginstadium van het Parochiesysteem was de verbonden heid van de parochies met de Bisschop zeer sterk; een verbonden heid die toen zegenrijk werkte en die nog altijd de grondslag is voor een vruchtbare zielzorg. P. Stevens, Bouwpastoor St. Thomasparochie, Stratumseind 4, Eindhoven. Giro 362716. Agenda en pre-adviezen Openbare vergadering van de raad der gemeente Waalwijk, te houden op vrijdag 24 augustus 1962, te 19 V2 uur, ten gemeentehuize. Punten van behandeling Gelukkig met het Nederlands-In donesische akkoord is de Papoea student Frits Kirihio, die in New- York adviseur is geweest van de Indonesische minister Soebandrio, BOTEN VLAK BIJ HOLLANDIA. De laatste melding over gesigna leerde duikboten dateert van twee weken geleden. Ze kwam van de po- litiecommandant te Manokwari. Uit gebreide patrouillering met schepen en vliegtuigen had toen echter geen resultaat. In de laatste weken van ju li en de eerste week van augustus kwamen gereld meldingen binnen over gesignaleerde onderzeeboten voor de kust van Nieuw-Guinea. Het is uiteraard niet denkbeeldig dat de nabij Monakwari gesignaleerde sche pen thans in de richting van Hollan dia zijn gevaren. Dit is mogelijk door om de Schouten Eilanden heen, of tussen het eiland Japen en Biak door, te varen. De totale afstand van Ma nokwari naar Hollandia bedraagt en kele honderden kilometers. Den Haag provocatie. „Uiterst brutale provocatie of an ders misschien onwetendheid bij de Indonesische onderzeeboot-comman danten dat een staakt het vuren is afgekondigd". Deze theorieën waren in politieke en militaire kringen als meest waarschijnlijke verklaringen in Den Haag te beluisteren over het jongste incident bij Hollandia met de twee Indonesische onderzeeboten. 1. Vaststelling van de notulen der openbare vergadering, gehouden 20 juli 1962. 2. Ingekomen stukken. Burgemeester en wethouders stel len voor, deze ingekomen stukken voor kennisgeving aan te nemen. 3. Voorstel tot vaststelling van een uitbreidingsplan in onderdelen „Cen trum". X 4. Voorstel tot wijziging van het uitbreidingsplan in onderdelen „Laageinde I". 5. Voorstel tot vaststelling van een straatnaam. 6. Voorstel tot beschikbaarstelling van een krediet voor gedeeltelijke aanleg van een zijstraat der Mr. van Coothstraat. 7. Voorstel tot ingebruikgeving van vier lokalen der r.k. bijzondere lagere school te Baardwijk ten behoe ve van het kleuteronderwijs. 8. Voorstel tot het verlenen van medewerking overeenkomstig artikel 72 der lager onderwijswet 1920 voor aanschaffing van leermiddelen ten behoeve van de r.k. lagere meisjes school te Besoijen. 9. Voorstel tot het verlenen van medewerking overeenkomstig artikel 72 der lager onderwijswet 1920 ten behoeve van de inrichting van een natuurkunde-lokaal in de r.k. meis jes-ulo-school aan de Taxandriaweg. 10. Voorstel tot aankoop van grond begrepen in het uitbreidingsplan in onderdelen Laageinde I, van W. M. Pullens en consorten. 11. Voorstel tot aankoop van on roerend goed, begrepen in de uit breidingsplannen in onderdelen Laag einde I en II, van de Erven C. J. Verhoeven. 12. Voorstel tot aankoop van on roerend goed aan de Stationsstraat, van de N.V. van Gend Loos. 13. Voorstel tot verkoop van bouw terrein, deel uitmakende van het voormalige R.W.B.-terrein, aan H. J. Bergmans, J. C. van Herpen, J. J. M. A. Klijberg en J. G. Rouwmaat. 14. Voorstel tot verkoop van bouw terrein aan de Burgemeester Verlegh- straat-hoek Forestierlaan, aan P. J. M. Vos. 15. Voorstel tot verkoop van bouw terrein aan de Burgemeester de Goey- laan, aan de wed. C. J. Verhoeven 16. Voorstel tot beschikbaarstelling van een krediet voor het inruilen van een dienstauto der gemeentepolitie. 17. Voorstel tot beschikbaarstelling van een krediet voor aanschaffing van een vuilnisauto voor de gemeen tereiniging. 18. Voorstel tot beschikbaarstelling van een krediet voor aanschaffing van carriers ten behoeve van de dienst gemeentewerken. 19. Voorstel tot beschikbaarstelling van een krediet voor de bouw van een magazijn en een garage ten behoeve van de gemeentelijke licht- en water bedrijven. 20. Voorstel tot beschikbaarstelling van een krediet voor de bouw van een aantal transformatorgebouwtjes ten behoeve van het gemeentelijk electri- citeitsbedrijf. 21. Voorstel tot beschikbaarstelling van een krediet voor reiniging van het buizennet van het gemeentelijk waterbedrijf. 22. Voorstel tot wijziging der ver ordening op de heffing van markt- geld. 23. Voorstel tot wijziging van het reglement op de gemeentelijke instel ling voor maatschappelijke zorg. 24. Wijziging begroting. Bouw van acht trans format or stations Het blijkt noodzakelijk te zijn, om in onze stad nog een achttal 10-KV- hoogspanningsinstallaties te bouwen, n.l. één aan de Graaf Willem I-weg in het stadsdeel Besoijen en 7 op an dere punten in de gemeente. De kosten van deze acht 10-KV- installaties worden begroot op f 199.000,-. In deze raming zijn echter niet begrepen de kosten van aanleg van hoogspanningskabels voor die vijf installaties, waarvoor de juiste situering nog niet kon worden bepaald. Krediet voor de reiniging van het buizennet van 't waterleidingbedrijf Het is de raad ongetwijfeld be kend, dat de laatste jaren een toene mende ijzervorming optreedt in het buizennet van het waterleidingbedrijf, waardoor regelmatig klachten worden ontvangen over het bruingekleurde, roesthoudende drinkwater. VRIJDAG 24 AUGUSTUS 1962 84e JAARGANG No. 66 De tcho vAn het Zuióen A Knnn om ont cn daarmee ook de oorzaak van uw lijden en pijn. Het klinkt haast ongelofelijk, maar duizenden Rheumatiek-lijders in binnen- en buitenland kunnen U enthousiast bevestigen, hoe wél ze zich bevinden met de kleine do sis Kruschen iedere dag. Ur.Bi w - »--»• - e - r» Twee Indonesische onderzeeboten van de Russische W-klasse zijn in de territoriale wateren van Nieuw-Gui nea gesignaleerd, op nog geen veer tig kilometer afstand van Hollandia. De onderzeeboten werden reeds sinds zondag gevolgd door jagers van de Koninklijke Marine. Toen om half 9 plaatselijke tijd maandagavond een der onderzeeërs de Tanah Merah Baai, op ongeveer dertig kilometer van Hollandia, naderde, werd het schip ingevolge de overeenkomst tus sen Nederland en Indonesië niet aan gevallen, maar wel werden beide on derzeeërs met fakkels en zoeklichten hel verlicht om een eventuele landing te ontmoedigen. t. <- -

Echo van het Zuiden | 1962 | | pagina 1